2016 Beaver Chase Age Group Results

Event Black Flagged at 11 AM (effected some half and most marathon runner times)

Beaver Chase Urban Trail Race

Age Group Results

August 13, 2016


Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org



Men: Top Finishers 0- 0 1-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 65-99
Women: Top Finishers 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Quarter Marathon

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michelle Hutchins Bloomington IL 286 47 13 1:00:59.92 9:19/M
2 Suzanne Dillon Indianapolis IN 439 38 15 1:01:28.41 9:23/M
3 Danielle Kaiser Greencastle IN 290 28 17 1:04:07.13 9:47/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lindsey Sopetti Pendleton IN 356 24 19 1:04:14.52 9:48/M
2 Alex Land Marion IN 430 20 25 1:06:46.14 10:12/M
3 Jill Terry Fishers IN 428 22 51 1:18:48.91 12:02/M
4 Kaitlyn Weber Martinsville IN 374 21 57 1:21:57.21 12:31/M
5 Naomi Ayodele Champaign IL 381 23 86 1:41:00.20 15:25/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sami Blaha Indianapolis IN 479 26 29 1:09:18.38 10:35/M
2 Rendie Agee Alexandria IN 351 27 69 1:25:50.22 13:06/M
3 Kathern Alexander Zionsville IN 350 28 71 1:26:05.44 13:09/M
4 Patricia Diaz Indianapolis IN 330 27 78 1:34:34.33 14:26/M
5 Elyse Morgan Elkhart IN 295 26 82 1:38:10.33 14:59/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lindsey Shaw FOUNTAINTOWN IN 303 32 38 1:13:06.54 11:10/M
2 Jessica Homan Noblesville IN 345 34 52 1:19:14.97 12:06/M
3 Erin Irick Carmel IN 344 34 56 1:20:34.35 12:18/M
4 Angela Kuzma Fruitland MD 364 33 72 1:26:14.78 13:10/M
5 Elizabeth Gwin Greenwood IN 203 32 93 1:47:16.86 16:23/M
6 Julie Weiss Indianapolis IN 341 34 95 1:51:05.83 16:58/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jenny Schaaf Cincinnati OH 213 35 35 1:12:24.25 11:03/M
2 Kelly Antcliff Zionsville IN 406 38 36 1:12:32.10 11:04/M
3 Valerie Wenstrup Zionsville IN 315 39 48 1:18:00.70 11:55/M
4 Summer D Gardner Crawfordsville IN 419 39 49 1:18:46.30 12:02/M
5 Jennifer Sepiol Zionsville IN 483 39 54 1:19:45.65 12:11/M
6 Kimberly I Sharp Lafayette IN 349 37 58 1:21:59.70 12:31/M
7 Amberly Jones Noblesville IN 300 35 59 1:22:03.68 12:32/M
8 Tara Beavers Cincinnati OH 214 37 75 1:31:04.12 13:54/M
9 Elizabeth Griffin Indianapolis IN 450 37 84 1:40:59.47 15:25/M
10 Nicki StJohn Indianapolis IN 457 37 85 1:40:59.55 15:25/M
11 Kasey Duffens-Carraher Cincinnati OH 416 39 98 1:59:32.23 18:15/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kelly Hamilton Sheridan IN 408 41 20 1:04:29.97 9:51/M
2 Magaly Thurman carmel IN 293 40 30 1:09:30.05 10:37/M
3 Liz Wall Harrogate 352 42 40 1:13:27.73 11:13/M
4 Melissa Mitchell Bedford IN 458 42 47 1:17:33.87 11:50/M
5 Christie Wolff Zionsville IN 314 42 55 1:19:45.89 12:11/M
6 Deanna Abel Bedford IN 459 44 66 1:25:14.76 13:01/M
7 Rebecca Kell Chicago IL 206 41 67 1:25:14.80 13:01/M
8 Trisha Preer Indianapolis IN 326 40 74 1:30:31.65 13:49/M
9 Sonia Cochenour FRANKLIN IN 465 44 87 1:41:00.38 15:25/M
10 Kirstin Maguire Columbus IN 443 44 92 1:46:30.61 16:16/M
11 Kelly Beranger Lafayette IN 237 41 104 2:29:55.20 22:53/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lei Gong Bloomington IN 444 48 21 1:04:32.84 9:51/M
2 Jennifer Homlet 125 45 26 1:07:19.16 10:17/M
3 Gail Ambrose Brownsburg IN 462 48 31 1:10:28.60 10:45/M
4 Michelle Lowry Speedway IN 361 46 41 1:13:57.98 11:17/M
5 Jennifer Smith Columbus IN 473 47 53 1:19:33.43 12:09/M
6 Lisa Omelko Reading PA 231 48 63 1:25:01.89 12:59/M
7 Debra Gash Mooresville IN 313 45 77 1:33:20.24 14:15/M
8 Heather Rice Avon IN 235 46 101 2:12:49.21 20:17/M
9 Stella Moore Indianapolis IN 469 46 102 2:13:09.99 20:20/M
10 Theresa Brewer North Vernon IN 270 47 103 2:13:10.40 20:20/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Angela Cole Indianapolis IN 274 51 44 1:15:27.43 11:31/M
2 Holly Liechty 109 50 60 1:22:10.62 12:33/M
3 Mary Hendrick Indianapolis IN 304 53 88 1:41:27.10 15:29/M
4 Jana Chain 122 53 96 1:51:41.28 17:03/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Teresa Brand Greenwood IN 411 55 76 1:31:32.61 13:58/M
2 Sandra Morgan Elkhart IN 298 56 83 1:38:10.50 14:59/M
3 Omolara Ayodele Champaign IL 380 56 90 1:42:23.81 15:38/M
4 Denise Smith Indianapolis IN 421 55 97 1:52:46.15 17:13/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Barb Stayton Indianapolis IN 384 62 42 1:14:10.90 11:19/M
Top

Female 65 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rosie Hughes 89 66 45 1:15:32.91 11:32/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Kortman Indianapolis IN 475 22 1 46:10.34 7:03/M
2 Patrick Martin CARMEL INDIANA 84 20 2 47:07.48 7:12/M
3 Brandon Eiler Greenfield IN 455 32 3 47:30.26 7:15/M
Top

Male No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Unknown Partic. 152 152 100 2:10:31.64 19:56/M
2 Unknown Partic. 163 163 106 3:02:34.08 27:52/M
3 Unknown Partic. 99991 99991 107 3:24:18.66 31:11/M
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gregory Zhu Bloomington IN 445 16 10 1:00:23.33 9:13/M
2 Ryan Lancaster Cypress TX 495 18 22 1:05:18.27 9:58/M
3 Jacob Lancaster Cypress TX 496 14 34 1:12:09.79 11:01/M
4 Joshua Henry Salem CT 392 14 61 1:24:00.85 12:49/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Caleb Liechty 112 21 14 1:01:01.97 9:19/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Daniel Paschke Carmel IN 388 27 5 49:13.18 7:31/M
2 Mark Weber Indianapolis IN 126 26 9 1:00:04.08 9:10/M
3 Austin Wilson Pendleton IN 355 26 18 1:04:13.71 9:48/M
4 Diego Velazquez crosby TX 493 25 32 1:10:33.88 10:46/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ed Courtney Overijse 340 34 6 50:17.19 7:41/M
2 Alex Beaver Indianapolis IN 378 30 8 58:39.28 8:57/M
3 Ian Zander Indianapolis IN 470 33 16 1:01:39.37 9:25/M
4 Geoff Ginther Anderson IN 308 34 28 1:08:40.19 10:29/M
5 John Chambers Harrogate NORTH YORK 426 31 39 1:13:27.30 11:13/M
6 Adam Kohne Speedway IN 205 33 43 1:14:33.59 11:23/M
7 George Smith indianapolis IN 255 33 73 1:28:13.93 13:28/M
8 Brennan Stults Avon IN 269 31 94 1:48:07.13 16:30/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Todd Foeckler Indianapolis IN 310 39 7 58:26.35 8:55/M
2 Aric Anderson ashtabula OH 467 39 27 1:08:23.00 10:26/M
3 Naseer Bade Indianapolis IN 403 39 64 1:25:09.62 13:00/M
4 Naeem Baig Fishers IN 402 39 65 1:25:10.07 13:00/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Matthew Campbell Fishers IN 360 41 23 1:05:41.36 10:02/M
2 Alan Weese Pittsboro IN 329 40 37 1:12:54.95 11:08/M
3 PRAVIN CHANDRA Brownsburg IN 468 40 46 1:17:31.77 11:50/M
4 Garrett Hawk Metairie LA 236 41 70 1:25:59.74 13:08/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mike Wells Indianapolis IN 228 46 4 47:41.24 7:17/M
2 Scott Hutchins Bloomington IL 287 46 11 1:00:33.61 9:15/M
3 Mike Lancaster Cypress TX 494 48 12 1:00:57.85 9:18/M
4 Paul Weber Martinsville IN 373 49 33 1:12:05.80 11:00/M
5 Michael Amstadt Plainfield IN 252 48 80 1:35:13.78 14:32/M
6 Enrique Patlan Columbus IN 442 46 89 1:41:51.54 15:33/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michael Terry Fishers IN 427 54 50 1:18:48.51 12:02/M
2 Thomas Gansman Fishers IN 369 51 68 1:25:43.35 13:05/M
3 Lloyd Work Carmel IN 476 50 79 1:34:45.54 14:28/M
4 Phillip Hendrick Indianapolis IN 306 54 91 1:42:52.04 15:42/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Phillip Moore Plainfiled IN 271 59 24 1:06:13.98 10:07/M
2 David Buddendeck Fishers IN 272 55 62 1:24:54.25 12:58/M
3 William Schaefer Indianapolis IN 452 57 99 2:07:47.73 19:31/M
Top

Male 65 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bob Sunman Indianapolis IN 386 65 81 1:37:37.52 14:54/M

 

Beaver Chase Urban Trail Race

Age Group Results

August 13, 2016


Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org



Men: Top Finishers 1-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99
Women: Top Finishers 1-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 65-99

Half Marathon

Top

Female Open Winners

Overall ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 5 Laura Paschke 389 27 ***** 49:51.30 7:37/M ***** 50:55.56 7:46/M 1:40:46.86
2 15 serena simeoli 420 27 ***** 53:58.60 8:14/M ***** 1:05:29.67 10:00/M 1:59:28.27
3 17 Jenny Blake 423 37 ***** 59:43.84 9:07/M ***** 1:00:22.39 9:13/M 2:00:06.23
Top

Female 19 and Under

Overall ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 78 Suzanne Brown 471 15 1 1:12:37.08 11:05/M 1 1:32:37.77 14:08/M 2:45:14.85
Top

Female 20 to 24

Overall ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 52 Victoria Salamowicz 342 21 2 1:13:32.52 11:14/M 1 1:15:44.12 11:34/M 2:29:16.64
2 53 Maggie Del Ponte 404 22 1 1:12:25.15 11:03/M 2 1:18:04.47 11:55/M 2:30:29.62
3 109 Kendall Moore 223 22 3 1:32:47.39 14:10/M 3 2:03:29.02 18:51/M 3:36:16.41
Top

Female 25 to 29

Overall ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 46 Juliana Gilbert 437 29 1 1:09:15.32 10:34/M 1 1:15:26.81 11:31/M 2:24:42.13
2 80 Sarah Schmidt 398 25 3 1:21:34.26 12:27/M 2 1:26:39.14 13:14/M 2:48:13.40
3 84 Kathleen Settle 365 28 2 1:13:58.39 11:18/M 4 1:41:36.03 15:31/M 2:55:34.42
4 91 Natalie Moran 246 27 4 1:27:12.19 13:19/M 3 1:38:25.01 15:02/M 3:05:37.20
Top

Female 30 to 34

Overall ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 25 Jennifer Short 431 31 1 1:00:23.00 9:13/M 1 1:07:57.90 10:22/M 2:08:20.90
2 67 Catherine Pinkston 409 32 2 1:12:59.39 11:09/M 2 1:23:33.26 12:45/M 2:36:32.65
3 90 Kirby Zwickel 390 31 3 1:17:30.51 11:50/M 5 1:46:40.62 16:17/M 3:04:11.13
4 94 Callie Woolam 367 30 4 1:25:31.49 13:03/M 4 1:43:46.13 15:51/M 3:09:17.62
5 101 Serenity Baldauf 312 33 6 1:31:15.89 13:56/M 3 1:42:45.23 15:41/M 3:14:01.12
6 104 Andree’ O’Dell 354 31 5 1:28:58.09 13:35/M 6 1:47:17.14 16:23/M 3:16:15.23
Top

Female 35 to 39

Overall ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 24 Kristen Howard 284 37 1 1:00:45.28 9:16/M 1 1:06:24.18 10:08/M 2:07:09.46
2 33 Tricia Kreuter 363 37 2 1:07:03.68 10:14/M 2 1:09:17.49 10:35/M 2:16:21.17
3 65 Stacey Hartman 337 37 3 1:10:49.37 10:49/M 4 1:24:36.53 12:55/M 2:35:25.90
4 68 Lisa Glaus 466 37 4 1:14:30.17 11:22/M 3 1:22:28.95 12:35/M 2:36:59.12
5 92 Carolyn Brown 453 38 8 1:40:04.68 15:17/M 5 1:25:40.38 13:05/M 3:05:45.06
6 100 Kari Schilling 353 39 7 1:31:16.13 13:56/M 6 1:42:40.72 15:40/M 3:13:56.85
7 102 Diana Harris 383 37 6 1:31:12.86 13:55/M 7 1:42:48.85 15:42/M 3:14:01.71
8 103 melinda Jacob 396 37 5 1:27:35.49 13:22/M 8 1:48:06.15 16:30/M 3:15:41.64
Top

Female 40 to 44

Overall ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 27 nicole golding 454 41 1 1:03:58.18 9:46/M 1 1:07:57.03 10:22/M 2:11:55.21
2 42 Michelle Gansman 368 42 2 1:07:08.15 10:15/M 2 1:15:02.26 11:27/M 2:22:10.41
3 63 Emily DeBrosse 474 42 3 1:09:24.23 10:36/M 3 1:24:26.80 12:53/M 2:33:51.03
4 77 Nicole Bockting 485 40 4 1:18:54.69 12:03/M 4 1:26:13.09 13:10/M 2:45:07.78
5 89 Tina Henry 391 44 5 1:24:29.42 12:54/M 5 1:37:03.45 14:49/M 3:01:32.87
6 99 Theresa Lacher 256 43 6 1:31:12.56 13:55/M 6 1:42:28.13 15:39/M 3:13:40.69
Top

Female 45 to 49

Overall ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 60 Michele Mueller 376 48 3 1:35:39.32 14:36/M 1 57:01.17 8:42/M 2:32:40.49
2 76 Sharon Nicoson 317 48 1 1:15:08.70 11:28/M 2 1:29:11.95 13:37/M 2:44:20.65
Top

Female 50 to 54

Overall ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 59 Amy Becker 328 50 1 1:10:17.57 10:44/M 1 1:22:11.21 12:33/M 2:32:28.78
2 71 Sherrie Konkle 375 53 2 1:13:08.21 11:10/M 2 1:23:54.55 12:49/M 2:37:02.76
3 88 Sara Strain 318 52 3 1:16:29.03 11:41/M 3 1:42:28.69 15:39/M 2:58:57.72
4 95 Sook Chong 448 54 4 1:25:07.19 13:00/M 5 1:46:03.33 16:11/M 3:11:10.52
5 105 Susan Skelton 207 51 5 1:35:26.06 14:34/M 4 1:43:27.54 15:48/M 3:18:53.60
Top

Female 55 to 59

Overall ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 87 Diane Cepela 461 58 1 1:22:54.30 12:39/M 1 1:33:42.45 14:18/M 2:56:36.75
2 107 Phyllis Smith 221 56 2 1:48:28.10 16:34/M 2 1:41:21.70 15:28/M 3:29:49.80
Top

Female 65 and Over

Overall ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 82 Pat Waters 321 68 1 1:15:09.29 11:28/M 1 1:35:16.90 14:33/M 2:50:26.19
2 106 Linda Chambers 484 65 2 1:50:22.95 16:51/M 2 1:37:42.66 14:55/M 3:28:05.61
Top

Male Open Winners

Overall ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 1 Charlie Watson 482 21 ***** 42:01.88 6:25/M ***** 45:14.31 6:54/M 1:27:16.19
2 2 Austin Johnson 138 16 ***** 46:27.65 7:05/M ***** 50:48.21 7:45/M 1:37:15.86
3 3 Mark Hiskes 429 53 ***** 48:36.11 7:25/M ***** 51:12.35 7:49/M 1:39:48.46
Top

Male 19 and Under

Overall ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 62 Joshua Liechty 105 19 1 1:00:01.19 9:10/M 3 1:33:46.12 14:19/M 2:33:47.31
2 64 Ryan Schaefer 258 16 4 1:18:20.93 11:58/M 1 1:16:14.17 11:38/M 2:34:35.10
3 79 simon lee 447 19 3 1:17:04.95 11:46/M 2 1:30:37.28 13:50/M 2:47:42.23
4 86 Adam Settle 366 19 2 1:13:02.07 11:09/M 4 1:42:37.68 15:40/M 2:55:39.75
Top

Male 20 to 24

Overall ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 16 Lucas Morgan 296 21 2 1:00:01.01 9:10/M 1 1:00:02.63 9:10/M 2:00:03.64
2 18 Mohammad Aref 478 23 1 57:38.22 8:48/M 2 1:02:58.13 9:37/M 2:00:36.35
3 23 Cole Hruskovich 405 24 5 2:06:38.75 9:40/M 2:06:38.75
4 38 Phil Tarnowski 294 24 4 1:07:30.82 10:18/M 3 1:13:13.39 11:11/M 2:20:44.21
5 66 Matthew Korey 382 23 3 1:06:38.98 10:10/M 4 1:29:29.86 13:40/M 2:36:08.84
Top

Male 25 to 29

Overall ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 39 Michael Tarnowski 299 26 1 1:07:31.56 10:18/M 1 1:13:13.28 11:11/M 2:20:44.84
2 48 Brice McPherson 432 29 3 1:09:16.31 10:35/M 2 1:16:50.95 11:44/M 2:26:07.26
3 69 Kory Ley 489 26 2 1:07:46.14 10:21/M 3 1:29:16.42 13:38/M 2:37:02.56
Top

Male 30 to 34

Overall ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 10 Andrew Burkhart 441 30 2 52:39.46 8:02/M 1 1:00:18.17 9:12/M 1:52:57.63
2 11 Andrew Burns 87 33 1 50:20.43 7:41/M 4 1:04:24.88 9:50/M 1:54:45.31
3 12 Jonathon Bannister 435 32 3 54:04.01 8:15/M 3 1:03:34.78 9:42/M 1:57:38.79
4 13 Tim Zumstein 336 33 4 57:36.02 8:48/M 2 1:01:27.73 9:23/M 1:59:03.75
5 55 Jonathan Lau 247 30 5 1:13:23.82 11:12/M 5 1:17:49.51 11:53/M 2:31:13.33
6 98 Jessie Abutin 358 34 6 1:19:25.80 12:07/M 6 1:53:42.19 17:22/M 3:13:07.99
Top

Male 35 to 39

Overall ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 19 Grant Price 309 39 1 57:37.46 8:48/M 1 1:03:02.79 9:37/M 2:00:40.25
2 21 Travis Flint 379 35 2 57:58.49 8:51/M 2 1:05:33.29 10:00/M 2:03:31.78
3 47 Nick Andersen 393 38 4 1:08:57.13 10:32/M 3 1:16:28.83 11:40/M 2:25:25.96
4 57 Christopher Gerbers 325 39 3 1:06:07.68 10:06/M 4 1:26:05.29 13:09/M 2:32:12.97
5 73 heith burrows 263 37 5 1:13:51.36 11:16/M 5 1:28:15.53 13:28/M 2:42:06.89
Top

Male 40 to 44

Overall ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 4 Laramie Wilson 395 40 1 49:29.18 7:33/M 1 50:56.82 7:47/M 1:40:26.00
2 9 Greig Huber 283 41 2 49:55.27 7:37/M 2 58:37.51 8:57/M 1:48:32.78
3 31 Tony West 333 41 5 1:03:33.18 9:42/M 3 1:09:18.32 10:35/M 2:12:51.50
4 36 Sourish Sarkar 266 43 8 1:06:35.53 10:10/M 4 1:13:18.43 11:11/M 2:19:53.96
5 37 Jamie Stark 291 40 6 1:05:30.81 10:00/M 5 1:14:55.81 11:26/M 2:20:26.62
6 41 Anthony Newcomb 320 43 4 1:02:01.76 9:28/M 8 1:19:49.61 12:11/M 2:21:51.37
7 43 Chris Mullen 264 43 7 1:05:31.39 10:00/M 6 1:17:07.03 11:46/M 2:22:38.42
8 50 Eric Holloway 327 43 9 1:08:32.91 10:28/M 7 1:18:57.59 12:03/M 2:27:30.50
9 72 Travis Bailey 456 43 10 1:13:41.34 11:15/M 10 1:24:16.58 12:52/M 2:37:57.92
10 75 Vasu Polu 335 44 11 1:21:41.26 12:28/M 9 1:22:06.91 12:32/M 2:43:48.17
DQ DQ Scott Jacobson 137 40 3 53:06.58 8:06/M DQ 51:21.09 7:50/M 1:44:27.67
Top

Male 45 to 49

Overall ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 7 Raymond Bailey 348 48 1 51:00.66 7:47/M 1 53:26.75 8:09/M 1:44:27.41
2 8 Todd Oliver 424 49 2 52:12.70 7:58/M 2 56:14.67 8:35/M 1:48:27.37
3 22 John Hauber 492 48 3 56:20.51 8:36/M 5 1:08:52.18 10:31/M 2:05:12.69
4 28 Scott Brown 259 46 6 1:04:10.46 9:48/M 4 1:08:06.97 10:24/M 2:12:17.43
5 29 Eric Chitwood 260 46 7 1:04:11.06 9:48/M 3 1:08:06.52 10:24/M 2:12:17.58
6 32 Harold Clark 201 46 4 1:03:46.97 9:44/M 6 1:12:20.12 11:03/M 2:16:07.09
7 34 Scott Tate 480 47 5 1:04:02.23 9:47/M 7 1:13:36.22 11:14/M 2:17:38.45
8 35 Scott Spinner 211 47 8 1:04:38.74 9:52/M 8 1:14:00.45 11:18/M 2:18:39.19
9 45 Doug Camp 334 45 9 1:08:27.79 10:27/M 9 1:15:46.27 11:34/M 2:24:14.06
10 58 DeLeon Rainey 331 46 10 1:08:56.05 10:31/M 10 1:23:22.95 12:44/M 2:32:19.00
11 74 Robert Schaefer 257 49 11 1:18:20.75 11:58/M 11 1:23:55.77 12:49/M 2:42:16.52
12 85 Brubaker Steven 121 48 15 2:55:38.26 26:49/M **:02/M 2:55:37.32
13 96 Todd Ernsberger 415 48 13 1:32:22.69 14:06/M 12 1:39:58.25 15:16/M 3:12:20.94
14 97 Lee Holly 338 48 12 1:29:07.12 13:36/M 13 1:43:38.21 15:49/M 3:12:45.33
Top

Male 50 to 54

Overall ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 6 Andy Watson 481 51 1 48:58.25 7:29/M 1 55:14.83 8:26/M 1:44:13.08
2 26 Phil Jones 372 50 2 1:00:49.31 9:17/M 2 1:08:08.11 10:24/M 2:08:57.42
3 44 Walter Strain 319 50 6 1:14:17.74 11:20/M 3 1:09:00.51 10:32/M 2:23:18.25
4 61 Mike Carraher 418 53 3 1:04:58.45 9:55/M 4 1:28:19.60 13:29/M 2:33:18.05
5 70 Dennis Ley 488 50 4 1:07:45.61 10:21/M 5 1:29:17.14 13:38/M 2:37:02.75
6 83 Brian Kelly 370 53 5 1:13:56.64 11:17/M 6 1:41:36.75 15:31/M 2:55:33.39
Top

Male 55 to 59

Overall ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 14 David Wolf 440 55 1 57:37.04 8:48/M 1 1:01:41.39 9:25/M 1:59:18.43
2 20 Steve Lisano 422 59 2 58:01.77 8:51/M 2 1:05:13.08 9:57/M 2:03:14.85
3 30 John Denny 472 57 3 1:05:22.88 9:59/M 3 1:07:21.97 10:17/M 2:12:44.85
4 51 STEPHEN BARTLETT 268 55 4 1:11:04.61 10:51/M 4 1:18:01.36 11:55/M 2:29:05.97
5 54 Denis McCarthy 498 57 5 1:11:29.35 10:55/M 6 1:19:25.08 12:07/M 2:30:54.43
6 56 Larry Arnett 460 56 6 1:13:08.93 11:10/M 5 1:18:22.24 11:58/M 2:31:31.17
7 81 Jonathan Schmidt 399 57 7 1:21:33.35 12:27/M 7 1:26:40.37 13:14/M 2:48:13.72
8 108 Jeff Davenport 292 56 8 1:50:21.51 16:51/M 8 1:43:06.82 15:44/M 3:33:28.33
Top

Male 60 to 64

Overall ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 40 Mike Clendenen 332 61 1 1:04:47.10 9:53/M 2 1:16:34.31 11:41/M 2:21:21.41
2 49 Jeffrey Wagner 277 60 2 1:11:29.83 10:55/M 1 1:15:12.56 11:29/M 2:26:42.39
Top

Male 65 and Over

Overall ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 93 Douglas Horton 451 70 1 1:28:22.18 13:29/M 1 1:39:38.90 15:13/M 3:08:01.08

 

Beaver Chase Urban Trail Race

Age Group Results

August 13, 2016


Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org



Men: Top Finishers 1-19 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99
Women: Top Finishers 1-19 20-24 25-29 30-34 40-44 60-64

Marathon

Top

Female Open Winners

Overall ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 Trena Roudebush Indianapolis IN 276 40 ***** 1:05:52.61 10:03/M ***** 1:11:23.00 10:54/M ***** 1:15:15.08 5:45/M 3:32:30.69
2 5 Cayla Bales Munster IN 240 19 ***** 1:01:02.23 9:19/M ***** 1:02:22.28 9:31/M ***** 1:08:43.68 10:29/M ***** 21:11.18 3:14/M 3:33:19.37
3 Lori Everts Beecher IL 400 47 ***** 1:20:00.44 12:13/M ***** 1:39:20.54 15:10/M ***** 35:02.58 2:40/M 3:34:23.56
Top

Female 19 and Under

Overall ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
DNF DNF Sarah Nalepa Arlington Heights IL 438 18 1 1:03:37.66 9:43/M 1 1:17:30.99 11:50/M 1 1:35:07.66 14:31/M
Top

Female 20 to 24

Overall ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
DNF DNF Elizabeth Miller Toronto OH 210 22 1 1:08:06.65 10:24/M 1 1:16:01.38 11:36/M 1 1:31:51.22 14:01/M
Top

Female 25 to 29

Overall ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
DNF DNF Melinda Bednarik Stow OH 377 27 2 1:04:23.21 9:50/M 3 1:13:08.39 11:10/M 2 1:28:21.30 13:29/M
DNF DNF Kaitlin Ryckman Cincinnati OH 322 29 3 1:07:28.29 10:18/M 2 1:12:19.03 11:02/M 1 1:21:20.77 12:25/M
DQ DQ Kelsey Allbright Fishers IN 425 27 1 58:27.81 8:55/M 1 1:04:41.99 9:53/M DQ 1:15:10.42 5:44/M 3:18:20.22
Top

Female 30 to 34

Overall ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
DNF DNF Renee Guthrie Harrison OH 311 32 1 1:10:21.05 10:44/M 1 1:13:52.23 11:17/M 1 1:18:28.89 11:59/M
Top

Female 40 to 44

Overall ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
DNF DNF Metta Sanders Greenfield IN 449 40 1 1:14:27.21 11:22/M 1 1:25:54.47 13:07/M 1 1:49:49.53 16:46/M
Top

Female 60 to 64

Overall ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
DNF DNF Domitilia Dos Santos New York NY 204 61 1 59:59.90 9:09/M 1 1:27:02.41 13:17/M 1 1:31:46.86 14:01/M
Top

Male Open Winners

Overall ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 1 Mark Scott Indianapolis IN 413 42 ***** 40:20.46 6:09/M ***** 46:01.34 7:02/M ***** 49:10.20 7:30/M ***** 1:01:50.48 9:26/M 3:17:22.48
2 2 Christian High Kokomo IN 414 43 ***** 50:23.96 7:42/M ***** 51:09.57 7:49/M ***** 52:32.21 8:01/M ***** 58:29.71 8:56/M 3:32:35.45
3 Alan Newkirk Mt. Sterling KY 248 61 ***** 1:05:04.42 9:56/M ***** 1:10:24.88 10:45/M ***** 1:18:28.47 5:59/M 3:33:57.77
Top

Male 19 and Under

Overall ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
DNF DNF Joseph Alcala Fishers IN 253 18 1 54:16.40 8:17/M 3 1:00:58.32 9:18/M 3 1:18:58.39 12:03/M
DNF DNF Michael Bonnici Lake orion MI 307 19 2 59:47.54 9:08/M 1 1:00:40.77 9:16/M 1 1:00:48.89 9:17/M
DNF DNF William Woods Lake Orion MI 316 18 3 59:47.80 9:08/M 2 1:00:40.78 9:16/M 2 1:00:49.27 9:17/M
Top

Male 30 to 34

Overall ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
DNF DNF Paul Staten Bloomington IN 224 33 1 1:01:18.94 9:22/M 1 1:02:34.09 9:33/M 1 1:14:11.98 11:20/M
DNF DNF Kyle Attebury Evansville IN 222 32 2 1:07:24.18 10:17/M 2 1:16:16.49 11:39/M 2 1:43:08.54 15:45/M
Top

Male 35 to 39

Overall ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 22 David Williams South Bend IN 339 35 2 1:15:09.32 11:28/M 2 1:22:55.56 12:40/M 1 1:27:52.46 13:25/M 1 1:24:51.66 12:57/M 5:30:49.00
DNF DNF Donna Neulinger Rolla MO 359 35 3 1:39:28.22 15:11/M 3 1:45:19.91 16:05/M 2 1:47:23.15 16:24/M
Top

Male 40 to 44

Overall ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 10 Dan Janis Jamaica Plain MA 244 43 2 1:01:37.92 9:24/M 1 1:03:32.69 9:42/M 3 1:16:22.28 11:40/M 1 19:47.82 3:01/M 3:41:20.71
2 9 Eric Kough Gambrills MD 218 40 1 59:52.83 9:08/M 4 1:07:13.71 10:16/M 2 1:12:40.05 11:06/M 2 1:17:21.41 11:49/M 4:37:08.00
DNF DNF Adam Golovizki Glendale NY 357 40 3 1:03:32.78 9:42/M 2 1:04:45.01 9:53/M 4 1:18:13.02 11:56/M
DNF DNF Ross McNary Louisville KY 301 42 4 1:04:10.24 9:48/M 3 1:06:15.26 10:07/M 1 1:12:12.60 11:01/M
Top

Male 45 to 49

Overall ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
DNF DNF Matthew Jourdan Indianapolis IN 433 45 1 54:18.50 8:17/M 1 1:11:21.26 10:54/M 1 1:12:37.95 11:05/M
Top

Male 50 to 54

Overall ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 25 Howard Keener Wilmington DE 278 53 1 1:04:12.33 9:48/M 2 1:23:08.97 12:42/M 2 1:39:37.62 15:13/M 1 1:48:55.08 16:38/M 5:55:54.00
DNF DNF Ken Stancik Dyer IN 217 54 2 1:11:07.21 10:51/M 1 1:20:50.44 12:20/M 1 1:34:01.78 14:21/M
DNF DNF Bryan Pulliam Covington GA 491 51 3 1:27:51.25 13:25/M 3 1:34:31.65 14:26/M 3 1:43:54.86 15:52/M
Top

Male 55 to 59

Overall ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 26 Franklin Smith Cincinnati OH 220 56 3 1:16:59.58 11:45/M 2 1:21:43.18 12:29/M 2 1:31:39.40 14:00/M 1 1:45:52.33 16:10/M 5:56:14.49
DNF DNF Mark Sausser Indianapolis IN 434 56 1 1:06:48.34 10:12/M 1 1:10:37.90 10:47/M 1 1:27:12.76 13:19/M
Top

Male 60 to 64

Overall ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
DNF DNF Hennie Mulder 123 63 1 1:29:03.36 13:36/M 1 1:39:45.94 15:14/M 1 31:01.15 4:44/M
Top

Male 65 and Over

Overall ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
DNF DNF Bill Rex Geneva IL 362 76 2 1:40:38.81 15:22/M 2 1:49:05.96 16:39/M 1 15:47.33 2:25/M

Upcoming Races