2016 BD Invite Varsity Team Results

Great Racing




September 10, 2016




Results by RaceMaker Productions LLC RaceMaker Productions LLC

Final Team Results – Girls

Girls Varsity

Teams

Team – Fishers

Finish Position – 1

Team Score (places): 69

Team Score (times): 20:19.35

Ave Time:20:19.35

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 476 Miya Wai 10 6 6 19:48.16 19:48.16 0:00.00
2 419 Abby Carter 9 12 18 20:19.41 20:03.79 0:31.25
3 477 Corinne Yorkman 9 13 31 20:24.41 20:10.66 0:36.25
4 442 Kamya Lapsley 11 17 48 20:29.57 20:15.39 0:41.41
5 441 Tessa Kraft 10 21 69 20:35.20 20:19.35 0:47.04
6 417 Lilia Bodnar 9 (25) (94) 20:42.42 20:23.20 0:54.26
7 461 Liz Rogers 11 (37) (131) 21:00.87 20:28.58 1:12.71

Team – West Lafayette

Finish Position – 2

Team Score (places): 114

Team Score (times): 20:37.28

Ave Time:20:37.28

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 927 Mary Schultz 10 8 8 20:06.27 20:06.27 0:00.00
2 937 Claudia Li 12 14 22 20:26.55 20:16.41 0:20.28
3 930 Emma Tate 10 27 49 20:48.41 20:27.08 0:42.14
4 934 Abby Hummels 11 29 78 20:49.48 20:32.68 0:43.21
5 925 Sarah Greenwell 10 36 114 20:55.68 20:37.28 0:49.41
6 918 Bella Garcia 9 (41) (155) 21:06.58 20:42.16 1:00.31
7 920 Caroline Jordan 9 (42) (197) 21:07.00 20:45.71 1:00.73

Team – Pendleton Heights

Finish Position – 3

Team Score (places): 142

Team Score (times): 20:46.54

Ave Time:20:46.54

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 744 Faith Baer 12 9 9 20:06.81 20:06.81 0:00.00
2 746 Emma Hall 12 16 25 20:27.98 20:17.40 0:21.17
3 745 Alli McCarty 12 22 47 20:36.13 20:23.64 0:29.32
4 747 Christina Magers 11 40 87 21:06.39 20:34.33 0:59.58
5 749 Grace Baer 11 55 142 21:35.40 20:46.54 1:28.59
6 748 Syd Parker 11 (69) (211) 21:57.92 20:58.44 1:51.11
7 751 Riley Hays 10 (108) (319) 23:05.59 21:16.60 2:58.78

Team – Brownsburg

Finish Position – 4

Team Score (places): 165

Team Score (times): 20:56.11

Ave Time:20:56.11

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 226 Lauren Rinehart 9 10 10 20:16.28 20:16.28 0:00.00
2 220 Gabrielle Bische 10 20 30 20:33.45 20:24.87 0:17.17
3 227 Brooke Dixon 9 23 53 20:39.55 20:29.76 0:23.27
4 215 Carly Altier 9 53 106 21:31.58 20:45.22 1:15.30
5 228 Grace Esterline 12 59 165 21:39.68 20:56.11 1:23.40
6 225 Emma Cougill 9 (61) (226) 21:42.33 21:03.81 1:26.05
7 248 Emily Truax 11 (97) (323) 22:42.07 21:17.85 2:25.79

Team – Zionsville

Finish Position – 5

Team Score (places): 192

Team Score (times): 20:54.54

Ave Time:20:54.54

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 17601 Sophia Rigg 11 5 5 19:34.75 19:34.75 0:00.00
2 17578 Margaret Allen 9 44 49 21:08.64 20:21.70 1:33.89
3 17605 Anna Settle 9 45 94 21:08.74 20:37.38 1:33.99
4 17598 Sarah Petersen 9 46 140 21:10.07 20:45.55 1:35.32
5 17593 Reagan McCooey 9 52 192 21:30.51 20:54.54 1:55.76
6 17595 Kelsey Merrill 11 (86) (278) 22:25.95 21:09.78 2:51.20
7 17590 Mallory Geyman 10 (95) (373) 22:39.67 21:22.62 3:04.92

Team – Southport

Finish Position – 6

Team Score (places): 202

Team Score (times): 20:54.25

Ave Time:20:54.25

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 864 Erin Sullivan 12 2 2 18:56.30 18:56.30 0:00.00
2 855 Lexie Green 9 11 13 20:19.34 19:37.82 1:23.04
3 854 Bella Green 9 34 47 20:52.76 20:02.80 1:56.46
4 849 Kayden Casey 9 72 119 22:04.74 20:33.29 3:08.44
5 858 Nicole Manning 9 83 202 22:18.12 20:54.25 3:21.82
6 852 Megan Frank 9 (98) (300) 22:44.40 21:12.61 3:48.10
7 851 Christy Dean 12 (115) (415) 23:38.93 21:33.51 4:42.63

Team – Lawrence North

Finish Position – 7

Team Score (places): 211

Team Score (times): 21:09.92

Ave Time:21:09.92

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 566 Jean Carson Sr 24 24 20:42.25 20:42.25 0:00.00
2 576 Maddie Loughery jr 26 50 20:44.44 20:43.35 0:02.19
3 567 Grace Dean so 32 82 20:52.24 20:46.31 0:09.99
4 571 Gabrielle Grider so 63 145 21:43.18 21:00.53 1:00.93
5 569 Kayla Allen sr 66 211 21:47.48 21:09.92 1:05.23
6 572 Katie Burgin fr (73) (284) 22:05.26 21:19.14 1:23.01
7 574 Isabelle Hudson fr (99) (383) 22:47.24 21:31.73 2:04.99

Team – Center Grove

Finish Position – 8

Team Score (places): 215

Team Score (times): 21:11.27

Ave Time:21:11.27

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 292 Val Clark 12 7 7 20:03.68 20:03.68 0:00.00
2 309 Nina Fujii 10 38 45 21:00.88 20:32.28 0:57.20
3 302 Tori Martin 11 54 99 21:34.95 20:53.17 1:31.27
4 308 Steph Embree 10 56 155 21:36.43 21:03.99 1:32.75
5 285 Julia Falcone 9 60 215 21:40.39 21:11.27 1:36.71
6 287 Gabrielle Harrell 9 (68) (283) 21:52.11 21:18.07 1:48.43
7 301 Nicole Kissler 11 (120) (403) 23:53.94 21:40.34 3:50.26

Team – Greencastle

Finish Position – 9

Team Score (places): 262

Team Score (times): 21:12.19

Ave Time:21:12.19

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 478 Emma Wilson 10 1 1 18:45.35 18:45.35 0:00.00
2 480 Shelby Kallem 12 28 29 20:48.42 19:46.89 2:03.07
3 481 Sydney Kallem 10 43 72 21:08.11 20:13.96 2:22.76
4 482 Seelye Stoffregen 10 89 161 22:28.77 20:47.66 3:43.42
5 483 Mika Mozowa 10 101 262 22:50.30 21:12.19 4:04.95
6 479 Arianna Pershing 11 (111) (373) 23:15.80 21:32.79 4:30.45
7 484 Katie Haynes 12 (127) (500) 24:28.30 21:57.86 5:42.95

Team – Plainfield

Finish Position – 10

Team Score (places): 267

Team Score (times): 21:28.59

Ave Time:21:28.59

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 801 Anna Restivo 11 39 39 21:02.22 21:02.22 0:00.00
2 803 Anastasia Sanchez 9 48 87 21:11.61 21:06.92 0:09.39
3 804 Dara Smith 11 51 138 21:27.02 21:13.62 0:24.80
4 799 Alyssa Laser 11 58 196 21:38.47 21:19.83 0:36.25
5 796 Samantha Hayden 9 71 267 22:03.62 21:28.59 1:01.40
6 794 Mackenzie Dalton 9 (79) (346) 22:12.18 21:35.85 1:09.96
7 807 Saige Woodford 12 (100) (446) 22:49.27 21:46.34 1:47.05

Team – Batesville

Finish Position – 11

Team Score (places): 308

Team Score (times): 21:52.38

Ave Time:21:52.38

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 88 Sarah Poltrack 12 15 15 20:27.31 20:27.31 0:00.00
2 91 Emma Gausman 11 18 33 20:31.90 20:29.61 0:04.59
3 100 Liz Loichinger 9 50 83 21:24.51 20:47.91 0:57.20
4 92 Haylee Harmeyer 11 103 186 22:51.86 21:18.90 2:24.55
5 93 Audrey Maupin 11 122 308 24:06.34 21:52.38 3:39.03
6 94 Audrey Weigel 11 (123) (431) 24:06.93 22:14.81 3:39.62
7 84 Kylie Lehman 12 (141) (572) 25:30.49 22:42.76 5:03.18

Team – Avon

Finish Position – 12

Team Score (places): 309

Team Score (times): 21:34.29

Ave Time:21:34.29

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 18 Taylor Nicholson 12 4 4 19:21.62 19:21.62 0:00.00
2 25 Savannah Roy 12 65 69 21:44.93 20:33.28 2:23.31
3 17 Lauren Myers 10 75 144 22:07.20 21:04.58 2:45.58
4 4 Anay DeLaCruz 11 78 222 22:10.61 21:21.09 2:48.99
5 23 Katie Risner 9 87 309 22:27.08 21:34.29 3:05.46
6 16 Elizabeth Myers 10 (112) (421) 23:19.27 21:51.79 3:57.65
7 24 Maddie Risner 11 (124) (545) 24:07.27 22:11.14 4:45.65

Team – East Noble

Finish Position – 13

Team Score (places): 322

Team Score (times): 21:47.26

Ave Time:21:47.26

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 388 Kayla McCulloch 10 3 3 18:58.51 18:58.51 0:00.00
2 394 Olivia Smolinske 10 19 22 20:33.10 19:45.81 1:34.59
3 398 Kyra Warren 11 62 84 21:42.44 20:24.68 2:43.93
4 387 Grace Kline 10 110 194 23:12.45 21:06.63 4:13.94
5 389 Lexie Moriarity 11 128 322 24:29.78 21:47.26 5:31.27
6 396 Jessica Vandiver 12 (135) (457) 24:49.04 22:17.55 5:50.53

Team – Westfield

Finish Position – 14

Team Score (places): 365

Team Score (times): 22:01.03

Ave Time:22:01.03

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 17535 Lucy Shaub 9 35 35 20:54.08 20:54.08 0:00.00
2 17521 Kaitlyn Hewitt 9 76 111 22:07.66 21:30.87 1:13.58
3 17506 Ali Becker 11 81 192 22:14.95 21:45.56 1:20.87
4 17528 Maggie McAndrews 10 82 274 22:16.22 21:53.23 1:22.14
5 17527 Andie Martin 11 91 365 22:32.22 22:01.03 1:38.14
6 17509 Emma Burgan 11 (93) (458) 22:38.82 22:07.33 1:44.74
7 17533 Molly Ruggles 11 (113) (571) 23:25.96 22:18.56 2:31.88

Team – Bellmont

Finish Position – 15

Team Score (places): 387

Team Score (times): 22:15.00

Ave Time:22:15.00

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 204 Mackenzie Neher 11 30 30 20:50.74 20:50.74 0:00.00
2 203 Emily Fuelling 11 31 61 20:51.49 20:51.12 0:00.75
3 211 Anna Geiger 9 102 163 22:51.64 21:31.29 2:00.90
4 208 Autum Meyers 10 107 270 22:59.30 21:53.29 2:08.56
5 201 Grace Fisher 12 117 387 23:41.81 22:15.00 2:51.07
6 209 Carrie Scott 10 (126) (513) 24:25.34 22:36.72 3:34.60
7 206 Jillian Roth 11 (152) (665) 27:08.82 23:15.59 6:18.08

Team – North Central

Finish Position – 16

Team Score (places): 404

Team Score (times): 22:14.87

Ave Time:22:14.87

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 630 Virginia Wilhelm 11 67 67 21:50.42 21:50.42 0:00.00
2 627 Holle Guntz 10 77 144 22:09.10 21:59.76 0:18.68
3 626 Jane Hirschman 9 80 224 22:13.65 22:04.39 0:23.23
4 628 Maddie Scarpone 12 84 308 22:20.84 22:08.50 0:30.42
5 629 Gabby Green 9 96 404 22:40.36 22:14.87 0:49.94
6 631 Aliyah Hohl 12 (105) (509) 22:53.18 22:21.26 1:02.76

Team – Crawfordsville

Finish Position – 17

Team Score (places): 456

Team Score (times): 23:12.29

Ave Time:23:12.29

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 17611 Maddy Hurt 11 33 33 20:52.54 20:52.54 0:00.00
2 17612 Madison Fry 9 49 82 21:16.51 21:04.53 0:23.97
3 17613 Lauren Kellerman 9 88 170 22:28.48 21:32.51 1:35.94
4 17614 Reagan Minnette 9 142 312 25:38.85 22:34.10 4:46.31
5 17615 Makaila Underwood 9 144 456 25:45.06 23:12.29 4:52.52
6 17616 Demi Haas 9 (154) (610) 27:46.34 23:57.96 6:53.80
7 17617 Andraya Fuller 9 (156) (766) 29:16.52 24:43.47 8:23.98

Team – Columbus East

Finish Position – 18

Team Score (places): 494

Team Score (times): 23:01.63

Ave Time:23:01.63

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 352 Kristen Lyons Jr 70 70 22:02.47 22:02.47 0:00.00
2 350 Emma Mensendiek Sr 74 144 22:05.84 22:04.16 0:03.37
3 360 Ashley Novreske Fr 109 253 23:09.80 22:26.04 1:07.33
4 354 Amanda Pottoroff So 116 369 23:39.89 22:44.50 1:37.42
5 358 Hannah Harris Fr 125 494 24:10.15 23:01.63 2:07.68
6 353 Elizabeth Frasier Jr (130) (624) 24:34.33 23:17.08 2:31.86

Team – Herron

Finish Position – 19

Team Score (places): 505

Team Score (times): 23:36.30

Ave Time:23:36.30

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 530 Morgan Watkins 11 47 47 21:10.26 21:10.26 0:00.00
2 515 Rachel Bowling 10 64 111 21:44.03 21:27.15 0:33.77
3 531 Bekah Williams 10 104 215 22:52.74 21:55.68 1:42.48
4 529 Joanna Thuesen 11 143 358 25:39.82 22:51.71 4:29.56
5 525 Izzy Pippen 10 147 505 26:34.64 23:36.30 5:24.38
6 516 Jazlynn Darden 10 (148) (653) 26:49.32 24:08.47 5:39.06
7 532 Lily Gilmor-Flint 12 (150) (803) 26:53.27 24:32.01 5:43.01

Team – Western Boone

Finish Position – 20

Team Score (places): 536

Team Score (times): 23:24.81

Ave Time:23:24.81

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 984 Jenna Mahin 9 85 85 22:24.71 22:24.71 0:00.00
2 979 Mollie Gourley 9 92 177 22:37.61 22:31.16 0:12.90
3 978 Lauryn Florey 9 94 271 22:39.03 22:33.78 0:14.32
4 982 Lizzie Hendricks 11 132 403 24:39.60 23:05.24 2:14.89
5 987 Jordan Randolph 9 133 536 24:43.11 23:24.81 2:18.40
6 980 Krisha Griffith 10 (134) (670) 24:43.30 23:37.89 2:18.59
7 985 Josie Mahin 10 (149) (819) 26:50.21 24:05.37 4:25.50

Team – Ben Davis

Finish Position – 21

Team Score (places): 582

Team Score (times): 24:03.77

Ave Time:24:03.77

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 136 Mariah Judy 10 57 57 21:36.91 21:36.91 0:00.00
2 155 Krysta Speitel 11 121 178 24:01.61 22:49.26 2:24.70
3 158 Ashley Vargas 10 131 309 24:35.54 23:24.69 2:58.63
4 135 Sierra Hill 12 136 445 25:01.20 23:48.82 3:24.29
5 133 Toren Hartog 9 137 582 25:03.57 24:03.77 3:26.66
6 138 Janet Lovera 10 (138) (720) 25:04.69 24:13.92 3:27.78
7 140 Yaneli Martinez 10 (146) (866) 25:57.20 24:28.67 4:20.29

Team – South Putnam

Finish Position – 22

Team Score (places): 623

Team Score (times): 24:33.33

Ave Time:24:33.33

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 832 Maddie McHugh 11 90 90 22:29.78 22:29.78 0:00.00
2 833 Ally Nichols 11 118 208 23:42.48 23:06.13 1:12.70
3 834 Samara Young 10 119 327 23:43.04 23:18.43 1:13.26
4 831 Rachel Jones 11 145 472 25:49.52 23:56.21 3:19.74
5 829 Addi Blaydes 11 151 623 27:01.81 24:33.33 4:32.03
6 828 Angelina Becker 11 (162) (785) 38:00.73 26:47.89 15:30.95

Team – Covenant Christian

Finish Position – 23

Team Score (places): 685

Team Score (times): 26:04.78

Ave Time:26:04.78

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 17650 Miller Erin 11 106 106 22:57.77 22:57.77 0:00.00
2 17652 Lory Harland 9 129 235 24:33.57 23:45.67 1:35.80
3 17651 Russell Kyla 9 139 374 25:18.12 24:16.49 2:20.35
4 17649 Croner Caroline 11 153 527 27:18.76 25:02.06 4:20.99
5 17653 Carr Rachel 9 158 685 30:15.68 26:04.78 7:17.91

Team – University

Finish Position – 24

Team Score (places): 725

Team Score (times): 27:19.14

Ave Time:27:19.14

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 903 Jada Swearingen 9 114 114 23:29.57 23:29.57 0:00.00
2 895 Michaela McKasson 12 140 254 25:20.25 24:24.91 1:50.68
3 904 Robin Karwath 9 155 409 28:00.35 25:36.72 4:30.78
4 899 Lauren Flickner 10 157 566 29:25.88 26:34.01 5:56.31
5 893 Audrey Geipel 12 159 725 30:19.64 27:19.14 6:50.07
6 894 Lauren Masoncup 12 (160) (885) 30:28.97 27:50.78 6:59.40
7 896 Audrey Lupton 11 (161) (1046) 31:26.67 28:21.62 7:57.10

Team – International

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 565 Kensington Knowling 12 Less Than 5   27:37.02 27:37.02 0:00.00

Team – Tri-West

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 886 Anna Bohbrink 10 Less Than 5   23:23.05 23:23.05 0:00.00
2 885 Olivia Ward 10 Less Than 5   23:48.66 23:35.86 0:25.61
3 887 Emma Snoeberger 9 Less Than 5   28:24.03 25:11.91 5:00.98




September 10, 2016




Results by RaceMaker Productions LLC RaceMaker Productions LLC

Final Team Results – Boys

Boys Varsity

Teams

Team – Avon

Finish Position – 1

Team Score (places): 43

Team Score (times): 16:57.39

Ave Time:16:57.39

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 52 Rhys Grealish 12 1 1 16:29.75 16:29.75 0:00.00
2 81 Jacob Woodrow 12 4 5 16:43.72 16:36.74 0:13.97
3 74 Nyc Sigmon 11 6 11 16:47.71 16:40.39 0:17.96
4 30 Keith Abramson 11 14 25 17:19.20 16:50.10 0:49.45
5 60 Madison King 12 18 43 17:26.59 16:57.39 0:56.84
6 49 Elijah Goddard 12 (19) (62) 17:27.22 17:02.37 0:57.47
7 72 Ben Schmitt 10 (30) (92) 17:43.85 17:08.29 1:14.10

Team – West Lafayette

Finish Position – 2

Team Score (places): 83

Team Score (times): 17:15.69

Ave Time:17:15.69

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 969 David Czerwonky 12 8 8 16:48.27 16:48.27 0:00.00
2 970 Andrius Kriauciunas 12 11 19 16:58.61 16:53.44 0:10.34
3 964 Isaiah Robyne 11 13 32 17:12.36 16:59.75 0:24.09
4 963 Hawk Pusey 11 22 54 17:36.76 17:09.00 0:48.49
5 952 Solomon Barket 10 29 83 17:42.47 17:15.69 0:54.20
6 953 Mitchell Curl 10 (32) (115) 17:47.09 17:20.93 0:58.82
7 955 Carter Delworth 10 (57) (172) 18:15.54 17:28.73 1:27.27

Team – North Central

Finish Position – 3

Team Score (places): 113

Team Score (times): 17:28.40

Ave Time:17:28.40

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 700 Ian Hunter 11 5 5 16:45.06 16:45.06 0:00.00
2 739 Isaac Weber 11 20 25 17:28.76 17:06.91 0:43.70
3 716 Jacob Logan 12 21 46 17:31.57 17:15.13 0:46.51
4 684 Ian Cummings 11 31 77 17:44.64 17:22.51 0:59.58
5 723 Aidan Minto 10 36 113 17:51.98 17:28.40 1:06.92
6 717 Jacob Lough 11 (37) (150) 17:54.82 17:32.81 1:09.76
7 703 Antwine Johnson 11 (49) (199) 18:05.29 17:37.45 1:20.23

Team – Center Grove

Finish Position – 4

Team Score (places): 137

Team Score (times): 17:31.86

Ave Time:17:31.86

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 335 JT Hodges 10 10 10 16:56.67 16:56.67 0:00.00
2 320 Adam Russell 12 12 22 17:04.43 17:00.55 0:07.76
3 332 Ethan Stanley 10 17 39 17:24.81 17:08.64 0:28.14
4 330 Sebastian Martin 10 42 81 17:58.74 17:21.16 1:02.07
5 324 Christopher Jones 11 56 137 18:14.66 17:31.86 1:17.99
6 319 Nolan Miller 12 (69) (206) 18:27.89 17:41.20 1:31.22
7 328 Steven Mills 11 (95) (301) 18:56.58 17:51.97 1:59.91

Team – Southport

Finish Position – 5

Team Score (places): 145

Team Score (times): 17:36.44

Ave Time:17:36.44

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 868 Michael Crook 11 9 9 16:53.04 16:53.04 0:00.00
2 871 Luke Manning 11 16 25 17:21.95 17:07.50 0:28.91
3 872 Drew Shellenberger 9 27 52 17:40.95 17:18.65 0:47.91
4 869 DeHart 10 35 87 17:50.08 17:26.51 0:57.04
5 873 Scott Speiser 11 58 145 18:16.19 17:36.44 1:23.15
6 870 Max Garrett 12 (62) (207) 18:22.29 17:44.08 1:29.25
7 867 Mark Carlson 11 (96) (303) 18:58.63 17:54.73 2:05.59

Team – Greenfield-Central

Finish Position – 6

Team Score (places): 199

Team Score (times): 17:47.99

Ave Time:17:47.99

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 497 Jacob Hansen 12 2 2 16:34.22 16:34.22 0:00.00
2 502 Cooper Hanson 11 26 28 17:40.67 17:07.45 1:06.45
3 501 Zac Archibald 11 33 61 17:47.33 17:20.74 1:13.11
4 504 Parker Niemeier 10 39 100 17:56.96 17:29.80 1:22.74
5 496 Joel Carpenter 12 99 199 19:00.76 17:47.99 2:26.54
6 512 Conner Kinnaman 9 (112) (311) 19:21.73 18:03.61 2:47.51
7 498 Clayton Jenkins 12 (123) (434) 19:48.95 18:18.66 3:14.73

Team – Lawrence North

Finish Position – 7

Team Score (places): 231

Team Score (times): 18:03.23

Ave Time:18:03.23

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 617 William Reid V sr 28 28 17:41.21 17:41.21 0:00.00
2 598 Benjamin Grese sr 41 69 17:58.23 17:49.72 0:17.02
3 615 Nick Petroy jr 45 114 18:01.45 17:53.63 0:20.24
4 618 Jacob Rowland jr 53 167 18:10.82 17:57.93 0:29.61
5 606 Chase Hopkins sr 64 231 18:24.44 18:03.23 0:43.23
6 588 Kenneth Arnold jr (68) (299) 18:25.53 18:06.95 0:44.32
7 605 Joshua Hoeft so (87) (386) 18:49.17 18:12.98 1:07.96

Team – Brownsburg

Finish Position – 8

Team Score (places): 276

Team Score (times): 18:10.96

Ave Time:18:10.96

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 254 Tyler Nolan 10 15 15 17:19.31 17:19.31 0:00.00
2 257 Michael Breckler 11 47 62 18:03.07 17:41.19 0:43.76
3 256 Noah Gossett 11 65 127 18:24.88 17:55.75 1:05.57
4 281 Colter Kaneversky 11 71 198 18:29.22 18:04.12 1:09.91
5 283 Ryan Strege 11 78 276 18:38.34 18:10.96 1:19.03
6 278 Joshua Limbil 10 (84) (360) 18:47.34 18:17.03 1:28.03
7 258 Michael Powell 12 (85) (445) 18:47.81 18:21.42 1:28.50

Team – Ben Davis

Finish Position – 9

Team Score (places): 287

Team Score (times): 18:15.32

Ave Time:18:15.32

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 159 Jesse Vargas 10 24 24 17:38.35 17:38.35 0:00.00
2 165 Yonas Araya 11 54 78 18:13.24 17:55.80 0:34.89
3 160 Hayden Baldwin 10 60 138 18:18.33 18:03.31 0:39.98
4 162 Maurice Macklin 12 72 210 18:29.68 18:09.90 0:51.33
5 163 Carlos Davalos 10 77 287 18:36.98 18:15.32 0:58.63
6 164 Jahi Flowers 11 (79) (366) 18:38.34 18:19.15 0:59.99
7 161 Zach Brickler 9 (110) (476) 19:19.86 18:27.83 1:41.51

Team – Westfield

Finish Position – 10

Team Score (places): 300

Team Score (times): 18:18.45

Ave Time:18:18.45

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 17575 Luke Tragesser 10 40 40 17:57.69 17:57.69 0:00.00
2 17552 Jon Huntley 11 46 86 18:02.96 18:00.33 0:05.27
3 17560 Duncan McGraw 10 66 152 18:25.14 18:08.60 0:27.45
4 17559 Johnny McClure 9 67 219 18:25.40 18:12.80 0:27.71
5 17562 Jacob Mears 11 81 300 18:41.04 18:18.45 0:43.35
6 17574 Nate Stelflug 12 (88) (388) 18:49.26 18:23.58 0:51.57
7 17566 Trevor Pirics 12 (98) (486) 19:00.15 18:28.81 1:02.46

Team – South Putnam

Finish Position – 11

Team Score (places): 323

Team Score (times): 18:19.08

Ave Time:18:19.08

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 846 Kieffer Vittetow 12 3 3 16:35.00 16:35.00 0:00.00
2 845 Logan Vandermark 12 38 41 17:55.14 17:15.07 1:20.14
3 844 Austin Rumley 10 59 100 18:17.86 17:36.00 1:42.86
4 837 Dru Bottorff 11 109 209 19:18.90 18:01.73 2:43.90
5 842 Eric Hinkle 10 114 323 19:28.48 18:19.08 2:53.48
6 836 Adair Bock 11 (138) (461) 21:00.02 18:45.90 4:25.02

Team – Plainfield

Finish Position – 12

Team Score (places): 336

Team Score (times): 18:25.68

Ave Time:18:25.68

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 813 Connor Evans 11 25 25 17:38.86 17:38.86 0:00.00
2 820 Dalton Kane 9 61 86 18:19.32 17:59.09 0:40.46
3 827 Sarren Woodford 9 70 156 18:28.63 18:08.94 0:49.77
4 817 Derek Garzinski 10 89 245 18:49.97 18:19.20 1:11.11
5 818 Richard Harris 11 91 336 18:51.63 18:25.68 1:12.77
6 824 Tyler Powers 12 (102) (438) 19:02.89 18:31.88 1:24.03
7 815 Sean Fox 12 (107) (545) 19:16.59 18:38.27 1:37.73

Team – Batesville

Finish Position – 13

Team Score (places): 343

Team Score (times): 18:27.61

Ave Time:18:27.61

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 103 Caleb Moster 12 34 34 17:48.57 17:48.57 0:00.00
2 110 Grant Meyers 11 63 97 18:22.77 18:05.67 0:34.20
3 119 Adam Moster 9 73 170 18:31.18 18:14.17 0:42.61
4 108 Quinten Gowdy 11 80 250 18:39.36 18:20.47 0:50.79
5 113 Ben Krieg 10 93 343 18:56.15 18:27.61 1:07.58
6 101 Elliott Main 12 (101) (444) 19:02.35 18:33.40 1:13.78
7 107 Joseph Choi 11 (130) (574) 20:14.68 18:47.87 2:26.11

Team – Columbus East

Finish Position – 14

Team Score (places): 350

Team Score (times): 18:29.51

Ave Time:18:29.51

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 363 Paul Bean 12 7 7 16:47.82 16:47.82 0:00.00
2 364 Jonathan Clayton 12 55 62 18:13.75 17:30.79 1:25.93
3 375 Josh Sensanbaugher 12 75 137 18:32.49 17:51.35 1:44.67
4 370 Garrett McGaha 10 86 223 18:49.07 18:05.78 2:01.25
5 377 Caleb Wettschurack 9 127 350 20:04.40 18:29.51 3:16.58
6 368 Colby Hertle 9 (141) (491) 21:17.52 18:57.51 4:29.70
7 373 Devin Poindexter 9 (144) (635) 21:29.93 19:19.28 4:42.11

Team – Greencastle

Finish Position – 15

Team Score (places): 378

Team Score (times): 18:39.24

Ave Time:18:39.24

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 487 Clayton Wilson 12 23 23 17:37.23 17:37.23 0:00.00
2 488 Cameron Lewis 12 50 73 18:05.54 17:51.39 0:28.31
3 490 Ben Gellman 11 82 155 18:45.62 18:09.46 1:08.39
4 489 Braden Pershing 12 106 261 19:13.37 18:25.44 1:36.14
5 492 Jacob Crawley 12 117 378 19:34.44 18:39.24 1:57.21
6 493 Justin Berish 11 (120) (498) 19:42.63 18:49.81 2:05.40
7 494 Tylan Jones 11 (142) (640) 21:18.89 19:11.10 3:41.66

Team – East Noble

Finish Position – 16

Team Score (places): 441

Team Score (times): 18:54.28

Ave Time:18:54.28

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 400 Seth Gorski 12 52 52 18:09.18 18:09.18 0:00.00
2 402 Fernando Herrera 11 83 135 18:46.84 18:28.01 0:37.66
3 403 Dusty Moore 11 90 225 18:51.22 18:35.75 0:42.04
4 401 Austin Liepe 9 94 319 18:56.36 18:40.90 0:47.18
5 405 Jack Jansen 10 122 441 19:47.78 18:54.28 1:38.60
6 404 Nic Hoy 11 (124) (565) 19:58.36 19:04.96 1:49.18
7 408 Tyler Stinson 9 (131) (696) 20:26.05 19:16.54 2:16.87

Team – Crawfordsville

Finish Position – 17

Team Score (places): 443

Team Score (times): 18:53.48

Ave Time:18:53.48

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 17622 Riley Fyffe 10 44 44 17:59.41 17:59.41 0:00.00
2 17621 Nathan Pryor 12 74 118 18:32.02 18:15.72 0:32.61
3 17624 Zach McKinney 11 97 215 18:59.07 18:30.17 0:59.66
4 17623 Will Kellerman 10 113 328 19:26.38 18:44.22 1:26.97
5 17625 Eli Widmer 9 115 443 19:30.54 18:53.48 1:31.13
6 17626 Drake Hayes 9 (119) (562) 19:41.22 19:01.44 1:41.81
7 17628 Gavin Rich 11 (128) (690) 20:07.80 19:10.92 2:08.39

Team – Pike

Finish Position – 18

Team Score (places): 446

Team Score (times): 19:10.25

Ave Time:19:10.25

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 785 Bryant Johnson 12 43 43 17:59.19 17:59.19 0:00.00
2 789 Noah Rentsch 11 51 94 18:07.65 18:03.42 0:08.46
3 782 Daniel Graham 11 104 198 19:10.90 18:25.91 1:11.71
4 780 Devon Forrest 11 108 306 19:17.49 18:38.81 1:18.30
5 784 DeRoy Hutchins 12 140 446 21:16.01 19:10.25 3:16.82
6 788 Trace MacMillan 11 (146) (592) 21:39.50 19:35.12 3:40.31
7 787 Derek Karmolinski 10 (147) (739) 21:53.10 19:54.83 3:53.91

Team – Western Boone

Finish Position – 19

Team Score (places): 540

Team Score (times): 19:37.34

Ave Time:19:37.34

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 994 Hunter Martin 11 48 48 18:04.66 18:04.66 0:00.00
2 990 Blake Dukes 10 105 153 19:11.31 18:37.99 1:06.65
3 989 Colton Collier 9 118 271 19:39.46 18:58.48 1:34.80
4 992 Alex Hale 12 134 405 20:29.95 19:21.35 2:25.29
5 993 Jacob Imbus 10 135 540 20:41.31 19:37.34 2:36.65
6 988 Caden Baird 9 (136) (676) 20:55.21 19:50.32 2:50.55
7 996 Bryce Pratt 12 (148) (824) 22:01.16 20:09.01 3:56.50

Team – Herron

Finish Position – 20

Team Score (places): 590

Team Score (times): 20:07.45

Ave Time:20:07.45

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 537 Eli Eckert 10 76 76 18:34.34 18:34.34 0:00.00
2 543 Will Kirby 10 100 176 19:01.62 18:47.98 0:27.28
3 544 Michael Krauter 10 132 308 20:27.49 19:21.15 1:53.15
4 540 Caleb Hasper 11 133 441 20:29.06 19:38.13 1:54.72
5 533 Enrique Arnold 9 149 590 22:04.75 20:07.45 3:30.41
6 542 Tim Jolliff 11 (152) (742) 22:19.74 20:29.50 3:45.40
7 555 Tracy Williamson 12 (153) (895) 22:21.19 20:45.46 3:46.85

Team – Covenant Christian

Finish Position – 21

Team Score (places): 634

Team Score (times): 20:16.69

Ave Time:20:16.69

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 17643 Cook James 11 111 111 19:21.69 19:21.69 0:00.00
2 17642 Eaton Zach 10 121 232 19:43.99 19:32.84 0:22.30
3 17645 Foster Justin 10 125 357 20:00.45 19:42.04 0:38.76
4 17644 Sloan Nate 9 126 483 20:02.20 19:47.08 0:40.51
5 17646 Bailey Chris 11 151 634 22:15.13 20:16.69 2:53.44
6 17647 Prather Jackson 11 (162) (796) 25:09.25 21:05.45 5:47.56
7 17648 Klemm Jacob 9 (163) (959) 25:14.78 21:41.07 5:53.09

Team – University

Finish Position – 22

Team Score (places): 670

Team Score (times): 21:15.21

Ave Time:21:15.21

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 908 Grant Syrek 12 92 92 18:53.22 18:53.22 0:00.00
2 914 Noah Laramore 9 129 221 20:12.49 19:32.86 1:19.27
3 915 Jacob Sager 9 137 358 20:58.76 20:01.49 2:05.54
4 916 Cordell Wilson 9 154 512 22:37.65 20:40.53 3:44.43
5 910 Noah Thomas 11 158 670 23:33.95 21:15.21 4:40.73
6 912 Cole Reinholt 10 (159) (829) 24:22.89 21:46.49 5:29.67

Team – International

Finish Position – 23

Team Score (places): 705

Team Score (times): 21:44.51

Ave Time:21:44.51

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 560 Phillip Bauwens 11 103 103 19:05.25 19:05.25 0:00.00
2 561 David Duncan 10 139 242 21:06.21 20:05.73 2:00.96
3 559 Jacob Vigran 12 150 392 22:12.83 20:48.10 3:07.58
4 563 Edmond Kalea 12 156 548 23:08.52 21:23.20 4:03.27
5 564 Christopher Wood 11 157 705 23:09.72 21:44.51 4:04.47
6 562 Chandler Duell 11 (160) (865) 24:28.84 22:11.90 5:23.59

Team – Tri-West

Finish Position – 24

Team Score (places): 720

Team Score (times): 22:05.56

Ave Time:22:05.56

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 888 Bryson Gilley 9 116 116 19:33.42 19:33.42 0:00.00
2 889 Lucas Moulder 10 143 259 21:21.74 20:27.58 1:48.32
3 890 Sean Cotteleer 10 145 404 21:34.50 20:49.89 2:01.08
4 891 Zach Carmean 9 155 559 22:51.73 21:20.35 3:18.31
5 892 Cameron Stanley 9 161 720 25:06.40 22:05.56 5:32.98

Team – Northwest

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 17632 Dashon Scott 9 Less Than 5   24:56.56 24:56.56 0:00.00