2015 Litchfield Triathlou Age Group Results

See You All at Litchfield Triathlou 9/11/2016




Litchfield Triathlou Triathlon


Age Group Results


September 13, 2015




Results by RaceMaker Productions LLC RaceMaker Productions LLC



Sprint Men: Top Finishers 1-18 19-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Sprint Women: Top Finishers 1-18 19-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

Sprint Clydesdale/Athena Men: 1-99

Sprint Clydesdale/Athena Women: 1-99

Sprint Relay 1-99

Olympic Men: Top Finishers 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

Olympic Women: Top Finishers 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59

Olympic Clydesdale/Team Men: 1-99

Olympic Clydesdale/Team Women: 1-99

Olympic Team 1-99

Sprint

Top

Female Open Winners

  Overall   ——- Swim ——- T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 15 Beth Reinhardt 320 36 2 8:41.6 2:05.8 1 38:30.5 20.3mph 0:48.7 1 23:03.9 7:26/M 1:13:10.7  
2 31 Mary Jo Jalinsky 275 51 3 9:47.2 3:06.7 2 39:32.1 19.7mph 1:28.3 2 24:48.7 8:00/M 1:18:43.1  
3 35 Pamela Hart 236 34 1 8:11.5 3:11.9 3 41:43.0 18.7mph 1:11.0 3 25:14.2 8:08/M 1:19:31.7  
 
Top

Female 18 and Under

  Overall   ——- Swim ——- T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 55 Meta Stephens 252 13 1 6:48.1 2:01.7 1 46:40.4 16.7mph 0:40.7 1 30:37.7 9:53/M 1:26:48.8  
 
Top

Female Age 19

  Overall   ——- Swim ——- T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 46 Brianna Zoschke 260 19 1 7:15.1 2:38.1 1 39:46.7 19.6mph 0:50.2 1 32:07.0 10:22/M 1:22:37.2  
 
Top

Female 25 to 29

  Overall   ——- Swim ——- T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 59 Isabel Tenorio-Bernal 117 29 1 8:37.4 2:02.2 1 42:06.7 18.5mph 0:38.8 1 34:20.8 11:05/M 1:27:46.2  
 
Top

Female 30 to 34

  Overall   ——- Swim ——- T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 43 Meghan Bilyeu 323 33 1 8:46.2 2:48.8 1 41:42.7 18.7mph 0:44.3 2 27:54.0 9:00/M 1:21:56.1  
2 75 Lauri Hubbard 317 30 4 12:44.8 3:36.2 2 50:29.1 15.5mph 1:24.5 1 26:41.0 8:36/M 1:34:55.7  
3 99 Stephanie Kraus 223 33 2 8:49.8 6:40.8 3 56:15.4 13.9mph 9:15.0 4 45:00.7 14:31/M 2:06:02.0  
4 102 Mary McDonnell 238 33 3 11:17.2 5:53.4 4 1:23:23.0 9.35mph 1:11.1 3 32:54.0 10:37/M 2:14:38.8  
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ——- Swim ——- T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 37 Julie Murphy 350 36 5 10:40.8 2:37.7 1 41:43.3 18.7mph 0:37.9 1 24:30.9 7:54/M 1:20:10.8  
2 57 Cathy Derry 150 38 6 11:24.1 2:57.5 2 44:22.0 17.6mph 0:46.7 2 27:26.9 8:51/M 1:26:57.3  
3 64 Jen Nason 319 39 1 9:05.3 3:34.3 4 47:29.7 16.4mph 0:37.6 3 28:50.9 9:18/M 1:29:38.0  
4 73 Heather Hartmann 249 38 4 10:28.2 4:34.3 5 48:49.7 16.0mph 1:49.9 4 28:53.7 9:19/M 1:34:36.1  
5 74 Autumn Meier 247 38 2 9:59.7 5:02.6 6 48:51.3 16.0mph 1:48.8 5 28:53.8 9:19/M 1:34:36.5  
6 78 Erin Fuson 186 36 3 10:04.4 4:06.4 3 46:59.7 16.6mph 1:36.6 6 34:04.2 10:59/M 1:36:51.5  
7 89 Wendy Kratochvil 114 39     16:46.2 7 50:12.7 15.5mph 0:53.2 8 36:14.7 11:41/M 1:44:07.0  
8 93 Kat Sparks 278 39 7 12:13.2 5:03.4 8 53:34.3 14.6mph 1:57.8 7 35:06.8 11:19/M 1:47:55.7  
9 96 Nicole Patino 382 36 8 14:02.9 6:05.2 9 1:02:48.5 12.4mph 1:00.6 9 38:59.6 12:35/M 2:02:57.0  
 
Top

Female 40 to 44

  Overall   ——- Swim ——- T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 45 Melissa Thiems 213 43 1 9:14.8 3:30.3 1 40:12.3 19.4mph 1:38.4 1 28:00.3 9:02/M 1:22:36.4  
2 71 Kara Giddings 97 44 3 11:31.2 3:54.2 3 47:45.1 16.3mph 1:38.6 2 28:33.7 9:13/M 1:33:23.0  
3 77 Trina Vazquez 277 41     14:10.2 4 48:49.9 16.0mph 1:17.8 4 32:05.4 10:21/M 1:36:23.5  
4 79 Stephanie Joos 272 44 5 12:50.3 4:29.3 2 47:26.1 16.4mph 2:20.7 3 30:20.6 9:47/M 1:37:27.1  
5 98 Collette Hughes 356 42 2 10:08.2 5:22.9 5 1:04:16.1 12.1mph 1:13.7 5 45:00.3 14:31/M 2:06:01.4  
6 101 Mae Polczynski 133 40 4 11:34.1 5:30.3 6 1:05:30.5 11.9mph 2:06.0 6 45:17.7 14:36/M 2:09:58.8  
 
Top

Female 45 to 49

  Overall   ——- Swim ——- T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 41 Michele Meckfessel 302 46 4 11:36.3 2:45.1 1 40:26.4 19.3mph 1:19.5 1 25:26.4 8:12/M 1:21:33.7  
2 50 Sarah Albracht 229 49 2 8:22.9 3:37.2 2 42:52.1 18.2mph 1:18.3 5 28:11.9 9:05/M 1:24:22.6  
3 56 Rebecca Mitchell 216 48 3 9:16.8 3:23.8 3 44:28.8 17.5mph 1:40.8 2 28:05.4 9:04/M 1:26:55.8  
4 60 Amy Dennis 153 45 1 8:22.4 3:50.2 4 46:32.7 16.8mph 1:12.2 3 28:06.1 9:04/M 1:28:03.7  
5 67 Amy James 258 47 5 11:46.5 3:06.4 5 47:04.9 16.6mph 1:05.6 4 28:11.6 9:05/M 1:31:15.1  
6 88 Melissa brown 348 46 6 13:58.8 4:30.0 6 50:13.8 15.5mph 1:19.5 6 33:35.4 10:50/M 1:43:37.8  
 
Top

Female 50 to 54

  Overall   ——- Swim ——- T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 65 Jane Riley 218 54 1 10:57.3 3:08.3 3 48:34.9 16.1mph 0:49.9 1 27:08.1 8:45/M 1:30:38.7  
2 81 Jennifer Dizes 289 52 3 13:46.2 5:14.8 1 43:21.0 18.0mph 0:48.2 3 36:14.8 11:41/M 1:39:25.2  
3 84 Linda Weiss 239 54 2 11:09.1 4:40.4 2 48:15.0 16.2mph 4:21.8 2 34:22.9 11:05/M 1:42:49.4  
 
Top

Female 55 to 59

  Overall   ——- Swim ——- T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 90 Susan Collins 206 56 2 11:08.7 4:08.6 1 50:40.3 15.4mph 1:27.2 1 36:59.5 11:56/M 1:44:24.4  
2 100 Kathy Vest 329 58 1 10:47.2 8:00.7 2 1:07:36.0 11.5mph 0:50.1 2 40:38.5 13:06/M 2:07:52.6  
 
Top

Female 60 to 64

  Overall   ——- Swim ——- T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 76 Liz McCane 39 61 1 8:42.0 4:21.9 1 47:40.6 16.4mph 1:27.7 1 33:27.6 10:47/M 1:35:40.0  
2 97 Kathy Norman 322 61 2 11:55.1 6:13.4 2 53:03.4 14.7mph 3:37.7 2 48:23.7 15:36/M 2:03:13.5  
 
Top

Female 65 to 69

  Overall   ——- Swim ——- T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 68 Sunny Dahlquist 327 65 1 9:34.1 5:10.2 1 48:19.5 16.1mph 0:53.4 1 27:49.9 8:58/M 1:31:47.4  
 
Top

Male Open Winners

  Overall   ——- Swim ——- T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 1 Jeff Jones 306 26 1 7:05.1 2:05.4 3 34:00.9 22.9mph 0:40.1 1 19:39.8 6:20/M 1:03:31.4  
2 2 Derek Johnson 367 43 2 7:08.8 1:58.1 2 33:35.9 23.2mph 0:44.2 2 20:05.2 6:29/M 1:03:32.4  
3 3 Martin Grueble 381 51 3 7:42.4 2:04.0 1 32:22.4 24.1mph 0:39.0 3 20:57.8 6:45/M 1:03:45.8  
 
Top

Male 18 and Under

  Overall   ——- Swim ——- T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 24 Cole Deming 198 18 2 10:03.9 2:29.4 1 39:03.8 20.0mph 1:32.8 1 22:31.1 7:16/M 1:15:41.2  
2 92 Griffin Wright 196 12 1 8:27.5 5:33.7 2 56:28.2 13.8mph 1:09.6 2 34:39.7 11:11/M 1:46:18.8  
 
Top

Male Age 19

  Overall   ——- Swim ——- T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 5 Richard Roberts 250 19 1 5:24.2 1:48.8 1 38:12.4 20.4mph 0:35.1 1 20:57.8 6:45/M 1:06:58.4  
 
Top

Male 20 to 24

  Overall   ——- Swim ——- T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 11 Ty Mullins 372 23 2 7:46.0 2:42.0 1 37:24.1 20.9mph 1:02.4 1 23:31.0 7:35/M 1:12:25.6  
2 14 Adam Hart 244 24 1 7:31.1 2:17.8 2 38:00.7 20.5mph 0:47.8 2 24:31.2 7:55/M 1:13:08.7  
3 47 Joseph Petty 219 21 3 11:08.8 2:55.8 3 42:12.1 18.5mph 1:03.9 3 25:19.4 8:10/M 1:22:40.2  
 
Top

Male 25 to 29

  Overall   ——- Swim ——- T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 4 Jacob White 284 25 1 6:13.9 2:16.9 2 34:57.3 22.3mph 0:50.7 1 21:10.4 6:50/M 1:05:29.3  
2 7 Andrew Sepiol 359 27 2 6:23.5 1:51.5 1 34:26.3 22.7mph 0:46.5 4 24:01.3 7:45/M 1:07:29.3  
3 12 Matt Brauer 365 25 4 7:38.8 3:41.3 4 38:12.2 20.4mph 1:09.7 3 22:04.2 7:07/M 1:12:46.5  
4 20 Sean Neuman 291 28 6 8:39.4 2:35.3 5 39:57.5 19.5mph 1:37.7 2 22:01.9 7:06/M 1:14:51.9  
5 21 Tyler Diers 321 25 3 6:27.0 2:13.2 6 40:55.5 19.1mph 1:01.0 5 24:30.9 7:54/M 1:15:07.7  
6 23 Kevin Beehner 378 29 5 7:51.1 3:05.0 3 38:08.5 20.5mph 1:49.6 6 24:36.2 7:56/M 1:15:30.6  
7 85 Daniel Alderson 122 29     14:28.6 7 47:04.4 16.6mph 1:33.5 7 39:59.8 12:54/M 1:43:06.5  
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ——- Swim ——- T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 80 Joe Sun 49 34 1 11:46.0 3:58.6 2 52:19.7 14.9mph 2:01.4 1 27:55.9 9:00/M 1:38:01.9  
2 86 Jeremy Tackett 237 30 2 15:04.3 3:58.2 1 49:58.5 15.6mph 2:32.9 2 31:45.5 10:15/M 1:43:19.4  
3 104 Bob Reif 140 32 3 47:12.1 6:27.1 3 1:35:13.0 8.19mph 3:59.3 3 1:09:41.6 22:29/M 3:42:33.3  
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ——- Swim ——- T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 18 Chris McAndrew 369 38 9 10:54.6 3:00.1 1 36:31.5 21.4mph 1:11.9 1 22:56.8 7:24/M 1:14:35.2  
2 19 Lance Keithley 304 38 1 7:19.3 2:48.4 2 37:56.9 20.6mph 0:56.1 4 25:34.3 8:15/M 1:14:35.3  
3 27 Mike Maddox 336 35 4 8:30.0 2:50.6 4 39:01.7 20.0mph 0:32.8 2 25:19.1 8:10/M 1:16:14.4  
4 29 Aaron Miner 222 38 2 7:50.3 2:54.9 5 39:31.7 19.7mph 1:12.3 3 25:21.8 8:11/M 1:16:51.1  
5 33 Kevin Parsons 148 35 3 8:15.9 3:37.9 6 40:05.7 19.5mph 1:14.7 5 25:51.2 8:20/M 1:19:05.5  
6 42 Nick Tode 303 36 6 8:54.0 3:47.5 3 38:31.9 20.3mph 1:27.0 8 28:55.9 9:20/M 1:21:36.4  
7 51 Nick Biggs 283 36 7 9:40.9 3:53.3 7 42:38.6 18.3mph 1:35.0 7 26:44.7 8:37/M 1:24:32.7  
8 69 Jeff Harris 357 39 10 11:28.8 5:32.0 8 43:51.2 17.8mph 1:10.8 9 29:55.7 9:39/M 1:31:58.6  
9 72 Matthew Vaughn 228 36 5 8:46.5 4:58.2 9 51:31.7 15.1mph 2:41.4 6 26:10.2 8:26/M 1:34:08.2  
10 94 Daniel Koeppel 274 35 8 10:35.5 5:13.8 10 52:31.8 14.9mph 1:59.4 10 37:41.9 12:09/M 1:48:02.6  
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ——- Swim ——- T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 6 Brian Harding 268 41     9:25.6 1 33:44.4 23.1mph 0:53.2 1 23:12.2 7:29/M 1:07:15.6  
2 8 Chad Jones 241 40 3 8:06.7 2:54.1 3 35:38.3 21.9mph 0:45.9 2 23:16.5 7:30/M 1:10:41.8  
3 10 Ken Miner 280 44 1 7:40.8 1:44.1 4 35:53.7 21.7mph 0:39.8 4 25:42.4 8:17/M 1:11:40.9  
4 16 Justin Derry 314 42 5 11:20.5 2:47.0 2 35:04.6 22.2mph 1:08.9 3 23:47.0 7:40/M 1:14:08.3  
5 53 Tobe Suarez 261 43 2 8:01.3 3:57.5 6 43:05.7 18.1mph 1:11.3 7 30:11.5 9:44/M 1:26:27.5  
6 54 Shawn Moore 10 40 6 11:41.7 2:29.8 5 41:52.1 18.6mph 1:24.7 5 28:59.4 9:21/M 1:26:27.8  
7 66 Charles Tabing 187 40 4 11:06.9 4:06.0 7 44:06.5 17.7mph 1:40.2 6 29:39.6 9:34/M 1:30:39.3  
DQ DQ J Wood 373 44     1:02:42.6 8 54:34.3 14.3mph 1:35.3 DQ 39:34.3 12:46/M 2:38:26.6  
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ——- Swim ——- T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 9 Tony Maier 379 47 6 8:24.0 2:23.4 1 36:07.8 21.6mph 0:45.2 3 23:15.5 7:30/M 1:10:56.1  
2 13 Jim Butler 226 47 9 9:13.8 1:57.3 5 37:27.8 20.8mph 1:19.6 2 23:08.8 7:28/M 1:13:07.5  
3 22 David Terry 343 46 4 8:16.4   8 41:13.4 18.9mph 1:08:29.9     **:29/M 1:15:16.8  
4 26 Bryan Albracht 230 49 2 8:10.5 3:48.0 2 36:31.0 21.4mph 0:59.8 6 26:36.8 8:35/M 1:16:06.3  
5 32 Matt Dunn 354 45 3 8:13.7 2:50.2 7 39:26.4 19.8mph 1:07.2 7 27:21.4 8:49/M 1:18:59.1  
6 38 Tim Atchley 310 49 8 8:54.1 3:05.4 3 37:02.0 21.1mph 1:34.6 12 30:38.5 9:53/M 1:21:14.8  
7 39 Jim Dugan 337 49 1 8:06.1 3:31.1 6 37:36.9 20.7mph 2:19.0 11 29:42.7 9:35/M 1:21:15.8  
8 40 Bill Fleming 234 49 7 8:27.5 3:02.6 9 41:18.1 18.9mph 0:55.0 8 27:42.5 8:56/M 1:21:25.9  
9 44 Chris Belobrajdic 131 49 13 11:44.9 2:26.2 4 37:03.0 21.1mph 2:00.0 10 28:47.9 9:17/M 1:22:02.3  
10 48 Louie Petronijevic 113 48 12 11:26.3 4:10.3 12 44:34.1 17.5mph 0:42.3 1 22:32.5 7:16/M 1:23:25.8  
11 49 Steve McClenning 364 48     13:33.3 10 42:57.9 18.2mph 1:12.9 5 25:48.8 8:19/M 1:23:33.0  
12 52 Michael Arnolds 204 48 5 8:21.7 2:56.7 13 48:43.4 16.0mph 0:46.6 4 25:11.4 8:07/M 1:25:59.9  
13 62 Jay Luse 308 49 11 10:52.3 3:31.4 11 44:02.4 17.7mph 1:36.6 9 28:39.8 9:15/M 1:28:42.7  
14 83 David Hercules 286 46 10 10:06.5 6:55.0 14 48:53.5 16.0mph 1:35.9 13 34:07.5 11:00/M 1:41:38.5  
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ——- Swim ——- T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 17 Jeffrey Mumma 311 51 1 7:02.8 2:49.3 2 37:00.6 21.1mph 1:02.6 2 26:37.5 8:35/M 1:14:32.8  
2 25 Pete Matthews 214 52 2 7:03.9 2:58.9 4 41:44.6 18.7mph 1:14.9 1 22:41.9 7:19/M 1:15:44.4  
3 28 David Bagot 257 52 4 7:47.0 2:34.2 3 37:43.2 20.7mph 0:56.9 4 27:16.0 8:48/M 1:16:17.4  
4 63 Daniel McCarrick 335 52 6 12:57.9 3:40.8 5 44:33.0 17.5mph 1:13.8 3 26:51.9 8:40/M 1:29:17.5  
5 87 Duncan Murray 358 51 5 11:57.8 6:06.7 6 54:24.7 14.3mph 1:53.5 5 29:01.3 9:22/M 1:43:24.1  
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ——- Swim ——- T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 30 Ron Hoyne 301 59 1 7:08.4 2:51.6 1 38:09.8 20.4mph 1:11.8 3 28:54.0 9:19/M 1:18:15.9  
2 34 Mark Stieren 233 55     13:34.7 2 38:39.6 20.2mph 1:12.2 1 25:59.9 8:23/M 1:19:26.5  
3 36 Kent Wolff 324 57 2 8:04.2 2:29.6 3 38:58.3 20.0mph 0:56.2 4 29:26.6 9:30/M 1:19:55.2  
4 61 Bruce Vest 328 55 3 9:20.6 5:41.3 4 43:58.4 17.7mph 0:52.9 2 28:19.4 9:08/M 1:28:12.8  
 
Top

Male 60 to 64

  Overall   ——- Swim ——- T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 70 Mike Conlon 296 63 2 10:12.1 5:06.8 2 46:14.4 16.9mph 1:14.2 1 29:33.1 9:32/M 1:32:20.7  
2 82 Rod Molnar 224 62 3 12:28.4 4:22.0 1 45:13.3 17.3mph 1:42.7 2 36:39.7 11:49/M 1:40:26.4  
3 91 Dennis Hatch 313 62 1 10:08.9 6:46.8 4 48:26.3 16.1mph 2:20.1 3 37:56.4 12:14/M 1:45:38.7  
4 103 Dave Pfeiffer 315 61 4 1:08:38.8 8:02.7 5 1:07:43.1 11.5mph 5:19.1 4 1:09:52.9 22:32/M 3:39:36.8  
DQ DNF Mike Murphy 355 62 DQ 12:17.3 7:44.4 3 47:54.7 16.3mph 13:02.9        
 
Top

Male 65 to 69

  Overall   ——- Swim ——- T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 58 John Zielinski 145 66 1 8:29.6 4:27.4 1 42:12.5 18.5mph 1:59.0 1 29:58.5 9:40/M 1:27:07.2  
 
Top

Male 70 and Over

  Overall   ——- Swim ——- T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 95 Bill Coyne 312 73 1 13:34.5 4:53.0 1 54:28.0 14.3mph 1:28.1 1 37:24.5 12:04/M 1:51:48.3  
 

Sprint Clydesdale/Athena

Top

Female 99 and Under

  Overall   ——- Swim ——- T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 3 Dianna Shank 287 47 1 9:54.9 3:20.8 1 45:10.2 17.3mph 1:29.2 1 33:15.5 10:44/M 1:33:10.8  
2 5 Breanna Burton 282 33 3 11:14.6 3:46.9 2 45:59.5 17.0mph 1:41.1 2 35:40.0 11:30/M 1:38:22.3  
3 6 Patricia Martin 341 38 2 10:49.8 4:17.8 3 48:30.7 16.1mph 2:30.3 3 44:29.1 14:21/M 1:50:37.9  
4 8 Ann Beck 342 40 4 11:23.8 4:32.2 4 1:02:30.7 12.5mph 3:08.0 4 45:10.3 14:34/M 2:06:45.3  
 
Top

Male 99 and Under

  Overall   ——- Swim ——- T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 1 Adam Hergert 254 38 1 9:40.5 3:03.4 3 41:46.5 18.7mph 1:21.2 1 26:59.4 8:42/M 1:22:51.2  
2 2 Steve Burton 124 42 2 9:47.0 3:43.5 2 41:35.2 18.8mph 2:18.5 2 33:19.8 10:45/M 1:30:44.1  
3 4 John Phillips 353 38 3 11:01.3 4:51.8 1 40:24.7 19.3mph 0:55.6 3 37:53.2 12:13/M 1:35:06.8  
4 7 Tim Roberts 199 42 4 11:17.1 5:33.9 4 51:24.2 15.2mph 0:51.7 4 45:05.5 14:33/M 1:54:12.6  
 

Sprint Relay

Top

Female 99 and Under

  Overall   ——- Swim ——- T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 3 Moms Gone Wild 100 39 4 10:28.6 1:37.1 4 46:28.2 16.8mph 0:16.5 3 26:02.6 8:24/M 1:24:53.3  
2 4 A Man, A Woman, And A Baby 285 27 3 10:18.4 3:51.3 3 43:38.3 17.9mph 0:16.8 4 29:39.9 9:34/M 1:27:44.9  
 
Top

Female 99 and Under

  Overall   ——- Swim ——- T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 1 Team BDT 325 57 2 7:58.3 1:07.9 1 34:56.1 22.3mph 0:13.3 1 21:51.5 7:03/M 1:06:07.3  
2 2 Holy Lemons 318 19 1 6:45.1 2:00.2 2 37:36.7 20.7mph 0:13.2 2 22:53.5 7:23/M 1:09:29.0  
 

Olympic

Top

Female Open Winners

  Overall   ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 15 Jill Laswell 259 43     31:14.8 2 1:12:50.7 20.4mph 1:10.9 1 49:30.9 7:59/M 2:34:47.4  
2 21 Kelley Unsicker 134 41 1 28:12.9 31:26/M 3:34.0 1 1:11:15.0 20.9mph 1:35.7 3 56:01.5 9:02/M 2:40:39.3  
3 34 Bridget McAndrew 351 38 2 30:55.4 34:33/M 3:03.1 3 1:17:48.3 19.1mph 1:04.2 2 54:08.2 8:44/M 2:46:59.4  
 
Top

Female 20 to 24

  Overall   ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 60 Kaitlyn Fedak 298 23 1 31:38.0 35:13/M 5:43.1 1 1:25:16.6 17.5mph 1:51.3 1 58:14.3 9:24/M 3:02:43.4  
 
Top

Female 25 to 29

  Overall   ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 70 Amber Leighton 347 29 2 33:20.2 37:38/M 4:42.5 1 1:27:15.5 17.1mph 0:41.4 2 1:02:30.6 10:05/M 3:08:30.3  
2 77 Haley Sun 44 25 3 34:01.2 37:51/M 4:04.6 3 1:33:08.0 16.0mph 1:59.1 1 58:24.9 9:25/M 3:11:38.0  
3 86 Amy George 240 29 1 32:10.1 35:54/M 3:35.1 2 1:27:57.8 16.9mph 1:42.3 4 1:18:50.0 12:43/M 3:24:15.4  
4 93 Gina Massie 299 27 5 38:34.2 43:01/M 6:21.4 4 1:47:59.2 13.8mph 2:25.8 3 1:10:13.9 11:20/M 3:45:34.6  
5 98 Allison Kunerth 197 29 4 35:09.3 39:16/M 5:49.3 5 3:04:33.6 8.06mph 1:03.2 5 1:25:09.2 13:44/M 5:11:44.8  
 
Top

Female 30 to 34

  Overall   ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 53 Jennifer Schmidt 305 30 1 30:36.2 34:13/M 4:04.4 2 1:25:11.0 17.5mph 1:32.3 1 56:26.3 9:06/M 2:57:50.3  
2 79 Angie Dolosic 270 32 3 36:33.1 40:41/M 4:25.3 3 1:29:30.5 16.6mph 1:59.5 2 1:03:03.9 10:10/M 3:15:32.5  
3 87 Alasen Zarndt 225 34 2 31:54.9 35:30/M 4:44.4 4 1:31:29.5 16.3mph 2:12.7 3 1:14:40.7 12:03/M 3:25:02.4  
4 94 Becky Bowe 142 34 4 54:05.8 60:22/M 5:53.9 1 1:25:01.4 17.5mph 1:59.7 4 1:27:29.7 14:07/M 3:54:30.6  
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 36 Anne Leontsinis 294 39 1 26:30.4 29:27/M 5:31.0 1 1:17:19.3 19.2mph 4:19.2 3 54:15.9 8:45/M 2:48:56.0 1:00
2 39 Emily Johnson 339 35 3 31:22.4 35:08/M 2:51.3 2 1:23:23.5 17.8mph 1:20.5 1 52:33.2 8:29/M 2:51:31.0  
3 65 Nicole Lake 217 35 5 35:10.5 39:22/M 5:17.0 5 1:28:06.4 16.9mph 2:17.9 2 53:43.7 8:40/M 3:04:35.7  
4 72 Julie Hartje 212 35 2 27:44.9 30:56/M 4:08.5 6 1:32:11.2 16.1mph 1:30.5 4 1:03:19.4 10:13/M 3:08:54.6  
5 78 Katie Mondy Hughes 51 39 6 36:33.7 40:54/M 3:20.1 3 1:25:42.5 17.4mph 1:26.9 6 1:07:42.7 10:55/M 3:14:46.1  
6 84 Haley Allmond 300 38 7 41:38.5 46:27/M 4:13.3 4 1:27:13.6 17.1mph 2:34.3 7 1:07:58.1 10:58/M 3:23:37.9  
7 91 Denise Harris 243 35 8 48:40.1 54:13/M 3:42.7 8 1:38:39.8 15.1mph 1:45.8 5 1:06:45.4 10:46/M 3:39:34.0  
8 92 Jenny Nielsen 149 35 4 33:56.2 37:48/M 4:29.0 7 1:33:38.7 15.9mph 2:53.9 8 1:28:18.5 14:15/M 3:43:16.5  
 
Top

Female 40 to 44

  Overall   ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 50 Jeanna Clark 91 42 2 34:51.4 38:59/M 4:40.5 1 1:19:59.6 18.6mph 2:02.5 1 56:04.4 9:03/M 2:57:38.6  
2 71 Jennifer Loethen 374 41 1 33:48.6 37:52/M 6:48.4 2 1:27:31.5 17.0mph 2:46.6 2 57:47.7 9:19/M 3:08:42.9  
3 83 Amy DeClue 251 40 3 36:22.9 40:41/M 4:16.5 3 1:32:05.7 16.2mph 1:37.2 3 1:02:43.0 10:07/M 3:17:05.5  
4 96 Kari Crawford 125 42 4 45:51.7 51:09/M 4:47.2 4 1:55:15.3 12.9mph 2:47.5 4 1:19:32.8 12:50/M 4:08:14.6  
 
Top

Female 45 to 49

  Overall   ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 48 Debra Ritter 90 48 5 36:56.1 41:17/M 4:09.8 3 1:21:09.7 18.3mph 3:12.4 1 51:56.9 8:23/M 2:57:25.1  
2 52 Liz Stryker 375 47 4 36:42.8 40:52/M 4:04.7 1 1:19:23.4 18.7mph 1:30.5 2 56:06.2 9:03/M 2:57:47.9  
3 64 Donna Polinke 361 49 2 33:11.1 36:57/M 4:34.8 2 1:20:27.9 18.5mph 2:28.1 7 1:03:39.3 10:16/M 3:04:21.4  
4 73 Tina Leonard 126 45 3 35:01.1 39:06/M 4:46.8 5 1:27:41.8 17.0mph 2:40.3 3 58:45.6 9:29/M 3:08:55.7  
5 74 Lisa Fowler 220 49 6 37:45.3 42:04/M 4:06.2 4 1:26:24.7 17.2mph 1:42.6 4 58:57.4 9:30/M 3:08:56.4  
6 82 Erica Hunt 346 47 1 31:23.8 34:52/M 8:06.6 6 1:35:09.2 15.6mph 2:45.9 5 59:15.5 9:33/M 3:16:41.2  
7 90 Georgia Capistrant 242 47 7 46:48.8 52:19/M 5:28.5 8 1:42:28.4 14.5mph 1:57.4 6 1:02:22.7 10:04/M 3:39:05.9  
8 97 Tina Klein 46 49 8 1:01:00.5 67:59/M 5:07.8 7 1:38:45.3 15.1mph 2:11.3 8 1:23:17.0 13:26/M 4:10:22.2  
 
Top

Female 50 to 54

  Overall   ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 44 Catheryn Nelson 360 50 1 32:17.1 35:58/M 3:45.4 1 1:24:08.9 17.7mph 1:42.2 1 52:07.7 8:24/M 2:54:01.5  
2 88 Robin Leenders 231 52 2 43:56.5 49:08/M 5:41.9 2 1:32:12.4 16.1mph 3:13.4 2 1:03:56.8 10:19/M 3:29:01.1  
 
Top

Female 55 to 59

  Overall   ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 43 Michele Sackett 248 55 1 33:09.8 36:50/M 2:38.0 1 1:17:48.8 19.1mph 1:35.0 1 57:55.3 9:20/M 2:53:07.0  
 
Top

Male Open Winners

  Overall   ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 1 Jacob Goldkamp 377 38 3 22:49.8 25:21/M 1:54.5 1 1:01:14.8 24.3mph 0:40.1 2 40:22.4 6:31/M 2:07:01.8  
2 2 Robert Wieland 279 48 2 22:02.6 24:31/M 1:54.6 3 1:05:47.6 22.6mph 0:39.1 1 39:50.5 6:25/M 2:10:14.6  
3 3 Peter Willett 316 31 1 19:54.3 22:08/M 3:03.6 2 1:04:34.4 23.0mph 0:53.3 3 46:15.2 7:28/M 2:14:40.9  
 
Top

Male 20 to 24

  Overall   ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 28 Derek Hevel 128 22 1 35:36.1 39:41/M 2:47.3 1 1:17:43.2 19.1mph 0:47.0 1 46:15.3 7:28/M 2:43:09.0  
2 56 Jon Grimwood 127 23 2 40:30.9 45:10/M 3:01.8 2 1:27:24.1 17.0mph 0:41.1 2 47:40.2 7:41/M 2:59:18.3  
 
Top

Male 25 to 29

  Overall   ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 7 Rem Dyas 366 26 1 27:51.0 31:01/M 2:30.5 1 1:08:14.5 21.8mph 0:55.4 1 45:02.2 7:16/M 2:24:33.8  
2 32 Jacob Parmentier 184 26 2 34:22.7 38:26/M 3:00.8 2 1:14:53.1 19.9mph 1:14.7 2 53:06.0 8:34/M 2:46:37.4  
3 62 Colin Long 121 26 3 37:08.7 41:24/M 3:39.3 3 1:23:54.8 17.7mph 0:53.1 3 57:46.1 9:19/M 3:03:22.2  
4 81 Jeremy Kiersz 147 27 5 40:42.6 45:39/M 3:15.3 4 1:24:48.4 17.5mph 1:21.6 4 1:05:50.1 10:37/M 3:15:58.2  
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 6 Sean Leighton 340 34 1 28:26.3 32:00/M 2:26.2 1 1:06:50.8 22.3mph 0:41.5 3 45:25.3 7:20/M 2:23:50.2  
2 8 Benjamin Kopecky 269 30 7 31:30.6 35:08/M 2:11.4 5 1:15:24.6 19.7mph 0:33.5 1 37:26.3 6:02/M 2:27:06.6  
3 11 Zachary Knebel 116 33 2 28:49.4 32:13/M 4:16.8 2 1:10:47.3 21.0mph 2:36.6 2 43:23.6 7:00/M 2:29:53.8  
4 17 Joshua Smith 264 33 4 30:23.8 33:56/M 3:44.5 4 1:12:41.4 20.5mph 1:12.2 8 50:28.2 8:08/M 2:38:30.4  
5 27 Matt Woodlief 119 31 3 30:08.9 33:39/M 4:24.2 7 1:16:49.5 19.4mph 2:46.5 6 48:30.0 7:49/M 2:42:39.3  
6 29 Ryan Polczynski 132 31 11 32:44.0 36:51/M 3:35.8 9 1:19:31.0 18.7mph 0:36.4 4 47:18.4 7:38/M 2:43:45.8  
7 38 Jeff Decker 262 33 13 36:05.1 40:07/M 4:05.7 3 1:10:51.2 21.0mph 1:27.5 12 58:43.0 9:28/M 2:51:12.7  
8 42 James McLauchlan 120 31 8 31:39.1 35:20/M 10:40.7 8 1:17:28.1 19.2mph 4:17.5 7 48:46.7 7:52/M 2:52:52.3  
9 45 Michael Hart 138 30 9 32:14.4 35:56/M 6:37.9 11 1:21:47.1 18.2mph 1:15.0 9 53:41.4 8:40/M 2:55:36.0  
10 47 Michael Jiminez 363 34 6 31:24.6 35:04/M 3:58.2 12 1:22:11.3 18.1mph 1:41.3 11 57:12.0 9:14/M 2:56:27.6  
11 57 Michael Kleban 189 31 15 42:29.3 47:27/M 4:02.5 14 1:23:50.5 17.7mph 1:35.6 5 47:28.6 7:39/M 2:59:26.6  
12 66 Brian Grondin 200 31 12 33:25.5 37:16/M 5:04.4 6 1:16:34.3 19.4mph 2:13.5 13 1:07:24.0 10:52/M 3:04:41.8  
13 69 Grant Wiegmann 267 31 10 32:33.5 36:14/M 4:04.6 10 1:21:11.1 18.3mph 2:13.1 14 1:08:09.2 11:00/M 3:08:11.7  
14 75 Andrew Babitz 141 31 5 30:43.5 34:14/M 4:48.1 13 1:22:17.3 18.1mph 1:44.3 15 1:10:31.8 11:22/M 3:10:05.2  
15 80 Nicholas Krzesinski 139 33 14 37:40.1 41:58/M 6:52.4 15 1:32:07.8 16.2mph 2:25.2 10 56:32.0 9:07/M 3:15:37.7  
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 31 Chris Noeth 334 35 3 31:00.5 34:40/M 2:47.1 2 1:15:15.7 19.8mph 1:56.5 3 53:35.9 8:39/M 2:44:35.9  
2 33 Michael Delcomyn 210 37 8 45:20.6 50:44/M 3:31.3 1 1:14:04.0 20.1mph 1:44.4 1 42:08.1 6:48/M 2:46:48.7  
3 37 Chad Wiegmann 281 38 2 30:51.8 34:22/M 4:59.5 4 1:21:55.4 18.2mph 2:27.3 2 50:31.3 8:09/M 2:50:45.6  
4 49 Corey Wagner 144 35 1 26:19.7 29:18/M 6:44.9 3 1:19:56.3 18.6mph 1:46.2 7 1:01:49.2 9:58/M 2:57:36.5 1:00
5 54 Kirk Brueggeman 263 39 6 34:34.9 38:32/M 4:29.6 5 1:24:02.8 17.7mph 1:27.3 4 53:58.6 8:42/M 2:58:33.3  
6 63 Kacee Moreton 221 39 4 33:19.3 37:11/M 5:16.2 7 1:24:47.4 17.6mph 3:31.3 6 57:20.6 9:15/M 3:04:14.9  
7 68 Robert Patino 255 39 7 42:49.5 47:47/M 4:00.3 6 1:24:37.8 17.6mph 1:17.6 5 54:29.7 8:47/M 3:07:15.0  
8 85 Kyle Hartje 211 35 5 34:16.9 38:12/M 5:26.3 8 1:31:13.9 16.3mph 2:39.7 8 1:10:16.2 11:20/M 3:23:53.2  
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 13 Charlie Blackburn 338 43 1 29:00.1 32:16/M 4:10.7 1 1:10:19.9 21.2mph 1:27.5 2 46:45.0 7:32/M 2:31:43.4  
2 22 Matthew Mauritzson 235 40 4 33:56.9 37:42/M 3:33.8 2 1:12:08.5 20.6mph 2:08.8 3 49:02.0 7:55/M 2:40:50.2  
3 24 Jason Anderson 368 43 7 34:51.8 38:50/M 3:45.7 3 1:13:30.4 20.2mph 2:45.0 1 46:20.9 7:28/M 2:41:13.8  
4 30 Charles Mcfarlin 376 41 2 29:08.8 32:30/M 3:43.8 4 1:14:59.1 19.8mph 1:04:38.4     **:44/M 2:44:23.1  
5 55 James McFarland 276 42 6 34:06.7 38:16/M 4:34.1 5 1:18:56.1 18.9mph 3:03.4 6 57:53.7 9:20/M 2:58:34.2  
6 67 Aldo Manfroi 209 44 3 32:28.8 36:24/M 4:07.4 7 1:32:28.0 16.1mph 1:45.7 5 54:55.4 8:51/M 3:05:45.4  
7 76 Michael Bucher 112 40 5 34:02.8 38:08/M 4:09.0 6 1:20:12.8 18.6mph 2:13.4 7 1:09:53.6 11:16/M 3:10:31.8  
8 89 Tom Gazda 370 42 8 1:03:03.5 70:27/M 3:13.3 8 1:33:48.5 15.9mph 0:50.4 4 53:53.2 8:41/M 3:34:49.1  
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 10 PAUL HULEN 256 47 6 30:10.4 33:36/M 2:43.9 1 1:07:47.4 22.0mph 1:02.5 2 48:06.8 7:45/M 2:29:51.2  
2 12 James Ritter 86 49 2 27:16.8 30:28/M 2:49.7 2 1:08:29.1 21.7mph 1:23.5 4 50:47.3 8:11/M 2:30:46.6  
3 14 Mathew Kessler 371 46 5 30:09.3 33:41/M 2:55.6 5 1:11:47.9 20.7mph 1:20.7 3 48:17.0 7:47/M 2:34:30.7  
4 16 Jay Hunt 345 48 1 22:04.9 24:34/M 4:52.0 3 1:11:06.0 20.9mph 2:03.0 9 58:13.1 9:23/M 2:38:19.2  
5 19 James Clark 87 46 3 28:10.3 31:21/M 3:36.2 4 1:11:19.8 20.9mph 2:41.6 6 54:07.1 8:44/M 2:39:55.2  
6 20 Mike Spann 227 49 8 34:30.9 38:29/M 3:43.8 7 1:13:01.3 20.4mph 1:41.6 1 47:23.3 7:39/M 2:40:21.0  
7 26 Charles Green 362 45 7 31:56.2 35:32/M 4:38.9 6 1:12:44.5 20.5mph 1:36.1 5 51:27.3 8:18/M 2:42:23.3  
8 40 tariq quadri 331 45 9 34:41.4 38:48/M 3:53.5 8 1:17:26.8 19.2mph 1:36.1 7 54:38.4 8:49/M 2:52:16.3  
9 46 Thomas Roos 307 45 4 29:44.6 33:18/M 5:02.7 9 1:23:11.5 17.9mph 1:48.4 8 55:59.4 9:02/M 2:55:46.8  
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 5 Kurt Bowers 330 50 2 26:12.7 29:09/M 2:03.3 1 1:07:23.4 22.1mph 1:07.6 1 42:57.1 6:56/M 2:20:44.3 1:00
2 9 Steve Keller 245 54 1 21:57.7 24:26/M 2:39.0 2 1:09:45.1 21.3mph 0:53.2 2 52:03.1 8:24/M 2:27:18.3  
3 18 Bill Jermann 208 51             6 2:38:36.0 25:35/M 2:38:36.0  
4 35 Phil Coathey 380 51 6 39:55.5 44:29/M 3:09.8 3 1:13:18.0 20.3mph 1:05:17.5     **:44/M 2:47:49.7  
5 51 Russ Darbon 56 51 5 37:06.9 41:31/M 4:15.9 4 1:16:07.8 19.5mph 2:21.6 3 57:54.6 9:20/M 2:57:47.0  
6 58 John Best 38 53 4 36:10.5 40:27/M 4:43.3 5 1:18:23.5 19.0mph 2:38.9 5 59:52.4 9:39/M 3:01:48.8  
7 59 Joe Fedak 297 53 3 33:13.2 36:59/M 4:07.7 6 1:25:13.8 17.5mph 1:54.5 4 58:13.9 9:23/M 3:02:43.2  
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 4 ronald gillen 344 56 1 27:39.8 30:44/M 2:17.8 1 1:03:23.0 23.5mph 0:55.3 1 44:56.5 7:15/M 2:19:12.7  
2 23 robert dizes 290 55 2 27:53.5 31:22/M 3:58.0 2 1:16:59.2 19.3mph 1:39.8 2 50:24.8 8:08/M 2:40:55.4  
3 41 Tim Holland 207 56 3 32:23.6 36:13/M 3:59.0 3 1:20:46.7 18.4mph 1:49.2 3 53:43.9 8:40/M 2:52:42.6  
 
Top

Male 60 to 64

  Overall   ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 25 Carl Dake 352 60 1 31:08.6 34:42/M 2:59.1 1 1:15:05.8 19.8mph 1:26.8 1 51:00.2 8:14/M 2:41:40.6  
2 95 Alan Robbins 195 61 2 44:13.6 49:22/M 9:39.4 2 1:40:13.3 14.8mph 5:37.0 2 1:25:35.1 13:48/M 4:05:18.6  
 
Top

Male 65 to 69

  Overall   ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 61 Judd Glow 266 66 1 30:20.4 33:54/M 6:50.9 1 1:23:19.5 17.9mph 2:07.0 1 1:00:11.4 9:42/M 3:02:49.3  
 

Olympic Clydesdale/Team

Top

Female 99 and Under

  Overall   ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 3 Michelle Harrell 135 33 2 33:27.8 37:16/M 5:12.6 1 1:19:10.5 18.8mph 2:23.6 1 1:07:51.9 10:57/M 3:08:06.6  
2 4 Kristin Radcliffe 201 42 3 33:55.1 37:52/M 3:37.9 2 1:24:29.2 17.6mph 2:34.5 3 1:14:09.1 11:58/M 3:18:45.9  
3 5 Tina Simonin 203 41 1 32:40.6 36:22/M 4:30.9 3 1:26:19.2 17.2mph 2:27.8 2 1:13:20.8 11:50/M 3:19:19.5  
4 6 Gretchen Dabbs 202 36 4 35:03.7 39:11/M 5:44.3 4 1:38:34.7 15.1mph 2:46.0 4 1:26:45.1 14:00/M 3:48:54.0  
 
Top

Male 99 and Under

  Overall   ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 1 Manden Deremo 265 30 2 27:48.7 30:56/M 3:20.3 1 1:12:04.3 20.6mph 0:37.2 2 52:55.8 8:32/M 2:36:46.5  
2 2 Matt Mccall 205 39 1 27:26.2 30:32/M 2:37.6 2 1:21:43.7 18.2mph 0:56.9 1 52:15.1 8:26/M 2:44:59.7  
3 7 Oscar Harrell 136 34 3 54:40.1 60:48/M 6:07.3 3 1:26:07.5 17.3mph 3:05.7 3 1:32:36.7 14:56/M 4:02:37.5  
 

Olympic Team

Top

Female 99 and Under

  Overall   ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 2 Mid-Pack Attack 273 35 2 32:58.7 36:58/M 1:41.3 2 1:22:59.6 17.9mph 0:20.7 2 1:10:04.8 11:18/M 3:08:05.3  
 
Top

Female 99 and Under

  Overall   ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 1 Vandelay Industries 253 37 1 27:48.8 30:57/M 1:21.4 1 1:03:40.9 23.4mph 11:23.9 1 49:46.3 8:02/M 2:34:01.4