2019 Beaver Chase Overall Results

We'll See You Next Year! Get Busy!

2019 Beaver Chase Marathon

Overall Finish List

August 10, 2019


Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org

Quarter Marathon

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 Steve Matthews Evansville IN 408 31 M 1:Open 37:49.50 5:46/M
2 Kory Kennedy 283 29 M 2:Open 45:25.21 6:56/M
3 Brian Coleman 273 25 M 3:Open 47:44.50 7:17/M
4 Ronald Argabright huber heights OH 140 56 M 1:55-59 48:17.22 7:22/M
5 Brad Renner BLOOMINGTON IN 232 34 M 1:30-34 51:21.04 7:50/M
6 Zachary Spannbauer Ludlow KY 416 25 M 1:25-29 52:26.44 8:00/M
7 Brad Peelman Terre Haute IN 344 53 M 1:50-54 52:45.81 8:03/M
8 Syd Lindblom 349 26 F 1:Open 53:13.75 8:07/M
9 Jason Stroot 347 43 M 1:40-44 54:33.60 8:20/M
10 Robert Gardner Indianapolis IN 369 41 M 2:40-44 54:39.93 8:21/M
11 James Bumb 428 65 M 1:65-99 54:47.63 8:22/M
12 Brian LaVelle 213 45 M 1:45-49 55:14.93 8:26/M
13 david benitez indianapolis IN 152 46 M 2:45-49 55:27.35 8:28/M
14 Jennifer Matsche Brownsburg IN 145 39 F 2:Open 55:58.27 8:33/M
15 David Dilk Mooresville IN 255 32 M 2:30-34 57:06.42 8:43/M
16 RANDY BEAVER 350 56 M 2:55-59 58:54.58 9:00/M
17 Charles Johnson Brownsburg IN 203 42 M 3:40-44 59:16.36 9:03/M
18 Chris Tyler 379 47 M 3:45-49 59:22.82 9:04/M
19 Chris Thornberry Noblesville IN 391 34 M 3:30-34 59:26.73 9:04/M
20 Wendy Scgalski Columbus IN 406 50 F 3:Open 59:40.64 9:07/M
21 Flynn Rowan 272 37 M 1:35-39 1:00:24.59 9:13/M
22 Jason Bakemeyer 378 46 M 4:45-49 1:00:43.65 9:16/M
23 Connor McCulley GREENWOOD IN 312 30 M 4:30-34 1:01:04.09 9:19/M
24 Michael Putz Ohlsdorf 407 44 M 4:40-44 1:01:04.95 9:19/M
25 Billy Payne Indianapolis IN 215 32 M 5:30-34 1:01:06.67 9:20/M
26 Lacee Moore Thorntown IN 176 32 F 1:30-34 1:02:13.41 9:30/M
27 Shannon Dragoo 104 38 F 1:35-39 1:02:34.58 9:33/M
28 Carole Lamb 217 56 F 1:55-59 1:04:26.61 9:50/M
29 Jennifer Doyle Indianapolis IN 143 42 F 1:40-44 1:04:30.18 9:51/M
30 Lianne Warner 192 46 F 1:45-49 1:04:33.44 9:51/M
31 Brent Kent 365 32 M 6:30-34 1:05:01.78 9:56/M
32 Rick Martin Indianapolis 361 50 M 2:50-54 1:05:25.34 9:59/M
33 Keith Pierson 157 63 M 1:60-64 1:06:11.20 10:06/M
34 Allie Smith 367 21 F 1:20-24 1:06:28.17 10:09/M
35 Rosellen Connolly 281 56 F 2:55-59 1:06:37.71 10:10/M
36 Landyn Rookard Indianapolis IN 335 26 M 2:25-29 1:06:42.21 10:11/M
37 Sasha Pryborowski ROCKVILLE MD 261 37 F 2:35-39 1:07:16.48 10:16/M
38 Jill Pall 301 33 F 2:30-34 1:07:21.49 10:17/M
39 Luann Rickel 360 32 F 3:30-34 1:07:28.61 10:18/M
40 Jan Parker 191 41 F 2:40-44 1:07:32.12 10:19/M
41 Quintin Lepper 332 25 M 3:25-29 1:07:39.40 10:20/M
42 Jacob Eagan Camby IN 352 36 M 2:35-39 1:07:41.44 10:20/M
43 BRADRICK LEPPER 331 49 M 5:45-49 1:07:50.73 10:21/M
44 Karen Pierson 158 58 F 3:55-59 1:08:39.84 10:29/M
45 Joseph Poole Brownsburg IN 147 53 M 3:50-54 1:09:41.91 10:38/M
46 Lynette Barberie 289 45 F 2:45-49 1:09:43.97 10:39/M
47 Daniel Wheeler Indianapolis IN 216 42 M 5:40-44 1:12:12.48 11:01/M
48 Jonathan Eisberg Markle IN 150 43 M 6:40-44 1:12:19.86 11:02/M
49 Truda Nathan 334 45 F 3:45-49 1:12:25.94 11:03/M
50 DENNIS ACHGILL 304 63 M 2:60-64 1:12:42.19 11:06/M
51 Rick Beaver 337 57 M 3:55-59 1:12:55.27 11:08/M
52 Courtney Rookard 424 28 F 1:25-29 1:13:14.01 11:11/M
53 Sue Oliver 195 51 F 1:50-54 1:13:42.69 11:15/M
54 Brett Esselburn 139 39 M 3:35-39 1:13:55.82 11:17/M
55 Rachel Budde 205 49 F 4:45-49 1:14:25.51 11:22/M
56 Amy Orange Indianapolis IN 420 48 F 5:45-49 1:15:59.25 11:36/M
57 Melinda Seaton Seelyville IN 263 52 F 2:50-54 1:15:59.26 11:36/M
58 Joshua Herald Brownsburg IN 346 37 M 4:35-39 1:16:36.56 11:42/M
59 Ron Bendes 354 61 M 3:60-64 1:16:37.12 11:42/M
60 Erin McNeill Trafalgar IN 128 37 F 3:35-39 1:17:55.67 11:54/M
61 April Bassett Plainfield IN 124 42 F 3:40-44 1:17:56.11 11:54/M
62 Julie Adams 113 47 F 6:45-49 1:18:20.10 11:58/M
63 Thad Adams 114 49 M 6:45-49 1:18:21.01 11:58/M
64 Ella Parker 368 15 F 1: 1-19 1:18:29.08 11:59/M
65 Jeff Butts 136 61 M 4:60-64 1:18:54.79 12:03/M
66 Deanna Abel Bedford IN 329 47 F 7:45-49 1:19:30.26 12:08/M
67 Tyler Eagan 343 18 M 1: 1-19 1:19:49.19 12:11/M
68 Rod Cortner 194 61 M 5:60-64 1:19:58.91 12:13/M
69 Angela Cole Indianapolis IN 276 54 F 3:50-54 1:20:03.39 12:13/M
70 Gwendolyn Williams Plainfield IN 341 11 F 2: 1-19 1:20:07.25 12:14/M
71 Stephen Mitchell Morgantown IN 117 59 M 4:55-59 1:20:27.60 12:17/M
72 Amy O’Leary Plainfield IN 384 31 F 4:30-34 1:20:29.64 12:17/M
73 Ashleigh Cooper Brownsburg IN 177 36 F 4:35-39 1:21:02.37 12:22/M
74 Sheldon Moore 187 53 M 4:50-54 1:21:02.57 12:22/M
75 Jenny Cook Plainfield IN 382 35 F 5:35-39 1:21:32.63 12:27/M
76 Holly Ponto Plainfield IN 383 47 F 8:45-49 1:21:34.74 12:27/M
77 Ann Bumb 427 56 F 4:55-59 1:21:48.14 12:29/M
78 Danielle Shively 299 44 F 4:40-44 1:21:53.18 12:30/M
79 Kitti Drake Indianapolis IN 325 52 F 4:50-54 1:21:54.07 12:30/M
80 Christy McCrary Indianapolis IN 422 40 F 5:40-44 1:22:07.73 12:32/M
81 Joe Hedge Paoli IN 171 57 M 5:55-59 1:22:18.43 12:34/M
82 Dan Kidwell 240 53 M 5:50-54 1:22:18.75 12:34/M
83 Bryan Mitchell Indianapolis IN 118 38 M 5:35-39 1:23:13.45 12:42/M
84 Cara McKellar 282 57 F 5:55-59 1:23:34.57 12:45/M
85 Joseph ALLEN 305 35 M 6:35-39 1:23:43.65 12:47/M
86 ANGELA ALLEN Columbus IN 306 36 F 6:35-39 1:23:44.19 12:47/M
87 Scott O’Connell Gas City IN 415 51 M 6:50-54 1:24:27.71 12:54/M
88 Melissa Baumann Pittsboro IN 220 47 F 9:45-49 1:24:32.51 12:54/M
89 Susan Cook Greenfield IN 311 52 F 5:50-54 1:24:53.57 12:58/M
90 Angela John Baptiste 256 53 F 6:50-54 1:25:24.10 13:02/M
91 Amanda Wiley Indianapolis IN 357 42 F 6:40-44 1:26:28.03 13:12/M
92 Kira Frendreis 251 23 F 2:20-24 1:26:33.40 13:13/M
93 Beth Matteson 200 57 F 6:55-59 1:27:13.51 13:19/M
94 Chris McMurry Rockville MD 259 38 M 7:35-39 1:28:22.05 13:29/M
95 Pamela Topping Noblesville IN 362 44 F 7:40-44 1:29:29.20 13:40/M
96 Carol Weigand 185 62 F 1:60-64 1:30:01.73 13:45/M
97 Katie Tarpein 197 38 F 7:35-39 1:30:25.40 13:48/M
98 Susan Skelton Avon IN 373 54 F 7:50-54 1:30:39.80 13:50/M
99 Brandy Nirider Brownsburg IN 237 27 F 2:25-29 1:30:41.20 13:51/M
100 Lacey Groce Greenfield IN 206 31 F 5:30-34 1:30:41.29 13:51/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
101 Robert Dragoo 103 41 M 7:40-44 1:31:41.56 14:00/M
102 Melissa Culver Noblesville IN 163 41 F 8:40-44 1:31:53.94 14:02/M
103 Kimberly Kruithoff Indianapolis IN 156 40 F 9:40-44 1:32:13.21 14:05/M
104 Tracy Daugherty 193 43 F 10:40-44 1:33:16.68 14:14/M
105 Thomas Gansman Fortville IN 409 54 M 7:50-54 1:34:03.77 14:22/M
106 Laurinda Godfrey 302 21 F 3:20-24 1:34:04.98 14:22/M
107 Lisa Herron Noblesville IN 214 50 F 8:50-54 1:34:33.56 14:26/M
108 Unknown Partic. 309 309 M 1: 0- 0 1:34:34.53 14:26/M
109 Danielle Williams 385 35 F 8:35-39 1:34:46.43 14:28/M
110 Naia Ballinger Avon IN 345 45 F 10:45-49 1:34:52.56 14:29/M
111 Kelly Boots greenwood IN 119 44 F 11:40-44 1:35:07.91 14:31/M
112 Rebecca Wasson 111 45 F 11:45-49 1:35:08.00 14:31/M
113 Katie Short 109 44 F 12:40-44 1:35:10.00 14:32/M
114 Sue Bonneau 168 61 F 2:60-64 1:35:51.41 14:38/M
115 Phil Bonneau 169 61 M 6:60-64 1:35:51.80 14:38/M
116 Sharla LaVelle 212 47 F 12:45-49 1:36:40.95 14:45/M
117 Melanie Gibson 125 39 F 9:35-39 1:37:36.45 14:54/M
118 Daniel Gibson 126 40 M 8:40-44 1:37:37.26 14:54/M
119 Tammy Dilk-Shockey 260 52 F 9:50-54 1:40:22.60 15:19/M
120 Roberta Mitchell Morgantown IN 116 41 F 13:40-44 1:40:26.03 15:20/M
121 Julie Riddle 196 53 F 10:50-54 1:40:47.92 15:23/M
122 Jennie Conrad 179 53 F 11:50-54 1:40:48.82 15:23/M
123 Carla O’Connell 198 49 F 13:45-49 1:40:49.03 15:24/M
124 Adeline Wagner 370 14 F 3: 1-19 1:41:04.45 15:26/M
125 Amanda Gargano Avon IN 106 40 F 14:40-44 1:44:31.56 15:57/M
126 Kathe Bell Lafayette IN 318 71 F 1:65-99 1:44:32.69 15:58/M
127 Sofia Gargano Avon IN 108 12 F 4: 1-19 1:44:51.22 16:00/M
128 Joe Gargano Avon IN 107 14 M 2: 1-19 1:45:09.16 16:03/M
129 Crystal Davis 202 40 F 15:40-44 1:49:38.56 16:44/M
130 Karen LeClerc Indianapolis IN 317 61 F 3:60-64 1:54:50.74 17:32/M
131 Kelli Burress 149 48 F 14:45-49 1:57:37.22 17:57/M
132 Corinne Callan 142 22 F 4:20-24 1:57:37.56 17:57/M
133 Angela Callan 141 55 F 7:55-59 1:57:38.04 17:58/M
134 Nikki Lynch Noblesville IN 122 44 F 16:40-44 1:58:03.06 18:01/M
135 Lloyd Work Carmel IN 121 53 M 8:50-54 1:58:04.73 18:02/M
136 Lisa Rittenhouse 130 38 F 10:35-39 1:58:05.28 18:02/M
137 Kyle Kopke Avon IN 146 50 F 12:50-54 2:00:49.50 18:27/M
138 Anita Silverman Indianapolis IN 132 51 F 13:50-54 2:00:51.72 18:27/M
139 Jessica Ward 313 29 F 3:25-29 2:01:19.54 18:31/M
140 Tiffany Kelly 278 40 F 17:40-44 2:02:16.47 18:40/M
141 Jennifer Rogers Ellettsville IN 162 47 F 15:45-49 2:09:33.33 19:47/M
142 Natasha Whited 303 40 F 18:40-44 2:16:04.96 20:46/M
143 Jessica Jarrett 307 35 F 11:35-39 2:16:05.05 20:47/M
144 Kelley Carroll Greenfield IN 120 47 F 16:45-49 2:20:50.58 21:30/M
145 Barbara Ellwein 252 62 F 4:60-64 2:23:33.52 21:55/M
146 Angie Keck Kansas City MO 401 47 F 17:45-49 3:48:24.47 34:52/M
147 Amy Tibbitts Kansas City MO 402 47 F 18:45-49 3:48:24.95 34:52/M

2019 Beaver Chase Marathon

Overall Results

August 10, 2019


Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org

Half Marathon

  ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total Total
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time Pace
1 Benjamin Hall 386 26 M 1:Open 1 42:58.34 6:34/M 1 43:50.39 6:42/M 1:26:48.73 6:38/M
2 Michael Root INDIANAPOLIS IN 333 35 M 2:Open 2 43:05.16 6:35/M 2 43:58.74 6:43/M 1:27:03.90 6:39/M
3 Drew Humphrey 308 34 M 3:Open 3 44:49.72 6:51/M 4 46:39.21 7:07/M 1:31:28.93 6:59/M
4 Alex Harcourt Louisville KY 238 33 M 1:30-34 5 46:21.75 7:05/M 3 45:07.64 6:53/M 1:31:29.39 6:59/M
5 Paul Titus 380 49 M 1:45-49 4 45:41.29 6:58/M 5 49:10.19 7:30/M 1:34:51.48 7:14/M
6 Sarah Stolp 300 34 F 1:Open 9 51:56.06 7:56/M 6 50:44.56 7:45/M 1:42:40.62 7:50/M
7 Mitchell Klich Indianapolis IN 298 24 M 1:20-24 7 50:44.81 7:45/M 8 53:48.27 8:13/M 1:44:33.08 7:59/M
8 CJ Hackman 355 34 M 2:30-34 8 51:35.96 7:53/M 7 53:36.53 8:11/M 1:45:12.49 8:02/M
9 Jonathan Davis 201 40 M 1:40-44 6 50:12.01 7:40/M 11 55:43.03 8:30/M 1:45:55.04 8:05/M
10 Derek Hufford Brownsburg IN 418 46 M 2:45-49 13 52:19.84 7:59/M 9 54:26.80 8:19/M 1:46:46.64 8:09/M
11 Stuart Warden 227 44 M 2:40-44 12 52:15.32 7:59/M 10 54:33.75 8:20/M 1:46:49.07 8:09/M
12 Stephanie Burkholder Goshen IN 330 28 F 2:Open 10 52:05.13 7:57/M 15 57:40.97 8:48/M 1:49:46.10 8:23/M
13 Ross Pierson Indianapolis IN 151 28 M 1:25-29 14 53:42.42 8:12/M 13 56:15.58 8:35/M 1:49:58.00 8:24/M
14 Shelby Ross 248 22 F 3:Open 16 55:13.19 8:26/M 12 56:01.21 8:33/M 1:51:14.40 8:29/M
15 Ian Banks 223 52 M 1:50-54 15 54:47.24 8:22/M 19 58:27.41 8:55/M 1:53:14.65 8:39/M
16 Bobby Lassiter Greenwood IN 277 37 M 1:35-39 19 56:13.66 8:35/M 16 57:45.61 8:49/M 1:53:59.27 8:42/M
17 Shane Hillman Gas City IN 398 50 M 2:50-54 18 55:47.83 8:31/M 21 58:50.61 8:59/M 1:54:38.44 8:45/M
18 Matthew Kistler 243 47 M 3:45-49 23 56:52.61 8:41/M 17 57:49.06 8:50/M 1:54:41.67 8:45/M
19 Jeff Mills 372 45 M 4:45-49 25 57:28.17 8:46/M 14 57:15.46 8:44/M 1:54:43.63 8:45/M
20 Mariah Williamson 241 25 F 1:25-29 22 56:39.08 8:39/M 20 58:36.22 8:57/M 1:55:15.30 8:48/M
21 Heather Proft Shelbyville IN 284 37 F 1:35-39 21 56:31.61 8:38/M 23 1:00:00.98 9:10/M 1:56:32.59 8:54/M
22 Cristin Allen 316 39 F 2:35-39 30 59:13.68 9:02/M 18 58:19.02 8:54/M 1:57:32.70 8:58/M
23 Raphael Villavicencio 295 52 M 3:50-54 24 57:02.10 8:42/M 25 1:02:03.30 9:28/M 1:59:05.40 9:05/M
24 Tristan Villavicencio 296 12 M 1: 1-19 17 55:20.54 8:27/M 27 1:03:44.98 9:44/M 1:59:05.52 9:05/M
25 Paula Highfield Smith OWASSO OK 184 49 F 1:45-49     99 1:59:48.58 9:09/M 1:59:48.58 9:09/M
 
  ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total Total
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time Pace
26 Marcus Hall 387 36 M 2:35-39 41 1:02:46.09 9:35/M 22 59:00.31 9:00/M 2:01:46.40 9:18/M
27 Jonathan Nall Bloomington IN 403 50 M 4:50-54 37 1:01:44.36 9:25/M 24 1:00:09.27 9:11/M 2:01:53.63 9:18/M
28 Trena Roudebush Indianapolis IN 258 43 F 1:40-44 32 59:53.90 9:09/M 26 1:02:17.07 9:31/M 2:02:10.97 9:20/M
29 Shawn McNair Lebanon IN 115 43 M 3:40-44 20 56:28.23 8:37/M 32 1:05:48.53 10:03/M 2:02:16.76 9:20/M
30 Cheryl Ratzman carmel IN 348 49 F 2:45-49 27 58:53.96 8:59/M 36 1:06:52.45 10:13/M 2:05:46.41 9:36/M
31 Jeff Cardella INDIANAPOLIS IN 376 37 M 3:35-39 33 59:54.34 9:09/M 35 1:06:24.27 10:08/M 2:06:18.61 9:38/M
32 Tricia Kreuter McCordsville IN 181 40 F 2:40-44 38 1:02:11.33 9:30/M 30 1:04:17.37 9:49/M 2:06:28.70 9:39/M
33 LISA Hess 222 50 F 1:50-54 40 1:02:21.50 9:31/M 31 1:04:40.14 9:52/M 2:07:01.64 9:42/M
34 Kelley Sharp 245 22 F 1:20-24 42 1:03:04.68 9:38/M 29 1:04:15.70 9:49/M 2:07:20.38 9:43/M
35 Jeff Wiley 356 40 M 4:40-44 35 1:00:40.24 9:16/M 39 1:07:14.02 10:16/M 2:07:54.26 9:46/M
36 Mike Lancaster Cypress TX 377 51 M 5:50-54 49 1:04:04.65 9:47/M 28 1:03:54.90 9:45/M 2:07:59.55 9:46/M
37 Tiffany Buchanan 219 39 F 3:35-39 29 59:13.56 9:02/M 48 1:09:34.64 10:37/M 2:08:48.20 9:50/M
38 Andrew Hahn 388 51 M 6:50-54 34 59:59.85 9:09/M 45 1:09:02.93 10:32/M 2:09:02.78 9:51/M
39 Brian Green 426 36 M 4:35-39 26 58:29.89 8:56/M 52 1:10:43.73 10:48/M 2:09:13.62 9:52/M
40 John Hanson 423 0 M 1: 0- 0 50 1:04:08.45 9:47/M 33 1:06:16.06 10:07/M 2:10:24.51 9:57/M
41 Jason Hargrave Plainfield IN 254 45 M 5:45-49 11 52:11.58 7:58/M 70 1:18:27.59 11:59/M 2:10:39.17 9:58/M
42 Michael Reardon 262 26 M 2:25-29 43 1:03:05.50 9:38/M 42 1:07:50.68 10:21/M 2:10:56.18 10:00/M
43 Merissa Bunton 328 41 F 3:40-44 47 1:03:50.95 9:45/M 40 1:07:23.53 10:17/M 2:11:14.48 10:01/M
44 Elizabeth Bunton Noblesville IN 242 37 F 4:35-39 46 1:03:50.11 9:45/M 41 1:07:34.52 10:19/M 2:11:24.63 10:02/M
45 David Thornhill Plainfield IN 390 0 M 2: 0- 0 28 58:59.35 9:00/M 56 1:12:30.21 11:04/M 2:11:29.56 10:02/M
46 William Belew Indianapolis IN 371 41 M 5:40-44 36 1:00:47.42 9:17/M 53 1:11:21.39 10:54/M 2:12:08.81 10:05/M
47 Lisa Ray Brownsburg IN 419 49 F 3:45-49 59 1:06:39.92 10:11/M 34 1:06:20.91 10:08/M 2:13:00.83 10:09/M
48 Jorge Cisneros 159 39 M 5:35-39 52 1:04:53.87 9:54/M 43 1:08:14.73 10:25/M 2:13:08.60 10:10/M
49 James Proft 285 40 M 6:40-44 44 1:03:27.39 9:41/M 50 1:09:45.11 10:39/M 2:13:12.50 10:10/M
50 Lara Bhasin 275 38 F 5:35-39 56 1:06:02.04 10:05/M 38 1:07:12.17 10:16/M 2:13:14.21 10:10/M
 
  ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total Total
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time Pace
51 Missy Moore 186 51 F 2:50-54 58 1:06:28.40 10:09/M 37 1:07:04.04 10:14/M 2:13:32.44 10:12/M
52 Gardner Van Hooser Indianapolis IN 133 56 M 1:55-59 48 1:04:04.13 9:47/M 49 1:09:36.89 10:38/M 2:13:41.02 10:12/M
53 Dave Darnell 336 66 M 1:65-99 53 1:05:27.64 10:00/M 46 1:09:29.61 10:36/M 2:14:57.25 10:18/M
54 John Mead 226 52 M 7:50-54 51 1:04:38.24 9:52/M 51 1:10:37.29 10:47/M 2:15:15.53 10:19/M
55 Keith Baughman Indianapolis IN 253 51 M 8:50-54 39 1:02:16.88 9:30/M 58 1:13:18.24 11:11/M 2:15:35.12 10:21/M
56 Candy Knoy 221 41 F 4:40-44 57 1:06:18.59 10:07/M 47 1:09:32.44 10:37/M 2:15:51.03 10:22/M
57 Casey Witt-Patterson 235 37 F 6:35-39 31 59:14.89 9:03/M 69 1:17:54.90 11:54/M 2:17:09.79 10:28/M
58 Bob Clapsaddle 148 49 M 6:45-49 66 1:08:48.68 10:30/M 44 1:08:58.89 10:32/M 2:17:47.57 10:31/M
59 Mark Kistler 244 47 M 7:45-49 45 1:03:48.89 9:44/M 63 1:15:16.65 11:29/M 2:19:05.54 10:37/M
60 Justin Stall 264 35 M 6:35-39 60 1:06:57.67 10:13/M 55 1:12:28.53 11:04/M 2:19:26.20 10:39/M
61 Elise Brown Westfield IN 225 32 F 1:30-34 64 1:07:28.06 10:18/M 54 1:12:18.20 11:02/M 2:19:46.26 10:40/M
62 Michelle Gansman Fishers IN 180 45 F 4:45-49 65 1:08:25.52 10:27/M 57 1:12:43.34 11:06/M 2:21:08.86 10:46/M
63 Elise Wagner Plainfield IN 112 33 F 2:30-34 67 1:08:54.33 10:31/M 59 1:13:37.14 11:14/M 2:22:31.47 10:53/M
64 Laney Wagner 359 16 F 1: 1-19 55 1:05:53.83 10:04/M 66 1:17:07.05 11:46/M 2:23:00.88 10:55/M
65 Rich Smith 363 65 M 2:65-99 63 1:07:06.33 10:15/M 64 1:15:59.20 11:36/M 2:23:05.53 10:55/M
66 Audra Foster Mars PA 412 39 F 7:35-39 54 1:05:39.22 10:01/M 68 1:17:33.16 11:50/M 2:23:12.38 10:56/M
67 Tim Arnold 324 51 M 9:50-54 61 1:07:01.21 10:14/M 67 1:17:14.89 11:47/M 2:24:16.10 11:01/M
68 Stephanie Parks 274 39 F 8:35-39 69 1:09:53.53 10:40/M 60 1:14:34.57 11:23/M 2:24:28.10 11:02/M
69 Kari Sandifer 231 34 F 3:30-34 70 1:10:13.33 10:43/M 61 1:14:36.71 11:23/M 2:24:50.04 11:03/M
70 Jennifer Conner 236 38 F 9:35-39 68 1:08:56.30 10:31/M 65 1:16:50.32 11:44/M 2:25:46.62 11:08/M
71 Robyn Fuchs 228 46 F 5:45-49 62 1:07:04.13 10:14/M 72 1:20:52.89 12:21/M 2:27:57.02 11:18/M
72 John W Johnson Columbus IN 399 48 M 8:45-49 74 1:10:58.88 10:50/M 71 1:19:23.72 12:07/M 2:30:22.60 11:29/M
73 Ansley Volkman 209 19 F 2: 1-19 77 1:15:52.60 11:35/M 62 1:14:38.24 11:24/M 2:30:30.84 11:29/M
74 Lisha Watts Shelbyville IN 257 38 F 10:35-39 72 1:10:28.61 10:45/M 75 1:24:50.41 12:57/M 2:35:19.02 11:51/M
75 Riaz Uddin 153 67 M 3:65-99 71 1:10:15.15 10:44/M 78 1:27:23.58 13:20/M 2:37:38.73 12:02/M
 
  ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total Total
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time Pace
76 Meagan Morgan Sanford FL 421 25 F 2:25-29 76 1:15:41.10 11:33/M 74 1:24:36.81 12:55/M 2:40:17.91 12:14/M
77 Steve Barberie 288 51 M 10:50-54 73 1:10:53.05 10:49/M 83 1:35:27.70 14:34/M 2:46:20.75 12:42/M
78 Sarah Bricker 315 28 F 3:25-29 75 1:12:13.86 11:02/M 82 1:34:14.74 14:23/M 2:46:28.60 12:42/M
79 Faith Wagner 358 38 F 11:35-39 82 1:21:47.03 12:29/M 77 1:26:24.33 13:11/M 2:48:11.36 12:50/M
80 Catherine Henning 266 44 F 5:40-44 83 1:23:11.97 12:42/M 76 1:25:03.28 12:59/M 2:48:15.25 12:51/M
81 STEPHEN BARTLETT Indianapolis IN 279 58 M 2:55-59 87 1:26:08.42 13:09/M 73 1:23:26.92 12:44/M 2:49:35.34 12:57/M
82 Caroline Cowan 314 34 F 4:30-34 79 1:20:38.21 12:19/M 80 1:29:41.77 13:42/M 2:50:19.98 13:00/M
83 Shannon Bednowicz Elgin IL 178 49 F 6:45-49 81 1:21:18.84 12:25/M 79 1:29:38.34 13:41/M 2:50:57.18 13:03/M
84 Jennifer Lewis 323 40 F 6:40-44 78 1:19:13.32 12:06/M 81 1:33:19.39 14:15/M 2:52:32.71 13:10/M
85 Gina Mackay 102 45 F 7:45-49     103 3:01:15.13 13:50/M 3:01:15.13 13:50/M
86 Sheila Stevenson Plainfield IN 166 49 F 8:45-49 89 1:26:41.83 13:14/M 84 1:36:14.98 14:42/M 3:02:56.81 13:58/M
87 Jerris Cross Indianapolis IN 101 40 F 7:40-44 80 1:21:17.99 12:25/M 90 1:44:38.74 15:58/M 3:05:56.73 14:12/M
88 Emily Eaton 374 22 F 2:20-24 84 1:24:37.77 12:55/M 89 1:44:01.66 15:53/M 3:08:39.43 14:24/M
89 Travis Bailey Lafayette IN 310 46 M 9:45-49 85 1:24:39.88 12:55/M 88 1:44:01.03 15:53/M 3:08:40.91 14:24/M
90 Patty Conover Sullivan IN 326 41 F 8:40-44 90 1:27:23.39 13:20/M 86 1:41:32.26 15:30/M 3:08:55.65 14:25/M
91 Sally Conover 327 41 M 7:40-44 91 1:27:24.78 13:21/M 85 1:41:31.21 15:30/M 3:08:55.99 14:25/M
92 Gary Logue Plainfield IN 364 57 M 3:55-59 86 1:25:52.08 13:07/M 91 1:44:50.21 16:00/M 3:10:42.29 14:33/M
93 Erin Dedert 389 40 F 9:40-44 92 1:31:54.39 14:02/M 87 1:43:00.12 15:44/M 3:14:54.51 14:53/M
94 Jessica McCoy 342 36 F 12:35-39 88 1:26:31.82 13:13/M 94 1:52:45.16 17:13/M 3:19:16.98 15:13/M
95 Charlie Tripple Danville IN 294 64 M 1:60-64 94 1:39:27.06 15:11/M 92 1:46:53.53 16:19/M 3:26:20.59 15:45/M
96 Deborah Tripple 293 60 F 1:60-64 95 1:39:29.10 15:11/M 93 1:46:54.57 16:19/M 3:26:23.67 15:45/M
97 Eric Alcorn Zionsville IN 351 47 M 10:45-49 93 1:35:50.39 14:38/M 95 1:52:59.75 17:15/M 3:28:50.14 15:56/M
98 Seonad Hallam ZIONSVILLE IN 137 41 F 10:40-44 96 1:49:03.01 16:39/M 97 1:57:08.18 17:53/M 3:46:11.19 17:16/M
99 Sarah Esselburn Zionsville IN 138 38 F 13:35-39 97 1:49:06.22 16:39/M 96 1:57:07.74 17:53/M 3:46:13.96 17:16/M
100 Nancy AtLee 287 67 F 1:65-99 98 1:56:02.55 17:43/M 98 1:58:51.22 18:09/M 3:54:53.77 17:56/M
 
  ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total Total
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time Pace
101 Karen Schenck 286 64 F 2:60-64 99 1:56:06.62 17:44/M 100 1:59:52.30 18:18/M 3:55:58.92 18:01/M
102 Pam Shattuck 123 60 F 3:60-64 100 2:05:40.49 19:11/M 102 2:12:18.51 20:12/M 4:17:59.00 19:42/M
103 Trish Cook 127 63 F 4:60-64 101 2:05:42.65 19:11/M 101 2:12:17.72 20:12/M 4:18:00.37 19:42/M

2019 Beaver Chase Marathon

Overall Results

August 10, 2019


Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org
Relay

Marathon

  ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total Total
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time Pace
1 Mark Scott Indianapolis IN 339 45 M 1:M Open 2 47:26.29 7:15/M 1 48:14.16 7:22/M 1 51:00.19 7:47/M 1 52:36.15 8:02/M 3:19:16.79 7:36/M
2 Bill Brumbach Plainfield IN 410 36 M 2:M Open 3 50:52.25 7:46/M 3 51:03.53 7:48/M 2 52:10.33 7:58/M 2 53:05.45 8:06/M 3:27:11.56 7:54/M
3 Kenneth Bereski II Miami Beach FL 413 38 M 3:M Open 5 52:12.93 7:58/M 2 51:01.81 7:47/M 4 55:06.44 8:25/M 4 59:12.37 9:02/M 3:37:33.55 8:18/M
4 Jace Wolford 174 27 M 1:M 25-29 4 52:07.42 7:57/M 4 51:11.92 7:49/M 3 54:39.52 8:21/M 5 1:03:46.59 9:44/M 3:41:45.45 8:28/M
5 Patrick Kenny 425 37 M 1:M 35-39 7 56:50.44 8:41/M 5 55:03.13 8:24/M 5 55:24.49 8:27/M 3 55:53.42 8:32/M 3:43:11.48 8:31/M
6 Wei Li Westfield IN 414 53 M 1:M 50-54 8 57:07.35 8:43/M 7 55:46.73 8:31/M 6 57:09.57 8:44/M 6 1:04:48.03 9:54/M 3:54:51.68 8:58/M
7 EMILY HOAR 340 34 F 1:F Open 10 58:35.48 8:57/M 9 1:01:03.81 9:19/M 8 1:03:50.39 9:45/M 7 1:05:07.44 9:56/M 4:08:37.12 9:29/M
8 Andy Lamb 239 27 M 2:M 25-29 6 56:04.35 8:34/M 6 55:37.89 8:29/M 7 1:03:29.42 9:42/M 10 1:17:07.49 11:46/M 4:12:19.15 9:38/M
9 Jamesin Parker 211 19 M 1:M 1-19 14 1:01:30.87 9:23/M 8 58:31.64 8:56/M 9 1:05:14.30 9:58/M 9 1:15:23.85 11:31/M 4:20:40.66 9:57/M
10 Edward Peck Wadsworth IL 183 38 M 2:M 35-39 9 57:24.50 8:46/M 10 1:03:41.58 9:43/M 12 1:12:37.90 11:05/M 12 1:20:51.12 12:21/M 4:34:35.10 10:29/M
11 Michelle Walker 224 50 F 2:F Open 15 1:02:08.77 9:29/M 13 1:06:43.36 10:11/M 11 1:11:38.25 10:56/M 8 1:14:10.58 11:19/M 4:34:40.96 10:29/M
12 Olivia Smith 208 24 F 3:F Open 11 59:46.80 9:07/M 12 1:06:09.85 10:06/M 14 1:19:10.66 12:05/M 13 1:21:42.47 12:28/M 4:46:49.78 10:57/M
13 Jean Lampert Indianapolis IN 165 60 F 1:F 60-64 12 1:01:09.37 9:20/M 11 1:03:58.28 9:46/M 10 1:11:33.13 10:55/M 16 1:32:14.20 14:05/M 4:48:54.98 11:02/M
14 ANTHONY PAPADAKIS 290 48 M 1:M 45-49 18 1:05:28.74 10:00/M 14 1:07:05.52 10:15/M 13 1:16:35.09 11:42/M 14 1:23:09.54 12:42/M 4:52:18.89 11:09/M
15 Teresa Zanzarella Naperville IL 411 45 F 1:F 45-49 17 1:04:47.67 9:53/M 15 1:09:23.99 10:36/M 16 1:22:02.15 12:31/M 11 1:20:27.80 12:17/M 4:56:41.61 11:19/M
16 Darren Pullen 297 42 M 1:M 40-44 16 1:02:15.08 9:30/M 16 1:09:47.31 10:39/M 15 1:20:14.84 12:15/M 15 1:27:42.61 13:23/M 4:59:59.84 11:27/M
17 Malv Campbell Bethesda OH 234 56 M 1:M 55-59 13 1:01:15.88 9:21/M 17 1:10:28.44 10:45/M 19 1:34:23.36 14:25/M 21 1:41:36.70 15:31/M 5:27:44.38 12:31/M
18 Kathryn Kohlbacher 161 36 F 1:F 35-39 19 1:11:23.08 10:54/M 18 1:21:08.49 12:23/M 18 1:28:09.90 13:27/M 17 1:34:57.66 14:30/M 5:35:39.13 12:49/M
19 Michelle Galen 218 49 F 2:F 45-49 23 1:18:55.01 12:03/M 19 1:21:08.63 12:23/M 17 1:27:17.91 13:20/M 20 1:36:53.98 14:47/M 5:44:15.53 13:08/M
20 Scott Hammond Bedford NH 105 56 M 2:M 55-59             27 5:49:20.02 13:20/M 5:49:20.02 13:20/M
21 Dave Comstock 292 61 M 1:M 60-64 22 1:17:19.66 11:48/M 20 1:24:45.73 12:56/M 22 1:39:44.30 15:14/M 18 1:36:05.59 14:40/M 5:57:55.28 13:40/M
22 Susie Comstock 291 57 F 1:F 55-59 20 1:16:29.66 11:41/M 21 1:25:37.63 13:04/M 21 1:39:43.56 15:13/M 19 1:36:05.69 14:40/M 5:57:56.54 13:40/M
23 Mitchell Lewis 246 62 M 2:M 60-64 25 1:21:31.50 12:27/M 22 1:27:38.18 13:23/M 20 1:34:55.01 14:29/M 22 1:42:20.44 15:37/M 6:06:25.13 13:59/M
24 James Prescott 375 68 M 1:M 65-99 24 1:19:11.29 12:05/M 23 1:28:42.80 13:33/M 24 1:44:31.12 15:57/M 23 1:48:12.76 16:31/M 6:20:37.97 14:32/M
25 Greg Paton Westfield IN 249 57 M 3:M 55-59 1 28:04.47 4:17/M 25 1:35:27.97 14:34/M 23 1:43:47.65 15:51/M 26 2:51:02.91 26:07/M 6:38:23.00 15:12/M
  ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total Total
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time Pace
26 Heidi Messbarger 353 45 F 3:F 45-49 21 1:16:30.59 11:41/M 24 1:31:39.88 14:00/M 26 1:54:50.92 17:32/M 25 1:59:51.51 18:18/M 6:42:52.90 15:23/M
27 Melissa McDonald 134 54 F 1:F 50-54 26 1:34:57.61 14:30/M 26 1:48:30.79 16:34/M 25 1:48:36.83 16:35/M 24 1:57:17.42 17:54/M 7:09:22.65 16:23/M
Top  

Relay

  ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total Total
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time Pace
1 Running Woodruffs Plainfield IN 188 34 M 1:M 1-99 2 1:06:43.13 10:11/M 1 49:05.82 7:30/M 2 1:14:57.09 11:27/M 1 56:01.18 8:33/M 4:06:47.22 9:25/M
2 Bloated Centaurs 250 47 M 2:M 1-99 3 1:07:43.70 10:20/M 2 1:03:30.33 9:42/M 1 1:03:50.98 9:45/M 2 1:05:07.55 9:56/M 4:20:12.56 9:56/M
3 Win or Lose, We Booze Avon IN 268 42 M 3:M 1-99 4 1:12:13.65 11:02/M 3 1:08:49.85 10:30/M 3 1:58:46.27 18:08/M 3 1:22:01.18 12:31/M 5:41:50.95 13:03/M
DQ Astonishing Sloth Pancake Warriors 319 38 F DQ:F 1-99 1 52:25.90 8:00/M         DQ 0:23.64 0:01/M 52:49.54 2:01/M

Upcoming Races