2016 Beaver Chase Age Group Awards

Join us in 2016 for Beaver Chase Urban Trail Race





Beaver Chase Urban Trail Race


Age Group Results


August 15, 2015




Results by RaceMaker Productions LLC RaceMaker Productions LLC



Marathon Men: Top Finishers 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Marathon Women: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59

Half Marathon Men: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Half Marathon Women: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69

Quarter Marathon Men: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69

Quarter Marathon Women: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69

Marathon

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kelsey Allbright Indianapolis IN 388 26 6 4:11:19.21 9:36/M
2 Trena Roudebush Indianapolis IN 111 39 8 4:18:15.79 9:51/M
3 Amy Bowman La Fontaine IN 41 19 10 4:20:45.59 9:57/M
Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Erin Olsson Prospect KY 23 18 25 5:09:18.96 11:48/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jennifer Moeller Fort Wayne IN 256 29 20 4:54:00.67 11:13/M
2 Caitlin McDonald Louisville KY 35 25 22 5:03:21.30 11:35/M
3 Delaney Arnoldy Brownsburg IN 277 23 30 5:32:09.83 12:41/M
4 Katherine Paoletti Bloomingdale IL 89 28 43 6:37:01.73 15:09/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lindsey Shaw FOUNTAINTOWN IN 241 31 31 5:37:48.16 12:54/M
2 Danielle Laatsch Fayetteville NC 162 39 33 5:43:56.41 13:08/M
3 Heather Shoemaker Tucker GA 353 30 36 5:52:52.95 13:28/M
4 Nicole Liette South Miami FL 329 38 37 5:52:59.48 13:28/M
5 Jane Jones Chicago IL 282 30 38 6:00:15.94 13:45/M
6 Ginger Kerby Lafayette IN 305 34 40 6:21:05.56 14:33/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tammy Taylor Wyanet IL 76 43 13 4:34:29.42 10:29/M
2 Angela Summers Yorkville IL 75 44 16 4:41:16.19 10:44/M
3 Johanna Moorman Henrico VA 63 41 28 5:26:04.88 12:27/M
4 Julie Blasofsel Prospect KY 22 42 41 6:23:50.45 14:39/M
5 Becky Baumer North Baltimore OH 50 42 42 6:26:47.79 14:46/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Elizabeth Gmerek Merritt Island FL 95 54 44 6:45:37.08 15:29/M
2 Melissa Joyce NEW ALBANY IN 320 50 45 6:51:50.45 15:43/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Peter Beauvais DeSoto TX 174 54 1 3:21:36.07 7:42/M
2 Frederick Dolan Madison SD 328 42 2 3:29:52.41 8:01/M
3 Matthew Jourdan Indianapolis IN 390 44 3 3:38:12.67 8:20/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ryan Edington Fort Wayne IN 334 29 4 3:38:21.61 8:20/M
2 Henryk Hinkle-Zaleski Davenport IA 159 28 15 4:38:52.24 10:39/M
3 Jackson Schwalbach Rockford IL 230 22 19 4:53:18.84 11:12/M
4 Vemana goutham Sotala Madison WI 280 29 24 5:06:46.09 11:43/M
5 Chandler Hendren Indianapolis IN 120 27 35 5:51:26.50 13:25/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Horton Carpentersville IL 215 39 5 4:03:49.88 9:18/M
2 Patrick Garner Albany GA 352 38 32 5:43:55.91 13:08/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kirk VanOoteghem Yorktown IN 350 43 7 4:14:47.22 9:43/M
2 Chip Southern Aurora CO 145 47 9 4:19:27.42 9:54/M
3 Scooby Olson Scott AFB IL 206 42 12 4:34:06.37 10:28/M
4 Ronald Rees Bolingbrook IL 127 49 17 4:47:21.42 10:58/M
5 Darren Sorgenfrei Portage MI 104 48 27 5:22:08.41 12:18/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nicholas McCormick Greenville RI 121 56 11 4:28:00.90 10:14/M
2 Craig Stewart Bloomington IN 129 56 14 4:36:07.82 10:32/M
3 Damon Clements Crawfordsville IN 204 58 18 4:50:52.72 11:06/M
4 Ken Stancik Dyer IN 102 53 21 4:58:33.29 11:24/M
5 Jim Fisher Gainesville FL 180 58 23 5:06:42.42 11:42/M
6 Anton Arnoldy Brownsburg IN 276 55 29 5:32:09.82 12:41/M
7 Bill Wells New Albany IN 94 58 46 6:52:32.44 15:45/M
8 Jeff Weber Bloomington IN 258 52 47 6:59:34.90 16:01/M
DQ Jorge Hernandez Barrios Frankfort IN 264 51 DQ 3:09:55.97 7:15/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Zach Rozelle Losantville IN 302 60 26 5:14:39.59 12:01/M
2 Hugh Thompson Greenville SC 327 66 34 5:43:58.53 13:08/M
3 John Sites Peru IN 339 64 39 6:14:18.25 14:17/M
Top

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 James Laatsch ARlington, WI 169 75 48 6:59:36.97 16:01/M
 

Half Marathon

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gretchen Schwalbach rockford IL 298 48 5 1:40:29.62 7:40/M
2 Melissa Bunke Mount Pleasant SC 372 28 10 1:49:06.14 8:20/M
3 Greer Rothermel Canton OH 33 23 16 1:52:11.05 8:34/M
Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Erin Zhao Carmel IN 11 19 50 2:11:41.97 10:03/M
2 Elizabeth Alexander Findlay OH 153 18 102 2:34:19.58 11:47/M
3 Annie Jansen Fishers IN 165 17 143 3:11:50.26 14:39/M
4 Ellie Nieveen Warsaw IN 193 16 148 3:17:14.73 15:03/M
5 Rachel Sand Warsaw IN 249 17 149 3:17:14.82 15:03/M
6 Ashley Booe Bargersville IN 149 19 150 3:17:30.97 15:05/M
7 Lyndsay Jones Franklin IN 150 19 151 3:17:31.46 15:05/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kathryn Cleary Indianapolis IN 34 23 17 1:52:18.27 8:34/M
2 Keaton Hannon Lexington KY 46 25 27 1:59:44.44 9:08/M
3 Katelyn Liska Defiance OH 112 26 35 2:04:29.39 9:30/M
4 Megan Collins Indianapolis IN 371 23 42 2:07:10.22 9:42/M
5 Rachel Ilnicki Carmel, IN 106 26 45 2:09:09.93 9:52/M
6 Genevieve Boulais Indianapolis IN 137 20 54 2:12:36.47 10:07/M
7 Caroline Cieciura Fishers IN 367 21 60 2:15:16.70 10:20/M
8 Ginny Buckingham Dublin OH 108 27 63 2:16:07.58 10:23/M
9 Kaela Kiefer Champaign IL 313 21 66 2:17:42.28 10:31/M
10 Michelle Feng Warsaw IN 28 21 71 2:19:17.73 10:38/M
11 Victoria Ziege Granger IN 64 21 92 2:29:28.11 11:25/M
12 Gabrielle Dunn Indianapolis IN 205 20 98 2:30:32.88 11:29/M
13 Sarah McKnight Indianapolis IN 27 24 104 2:36:30.52 11:57/M
14 Andrea Shilling Bloomington IN 377 27 106 2:38:24.01 12:05/M
15 Rachel Morello Bloomington IN 160 23 118 2:46:45.81 12:44/M
16 Kristie Brush Paducah KY 244 28 119 2:47:23.04 12:47/M
17 Bethany Kirkwood Marion IN 220 25 146 3:16:55.52 15:02/M
18 Gabriela Tovar Carapia Frankfort IN 262 21 164 3:56:26.27 18:03/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Serena Crutchfield Cambridge MA 167 33 25 1:56:30.13 8:54/M
2 Becky Hufty McCordsville IN 182 39 39 2:05:42.14 9:36/M
3 Nicole Negowetti Chesterton IN 86 34 58 2:15:11.66 10:19/M
4 Nicole Fritz Manhattan IL 354 32 78 2:23:16.38 10:56/M
5 Stacey Hartman Fort Wayne IN 12 36 90 2:28:33.59 11:20/M
6 Jamie Howard Terre Haute IN 254 31 94 2:29:48.94 11:26/M
7 Jessica Kenworthy Indianapolis IN 370 34 95 2:29:49.20 11:26/M
8 Nicole Bockting Indianapolis IN 376 39 96 2:29:58.98 11:27/M
9 Joy Donaldson Dakota Dunes SD 210 35 101 2:33:17.86 11:42/M
10 Amie Langland Indianapolis IN 138 35 107 2:39:07.10 12:09/M
11 Melissa Perrin Indianapolis IN 58 32 120 2:47:38.43 12:48/M
12 Gretchen Dorsey Greenfield IN 16 39 121 2:47:44.54 12:48/M
13 Becky Jones Georgetown IN 288 30 122 2:49:41.44 12:57/M
14 Heather Calvin Noblesville IN 295 35 124 2:53:13.55 13:13/M
15 Donna Dullys New York NY 136 39 129 3:01:53.59 13:53/M
16 Brooke Noble Rock Island IL 166 36 130 3:03:58.58 14:03/M
17 Rayna Barr Seymour IN 134 35 137 3:07:43.23 14:20/M
18 Kendra Chun Pacifica CA 73 36 141 3:10:14.25 14:31/M
19 Julia Rohs Cincinnati OH 10 34 142 3:11:17.23 14:36/M
20 Katy Murphy Louisville KY 124 32 145 3:13:35.51 14:47/M
21 Heather Glessner Chatham IL 199 33 152 3:18:24.87 15:09/M
22 Teri Taylor Chatham IL 198 35 153 3:18:25.34 15:09/M
23 Tiffane Dobbs Indianapolis IN 315 37 159 3:24:42.88 15:38/M
24 Tinsley Dahl Indianapolis IN 331 36 166 4:20:04.02 19:51/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Stella Moore Indianapolis IN 197 45 32 2:04:12.28 9:29/M
2 Theresa Brewer North Vernon IN 2 46 33 2:04:15.25 9:29/M
3 Angie Brooking Mitchell IN 226 47 34 2:04:17.15 9:29/M
4 Laura LaSell Columbus IN 96 41 38 2:05:42.05 9:36/M
5 Eve Reynolds Walcott IA 70 49 53 2:12:35.63 10:07/M
6 Jen Knife Indianapolis IN 323 42 56 2:13:46.41 10:13/M
7 Sandra Junk Fort Wayne IN 239 41 65 2:17:41.20 10:31/M
8 Kim Renquest Broomfield CO 87 44 74 2:21:08.22 10:46/M
9 Amy Becker Pittsboro IN 171 49 84 2:26:25.99 11:11/M
10 Amanda Dennis fort wayne IN 191 40 89 2:28:33.51 11:20/M
11 Diane Kiesow Hudson WI 51 47 105 2:37:23.38 12:01/M
12 Jane Best Greencastle IN 19 48 108 2:40:43.56 12:16/M
13 Michelle Clark Iowa City IA 243 42 111 2:41:50.70 12:21/M
14 Allison Avery Carmel IN 79 42 116 2:44:10.07 12:32/M
15 Rita Pauley Charleston WV 36 47 135 3:07:01.74 14:17/M
16 Dana Huber Seymour IN 133 47 136 3:07:42.02 14:20/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jean Lampert Indianapolis IN 122 56 19 1:53:16.79 8:39/M
2 melinda kinder fort wayne IN 187 54 61 2:15:39.31 10:21/M
3 SUSAN BRADFORD ZIONSVILLE IN 189 51 81 2:24:45.26 11:03/M
4 Teri Hundley Dayton OH 301 52 86 2:27:03.60 11:14/M
5 Sherrie Konkle fort wayne IN 332 52 93 2:29:37.86 11:25/M
6 Phyllis McConnell Carmel IN 357 59 110 2:41:39.74 12:20/M
7 Taffanee Keys Indianapolis IN 343 51 112 2:43:26.64 12:29/M
8 Wanda Miller Lafayette IN 317 58 126 2:56:37.87 13:29/M
9 Jacqueline Ponder Greenwood IN 222 50 131 3:04:14.52 14:04/M
10 Jean Miller Clayton IN 20 55 134 3:04:58.99 14:07/M
11 Susan Skelton Avon IN 53 50 156 3:21:20.89 15:22/M
12 Beth Parker Westfield IN 314 52 158 3:24:41.80 15:37/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Linda Chambers Noblesville IN 338 64 161 3:35:52.43 16:29/M
2 Judy Mace ORLANDO FL 21 66 162 3:36:27.58 16:31/M
3 Karen Laatsch Arlington WI 161 69 168 4:58:32.03 22:47/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Austin Johnson Sherwood OH 378 15 1 1:29:44.01 6:51/M
2 Benjamin Schwalbach Rockford IL 300 17 2 1:32:53.40 7:05/M
3 Isaac LaFond Louisville KY 316 31 3 1:38:01.45 7:29/M
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Keenan Cox Zionsville IN 30 19 36 2:05:19.48 9:34/M
2 Kale Conway Greenville OH 225 12 132 3:04:22.21 14:04/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Keefe Louisville KY 297 25 6 1:43:27.17 7:54/M
2 Paul Cento Greenwood IN 360 20 7 1:45:49.54 8:05/M
3 Eric Counsil Indianapolis IN 287 27 14 1:50:48.25 8:27/M
4 Travis Marley Kokomo IN 309 25 28 2:00:46.74 9:13/M
5 Michael Osborn Indianapolis IN 123 24 29 2:01:04.13 9:15/M
6 Steven Hostetler Indianpolis IN 228 24 40 2:06:42.40 9:40/M
7 James Coffey Indianapolis IN 240 26 46 2:09:14.89 9:52/M
8 Andrew Payne 386 28 52 2:12:06.66 10:05/M
9 Josh Womack Carmel IN 253 25 68 2:18:12.91 10:33/M
10 Jon Stevens piqua OH 252 29 69 2:18:54.71 10:36/M
11 Luke Carboneau Warsaw IN 29 20 70 2:19:17.23 10:38/M
12 Michael Alexander Baton Rouge LA 151 23 73 2:21:04.09 10:46/M
13 Andy Gudgeon Columbus IN 32 27 80 2:24:42.85 11:03/M
14 Matthew Pesch Western Springs IL 65 20 91 2:29:28.05 11:25/M
15 Travis Schwering Indianapolis IN 55 27 99 2:32:35.63 11:39/M
16 Sivakumar Sundar COLumbus IN 103 26 127 2:59:18.95 13:41/M
17 Clinton Kirkwood Marion IN 221 26 147 3:16:55.53 15:02/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joshua Taylor Dalzell SC 289 36 8 1:46:11.07 8:06/M
2 James Furr Hillsboro IN 285 35 9 1:46:48.24 8:09/M
3 Bobby Lendi Hammond IN 178 37 12 1:50:26.80 8:26/M
4 Bryon Hale St. Charles MO 257 34 13 1:50:33.43 8:26/M
5 ELVIS! Dahl Indianapolis IN 330 37 21 1:54:33.94 8:45/M
6 Tristan Coram Zionsville IN 82 35 22 1:54:34.46 8:45/M
7 Jason Hodges Chicago IL 304 36 24 1:56:21.52 8:53/M
8 Michael Goen Greenwood IN 97 30 26 1:56:58.23 8:56/M
9 Corey Johnson Fishers IN 179 30 31 2:04:08.73 9:29/M
10 Andrew Smith Indianapolis IN 359 37 43 2:07:48.07 9:45/M
11 Todd Foeckler Indianapolis IN 363 38 47 2:09:27.45 9:53/M
12 Mingao Yuan Indianapolis IN 177 30 48 2:10:33.49 9:58/M
13 Ed Gerczak Bellevue WI 269 37 64 2:17:04.14 10:28/M
14 Scott Michael Bloomington IN 139 35 72 2:20:06.12 10:42/M
15 Christopher Gerbers Fort Wayne IN 135 38 100 2:32:36.36 11:39/M
16 Nate Larson New York NY 99 37 109 2:40:51.34 12:17/M
17 Jacob Kerby Lafayette IN 306 31 144 3:13:11.50 14:45/M
18 Mark Haap cincinnati OH 49 39 154 3:19:35.66 15:14/M
19 jason jackson elsmere KY 155 39 165 4:09:19.61 19:02/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Todd Turner Brownsburg IN 90 44 4 1:40:29.36 7:40/M
2 Jason Connell Cicero IN 281 45 11 1:50:12.04 8:25/M
3 Bob Stresino Indianapolis IN 233 43 23 1:54:42.68 8:45/M
4 Todd Grimes Columbus IN 81 46 37 2:05:32.76 9:35/M
5 Steve Dobias Zionsville IN 190 49 41 2:06:44.94 9:40/M
6 Doug Camp Garrett IN 361 44 44 2:07:51.16 9:46/M
7 Sandeep Punater Carmel IN 283 40 49 2:10:50.84 9:59/M
8 Scott Tate Cicero IN 342 46 51 2:12:03.01 10:05/M
9 Grant Kellum 394 47 59 2:15:15.49 10:19/M
10 Shane Hillman 392 46 75 2:21:42.38 10:49/M
11 Christian Simms Cincinnati OH 335 41 76 2:22:42.45 10:54/M
12 Curtis Madsen Brazil IN 270 45 77 2:22:49.62 10:54/M
13 Dannie Reynolds Walcott IA 69 49 79 2:23:37.90 10:58/M
14 Thomas Miles martinsville IN 130 43 82 2:25:34.43 11:07/M
15 Chris Stephenson Avon IN 71 40 83 2:26:06.98 11:09/M
16 Timothy Dykema Westfield IN 246 46 85 2:26:31.30 11:11/M
17 Kevin Fine Indianapolis IN 369 40 103 2:35:33.58 11:52/M
18 Prasad Vallepalli Carmel IN 307 41 113 2:43:26.66 12:29/M
19 VASU POLU FISHERS IN 232 43 117 2:46:01.01 12:40/M
20 Charles Conway Greenville OH 224 46 133 3:04:44.27 14:06/M
21 Efren Vasquez Velasco Frankfort IN 263 46 138 3:07:44.69 14:20/M
22 Michael Hoyt McCordsville IN 341 48 160 3:31:10.87 16:07/M
23 De Curtis Grooms Louisville KY 156 45 163 3:43:33.80 17:04/M
24 jonathan nall Bloomington IN 379 46 167 4:43:15.27 21:37/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jim McDonald Dade City FL 364 54 15 1:51:55.78 8:33/M
2 Scott Schwalbach Rockford IL 299 53 18 1:52:58.07 8:37/M
3 Chuck Clendenen Brownsburg IN 355 50 20 1:53:57.85 8:42/M
4 James Thomas Bloomington IN 109 50 30 2:02:15.83 9:20/M
5 Joe Beier Fort Wayne IN 18 51 55 2:13:02.78 10:09/M
6 Patrick Beuchel Fort Wayne IN 291 56 57 2:14:15.39 10:15/M
7 Michael Vawter Fort Wayne IN 144 51 62 2:16:04.41 10:23/M
8 Greg Kline West Lafayette IN 61 57 87 2:27:32.39 11:16/M
9 Brian Ward Columbus IN 14 52 88 2:28:12.61 11:19/M
10 STEPHEN BARTLETT indianapolis IN 337 54 97 2:30:27.12 11:29/M
11 Gary King Westfield IN 358 57 114 2:43:32.01 12:29/M
12 Joseph Kinder fort wayne IN 188 59 115 2:44:02.23 12:31/M
13 Hugh Calvin Carmel IN 267 58 125 2:53:19.11 13:14/M
14 David Buddendeck Fishers IN 72 54 139 3:08:15.95 14:22/M
15 Jeff Davenport Indianapolis IN 207 55 155 3:20:20.54 15:18/M
16 Gary Adelman Dardenne Prairie MO 110 54 157 3:23:52.82 15:34/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mike Clendenen New Haven IN 237 60 67 2:17:44.49 10:31/M
2 Douglas Horton Carmel IN 250 69 123 2:51:28.97 13:05/M
3 Larry Wasson North Vernon IN 333 60 140 3:08:33.56 14:24/M
Top

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Robert Weddle Carmel IN 259 71 128 3:00:16.39 13:46/M
 

Quarter Marathon

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gillian Cridge 387 13 10 53:38.45 8:11/M
2 Anastasia Sanchez Plainfield IN 38 13 14 56:34.69 8:38/M
3 Judee Kakos Chicago IL 214 43 15 56:41.28 8:39/M
Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Marta Laatsch Fayetteville NC 163 10 23 1:01:04.49 9:19/M
2 Elyse Nelson West Lafayette IN 347 10 36 1:09:09.35 10:33/M
3 Claire Gilbert Danville IN 147 18 39 1:09:22.25 10:35/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sarah Garver Coatesville IN 362 29 18 58:41.61 8:58/M
2 Tiffany Johnson 384 28 21 1:00:24.45 9:13/M
3 Sara Langley Indianapolis IN 272 26 38 1:09:20.22 10:35/M
4 Tavia Cooper Indianapolis IN 141 29 46 1:09:55.04 10:40/M
5 Erica Putt West Lafayette IN 47 22 49 1:11:09.62 10:52/M
6 Kelly Schlattman Indianapolis IN 62 25 64 1:15:07.02 11:28/M
7 Erica Ripberger Rushville IN 322 23 66 1:15:46.56 11:34/M
8 Sarah Hites Monon IN 114 27 80 1:21:25.78 12:26/M
9 Brooke Newman New Palestine IN 242 26 94 1:25:29.60 13:03/M
10 Brittany Gardner Avon IN 117 29 96 1:26:03.64 13:08/M
11 Maria Covarrubias Indianapolis IN 88 24 100 1:29:05.61 13:36/M
12 Emily Sickbert Indianapolis IN 26 25 103 1:29:54.54 13:44/M
13 Starmeshia Jones Indianapolis IN 54 26 107 1:31:19.52 13:56/M
14 Samantha Tickle Grove City OH 184 28 121 1:43:00.22 15:44/M
15 Kimberly Heron Speedway IN 52 27 137 2:20:39.97 21:28/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rebecca Way Indianapolis IN 1 35 16 56:49.93 8:40/M
2 Kelly Antcliff 383 37 28 1:05:25.76 9:59/M
3 Heidi Van Meter Monon IN 113 31 29 1:05:34.48 10:01/M
4 Jordan Kinsler Carmel IN 176 31 30 1:06:50.04 10:12/M
5 Hilary Hinshaw Indianapolis IN 131 31 41 1:09:31.55 10:37/M
6 Jami Cecil Fishers IN 132 34 42 1:09:31.94 10:37/M
7 Kelly Perfield Indianapolis IN 231 36 53 1:12:22.59 11:03/M
8 Carey-Ann Burnham Saint Louis MO 202 36 55 1:12:44.86 11:06/M
9 Kenda Jackson elsmere KY 308 36 62 1:14:16.83 11:20/M
10 Kelly Coffey Indianapolis IN 142 30 74 1:19:45.94 12:11/M
11 Amy Warren Indianapolis IN 128 34 75 1:19:45.98 12:11/M
12 Cate O’Shea-Rivera chicago IL 247 38 76 1:19:54.74 12:12/M
13 Tara Beavers Cincinnati OH 157 36 82 1:21:48.53 12:29/M
14 Jen Schaaf Cincinnati OH 158 34 83 1:21:49.12 12:29/M
15 Tess Heim Bloomington IN 381 39 88 1:23:05.92 12:41/M
16 Laura Hoff Avon IN 116 31 97 1:26:04.98 13:08/M
17 Danielle Hackett Williams Plainfield IN 37 31 99 1:27:23.37 13:20/M
18 Amanda Slonaker Fishers IN 115 33 106 1:31:19.42 13:56/M
19 Sandra Taylor Dalzell SC 290 35 108 1:31:31.35 13:58/M
20 Lori Hamblin Indianapolis IN 80 39 109 1:31:54.30 14:02/M
21 Nneka Greene Fishers IN 356 39 111 1:33:10.31 14:13/M
22 Lindsey Birt Brownsburg IN 181 31 113 1:34:43.63 14:28/M
23 Jessica Reed Indianapolis IN 368 31 115 1:35:01.67 14:30/M
24 Kathleen LaBahn Westfield IN 45 36 120 1:39:05.40 15:08/M
25 Brandi Bane Fishers IN 5 34 124 1:46:16.51 16:13/M
26 Megan Kinder Greenwood IN 25 30 126 1:46:46.07 16:18/M
27 Sandra Gruber Greenfield IN 234 35 129 1:55:00.53 17:33/M
28 Elizabeth Kee Indianapolis IN 271 35 130 1:55:00.75 17:33/M
29 Heather Black Cincinnati OH 13 32 132 2:05:12.23 19:07/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tami Robinson West Lafayette IN 311 42 25 1:02:38.63 9:34/M
2 Kelly Hamilton Westfield IN 382 40 26 1:02:57.06 9:37/M
3 Mary Ellen Loberger Brownsburg IN 195 46 34 1:08:28.47 10:27/M
4 Amber Moore Mount Carmel IL 265 40 37 1:09:17.72 10:35/M
5 Jana Gilbert Danville IN 146 44 45 1:09:49.03 10:40/M
6 Carrie Vawter Columbus IN 148 45 58 1:13:56.78 11:17/M
7 Barb Tunget Williamsport IN 126 43 60 1:13:57.19 11:17/M
8 Michelle pearsonlangowski Winona MN 170 46 63 1:14:35.59 11:23/M
9 Michele Gettinger Rushville IN 78 47 67 1:15:58.11 11:36/M
10 Angela Morrow Carmel IN 186 40 71 1:17:25.67 11:49/M
11 Karla Peyton Brownsburg IN 209 42 84 1:21:58.64 12:31/M
12 Rene Hinderlider seymour IN 235 45 87 1:23:01.34 12:40/M
13 Bradley Heim Bloomington IN 380 40 89 1:23:06.12 12:41/M
14 Yolanda Wurtzel Lebanon TN 217 46 92 1:25:14.78 13:01/M
15 Kelly Watson Noblesville IN 294 46 102 1:29:12.29 13:37/M
16 HOLLY JONES RUSHVILLE IN 77 40 105 1:31:07.44 13:55/M
17 Jen Gibertini Steger IL 211 41 114 1:34:52.56 14:29/M
18 Christina Marcuson noblesville IN 326 45 117 1:36:02.74 14:40/M
19 Rebecca Cass Indianapolis IN 274 40 123 1:44:12.06 15:55/M
20 Alisha Caudill 393 42 131 1:56:50.54 17:50/M
21 Karen Johnson Indianapolis IN 60 49 135 2:12:02.27 20:09/M
22 Heather Rice Avon IN 201 45 136 2:16:36.80 20:51/M
23 Kelly Beranger Lafayette IN 3 40 138 2:35:13.22 23:42/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kim Barras Indianapolis IN 340 52 44 1:09:38.45 10:38/M
2 Angela Cole Indianapolis IN 175 50 57 1:13:46.93 11:16/M
3 Sarah Draper Decatur GA 83 50 65 1:15:24.95 11:31/M
4 Penny Long Plainfield IN 260 57 90 1:23:13.36 12:42/M
5 Lisa Alexander Findlay OH 152 51 91 1:24:48.40 12:57/M
6 Charlotte Lohrenz Indianapolis IN 208 57 95 1:25:58.75 13:07/M
7 Darlean Dimmock Rochester IN 273 55 112 1:34:42.86 14:27/M
8 Theresa Pritchard Indianapolis IN 375 53 118 1:37:02.62 14:49/M
9 Carla Culp Indianapolis IN 212 56 128 1:50:01.31 16:48/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Barb Stayton Indianapolis IN 279 61 40 1:09:22.78 10:35/M
2 Christina Bunke Mt. Pleasant SC 373 60 47 1:09:58.49 10:41/M
3 Debbie Lufkin Indianapolis IN 200 60 86 1:22:59.08 12:40/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Geeslin Indianapolis IN 68 50 1 43:57.97 6:43/M
2 David Pehlman Indianapolis IN 248 44 2 47:29.87 7:15/M
3 Ben Scott Zionsville IN 229 27 3 48:08.43 7:21/M
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jacob Nelson West Lafayette IN 348 7 43 1:09:37.42 10:38/M
2 Harmon Laatsch Fayetteville NC 164 7 133 2:11:02.21 20:00/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sebastian Spears Indianapolis IN 216 24 5 50:47.59 7:45/M
2 Lucas Luebbehusen Indianapolis IN 168 28 17 58:16.88 8:54/M
3 Joseph Finke Hope IN 284 23 31 1:06:53.16 10:13/M
4 Josh Orndorff Indianapolis IN 66 25 32 1:07:27.56 10:18/M
5 Kyle Mosier Indianapolis IN 4 29 48 1:10:03.76 10:42/M
6 David Putt West Lafayette IN 48 21 50 1:11:10.76 10:52/M
7 Zach Bridgford New palestine IN 293 22 51 1:11:43.81 10:57/M
8 joshua lauritsen Lizton IN 296 27 52 1:11:47.41 10:58/M
9 Jose Lopez Louisville KY 268 28 73 1:18:44.87 12:01/M
10 Abhinav Thota Bloomington IN 154 28 116 1:35:05.09 14:31/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Matt Kennedy Galena OH 223 34 6 51:31.25 7:52/M
2 Greg Williams Plainfield IN 39 34 7 51:58.10 7:56/M
3 Chris Littrell Carmel IN 336 35 12 54:45.28 8:22/M
4 Cory Johnson Homewood AL 227 37 13 55:26.72 8:28/M
5 Jay Sweeney Charlotte NC 310 35 20 1:00:01.24 9:10/M
6 Ryley Thompson Saint Louis MO 203 35 22 1:01:02.71 9:19/M
7 Christopher Wendling Indianapolis IN 251 31 27 1:04:31.62 9:51/M
8 Alan Weese 389 39 35 1:08:37.93 10:29/M
9 Aaron Murphy Louisville KY 245 34 54 1:12:34.41 11:05/M
10 Cody Buchanan Union Mills IN 325 30 69 1:17:19.56 11:48/M
11 Gabriel Smith vincennes IN 17 38 70 1:17:20.02 11:48/M
12 Douglas Plachcinski Portage MI 351 38 81 1:21:35.17 12:27/M
13 John Moeller Fort Wayne IN 255 30 98 1:26:48.96 13:15/M
14 William Cass Indianapolis IN 275 35 101 1:29:11.53 13:37/M
15 David Keevil Indianapolis IN 118 31 110 1:32:19.69 14:06/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jason Strong New Palestine IN 44 40 4 49:39.06 7:35/M
2 Rick Spiker 385 41 8 52:49.63 8:04/M
3 Matt Cridge Indianapolis IN 365 46 9 53:23.10 8:09/M
4 Chad Robinson West Lafayette IN 312 42 11 53:57.06 8:14/M
5 Doug Wilson 391 40 19 58:55.87 9:00/M
6 John Souter Mount Carmel IL 261 49 33 1:08:24.68 10:27/M
7 Al Klabunde Woodstock IL 303 47 68 1:15:58.73 11:36/M
8 RYAN RENFROE Carmel IN 185 41 72 1:17:25.87 11:49/M
9 Michael Amstadt Plainfield IN 196 47 77 1:20:01.54 12:13/M
10 Charles Caudill Indianapolis IN 57 45 78 1:21:09.82 12:23/M
11 Chris Wurtzel Lebanon TN 218 46 93 1:25:15.27 13:01/M
12 Miguel Fernandez pEACHTREE cITY GA 84 49 104 1:31:04.97 13:54/M
13 Anthony Johnson Indianapolis IN 59 46 134 2:11:59.49 20:09/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Paul Tunget Williamsport IN 125 50 61 1:13:57.87 11:17/M
2 Roger Elkins Greenwood IN 319 52 79 1:21:13.06 12:24/M
3 William Schaefer Indianapolis IN 286 56 85 1:22:02.72 12:31/M
4 Jaime Tickle Grove City OH 183 51 122 1:43:00.86 15:44/M
5 David Farley Indianapolis IN 91 54 125 1:46:34.37 16:16/M
6 Joe Culp Indianapolis IN 213 56 127 1:50:01.09 16:48/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Zoller Indianapolis IN 194 66 24 1:02:25.90 9:32/M
2 Dave Burton avon IN 107 60 56 1:13:09.40 11:10/M
3 Norman Knudson Holton IN 349 69 59 1:13:57.16 11:17/M
4 Bob Sunman Indianapolis IN 278 64 119 1:38:02.52 14:58/M