IHSAA Cross Country Regionals Overall Results





2018 IHSAA Regional XC Championship


Overall Finish List


October 13, 2018




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org

Girls Varsity

Place Name School Team Bib No Gender Total Time Pace
1 Emma Wilson Greencastle 2598 F 17:49.86 5:45/M
2 Katelyn Wasson Zionsville 2722 F 18:27.91 5:57/M
3 Mary Anna Wehrle Cardinal Ritter 2606 F 18:32.99 5:59/M
4 Mariah Wehrle Cardinal Ritter 2609 F 18:35.23 6:00/M
5 Anna Settle Zionsville 2718 F 18:37.47 6:00/M
6 Brooke Dixon Brownsburg 2535 F 18:38.90 6:01/M
7 Sarah Petersen Zionsville 2720 F 18:59.64 6:07/M
8 Brooke Meredith Zionsville 2723 F 18:59.95 6:07/M
9 Lydia Moore Zionsville 2725 F 19:04.56 6:09/M
10 Margaret Allen Zionsville 2721 F 19:09.19 6:11/M
11 Madison Fry Crawfordsville 2560 F 19:38.97 6:20/M
12 Hannah Wells Cardinal Ritter 2608 F 19:42.41 6:21/M
13 Ashlyn Hastings Covenant Christ 2556 F 19:42.80 6:21/M
14 Isabella Brady Zionsville 2719 F 19:45.37 6:22/M
15 Gabrielle Bische Brownsburg 2534 F 19:45.85 6:22/M
16 Mariah Judy Ben Davis 2509 F 19:47.84 6:23/M
17 Jenna Gruber Cardinal Ritter 2611 F 19:53.82 6:25/M
18 Alivia Gustrowsky Brownsburg 2524 F 19:54.03 6:25/M
19 Isabella Wall Avon 2477 F 19:59.96 6:27/M
20 Katie Risner Avon 2479 F 20:00.47 6:27/M
21 Adrianna Frederick Southport 2690 F 20:03.22 6:28/M
22 Triniti Spurgeon Perry Meridian 2646 F 20:03.62 6:28/M
23 Courtney Merrill Speedway 2711 F 20:07.44 6:29/M
24 Alison Ray Brownsburg 2529 F 20:09.05 6:30/M
25 Lauren Myers Avon 2483 F 20:09.49 6:30/M
26 Clare Wigger Avon 2481 F 20:10.28 6:30/M
27 Rachel Bowling Herron 2601 F 20:12.52 6:31/M
28 Elizabeth Myers Avon 2476 F 20:19.04 6:33/M
29 Kiley VanNess Brownsburg 2532 F 20:24.37 6:35/M
30 Natalie Dayharsh Danville Commun 2573 F 20:30.34 6:37/M
31 Lily Monnett Cloverdale 2552 F 20:34.19 6:38/M
32 Maya Abramson Avon 2487 F 20:34.34 6:38/M
33 Carly Altier Brownsburg 2527 F 20:34.65 6:38/M
34 Elizabeth Tomaszewski Plainfield 2665 F 20:37.51 6:39/M
35 Juliana Wall Avon 2486 F 20:41.26 6:40/M
36 Addison Dockery Plainfield 2666 F 20:42.87 6:41/M
37 Sarah Jacob Cardinal Ritter 2612 F 20:43.34 6:41/M
38 Bella Green Southport 2691 F 20:44.13 6:41/M
39 Nicole Manning Southport 2693 F 20:49.24 6:43/M
40 Claire Kaneshiro International S 2629 F 20:49.28 6:43/M
41 Kayden Casey Southport 2692 F 20:53.31 6:44/M
42 Ayva Schmalz Decatur Central 2586 F 20:54.56 6:45/M
43 Faye Jessup Brownsburg 2526 F 20:55.96 6:45/M
44 Samara Young South Putnam 2686 F 20:55.98 6:45/M
45 Sydney Kallem Greencastle 2599 F 21:03.33 6:47/M
46 Lauren Kellerman Crawfordsville 2558 F 21:03.36 6:47/M
47 Harland Lory Covenant Christ 2555 F 21:08.01 6:49/M
48 Samantha Hayden Plainfield 2664 F 21:11.94 6:50/M
49 Chelsie Edwards Cloverdale 2550 F 21:13.02 6:51/M
50 Mackenzie VanBibber Plainfield 2669 F 21:28.15 6:55/M
51 Araya Smith Plainfield 2667 F 21:34.28 6:57/M
52 Kamryn Arnold Decatur Central 2588 F 21:40.51 6:59/M
53 Anna Bohbrink Tri-West Hendri 2715 F 21:43.09 7:00/M
54 Toren Hartog Ben Davis 2508 F 21:46.36 7:01/M
55 Madelyn Alford Perry Meridian 2641 F 21:57.78 7:05/M
56 Hallie Mills Perry Meridian 2649 F 21:58.48 7:05/M
57 Anna Haste North Putnam 2634 F 22:02.97 7:06/M
58 Grace Elmore North Putnam 2631 F 22:04.59 7:07/M
59 Selah Campbell Perry Meridian 2644 F 22:06.36 7:08/M
60 Alexis Ruiz Ben Davis 2505 F 22:07.15 7:08/M
61 Angelina Gregory Decatur Central 2587 F 22:11.70 7:09/M
62 Amber Judy Ben Davis 2503 F 22:13.63 7:10/M
63 Emma Hendrix Perry Meridian 2650 F 22:13.91 7:10/M
64 Emmy Michael Perry Meridian 2645 F 22:14.11 7:10/M
65 Cara Hutson Perry Meridian 2651 F 22:18.37 7:12/M
66 Aneicea King Ben Davis 2506 F 22:23.31 7:13/M
67 Macie Couch Cloverdale 2551 F 22:27.47 7:15/M
68 Micah Ellyson Southport 2695 F 22:32.56 7:16/M
69 Lydia Fenley Plainfield 2672 F 22:33.68 7:16/M
70 Shelby Green Crawfordsville 2559 F 22:38.54 7:18/M
71 Haley Honey Plainfield 2671 F 23:13.79 7:29/M
72 Madison Trotter North Putnam 2630 F 23:15.85 7:30/M
73 Audrie Brennan Greencastle 2593 F 23:18.64 7:31/M
74 Jaden Day North Putnam 2636 F 23:18.94 7:31/M
75 Cecelia Dunn Southport 2696 F 23:23.32 7:33/M
76 Neva Harke Herron 2600 F 23:26.72 7:34/M
77 Mika Mozawa Greencastle 2597 F 23:30.33 7:35/M
78 Jazlyn Gallardo Cortez Ben Davis 2502 F 23:33.77 7:36/M
79 Olivia Headley Greencastle 2592 F 23:35.99 7:36/M
80 Lauryn Harcus Cardinal Ritter 2613 F 23:41.55 7:38/M
81 Izzy Pippen Herron 2602 F 23:45.60 7:40/M
82 Katie Fry North Putnam 2633 F 24:01.95 7:45/M
83 Taylor Hensley North Putnam 2637 F 24:11.32 7:48/M
84 Kiara Moore Southport 2694 F 24:34.99 7:55/M
85 McKenzie Sharp Ben Davis 2504 F 24:55.11 8:02/M
86 Jessica Bontempo Cardinal Ritter 2615 F 24:57.23 8:03/M
87 Rebecca Parsons Cascade 2548 F 25:10.32 8:07/M
88 Ella Dye Thomas Greencastle 2596 F 25:37.48 8:16/M
89 Dale Dye Thomas Greencastle 2594 F 25:55.16 8:22/M
90 Josie Lyons North Putnam 2632 F 25:59.73 8:23/M





2018 IHSAA Regional XC Championship


Overall Finish List


October 13, 2018




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org

Boys Varsity

Place Name School Team Bib No Gender Total Time Pace
1 Paul Stamm Cardinal Ritter 2619 M 15:58.11 5:09/M
2 Robert Pratt Zionsville 2731 M 16:00.88 5:10/M
3 Jesus Garcia Zionsville 3065 M 16:03.31 5:11/M
4 Ethan Goddard Avon 2490 M 16:04.70 5:11/M
5 Shewaferahu Gared Ben Davis 2515 M 16:08.73 5:12/M
6 Alexander Freeman Brownsburg 2543 M 16:10.79 5:13/M
7 Nathaniel Beeler Avon 2497 M 16:14.63 5:14/M
8 Dalton Kane Plainfield 2684 M 16:18.00 5:15/M
9 Andrew Stuff Zionsville 3067 M 16:23.09 5:17/M
10 Joseph Romanyk Zionsville 3063 M 16:26.68 5:18/M
11 Riley Fyffe Crawfordsville 2564 M 16:28.71 5:19/M
12 Zachary Brickler Ben Davis 2512 M 16:31.52 5:20/M
13 Tyler Nolan Brownsburg 2537 M 16:32.29 5:20/M
14 William Sims Avon 2491 M 16:32.96 5:20/M
15 Austin Rumley South Putnam 2688 M 16:33.30 5:20/M
16 Jacob Kodrick Brownsburg 2541 M 16:33.93 5:20/M
17 Trevor Nolan Brownsburg 2545 M 16:35.65 5:21/M
18 Spencer Decker Plainfield 2682 M 16:39.21 5:22/M
19 Kole Kelley Brownsburg 2547 M 16:40.47 5:23/M
20 Awet Hailu Avon 2499 M 16:40.93 5:23/M
21 Eli Widmer Crawfordsville 2566 M 16:41.86 5:23/M
22 Benjamin Schmitt Avon 2488 M 16:42.36 5:23/M
23 Manamanya Opiew Ben Davis 2522 M 16:45.25 5:24/M
24 William Pitts Zionsville 3061 M 16:46.72 5:25/M
25 Nick Frank Southport 2702 M 16:48.78 5:25/M
26 Eli Eckert Herron 2604 M 16:52.52 5:26/M
27 Justin Loh Avon 2495 M 16:55.50 5:27/M
28 Andrew Haggerty Perry Meridian 2653 M 16:56.63 5:28/M
29 Carlos Davalos Ben Davis 2523 M 16:58.25 5:28/M
30 Nico Barrett Zionsville 3066 M 16:59.68 5:29/M
31 Alec Means Danville Commun 2580 M 17:00.91 5:29/M
32 Jack Sampson Zionsville 3062 M 17:03.96 5:30/M
33 Bryson Gilley Tri-West Hendri 2717 M 17:06.62 5:31/M
34 Drake Hayes Crawfordsville 2565 M 17:06.74 5:31/M
35 Mitchell Jacob Cardinal Ritter 2620 M 17:07.34 5:31/M
36 Hunter Hutchison Crawfordsville 2571 M 17:08.68 5:32/M
37 Peter Sperry Cardinal Ritter 2623 M 17:09.04 5:32/M
38 Nick Curran Speedway 2713 M 17:12.26 5:33/M
39 Josh Cruz Danville Commun 3090 M 17:14.35 5:34/M
40 Corban Gannaway Plainfield 2676 M 17:14.69 5:34/M
41 Malachi Hampshire Southport 2705 M 17:18.25 5:35/M
42 Will Stamm Cardinal Ritter 2621 M 17:18.97 5:35/M
43 Joshua Limbil Brownsburg 2546 M 17:19.10 5:35/M
44 Austin Alley Brownsburg 2544 M 17:20.90 5:35/M
45 Yosef Solomon Ben Davis 2520 M 17:23.58 5:36/M
46 Eli Busch Cardinal Ritter 2617 M 17:24.11 5:37/M
47 Hayden Schmidt Plainfield 2683 M 17:28.89 5:38/M
48 Preston Fox Cascade 2549 M 17:30.18 5:39/M
49 Jakob Orr Perry Meridian 2658 M 17:31.22 5:39/M
50 Chris Gomez Speedway 2714 M 17:32.21 5:39/M
51 Christopher Hutto Ben Davis 2518 M 17:35.37 5:40/M
52 Antonio Vargas Ben Davis 2521 M 17:39.20 5:42/M
53 Thomas Richardson Southmont 2689 M 17:39.69 5:42/M
54 Garrett Deskovick Danville Commun 2574 M 17:40.87 5:42/M
55 Wyatt Dorsey Danville Commun 2579 M 17:43.73 5:43/M
56 Jackson Meier Southport 2701 M 17:44.07 5:43/M
57 John Huffman North Putnam 2638 M 17:47.68 5:44/M
58 Avry Mason Decatur Central 2590 M 17:48.26 5:45/M
59 Oswaldo Gil-Ceja Perry Meridian 2659 M 17:48.97 5:45/M
60 Blake Kottlowski Southport 2706 M 17:51.79 5:45/M
61 Ethan Maharas Avon 2496 M 17:51.94 5:45/M
62 Eric Hinkle South Putnam 2687 M 17:56.02 5:47/M
63 Zach Huff North Putnam 2639 M 17:57.61 5:47/M
64 John Bowling Herron 2605 M 17:58.42 5:48/M
65 Jake Roof Danville Commun 2578 M 17:59.14 5:48/M
66 Clayton Reichanadter Covenant Christ 2557 M 18:04.17 5:50/M
67 Nathaniel Wachnicki Decatur Central 2589 M 18:05.31 5:50/M
68 Samuel Thomas Plainfield 2675 M 18:11.07 5:52/M
69 Sam Davis Speedway 2712 M 18:14.00 5:53/M
70 Rylan Hall Cloverdale 2553 M 18:16.27 5:54/M
71 Bryan Martinez Southport 2703 M 18:16.31 5:54/M
72 Caden McClure Plainfield 2674 M 18:23.97 5:56/M
73 Cole Watt Crawfordsville 2562 M 18:27.29 5:57/M
74 Joseph Oliver Danville Commun 2582 M 18:30.17 5:58/M
75 Arthur Ruano Crawfordsville 2567 M 18:31.14 5:58/M
76 Justin Polly Southport 2709 M 18:45.03 6:03/M
77 Jonathan Melendez Southport 2704 M 18:46.64 6:03/M
78 Peyton Moulder Tri-West Hendri 2716 M 18:49.33 6:04/M
79 Zackary Bunnell Perry Meridian 2663 M 18:51.69 6:05/M
80 Regan Overman Decatur Central 2591 M 18:51.70 6:05/M
81 Stafan Allen Plainfield 2680 M 18:52.06 6:05/M
82 Elijah Webb Perry Meridian 2656 M 19:01.09 6:08/M
83 Michael Mark Cardinal Ritter 2626 M 19:10.26 6:11/M
84 Wesley Kochell Cardinal Ritter 2628 M 19:16.82 6:13/M
85 Evan Ferguson Perry Meridian 2660 M 19:27.92 6:16/M
86 Dean Schmidt Perry Meridian 2652 M 19:40.91 6:21/M
87 Jason Montgomery Herron 2603 M 20:11.75 6:31/M
88 Devin Burris Crawfordsville 2569 M 20:33.66 6:38/M
89 David Cruz Danville Commun 2583 M 21:12.22 6:50/M