2015 Kick It Tri Age Group Results

See you in 2016!




Kick It Triathlon


Age Group Results


June 06, 2015




Results By ChampionChip 24/7



Sprint Men: Top Finishers 0- 0 1-99

Sprint Women: Top Finishers 0- 0 1-99

Kid Pro Men:

Kid Pro Women:

Rookie Tri Men:

Rookie Tri Women:

Sprint Team 1-99

Sprint

Top

Female Open Winners

  Overall   ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 10 Nikki Goodpaster 21 27 1 10:02.05 29:31/M 1:09.25 1 31:27.85 19.1mph 0:52.80 1 21:48.45 7:02/M 1:05:20.40
 
Top

Female No Age Provided

  Overall   ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 44 Casey Brown 50 1 12:05.75 35:32/M 3:45.10 1 41:08.80 14.6mph 2:16.60 1 39:03.55 12:36/M 1:38:19.80
2 46 Carey Thomas 49 2 12:25.70 36:31/M 3:08.40 2 41:43.35 14.4mph 2:19.65 2 39:05.15 12:36/M 1:38:42.25
 
Top

Female 99 and Under

  Overall   ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 16 Kettie Mothersead 72 47 8 10:50.20 31:52/M 1:06.80 1 32:49.60 18.3mph 0:37.15 1 24:03.55 7:45/M 1:09:27.30
2 17 Nikki Miller 40 27 4 9:18.85 27:21/M 1:15.15 4 37:02.30 16.2mph 0:24.50 2 25:05.85 8:05/M 1:13:06.65
3 18 Amanda Rebich 66 33 10 11:26.20 33:38/M 0:59.15 2 33:51.00 17.7mph 0:48.05 5 26:20.40 8:30/M 1:13:24.80
4 23 Nicole King 24 36 11 11:34.30 34:01/M 1:19.30 6 39:24.45 15.2mph 0:29.70 3 26:01.45 8:24/M 1:18:49.20
5 26 Angie Eller 67 41 1 8:40.45 25:29/M 1:46.35 10 43:47.00 13.7mph 0:37.70 4 26:19.25 8:29/M 1:21:10.75
6 27 Melanie Nichols 63 42 12 12:04.65 35:29/M 2:02.70 3 36:39.85 16.4mph 0:59.85 7 29:25.35 9:29/M 1:21:12.40
7 28 Leslie Waters 5 39 6 10:35.80 31:08/M 1:56.05 7 39:39.25 15.1mph 0:36.55 8 29:34.45 9:32/M 1:22:22.10
8 32 Julie Pitcock 12 47 9 10:57.30 32:12/M 3:31.50 5 39:08.65 15.3mph 1:07.10 10 31:15.90 10:05/M 1:26:00.45
9 33 Anna Philip 16 18 5 10:25.10 30:38/M 1:55.75 8 40:16.20 14.9mph 0:40.95 13 33:54.00 10:56/M 1:27:12.00
10 34 Baleigh Hance 2 18 3 9:13.05 27:06/M 2:49.45 11 45:34.80 13.2mph 0:40.65 6 29:09.60 9:24/M 1:27:27.55
11 37 Sheila Stack 42 40 7 10:43.90 31:31/M 1:57.25 9 41:57.85 14.3mph 1:12.35 11 32:06.30 10:21/M 1:27:57.65
12 39 Alexa Fisher 45 24 2 8:55.85 26:14/M 2:42.30 12 46:15.85 13.0mph 0:53.40 12 32:56.45 10:37/M 1:31:43.85
13 41 Cheryl Gibbs 38 38 13 12:52.25 37:51/M 2:58.25 13 47:46.30 12.6mph 1:07.15 9 29:59.95 9:40/M 1:34:43.90
 
Top

Male Open Winners

  Overall   ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 1 Colin Mothersead 71 20 1 6:44.90 19:48/M 0:45.25     27:45.90 1 21:34.75 6:57/M 56:50.80
 
Top

Male No Age Provided

  Overall   ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 2 Luke Steinborn 77 1 8:57.15 26:19/M 0:50.00 1 27:13.15 22.0mph 0:25.00 1 21:34.20 6:57/M 58:59.50
 
Top

Male 99 and Under

  Overall   ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 3 Joey Garcia 64 40 8 9:22.45 27:33/M   6 29:23.85 20.4mph 0:22.90 3 21:18.00 6:52/M 1:00:27.20
2 4 Jerry Phiefer 81 35 4 8:56.60 26:16/M 0:54.15     30:06.15 2 20:49.45 6:43/M 1:00:46.35
3 5 Craig Findlay 69 35 15 10:58.55 32:15/M 1:04.30 1 27:50.90 21.6mph 0:47.00 1 20:29.95 6:36/M 1:01:10.70
4 6 Dominic Venengo 68 43 6 9:11.60 27:01/M 1:39.55 2 28:15.30 21.2mph 0:36.30 5 21:59.05 7:05/M 1:01:41.80
5 7 Greg Gore 32 56 9 9:51.45 28:58/M 1:28.95 9 30:09.25 19.9mph 0:49.90 6 22:06.70 7:08/M 1:04:26.25
6 8 Doug Burkmire 80 48 13 10:56.90 32:09/M 1:19.70 3 28:27.30 21.1mph 0:44.60 9 23:37.00 7:37/M 1:05:05.50
7 9 Eric Carter 78 32 7 9:11.80 27:01/M 0:52.60 4 29:14.10 20.5mph 0:28.00 12 25:33.75 8:15/M 1:05:20.25
8 11 Brock Ridgway 4 49 5 8:57.15 26:19/M 1:15.30 5 29:14.80 20.5mph 0:56.25 14 26:21.20 8:30/M 1:06:44.70
9 12 Jeremy Tidd 70 37 2 8:12.35 24:07/M 1:47.55 10 31:45.10 18.9mph 1:14.40 10 24:01.80 7:45/M 1:07:01.20
10 13 Michael Johnson 61 30 16 11:03.30 32:30/M 2:41.55 8 29:32.70 20.3mph 1:44.30 7 22:23.65 7:13/M 1:07:25.50
11 14 Brian Peterson 75 41 11 10:31.35 30:56/M 1:23.85     34:13.85 4 21:44.25 7:01/M 1:07:53.30
12 15 Jim Smock 85 45 10 10:00.95 29:25/M 1:48.05 7 29:25.35 20.4mph 0:47.80 15 27:15.70 8:47/M 1:09:17.85
13 19 Stephen Mejean 48 29 14 10:57.00 32:12/M 3:09.20 14 35:27.20 16.9mph 1:14.90 8 23:00.40 7:25/M 1:13:48.70
14 20 David Cochran 73 56 27 12:46.70 37:33/M 0:44.85 11 32:36.90 18.4mph 0:42.75 19 29:33.60 9:32/M 1:16:24.80
15 21 Terry Schaefer 41 48 26 12:40.95 37:15/M 1:10.25 13 34:20.55 17.5mph 1:04.95 17 28:28.00 9:11/M 1:17:44.70
16 22 Derek Sease 43 27 19 11:22.85 33:26/M 1:20.25 15 36:31.90 16.4mph 0:28.05 18 28:52.55 9:19/M 1:18:35.60
17 24 Doug Meyer 60 67 21 11:35.20 34:04/M 1:51.45 12 33:10.00 18.1mph 1:38.25 22 31:27.85 10:09/M 1:19:42.75
18 25 Bart Fisher 34 44 3 8:32.55 25:06/M 2:30.05 16 36:49.15 16.3mph 1:48.55 21 31:11.90 10:04/M 1:20:52.20
19 29 Chris Pearson 3 47 24 12:26.55 36:34/M 5:47.25 17 37:00.35 16.2mph 1:10.95 13 26:19.45 8:29/M 1:22:44.55
20 30 Bartosz Stoppel 83 14 28 12:47.55 37:36/M 2:21.45 22 43:29.85 13.8mph 0:44.95 11 25:22.55 8:11/M 1:24:46.35
21 31 Tim Weigel 84 52 22 12:01.10 35:21/M 2:16.25 21 42:29.35 14.1mph 0:48.65 16 28:17.20 9:07/M 1:25:52.55
22 35 Caleb Smock 76 15 1 7:51.95 23:05/M 2:05.60 19 40:10.55 14.9mph 0:30.60 25 37:07.35 11:58/M 1:27:46.05
23 36 Curt Smock 74 53 17 11:10.20 32:51/M 0:56.60     36:47.90 27 38:53.70 12:33/M 1:27:48.40
24 38 Cade East 23 13 20 11:30.25 33:49/M 3:08.40 23 45:30.65 13.2mph 0:33.20 20 30:44.85 9:55/M 1:31:27.35
25 40 Bruce Garland 17 59 23 12:11.65 35:50/M 4:24.95 18 37:24.40 16.0mph 1:12.30 26 38:35.70 12:27/M 1:33:49.00
26 42 Brent Wright 18 50 18 11:19.60 33:17/M 3:23.80 24 45:42.40 13.1mph 2:06.35 23 32:26.65 10:28/M 1:34:58.80
27 43 David Nichols 82 34 12 10:52.65 31:58/M 2:18.80 25 46:58.55 12.8mph 0:33.95 24 34:29.60 11:07/M 1:35:13.55
28 45 Michael Thomas 22 61 25 12:35.60 37:01/M 3:46.75 20 40:48.10 14.7mph 2:19.00 28 39:03.90 12:36/M 1:38:33.35
 

Sprint Team

Top

Female 99 and Under

  Overall   ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 1 Shelby Walls 36 23 1 7:56.30 23:20/M 0:34.10 1 34:31.25 17.4mph 0:19.25 1 19:12.90 6:12/M 1:02:33.80




Kick It Kids Triathlon


Age Group Results


June 06, 2015




Results By ChampionChip 24/7



Sprint Men:

Sprint Women:

Kid Pro Men: 6- 7 8-10 11-12 13-15

Kid Pro Women: 6- 7 8-10 11-12

Rookie Tri Men:

Rookie Tri Women: 0- 5 6- 7 8-10

Sprint Team

Kid Pro

Top

Female 6 to 7

  Overall   ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 23 Kaitlin cozzolino 52 7 1 2:03.15 68:20/M 2:43.80 1 8:49.40 10.2mph 0:35.45 3 5:21.90 10:42/M 19:33.70
2 25 Callie Hogan 46 7 3 2:18.45 76:40/M 2:41.65 2 10:37.35 8.48mph 0:54.55 2 5:06.05 10:12/M 21:38.05
3 26 Allison Wildeman 26 7 2 2:17.00 76:07/M 3:17.85 3 13:54.25 6.47mph 0:42.35 1 5:02.40 10:04/M 25:13.85
 
Top

Female 8 to 10

  Overall   ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 6 Avery Srnka 88 9 2 0:55.75 30:33/M 1:13.95 2 6:14.50 14.4mph 0:17.55 1 4:18.35 8:36/M 13:00.10
2 10 Emily Cozzolino 53 10 3 1:06.65 36:40/M 1:08.95 3 6:53.85 13.1mph 0:22.90 2 4:21.10 8:42/M 13:53.45
3 11 Sadie Wittkamper 55 9 1 0:52.65 28:53/M 1:45.20     7:20.60 3 4:27.10 8:54/M 14:25.55
4 17 Katie Smock 86 8 5 1:16.55 42:13/M 1:25.25 1 0:00.00 ****mph   5 14:40.90 29:20/M 15:57.45
5 24 Tyra Sampson 28 10 4 1:10.50 38:53/M 2:15.55 4 8:33.50 10.5mph 0:40.15 4 7:47.55 15:34/M 20:27.25
 
Top

Female 11 to 12

  Overall   ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 4 Sydney Srnka 87 12 1 0:47.15 26:07/M 1:26.60 1 5:59.95 15.0mph 0:18.15 1 4:08.10 8:16/M 12:39.95
 
Top

Male 6 to 7

  Overall   ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 5 Preston Garcia 91 7 1 1:12.00 40:00/M 0:34.55 1 6:18.80 14.3mph 0:25.85 1 4:10.80 8:20/M 12:42.00
2 18 Jackson Mitchell 20 7 3 1:57.25 65:00/M 1:47.20 2 7:22.70 12.2mph 0:25.45 2 5:03.55 10:06/M 16:36.15
3 27 Dean Semski 65 7 2 1:40.55 55:33/M 0:55.65 3 13:47.45 6.53mph 0:49.50 3 8:56.70 17:52/M 26:09.85
 
Top

Male 8 to 10

  Overall   ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 2 Kenny Walls 37 9 3 1:12.45 40:00/M 1:13.95 2 5:25.30 16.6mph 0:19.25 3 4:05.10 8:10/M 12:16.05
2 7 Mason Anderson 47 9 2 1:07.65 37:13/M 0:46.00 3 6:08.30 14.7mph 0:30.25 5 4:30.00 9:00/M 13:02.20
3 9 Zach Fossmeyer 15 10 1 0:57.20 31:40/M 1:59.30 4 6:34.10 13.7mph 0:27.40 1 3:44.65 7:28/M 13:42.65
4 14 Harrison Hrbek 58 10 4 1:15.15 41:40/M 2:16.75 5 6:51.20 13.1mph 0:30.20 4 4:21.25 8:42/M 15:14.55
5 15 RE Daum 11 8 7 1:24.45 46:40/M 2:09.60 1 5:22.90 16.8mph 0:19.40 6 5:59.45 11:58/M 15:15.80
6 20 Spencer Springs 56 9 8 1:29.70 49:27/M 1:38.90 6 7:31.25 12.0mph 0:36.25 9 6:45.80 13:30/M 18:01.90
7 21 Everett Renner 1 10 5 1:17.75 42:47/M 1:12.00 8 8:56.85 10.1mph 0:48.90 7 5:59.50 11:58/M 18:15.00
8 22 Max Knierim 89 9 6 1:22.05 45:33/M 1:34.30 9 9:59.15 9.02mph 0:28.45 8 6:00.30 12:00/M 19:24.25
9 28 Colton East 31 8 9 1:57:42.35 **:20/M 1:16.10 7 7:47.40 11.6mph 0:18.50 2 4:03.25 8:06/M 2:11:07.60
 
Top

Male 11 to 12

  Overall   ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 3 J Riley Wittkamper 54 12 2 0:54.45 30:00/M 1:18.35 1 6:19.30 14.2mph 0:20.45 1 3:39.50 7:18/M 12:32.05
2 8 Owen Fossmeyer 14 12 1 0:53.10 29:27/M 1:21.40 3 7:00.00 12.9mph 0:21.10 2 3:56.75 7:52/M 13:32.35
3 12 Brayden BlankenShip 59 11 4 1:02.75 34:27/M 1:47.65     7:38.95 3 3:58.65 7:56/M 14:28.00
4 13 Thor Sampson 29 12 5 1:03.65 35:00/M 1:47.85 2 6:40.85 13.5mph 0:24.90 5 5:11.25 10:22/M 15:08.50
5 16 Elijah Guieb 44 12 3 1:01.80 33:53/M 2:44.20     7:25.70 4 4:15.00 8:30/M 15:26.70
6 19 Ben Fisher 35 11 6 1:10.15 38:53/M 2:14.35 4 7:34.65 11.9mph 0:22.10 6 5:22.45 10:44/M 16:43.70
 
Top

Male 13 to 15

  Overall   ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 1 Charles King 25 13 1 0:45.60 25:00/M 0:52.05 1 5:20.20 16.9mph 0:25.45 1 3:49.75 7:38/M 11:13.05
 

Rookie Tri

Top

Female 5 and Under

  Overall   ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 4 Lilly Pittman 39 5 1 1:50.25 91:40/M 2:10.60 2 6:24.20 4.69mph 0:42.45 2 0:38.40 10:33/M 11:45.90
2 5 Sarah Wildeman 27 5 2 2:25.45 **:50/M 2:04.65 1 6:20.95 4.74mph 0:48.30 1 0:31.95 8:37/M 12:11.30
 
Top

Female 6 to 7

  Overall   ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 1 Marlie Eickhoff 79 7 1 1:06.40 55:00/M 2:15.85 1 2:50.05 10.6mph 0:22.15 1 0:27.05 7:30/M 7:01.50
2 3 Lily Knierim 90 6 2 1:42.50 85:00/M 1:31.85 2 4:30.00 6.67mph 0:28.60 2 0:32.05 8:53/M 8:45.00
 
Top

Female 8 to 10

  Overall   ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 2 Boston Matthews 9 9 1 0:51.90 42:30/M 2:23.80 1 3:01.55 9.9mph 0:25.90 1 0:25.80 6:57/M 7:08.95