Haunted Hustle 5k Age Group Results

Thanks for your Support!





2018 Haunted Hustle 5k


Age Group Results


October 20, 2018




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org



5k Men: Top Finishers 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

5k Women: Top Finishers 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

5k

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Valarie Miller Indianapolis IN 18 47 5 24:08.30 7:47/M
2 Abigail Henderson 56 22 9 26:31.11 8:33/M
3 Jenna Michaud 51 23 10 26:31.72 8:33/M
Top

Female No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chelsea Barrus 117 0 16 28:22.32 9:09/M
2 Jessica Couch 109 0 22 30:33.31 9:51/M
3 Paula Oesterie 131 32 36:35.54 11:48/M
4 Sara Distler 106 0 46 43:19.27 13:58/M
5 Dee Crabtree 112 0 52 50:45.98 16:22/M
6 Stacie Peterson 114 0 54 51:14.39 16:32/M
7 Michelle Kolosso 118 0 65 55:02.04 17:45/M
8 Dawn Sellers 127 69 59:33.00 19:13/M
9 Priscilla Weiss 128 75 1:00:03.29 19:22/M
10 Ada Caraham 129 82 1:10:11.32 22:38/M
11 Jennifer Morningstar 123 0 85 1:10:36.37 22:46/M
DQ Anne Shelton 119 0 DQ 26:04.49 8:25/M
Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Macy Cansdale Clayton IN 126 16 27 33:20.67 10:45/M
2 Julia Westermeyer 89 10 33 36:38.88 11:49/M
3 Petra Burton 12 10 40 40:55.12 13:12/M
4 Cara May 96 7 50 50:42.11 16:21/M
5 Sofia Newcom 33 4 55 52:05.89 16:48/M
6 Violet Snyder 44 5 56 52:28.71 16:55/M
7 Paislee Newcom 34 3 58 52:36.86 16:58/M
8 Ellie McCallum 50 2 72 59:42.85 19:15/M
9 Nadia Carmany 73 5 80 1:09:52.75 22:32/M
10 Amelia Funk 5 1 91 1:12:22.28 23:21/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Christa Schultz 54 27 17 28:24.92 9:10/M
2 Amy Hancock Mooresville IN 19 28 25 32:49.11 10:35/M
3 Alex Moore 35 23 28 33:29.74 10:48/M
4 Abby Waeiss 42 28 29 33:59.29 10:58/M
5 Renee Cavanaugh 31 23 43 41:35.04 13:25/M
6 Lauren Boughner 99 24 62 53:34.69 17:17/M
7 Sarah Dapper Cobb 57 25 84 1:10:29.23 22:44/M
8 Ashley Beuoy 7 25 90 1:12:22.24 23:21/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Julia Hudson 75 32 11 26:36.56 8:35/M
2 Katherine Decker 70 39 20 30:15.50 9:45/M
3 Mandy Witmer 86 31 37 40:12.61 12:58/M
4 Stephanie May 93 38 51 50:42.84 16:21/M
5 Rachel Newcom 32 34 57 52:36.48 16:58/M
6 Amy Ripley 37 33 59 52:38.53 16:59/M
7 Margie Snyder 43 36 60 52:39.42 16:59/M
8 Crystal McCallum 47 36 73 59:43.18 19:16/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Laura Courson 100 49 35 40:09.65 12:57/M
2 Trina Burton 11 40 39 40:53.52 13:11/M
3 Christine Camferdam 68 48 53 51:14.01 16:32/M
4 Elizabeth Brough 84 48 67 58:11.69 18:46/M
5 Yvonne Carmany 71 45 81 1:09:53.95 22:33/M
6 Jennifer Carnahan 15 44 83 1:10:11.64 22:38/M
7 Chris Ugo 65 43 86 1:10:37.14 22:47/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cindy Brown 69 59 21 30:30.49 9:50/M
2 Cindy Potter 83 57 49 50:15.70 16:13/M
3 Karen Surbey 98 52 61 53:34.56 17:17/M
4 Lorene Cobb 59 55 78 1:09:39.67 22:28/M
5 Kathy Dapper 64 53 88 1:11:33.84 23:05/M
6 Carol Stephens 61 57 89 1:11:37.72 23:06/M
7 Deborah Pearson 23 59 95 1:14:30.31 24:02/M
Top

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Diane Staver Indianpolis IN 46 61 47 45:59.14 14:50/M
2 Wendy Brown 13 63 74 1:00:02.34 19:22/M
3 Jeannette Lee 67 62 87 1:11:33.64 23:05/M
4 Helen Mozzi 24 71 93 1:14:29.99 24:02/M
5 Martha Ruse 22 66 94 1:14:30.29 24:02/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Evan McNeany 102 14 1 20:04.77 6:28/M
2 Scott McNeany 120 0 2 21:16.18 6:52/M
3 Corey Minard 20 25 3 21:17.67 6:52/M
Top

Male No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cary Havnett 125 6 24:43.33 7:58/M
2 Grant Bricking 124 7 24:54.96 8:02/M
3 Andrew Janovicz Indianapolis IN 104 0 8 25:39.16 8:16/M
4 Michael Ferron-Singleton 113 0 48 50:13.74 16:12/M
5 Andy Herod 132 76 1:08:50.91 22:12/M
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Benjamin Tuckis 82 11 4 23:25.49 7:33/M
2 Averey Powell 53 12 12 26:41.07 8:36/M
3 Garrett May 95 8 13 27:18.67 8:48/M
4 Ethan Green 52 11 15 28:21.72 9:09/M
5 Andrew Sullivan 79 10 19 28:28.99 9:11/M
6 Victor Snyder 45 4 66 56:36.48 18:15/M
7 Connor McCallum 48 6 70 59:39.90 19:15/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Zachary Oberhaus 78 23 41 41:04.42 13:15/M
2 Jack Callahan 30 25 44 41:35.78 13:25/M
3 Eddie Stephens 63 26 64 55:01.95 17:45/M
4 Owen Cobb 58 26 77 1:09:35.72 22:27/M
5 Tyler Funk 6 25 92 1:12:38.04 23:26/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Aaron Witmer 85 31 38 40:13.08 12:58/M
2 Nick McCallum 49 38 71 59:40.72 19:15/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jon Strahl 25 43 14 27:43.64 8:56/M
2 Ty Sullivan 80 47 18 28:28.60 9:11/M
3 Ryan McCandless 2 40 24 32:24.73 10:27/M
4 Kevin Spindler Indianapolis IN 10 44 26 32:58.99 10:38/M
5 Guy Westermeyer 88 43 34 36:39.39 11:49/M
6 Michael Courson 97 49 36 40:11.29 12:58/M
7 Nathan Carmany 72 41 45 42:42.78 13:46/M
8 Pete Ugo 62 43 63 55:01.35 17:45/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Pat Roberts Milton FL 130 58 23 30:54.67 9:58/M
2 David Cobb 60 56 79 1:09:42.57 22:29/M
Top

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 bo Walker 81 70 30 34:32.29 11:08/M
2 Rick Weinheimer 21 62 31 36:33.70 11:47/M
3 Dewayne Burkhart 41 68 42 41:27.10 13:22/M
4 Jeffrey Brown 14 65 68 59:19.69 19:08/M