2016 IHSAA XC Regionals (Ben Davis)

Congrats to All Semi-State Qualifiers




2016 IHSAA XC Regionals (Ben Davis)


October 15, 2016




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org

Final Team Results – Girls

Girls Varsity

Team – Zionsville

Finish Position – 1

Team Score (places): 36

Team Score (times): 1:34:10.00

Ave Time:18:50.00

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 381 Sophia Rigg 11 2 2 18:13.49 18:13.49 0:00.00
2 361 Angelina Ellis 12 3 5 18:29.38 36:42.87 0:15.89
3 358 Margaret Allen 9 8 13 19:00.57 55:43.44 0:47.08
4 379 Annie Pappas 11 10 23 19:11.96 1:14:55.40 0:58.47
5 382 Anna Settle 9 13 36 19:14.60 1:34:10.00 1:01.11
6 366 Nina O’Neil 12 (14) (50) 19:23.75 1:53:33.75 1:10.26
7 364 Lindsay Herhusky 12 (17) (67) 19:37.02 2:13:10.77 1:23.53

Team – Brownsburg High School

Finish Position – 2

Team Score (places): 85

Team Score (times): 1:37:56.57

Ave Time:19:35.31

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 428 Lauren Rinehart 9 9 9 19:08.53 19:08.53 0:00.00
2 424 Brooke Dixon 9 15 24 19:27.69 38:36.22 0:19.16
3 420 Carly Altier 9 18 42 19:41.52 58:17.74 0:32.99
4 425 Grace Esterline 12 21 63 19:47.88 1:18:05.62 0:39.35
5 423 Emma Cougill 9 22 85 19:50.95 1:37:56.57 0:42.42
6 426 Cora Minkis 9 (25) (110) 20:04.95 1:58:01.52 0:56.42
7 421 Gabrielle Bische 10 (34) (144) 21:00.85 2:19:02.37 1:52.32

Team – Avon High School

Finish Position – 3

Team Score (places): 86

Team Score (times): 1:38:13.65

Ave Time:19:38.73

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 403 Taylor Nicholson 12 4 4 18:38.16 18:38.16 0:00.00
2 396 Kathryn Bernicke 12 7 11 18:55.00 37:33.16 0:16.84
3 406 Savannah Roy 12 16 27 19:28.52 57:01.68 0:50.36
4 402 Lauren Myers 10 26 53 20:11.54 1:17:13.22 1:33.38
5 397 Anay DeLacruz 11 33 86 21:00.43 1:38:13.65 2:22.27
6 404 Katie Risner 9 (41) (127) 21:20.04 1:59:33.69 2:41.88
7 398 Sydnie Foster 12 (50) (177) 22:33.22 2:22:06.91 3:55.06

Team – Pike

Finish Position – 4

Team Score (places): 114

Team Score (times): 1:40:14.74

Ave Time:20:02.95

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 237 Allison Lampert 12 6 6 18:45.06 18:45.06 0:00.00
2 255 Sophia Thibault 10 11 17 19:12.64 37:57.70 0:27.58
3 245 Nia Taylor 10 19 36 19:42.03 57:39.73 0:56.97
4 222 Amy Copher 12 38 74 21:16.70 1:18:56.43 2:31.64
5 234 Janna Johns 11 40 114 21:18.31 1:40:14.74 2:33.25
6 228 Katherine Copher 12 (42) (156) 21:20.55 2:01:35.29 2:35.49
7 238 Shelby Limbach 12 (48) (204) 22:22.17 2:23:57.46 3:37.11

Team – Plainfield

Finish Position – 5

Team Score (places): 140

Team Score (times): 1:42:41.47

Ave Time:20:32.29

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 356 Anna Restivo 11 20 20 19:45.94 19:45.94 0:00.00
2 351 Alyssa Laser 11 28 48 20:25.35 40:11.29 0:39.41
3 367 Dara Smith 11 29 77 20:39.54 1:00:50.83 0:53.60
4 350 Samantha Hayden 9 31 108 20:54.78 1:21:45.61 1:08.84
5 346 Mackenzie Dalton 9 32 140 20:55.86 1:42:41.47 1:09.92
6 370 Saige Woodford 12 (36) (176) 21:10.78 2:03:52.25 1:24.84
7 363 Anastasia Sanchez 9 (39) (215) 21:17.21 2:25:09.46 1:31.27

Team – Greencastle

Finish Position – 6

Team Score (places): 143

Team Score (times): 1:42:25.47

Ave Time:20:29.09

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 334 Emma Wilson 10 1 1 18:09.91 18:09.91 0:00.00
2 324 Shelby Kallem 12 27 28 20:17.36 38:27.27 2:07.45
3 325 Sydney Kallem 10 35 63 21:08.96 59:36.23 2:59.05
4 333 Seelye Stoffregen 10 37 100 21:15.15 1:20:51.38 3:05.24
5 332 Ariana Pershing 11 43 143 21:34.09 1:42:25.47 3:24.18
6 331 Mika Mozawa 10 (46) (189) 21:58.16 2:04:23.63 3:48.25
7 329 Sydney Lewis 10 (49) (238) 22:29.69 2:26:53.32 4:19.78

Team – Indianapolis Cardinal Ritter

Finish Position – 7

Team Score (places): 149

Team Score (times): 1:44:37.77

Ave Time:20:55.55

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 934 Mary Ann Wehrle 9 5 5 18:44.39 18:44.39 0:00.00
2 36 Kendall Blake 12 12 17 19:14.33 37:58.72 0:29.94
3 52 Mariah Wehrle 9 24 41 20:01.96 58:00.68 1:17.57
4 51 Annie Waters 9 53 94 22:53.54 1:20:54.22 4:09.15
5 50 Grace Smith 11 55 149 23:43.55 1:44:37.77 4:59.16
6 42 Lauryn Harcus 9 (56) (205) 23:56.64 2:08:34.41 5:12.25
7 46 Kristen Hiskes 12 (61) (266) 25:00.17 2:33:34.58 6:15.78

Team – Ben Davis High School

Finish Position – 8

Team Score (places): 228

Team Score (times): 1:51:32.71

Ave Time:22:18.54

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 6 Mariah Judy 10 23 23 20:00.50 20:00.50 0:00.00
2 1 Olamide Awoola 10 45 68 21:57.23 41:57.73 1:56.73
3 12 Krysta Speitel 12 51 119 22:37.54 1:04:35.27 2:37.04
4 7 Janet Lovera 10 52 171 22:51.28 1:27:26.55 2:50.78
5 8 Yaneli Martinez 10 57 228 24:06.16 1:51:32.71 4:05.66
6 10 Emely Moreno 10 (59) (287) 24:36.37 2:16:09.08 4:35.87
7 2 Lily Berry 10 (60) (347) 24:43.76 2:40:52.84 4:43.26

Team – Cascade

Finish Position – 9

Team Score (places): 233

Team Score (times): 1:52:00.53

Ave Time:22:24.11

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 316 Caroline Edmondson 11 30 30 20:40.53 20:40.53 0:00.00
2 321 Chloe Whicker 12 44 74 21:36.48 42:17.01 0:55.95
3 319 Becca Parsons 10 47 121 22:16.02 1:04:33.03 1:35.49
4 317 Lora Fernandez 9 54 175 22:58.09 1:27:31.12 2:17.56
5 315 Hannah Decker 11 58 233 24:29.41 1:52:00.53 3:48.88
6 320 Aubree Whicker 9 (62) (295) 25:22.21 2:17:22.74 4:41.68
7 322 Grace White 11 (63) (358) 25:23.68 2:42:46.42 4:43.15

Team – Covenant Christian

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 28 Harland Lory 9 Less Than 5   22:39.51 22:39.51 0:00.00
2 27 Caroline Croner 11 Less Than 5   26:13.39 48:52.90 3:33.88
3 26 Rachel Carr 9 Less Than 5   29:19.31 1:18:12.21 6:39.80

Team – Indianapolis Northwest

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 781 Charisma Smith 10 Less Than 5   30:02.84 30:02.84 0:00.00

Team – Speedway

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 294 Courtney Merrill 10 Less Than 5   19:43.24 19:43.24 0:00.00

Team – Danville Community High School

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 633 Molly Clark Less Than 5   20:37.05 20:37.05 0:00.00
2 634 Keely Watts Less Than 5   21:25.95 42:03.00 0:48.90

Team – South Putnam

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 635 Maddie McHugh Less Than 5   20:35.94 20:35.94 0:00.00
2 637 Samara Young Less Than 5   21:34.79 42:10.73 0:58.85
3 636 Ally Nichols Less Than 5   22:11.62 1:04:22.35 1:35.68

Team – Cloverdale

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 631 Chelsea Edwards Less Than 5   20:24.92 20:24.92 0:00.00

Team – Decatur Central High School

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 639 Kamryn Arnold Less Than 5   21:13.33 21:13.33 0:00.00
2 638 Lilly Moore Less Than 5   23:29.27 44:42.60 2:15.94

Team – Tri-West

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 666 Anna Bohbrink Less Than 5   21:29.04 21:29.04 0:00.00
2 670 Olivia Ward Less Than 5   23:15.10 44:44.14 1:46.06




2016 IHSAA XC Regionals (Ben Davis)


October 15, 2016




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org

Final Team Results – Boys

Boys Varsity

Team – Avon High School

Finish Position – 1

Team Score (places): 41

Team Score (times): 1:20:31.14

Ave Time:16:06.23

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 414 Rhys Grealish 12 2 2 15:46.49 15:46.49 0:00.00
2 419 Jacob Woodrow 12 4 6 16:02.31 31:48.80 0:15.82
3 415 Madison King 12 8 14 16:05.10 47:53.90 0:18.61
4 417 Nyc Sigmon 11 12 26 16:13.33 1:04:07.23 0:26.84
5 408 Keith Abramson 11 15 41 16:23.91 1:20:31.14 0:37.42
6 418 Hunter Wakefield 11 (16) (57) 16:34.56 1:37:05.70 0:48.07
7 416 Ben Schmitt 10 (19) (76) 16:42.05 1:53:47.75 0:55.56

Team – Zionsville

Finish Position – 2

Team Score (places): 56

Team Score (times): 1:21:20.56

Ave Time:16:16.11

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 385 Evan Tate Browning 11 3 3 15:49.32 15:49.32 0:00.00
2 388 Jackson Martin 12 6 9 16:03.59 31:52.91 0:14.27
3 391 Robert Pratt 9 13 22 16:18.47 48:11.38 0:29.15
4 392 Michael Prier 11 14 36 16:23.73 1:04:35.11 0:34.41
5 925 Thomas Argentine 12 20 56 16:45.45 1:21:20.56 0:56.13
6 387 Trevor Hoftiezer 11 (21) (77) 16:46.79 1:38:07.35 0:57.47
7 390 William Pitts 9 (27) (104) 17:08.00 1:55:15.35 1:18.68

Team – Danville Community High School

Finish Position – 3

Team Score (places): 136

Team Score (times): 1:24:45.52

Ave Time:16:57.10

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 376 Daniel Gerber 12 1 1 15:44.28 15:44.28 0:00.00
2 372 Sam Comer 9 9 10 16:06.75 31:51.03 0:22.47
3 918 Jackson Swisher 11 11 21 16:12.81 48:03.84 0:28.53
4 374 Garrett Deskovick 9 57 78 18:20.13 1:06:23.97 2:35.85
5 373 Kyle Cook 9 58 136 18:21.55 1:24:45.52 2:37.27
6 619 Zach Thompson 12 (68) (204) 19:31.26 1:44:16.78 3:46.98
7 617 Michael Oliver 10 (69) (273) 19:50.90 2:04:07.68 4:06.62

Team – South Putnam

Finish Position – 4

Team Score (places): 147

Team Score (times): 1:25:37.65

Ave Time:17:07.53

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 630 Kieffer Vittetow 12 7 7 16:04.72 16:04.72 0:00.00
2 629 Logan Vandermark 12 17 24 16:37.92 32:42.64 0:33.20
3 621 Dru Bottorff 11 37 61 17:33.01 50:15.65 1:28.29
4 624 Michael Crossman 11 40 101 17:35.87 1:07:51.52 1:31.15
5 625 Karl Egold 9 46 147 17:46.13 1:25:37.65 1:41.41
6 626 Eric Hinkle 10 (61) (208) 18:30.14 1:44:07.79 2:25.42
7 620 Adair Bock 11 (67) (275) 19:19.36 2:03:27.15 3:14.64

Team – Brownsburg High School

Finish Position – 5

Team Score (places): 148

Team Score (times): 1:25:58.80

Ave Time:17:11.76

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 436 Christian Hammerly 11 23 23 16:51.07 16:51.07 0:00.00
2 432 Michael Breckler 11 28 51 17:08.84 33:59.91 0:17.77
3 434 Stuart Goedde 9 29 80 17:09.03 51:08.94 0:17.96
4 371 Tyler Nolan 10 33 113 17:22.47 1:08:31.41 0:31.40
5 378 Charles Voglewede 10 35 148 17:27.39 1:25:58.80 0:36.32
6 435 Noah Gossett 11 (38) (186) 17:34.44 1:43:33.24 0:43.37
7 377 Ryan Strege 11 (49) (235) 17:55.17 2:01:28.41 1:04.10

Team – Pike

Finish Position – 6

Team Score (places): 155

Team Score (times): 1:25:45.48

Ave Time:17:09.10

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 257 Eric Barron 12 5 5 16:03.09 16:03.09 0:00.00
2 923 Jonas Chimbanda 11 10 15 16:07.43 32:10.52 0:04.34
3 287 Noah Rentsch 11 36 51 17:30.06 49:40.58 1:26.97
4 259 Devon Forrest 11 44 95 17:41.71 1:07:22.29 1:38.62
5 292 Nicholas Ritchie 11 60 155 18:23.19 1:25:45.48 2:20.10
6 280 Kehinde Oladapo 9 (63) (218) 18:49.67 1:44:35.15 2:46.58
7 269 Derek Karmolinski 10 (65) (283) 19:00.05 2:03:35.20 2:56.96

Team – Greencastle

Finish Position – 7

Team Score (places): 167

Team Score (times): 1:26:41.89

Ave Time:17:20.38

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 345 Clayton Wilson 12 18 18 16:41.74 16:41.74 0:00.00
2 343 Cameron Lewis 12 25 43 16:56.43 33:38.17 0:14.69
3 344 Braden Pershing 12 31 74 17:15.74 50:53.91 0:34.00
4 338 Ben Gellman 11 39 113 17:35.69 1:08:29.60 0:53.95
5 340 Matthew Headley 11 54 167 18:12.29 1:26:41.89 1:30.55
6 336 Justin Berish 11 (62) (229) 18:34.18 1:45:16.07 1:52.44
7 337 Jacob Crawley 12 (64) (293) 18:50.59 2:04:06.66 2:08.85

Team – Ben Davis High School

Finish Position – 8

Team Score (places): 181

Team Score (times): 1:27:12.19

Ave Time:17:26.44

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 24 Antonio Vargas 10 22 22 16:49.79 16:49.79 0:00.00
2 18 Carlos Davalos 10 30 52 17:09.75 33:59.54 0:19.96
3 932 Hayden Baldwin 10 32 84 17:16.70 51:16.24 0:26.91
4 22 Maurice Macklin 12 45 129 17:44.84 1:09:01.08 0:55.05
5 14 Yonas Araya 11 52 181 18:11.11 1:27:12.19 1:21.32
6 16 Zachary Brickler 9 (53) (234) 18:12.19 1:45:24.38 1:22.40

Team – Speedway

Finish Position – 9

Team Score (places): 199

Team Score (times): 1:28:02.24

Ave Time:17:36.45

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 355 Nick Strader 11 26 26 17:06.82 17:06.82 0:00.00
2 306 Nick Curran 10 34 60 17:23.16 34:29.98 0:16.34
3 929 Geoffrey Smith 11 41 101 17:37.56 52:07.54 0:30.74
4 927 Mark Goshen 11 43 144 17:41.04 1:09:48.58 0:34.22
5 310 Sam Davis 10 55 199 18:13.66 1:28:02.24 1:06.84
6 305 Chris Carroll 11 (59) (258) 18:22.65 1:46:24.89 1:15.83
7 295 Andrew Adkins 12 (66) (324) 19:06.79 2:05:31.68 1:59.97

Team – Indianapolis Cardinal Ritter

Finish Position – 10

Team Score (places): 211

Team Score (times): 1:28:08.69

Ave Time:17:37.74

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 615 Connor Schepers 11 24 24 16:52.82 16:52.82 0:00.00
2 608 Cam Houston 11 42 66 17:40.53 34:33.35 0:47.71
3 614 Scott Roggeman 9 47 113 17:47.08 52:20.43 0:54.26
4 605 Aiden Fierst 12 48 161 17:51.05 1:10:11.48 0:58.23
5 600 Matthew Boberg 10 50 211 17:57.21 1:28:08.69 1:04.39
6 607 Max Foshee 9 (51) (262) 17:58.70 1:46:07.39 1:05.88
7 603 Justin Bontempo 12 (56) (318) 18:16.24 2:04:23.63 1:23.42

Team – Covenant Christian

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 33 Ethan Goins 12 Less Than 5   18:24.12 18:24.12 0:00.00
2 30 James Cook 11 Less Than 5   19:03.80 37:27.92 0:39.68
3 34 James Sloan 9 Less Than 5   19:28.02 56:55.94 1:03.90
4 31 Zach Eaton 10 Less Than 5   19:43.57 1:16:39.51 1:19.45

Team – Indianapolis Crispus Attucks

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 599 Dewaune Mosley 10 Less Than 5   19:44.67 19:44.67 0:00.00

Team – Indianapolis Emmerich Manual

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 189 Jacob Keith 12 Less Than 5   20:30.30 20:30.30 0:00.00

Team – International School of Indiana

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 219 Jack Payne-Martin 12 Less Than 5   17:02.09 17:02.09 0:00.00
2 214 Philip Bauwens 11 Less Than 5   17:36.02 34:38.11 0:33.93
3 930 David Duncan 10 Less Than 5   19:58.92 54:37.03 2:56.83

Team – Cascade

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 921 Sean Johnson Less Than 5   17:00.98 17:00.98 0:00.00
2 922 David Durham Less Than 5   18:21.20 35:22.18 1:20.22

Team – Plainfield

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 675 Conner Evans Less Than 5   17:16.72 17:16.72 0:00.00
2 676 Sarren Woodford Less Than 5   17:45.68 35:02.40 0:28.96
3 920 Tyler Powers Less Than 5   17:53.49 52:55.89 0:36.77
4 677 Garzinski Derek Less Than 5   18:46.07 1:11:41.96 1:29.35

Team – Cloverdale

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 632 Chad Stevens Less Than 5   17:41.32 17:41.32 0:00.00

Team – Decatur Central High School

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 654 Austin Scott Less Than 5   16:11.82 16:11.82 0:00.00
2 660 Brock Rumpel Less Than 5   17:28.40 33:40.22 1:16.58
3 659 Tyler Moses Less Than 5   17:44.43 51:24.65 1:32.61

Upcoming Races