IHSAA Cross Country Sectionals Overall Results





2018 IHSAA Ben Davis XC Sectionals


Overall Finish List


October 06, 2018




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org

Girls Varsity

Place Name School Team Bib No Gender Total Time Pace
1 Katelyn Wasson Zionsville 2442 F 19:21.2 6:15/M
2 Mary Anna Wehrle Cardinal Ritter 2318 F 19:26.0 6:16/M
3 Mariah Wehrle Cardinal Ritter 2321 F 19:51.2 6:24/M
4 Lydia Moore Zionsville 2445 F 19:52.5 6:25/M
5 Sarah Petersen Zionsville 2440 F 20:11.7 6:31/M
6 Anna Settle Zionsville 2438 F 20:13.2 6:31/M
7 Brooke Meredith Zionsville 2443 F 20:14.1 6:32/M
8 Ashlyn Hastings Covenant Christ 2134 F 20:45.4 6:42/M
9 Nicole Manning Southport 2397 F 20:54.2 6:45/M
10 Isabella Brady Zionsville 2439 F 20:56.4 6:45/M
11 Mariah Judy Ben Davis 2113 F 20:59.0 6:46/M
12 Rachel Bowling Herron 2303 F 20:59.4 6:46/M
13 Margaret Allen Zionsville 2441 F 21:06.1 6:48/M
14 Jenna Gruber Cardinal Ritter 2323 F 21:07.7 6:49/M
15 Courtney Merrill Speedway 2419 F 21:16.1 6:52/M
16 Triniti Spurgeon Perry Meridian 2369 F 21:20.7 6:53/M
17 Hannah Wells Cardinal Ritter 2320 F 21:21.7 6:53/M
18 Claire Kaneshiro International S 2358 F 21:37.5 6:58/M
19 Adrianna Frederick Southport 2394 F 21:48.9 7:02/M
20 Kayden Casey Southport 2396 F 21:56.5 7:05/M
21 Harland Lory Covenant Christ 2133 F 22:40.7 7:19/M
22 Selah Campbell Perry Meridian 2367 F 22:52.9 7:23/M
23 Hallie Mills Perry Meridian 2372 F 22:54.0 7:23/M
24 Aneicea King Ben Davis 2110 F 23:00.9 7:25/M
25 Sarah Jacob Cardinal Ritter 2324 F 23:13.8 7:29/M
26 Kamryn Arnold Decatur Central 2286 F 23:17.5 7:31/M
27 Bella Green Southport 2395 F 23:25.4 7:33/M
28 Toren Hartog Ben Davis 2112 F 23:26.4 7:34/M
29 Ayva Schmalz Decatur Central 2282 F 23:34.1 7:36/M
30 Amber Judy Ben Davis 2107 F 23:35.9 7:36/M
31 Alexis Ruiz Ben Davis 2109 F 23:48.5 7:41/M
32 Madelyn Alford Perry Meridian 2364 F 23:54.4 7:43/M
33 Emmy Michael Perry Meridian 2368 F 24:01.3 7:45/M
34 Cecelia Dunn Southport 2400 F 24:06.3 7:46/M
35 Cara Hutson Perry Meridian 2374 F 24:07.0 7:47/M
36 Emma Hendrix Perry Meridian 2373 F 24:17.6 7:50/M
37 Ashley Vargas Ben Davis 2115 F 24:32.8 7:55/M
38 Angelina Gregory Decatur Central 2285 F 24:38.7 7:57/M
39 Kiara Moore Southport 2398 F 24:46.3 7:59/M
40 Izzy Pippen Herron 2304 F 24:50.5 8:01/M
41 Neva Harke Herron 2302 F 25:00.4 8:04/M
42 Lauryn Harcus Cardinal Ritter 2325 F 25:00.5 8:04/M
43 Micah Ellyson Southport 2399 F 25:07.2 8:06/M
44 Kyrsten Dalton Covenant Christ 2131 F 25:51.8 8:20/M
45 Annie Waters Cardinal Ritter 2326 F 25:58.8 8:23/M
46 Raegan Kennedy Decatur Central 2287 F 26:10.9 8:26/M
47 Maci Johnson Covenant Christ 2129 F 26:24.8 8:31/M
48 Laini Gunn Covenant Christ 2132 F 26:58.5 8:42/M
49 Gianni Dal Corobbo Speedway 2417 F 27:12.5 8:46/M
50 Lindsey Nickel International S 2356 F 27:19.9 8:49/M
51 Stephanie Ticen Ben Davis 2114 F 27:33.2 8:53/M
52 Dilhara Moonesinghe International S 2353 F 27:47.6 8:58/M
53 Mckenzie Waidlich Decatur Central 2284 F 27:55.6 9:00/M
54 Maddie Ransford Herron 2301 F 27:58.7 9:01/M
55 Geneva Mathews Herron 2305 F 28:12.7 9:06/M
56 Taylor Scott Providence Cris 2387 F 28:40.6 9:15/M
57 Tabitha Brooks Speedway 2416 F 28:54.2 9:19/M
58 Rachel Croner Covenant Christ 2130 F 29:05.0 9:23/M
59 Lakia Harris Providence Cris 2388 F 30:04.1 9:42/M
60 Carris Sloan Tindley 2431 F 30:18.0 9:46/M
61 Jaliaya Molett Tindley 2430 F 30:21.7 9:47/M
62 Hazel Fisherkeller Indianapolis Sh 2346 F 30:27.4 9:49/M
63 Jasmyn Benjamin Herron 2307 F 31:08.1 10:03/M
64 Juliet Vasey International S 2355 F 31:29.1 10:09/M
65 Yiming Zhong International S 2360 F 36:39.4 11:49/M
66 Kylee McCabe Decatur Central 2283 F 37:35.2 12:07/M





2018 IHSAA Ben Davis XC Sectionals


Overall Finish List


October 06, 2018




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org

Boys Varsity

Place Name School Team Bib No Gender Total Time Pace
1 Andrew Stuff Zionsville 2459 M 16:43.9 5:24/M
2 Shewaferahu Gared Ben Davis 2120 M 16:44.7 5:24/M
3 Paul Stamm Cardinal Ritter 2331 M 16:59.9 5:29/M
4 Manamanya Opiew Ben Davis 2127 M 17:11.8 5:33/M
5 Robert Pratt Zionsville 2451 M 17:15.9 5:34/M
6 Joseph Romanyk Zionsville 2455 M 17:23.6 5:36/M
7 Zachary Brickler Ben Davis 2117 M 17:27.9 5:38/M
8 Carlos Davalos Ben Davis 2128 M 17:43.2 5:43/M
9 Peter Sperry Cardinal Ritter 2335 M 17:44.0 5:43/M
10 Nick Curran Speedway 2425 M 17:45.2 5:44/M
11 Nico Barrett Zionsville 2458 M 17:47.0 5:44/M
12 Nick Frank Southport 2407 M 17:50.1 5:45/M
13 Andrew Haggerty Perry Meridian 2376 M 17:53.5 5:46/M
14 William Pitts Zionsville 2453 M 18:09.2 5:51/M
15 Mitchell Jacob Cardinal Ritter 2332 M 18:09.4 5:51/M
16 Eli Busch Cardinal Ritter 2329 M 18:15.6 5:53/M
17 Malachi Hampshire Southport 2410 M 18:17.8 5:54/M
18 Avry Mason Decatur Central 2296 M 18:19.5 5:55/M
19 Jack Sampson Zionsville 2454 M 18:22.9 5:55/M
20 Eli Eckert Herron 2310 M 18:28.2 5:57/M
21 Antonio Vargas Ben Davis 2125 M 18:34.1 5:59/M
22 Blake Kottlowski Southport 2411 M 18:35.8 6:00/M
23 Jackson Meier Southport 2406 M 18:36.8 6:00/M
24 Bryan Martinez Southport 2408 M 18:40.9 6:01/M
25 Chris Gomez Speedway 2428 M 18:48.0 6:04/M
26 Jakob Orr Perry Meridian 2381 M 18:58.0 6:07/M
27 Clayton Reichanadter Covenant Christ 2277 M 18:59.7 6:07/M
28 Decatur Dell Zionsville 2450 M 19:01.8 6:08/M
29 Christopher Hutto Ben Davis 2123 M 19:05.6 6:09/M
30 Nathaniel Wachnicki Decatur Central 2291 M 19:06.0 6:10/M
31 Sam Davis Speedway 2424 M 19:13.2 6:12/M
32 Lee Ellyson Southport 2413 M 19:17.8 6:13/M
33 John Bowling Herron 2316 M 19:18.5 6:14/M
34 Oswaldo Gil-Ceja Perry Meridian 2382 M 19:26.0 6:16/M
35 Justin Polly Southport 2414 M 19:26.3 6:16/M
36 Regan Overman Decatur Central 2299 M 19:36.0 6:19/M
37 Jason Montgomery Herron 2309 M 19:41.4 6:21/M
38 Zackary Bunnell Perry Meridian 2386 M 19:42.0 6:21/M
39 Elijah Webb Perry Meridian 2379 M 19:45.6 6:22/M
40 Gabe Trivers Herron 2313 M 19:46.5 6:23/M
41 Kyle Smith Speedway 2421 M 19:46.5 6:23/M
42 Timothy Skaggs Covenant Christ 2279 M 19:46.7 6:23/M
43 Evan Ferguson Perry Meridian 2383 M 20:03.3 6:28/M
44 Riley Devening Decatur Central 2300 M 20:06.0 6:29/M
45 Chad Williams Decatur Central 2294 M 20:10.8 6:30/M
46 Patrick Shaughnessy Covenant Christ 2280 M 20:14.9 6:32/M
47 Johnathan Tune Cardinal Ritter 2337 M 20:16.3 6:32/M
48 Michael Krauter Herron 2311 M 20:18.0 6:33/M
49 Eli Shaw Herron 2314 M 20:20.8 6:34/M
50 Tyler Speitel Ben Davis 2122 M 20:32.0 6:37/M
51 Aram Isikbay Speedway 2427 M 20:34.4 6:38/M
52 Dean Calhoun Herron 2312 M 20:41.1 6:40/M
53 Caleb Arnold Perry Meridian 2377 M 20:49.8 6:43/M
54 Aaron Spaulding Providence Cris 2391 M 21:16.9 6:52/M
55 Phillip Matthews Providence Cris 2393 M 21:20.7 6:53/M
56 Sam Magnabosco Speedway 2422 M 21:27.5 6:55/M
57 Nate Sloan Covenant Christ 2276 M 21:42.8 7:00/M
58 Devin Isaac Speedway 2420 M 21:51.2 7:03/M
59 Jack Sells Decatur Central 2293 M 22:00.9 7:06/M
60 Nicholas Mark Cardinal Ritter 2339 M 22:03.5 7:07/M
61 Zach Eaton Covenant Christ 2281 M 22:44.7 7:20/M
62 Jonathan Hawkins Indianapolis Sh 2347 M 23:30.7 7:35/M
63 Aziekial Burnett Indianapolis Sh 2349 M 23:40.6 7:38/M
64 Michael Stinson Decatur Central 2292 M 24:07.4 7:47/M
65 Josiah Allman Covenant Christ 2278 M 24:15.5 7:49/M
66 Andre Burnett Indianapolis Sh 2352 M 24:33.8 7:55/M
67 Taran Richardson Tindley 2432 M 24:34.5 7:55/M
68 Charles Jelks Tindley 2437 M 24:59.5 8:04/M
69 Mitchel Gunn Covenant Christ 2135 M 25:22.1 8:11/M
70 Brandon Kennedy Tindley 2434 M 27:25.2 8:51/M
71 Benjamin Jordan Cardinal Ritter 2330 M 27:32.6 8:53/M
72 Josiah Poole Tindley 2436 M 30:51.4 9:57/M
73 Thomas Smith Providence Cris 2389 M 33:18.0 10:45/M