2016 Beaver Chase Overall Results

Race Was Black Flagged at 11:00 AM (It did effect some Half and most Marathon Results)

Beaver Chase Urban Trail Race

Overall Finish List

August 13, 2016


Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org


Quarter Marathon

Place Name City Bib No Age Gender Total Time Pace
1 John Kortman Indianapolis IN 475 22 M 46:10.34 7:03/M
2 Patrick Martin CARMEL INDIANA 84 20 M 47:07.48 7:12/M
3 Brandon Eiler Greenfield IN 455 32 M 47:30.26 7:15/M
4 Mike Wells Indianapolis IN 228 46 M 47:41.24 7:17/M
5 Daniel Paschke Carmel IN 388 27 M 49:13.18 7:31/M
6 Ed Courtney Overijse 340 34 M 50:17.19 7:41/M
7 Todd Foeckler Indianapolis IN 310 39 M 58:26.35 8:55/M
8 Alex Beaver Indianapolis IN 378 30 M 58:39.28 8:57/M
9 Mark Weber Indianapolis IN 126 26 M 1:00:04.08 9:10/M
10 Gregory Zhu Bloomington IN 445 16 M 1:00:23.33 9:13/M
11 Scott Hutchins Bloomington IL 287 46 M 1:00:33.61 9:15/M
12 Mike Lancaster Cypress TX 494 48 M 1:00:57.85 9:18/M
13 Michelle Hutchins Bloomington IL 286 47 F 1:00:59.92 9:19/M
14 Caleb Liechty 112 21 M 1:01:01.97 9:19/M
15 Suzanne Dillon Indianapolis IN 439 38 F 1:01:28.41 9:23/M
16 Ian Zander Indianapolis IN 470 33 M 1:01:39.37 9:25/M
17 Danielle Kaiser Greencastle IN 290 28 F 1:04:07.13 9:47/M
18 Austin Wilson Pendleton IN 355 26 M 1:04:13.71 9:48/M
19 Lindsey Sopetti Pendleton IN 356 24 F 1:04:14.52 9:48/M
20 Kelly Hamilton Sheridan IN 408 41 F 1:04:29.97 9:51/M
21 Lei Gong Bloomington IN 444 48 F 1:04:32.84 9:51/M
22 Ryan Lancaster Cypress TX 495 18 M 1:05:18.27 9:58/M
23 Matthew Campbell Fishers IN 360 41 M 1:05:41.36 10:02/M
24 Phillip Moore Plainfiled IN 271 59 M 1:06:13.98 10:07/M
25 Alex Land Marion IN 430 20 F 1:06:46.14 10:12/M
26 Jennifer Homlet 125 45 F 1:07:19.16 10:17/M
27 Aric Anderson ashtabula OH 467 39 M 1:08:23.00 10:26/M
28 Geoff Ginther Anderson IN 308 34 M 1:08:40.19 10:29/M
29 Sami Blaha Indianapolis IN 479 26 F 1:09:18.38 10:35/M
30 Magaly Thurman carmel IN 293 40 F 1:09:30.05 10:37/M
31 Gail Ambrose Brownsburg IN 462 48 F 1:10:28.60 10:45/M
32 Diego Velazquez crosby TX 493 25 M 1:10:33.88 10:46/M
33 Paul Weber Martinsville IN 373 49 M 1:12:05.80 11:00/M
34 Jacob Lancaster Cypress TX 496 14 M 1:12:09.79 11:01/M
35 Jenny Schaaf Cincinnati OH 213 35 F 1:12:24.25 11:03/M
36 Kelly Antcliff Zionsville IN 406 38 F 1:12:32.10 11:04/M
37 Alan Weese Pittsboro IN 329 40 M 1:12:54.95 11:08/M
38 Lindsey Shaw FOUNTAINTOWN IN 303 32 F 1:13:06.54 11:10/M
39 John Chambers Harrogate NORTH YORK 426 31 M 1:13:27.30 11:13/M
40 Liz Wall Harrogate 352 42 F 1:13:27.73 11:13/M
41 Michelle Lowry Speedway IN 361 46 F 1:13:57.98 11:17/M
42 Barb Stayton Indianapolis IN 384 62 F 1:14:10.90 11:19/M
43 Adam Kohne Speedway IN 205 33 M 1:14:33.59 11:23/M
44 Angela Cole Indianapolis IN 274 51 F 1:15:27.43 11:31/M
45 Rosie Hughes 89 66 F 1:15:32.91 11:32/M
46 PRAVIN CHANDRA Brownsburg IN 468 40 M 1:17:31.77 11:50/M
47 Melissa Mitchell Bedford IN 458 42 F 1:17:33.87 11:50/M
48 Valerie Wenstrup Zionsville IN 315 39 F 1:18:00.70 11:55/M
49 Summer D Gardner Crawfordsville IN 419 39 F 1:18:46.30 12:02/M
50 Michael Terry Fishers IN 427 54 M 1:18:48.51 12:02/M
51 Jill Terry Fishers IN 428 22 F 1:18:48.91 12:02/M
52 Jessica Homan Noblesville IN 345 34 F 1:19:14.97 12:06/M
53 Jennifer Smith Columbus IN 473 47 F 1:19:33.43 12:09/M
54 Jennifer Sepiol Zionsville IN 483 39 F 1:19:45.65 12:11/M
55 Christie Wolff Zionsville IN 314 42 F 1:19:45.89 12:11/M
56 Erin Irick Carmel IN 344 34 F 1:20:34.35 12:18/M
57 Kaitlyn Weber Martinsville IN 374 21 F 1:21:57.21 12:31/M
58 Kimberly I Sharp Lafayette IN 349 37 F 1:21:59.70 12:31/M
59 Amberly Jones Noblesville IN 300 35 F 1:22:03.68 12:32/M
60 Holly Liechty 109 50 F 1:22:10.62 12:33/M
61 Joshua Henry Salem CT 392 14 M 1:24:00.85 12:49/M
62 David Buddendeck Fishers IN 272 55 M 1:24:54.25 12:58/M
63 Lisa Omelko Reading PA 231 48 F 1:25:01.89 12:59/M
64 Naseer Bade Indianapolis IN 403 39 M 1:25:09.62 13:00/M
65 Naeem Baig Fishers IN 402 39 M 1:25:10.07 13:00/M
66 Deanna Abel Bedford IN 459 44 F 1:25:14.76 13:01/M
67 Rebecca Kell Chicago IL 206 41 F 1:25:14.80 13:01/M
68 Thomas Gansman Fishers IN 369 51 M 1:25:43.35 13:05/M
69 Rendie Agee Alexandria IN 351 27 F 1:25:50.22 13:06/M
70 Garrett Hawk Metairie LA 236 41 M 1:25:59.74 13:08/M
71 Kathern Alexander Zionsville IN 350 28 F 1:26:05.44 13:09/M
72 Angela Kuzma Fruitland MD 364 33 F 1:26:14.78 13:10/M
73 George Smith indianapolis IN 255 33 M 1:28:13.93 13:28/M
74 Trisha Preer Indianapolis IN 326 40 F 1:30:31.65 13:49/M
75 Tara Beavers Cincinnati OH 214 37 F 1:31:04.12 13:54/M
76 Teresa Brand Greenwood IN 411 55 F 1:31:32.61 13:58/M
77 Debra Gash Mooresville IN 313 45 F 1:33:20.24 14:15/M
78 Patricia Diaz Indianapolis IN 330 27 F 1:34:34.33 14:26/M
79 Lloyd Work Carmel IN 476 50 M 1:34:45.54 14:28/M
80 Michael Amstadt Plainfield IN 252 48 M 1:35:13.78 14:32/M
81 Bob Sunman Indianapolis IN 386 65 M 1:37:37.52 14:54/M
82 Elyse Morgan Elkhart IN 295 26 F 1:38:10.33 14:59/M
83 Sandra Morgan Elkhart IN 298 56 F 1:38:10.50 14:59/M
84 Elizabeth Griffin Indianapolis IN 450 37 F 1:40:59.47 15:25/M
85 Nicki StJohn Indianapolis IN 457 37 F 1:40:59.55 15:25/M
86 Naomi Ayodele Champaign IL 381 23 F 1:41:00.20 15:25/M
87 Sonia Cochenour FRANKLIN IN 465 44 F 1:41:00.38 15:25/M
88 Mary Hendrick Indianapolis IN 304 53 F 1:41:27.10 15:29/M
89 Enrique Patlan Columbus IN 442 46 M 1:41:51.54 15:33/M
90 Omolara Ayodele Champaign IL 380 56 F 1:42:23.81 15:38/M
91 Phillip Hendrick Indianapolis IN 306 54 M 1:42:52.04 15:42/M
92 Kirstin Maguire Columbus IN 443 44 F 1:46:30.61 16:16/M
93 Elizabeth Gwin Greenwood IN 203 32 F 1:47:16.86 16:23/M
94 Brennan Stults Avon IN 269 31 M 1:48:07.13 16:30/M
95 Julie Weiss Indianapolis IN 341 34 F 1:51:05.83 16:58/M
96 Jana Chain 122 53 F 1:51:41.28 17:03/M
97 Denise Smith Indianapolis IN 421 55 F 1:52:46.15 17:13/M
98 Kasey Duffens-Carraher Cincinnati OH 416 39 F 1:59:32.23 18:15/M
99 William Schaefer Indianapolis IN 452 57 M 2:07:47.73 19:31/M
100 Unknown Partic. 152 152 M 2:10:31.64 19:56/M
Place Name City Bib No Age Gender Total Time Pace
101 Heather Rice Avon IN 235 46 F 2:12:49.21 20:17/M
102 Stella Moore Indianapolis IN 469 46 F 2:13:09.99 20:20/M
103 Theresa Brewer North Vernon IN 270 47 F 2:13:10.40 20:20/M
104 Kelly Beranger Lafayette IN 237 41 F 2:29:55.20 22:53/M
105 Unknown Partic. 163 163 M 3:02:34.08 27:52/M
106 Unknown Partic. 99991 99991 M 3:24:18.66 31:11/M




Beaver Chase Urban Trail Race


Overall Results


August 13, 2016




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org

Half Marathon

  ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 Charlie Watson Carmel IN 482 21 M 1 42:01.88 6:25/M 1 45:14.31 6:54/M 1:27:16.19
2 Austin Johnson Sherwood OH 138 16 M 2 46:27.65 7:05/M 2 50:48.21 7:45/M 1:37:15.86
3 Mark Hiskes Brownsburg IN 429 53 M 3 48:36.11 7:25/M 5 51:12.35 7:49/M 1:39:48.46
4 Laramie Wilson Plainfield IN 395 40 M 5 49:29.18 7:33/M 4 50:56.82 7:47/M 1:40:26.00
5 Laura Paschke Carmel IN 389 27 F 6 49:51.30 7:37/M 3 50:55.56 7:46/M 1:40:46.86
6 Andy Watson Carmel IN 481 51 M 4 48:58.25 7:29/M 7 55:14.83 8:26/M 1:44:13.08
7 Raymond Bailey westfield IN 348 48 M 9 51:00.66 7:47/M 6 53:26.75 8:09/M 1:44:27.41
8 Todd Oliver Carmel IN 424 49 M 10 52:12.70 7:58/M 8 56:14.67 8:35/M 1:48:27.37
9 Greig Huber Goshen IN 283 41 M 7 49:55.27 7:37/M 10 58:37.51 8:57/M 1:48:32.78
10 Andrew Burkhart Schaumburg IL 441 30 M 11 52:39.46 8:02/M 12 1:00:18.17 9:12/M 1:52:57.63
11 Andrew Burns 87 33 M 8 50:20.43 7:41/M 19 1:04:24.88 9:50/M 1:54:45.31
12 Jonathon Bannister Indianapolis IN 435 32 M 14 54:04.01 8:15/M 18 1:03:34.78 9:42/M 1:57:38.79
13 Tim Zumstein Fort Wayne IN 336 33 M 16 57:36.02 8:48/M 14 1:01:27.73 9:23/M 1:59:03.75
14 David Wolf Indianapolis IN 440 55 M 17 57:37.04 8:48/M 15 1:01:41.39 9:25/M 1:59:18.43
15 serena simeoli Miami FL 420 27 F 13 53:58.60 8:14/M 21 1:05:29.67 10:00/M 1:59:28.27
16 Lucas Morgan Elkhart IN 296 21 M 23 1:00:01.01 9:10/M 11 1:00:02.63 9:10/M 2:00:03.64
17 Jenny Blake Carmel IN 423 37 F 22 59:43.84 9:07/M 13 1:00:22.39 9:13/M 2:00:06.23
18 Mohammad Aref Indianapolis IN 478 23 M 19 57:38.22 8:48/M 16 1:02:58.13 9:37/M 2:00:36.35
19 Grant Price Indianapolis IN 309 39 M 18 57:37.46 8:48/M 17 1:03:02.79 9:37/M 2:00:40.25
20 Steve Lisano Indianapolis IN 422 59 M 21 58:01.77 8:51/M 20 1:05:13.08 9:57/M 2:03:14.85
21 Travis Flint Dayton IN 379 35 M 20 57:58.49 8:51/M 22 1:05:33.29 10:00/M 2:03:31.78
22 John Hauber Carmel IN 492 48 M 15 56:20.51 8:36/M 30 1:08:52.18 10:31/M 2:05:12.69
23 Cole Hruskovich Terre Haute IN 405 24 M     108 2:06:38.75 9:40/M 2:06:38.75
24 Kristen Howard Noblesville IN 284 37 F 26 1:00:45.28 9:16/M 23 1:06:24.18 10:08/M 2:07:09.46
25 Jennifer Short Chicago IL 431 31 F 25 1:00:23.00 9:13/M 26 1:07:57.90 10:22/M 2:08:20.90
 
  ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
26 Phil Jones Westfield IN 372 50 M 27 1:00:49.31 9:17/M 29 1:08:08.11 10:24/M 2:08:57.42
27 nicole golding columbus IN 454 41 F 31 1:03:58.18 9:46/M 25 1:07:57.03 10:22/M 2:11:55.21
28 Scott Brown Toledo OH 259 46 M 33 1:04:10.46 9:48/M 28 1:08:06.97 10:24/M 2:12:17.43
29 Eric Chitwood Indianapolis IN 260 46 M 34 1:04:11.06 9:48/M 27 1:08:06.52 10:24/M 2:12:17.58
30 John Denny Indianapolis IN 472 57 M 38 1:05:22.88 9:59/M 24 1:07:21.97 10:17/M 2:12:44.85
31 Tony West Brownsburg IN 333 41 M 29 1:03:33.18 9:42/M 33 1:09:18.32 10:35/M 2:12:51.50
32 Harold Clark Villa Park IL 201 46 M 30 1:03:46.97 9:44/M 34 1:12:20.12 11:03/M 2:16:07.09
33 Tricia Kreuter McCordsville IN 363 37 F 44 1:07:03.68 10:14/M 32 1:09:17.49 10:35/M 2:16:21.17
34 Scott Tate Cicero IN 480 47 M 32 1:04:02.23 9:47/M 38 1:13:36.22 11:14/M 2:17:38.45
35 Scott Spinner McCordsville IN 211 47 M 35 1:04:38.74 9:52/M 39 1:14:00.45 11:18/M 2:18:39.19
36 Sourish Sarkar Carmel IN 266 43 M 42 1:06:35.53 10:10/M 37 1:13:18.43 11:11/M 2:19:53.96
37 Jamie Stark Chicago IL 291 40 M 39 1:05:30.81 10:00/M 40 1:14:55.81 11:26/M 2:20:26.62
38 Phil Tarnowski Indianapolis IN 294 24 M 46 1:07:30.82 10:18/M 36 1:13:13.39 11:11/M 2:20:44.21
39 Michael Tarnowski Indianapolis IN 299 26 M 47 1:07:31.56 10:18/M 35 1:13:13.28 11:11/M 2:20:44.84
40 Mike Clendenen New Haven IN 332 61 M 36 1:04:47.10 9:53/M 48 1:16:34.31 11:41/M 2:21:21.41
41 Anthony Newcomb Mooresville IN 320 43 M 28 1:02:01.76 9:28/M 57 1:19:49.61 12:11/M 2:21:51.37
42 Michelle Gansman Fishers IN 368 42 F 45 1:07:08.15 10:15/M 41 1:15:02.26 11:27/M 2:22:10.41
43 Chris Mullen West Lafayette IN 264 43 M 40 1:05:31.39 10:00/M 50 1:17:07.03 11:46/M 2:22:38.42
44 Walter Strain Cory IN 319 50 M 74 1:14:17.74 11:20/M 31 1:09:00.51 10:32/M 2:23:18.25
45 Doug Camp Garrett IN 334 45 M 50 1:08:27.79 10:27/M 45 1:15:46.27 11:34/M 2:24:14.06
46 Juliana Gilbert Indianapolis IN 437 29 F 54 1:09:15.32 10:34/M 43 1:15:26.81 11:31/M 2:24:42.13
47 Nick Andersen indianapolis IN 393 38 M 53 1:08:57.13 10:32/M 47 1:16:28.83 11:40/M 2:25:25.96
48 Brice McPherson Indianapolis IN 432 29 M 55 1:09:16.31 10:35/M 49 1:16:50.95 11:44/M 2:26:07.26
49 Jeffrey Wagner Indianapolis IN 277 60 M 61 1:11:29.83 10:55/M 42 1:15:12.56 11:29/M 2:26:42.39
50 Eric Holloway Greenwood IN 327 43 M 51 1:08:32.91 10:28/M 55 1:18:57.59 12:03/M 2:27:30.50
 
  ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
51 STEPHEN BARTLETT indianapolis IN 268 55 M 59 1:11:04.61 10:51/M 52 1:18:01.36 11:55/M 2:29:05.97
52 Victoria Salamowicz Woodridge IL 342 21 F 69 1:13:32.52 11:14/M 44 1:15:44.12 11:34/M 2:29:16.64
53 Maggie Del Ponte Germantown WI 404 22 F 62 1:12:25.15 11:03/M 53 1:18:04.47 11:55/M 2:30:29.62
54 Denis McCarthy 498 57 M 60 1:11:29.35 10:55/M 56 1:19:25.08 12:07/M 2:30:54.43
55 Jonathan Lau Saint Charles MO 247 30 M 68 1:13:23.82 11:12/M 51 1:17:49.51 11:53/M 2:31:13.33
56 Larry Arnett New Haven IN 460 56 M 67 1:13:08.93 11:10/M 54 1:18:22.24 11:58/M 2:31:31.17
57 Christopher Gerbers Fort Wayne IN 325 39 M 41 1:06:07.68 10:06/M 69 1:26:05.29 13:09/M 2:32:12.97
58 DeLeon Rainey chicago IL 331 46 M 52 1:08:56.05 10:31/M 61 1:23:22.95 12:44/M 2:32:19.00
59 Amy Becker Pittsboro IN 328 50 F 57 1:10:17.57 10:44/M 59 1:22:11.21 12:33/M 2:32:28.78
60 Michele Mueller Fishers IN 376 48 F 104 1:35:39.32 14:36/M 9 57:01.17 8:42/M 2:32:40.49
61 Mike Carraher Cincinnati OH 418 53 M 37 1:04:58.45 9:55/M 74 1:28:19.60 13:29/M 2:33:18.05
62 Joshua Liechty 105 19 M 24 1:00:01.19 9:10/M 82 1:33:46.12 14:19/M 2:33:47.31
63 Emily DeBrosse Zionsville IN 474 42 F 56 1:09:24.23 10:36/M 66 1:24:26.80 12:53/M 2:33:51.03
64 Ryan Schaefer Zionsville IN 258 16 M 82 1:18:20.93 11:58/M 46 1:16:14.17 11:38/M 2:34:35.10
65 Stacey Hartman Fort Wayne IN 337 37 F 58 1:10:49.37 10:49/M 67 1:24:36.53 12:55/M 2:35:25.90
66 Matthew Korey Hamilton OH 382 23 M 43 1:06:38.98 10:10/M 78 1:29:29.86 13:40/M 2:36:08.84
67 Catherine Pinkston Cincinnati OH 409 32 F 64 1:12:59.39 11:09/M 62 1:23:33.26 12:45/M 2:36:32.65
68 Lisa Glaus conneaut OH 466 37 F 75 1:14:30.17 11:22/M 60 1:22:28.95 12:35/M 2:36:59.12
69 Kory Ley Coldwater OH 489 26 M 49 1:07:46.14 10:21/M 76 1:29:16.42 13:38/M 2:37:02.56
70 Dennis Ley Coldwater OH 488 50 M 48 1:07:45.61 10:21/M 77 1:29:17.14 13:38/M 2:37:02.75
71 Sherrie Konkle fort wayne IN 375 53 F 66 1:13:08.21 11:10/M 63 1:23:54.55 12:49/M 2:37:02.76
72 Travis Bailey Lafayette IN 456 43 M 70 1:13:41.34 11:15/M 65 1:24:16.58 12:52/M 2:37:57.92
73 heith burrows Lafayette IN 263 37 M 71 1:13:51.36 11:16/M 73 1:28:15.53 13:28/M 2:42:06.89
74 Robert Schaefer Zionsville IN 257 49 M 81 1:18:20.75 11:58/M 64 1:23:55.77 12:49/M 2:42:16.52
75 Vasu Polu FISHERS IN 335 44 M 87 1:21:41.26 12:28/M 58 1:22:06.91 12:32/M 2:43:48.17
 
  ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
76 Sharon Nicoson Cory IN 317 48 F 76 1:15:08.70 11:28/M 75 1:29:11.95 13:37/M 2:44:20.65
77 Nicole Bockting Indianapolis IN 485 40 F 83 1:18:54.69 12:03/M 70 1:26:13.09 13:10/M 2:45:07.78
78 Suzanne Brown Cedar Lake IN 471 15 F 63 1:12:37.08 11:05/M 80 1:32:37.77 14:08/M 2:45:14.85
79 simon lee Greenwood IN 447 19 M 79 1:17:04.95 11:46/M 79 1:30:37.28 13:50/M 2:47:42.23
80 Sarah Schmidt New York NY 398 25 F 86 1:21:34.26 12:27/M 71 1:26:39.14 13:14/M 2:48:13.40
81 Jonathan Schmidt Yorktown IN 399 57 M 85 1:21:33.35 12:27/M 72 1:26:40.37 13:14/M 2:48:13.72
82 Pat Waters Paris IL 321 68 F 77 1:15:09.29 11:28/M 83 1:35:16.90 14:33/M 2:50:26.19
83 Brian Kelly Crawfordsville IN 370 53 M 72 1:13:56.64 11:17/M 91 1:41:36.75 15:31/M 2:55:33.39
84 Kathleen Settle Indianapolis IN 365 28 F 73 1:13:58.39 11:18/M 90 1:41:36.03 15:31/M 2:55:34.42
85 Brubaker Steven 121 48 M 109 2:55:38.26 26:49/M     **:02/M 2:55:37.32
86 Adam Settle Indianapolis IN 366 19 M 65 1:13:02.07 11:09/M 94 1:42:37.68 15:40/M 2:55:39.75
87 Diane Cepela SHOREWOOD IL 461 58 F 88 1:22:54.30 12:39/M 81 1:33:42.45 14:18/M 2:56:36.75
88 Sara Strain cory IN 318 52 F 78 1:16:29.03 11:41/M 93 1:42:28.69 15:39/M 2:58:57.72
89 Tina Henry Salem CT 391 44 F 89 1:24:29.42 12:54/M 84 1:37:03.45 14:49/M 3:01:32.87
90 Kirby Zwickel Fishers IN 390 31 F 80 1:17:30.51 11:50/M 103 1:46:40.62 16:17/M 3:04:11.13
91 Natalie Moran Louisville KY 246 27 F 92 1:27:12.19 13:19/M 86 1:38:25.01 15:02/M 3:05:37.20
92 Carolyn Brown Indianapolis IN 453 38 F 105 1:40:04.68 15:17/M 68 1:25:40.38 13:05/M 3:05:45.06
93 Douglas Horton Carmel IN 451 70 M 94 1:28:22.18 13:29/M 87 1:39:38.90 15:13/M 3:08:01.08
94 Callie Woolam LOUISVILLE KY 367 30 F 91 1:25:31.49 13:03/M 101 1:43:46.13 15:51/M 3:09:17.62
95 Sook Chong Greenwood IN 448 54 F 90 1:25:07.19 13:00/M 102 1:46:03.33 16:11/M 3:11:10.52
96 Todd Ernsberger Fort Wayne IN 415 48 M 101 1:32:22.69 14:06/M 88 1:39:58.25 15:16/M 3:12:20.94
97 Lee Holly Fishers IN 338 48 M 96 1:29:07.12 13:36/M 100 1:43:38.21 15:49/M 3:12:45.33
98 Jessie Abutin Richmond IN 358 34 M 84 1:19:25.80 12:07/M 106 1:53:42.19 17:22/M 3:13:07.99
99 Theresa Lacher Camby IN 256 43 F 97 1:31:12.56 13:55/M 92 1:42:28.13 15:39/M 3:13:40.69
100 Kari Schilling Plainfield IN 353 39 F 100 1:31:16.13 13:56/M 95 1:42:40.72 15:40/M 3:13:56.85
 
  ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
101 Serenity Baldauf Plainfield IN 312 33 F 99 1:31:15.89 13:56/M 96 1:42:45.23 15:41/M 3:14:01.12
102 Diana Harris Plainfiel IN 383 37 F 98 1:31:12.86 13:55/M 97 1:42:48.85 15:42/M 3:14:01.71
103 melinda Jacob tell city IN 396 37 F 93 1:27:35.49 13:22/M 105 1:48:06.15 16:30/M 3:15:41.64
104 Andree’ O’Dell Franklin IN 354 31 F 95 1:28:58.09 13:35/M 104 1:47:17.14 16:23/M 3:16:15.23
105 Susan Skelton Avon IN 207 51 F 103 1:35:26.06 14:34/M 99 1:43:27.54 15:48/M 3:18:53.60
106 Linda Chambers Noblesville IN 484 65 F 108 1:50:22.95 16:51/M 85 1:37:42.66 14:55/M 3:28:05.61
107 Phyllis Smith Cincinnati OH 221 56 F 106 1:48:28.10 16:34/M 89 1:41:21.70 15:28/M 3:29:49.80
108 Jeff Davenport Indianapolis IN 292 56 M 107 1:50:21.51 16:51/M 98 1:43:06.82 15:44/M 3:33:28.33
109 Kendall Moore Coralville IA 223 22 F 102 1:32:47.39 14:10/M 107 2:03:29.02 18:51/M 3:36:16.41
DQ Scott Jacobson 137 40 M 12 53:06.58 8:06/M DQ 51:21.09 7:50/M 1:44:27.67




Beaver Chase Urban Trail Race


Overall Results


August 13, 2016




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org

Marathon

  ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 Mark Scott Indianapolis IN 413 42 M 1 40:20.46 6:09/M 1 46:01.34 7:02/M 1 49:10.20 7:30/M 4 1:01:50.48 9:26/M 3:17:22.48
2 Trena Roudebush Indianapolis IN 276 40 F 22 1:05:52.61 10:03/M 19 1:11:23.00 10:54/M     7 1:15:15.08 5:45/M 3:32:30.69
3 Christian High Kokomo IN 414 43 M 2 50:23.96 7:42/M 2 51:09.57 7:49/M 2 52:32.21 8:01/M 3 58:29.71 8:56/M 3:32:35.45
4 Cayla Bales Munster IN 240 19 F 4 1:01:02.23 9:19/M 3 1:02:22.28 9:31/M 3 1:08:43.68 10:29/M 2 21:11.18 3:14/M 3:33:19.37
5 Alan Newkirk Mt. Sterling KY 248 61 M 21 1:05:04.42 9:56/M 16 1:10:24.88 10:45/M     9 1:18:28.47 5:59/M 3:33:57.77
6 Lori Everts Beecher IL 400 47 F 43 1:20:00.44 12:13/M 46 1:39:20.54 15:10/M     3 35:02.58 2:40/M 3:34:23.56
7 Kathy Figuieras Plainfield IL 401 52 F 42 1:20:00.28 12:13/M 47 1:39:20.65 15:10/M     4 35:02.74 2:40/M 3:34:23.67
8 Dan Janis Jamaica Plain MA 244 43 M 5 1:01:37.92 9:24/M 4 1:03:32.69 9:42/M 5 1:16:22.28 11:40/M 1 19:47.82 3:01/M 3:41:20.71
9 Eric Kough Gambrills MD 218 40 M 3 59:52.83 9:08/M 5 1:07:13.71 10:16/M 4 1:12:40.05 11:06/M 5 1:17:21.41 11:49/M 4:37:08.00
10 Jordan Newkirk Centreville VA 242 24 F 30 1:08:29.89 10:27/M 44 1:36:39.52 14:45/M     14 2:25:08.21 11:05/M 5:10:17.62
11 Michelle Newkirk Centreville VA 241 53 F 44 1:22:37.88 12:37/M 45 1:37:59.92 14:58/M     13 2:11:45.38 10:03/M 5:12:23.18
12 Deborah Konerding Lamar IN 397 47 F 40 1:16:43.36 11:43/M 41 1:35:17.97 14:33/M     15 2:38:29.46 12:06/M 5:30:30.79
13 David Williams South Bend IN 339 35 M 7 1:15:09.32 11:28/M 7 1:22:55.56 12:40/M 6 1:27:52.46 13:25/M 6 1:24:51.66 12:57/M 5:30:49.00
14 Howard Keener Wilmington DE 278 53 M 6 1:04:12.33 9:48/M 8 1:23:08.97 12:42/M 8 1:39:37.62 15:13/M 8 1:48:55.08 16:38/M 5:55:54.00
15 Franklin Smith Cincinnati OH 220 56 M 8 1:16:59.58 11:45/M 6 1:21:43.18 12:29/M 7 1:31:39.40 14:00/M 7 1:45:52.33 16:10/M 5:56:14.49
16 Nancy Herlocher Ann Arbor MI 229 48 F 45 1:23:18.52 12:43/M 49 1:40:16.62 15:18/M     18 3:25:52.83 15:43/M 6:29:27.97
17 Barbara Weller McMinnville TN 267 48 F 46 1:23:19.66 12:43/M 50 1:40:17.46 15:19/M     17 3:25:52.03 15:43/M 6:29:29.15
18 Allison Roth Plainsboro NJ 238 45 F 54 3:06:18.61 28:27/M 1 33:11.60 5:04/M     16 3:01:15.13 13:50/M 6:40:45.34
DQ Kelsey Allbright Fishers IN 425 27 F 5 58:27.81 8:55/M 6 1:04:41.99 9:24/M     DQ 1:15:10.42 7:34/M 3:18:20.22

Upcoming Races