Grand Run Age Group Results

Y'all Looked Great! See You Next Year!

2019 Grand Run

Age Group Results

May 27, 2019


Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org


5k Men: Top Finishers 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
5k Women: Top Finishers 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
10k Men: Top Finishers 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
10k Women: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69
Half Marathon Men: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69
Half Marathon Women: Top Finishers 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69

5k

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rebekah Landy 1376 27 2 19:10.22 6:11/M
Top

Female No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Elizabeth Ochoa 1543 128 34:49.88 11:14/M
2 Yvonne Burke 1520 0 207 1:13:08.17 23:35/M
Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alexandra Smith Vero Beach FL 1290 9 10 23:07.38 7:27/M
2 Sydney Nelson Pittsboro IN 1231 12 30 26:12.53 8:27/M
3 Malorie Palmer Carmel IN 1238 14 40 26:58.59 8:42/M
4 Mallory Hopper Westfield 1370 14 50 27:29.34 8:52/M
5 Kiley Osswald 1395 15 82 30:09.71 9:44/M
6 Addison Crosby 1579 13 124 34:26.49 11:06/M
7 Presley Crosby 1580 7 125 34:35.21 11:09/M
8 Ozzie Beal 1038 16 135 35:40.24 11:30/M
9 Emerson Dierkes 1353 11 147 39:34.66 12:46/M
10 Jada Dick Westfield IN 1079 9 148 39:35.35 12:46/M
11 Norah Dierkes 1354 9 151 39:37.99 12:47/M
12 Shana Stutz 1230 19 181 47:24.15 15:17/M
13 Alison Cleven 1348 11 190 52:15.80 16:51/M
14 Rosemary Copple Carmel IN 1053 7 203 57:58.65 18:42/M
15 Evelyn Daniels Westfield IN 1069 7 204 57:59.36 18:42/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Hannah McKay 1389 24 22 25:08.93 8:06/M
2 Elizabeth Perez 1541 22 60 28:22.71 9:09/M
3 Sylvia Banda 1072 29 70 29:08.83 9:24/M
4 lacey locke Carmel IN 1199 24 99 31:26.13 10:08/M
5 Brie Davis Whitestown IN 1073 26 100 31:33.82 10:11/M
6 Lauren Carpenter Greenwood IN 1044 24 110 32:43.88 10:33/M
7 S Fitzpatrick Westfield IN 1103 20 117 34:07.44 11:00/M
8 Katie Ozarka Brownsburg IN 1236 26 121 34:17.56 11:04/M
9 Lillian Hogan 1151 25 129 34:50.52 11:14/M
10 Natalie Hogan 1150 24 130 34:52.75 11:15/M
11 Laura Folz 1446 29 134 35:27.01 11:26/M
12 Brianna Lebeda Indianapolis IN 1192 21 141 37:06.47 11:58/M
13 Morgan Smillie 1556 28 144 37:59.82 12:15/M
14 Jenna Morey Marshall IL 1222 29 152 40:00.69 12:54/M
15 Miranda Farris 1361 21 195 55:11.08 17:48/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 keri lyon zionsville IN 1383 37 4 19:36.73 6:19/M
2 Taylor Gaynor Indianapolis IN 1107 30 13 23:26.57 7:34/M
3 Lacee Moore Thorntown IN 1387 32 26 25:41.77 8:17/M
4 Theresa Lomax 1380 38 59 28:21.51 9:09/M
5 Jenna Spears Carmel IN 1296 32 75 29:42.39 9:35/M
6 Megan Dick Westfield IN 1077 32 77 29:48.04 9:37/M
7 Casey Trojnar Indianapolis IN 1311 31 93 30:58.01 9:59/M
8 Morgan Grainger Carmel IN 1121 37 97 31:22.98 10:07/M
9 Rebecca Hollander 1367 38 101 31:36.90 10:12/M
10 Nadja Buskirk 1369 37 102 31:37.69 10:12/M
11 Sarah Russell Goddard 1437 39 103 31:48.69 10:15/M
12 Megan Arszman-Weisbrodt Sheridan IN 1014 36 107 32:22.16 10:26/M
13 Drinan George Carmel IN 1109 37 108 32:30.40 10:29/M
14 Sarah Aaron Westfield IN 1005 31 114 33:57.32 10:57/M
15 Rachel Dysert Noblesville IN 1089 36 118 34:13.60 11:02/M
16 Keather Kent Brownsburg IN 1178 34 122 34:18.79 11:04/M
17 Sadhana Udumala 1561 34 123 34:24.51 11:06/M
18 Casey Walker Westfield IN 1319 35 136 36:08.05 11:39/M
19 Melissa Dick Westfield IN 1080 37 149 39:37.12 12:47/M
20 Madeline Gill Westfield IN 1116 39 157 40:55.31 13:12/M
21 jennings Westfield IN 1167 35 160 41:07.82 13:16/M
22 Jen Harris 1152 30 162 41:48.89 13:29/M
23 Jessica Hartsock 1131 31 163 41:49.13 13:29/M
24 Bailey Hobson 1540 34 169 43:01.68 13:53/M
25 Kathryn Starost 1566 38 172 45:01.61 14:31/M
26 Brandi Johnson WESTFIELD IN 1168 39 178 46:26.89 14:59/M
27 Sandra Smith 1412 38 188 52:05.52 16:48/M
28 Mackenzie Ruark Daniels Westfield IN 1262 39 205 58:01.07 18:43/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Amy Bichey 1559 44 34 26:27.67 8:32/M
2 Robin Smith Lebanon IN 1411 48 43 27:04.50 8:44/M
3 Peggy Waldal Carmel IN 1315 45 45 27:14.79 8:47/M
4 Anne Valentine Carmel IN 1312 49 57 28:00.70 9:02/M
5 Katie Smith Vero beach FL 1291 41 71 29:09.26 9:24/M
6 Heather Sargeant Plain City OH 1274 42 76 29:44.34 9:35/M
7 Lori Dubach Westfield IN 1084 42 84 30:17.80 9:46/M
8 Vignesha Ramgouda 1523 40 87 30:37.94 9:53/M
9 Marianne Lingg Indianapolis IN 1196 42 88 30:43.15 9:55/M
10 Kelly Cleven Whiteland IN 1047 42 91 30:54.08 9:58/M
11 Keena Rector 1002 45 106 32:07.94 10:22/M
12 Heather Palmer Carmel IN 1237 44 109 32:30.50 10:29/M
13 Heather Durtschi Bentonville AR 1085 46 133 35:25.63 11:25/M
14 Maureen DeBone Westfield IN 1075 48 137 36:10.24 11:40/M
15 Joseph Dewing 1565 41 138 36:10.96 11:40/M
16 Heather Hood Westfiels IN 1158 43 139 36:12.33 11:41/M
17 Rosie Ramirez Thorntown IN 1439 47 140 36:18.20 11:43/M
18 Karrie Hutson Sheridan IN 1164 47 146 39:08.58 12:37/M
19 Audra Dierkes 1352 40 150 39:37.34 12:47/M
20 Teresa Beal 1040 46 153 40:04.88 12:55/M
21 Cheri Helder Westfield IN 1148 48 155 40:24.55 13:02/M
22 Lana Persohn 1398 46 158 40:55.32 13:12/M
23 Sherie Phares Noblesville IN 1243 49 159 41:03.27 13:15/M
24 Suzanne Morris Indianapolis IN 1223 40 164 42:23.86 13:40/M
25 Stephanie Zeigler 1443 45 168 42:50.01 13:49/M
26 Elizabeth Murray 1390 48 170 44:29.02 14:21/M
27 Cindy Sanders Noblesville IN 1271 43 179 47:08.24 15:12/M
28 Kari Schoonover Carmel IN 1435 46 180 47:15.13 15:15/M
29 Kim Kercheval Westfield IN 1179 41 200 55:35.88 17:56/M
30 Rebecca Copple Carmel IN 1052 40 202 57:57.87 18:42/M
31 Adena Vaughn 1417 48 208 2:15:27.93 43:42/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Debbie Rush Westfield IN 1269 53 25 25:26.99 8:12/M
2 Lucy Aquilano 1429 50 27 26:01.17 8:24/M
3 Norma Leverenz Indianapolis IN 1194 54 29 26:05.99 8:25/M
4 Emily Robison Indianapolis IN 1259 57 62 28:23.92 9:09/M
5 Kate Snedeker Carmel IN 1292 51 78 29:49.40 9:37/M
6 Jackie Pirone 1599 53 98 31:23.02 10:07/M
7 Theresa Purkey 1350 51 105 32:02.01 10:20/M
8 Kirsten Tracy Carmel IN 1310 50 112 33:41.79 10:52/M
9 LeeAnn Barnard Fishers IN 1017 58 143 37:35.48 12:07/M
10 Vanessa Banda 1068 51 175 46:06.73 14:52/M
11 Karen Willever Greenwood IN 1330 58 176 46:10.11 14:54/M
12 Dawn Burget Westfield IN 1032 59 177 46:20.76 14:57/M
13 Suzann Richey Westfield IN 1253 56 182 47:33.79 15:20/M
14 Gretchen Rans Carmel IN 1250 58 184 48:13.41 15:33/M
15 Cherie Fuller Westfield IN 1106 52 185 48:30.58 15:39/M
16 Lori OMalley 1392 55 186 48:57.50 15:47/M
17 Rosie Dreyling DANVILLE IN 1539 56 192 53:57.88 17:24/M
18 Deborah Sladen Fort Wayne IN 1283 59 193 54:19.72 17:31/M
19 Leane Bintrim 1091 51 196 55:24.27 17:52/M
20 Cindy Anderson 1449 54 199 55:26.77 17:53/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cathy Lahne Martinsville IN 1190 61 120 34:17.21 11:04/M
2 Kathy Helmond Indianapolis IN 1149 61 131 35:23.60 11:25/M
3 Julia Cvetinovich Carmel IN 1063 60 161 41:22.92 13:21/M
4 JANET HOFFMAN FRANKTON IN 1157 63 166 42:46.42 13:48/M
5 Melody Fry 1448 60 198 55:26.01 17:53/M
Top

Female 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Linda Colglazier New Haven IN 1050 71 194 54:25.55 17:33/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Luke Hippensteel 1570 19 1 16:48.50 5:25/M
Top

Male No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cameron Warden 1591 187 49:51.24 16:05/M
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Caleb Haney Westfield IN 1132 11 7 22:00.66 7:06/M
2 Will Snedeker Carmel IN 1293 11 15 23:50.40 7:41/M
3 Jack Rush Noblesville IN 1266 10 20 24:55.22 8:02/M
4 Erik Banda 1078 19 36 26:31.55 8:33/M
5 JohnPaul Morgan 1176 10 37 26:37.45 8:35/M
6 Cole Rush Noblesville IN 1267 8 47 27:20.54 8:49/M
7 Jakob Bintrim 1111 15 49 27:26.19 8:51/M
8 Donovan Aleman Sheridan IN 1010 12 51 27:34.40 8:54/M
9 Hudson Frauhiger 1558 11 56 27:55.56 9:00/M
10 Everitt Smith Carmel IN 1288 10 65 28:40.85 9:15/M
11 Andrew Persohn 1400 15 67 28:46.98 9:17/M
12 Lucas Graessle 1571 7 69 29:04.56 9:23/M
13 Michael Banda 1090 12 73 29:21.78 9:28/M
14 Hithanth Vignesha 1419 10 86 30:37.21 9:53/M
15 Caleb Mohler Frankfort IN 1218 17 94 31:02.03 10:01/M
16 Graham Aaron Westfield IN 1006 6 115 33:57.58 10:57/M
17 Riley Starost 1567 6 173 45:01.93 14:31/M
18 Andrew Dreyling DANVILLE IN 1082 16 206 1:05:13.38 21:02/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Drew Gaynor Indianapolis IN 1108 29 5 20:07.99 6:29/M
2 James Butler Plainfield IL 1034 23 44 27:05.59 8:44/M
3 Marc Mitchell Noblesville IN 1216 23 53 27:35.94 8:54/M
4 Dustin Eagan Indianapolis IN 1358 25 64 28:39.57 9:15/M
5 Mario Ramirez Thorntown IN 1440 26 83 30:16.12 9:46/M
6 Gavin Galloway 1362 28 111 33:30.02 10:48/M
7 Chayse Harmon Indianapolis IN 1137 22 113 33:50.42 10:55/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 James Goddard 1438 32 3 19:27.31 6:16/M
2 Dan Carney Noblesville IN 1043 35 6 21:01.35 6:47/M
3 Colin Renk 1405 30 8 22:14.26 7:10/M
4 Louis Scavuzzo Noblesville IN 1277 36 11 23:22.63 7:32/M
5 Andrew Hiatt GREENWOOD IN 1155 31 14 23:31.45 7:35/M
6 Eric Glanders Indianapolis IN 1119 34 19 24:39.03 7:57/M
7 Jacob Cummings Burlington IN 1060 38 24 25:25.00 8:12/M
8 Matthew Folz 1447 30 31 26:21.88 8:30/M
9 Josh Solomon Westfield IN 1295 38 35 26:30.95 8:33/M
10 Stephen Davis CARMEL IN 1070 32 39 26:57.58 8:42/M
11 Stephen Strong 1575 30 41 27:04.39 8:44/M
12 Andrew Rush Noblesville IN 1265 36 46 27:15.53 8:47/M
13 Bud Graessle 1572 36 74 29:37.71 9:33/M
14 Bryan Dysert Noblesville IN 1088 35 119 34:14.00 11:03/M
15 Derek Aaron Westfield IN 1004 35 171 44:44.82 14:26/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Seth Wanlass 1420 41 17 24:28.29 7:54/M
2 Christian High Kokomo IN 1388 46 23 25:10.97 8:07/M
3 JOSE CARLOS SILVA 1409 46 32 26:24.09 8:31/M
4 Mike Fowler 1533 49 33 26:25.20 8:31/M
5 Phil Havlik Westfield IN 1145 40 38 26:50.69 8:39/M
6 Brad Frauhiger 1557 43 54 27:42.95 8:56/M
7 Don Hahn Carmel IN 1535 43 61 28:23.13 9:09/M
8 seth hippensteel 1569 45 63 28:37.99 9:14/M
9 Tony Smith Carmel IN 1289 40 66 28:42.73 9:15/M
10 Brad Mohler 1527 47 68 28:59.56 9:21/M
11 Justin Bissett Carmel IN 1026 40 72 29:19.21 9:27/M
12 Matthew Carlton WESTFIELD IN 1042 40 79 29:51.16 9:38/M
13 Scott Willis Westfield IN 1332 49 80 29:51.25 9:38/M
14 Scott Lomax 1379 43 81 30:07.90 9:43/M
15 Paul Morgan 1153 48 85 30:29.85 9:50/M
16 Michael Linder Westfield IN 1159 42 89 30:50.97 9:57/M
17 Rick Krakora 1055 46 92 30:54.10 9:58/M
18 Brad Bichey 1560 48 104 31:53.98 10:17/M
19 Nick Crosby 1578 40 126 34:36.31 11:10/M
20 Scott Persohn Fishers IN 1399 48 156 40:52.98 13:11/M
21 John Zeigler 1442 48 167 42:49.27 13:49/M
22 Adam Rattray Noblesville IN 1251 43 174 45:22.72 14:38/M
23 Jason Brand 1343 43 191 52:16.77 16:52/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joel Rush Westfield IN 1268 54 9 22:36.03 7:17/M
2 Greg Wyant Sheridan 1422 51 16 24:21.24 7:51/M
3 Norm Campbell Carmel IN 1130 53 18 24:33.67 7:55/M
4 Alfonzo Perez 1542 56 21 24:58.65 8:03/M
5 John Myers Burlington IN 1228 54 28 26:01.30 8:24/M
6 Chris Long 1528 57 55 27:46.62 8:57/M
7 Ruben Falcon Goshen IN 1097 59 58 28:19.95 9:08/M
8 David Mohler Frankfort IN 1217 50 95 31:15.77 10:05/M
9 Mike Pirone 1598 53 96 31:17.94 10:05/M
10 Marcus Purkey 1368 50 116 34:06.42 11:00/M
11 Steve Walke Indianapolis IN 1318 52 127 34:43.35 11:12/M
12 Daniel Fry 1445 58 132 35:24.29 11:25/M
13 Don Phares Noblesville IN 1244 56 142 37:07.49 11:58/M
14 Henry Kratky 1021 57 154 40:16.23 12:59/M
15 Russell Koon Carmel IN 1185 53 183 48:07.24 15:31/M
16 Mike Espinda 1359 53 189 52:05.96 16:48/M
17 Scott Bintrim 1110 51 197 55:25.96 17:53/M
18 Bryan Kercheval Westfield IN 1180 50 201 55:36.43 17:56/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Beach 1521 65 12 23:26.34 7:34/M
2 Steve Younce Alexandria IN 1336 67 42 27:04.46 8:44/M
3 Peter Rans Carmel IN 1249 61 48 27:24.47 8:50/M
4 james hoffman FRANKTON IN 1156 63 165 42:46.20 13:48/M
Top

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tim List Westfield IN 1198 72 52 27:35.01 8:54/M
2 Meng Ly 1574 71 90 30:52.51 9:57/M
3 Bill Wells Indianapolis IN 1328 71 145 38:18.71 12:21/M
 

10k

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Shea Aquilano 1432 18 3 39:54.10 6:26/M
Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brooke Waldal Carmel IN 1317 16 4 41:09.57 6:38/M
2 Claire Niziolek Zionsville IN 1233 9 108 1:12:41.85 11:43/M
3 Savannah Harvey Avon IN 1141 16 112 1:13:13.57 11:49/M
4 Kalista Harvey Avon IN 1140 18 124 1:23:08.14 13:25/M
5 Emma Niziolek Zionsville IN 1234 7 127 1:34:35.34 15:15/M
6 Natalie Ruiz Indianapolis IN 1263 19 136 1:47:04.49 17:16/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Stephanie Burkholder Goshen IN 1345 28 11 46:05.52 7:26/M
2 Naomi Keizer Indianapolis IN 1175 26 33 52:12.55 8:25/M
3 Alexis McGuigan indianapolis IN 1210 28 70 1:02:26.98 10:04/M
4 Lyndsy Eslinger Crawfordsville IN 1096 23 77 1:03:02.19 10:10/M
5 Courtney Lockwood INDIANAPOLIS IN 1200 23 90 1:06:56.17 10:48/M
6 Rachel Hudson Westfield IN 1161 26 95 1:09:04.84 11:08/M
7 Mandy Spurgeon 1529 29 96 1:09:44.20 11:15/M
8 Jaclyn Heinz Indianapolis IN 1147 26 101 1:11:04.65 11:28/M
9 Brianna Johnston Rossville IN 1171 25 113 1:13:22.73 11:50/M
10 Sarah Ames Indianapolis IN 1012 29 114 1:13:23.44 11:50/M
11 Nicole Schadek Indianapolis IN 1278 28 119 1:15:18.02 12:09/M
12 Anna Poston Brownsburg IN 1247 20 123 1:22:08.11 13:15/M
13 Krista Fernandez-Cannon Indianapolis IN 1100 27 137 1:47:05.28 17:16/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Slow Steph Woods Indianapolis IN 1333 32 10 44:41.50 7:12/M
2 Paige Harvey 1526 39 17 48:00.17 7:45/M
3 Erin DalSanto Westfield IN 1067 34 24 51:19.90 8:17/M
4 Carolyn Haney Westfield IN 1133 38 25 51:21.22 8:17/M
5 Tiffany Jones Westfield IN 1173 34 43 54:58.84 8:52/M
6 Becky Butler Indianapolis IN 1273 39 52 58:08.55 9:23/M
7 Anna Felgenhauer PENDLETON IN 1099 31 56 59:16.51 9:34/M
8 meghan Gutierrez Indianapolis IN 1126 35 58 59:23.83 9:35/M
9 Lori Stout Westfield IN 1301 31 60 59:59.78 9:40/M
10 MONICA BERNAL 1342 34 64 1:00:52.45 9:49/M
11 Sarah Myer Indianapolis IN 1227 34 65 1:00:58.59 9:50/M
12 Lindsey Cain 1597 38 66 1:01:19.10 9:53/M
13 Brigette Stephens Fishers IN 1298 34 71 1:02:30.94 10:05/M
14 Amanda Bowlen Bloomington IN 1028 31 76 1:03:00.16 10:10/M
15 Susan Beck Carmel IN 1020 36 78 1:03:05.90 10:10/M
16 Elizabeth Carlton Westfield IN 1041 37 80 1:03:19.55 10:13/M
17 Lisa Niziolek Zionsville IN 1232 37 107 1:12:41.31 11:43/M
18 Jamie Meinert Sheridan IN 1211 33 117 1:14:26.24 12:00/M
19 Megha Juneja Carmel IN 1174 36 118 1:15:17.80 12:09/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Maura Day 1351 40 15 47:19.68 7:38/M
2 Deborah Torrance Zionsville IN 1308 46 34 52:20.89 8:26/M
3 Melinda Spaulding 1414 41 37 53:06.55 8:34/M
4 Robyn Fuchs 1114 45 45 55:19.80 8:55/M
5 Tara Rizzo Chicago IL 1255 40 47 56:23.61 9:06/M
6 Tiffany Coleman-Beach Lexington KY 1049 49 50 57:08.93 9:13/M
7 Natalie D. Zolicoffer Westfield IN 1593 45 69 1:02:23.86 10:04/M
8 Courtney Corcoran Westfield IN 1054 48 87 1:04:46.94 10:27/M
9 Maribel Solano-Mullen Fishers IN 1294 45 91 1:07:00.82 10:48/M
10 Kathleen Ziino Fishers IN 1338 45 93 1:07:04.85 10:49/M
11 Estee Pinchasin Fraser 1326 44 94 1:08:19.86 11:01/M
12 Selma Davis Carmel IN 1071 40 103 1:11:28.38 11:32/M
13 Jennifer Summers 1415 47 111 1:13:12.16 11:48/M
14 Janet Lease 1378 47 121 1:20:49.49 13:02/M
15 Courtney Salati Westfield IN 1270 40 129 1:35:14.04 15:22/M
16 Kara Jones Westfield IN 1172 45 140 1:47:42.34 17:22/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rosellen Connolly 1552 56 46 56:06.22 9:03/M
2 Carolyn McCutchen Fishers IN 1206 55 48 57:04.58 9:12/M
3 Carla Yerkes Crawfordsville IN 1424 59 63 1:00:33.57 9:46/M
4 Susan Tibbs 1416 55 89 1:05:33.17 10:34/M
5 Janice Long 1530 58 97 1:09:44.45 11:15/M
6 Dorina Flesher 1596 50 109 1:12:51.42 11:45/M
7 Janet Shetterly Anderson IN 1282 53 115 1:13:34.22 11:52/M
8 Karen Saulmon Lebanon IN 1275 50 122 1:21:16.22 13:06/M
9 Jean Ann Schutte Westfield IN 1280 59 130 1:35:14.83 15:22/M
10 Julie Crites 1349 54 132 1:39:34.38 16:04/M
11 JILL GEORGE 1363 55 133 1:46:56.00 17:15/M
12 Laura Drane 1355 54 134 1:46:57.58 17:15/M
13 Kamia Adams Noblesville IN 1007 51 138 1:47:38.44 17:22/M
14 Kara Krueger Westfield IN 1188 57 139 1:47:39.85 17:22/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nancy Canning Carmel IN 1036 61 98 1:11:03.97 11:28/M
2 Kathy Tieman Mechanicsburg PA 1305 66 128 1:34:44.50 15:17/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Zach Burton Carmel IN 1033 20 1 36:12.76 5:50/M
Top

Male No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joe Redburn 1553 21 49:36.78 8:00/M
2 Dereck Benner 1550 38 53:19.10 8:36/M
3 Michael Terry Fishers IN 1554 81 1:03:34.27 10:15/M
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kristian Schoonover Carmel IN 1433 13 19 48:56.76 7:54/M
2 Gavin Harvey Avon IN 1142 14 29 51:42.37 8:20/M
3 Benit Flotow 1522 19 83 1:04:21.96 10:23/M
4 Brodyn Ruiz Indianapolis IN 1264 17 135 1:47:04.47 17:16/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Grant Drlik 1356 25 23 51:08.53 8:15/M
2 Patrick Kraft-Watkins Westfield IN 1186 27 42 54:54.60 8:51/M
3 Greg Jackson Fishers IN 1166 29 54 58:31.11 9:26/M
4 Alex OMalley 1394 22 79 1:03:13.63 10:12/M
5 Michael Ficcaglia Indianapolis IN 1101 27 100 1:11:04.57 11:28/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Stephen Hollander 1366 38 2 39:03.91 6:18/M
2 Bobby Grangier Carmel IN 1122 32 9 44:19.34 7:09/M
3 Cliff Walker Westfield IN 1320 35 12 46:55.65 7:34/M
4 Timmy Howard Indianapolis IN 1160 32 13 47:05.37 7:36/M
5 Robert Grainger Carmel IN 1123 36 14 47:11.71 7:37/M
6 Nicholas Kohne Franklin IN 1083 33 16 47:58.59 7:44/M
7 Blake Rodier Fishers IN 1260 32 27 51:31.20 8:19/M
8 Brandon Chambers 1272 36 28 51:33.02 8:19/M
9 Paul Beck Carmel IN 1019 38 31 51:45.91 8:21/M
10 Mark Gill Chicago IL 1118 36 35 52:29.38 8:28/M
11 Kevin Council Westfield IN 1056 33 53 58:14.20 9:24/M
12 Doug Bouchie Westfield IN 1027 36 55 58:54.04 9:30/M
13 Michael Sweck Avon IN 1381 35 59 59:28.04 9:35/M
14 Trevor Harvey Hartford City IN 1143 34 62 1:00:28.17 9:45/M
15 Jon Meinert Sheridan IN 1212 36 75 1:02:52.29 10:08/M
16 Kyle Fluck Huntington IN 1104 31 85 1:04:35.36 10:25/M
17 Dan Sloat Fort Wayne IN 1285 34 104 1:11:45.35 11:34/M
18 Chris Moore 1418 32 131 1:35:27.19 15:24/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Stuart Warden 1112 43 5 41:29.50 6:41/M
2 Mike Wells Indianapolis IN 1327 49 6 42:05.22 6:47/M
3 Jeff Spaulding 1413 43 7 43:37.95 7:02/M
4 Dereck Harvey Knoxville TN 1144 43 26 51:30.90 8:18/M
5 Jeff Schoonover Carmel IN 1434 46 30 51:44.66 8:21/M
6 Trenton Gill Westfield IN 1117 42 32 51:48.28 8:21/M
7 Trent Torrance Zionsville IN 1309 49 36 52:35.56 8:29/M
8 Oscar Aleman Plymouth IN 1009 40 41 54:04.48 8:43/M
9 Peter Merante Fishers IN 1213 49 51 58:08.45 9:23/M
10 John McKinzie 1595 49 57 59:22.65 9:35/M
11 Jerry Dean Sheridan IN 1074 46 74 1:02:42.49 10:07/M
12 Brian Morris Fishers IN 1224 44 92 1:07:01.49 10:49/M
13 Bryant Harvey Avon IN 1139 46 105 1:11:55.53 11:36/M
14 Blake Geyer Indianapolis IN 1113 44 116 1:13:35.19 11:52/M
15 David Tieman Mechanicsburg PA 1307 40 125 1:31:40.33 14:47/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tim Whicker Danville IN 1577 51 8 44:14.47 7:08/M
2 David Chase Westfield IN 1347 59 20 49:02.99 7:55/M
3 Don Aquilano 1431 52 22 49:51.42 8:02/M
4 Douglas Beach Lexington KY 1018 56 49 57:08.50 9:13/M
5 Thomas Hale Indianapolis IN 1128 58 61 1:00:17.10 9:43/M
6 Chris Boone 1136 58 68 1:02:18.59 10:03/M
7 Fritz Krueger Westfield IN 1187 59 72 1:02:32.78 10:05/M
8 Steven Wagner Peru IN 1568 54 73 1:02:38.73 10:06/M
9 Bernard Kruse Indianapolis IN 1189 56 86 1:04:37.82 10:25/M
10 Edward Wroblewski Westfield IN 1334 58 88 1:05:00.24 10:29/M
11 Jon Walthour Lafayette IN 1322 54 106 1:12:29.75 11:41/M
12 Walter Evans Mooreland IN 1360 54 110 1:13:12.07 11:48/M
13 Dusty Willever Greenwood IN 1331 58 120 1:19:34.40 12:50/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lew Herring 1364 60 18 48:14.05 7:47/M
2 Bill Bentley Greenfield IN 1024 66 39 54:01.52 8:43/M
3 Dave Getz Indianapolis IN 1581 63 40 54:03.27 8:43/M
4 Karl Kelb Carmel IN 1229 60 44 55:01.67 8:52/M
5 Bill Kirsch Westfield IN 1182 69 67 1:01:45.53 9:58/M
6 Charles Ozman 1396 64 82 1:04:19.07 10:22/M
7 William Staples Carmel 1444 63 84 1:04:26.50 10:24/M
8 Peter Canning Carmel IN 1037 60 99 1:11:04.22 11:28/M
Top

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Zbigniew Zajac Carmel IN 1337 71 102 1:11:26.57 11:31/M
2 Mike Tieman Mechanicsburg PA 1306 71 126 1:34:34.32 15:15/M
 

Half Marathon

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lucie Sulewski Westfield IN 1302 48 4 1:30:03.31 6:52/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nicole Vujosevich Minneapolis MN 1314 25 43 1:54:56.57 8:46/M
2 Samantha Schafer 1563 23 61 2:04:55.37 9:32/M
3 Ashleigh Fisher Lebanon IN 1102 24 73 2:17:41.47 10:31/M
4 Daniela Lopez Nashville TN 1202 26 77 2:18:30.38 10:34/M
5 Hayleigh Saulmon Lebanon IN 1276 20 87 2:28:07.70 11:18/M
6 Hannah Cordle 1534 28 106 3:39:03.71 16:43/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Deja Jensen 1372 31 12 1:37:01.99 7:24/M
2 Lauren Waugh Knightstown IN 1324 36 30 1:49:22.54 8:21/M
3 Kaitlin Schlobohm Noblesville IN 1279 30 47 1:55:47.43 8:50/M
4 Tory Watson Denver IN 1323 34 49 1:56:37.75 8:54/M
5 Ashley Inman 1371 37 54 2:00:52.16 9:14/M
6 ANNE LUSTIG 1059 33 55 2:00:52.85 9:14/M
7 Maryanne Meyer Philadelphia PA 1214 37 63 2:06:40.72 9:40/M
8 Brittany Betz Walkerton IN 1025 30 64 2:08:29.61 9:48/M
9 Amanda Kaiser-Jones 1374 39 75 2:17:51.26 10:31/M
10 April Sloat Fort Wayne IN 1284 33 76 2:17:51.52 10:31/M
11 Karli Rice Noblesville IN 1252 35 81 2:23:59.69 10:59/M
12 Erin Lahr Greenfield IN 1191 36 82 2:24:28.10 11:02/M
13 Emily Beck Westfield IN 1023 34 92 2:42:19.49 12:23/M
14 Jillian Herb Vincennes IN 1154 37 101 3:06:56.06 14:16/M
15 Billie Carder Carmel IN 1039 36 104 3:15:53.54 14:57/M
16 Emily Robinson Noblesville IN 1258 30 105 3:39:02.44 16:43/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mekenzie Canada Westfield IN 1035 41 37 1:50:45.31 8:27/M
2 Cheryl Ratzman carmel IN 1404 49 41 1:54:22.92 8:44/M
3 Estee Pinchasin 1531 44 52 1:59:41.73 9:08/M
4 Brande Yaist Greenwood IN 1335 43 67 2:10:48.77 9:59/M
5 Jacquie Wyant 1421 49 70 2:14:15.87 10:15/M
6 Jamicka Edwards 1532 40 84 2:25:49.43 11:08/M
7 Kelli Smith Columbus IN 1287 46 85 2:26:10.36 11:09/M
8 Jen Knife Indianapolis IN 1375 46 86 2:27:07.51 11:14/M
9 Naia Ballinger Avon IN 1016 45 90 2:36:38.11 11:57/M
10 Sophie Koon Carmel IN 1184 41 93 2:49:44.75 12:57/M
11 Tara Hammond CARMEL IN 1129 48 95 2:53:24.17 13:14/M
12 Deshini Moonesinghe Zionsville IN 1220 42 97 2:55:18.27 13:23/M
13 Kim McMunn 1384 43 98 2:58:23.75 13:37/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Susannah Dyson Indianapolis IN 1092 57 39 1:53:00.84 8:38/M
2 Amy Becker Pittsboro IN 1115 53 56 2:01:35.90 9:17/M
3 Amylynn Faulstich Carmel IN 1098 51 74 2:17:41.55 10:31/M
4 Melinda Fox Lebanon IN 1105 54 88 2:32:04.77 11:36/M
5 Cheryl Johnson Carmel IN 1170 57 103 3:15:52.01 14:57/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Maria Cline Kokomo IN 1048 62 99 2:59:38.33 13:43/M
2 linda chambers Noblesville IN 1346 68 100 3:01:45.61 13:52/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Zach Cherry 1576 28 1 1:26:40.78 6:37/M
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Adam Ratzman Carmel IN 1402 18 38 1:52:07.68 8:34/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Andrew Peterson 1401 26 10 1:36:14.71 7:21/M
2 Nathan Clark Noblesville IN 1045 28 13 1:38:24.98 7:31/M
3 Drew Roberts Sellersburg IN 1256 24 14 1:40:30.68 7:40/M
4 Dustin Johnson Indianapolis IN 1169 29 24 1:47:09.91 8:11/M
5 JARED COMPTON HOPE IN 1051 23 65 2:08:30.86 9:49/M
6 Dustin Morey Marshall IL 1221 27 66 2:09:27.32 9:53/M
7 Micheal Myers 1382 26 69 2:14:11.15 10:15/M
8 Tanner Robertson 1408 20 78 2:19:53.62 10:41/M
9 Alan McCarthy Baltimore MD 1205 28 94 2:52:19.58 13:09/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Javier Aleman Sheridan IN 1011 35 2 1:27:22.89 6:40/M
2 Zach yant 1423 31 6 1:33:48.78 7:10/M
3 Jon Manuszak 1600 33 7 1:34:08.47 7:11/M
4 Daniel l Storey Plainfield IN 1300 36 16 1:42:08.73 7:48/M
5 Matthew Buckley 1344 38 20 1:44:42.15 8:00/M
6 Thomas Stephens Fishers IN 1299 31 21 1:45:46.85 8:04/M
7 Eddie Carter 1062 36 26 1:48:13.23 8:16/M
8 Troy Myers Greenwood IN 1391 39 27 1:48:33.05 8:17/M
9 Steven Thompson New Albany IN 1303 36 35 1:50:02.50 8:24/M
10 Tyler Peters Westfield IN 1242 34 40 1:53:54.38 8:42/M
11 Brian Hyde Carmel IN 1165 32 42 1:54:24.82 8:44/M
12 Matt Jaffe 1022 35 46 1:55:42.68 8:50/M
13 Stephen Grabo 1564 34 57 2:02:50.40 9:23/M
14 Samuel Rivard Westfield IN 1254 32 58 2:03:16.15 9:25/M
15 Geoffrey Murray Carmel IN 1226 34 60 2:04:40.55 9:31/M
16 Jaden Brown Indianapolis IN 1031 31 83 2:25:10.72 11:05/M
17 Robert Bray Zionsville IN 1029 30 91 2:38:52.60 12:08/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Justin Harvey Knoxville TN 1138 40 5 1:33:44.60 7:09/M
2 Donald Nave 1061 42 8 1:34:09.09 7:11/M
3 Jason Hargrave Plainfield IN 1573 45 9 1:34:28.66 7:13/M
4 Jarrod Craddock Indianapolis IN 1057 41 11 1:36:25.12 7:22/M
5 Chris Roberson 1538 40 15 1:40:59.44 7:43/M
6 Dan Durtschi Bentonville AR 1086 48 18 1:43:07.62 7:52/M
7 Brian Morris Fishers IN 1524 44 22 1:46:23.47 8:07/M
8 Kevin Lingg Indianapolis IN 1197 43 23 1:46:40.60 8:09/M
9 Ryan DeRome 1428 47 25 1:47:34.94 8:13/M
10 Kenneth hahn Anderson IN 1127 49 32 1:49:34.19 8:22/M
11 Steven Wallen Westfield IN 1321 49 33 1:49:37.96 8:22/M
12 Patrick Smith Columbus IN 1286 44 44 1:55:24.38 8:49/M
13 Michael Gastineau Bloomington IN 1525 43 45 1:55:32.38 8:49/M
14 Tom Anderson Carmel IN 1377 49 48 1:56:10.07 8:52/M
15 joshuah perlowitz teaneck NJ 1241 45 53 2:00:46.67 9:13/M
16 Phil Smith 1562 49 72 2:15:29.68 10:21/M
17 John Robertson 1407 47 79 2:19:55.62 10:41/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Perez Madison Carmel IN 1204 57 3 1:28:08.46 6:44/M
2 Tim Potts Fort Wayne IN 1248 54 17 1:42:23.71 7:49/M
3 David Ratzman Carmel IN 1403 52 19 1:44:12.55 7:57/M
4 Anthony Antonopoulos 1340 52 31 1:49:30.48 8:22/M
5 Jeff Brenner West Lafayette IN 1030 50 34 1:49:45.59 8:23/M
6 Gregory Peckham Westfield IN 1240 59 50 1:59:20.62 9:07/M
7 Gregg Delong Cicero IN 1076 57 51 1:59:22.75 9:07/M
8 James Rankin 1385 50 62 2:05:16.97 9:34/M
9 William Dyson Indianapolis IN 1093 58 68 2:10:53.85 9:59/M
10 Jeff Hogg 1537 54 71 2:14:32.83 10:16/M
11 Dave OMalley 1393 56 80 2:20:05.60 10:42/M
12 Greg Paton Westfield IN 1397 57 102 3:13:05.78 14:44/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 KENNETH ROARK 1406 69 28 1:48:37.81 8:17/M
2 Larry Smalligan 1410 62 29 1:49:04.27 8:20/M
3 Doug Ulmer 1536 64 36 1:50:02.51 8:24/M
4 Joe Ely West Lafayette IN 1095 65 59 2:03:51.61 9:27/M
5 Garvin Adamson Lebanon IN 1008 61 89 2:34:33.57 11:48/M
6 Randy Lee Indianapolis IN 1193 68 96 2:55:17.70 13:23/M

Select Your Race.