Grand Run Overall Results

Ya'll Looked Great! See you next year!

2019 Grand Run

Overall Finish List

May 27, 2019


Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org
10k
Half Marathon

5k

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 Luke Hippensteel 1570 19 M 1:Open 16:48.50 5:25/M
2 Rebekah Landy 1376 27 F 1:Open 19:10.22 6:11/M
3 James Goddard 1438 32 M 1:30-39 19:27.31 6:16/M
4 keri lyon zionsville IN 1383 37 F 1:30-39 19:36.73 6:19/M
5 Drew Gaynor Indianapolis IN 1108 29 M 1:20-29 20:07.99 6:29/M
6 Dan Carney Noblesville IN 1043 35 M 2:30-39 21:01.35 6:47/M
7 Caleb Haney Westfield IN 1132 11 M 1: 1-19 22:00.66 7:06/M
8 Colin Renk 1405 30 M 3:30-39 22:14.26 7:10/M
9 Joel Rush Westfield IN 1268 54 M 1:50-59 22:36.03 7:17/M
10 Alexandra Smith Vero Beach FL 1290 9 F 1: 1-19 23:07.38 7:27/M
11 Louis Scavuzzo Noblesville IN 1277 36 M 4:30-39 23:22.63 7:32/M
12 David Beach 1521 65 M 1:60-69 23:26.34 7:34/M
13 Taylor Gaynor Indianapolis IN 1107 30 F 2:30-39 23:26.57 7:34/M
14 Andrew Hiatt GREENWOOD IN 1155 31 M 5:30-39 23:31.45 7:35/M
15 Will Snedeker Carmel IN 1293 11 M 2: 1-19 23:50.40 7:41/M
16 Greg Wyant Sheridan 1422 51 M 2:50-59 24:21.24 7:51/M
17 Seth Wanlass 1420 41 M 1:40-49 24:28.29 7:54/M
18 Norm Campbell Carmel IN 1130 53 M 3:50-59 24:33.67 7:55/M
19 Eric Glanders Indianapolis IN 1119 34 M 6:30-39 24:39.03 7:57/M
20 Jack Rush Noblesville IN 1266 10 M 3: 1-19 24:55.22 8:02/M
21 Alfonzo Perez 1542 56 M 4:50-59 24:58.65 8:03/M
22 Hannah McKay 1389 24 F 1:20-29 25:08.93 8:06/M
23 Christian High Kokomo IN 1388 46 M 2:40-49 25:10.97 8:07/M
24 Jacob Cummings Burlington IN 1060 38 M 7:30-39 25:25.00 8:12/M
25 Debbie Rush Westfield IN 1269 53 F 1:50-59 25:26.99 8:12/M
26 Lacee Moore Thorntown IN 1387 32 F 3:30-39 25:41.77 8:17/M
27 Lucy Aquilano 1429 50 F 2:50-59 26:01.17 8:24/M
28 John Myers Burlington IN 1228 54 M 5:50-59 26:01.30 8:24/M
29 Norma Leverenz Indianapolis IN 1194 54 F 3:50-59 26:05.99 8:25/M
30 Sydney Nelson Pittsboro IN 1231 12 F 2: 1-19 26:12.53 8:27/M
31 Matthew Folz 1447 30 M 8:30-39 26:21.88 8:30/M
32 JOSE CARLOS SILVA 1409 46 M 3:40-49 26:24.09 8:31/M
33 Mike Fowler 1533 49 M 4:40-49 26:25.20 8:31/M
34 Amy Bichey 1559 44 F 1:40-49 26:27.67 8:32/M
35 Josh Solomon Westfield IN 1295 38 M 9:30-39 26:30.95 8:33/M
36 Erik Banda 1078 19 M 4: 1-19 26:31.55 8:33/M
37 JohnPaul Morgan 1176 10 M 5: 1-19 26:37.45 8:35/M
38 Phil Havlik Westfield IN 1145 40 M 5:40-49 26:50.69 8:39/M
39 Stephen Davis CARMEL IN 1070 32 M 10:30-39 26:57.58 8:42/M
40 Malorie Palmer Carmel IN 1238 14 F 3: 1-19 26:58.59 8:42/M
41 Stephen Strong 1575 30 M 11:30-39 27:04.39 8:44/M
42 Steve Younce Alexandria IN 1336 67 M 2:60-69 27:04.46 8:44/M
43 Robin Smith Lebanon IN 1411 48 F 2:40-49 27:04.50 8:44/M
44 James Butler Plainfield IL 1034 23 M 2:20-29 27:05.59 8:44/M
45 Peggy Waldal Carmel IN 1315 45 F 3:40-49 27:14.79 8:47/M
46 Andrew Rush Noblesville IN 1265 36 M 12:30-39 27:15.53 8:47/M
47 Cole Rush Noblesville IN 1267 8 M 6: 1-19 27:20.54 8:49/M
48 Peter Rans Carmel IN 1249 61 M 3:60-69 27:24.47 8:50/M
49 Jakob Bintrim 1111 15 M 7: 1-19 27:26.19 8:51/M
50 Mallory Hopper Westfield 1370 14 F 4: 1-19 27:29.34 8:52/M
51 Donovan Aleman Sheridan IN 1010 12 M 8: 1-19 27:34.40 8:54/M
52 Tim List Westfield IN 1198 72 M 1:70-99 27:35.01 8:54/M
53 Marc Mitchell Noblesville IN 1216 23 M 3:20-29 27:35.94 8:54/M
54 Brad Frauhiger 1557 43 M 6:40-49 27:42.95 8:56/M
55 Chris Long 1528 57 M 6:50-59 27:46.62 8:57/M
56 Hudson Frauhiger 1558 11 M 9: 1-19 27:55.56 9:00/M
57 Anne Valentine Carmel IN 1312 49 F 4:40-49 28:00.70 9:02/M
58 Ruben Falcon Goshen IN 1097 59 M 7:50-59 28:19.95 9:08/M
59 Theresa Lomax 1380 38 F 4:30-39 28:21.51 9:09/M
60 Elizabeth Perez 1541 22 F 2:20-29 28:22.71 9:09/M
61 Don Hahn Carmel IN 1535 43 M 7:40-49 28:23.13 9:09/M
62 Emily Robison Indianapolis IN 1259 57 F 4:50-59 28:23.92 9:09/M
63 seth hippensteel 1569 45 M 8:40-49 28:37.99 9:14/M
64 Dustin Eagan Indianapolis IN 1358 25 M 4:20-29 28:39.57 9:15/M
65 Everitt Smith Carmel IN 1288 10 M 10: 1-19 28:40.85 9:15/M
66 Tony Smith Carmel IN 1289 40 M 9:40-49 28:42.73 9:15/M
67 Andrew Persohn 1400 15 M 11: 1-19 28:46.98 9:17/M
68 Brad Mohler 1527 47 M 10:40-49 28:59.56 9:21/M
69 Lucas Graessle 1571 7 M 12: 1-19 29:04.56 9:23/M
70 Sylvia Banda 1072 29 F 3:20-29 29:08.83 9:24/M
71 Katie Smith Vero beach FL 1291 41 F 5:40-49 29:09.26 9:24/M
72 Justin Bissett Carmel IN 1026 40 M 11:40-49 29:19.21 9:27/M
73 Michael Banda 1090 12 M 13: 1-19 29:21.78 9:28/M
74 Bud Graessle 1572 36 M 13:30-39 29:37.71 9:33/M
75 Jenna Spears Carmel IN 1296 32 F 5:30-39 29:42.39 9:35/M
76 Heather Sargeant Plain City OH 1274 42 F 6:40-49 29:44.34 9:35/M
77 Megan Dick Westfield IN 1077 32 F 6:30-39 29:48.04 9:37/M
78 Kate Snedeker Carmel IN 1292 51 F 5:50-59 29:49.40 9:37/M
79 Matthew Carlton WESTFIELD IN 1042 40 M 12:40-49 29:51.16 9:38/M
80 Scott Willis Westfield IN 1332 49 M 13:40-49 29:51.25 9:38/M
81 Scott Lomax 1379 43 M 14:40-49 30:07.90 9:43/M
82 Kiley Osswald 1395 15 F 5: 1-19 30:09.71 9:44/M
83 Mario Ramirez Thorntown IN 1440 26 M 5:20-29 30:16.12 9:46/M
84 Lori Dubach Westfield IN 1084 42 F 7:40-49 30:17.80 9:46/M
85 Paul Morgan 1153 48 M 15:40-49 30:29.85 9:50/M
86 Hithanth Vignesha 1419 10 M 14: 1-19 30:37.21 9:53/M
87 Vignesha Ramgouda 1523 40 F 8:40-49 30:37.94 9:53/M
88 Marianne Lingg Indianapolis IN 1196 42 F 9:40-49 30:43.15 9:55/M
89 Michael Linder Westfield IN 1159 42 M 16:40-49 30:50.97 9:57/M
90 Meng Ly 1574 71 M 2:70-99 30:52.51 9:57/M
91 Kelly Cleven Whiteland IN 1047 42 F 10:40-49 30:54.08 9:58/M
92 Rick Krakora 1055 46 M 17:40-49 30:54.10 9:58/M
93 Casey Trojnar Indianapolis IN 1311 31 F 7:30-39 30:58.01 9:59/M
94 Caleb Mohler Frankfort IN 1218 17 M 15: 1-19 31:02.03 10:01/M
95 David Mohler Frankfort IN 1217 50 M 8:50-59 31:15.77 10:05/M
96 Mike Pirone 1598 53 M 9:50-59 31:17.94 10:05/M
97 Morgan Grainger Carmel IN 1121 37 F 8:30-39 31:22.98 10:07/M
98 Jackie Pirone 1599 53 F 6:50-59 31:23.02 10:07/M
99 lacey locke Carmel IN 1199 24 F 4:20-29 31:26.13 10:08/M
100 Brie Davis Whitestown IN 1073 26 F 5:20-29 31:33.82 10:11/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
101 Rebecca Hollander 1367 38 F 9:30-39 31:36.90 10:12/M
102 Nadja Buskirk 1369 37 F 10:30-39 31:37.69 10:12/M
103 Sarah Russell Goddard 1437 39 F 11:30-39 31:48.69 10:15/M
104 Brad Bichey 1560 48 M 18:40-49 31:53.98 10:17/M
105 Theresa Purkey 1350 51 F 7:50-59 32:02.01 10:20/M
106 Keena Rector 1002 45 F 11:40-49 32:07.94 10:22/M
107 Megan Arszman-Weisbrodt Sheridan IN 1014 36 F 12:30-39 32:22.16 10:26/M
108 Drinan George Carmel IN 1109 37 F 13:30-39 32:30.40 10:29/M
109 Heather Palmer Carmel IN 1237 44 F 12:40-49 32:30.50 10:29/M
110 Lauren Carpenter Greenwood IN 1044 24 F 6:20-29 32:43.88 10:33/M
111 Gavin Galloway 1362 28 M 6:20-29 33:30.02 10:48/M
112 Kirsten Tracy Carmel IN 1310 50 F 8:50-59 33:41.79 10:52/M
113 Chayse Harmon Indianapolis IN 1137 22 M 7:20-29 33:50.42 10:55/M
114 Sarah Aaron Westfield IN 1005 31 F 14:30-39 33:57.32 10:57/M
115 Graham Aaron Westfield IN 1006 6 M 16: 1-19 33:57.58 10:57/M
116 Marcus Purkey 1368 50 M 10:50-59 34:06.42 11:00/M
117 S Fitzpatrick Westfield IN 1103 20 F 7:20-29 34:07.44 11:00/M
118 Rachel Dysert Noblesville IN 1089 36 F 15:30-39 34:13.60 11:02/M
119 Bryan Dysert Noblesville IN 1088 35 M 14:30-39 34:14.00 11:03/M
120 Cathy Lahne Martinsville IN 1190 61 F 1:60-69 34:17.21 11:04/M
121 Katie Ozarka Brownsburg IN 1236 26 F 8:20-29 34:17.56 11:04/M
122 Keather Kent Brownsburg IN 1178 34 F 16:30-39 34:18.79 11:04/M
123 Sadhana Udumala 1561 34 F 17:30-39 34:24.51 11:06/M
124 Addison Crosby 1579 13 F 6: 1-19 34:26.49 11:06/M
125 Presley Crosby 1580 7 F 7: 1-19 34:35.21 11:09/M
126 Nick Crosby 1578 40 M 19:40-49 34:36.31 11:10/M
127 Steve Walke Indianapolis IN 1318 52 M 11:50-59 34:43.35 11:12/M
128 Elizabeth Ochoa 1543 F 1: 0- 0 34:49.88 11:14/M
129 Lillian Hogan 1151 25 F 9:20-29 34:50.52 11:14/M
130 Natalie Hogan 1150 24 F 10:20-29 34:52.75 11:15/M
131 Kathy Helmond Indianapolis IN 1149 61 F 2:60-69 35:23.60 11:25/M
132 Daniel Fry 1445 58 M 12:50-59 35:24.29 11:25/M
133 Heather Durtschi Bentonville AR 1085 46 F 13:40-49 35:25.63 11:25/M
134 Laura Folz 1446 29 F 11:20-29 35:27.01 11:26/M
135 Ozzie Beal 1038 16 F 8: 1-19 35:40.24 11:30/M
136 Casey Walker Westfield IN 1319 35 F 18:30-39 36:08.05 11:39/M
137 Maureen DeBone Westfield IN 1075 48 F 14:40-49 36:10.24 11:40/M
138 Joseph Dewing 1565 41 F 15:40-49 36:10.96 11:40/M
139 Heather Hood Westfiels IN 1158 43 F 16:40-49 36:12.33 11:41/M
140 Rosie Ramirez Thorntown IN 1439 47 F 17:40-49 36:18.20 11:43/M
141 Brianna Lebeda Indianapolis IN 1192 21 F 12:20-29 37:06.47 11:58/M
142 Don Phares Noblesville IN 1244 56 M 13:50-59 37:07.49 11:58/M
143 LeeAnn Barnard Fishers IN 1017 58 F 9:50-59 37:35.48 12:07/M
144 Morgan Smillie 1556 28 F 13:20-29 37:59.82 12:15/M
145 Bill Wells Indianapolis IN 1328 71 M 3:70-99 38:18.71 12:21/M
146 Karrie Hutson Sheridan IN 1164 47 F 18:40-49 39:08.58 12:37/M
147 Emerson Dierkes 1353 11 F 9: 1-19 39:34.66 12:46/M
148 Jada Dick Westfield IN 1079 9 F 10: 1-19 39:35.35 12:46/M
149 Melissa Dick Westfield IN 1080 37 F 19:30-39 39:37.12 12:47/M
150 Audra Dierkes 1352 40 F 19:40-49 39:37.34 12:47/M
151 Norah Dierkes 1354 9 F 11: 1-19 39:37.99 12:47/M
152 Jenna Morey Marshall IL 1222 29 F 14:20-29 40:00.69 12:54/M
153 Teresa Beal 1040 46 F 20:40-49 40:04.88 12:55/M
154 Henry Kratky 1021 57 M 14:50-59 40:16.23 12:59/M
155 Cheri Helder Westfield IN 1148 48 F 21:40-49 40:24.55 13:02/M
156 Scott Persohn Fishers IN 1399 48 M 20:40-49 40:52.98 13:11/M
157 Madeline Gill Westfield IN 1116 39 F 20:30-39 40:55.31 13:12/M
158 Lana Persohn 1398 46 F 22:40-49 40:55.32 13:12/M
159 Sherie Phares Noblesville IN 1243 49 F 23:40-49 41:03.27 13:15/M
160 jennings Westfield IN 1167 35 F 21:30-39 41:07.82 13:16/M
161 Julia Cvetinovich Carmel IN 1063 60 F 3:60-69 41:22.92 13:21/M
162 Jen Harris 1152 30 F 22:30-39 41:48.89 13:29/M
163 Jessica Hartsock 1131 31 F 23:30-39 41:49.13 13:29/M
164 Suzanne Morris Indianapolis IN 1223 40 F 24:40-49 42:23.86 13:40/M
165 james hoffman FRANKTON IN 1156 63 M 4:60-69 42:46.20 13:48/M
166 JANET HOFFMAN FRANKTON IN 1157 63 F 4:60-69 42:46.42 13:48/M
167 John Zeigler 1442 48 M 21:40-49 42:49.27 13:49/M
168 Stephanie Zeigler 1443 45 F 25:40-49 42:50.01 13:49/M
169 Bailey Hobson 1540 34 F 24:30-39 43:01.68 13:53/M
170 Elizabeth Murray 1390 48 F 26:40-49 44:29.02 14:21/M
171 Derek Aaron Westfield IN 1004 35 M 15:30-39 44:44.82 14:26/M
172 Kathryn Starost 1566 38 F 25:30-39 45:01.61 14:31/M
173 Riley Starost 1567 6 M 17: 1-19 45:01.93 14:31/M
174 Adam Rattray Noblesville IN 1251 43 M 22:40-49 45:22.72 14:38/M
175 Vanessa Banda 1068 51 F 10:50-59 46:06.73 14:52/M
176 Karen Willever Greenwood IN 1330 58 F 11:50-59 46:10.11 14:54/M
177 Dawn Burget Westfield IN 1032 59 F 12:50-59 46:20.76 14:57/M
178 Brandi Johnson WESTFIELD IN 1168 39 F 26:30-39 46:26.89 14:59/M
179 Cindy Sanders Noblesville IN 1271 43 F 27:40-49 47:08.24 15:12/M
180 Kari Schoonover Carmel IN 1435 46 F 28:40-49 47:15.13 15:15/M
181 Shana Stutz 1230 19 F 12: 1-19 47:24.15 15:17/M
182 Suzann Richey Westfield IN 1253 56 F 13:50-59 47:33.79 15:20/M
183 Russell Koon Carmel IN 1185 53 M 15:50-59 48:07.24 15:31/M
184 Gretchen Rans Carmel IN 1250 58 F 14:50-59 48:13.41 15:33/M
185 Cherie Fuller Westfield IN 1106 52 F 15:50-59 48:30.58 15:39/M
186 Lori OMalley 1392 55 F 16:50-59 48:57.50 15:47/M
187 Cameron Warden 1591 M 1: 0- 0 49:51.24 16:05/M
188 Sandra Smith 1412 38 F 27:30-39 52:05.52 16:48/M
189 Mike Espinda 1359 53 M 16:50-59 52:05.96 16:48/M
190 Alison Cleven 1348 11 F 13: 1-19 52:15.80 16:51/M
191 Jason Brand 1343 43 M 23:40-49 52:16.77 16:52/M
192 Rosie Dreyling DANVILLE IN 1539 56 F 17:50-59 53:57.88 17:24/M
193 Deborah Sladen Fort Wayne IN 1283 59 F 18:50-59 54:19.72 17:31/M
194 Linda Colglazier New Haven IN 1050 71 F 1:70-99 54:25.55 17:33/M
195 Miranda Farris 1361 21 F 15:20-29 55:11.08 17:48/M
196 Leane Bintrim 1091 51 F 19:50-59 55:24.27 17:52/M
197 Scott Bintrim 1110 51 M 17:50-59 55:25.96 17:53/M
198 Melody Fry 1448 60 F 5:60-69 55:26.01 17:53/M
199 Cindy Anderson 1449 54 F 20:50-59 55:26.77 17:53/M
200 Kim Kercheval Westfield IN 1179 41 F 29:40-49 55:35.88 17:56/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
201 Bryan Kercheval Westfield IN 1180 50 M 18:50-59 55:36.43 17:56/M
202 Rebecca Copple Carmel IN 1052 40 F 30:40-49 57:57.87 18:42/M
203 Rosemary Copple Carmel IN 1053 7 F 14: 1-19 57:58.65 18:42/M
204 Evelyn Daniels Westfield IN 1069 7 F 15: 1-19 57:59.36 18:42/M
205 Mackenzie Ruark Daniels Westfield IN 1262 39 F 28:30-39 58:01.07 18:43/M
206 Andrew Dreyling DANVILLE IN 1082 16 M 18: 1-19 1:05:13.38 21:02/M
207 Yvonne Burke 1520 0 F 2: 0- 0 1:13:08.17 23:35/M
208 Adena Vaughn 1417 48 F 31:40-49 2:15:27.93 43:42/M
Top  

10k

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 Zach Burton Carmel IN 1033 20 M 1:Open 36:12.76 5:50/M
2 Stephen Hollander 1366 38 M 1:30-39 39:03.91 6:18/M
3 Shea Aquilano 1432 18 F 1:Open 39:54.10 6:26/M
4 Brooke Waldal Carmel IN 1317 16 F 1: 1-19 41:09.57 6:38/M
5 Stuart Warden 1112 43 M 1:40-49 41:29.50 6:41/M
6 Mike Wells Indianapolis IN 1327 49 M 2:40-49 42:05.22 6:47/M
7 Jeff Spaulding 1413 43 M 3:40-49 43:37.95 7:02/M
8 Tim Whicker Danville IN 1577 51 M 1:50-59 44:14.47 7:08/M
9 Bobby Grangier Carmel IN 1122 32 M 2:30-39 44:19.34 7:09/M
10 Slow Steph Woods Indianapolis IN 1333 32 F 1:30-39 44:41.50 7:12/M
11 Stephanie Burkholder Goshen IN 1345 28 F 1:20-29 46:05.52 7:26/M
12 Cliff Walker Westfield IN 1320 35 M 3:30-39 46:55.65 7:34/M
13 Timmy Howard Indianapolis IN 1160 32 M 4:30-39 47:05.37 7:36/M
14 Robert Grainger Carmel IN 1123 36 M 5:30-39 47:11.71 7:37/M
15 Maura Day 1351 40 F 1:40-49 47:19.68 7:38/M
16 Nicholas Kohne Franklin IN 1083 33 M 6:30-39 47:58.59 7:44/M
17 Paige Harvey 1526 39 F 2:30-39 48:00.17 7:45/M
18 Lew Herring 1364 60 M 1:60-69 48:14.05 7:47/M
19 Kristian Schoonover Carmel IN 1433 13 M 1: 1-19 48:56.76 7:54/M
20 David Chase Westfield IN 1347 59 M 2:50-59 49:02.99 7:55/M
21 Joe Redburn 1553 M 1: 0- 0 49:36.78 8:00/M
22 Don Aquilano 1431 52 M 3:50-59 49:51.42 8:02/M
23 Grant Drlik 1356 25 M 1:20-29 51:08.53 8:15/M
24 Erin DalSanto Westfield IN 1067 34 F 3:30-39 51:19.90 8:17/M
25 Carolyn Haney Westfield IN 1133 38 F 4:30-39 51:21.22 8:17/M
26 Dereck Harvey Knoxville TN 1144 43 M 4:40-49 51:30.90 8:18/M
27 Blake Rodier Fishers IN 1260 32 M 7:30-39 51:31.20 8:19/M
28 Brandon Chambers 1272 36 M 8:30-39 51:33.02 8:19/M
29 Gavin Harvey Avon IN 1142 14 M 2: 1-19 51:42.37 8:20/M
30 Jeff Schoonover Carmel IN 1434 46 M 5:40-49 51:44.66 8:21/M
31 Paul Beck Carmel IN 1019 38 M 9:30-39 51:45.91 8:21/M
32 Trenton Gill Westfield IN 1117 42 M 6:40-49 51:48.28 8:21/M
33 Naomi Keizer Indianapolis IN 1175 26 F 2:20-29 52:12.55 8:25/M
34 Deborah Torrance Zionsville IN 1308 46 F 2:40-49 52:20.89 8:26/M
35 Mark Gill Chicago IL 1118 36 M 10:30-39 52:29.38 8:28/M
36 Trent Torrance Zionsville IN 1309 49 M 7:40-49 52:35.56 8:29/M
37 Melinda Spaulding 1414 41 F 3:40-49 53:06.55 8:34/M
38 Dereck Benner 1550 M 2: 0- 0 53:19.10 8:36/M
39 Bill Bentley Greenfield IN 1024 66 M 2:60-69 54:01.52 8:43/M
40 Dave Getz Indianapolis IN 1581 63 M 3:60-69 54:03.27 8:43/M
41 Oscar Aleman Plymouth IN 1009 40 M 8:40-49 54:04.48 8:43/M
42 Patrick Kraft-Watkins Westfield IN 1186 27 M 2:20-29 54:54.60 8:51/M
43 Tiffany Jones Westfield IN 1173 34 F 5:30-39 54:58.84 8:52/M
44 Karl Kelb Carmel IN 1229 60 M 4:60-69 55:01.67 8:52/M
45 Robyn Fuchs 1114 45 F 4:40-49 55:19.80 8:55/M
46 Rosellen Connolly 1552 56 F 1:50-59 56:06.22 9:03/M
47 Tara Rizzo Chicago IL 1255 40 F 5:40-49 56:23.61 9:06/M
48 Carolyn McCutchen Fishers IN 1206 55 F 2:50-59 57:04.58 9:12/M
49 Douglas Beach Lexington KY 1018 56 M 4:50-59 57:08.50 9:13/M
50 Tiffany Coleman-Beach Lexington KY 1049 49 F 6:40-49 57:08.93 9:13/M
51 Peter Merante Fishers IN 1213 49 M 9:40-49 58:08.45 9:23/M
52 Becky Butler Indianapolis IN 1273 39 F 6:30-39 58:08.55 9:23/M
53 Kevin Council Westfield IN 1056 33 M 11:30-39 58:14.20 9:24/M
54 Greg Jackson Fishers IN 1166 29 M 3:20-29 58:31.11 9:26/M
55 Doug Bouchie Westfield IN 1027 36 M 12:30-39 58:54.04 9:30/M
56 Anna Felgenhauer PENDLETON IN 1099 31 F 7:30-39 59:16.51 9:34/M
57 John McKinzie 1595 49 M 10:40-49 59:22.65 9:35/M
58 meghan Gutierrez Indianapolis IN 1126 35 F 8:30-39 59:23.83 9:35/M
59 Michael Sweck Avon IN 1381 35 M 13:30-39 59:28.04 9:35/M
60 Lori Stout Westfield IN 1301 31 F 9:30-39 59:59.78 9:40/M
61 Thomas Hale Indianapolis IN 1128 58 M 5:50-59 1:00:17.10 9:43/M
62 Trevor Harvey Hartford City IN 1143 34 M 14:30-39 1:00:28.17 9:45/M
63 Carla Yerkes Crawfordsville IN 1424 59 F 3:50-59 1:00:33.57 9:46/M
64 MONICA BERNAL 1342 34 F 10:30-39 1:00:52.45 9:49/M
65 Sarah Myer Indianapolis IN 1227 34 F 11:30-39 1:00:58.59 9:50/M
66 Lindsey Cain 1597 38 F 12:30-39 1:01:19.10 9:53/M
67 Bill Kirsch Westfield IN 1182 69 M 5:60-69 1:01:45.53 9:58/M
68 Chris Boone 1136 58 M 6:50-59 1:02:18.59 10:03/M
69 Natalie D. Zolicoffer Westfield IN 1593 45 F 7:40-49 1:02:23.86 10:04/M
70 Alexis McGuigan indianapolis IN 1210 28 F 3:20-29 1:02:26.98 10:04/M
71 Brigette Stephens Fishers IN 1298 34 F 13:30-39 1:02:30.94 10:05/M
72 Fritz Krueger Westfield IN 1187 59 M 7:50-59 1:02:32.78 10:05/M
73 Steven Wagner Peru IN 1568 54 M 8:50-59 1:02:38.73 10:06/M
74 Jerry Dean Sheridan IN 1074 46 M 11:40-49 1:02:42.49 10:07/M
75 Jon Meinert Sheridan IN 1212 36 M 15:30-39 1:02:52.29 10:08/M
76 Amanda Bowlen Bloomington IN 1028 31 F 14:30-39 1:03:00.16 10:10/M
77 Lyndsy Eslinger Crawfordsville IN 1096 23 F 4:20-29 1:03:02.19 10:10/M
78 Susan Beck Carmel IN 1020 36 F 15:30-39 1:03:05.90 10:10/M
79 Alex OMalley 1394 22 M 4:20-29 1:03:13.63 10:12/M
80 Elizabeth Carlton Westfield IN 1041 37 F 16:30-39 1:03:19.55 10:13/M
81 Michael Terry Fishers IN 1554 M 3: 0- 0 1:03:34.27 10:15/M
82 Charles Ozman 1396 64 M 6:60-69 1:04:19.07 10:22/M
83 Benit Flotow 1522 19 M 3: 1-19 1:04:21.96 10:23/M
84 William Staples Carmel 1444 63 M 7:60-69 1:04:26.50 10:24/M
85 Kyle Fluck Huntington IN 1104 31 M 16:30-39 1:04:35.36 10:25/M
86 Bernard Kruse Indianapolis IN 1189 56 M 9:50-59 1:04:37.82 10:25/M
87 Courtney Corcoran Westfield IN 1054 48 F 8:40-49 1:04:46.94 10:27/M
88 Edward Wroblewski Westfield IN 1334 58 M 10:50-59 1:05:00.24 10:29/M
89 Susan Tibbs 1416 55 F 4:50-59 1:05:33.17 10:34/M
90 Courtney Lockwood INDIANAPOLIS IN 1200 23 F 5:20-29 1:06:56.17 10:48/M
91 Maribel Solano-Mullen Fishers IN 1294 45 F 9:40-49 1:07:00.82 10:48/M
92 Brian Morris Fishers IN 1224 44 M 12:40-49 1:07:01.49 10:49/M
93 Kathleen Ziino Fishers IN 1338 45 F 10:40-49 1:07:04.85 10:49/M
94 Estee Pinchasin Fraser 1326 44 F 11:40-49 1:08:19.86 11:01/M
95 Rachel Hudson Westfield IN 1161 26 F 6:20-29 1:09:04.84 11:08/M
96 Mandy Spurgeon 1529 29 F 7:20-29 1:09:44.20 11:15/M
97 Janice Long 1530 58 F 5:50-59 1:09:44.45 11:15/M
98 Nancy Canning Carmel IN 1036 61 F 1:60-69 1:11:03.97 11:28/M
99 Peter Canning Carmel IN 1037 60 M 8:60-69 1:11:04.22 11:28/M
100 Michael Ficcaglia Indianapolis IN 1101 27 M 5:20-29 1:11:04.57 11:28/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
101 Jaclyn Heinz Indianapolis IN 1147 26 F 8:20-29 1:11:04.65 11:28/M
102 Zbigniew Zajac Carmel IN 1337 71 M 1:70-99 1:11:26.57 11:31/M
103 Selma Davis Carmel IN 1071 40 F 12:40-49 1:11:28.38 11:32/M
104 Dan Sloat Fort Wayne IN 1285 34 M 17:30-39 1:11:45.35 11:34/M
105 Bryant Harvey Avon IN 1139 46 M 13:40-49 1:11:55.53 11:36/M
106 Jon Walthour Lafayette IN 1322 54 M 11:50-59 1:12:29.75 11:41/M
107 Lisa Niziolek Zionsville IN 1232 37 F 17:30-39 1:12:41.31 11:43/M
108 Claire Niziolek Zionsville IN 1233 9 F 2: 1-19 1:12:41.85 11:43/M
109 Dorina Flesher 1596 50 F 6:50-59 1:12:51.42 11:45/M
110 Walter Evans Mooreland IN 1360 54 M 12:50-59 1:13:12.07 11:48/M
111 Jennifer Summers 1415 47 F 13:40-49 1:13:12.16 11:48/M
112 Savannah Harvey Avon IN 1141 16 F 3: 1-19 1:13:13.57 11:49/M
113 Brianna Johnston Rossville IN 1171 25 F 9:20-29 1:13:22.73 11:50/M
114 Sarah Ames Indianapolis IN 1012 29 F 10:20-29 1:13:23.44 11:50/M
115 Janet Shetterly Anderson IN 1282 53 F 7:50-59 1:13:34.22 11:52/M
116 Blake Geyer Indianapolis IN 1113 44 M 14:40-49 1:13:35.19 11:52/M
117 Jamie Meinert Sheridan IN 1211 33 F 18:30-39 1:14:26.24 12:00/M
118 Megha Juneja Carmel IN 1174 36 F 19:30-39 1:15:17.80 12:09/M
119 Nicole Schadek Indianapolis IN 1278 28 F 11:20-29 1:15:18.02 12:09/M
120 Dusty Willever Greenwood IN 1331 58 M 13:50-59 1:19:34.40 12:50/M
121 Janet Lease 1378 47 F 14:40-49 1:20:49.49 13:02/M
122 Karen Saulmon Lebanon IN 1275 50 F 8:50-59 1:21:16.22 13:06/M
123 Anna Poston Brownsburg IN 1247 20 F 12:20-29 1:22:08.11 13:15/M
124 Kalista Harvey Avon IN 1140 18 F 4: 1-19 1:23:08.14 13:25/M
125 David Tieman Mechanicsburg PA 1307 40 M 15:40-49 1:31:40.33 14:47/M
126 Mike Tieman Mechanicsburg PA 1306 71 M 2:70-99 1:34:34.32 15:15/M
127 Emma Niziolek Zionsville IN 1234 7 F 5: 1-19 1:34:35.34 15:15/M
128 Kathy Tieman Mechanicsburg PA 1305 66 F 2:60-69 1:34:44.50 15:17/M
129 Courtney Salati Westfield IN 1270 40 F 15:40-49 1:35:14.04 15:22/M
130 Jean Ann Schutte Westfield IN 1280 59 F 9:50-59 1:35:14.83 15:22/M
131 Chris Moore 1418 32 M 18:30-39 1:35:27.19 15:24/M
132 Julie Crites 1349 54 F 10:50-59 1:39:34.38 16:04/M
133 JILL GEORGE 1363 55 F 11:50-59 1:46:56.00 17:15/M
134 Laura Drane 1355 54 F 12:50-59 1:46:57.58 17:15/M
135 Brodyn Ruiz Indianapolis IN 1264 17 M 4: 1-19 1:47:04.47 17:16/M
136 Natalie Ruiz Indianapolis IN 1263 19 F 6: 1-19 1:47:04.49 17:16/M
137 Krista Fernandez-Cannon Indianapolis IN 1100 27 F 13:20-29 1:47:05.28 17:16/M
138 Kamia Adams Noblesville IN 1007 51 F 13:50-59 1:47:38.44 17:22/M
139 Kara Krueger Westfield IN 1188 57 F 14:50-59 1:47:39.85 17:22/M
140 Kara Jones Westfield IN 1172 45 F 16:40-49 1:47:42.34 17:22/M
Top  

Half Marathon

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 Zach Cherry 1576 28 M 1:Open 1:26:40.78 6:37/M
2 Javier Aleman Sheridan IN 1011 35 M 1:30-39 1:27:22.89 6:40/M
3 Perez Madison Carmel IN 1204 57 M 1:50-59 1:28:08.46 6:44/M
4 Lucie Sulewski Westfield IN 1302 48 F 1:Open 1:30:03.31 6:52/M
5 Justin Harvey Knoxville TN 1138 40 M 1:40-49 1:33:44.60 7:09/M
6 Zach yant 1423 31 M 2:30-39 1:33:48.78 7:10/M
7 Jon Manuszak 1600 33 M 3:30-39 1:34:08.47 7:11/M
8 Donald Nave 1061 42 M 2:40-49 1:34:09.09 7:11/M
9 Jason Hargrave Plainfield IN 1573 45 M 3:40-49 1:34:28.66 7:13/M
10 Andrew Peterson 1401 26 M 1:20-29 1:36:14.71 7:21/M
11 Jarrod Craddock Indianapolis IN 1057 41 M 4:40-49 1:36:25.12 7:22/M
12 Deja Jensen 1372 31 F 1:30-39 1:37:01.99 7:24/M
13 Nathan Clark Noblesville IN 1045 28 M 2:20-29 1:38:24.98 7:31/M
14 Drew Roberts Sellersburg IN 1256 24 M 3:20-29 1:40:30.68 7:40/M
15 Chris Roberson 1538 40 M 5:40-49 1:40:59.44 7:43/M
16 Daniel l Storey Plainfield IN 1300 36 M 4:30-39 1:42:08.73 7:48/M
17 Tim Potts Fort Wayne IN 1248 54 M 2:50-59 1:42:23.71 7:49/M
18 Dan Durtschi Bentonville AR 1086 48 M 6:40-49 1:43:07.62 7:52/M
19 David Ratzman Carmel IN 1403 52 M 3:50-59 1:44:12.55 7:57/M
20 Matthew Buckley 1344 38 M 5:30-39 1:44:42.15 8:00/M
21 Thomas Stephens Fishers IN 1299 31 M 6:30-39 1:45:46.85 8:04/M
22 Brian Morris Fishers IN 1524 44 M 7:40-49 1:46:23.47 8:07/M
23 Kevin Lingg Indianapolis IN 1197 43 M 8:40-49 1:46:40.60 8:09/M
24 Dustin Johnson Indianapolis IN 1169 29 M 4:20-29 1:47:09.91 8:11/M
25 Ryan DeRome 1428 47 M 9:40-49 1:47:34.94 8:13/M
26 Eddie Carter 1062 36 M 7:30-39 1:48:13.23 8:16/M
27 Troy Myers Greenwood IN 1391 39 M 8:30-39 1:48:33.05 8:17/M
28 KENNETH ROARK 1406 69 M 1:60-69 1:48:37.81 8:17/M
29 Larry Smalligan 1410 62 M 2:60-69 1:49:04.27 8:20/M
30 Lauren Waugh Knightstown IN 1324 36 F 2:30-39 1:49:22.54 8:21/M
31 Anthony Antonopoulos 1340 52 M 4:50-59 1:49:30.48 8:22/M
32 Kenneth hahn Anderson IN 1127 49 M 10:40-49 1:49:34.19 8:22/M
33 Steven Wallen Westfield IN 1321 49 M 11:40-49 1:49:37.96 8:22/M
34 Jeff Brenner West Lafayette IN 1030 50 M 5:50-59 1:49:45.59 8:23/M
35 Steven Thompson New Albany IN 1303 36 M 9:30-39 1:50:02.50 8:24/M
36 Doug Ulmer 1536 64 M 3:60-69 1:50:02.51 8:24/M
37 Mekenzie Canada Westfield IN 1035 41 F 1:40-49 1:50:45.31 8:27/M
38 Adam Ratzman Carmel IN 1402 18 M 1: 1-19 1:52:07.68 8:34/M
39 Susannah Dyson Indianapolis IN 1092 57 F 1:50-59 1:53:00.84 8:38/M
40 Tyler Peters Westfield IN 1242 34 M 10:30-39 1:53:54.38 8:42/M
41 Cheryl Ratzman carmel IN 1404 49 F 2:40-49 1:54:22.92 8:44/M
42 Brian Hyde Carmel IN 1165 32 M 11:30-39 1:54:24.82 8:44/M
43 Nicole Vujosevich Minneapolis MN 1314 25 F 1:20-29 1:54:56.57 8:46/M
44 Patrick Smith Columbus IN 1286 44 M 12:40-49 1:55:24.38 8:49/M
45 Michael Gastineau Bloomington IN 1525 43 M 13:40-49 1:55:32.38 8:49/M
46 Matt Jaffe 1022 35 M 12:30-39 1:55:42.68 8:50/M
47 Kaitlin Schlobohm Noblesville IN 1279 30 F 3:30-39 1:55:47.43 8:50/M
48 Tom Anderson Carmel IN 1377 49 M 14:40-49 1:56:10.07 8:52/M
49 Tory Watson Denver IN 1323 34 F 4:30-39 1:56:37.75 8:54/M
50 Gregory Peckham Westfield IN 1240 59 M 6:50-59 1:59:20.62 9:07/M
51 Gregg Delong Cicero IN 1076 57 M 7:50-59 1:59:22.75 9:07/M
52 Estee Pinchasin 1531 44 F 3:40-49 1:59:41.73 9:08/M
53 joshuah perlowitz teaneck NJ 1241 45 M 15:40-49 2:00:46.67 9:13/M
54 Ashley Inman 1371 37 F 5:30-39 2:00:52.16 9:14/M
55 ANNE LUSTIG 1059 33 F 6:30-39 2:00:52.85 9:14/M
56 Amy Becker Pittsboro IN 1115 53 F 2:50-59 2:01:35.90 9:17/M
57 Stephen Grabo 1564 34 M 13:30-39 2:02:50.40 9:23/M
58 Samuel Rivard Westfield IN 1254 32 M 14:30-39 2:03:16.15 9:25/M
59 Joe Ely West Lafayette IN 1095 65 M 4:60-69 2:03:51.61 9:27/M
60 Geoffrey Murray Carmel IN 1226 34 M 15:30-39 2:04:40.55 9:31/M
61 Samantha Schafer 1563 23 F 2:20-29 2:04:55.37 9:32/M
62 James Rankin 1385 50 M 8:50-59 2:05:16.97 9:34/M
63 Maryanne Meyer Philadelphia PA 1214 37 F 7:30-39 2:06:40.72 9:40/M
64 Brittany Betz Walkerton IN 1025 30 F 8:30-39 2:08:29.61 9:48/M
65 JARED COMPTON HOPE IN 1051 23 M 5:20-29 2:08:30.86 9:49/M
66 Dustin Morey Marshall IL 1221 27 M 6:20-29 2:09:27.32 9:53/M
67 Brande Yaist Greenwood IN 1335 43 F 4:40-49 2:10:48.77 9:59/M
68 William Dyson Indianapolis IN 1093 58 M 9:50-59 2:10:53.85 9:59/M
69 Micheal Myers 1382 26 M 7:20-29 2:14:11.15 10:15/M
70 Jacquie Wyant 1421 49 F 5:40-49 2:14:15.87 10:15/M
71 Jeff Hogg 1537 54 M 10:50-59 2:14:32.83 10:16/M
72 Phil Smith 1562 49 M 16:40-49 2:15:29.68 10:21/M
73 Ashleigh Fisher Lebanon IN 1102 24 F 3:20-29 2:17:41.47 10:31/M
74 Amylynn Faulstich Carmel IN 1098 51 F 3:50-59 2:17:41.55 10:31/M
75 Amanda Kaiser-Jones 1374 39 F 9:30-39 2:17:51.26 10:31/M
76 April Sloat Fort Wayne IN 1284 33 F 10:30-39 2:17:51.52 10:31/M
77 Daniela Lopez Nashville TN 1202 26 F 4:20-29 2:18:30.38 10:34/M
78 Tanner Robertson 1408 20 M 8:20-29 2:19:53.62 10:41/M
79 John Robertson 1407 47 M 17:40-49 2:19:55.62 10:41/M
80 Dave OMalley 1393 56 M 11:50-59 2:20:05.60 10:42/M
81 Karli Rice Noblesville IN 1252 35 F 11:30-39 2:23:59.69 10:59/M
82 Erin Lahr Greenfield IN 1191 36 F 12:30-39 2:24:28.10 11:02/M
83 Jaden Brown Indianapolis IN 1031 31 M 16:30-39 2:25:10.72 11:05/M
84 Jamicka Edwards 1532 40 F 6:40-49 2:25:49.43 11:08/M
85 Kelli Smith Columbus IN 1287 46 F 7:40-49 2:26:10.36 11:09/M
86 Jen Knife Indianapolis IN 1375 46 F 8:40-49 2:27:07.51 11:14/M
87 Hayleigh Saulmon Lebanon IN 1276 20 F 5:20-29 2:28:07.70 11:18/M
88 Melinda Fox Lebanon IN 1105 54 F 4:50-59 2:32:04.77 11:36/M
89 Garvin Adamson Lebanon IN 1008 61 M 5:60-69 2:34:33.57 11:48/M
90 Naia Ballinger Avon IN 1016 45 F 9:40-49 2:36:38.11 11:57/M
91 Robert Bray Zionsville IN 1029 30 M 17:30-39 2:38:52.60 12:08/M
92 Emily Beck Westfield IN 1023 34 F 13:30-39 2:42:19.49 12:23/M
93 Sophie Koon Carmel IN 1184 41 F 10:40-49 2:49:44.75 12:57/M
94 Alan McCarthy Baltimore MD 1205 28 M 9:20-29 2:52:19.58 13:09/M
95 Tara Hammond CARMEL IN 1129 48 F 11:40-49 2:53:24.17 13:14/M
96 Randy Lee Indianapolis IN 1193 68 M 6:60-69 2:55:17.70 13:23/M
97 Deshini Moonesinghe Zionsville IN 1220 42 F 12:40-49 2:55:18.27 13:23/M
98 Kim McMunn 1384 43 F 13:40-49 2:58:23.75 13:37/M
99 Maria Cline Kokomo IN 1048 62 F 1:60-69 2:59:38.33 13:43/M
100 linda chambers Noblesville IN 1346 68 F 2:60-69 3:01:45.61 13:52/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
101 Jillian Herb Vincennes IN 1154 37 F 14:30-39 3:06:56.06 14:16/M
102 Greg Paton Westfield IN 1397 57 M 12:50-59 3:13:05.78 14:44/M
103 Cheryl Johnson Carmel IN 1170 57 F 5:50-59 3:15:52.01 14:57/M
104 Billie Carder Carmel IN 1039 36 F 15:30-39 3:15:53.54 14:57/M
105 Emily Robinson Noblesville IN 1258 30 F 16:30-39 3:39:02.44 16:43/M
106 Hannah Cordle 1534 28 F 6:20-29 3:39:03.71 16:43/M

Select Your Race.