2016 Angry Turkey Age Group & Team Results

Runners-1, Mother Nature-0





Angry Turkey XC


Age Group Results


November 19, 2016




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org



Men: Top Finishers 0- 0 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 65-99

Women: Top Finishers 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 55-59 60-64 65-99

5k

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Wendy Garvin Indianapolis IN 407 46 7 21:14.14 6:51/M
2 Cara Karmolinski Indianapolis IN 397 14 19 23:21.90 7:32/M
3 Ava Zellers Westfield IN 303 13 20 23:28.47 7:34/M
Top

Female 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Robyn Schemel Westfield IN 431 11 24 24:14.66 7:49/M
2 Ashley Baldwin Westfield IN 424 14 26 24:21.34 7:51/M
3 Ella Garvin Indianapolis IN 408 13 37 25:24.46 8:12/M
4 Olivia Burkmire Plainfield IN 28 13 49 26:31.19 8:33/M
5 Lucy Cummings Westfield IN 376 13 56 27:23.98 8:50/M
6 Kennedy Kiger 457 13 57 27:29.22 8:52/M
7 Annette Wadley Avon IN 76 12 62 27:37.32 8:55/M
8 Brooke Rodgers Carmel IN 388 13 72 28:55.86 9:20/M
9 Jaycie Workman Indianapolis IN 402 13 83 30:58.77 9:59/M
10 Hannah Winn Indianapolis IN 393 12 100 35:37.40 11:29/M
11 Emily Metzger Greenwood IN 442 11 120 46:40.77 15:03/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Abigail Beiter Indianapolis IN 430 16 33 25:03.22 8:05/M
2 Savannah Morris Mooresville IN 429 17 34 25:05.69 8:05/M
3 Savanna Mills Mooresville IN 425 17 39 25:35.17 8:15/M
4 Olivia Helsel Indianapolis IN 394 15 65 27:59.77 9:02/M
5 Popeye Belden Greenwood IN 450 15 69 28:46.91 9:17/M
6 Lexi Burns Bargersville IN 451 15 90 32:32.33 10:30/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rachael Broadus Fishers IN 64 22 81 30:16.85 9:46/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Emily Prosise Bloomington IN 374 29 82 30:55.81 9:58/M
2 Lori Lewis Marion IN 419 26 95 33:31.40 10:49/M
3 Andrea DeMien Indianapolis IN 427 25 98 33:47.76 10:54/M
4 Cheria Caldwell Indianapolis IN 116 29 101 37:21.50 12:03/M
5 Kristan Calo Indianapolis IN 97 25 102 37:28.94 12:05/M
6 Lindsay Roseberry INDIANAPOLIS IN 411 29 112 41:07.47 13:16/M
7 Katherine Hollenback Anderson IN 412 28 113 41:41.13 13:27/M
8 Felicia Houston Greenwood IN 140 25 115 41:41.46 13:27/M
9 Johanna Hawkins Indianapolis IN 391 28 116 42:46.84 13:48/M
10 Katie Phillips Morgantown IN 289 25 117 42:58.86 13:52/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Katherine Tarvin Westfield IN 404 31 47 26:19.34 8:29/M
2 Lindsey Welch Mooresville IN 379 30 92 32:34.48 10:30/M
3 Laura Schroeder Indianapolis IN 434 30 94 32:53.03 10:36/M
4 Micha Buffington Alexandria IN 423 30 96 33:39.55 10:51/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sarah Nierman Indianapolis IN 227 35 23 24:04.03 7:46/M
2 Maigen Richey Indianapolis IN 421 37 35 25:16.97 8:09/M
3 Kimberly Bright Indianapolis IN 12 39 46 26:13.45 8:27/M
4 Rebecca Way Indianapolis IN 312 36 48 26:24.14 8:31/M
5 Robin Lawrence Indianapolis IN 7 35 58 27:30.81 8:52/M
6 Shaun Jones INDIANAPOLIS IN 121 35 103 37:40.24 12:09/M
7 Julie Weiss Indianapolis IN 325 35 108 38:55.22 12:33/M
8 Nicole Richardson Noblesville IN 449 38 118 43:31.72 14:02/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Shellie Lawson Rossville IN 371 44 44 26:07.37 8:25/M
2 Laura LaSell Columbus IN 150 42 50 26:36.43 8:35/M
3 Becky Hufty McCordsville IN 172 40 51 26:36.62 8:35/M
4 sandra Hochgesang Avon IN 65 41 61 27:34.85 8:54/M
5 Tricia Wadley Avon IN 66 40 73 29:00.12 9:21/M
6 Angie Shillings Indianapolis IN 31 41 85 31:18.76 10:06/M
7 Shannon Workman Indianapolis INDIANA 403 40 104 37:49.63 12:12/M
8 Karen Horiszny Glendale MO 380 41 110 40:32.84 13:05/M
9 Libby Belden Greenwood IN 444 44 124 48:17.01 15:35/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kettie Mothersead Avon IN 62 49 38 25:34.93 8:15/M
2 Hilary Eppley Avon IN 381 47 70 28:47.74 9:17/M
3 Susan Helsel Indianapolis IN 395 49 111 40:54.90 13:12/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kelly Smith Kewanna IN 436 56 89 32:12.00 10:23/M
2 jackie harrmann east peoria IL 452 55 125 48:18.00 15:35/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Barb Stayton Indianapolis IN 96 62 75 29:15.03 9:26/M
2 Karen Spicer Martinsville IN 337 64 122 47:36.81 15:21/M
Top

Female 65 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carol Garman Indianapolis IN 335 66 123 48:13.66 15:33/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Kortman Indianapolis IN 32 22 1 17:40.62 5:42/M
2 Ben Houston Bargersville IN 132 27 2 18:57.76 6:07/M
3 Mark Hiskes Brownsburg IN 34 53 3 19:53.42 6:25/M
Top

Male No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Landon Bronnenberg 458 0 52 26:38.87 8:35/M
Top

Male 9 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jack Garvin Indianapolis IN 409 9 45 26:07.75 8:25/M
2 Quinn Murray Avon IN 382 8 68 28:46.51 9:17/M
Top

Male 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kaden Wise Columbus IN 438 14 9 21:23.76 6:54/M
2 Daniel Whitehead Indianapolis IN 448 14 12 22:00.53 7:06/M
3 Ben Hochgesang Avon IN 42 13 14 22:17.63 7:11/M
4 Miles Lampert Indianapolis IN 435 14 25 24:19.86 7:51/M
5 Carter Pierce Indianapolis IN 386 10 36 25:23.20 8:11/M
6 William Cummings Westfield IN 377 11 59 27:32.59 8:53/M
7 Tyler Sisk Avon IN 399 13 80 30:06.54 9:43/M
8 Alexander Ritchie Indianapolis IN 433 14 107 38:52.95 12:32/M
9 Pierce Allen Camby IN 417 11 109 40:21.69 13:01/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sam Gercak Indianapolis IN 188 15 6 21:04.47 6:48/M
2 Max Comer Camby IN 439 17 17 23:07.36 7:27/M
3 Jacob Allen Camby IN 418 17 18 23:07.71 7:27/M
4 Derek Karmolinski Indianapolis IN 398 16 30 24:39.89 7:57/M
5 William Workman Indianapolis IN 401 15 31 24:46.43 7:59/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Garrett Belden Greenwood IN 445 20 21 23:50.09 7:41/M
2 Dylan Ferguson Avon IN 454 22 77 29:27.21 9:30/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Christopher Hollenback Anderson IN 413 29 114 41:41.31 13:27/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nick Tarvin Westfield IN 416 33 5 20:56.99 6:45/M
2 Alexander Butler 459 30 8 21:21.78 6:53/M
3 Eric Hall Indianapolis IN 385 33 16 23:06.46 7:27/M
4 Marc Abriani Westfield IN 390 32 27 24:25.35 7:53/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Cravotta Plainfield IN 250 37 13 22:15.51 7:11/M
2 Michael Ferlaino Westfield IN 389 36 22 23:59.76 7:44/M
3 David Porter Muncie IN 119 36 71 28:53.20 9:19/M
4 Michael Metzger Greenwood IN 441 38 121 46:41.52 15:04/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brian Petersson Plainfield IN 369 42 15 22:38.50 7:18/M
2 Robert Maar Plainfield IN 130 43 28 24:26.32 7:53/M
3 Scott Workman Indianapolis IN 400 42 40 25:42.96 8:17/M
4 Kyle Beimfohr Avon IN 453 43 42 25:58.72 8:23/M
5 Lonny Lawson Rossville IN 370 44 60 27:33.97 8:53/M
6 Eric Soderlund Indianapolis IN 13 41 88 31:58.45 10:19/M
7 Reggie Lyons Indianapolis IN 216 42 91 32:33.78 10:30/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chris Horton Indianapolis IN 447 45 10 21:45.44 7:01/M
2 Kevin Oliver Rossville IN 141 48 11 21:51.86 7:03/M
3 Doug Burkmire Plainfield IN 27 49 29 24:29.20 7:54/M
4 Jeff Schemel Westfield IN 432 46 32 25:02.24 8:05/M
5 Lance Garvin Indianapolis IN 405 45 43 26:07.14 8:25/M
6 Mike Griffin Avon IN 131 45 53 26:55.00 8:41/M
7 Jeff Rodgers Carmel IN 387 46 54 27:00.51 8:43/M
8 Keith Baughman Indianapolis IN 152 48 76 29:17.66 9:27/M
9 John Belden Indianapolis IN 443 45 79 29:36.16 9:33/M
10 mark smith kewanna IN 30 48 97 33:46.97 10:54/M
11 Michael Amstadt Plainfield IN 373 49 99 33:53.47 10:56/M
12 Mark Zerr NOBLESVILLE IN 378 48 106 38:39.46 12:28/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dan Schramm 455 51 4 19:58.53 6:26/M
2 Jeff Eggert Indianapolis IN 414 50 41 25:56.14 8:22/M
3 David Bradley Indianapolis IN 200 50 55 27:15.85 8:47/M
4 Michael Helsel Indianapolis IN 392 52 64 27:45.59 8:57/M
5 Darryl Hickman INDIANAPOLIS IN 437 53 66 28:17.23 9:07/M
6 Jerry Ritchie Indianapolis IN 426 52 67 28:38.22 9:14/M
7 Joe Masner II Coatesville IN 428 50 84 31:18.04 10:06/M
8 Bill Harrmann East Peoria IL 446 53 86 31:29.96 10:09/M
9 Brian Ward Columbus IN 440 54 87 31:49.10 10:16/M
10 Gene Wise 456 53 93 32:39.22 10:32/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Randal Karmolinski Indianapolis IN 396 56 74 29:06.85 9:23/M
2 John Franklin Hay Indianapolis IN 422 57 78 29:32.91 9:32/M
3 William Schaefer Indianapolis IN 346 57 105 38:04.79 12:17/M
Top

Male 65 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Charles Zimmerman, Jr Louisville KY 420 69 63 27:37.49 8:55/M
2 Bob Sunman Indianapolis IN 100 66 119 43:33.84 14:03/M




Angry Turkey XC


November 19, 2016




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org

Team – 10 MXC

Finish Position – 1

Team Score (places): 114

Team Pos Bib No Name City/State Gend/Age O’all Place Cum Place Time Cum. Time
1 188 Sam Gercak Indianapolis IN M 15 6 6 21:04.47 21:04.47
2 439 Max Comer Camby IN M 17 17 23 23:07.36 44:11.83
3 418 Jacob Allen Camby IN M 17 18 41 23:07.71 1:07:19.54
4 429 Savannah Morris Mooresville IN F 17 34 75 25:05.69 1:32:25.23
5 425 Savanna Mills Mooresville IN F 17 39 114 25:35.17 1:58:00.40
6 417 Pierce Allen Camby IN M 11 109 223 40:21.69 2:38:22.09

Team – 4 PCS

Finish Position – 2

Team Score (places): 123

Team Pos Bib No Name City/State Gend/Age O’all Place Cum Place Time Cum. Time
1 250 David Cravotta Plainfield IN M 37 13 13 22:15.51 22:15.51
2 62 Kettie Mothersead Avon IN F 49 38 51 25:34.93 47:50.44
3 369 Brian Petersson Plainfield IN M 42 15 66 22:38.50 1:10:28.94
4 130 Robert Maar Plainfield IN M 43 28 94 24:26.32 1:34:55.26
5 27 Doug Burkmire Plainfield IN M 49 29 123 24:29.20 1:59:24.46
6 453 Kyle Beimfohr Avon IN M 43 42 165 25:58.72 2:25:23.18
7 28 Olivia Burkmire Plainfield IN F 13 49 214 26:31.19 2:51:54.37
8 454 Dylan Ferguson Avon IN M 22 77 291 29:27.21 3:21:21.58
9 373 Michael Amstadt Plainfield IN M 49 99 390 33:53.47 3:55:15.05

Team – 7 ECEP School (Boys)

Finish Position – 3

Team Score (places): 143

Team Pos Bib No Name City/State Gend/Age O’all Place Cum Place Time Cum. Time
1 448 Daniel Whitehead Indianapolis IN M 14 12 12 22:00.53 22:00.53
2 435 Miles Lampert Indianapolis IN M 14 25 37 24:19.86 46:20.39
3 398 Derek Karmolinski Indianapolis IN M 16 30 67 24:39.89 1:11:00.28
4 401 William Workman Indianapolis IN M 15 31 98 24:46.43 1:35:46.71
5 409 Jack Garvin Indianapolis IN M 9 45 143 26:07.75 2:01:54.46
6 433 Alexander Ritchie Indianapolis IN M 14 107 250 38:52.95 2:40:47.41

Team – 5 WMS Run Club

Finish Position – 4

Team Score (places): 159

Team Pos Bib No Name City/State Gend/Age O’all Place Cum Place Time Cum. Time
1 389 Michael Ferlaino Westfield IN M 36 22 22 23:59.76 23:59.76
2 431 Robyn Schemel Westfield IN F 11 24 46 24:14.66 48:14.42
3 390 Marc Abriani Westfield IN M 32 27 73 24:25.35 1:12:39.77
4 432 Jeff Schemel Westfield IN M 46 32 105 25:02.24 1:37:42.01
5 387 Jeff Rodgers Carmel IN M 46 54 159 27:00.51 2:04:42.52
6 376 Lucy Cummings Westfield IN F 13 56 215 27:23.98 2:32:06.50
7 377 William Cummings Westfield IN M 11 59 274 27:32.59 2:59:39.09
8 388 Brooke Rodgers Carmel IN F 13 72 346 28:55.86 3:28:34.95

Team – 6 ECEP 1

Finish Position – 5

Team Score (places): 210

Team Pos Bib No Name City/State Gend/Age O’all Place Cum Place Time Cum. Time
1 407 Wendy Garvin Indianapolis IN F 46 7 7 21:14.14 21:14.14
2 414 Jeff Eggert Indianapolis IN M 50 41 48 25:56.14 47:10.28
3 405 Lance Garvin Indianapolis IN M 45 43 91 26:07.14 1:13:17.42
4 200 David Bradley Indianapolis IN M 50 55 146 27:15.85 1:40:33.27
5 392 Michael Helsel Indianapolis IN M 52 64 210 27:45.59 2:08:18.86
6 152 Keith Baughman Indianapolis IN M 48 76 286 29:17.66 2:37:36.52
7 395 Susan Helsel Indianapolis IN F 49 111 397 40:54.90 3:18:31.42

Team – 8 ECEP 2

Finish Position – 6

Team Score (places): 233

Team Pos Bib No Name City/State Gend/Age O’all Place Cum Place Time Cum. Time
1 416 Nick Tarvin Westfield IN M 33 5 5 20:56.99 20:56.99
2 404 Katherine Tarvin Westfield IN F 31 47 52 26:19.34 47:16.33
3 400 Scott Workman Indianapolis IN M 42 40 92 25:42.96 1:12:59.29
4 426 Jerry Ritchie Indianapolis IN M 52 67 159 28:38.22 1:41:37.51
5 396 Randal Karmolinski Indianapolis IN M 56 74 233 29:06.85 2:10:44.36
6 403 Shannon Workman Indianapolis INDIANA F 40 104 337 37:49.63 2:48:33.99

Team – 13 ECEP School (Girls)

Finish Position – 7

Team Score (places): 237

Team Pos Bib No Name City/State Gend/Age O’all Place Cum Place Time Cum. Time
1 397 Cara Karmolinski Indianapolis IN F 14 19 19 23:21.90 23:21.90
2 430 Abigail Beiter Indianapolis IN F 16 33 52 25:03.22 48:25.12
3 408 Ella Garvin Indianapolis IN F 13 37 89 25:24.46 1:13:49.58
4 394 Olivia Helsel Indianapolis IN F 15 65 154 27:59.77 1:41:49.35
5 402 Jaycie Workman Indianapolis IN F 13 83 237 30:58.77 2:12:48.12

Team – 12 Hershey Kisses

Finish Position – 8

Team Score (places): 345

Team Pos Bib No Name City/State Gend/Age O’all Place Cum Place Time Cum. Time
1 445 Garrett Belden Greenwood IN M 20 21 21 23:50.09 23:50.09
2 450 Popeye Belden Greenwood IN F 15 69 90 28:46.91 52:37.00
3 443 John Belden Indianapolis IN M 45 79 169 29:36.16 1:22:13.16
4 446 Bill Harrmann East Peoria IL M 53 86 255 31:29.96 1:53:43.12
5 451 Lexi Burns Bargersville IN F 15 90 345 32:32.33 2:26:15.45
6 444 Libby Belden Greenwood IN F 44 124 469 48:17.01 3:14:32.46
7 452 jackie harrmann east peoria IL F 55 125 594 48:18.00 4:02:50.46

Team – 9 SRC

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Pos Bib No Name City/State Gend/Age O’all Place Cum Place Time Cum. Time
1 96 Barb Stayton Indianapolis IN F 62 75 75 29:15.03 29:15.03
2 100 Bob Sunman Indianapolis IN M 66 119 194 43:33.84 1:12:48.87

Team – 1 BGR

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Pos Bib No Name City/State Gend/Age O’all Place Cum Place Time Cum. Time
1 116 Cheria Caldwell Indianapolis IN F 29 101 101 37:21.50 37:21.50

Team – 3 Team Shorts

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Pos Bib No Name City/State Gend/Age O’all Place Cum Place Time Cum. Time
1 227 Sarah Nierman Indianapolis IN F 35 23 23 24:04.03 24:04.03

Team – 11 Columbus Pathfinders

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Pos Bib No Name City/State Gend/Age O’all Place Cum Place Time Cum. Time
1 438 Kaden Wise Columbus IN M 14 9 9 21:23.76 21:23.76

Upcoming Races