2019 Beaver Chase Age Group Results

See You All Next Year! Get Busy!

2019 Beaver Chase Marathon

Age Group Results

August 10, 2019


Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org


Men: Top Finishers 0- 0 1-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99
Women: Top Finishers 1-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Quarter Marathon

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Syd Lindblom 349 26 8 53:13.75 8:07/M
2 Jennifer Matsche Brownsburg IN 145 39 14 55:58.27 8:33/M
3 Wendy Scgalski Columbus IN 406 50 20 59:40.64 9:07/M
Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ella Parker 368 15 64 1:18:29.08 11:59/M
2 Gwendolyn Williams Plainfield IN 341 11 70 1:20:07.25 12:14/M
3 Adeline Wagner 370 14 124 1:41:04.45 15:26/M
4 Sofia Gargano Avon IN 108 12 127 1:44:51.22 16:00/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Allie Smith 367 21 34 1:06:28.17 10:09/M
2 Kira Frendreis 251 23 92 1:26:33.40 13:13/M
3 Laurinda Godfrey 302 21 106 1:34:04.98 14:22/M
4 Corinne Callan 142 22 132 1:57:37.56 17:57/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Courtney Rookard 424 28 52 1:13:14.01 11:11/M
2 Brandy Nirider Brownsburg IN 237 27 99 1:30:41.20 13:51/M
3 Jessica Ward 313 29 139 2:01:19.54 18:31/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lacee Moore Thorntown IN 176 32 26 1:02:13.41 9:30/M
2 Jill Pall 301 33 38 1:07:21.49 10:17/M
3 Luann Rickel 360 32 39 1:07:28.61 10:18/M
4 Amy O’Leary Plainfield IN 384 31 72 1:20:29.64 12:17/M
5 Lacey Groce Greenfield IN 206 31 100 1:30:41.29 13:51/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Shannon Dragoo 104 38 27 1:02:34.58 9:33/M
2 Sasha Pryborowski ROCKVILLE MD 261 37 37 1:07:16.48 10:16/M
3 Erin McNeill Trafalgar IN 128 37 60 1:17:55.67 11:54/M
4 Ashleigh Cooper Brownsburg IN 177 36 73 1:21:02.37 12:22/M
5 Jenny Cook Plainfield IN 382 35 75 1:21:32.63 12:27/M
6 ANGELA ALLEN Columbus IN 306 36 86 1:23:44.19 12:47/M
7 Katie Tarpein 197 38 97 1:30:25.40 13:48/M
8 Danielle Williams 385 35 109 1:34:46.43 14:28/M
9 Melanie Gibson 125 39 117 1:37:36.45 14:54/M
10 Lisa Rittenhouse 130 38 136 1:58:05.28 18:02/M
11 Jessica Jarrett 307 35 143 2:16:05.05 20:47/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jennifer Doyle Indianapolis IN 143 42 29 1:04:30.18 9:51/M
2 Jan Parker 191 41 40 1:07:32.12 10:19/M
3 April Bassett Plainfield IN 124 42 61 1:17:56.11 11:54/M
4 Danielle Shively 299 44 78 1:21:53.18 12:30/M
5 Christy McCrary Indianapolis IN 422 40 80 1:22:07.73 12:32/M
6 Amanda Wiley Indianapolis IN 357 42 91 1:26:28.03 13:12/M
7 Pamela Topping Noblesville IN 362 44 95 1:29:29.20 13:40/M
8 Melissa Culver Noblesville IN 163 41 102 1:31:53.94 14:02/M
9 Kimberly Kruithoff Indianapolis IN 156 40 103 1:32:13.21 14:05/M
10 Tracy Daugherty 193 43 104 1:33:16.68 14:14/M
11 Kelly Boots greenwood IN 119 44 111 1:35:07.91 14:31/M
12 Katie Short 109 44 113 1:35:10.00 14:32/M
13 Roberta Mitchell Morgantown IN 116 41 120 1:40:26.03 15:20/M
14 Amanda Gargano Avon IN 106 40 125 1:44:31.56 15:57/M
15 Crystal Davis 202 40 129 1:49:38.56 16:44/M
16 Nikki Lynch Noblesville IN 122 44 134 1:58:03.06 18:01/M
17 Tiffany Kelly 278 40 140 2:02:16.47 18:40/M
18 Natasha Whited 303 40 142 2:16:04.96 20:46/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lianne Warner 192 46 30 1:04:33.44 9:51/M
2 Lynette Barberie 289 45 46 1:09:43.97 10:39/M
3 Truda Nathan 334 45 49 1:12:25.94 11:03/M
4 Rachel Budde 205 49 55 1:14:25.51 11:22/M
5 Amy Orange Indianapolis IN 420 48 56 1:15:59.25 11:36/M
6 Julie Adams 113 47 62 1:18:20.10 11:58/M
7 Deanna Abel Bedford IN 329 47 66 1:19:30.26 12:08/M
8 Holly Ponto Plainfield IN 383 47 76 1:21:34.74 12:27/M
9 Melissa Baumann Pittsboro IN 220 47 88 1:24:32.51 12:54/M
10 Naia Ballinger Avon IN 345 45 110 1:34:52.56 14:29/M
11 Rebecca Wasson 111 45 112 1:35:08.00 14:31/M
12 Sharla LaVelle 212 47 116 1:36:40.95 14:45/M
13 Carla O’Connell 198 49 123 1:40:49.03 15:24/M
14 Kelli Burress 149 48 131 1:57:37.22 17:57/M
15 Jennifer Rogers Ellettsville IN 162 47 141 2:09:33.33 19:47/M
16 Kelley Carroll Greenfield IN 120 47 144 2:20:50.58 21:30/M
17 Angie Keck Kansas City MO 401 47 146 3:48:24.47 34:52/M
18 Amy Tibbitts Kansas City MO 402 47 147 3:48:24.95 34:52/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sue Oliver 195 51 53 1:13:42.69 11:15/M
2 Melinda Seaton Seelyville IN 263 52 57 1:15:59.26 11:36/M
3 Angela Cole Indianapolis IN 276 54 69 1:20:03.39 12:13/M
4 Kitti Drake Indianapolis IN 325 52 79 1:21:54.07 12:30/M
5 Susan Cook Greenfield IN 311 52 89 1:24:53.57 12:58/M
6 Angela John Baptiste 256 53 90 1:25:24.10 13:02/M
7 Susan Skelton Avon IN 373 54 98 1:30:39.80 13:50/M
8 Lisa Herron Noblesville IN 214 50 107 1:34:33.56 14:26/M
9 Tammy Dilk-Shockey 260 52 119 1:40:22.60 15:19/M
10 Julie Riddle 196 53 121 1:40:47.92 15:23/M
11 Jennie Conrad 179 53 122 1:40:48.82 15:23/M
12 Kyle Kopke Avon IN 146 50 137 2:00:49.50 18:27/M
13 Anita Silverman Indianapolis IN 132 51 138 2:00:51.72 18:27/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carole Lamb 217 56 28 1:04:26.61 9:50/M
2 Rosellen Connolly 281 56 35 1:06:37.71 10:10/M
3 Karen Pierson 158 58 44 1:08:39.84 10:29/M
4 Ann Bumb 427 56 77 1:21:48.14 12:29/M
5 Cara McKellar 282 57 84 1:23:34.57 12:45/M
6 Beth Matteson 200 57 93 1:27:13.51 13:19/M
7 Angela Callan 141 55 133 1:57:38.04 17:58/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carol Weigand 185 62 96 1:30:01.73 13:45/M
2 Sue Bonneau 168 61 114 1:35:51.41 14:38/M
3 Karen LeClerc Indianapolis IN 317 61 130 1:54:50.74 17:32/M
4 Barbara Ellwein 252 62 145 2:23:33.52 21:55/M
Top

Female 65 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kathe Bell Lafayette IN 318 71 126 1:44:32.69 15:58/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Steve Matthews Evansville IN 408 31 1 37:49.50 5:46/M
2 Kory Kennedy 283 29 2 45:25.21 6:56/M
3 Brian Coleman 273 25 3 47:44.50 7:17/M
Top

Male No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Unknown Partic. 309 309 108 1:34:34.53 14:26/M
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tyler Eagan 343 18 67 1:19:49.19 12:11/M
2 Joe Gargano Avon IN 107 14 128 1:45:09.16 16:03/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Zachary Spannbauer Ludlow KY 416 25 6 52:26.44 8:00/M
2 Landyn Rookard Indianapolis IN 335 26 36 1:06:42.21 10:11/M
3 Quintin Lepper 332 25 41 1:07:39.40 10:20/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brad Renner BLOOMINGTON IN 232 34 5 51:21.04 7:50/M
2 David Dilk Mooresville IN 255 32 15 57:06.42 8:43/M
3 Chris Thornberry Noblesville IN 391 34 19 59:26.73 9:04/M
4 Connor McCulley GREENWOOD IN 312 30 23 1:01:04.09 9:19/M
5 Billy Payne Indianapolis IN 215 32 25 1:01:06.67 9:20/M
6 Brent Kent 365 32 31 1:05:01.78 9:56/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Flynn Rowan 272 37 21 1:00:24.59 9:13/M
2 Jacob Eagan Camby IN 352 36 42 1:07:41.44 10:20/M
3 Brett Esselburn 139 39 54 1:13:55.82 11:17/M
4 Joshua Herald Brownsburg IN 346 37 58 1:16:36.56 11:42/M
5 Bryan Mitchell Indianapolis IN 118 38 83 1:23:13.45 12:42/M
6 Joseph ALLEN 305 35 85 1:23:43.65 12:47/M
7 Chris McMurry Rockville MD 259 38 94 1:28:22.05 13:29/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jason Stroot 347 43 9 54:33.60 8:20/M
2 Robert Gardner Indianapolis IN 369 41 10 54:39.93 8:21/M
3 Charles Johnson Brownsburg IN 203 42 17 59:16.36 9:03/M
4 Michael Putz Ohlsdorf 407 44 24 1:01:04.95 9:19/M
5 Daniel Wheeler Indianapolis IN 216 42 47 1:12:12.48 11:01/M
6 Jonathan Eisberg Markle IN 150 43 48 1:12:19.86 11:02/M
7 Robert Dragoo 103 41 101 1:31:41.56 14:00/M
8 Daniel Gibson 126 40 118 1:37:37.26 14:54/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brian LaVelle 213 45 12 55:14.93 8:26/M
2 david benitez indianapolis IN 152 46 13 55:27.35 8:28/M
3 Chris Tyler 379 47 18 59:22.82 9:04/M
4 Jason Bakemeyer 378 46 22 1:00:43.65 9:16/M
5 BRADRICK LEPPER 331 49 43 1:07:50.73 10:21/M
6 Thad Adams 114 49 63 1:18:21.01 11:58/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brad Peelman Terre Haute IN 344 53 7 52:45.81 8:03/M
2 Rick Martin Indianapolis 361 50 32 1:05:25.34 9:59/M
3 Joseph Poole Brownsburg IN 147 53 45 1:09:41.91 10:38/M
4 Sheldon Moore 187 53 74 1:21:02.57 12:22/M
5 Dan Kidwell 240 53 82 1:22:18.75 12:34/M
6 Scott O’Connell Gas City IN 415 51 87 1:24:27.71 12:54/M
7 Thomas Gansman Fortville IN 409 54 105 1:34:03.77 14:22/M
8 Lloyd Work Carmel IN 121 53 135 1:58:04.73 18:02/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ronald Argabright huber heights OH 140 56 4 48:17.22 7:22/M
2 RANDY BEAVER 350 56 16 58:54.58 9:00/M
3 Rick Beaver 337 57 51 1:12:55.27 11:08/M
4 Stephen Mitchell Morgantown IN 117 59 71 1:20:27.60 12:17/M
5 Joe Hedge Paoli IN 171 57 81 1:22:18.43 12:34/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Keith Pierson 157 63 33 1:06:11.20 10:06/M
2 DENNIS ACHGILL 304 63 50 1:12:42.19 11:06/M
3 Ron Bendes 354 61 59 1:16:37.12 11:42/M
4 Jeff Butts 136 61 65 1:18:54.79 12:03/M
5 Rod Cortner 194 61 68 1:19:58.91 12:13/M
6 Phil Bonneau 169 61 115 1:35:51.80 14:38/M
Top

Male 65 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 James Bumb 428 65 11 54:47.63 8:22/M

2019 Beaver Chase Marathon

Age Group Results

August 10, 2019


Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org


Men: Top Finishers 0- 0 1-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99
Women: Top Finishers 1-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 60-64 65-99

Half Marathon

Top

Female Open Winners

  Overall   ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 6 Sarah Stolp 300 34 1 51:56.06 7:56/M 1 50:44.56 7:45/M 1:42:40.62
2 12 Stephanie Burkholder 330 28 2 52:05.13 7:57/M 3 57:40.97 8:48/M 1:49:46.10
3 14 Shelby Ross 248 22 3 55:13.19 8:26/M 2 56:01.21 8:33/M 1:51:14.40
 
Top

Female 19 and Under

  Overall   ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 64 Laney Wagner 359 16 1 1:05:53.83 10:04/M 2 1:17:07.05 11:46/M 2:23:00.88
2 73 Ansley Volkman 209 19 2 1:15:52.60 11:35/M 1 1:14:38.24 11:24/M 2:30:30.84
 
Top

Female 20 to 24

  Overall   ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 34 Kelley Sharp 245 22 1 1:03:04.68 9:38/M 1 1:04:15.70 9:49/M 2:07:20.38
2 88 Emily Eaton 374 22 2 1:24:37.77 12:55/M 2 1:44:01.66 15:53/M 3:08:39.43
 
Top

Female 25 to 29

  Overall   ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 20 Mariah Williamson 241 25 1 56:39.08 8:39/M 1 58:36.22 8:57/M 1:55:15.30
2 76 Meagan Morgan 421 25 3 1:15:41.10 11:33/M 2 1:24:36.81 12:55/M 2:40:17.91
3 78 Sarah Bricker 315 28 2 1:12:13.86 11:02/M 3 1:34:14.74 14:23/M 2:46:28.60
 
Top

Female 30 to 34

  Overall   ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 61 Elise Brown 225 32 1 1:07:28.06 10:18/M 1 1:12:18.20 11:02/M 2:19:46.26
2 63 Elise Wagner 112 33 2 1:08:54.33 10:31/M 2 1:13:37.14 11:14/M 2:22:31.47
3 69 Kari Sandifer 231 34 3 1:10:13.33 10:43/M 3 1:14:36.71 11:23/M 2:24:50.04
4 82 Caroline Cowan 314 34 4 1:20:38.21 12:19/M 4 1:29:41.77 13:42/M 2:50:19.98
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 21 Heather Proft 284 37 1 56:31.61 8:38/M 2 1:00:00.98 9:10/M 1:56:32.59
2 22 Cristin Allen 316 39 3 59:13.68 9:02/M 1 58:19.02 8:54/M 1:57:32.70
3 37 Tiffany Buchanan 219 39 2 59:13.56 9:02/M 5 1:09:34.64 10:37/M 2:08:48.20
4 44 Elizabeth Bunton 242 37 5 1:03:50.11 9:45/M 4 1:07:34.52 10:19/M 2:11:24.63
5 50 Lara Bhasin 275 38 7 1:06:02.04 10:05/M 3 1:07:12.17 10:16/M 2:13:14.21
6 57 Casey Witt-Patterson 235 37 4 59:14.89 9:03/M 9 1:17:54.90 11:54/M 2:17:09.79
7 66 Audra Foster 412 39 6 1:05:39.22 10:01/M 8 1:17:33.16 11:50/M 2:23:12.38
8 68 Stephanie Parks 274 39 9 1:09:53.53 10:40/M 6 1:14:34.57 11:23/M 2:24:28.10
9 70 Jennifer Conner 236 38 8 1:08:56.30 10:31/M 7 1:16:50.32 11:44/M 2:25:46.62
10 74 Lisha Watts 257 38 10 1:10:28.61 10:45/M 10 1:24:50.41 12:57/M 2:35:19.02
11 79 Faith Wagner 358 38 11 1:21:47.03 12:29/M 11 1:26:24.33 13:11/M 2:48:11.36
12 94 Jessica McCoy 342 36 12 1:26:31.82 13:13/M 12 1:52:45.16 17:13/M 3:19:16.98
13 99 Sarah Esselburn 138 38 13 1:49:06.22 16:39/M 13 1:57:07.74 17:53/M 3:46:13.96
 
Top

Female 40 to 44

  Overall   ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 28 Trena Roudebush 258 43 1 59:53.90 9:09/M 1 1:02:17.07 9:31/M 2:02:10.97
2 32 Tricia Kreuter 181 40 2 1:02:11.33 9:30/M 2 1:04:17.37 9:49/M 2:06:28.70
3 43 Merissa Bunton 328 41 3 1:03:50.95 9:45/M 3 1:07:23.53 10:17/M 2:11:14.48
4 56 Candy Knoy 221 41 4 1:06:18.59 10:07/M 4 1:09:32.44 10:37/M 2:15:51.03
5 80 Catherine Henning 266 44 7 1:23:11.97 12:42/M 5 1:25:03.28 12:59/M 2:48:15.25
6 84 Jennifer Lewis 323 40 5 1:19:13.32 12:06/M 6 1:33:19.39 14:15/M 2:52:32.71
7 87 Jerris Cross 101 40 6 1:21:17.99 12:25/M 9 1:44:38.74 15:58/M 3:05:56.73
8 90 Patty Conover 326 41 8 1:27:23.39 13:20/M 7 1:41:32.26 15:30/M 3:08:55.65
9 93 Erin Dedert 389 40 9 1:31:54.39 14:02/M 8 1:43:00.12 15:44/M 3:14:54.51
10 98 Seonad Hallam 137 41 10 1:49:03.01 16:39/M 10 1:57:08.18 17:53/M 3:46:11.19
 
Top

Female 45 to 49

  Overall   ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 25 Paula Highfield Smith 184 49     7 1:59:48.58 9:09/M 1:59:48.58
2 30 Cheryl Ratzman 348 49 1 58:53.96 8:59/M 2 1:06:52.45 10:13/M 2:05:46.41
3 47 Lisa Ray 419 49 2 1:06:39.92 10:11/M 1 1:06:20.91 10:08/M 2:13:00.83
4 62 Michelle Gansman 180 45 4 1:08:25.52 10:27/M 3 1:12:43.34 11:06/M 2:21:08.86
5 71 Robyn Fuchs 228 46 3 1:07:04.13 10:14/M 4 1:20:52.89 12:21/M 2:27:57.02
6 83 Shannon Bednowicz 178 49 5 1:21:18.84 12:25/M 5 1:29:38.34 13:41/M 2:50:57.18
7 85 Gina Mackay 102 45     8 3:01:15.13 13:50/M 3:01:15.13
8 86 Sheila Stevenson 166 49 6 1:26:41.83 13:14/M 6 1:36:14.98 14:42/M 3:02:56.81
 
Top

Female 50 to 54

  Overall   ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 33 LISA Hess 222 50 1 1:02:21.50 9:31/M 1 1:04:40.14 9:52/M 2:07:01.64
2 51 Missy Moore 186 51 2 1:06:28.40 10:09/M 2 1:07:04.04 10:14/M 2:13:32.44
 
Top

Female 60 to 64

  Overall   ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 96 Deborah Tripple 293 60 1 1:39:29.10 15:11/M 1 1:46:54.57 16:19/M 3:26:23.67
2 101 Karen Schenck 286 64 2 1:56:06.62 17:44/M 2 1:59:52.30 18:18/M 3:55:58.92
3 102 Pam Shattuck 123 60 3 2:05:40.49 19:11/M 4 2:12:18.51 20:12/M 4:17:59.00
4 103 Trish Cook 127 63 4 2:05:42.65 19:11/M 3 2:12:17.72 20:12/M 4:18:00.37
 
Top

Female 65 and Over

  Overall   ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 100 Nancy AtLee 287 67 1 1:56:02.55 17:43/M 1 1:58:51.22 18:09/M 3:54:53.77
 
Top

Male Open Winners

  Overall   ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 1 Benjamin Hall 386 26 1 42:58.34 6:34/M 1 43:50.39 6:42/M 1:26:48.73
2 2 Michael Root 333 35 2 43:05.16 6:35/M 2 43:58.74 6:43/M 1:27:03.90
3 3 Drew Humphrey 308 34 3 44:49.72 6:51/M 3 46:39.21 7:07/M 1:31:28.93
 
Top

Male No Age Provided

  Overall   ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 40 John Hanson 423 0 2 1:04:08.45 9:47/M 1 1:06:16.06 10:07/M 2:10:24.51
2 45 David Thornhill 390 0 1 58:59.35 9:00/M 2 1:12:30.21 11:04/M 2:11:29.56
 
Top

Male 19 and Under

  Overall   ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 24 Tristan Villavicencio 296 12 1 55:20.54 8:27/M 1 1:03:44.98 9:44/M 1:59:05.52
 
Top

Male 20 to 24

  Overall   ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 7 Mitchell Klich 298 24 1 50:44.81 7:45/M 1 53:48.27 8:13/M 1:44:33.08
 
Top

Male 25 to 29

  Overall   ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 13 Ross Pierson 151 28 1 53:42.42 8:12/M 1 56:15.58 8:35/M 1:49:58.00
2 42 Michael Reardon 262 26 2 1:03:05.50 9:38/M 2 1:07:50.68 10:21/M 2:10:56.18
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 4 Alex Harcourt 238 33 1 46:21.75 7:05/M 1 45:07.64 6:53/M 1:31:29.39
2 8 CJ Hackman 355 34 2 51:35.96 7:53/M 2 53:36.53 8:11/M 1:45:12.49
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 16 Bobby Lassiter 277 37 1 56:13.66 8:35/M 1 57:45.61 8:49/M 1:53:59.27
2 26 Marcus Hall 387 36 4 1:02:46.09 9:35/M 2 59:00.31 9:00/M 2:01:46.40
3 31 Jeff Cardella 376 37 3 59:54.34 9:09/M 3 1:06:24.27 10:08/M 2:06:18.61
4 39 Brian Green 426 36 2 58:29.89 8:56/M 5 1:10:43.73 10:48/M 2:09:13.62
5 48 Jorge Cisneros 159 39 5 1:04:53.87 9:54/M 4 1:08:14.73 10:25/M 2:13:08.60
6 60 Justin Stall 264 35 6 1:06:57.67 10:13/M 6 1:12:28.53 11:04/M 2:19:26.20
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 9 Jonathan Davis 201 40 1 50:12.01 7:40/M 2 55:43.03 8:30/M 1:45:55.04
2 11 Stuart Warden 227 44 2 52:15.32 7:59/M 1 54:33.75 8:20/M 1:46:49.07
3 29 Shawn McNair 115 43 3 56:28.23 8:37/M 3 1:05:48.53 10:03/M 2:02:16.76
4 35 Jeff Wiley 356 40 4 1:00:40.24 9:16/M 4 1:07:14.02 10:16/M 2:07:54.26
5 46 William Belew 371 41 5 1:00:47.42 9:17/M 6 1:11:21.39 10:54/M 2:12:08.81
6 49 James Proft 285 40 6 1:03:27.39 9:41/M 5 1:09:45.11 10:39/M 2:13:12.50
7 91 Sally Conover 327 41 7 1:27:24.78 13:21/M 7 1:41:31.21 15:30/M 3:08:55.99
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 5 Paul Titus 380 49 1 45:41.29 6:58/M 1 49:10.19 7:30/M 1:34:51.48
2 10 Derek Hufford 418 46 3 52:19.84 7:59/M 2 54:26.80 8:19/M 1:46:46.64
3 18 Matthew Kistler 243 47 4 56:52.61 8:41/M 4 57:49.06 8:50/M 1:54:41.67
4 19 Jeff Mills 372 45 5 57:28.17 8:46/M 3 57:15.46 8:44/M 1:54:43.63
5 41 Jason Hargrave 254 45 2 52:11.58 7:58/M 7 1:18:27.59 11:59/M 2:10:39.17
6 58 Bob Clapsaddle 148 49 7 1:08:48.68 10:30/M 5 1:08:58.89 10:32/M 2:17:47.57
7 59 Mark Kistler 244 47 6 1:03:48.89 9:44/M 6 1:15:16.65 11:29/M 2:19:05.54
8 72 John W Johnson 399 48 8 1:10:58.88 10:50/M 8 1:19:23.72 12:07/M 2:30:22.60
9 89 Travis Bailey 310 46 9 1:24:39.88 12:55/M 9 1:44:01.03 15:53/M 3:08:40.91
10 97 Eric Alcorn 351 47 10 1:35:50.39 14:38/M 10 1:52:59.75 17:15/M 3:28:50.14
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 15 Ian Banks 223 52 1 54:47.24 8:22/M 1 58:27.41 8:55/M 1:53:14.65
2 17 Shane Hillman 398 50 2 55:47.83 8:31/M 2 58:50.61 8:59/M 1:54:38.44
3 23 Raphael Villavicencio 295 52 3 57:02.10 8:42/M 4 1:02:03.30 9:28/M 1:59:05.40
4 27 Jonathan Nall 403 50 5 1:01:44.36 9:25/M 3 1:00:09.27 9:11/M 2:01:53.63
5 36 Mike Lancaster 377 51 7 1:04:04.65 9:47/M 5 1:03:54.90 9:45/M 2:07:59.55
6 38 Andrew Hahn 388 51 4 59:59.85 9:09/M 6 1:09:02.93 10:32/M 2:09:02.78
7 54 John Mead 226 52 8 1:04:38.24 9:52/M 7 1:10:37.29 10:47/M 2:15:15.53
8 55 Keith Baughman 253 51 6 1:02:16.88 9:30/M 8 1:13:18.24 11:11/M 2:15:35.12
9 67 Tim Arnold 324 51 9 1:07:01.21 10:14/M 9 1:17:14.89 11:47/M 2:24:16.10
10 77 Steve Barberie 288 51 10 1:10:53.05 10:49/M 10 1:35:27.70 14:34/M 2:46:20.75
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 52 Gardner Van Hooser 133 56 1 1:04:04.13 9:47/M 1 1:09:36.89 10:38/M 2:13:41.02
2 81 STEPHEN BARTLETT 279 58 3 1:26:08.42 13:09/M 2 1:23:26.92 12:44/M 2:49:35.34
3 92 Gary Logue 364 57 2 1:25:52.08 13:07/M 3 1:44:50.21 16:00/M 3:10:42.29
 
Top

Male 60 to 64

  Overall   ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 95 Charlie Tripple 294 64 1 1:39:27.06 15:11/M 1 1:46:53.53 16:19/M 3:26:20.59
 
Top

Male 65 and Over

  Overall   ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 53 Dave Darnell 336 66 1 1:05:27.64 10:00/M 1 1:09:29.61 10:36/M 2:14:57.25
2 65 Rich Smith 363 65 2 1:07:06.33 10:15/M 2 1:15:59.20 11:36/M 2:23:05.53
3 75 Riaz Uddin 153 67 3 1:10:15.15 10:44/M 3 1:27:23.58 13:20/M 2:37:38.73

2019 Beaver Chase Marathon

Age Group Results

August 10, 2019


Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org


Marathon Men: Top Finishers 1-19 25-29 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99
Marathon Women: Top Finishers 35-39 45-49 50-54 55-59 60-64
Relay 1-99

Marathon

Top

Female Open Winners

  Overall     ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 7 EMILY HOAR 340 34 1 58:35.48 8:57/M 1 1:01:03.81 9:19/M 1 1:03:50.39 9:45/M 1 1:05:07.44 9:56/M 4:08:37.12
2 11 Michelle Walker 224 50 3 1:02:08.77 9:29/M 3 1:06:43.36 10:11/M 2 1:11:38.25 10:56/M 2 1:14:10.58 11:19/M 4:34:40.96
3 12 Olivia Smith 208 24 2 59:46.80 9:07/M 2 1:06:09.85 10:06/M 3 1:19:10.66 12:05/M 3 1:21:42.47 12:28/M 4:46:49.78
 
Top

Female 35 to 39

  Overall     ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 18 Kathryn Kohlbacher 161 36 1 1:11:23.08 10:54/M 1 1:21:08.49 12:23/M 1 1:28:09.90 13:27/M 1 1:34:57.66 14:30/M 5:35:39.13
 
Top

Female 45 to 49

  Overall     ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 15 Teresa Zanzarella Naperville IL 411 45 1 1:04:47.67 9:53/M 1 1:09:23.99 10:36/M 1 1:22:02.15 12:31/M 1 1:20:27.80 12:17/M 4:56:41.61
2 19 Michelle Galen 218 49 3 1:18:55.01 12:03/M 2 1:21:08.63 12:23/M 2 1:27:17.91 13:20/M 2 1:36:53.98 14:47/M 5:44:15.53
3 26 Heidi Messbarger 353 45 2 1:16:30.59 11:41/M 3 1:31:39.88 14:00/M 3 1:54:50.92 17:32/M 3 1:59:51.51 18:18/M 6:42:52.90
 
Top

Female 50 to 54

  Overall     ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 27 Melissa McDonald 134 54 1 1:34:57.61 14:30/M 1 1:48:30.79 16:34/M 1 1:48:36.83 16:35/M 1 1:57:17.42 17:54/M 7:09:22.65
 
Top

Female 55 to 59

  Overall     ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 22 Susie Comstock 291 57 1 1:16:29.66 11:41/M 1 1:25:37.63 13:04/M 1 1:39:43.56 15:13/M 1 1:36:05.69 14:40/M 5:57:56.54
 
Top

Female 60 to 64

  Overall     ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 13 Jean Lampert Indianapolis IN 165 60 1 1:01:09.37 9:20/M 1 1:03:58.28 9:46/M 1 1:11:33.13 10:55/M 1 1:32:14.20 14:05/M 4:48:54.98
 
Top

Male Open Winners

  Overall     ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 1 Mark Scott Indianapolis IN 339 45 1 47:26.29 7:15/M 1 48:14.16 7:22/M 1 51:00.19 7:47/M 1 52:36.15 8:02/M 3:19:16.79
2 2 Bill Brumbach Plainfield IN 410 36 2 50:52.25 7:46/M 3 51:03.53 7:48/M 2 52:10.33 7:58/M 2 53:05.45 8:06/M 3:27:11.56
3 3 Kenneth Bereski II Miami Beach FL 413 38 3 52:12.93 7:58/M 2 51:01.81 7:47/M 3 55:06.44 8:25/M 3 59:12.37 9:02/M 3:37:33.55
 
Top

Male 19 and Under

  Overall     ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 9 Jamesin Parker 211 19 1 1:01:30.87 9:23/M 1 58:31.64 8:56/M 1 1:05:14.30 9:58/M 1 1:15:23.85 11:31/M 4:20:40.66
 
Top

Male 25 to 29

  Overall     ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 4 Jace Wolford 174 27 1 52:07.42 7:57/M 1 51:11.92 7:49/M 1 54:39.52 8:21/M 1 1:03:46.59 9:44/M 3:41:45.45
2 8 Andy Lamb 239 27 2 56:04.35 8:34/M 2 55:37.89 8:29/M 2 1:03:29.42 9:42/M 2 1:17:07.49 11:46/M 4:12:19.15
 
Top

Male 35 to 39

  Overall     ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 5 Patrick Kenny 425 37 1 56:50.44 8:41/M 1 55:03.13 8:24/M 1 55:24.49 8:27/M 1 55:53.42 8:32/M 3:43:11.48
2 10 Edward Peck Wadsworth IL 183 38 2 57:24.50 8:46/M 2 1:03:41.58 9:43/M 2 1:12:37.90 11:05/M 2 1:20:51.12 12:21/M 4:34:35.10
 
Top

Male 40 to 44

  Overall     ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 16 Darren Pullen 297 42 1 1:02:15.08 9:30/M 1 1:09:47.31 10:39/M 1 1:20:14.84 12:15/M 1 1:27:42.61 13:23/M 4:59:59.84
 
Top

Male 45 to 49

  Overall     ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 14 ANTHONY PAPADAKIS 290 48 2 1:05:28.74 10:00/M 2 1:07:05.52 10:15/M 1 1:16:35.09 11:42/M 1 1:23:09.54 12:42/M 4:52:18.89
 
Top

Male 50 to 54

  Overall     ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 6 Wei Li Westfield IN 414 53 1 57:07.35 8:43/M 1 55:46.73 8:31/M 1 57:09.57 8:44/M 1 1:04:48.03 9:54/M 3:54:51.68
 
Top

Male 55 to 59

  Overall     ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 17 Malv Campbell Bethesda OH 234 56 2 1:01:15.88 9:21/M 1 1:10:28.44 10:45/M 1 1:34:23.36 14:25/M 1 1:41:36.70 15:31/M 5:27:44.38
2 20 Scott Hammond Bedford NH 105 56             3 5:49:20.02 13:20/M 5:49:20.02
3 25 Greg Paton Westfield IN 249 57 1 28:04.47 4:17/M 2 1:35:27.97 14:34/M 2 1:43:47.65 15:51/M 2 2:51:02.91 26:07/M 6:38:23.00
 
Top

Male 60 to 64

  Overall     ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 21 Dave Comstock 292 61 1 1:17:19.66 11:48/M 1 1:24:45.73 12:56/M 2 1:39:44.30 15:14/M 1 1:36:05.59 14:40/M 5:57:55.28
2 23 Mitchell Lewis 246 62 2 1:21:31.50 12:27/M 2 1:27:38.18 13:23/M 1 1:34:55.01 14:29/M 2 1:42:20.44 15:37/M 6:06:25.13
 
Top

Male 65 and Over

  Overall     ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 24 James Prescott 375 68 1 1:19:11.29 12:05/M 1 1:28:42.80 13:33/M 1 1:44:31.12 15:57/M 1 1:48:12.76 16:31/M 6:20:37.97
 

Relay

Top

Mixed Relay 99 and Under

  Overall     ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
DQ DQ Astonishing Sloth Pancake Warriors 319 38 1 52:25.90 8:00/M         DQ 0:23.64 0:01/M 52:49.54
 
Top

Mixed Relay 99 and Under

  Overall     ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 1 Running Woodruffs Plainfield IN 188 34 2 1:06:43.13 10:11/M 1 49:05.82 7:30/M 2 1:14:57.09 11:27/M 1 56:01.18 8:33/M 4:06:47.22
2 2 Bloated Centaurs 250 47 3 1:07:43.70 10:20/M 2 1:03:30.33 9:42/M 1 1:03:50.98 9:45/M 2 1:05:07.55 9:56/M 4:20:12.56
3 3 Win or Lose, We Booze Avon IN 268 42 4 1:12:13.65 11:02/M 3 1:08:49.85 10:30/M 3 1:58:46.27 18:08/M 3 1:22:01.18 12:31/M 5:41:50.95

Select Your Race.