No Luck AG 2019

BIG SHOUT OUT TO OUR SPONSORS!

2019 No Luck Irish Run

Age Group Results

March 17, 2019


Results By RaceMaker Productions LLC.


5k Men: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
5k Women: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Half Marathon Men: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Half Marathon Women: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

5k

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jordyn Wells Indianapolis IN 206 32 8 18:41.98 6:02/M
2 Megan Heiniger Fishers IN 194 24 15 19:38.80 6:20/M
3 Lauren Bailey Indianapolis IN 28 37 16 20:17.90 6:33/M
Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sarah Cox Linton IN 427 16 46 22:46.51 7:21/M
2 Katie Campbell Plainfield IN 482 11 47 22:51.54 7:22/M
3 Makenna O’Bryan Linton IN 443 15 58 23:36.19 7:37/M
4 Tessa Mize Indianapolis IN 624 9 61 23:43.16 7:39/M
5 Lauren Bedwell Dugger IN 374 13 96 25:20.77 8:10/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Hannah Cutteridge Plainfield IN 558 28 43 22:24.50 7:14/M
2 Taylor Fulner Plainfield IN 218 26 44 22:30.02 7:15/M
3 Maryah Silver Williamsport IN 325 27 77 24:44.98 7:59/M
4 Jennifer Brown Indianapolis IN 255 27 79 24:46.93 7:59/M
5 Brooke Golubov Indianapolis IN 693 26 84 24:56.79 8:03/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Yanina Rowley Avon IN 719 33 30 21:48.66 7:02/M
2 Meagan Dahle Indianapolis IN 691 32 34 22:00.09 7:06/M
3 Cara O’Bryan Linton IN 442 38 36 22:07.63 7:08/M
4 Megan Everett Plainfield IN 680 31 45 22:30.18 7:15/M
5 Acacia Worley Indianapolis IN 432 30 54 23:25.41 7:33/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jennifer Doyle Indianapolis IN 550 42 50 23:10.81 7:28/M
2 Sheri Canada Brownsburg IN 376 47 64 23:49.14 7:41/M
3 Shannon Mize Indianapolis IN 623 43 65 23:52.30 7:42/M
4 Melanie Fulford Linton IN 78 44 66 23:54.13 7:43/M
5 Kendra Wood Indianapolis IN 18 45 67 24:00.44 7:45/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Norma Leverenz Indianapolis INDIANA 250 54 55 23:27.25 7:34/M
2 Karen Singson Greencastle IN 316 51 60 23:42.89 7:39/M
3 Diana Rumple Brownsburg IN 523 56 111 25:59.24 8:23/M
4 Lori Starr Fishers IN 262 54 113 25:59.87 8:23/M
5 Ronda Busch Crawfordsville IN 188 50 121 26:22.61 8:30/M
Top

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Linda Cullison 2825 61 41 22:17.48 7:11/M
2 Carla Windisch Indianapolis IN 685 67 117 26:18.37 8:29/M
3 Cynthia Kaufman Indianapolis IN 285 62 161 27:58.23 9:01/M
4 Patty Palencer Plainfield IN 712 69 274 33:38.45 10:51/M
5 Katherine Armstrong Zionsville IN 670 63 302 36:01.76 11:37/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lance Nelson Indianapolis IN 156 27 1 15:46.23 5:05/M
2 Mark Wuellner Brownsburg IN 160 39 2 16:03.61 5:11/M
3 Logan Worley Indianapolis IN 435 34 3 16:19.73 5:16/M
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jett Snell Indianapolis IN 568 11 9 18:46.27 6:03/M
2 Trenton Dyer Indianapolis IN 483 13 10 18:56.80 6:06/M
3 Brice Kennedy Mooresville IN 215 14 11 18:59.78 6:07/M
4 Avery Peterson Mooresville IN 586 14 21 21:09.54 6:49/M
5 Barrett Craciunoiu Indianapolis IN 408 12 22 21:09.70 6:49/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mitchel Jankowski Indianapolis IN 461 29 4 16:35.36 5:21/M
2 Andrew Heiniger Fort Wayne IN 246 28 5 16:57.90 5:28/M
3 Christian Arvin Plainfield IN 234 27 6 18:21.35 5:55/M
4 Gage Kratzer Martinsville IN 522 27 18 20:34.90 6:38/M
5 Boris Golubov Indianapolis IN 692 29 27 21:36.84 6:58/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jayson Rigsby Indianapolis IN 2839 37 7 18:34.46 5:59/M
2 Adam Burgess 2737 32 13 19:13.12 6:12/M
3 John Howard Indianapolis IN 694 34 17 20:22.88 6:34/M
4 Blake Rodier Fishers IN 287 32 25 21:31.73 6:56/M
5 Eric Farley Plainfield IN 740 39 57 23:32.20 7:35/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dane Mize Indianapolis IN 622 43 14 19:16.79 6:13/M
2 Brandon Spence Avon IN 163 46 19 20:41.26 6:40/M
3 Graham O’Regan Bloomington IN 644 43 23 21:17.94 6:52/M
4 Scott Workman Zionsville IN 470 44 24 21:20.93 6:53/M
5 Brian Yohler Indianapolis IN 449 49 26 21:34.80 6:57/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ronnie McAllister Batesville IN 15 53 12 19:08.12 6:10/M
2 Felix Rippy Indianapolis IN 2832 56 20 21:03.33 6:47/M
3 Ray Byrne Mooresville IN 513 58 29 21:42.60 7:00/M
4 Gregg Delong Cicero IN 182 57 32 21:57.36 7:05/M
5 John Canfield 932 52 35 22:00.57 7:06/M
Top

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Daniel Stevens Avon IN 969 67 101 25:34.16 8:15/M
2 Leo Harrold Indianapolis IN 424 67 140 27:14.06 8:47/M
3 Garvin Adamson Lebanon IN 111 61 158 27:52.42 8:59/M
4 Rick Hargrave Danville IN 610 64 218 30:08.53 9:43/M
5 Greg Palencer Plainfield IN 713 71 275 33:45.28 10:53/M
 

Half Marathon

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Erin Toothman Plainfield IN 257 35 5 1:26:37.86 6:37/M
2 Christina Gleitz Indianapolis IN 212 39 8 1:29:51.53 6:52/M
3 Nikki Goodpaster Danville IN 689 30 10 1:32:55.61 7:06/M
Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ellie Keehn Columbus Grove OH 198 14 50 1:55:12.28 8:48/M
2 Gwendolyn Williams Plainfield IN 475 11 112 2:27:00.77 11:13/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jenna Diercks Brownsburg IN 407 28 35 1:47:09.26 8:11/M
2 Louise Magiera Bloomington IN 573 27 48 1:54:29.98 8:44/M
3 Daniela Brake Indianapolis IN 192 25 64 2:00:39.53 9:13/M
4 Melisa Cinbat Greenwood IN 393 27 80 2:06:41.17 9:40/M
5 Erica Anderson Bloomington IN 88 29 86 2:09:57.45 9:55/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mallory Schafer Noblesville IN 170 32 17 1:35:54.70 7:19/M
2 Avabreck Lawler French Lick IN 467 34 22 1:41:12.84 7:44/M
3 Heather Proft Shelbyville IN 668 37 26 1:43:26.50 7:54/M
4 Tory Watson Denver IN 473 34 28 1:43:39.23 7:55/M
5 Sarah Pienkos Bloomington IN 25 38 39 1:49:53.93 8:23/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kathryn Dresbach Greencastle IN 589 41 14 1:34:47.47 7:14/M
2 Felicia Heisler Indianapolis IN 489 40 15 1:35:03.30 7:15/M
3 Teresa Grant Brownsburg IN 165 40 25 1:43:08.41 7:52/M
4 Hilary Eppley Avon IN 519 49 29 1:43:40.31 7:55/M
5 Caren Bond Indianapolis IN 356 46 34 1:46:47.00 8:09/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Donna Felix 746 52 18 1:39:43.11 7:37/M
2 Rose Lumpkin Indianapolis IN 686 56 63 1:59:23.72 9:07/M
3 Carol McKinney Indianapolis IN 436 56 81 2:07:13.45 9:43/M
4 Sibel Cinbat Greenwood IN 394 50 96 2:17:30.89 10:30/M
5 Carol Bennett Markle IN 123 57 123 2:33:29.22 11:43/M
Top

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Karen Oâ’connell Fort Wayne IN 238 62 72 2:03:27.96 9:25/M
2 Rosie Hughes Pittsboro IN 151 69 93 2:14:55.27 10:18/M
3 Maria Cline Kokomo IN 500 61 142 3:00:53.87 13:48/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Steve Williams Indianapolis IN 12 31 1 1:19:47.30 6:05/M
2 Thomas Jeschke Indianapolis IN 13 30 2 1:19:47.46 6:05/M
3 Derek Dixon Plainfield IN 37 26 3 1:23:54.69 6:24/M
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Trent Koch 970 14 9 1:32:44.57 7:05/M
2 Andy Morgan Lebanon IN 49 18 43 1:52:38.12 8:36/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joe Cohen Greenwood IN 41 29 4 1:24:00.88 6:25/M
2 Mohammad Aref 898 26 33 1:45:57.75 8:05/M
3 Cody Acton Terre Haute IN 615 23 37 1:48:07.76 8:15/M
4 Ryan Jarboe Plainfield IN 305 26 42 1:52:23.92 8:35/M
5 Chase Nichols Rockville IN 545 21 71 2:03:16.11 9:25/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Zachary Toothman Plainfield IN 256 37 6 1:27:27.92 6:41/M
2 Randy Woodruff Plainfield IN 293 34 11 1:33:10.40 7:07/M
3 Thomas Baches Viersen NRW 598 39 12 1:33:19.67 7:07/M
4 Joshua De Jong Indianapolis IN 739 31 16 1:35:18.64 7:16/M
5 Bradley McMahone 878 30 19 1:39:55.78 7:38/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Elmo Weber Fishers IN 367 48 7 1:29:49.52 6:51/M
2 Brian Patterson Indianapolis IN 646 44 13 1:34:41.33 7:14/M
3 Robert Maar Plainfield IN 899 45 20 1:40:14.19 7:39/M
4 Chris Worden Indianapolis IN 142 40 23 1:41:41.09 7:46/M
5 Casey Malan Stilwell KS 308 41 27 1:43:35.40 7:54/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chad Schuringa Attica IN 368 51 24 1:42:57.82 7:52/M
2 Allen Carl Indianapolis IN 662 57 30 1:43:43.76 7:55/M
3 Paul Wenthold West Lafayette IN 138 50 38 1:48:20.21 8:16/M
4 Roberto Garcia Bloomington IN 538 58 40 1:50:04.99 8:24/M
5 Rich Ebert Brownsburg IN 382 52 53 1:56:08.55 8:52/M
Top

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Allan Reed Danville IN 709 65 47 1:53:59.59 8:42/M
2 Mark Youngstafel Indianapolis IN 673 60 79 2:06:03.80 9:37/M
3 Tommy Belt Indianapolis IN 26 62 128 2:44:10.66 12:32/M
4 Larry Gogel Bloomington IN 606 67 144 3:17:08.45 15:03/M

Upcoming Races