2016 Dirty Santa XC Age Group & Team Results

Scroll down for Team Results





2016 Dirty Santa XC


Age Group Results


December 17, 2016




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org



Men: Top Finishers 1- 9 10-14 15-19 20-24 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54

Women: Top Finishers 10-14 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 65-99

5k

Top

Female Open Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Wendy Garvin ECEP 1 267 46 6 22:25.03 7:14/M
2 Katie Hosier 257 28 15 25:53.09 8:21/M
3 Ava Zellers 224 13 16 26:38.19 8:35/M
Top

Female 10 to 14

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ashley Baldwin WMS Run Club 296 14 17 27:04.53 8:44/M
2 Jaycie Workman ECEP School (Girls) 263 13 40 36:03.90 11:38/M
Top

Female 25 to 29

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Andrea DeMien 282 25 35 33:54.52 10:56/M
2 Emily Prosise 234 29 37 34:20.70 11:05/M
Top

Female 30 to 34

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lindsey Welch MXC 239 30 39 35:23.77 11:25/M
Top

Female 35 to 39

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Julie Weiss 225 35 44 44:13.98 14:16/M
Top

Female 40 to 44

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Juli Grossman 294 42 36 34:02.30 10:59/M
2 Shannon Workman ECEP 1 264 40 45 45:42.31 14:45/M
3 Carol Camic Merchiers Team Merchiers 466 42 46 47:45.17 15:24/M
Top

Female 45 to 49

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Hilary Eppley 241 47 29 30:55.70 9:58/M
Top

Female 65 and Over

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carol Garman 226 66 49 52:26.37 16:55/M
Top

Male Open Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jacob Fisher SRC 469 24 1 19:05.00 6:09/M
2 Austin Scott SRC 487 16 2 19:28.06 6:17/M
3 Mark Scott SRC 486 43 3 19:47.56 6:23/M
Top

Male 9 and Under

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Quinn Murray 242 8 33 33:24.01 10:46/M
Top

Male 10 to 14

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alexander Ritchie ECEP School (Boys) 490 14 7 23:00.70 7:25/M
2 Kaden Wise Columbus Pathfinders 285 14 8 23:11.08 7:29/M
3 Matthew Vennemann ECEP School (Boys) 488 13 12 25:28.23 8:13/M
4 Pierce Allen MXC 277 11 48 49:32.01 15:59/M
Top

Male 15 to 19

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Max Comer MXC 482 17 14 25:43.06 8:18/M
2 William Workman ECEP School (Boys) 262 15 25 29:55.76 9:39/M
3 Jacob Allen MXC 278 17 34 33:31.86 10:49/M
Top

Male 20 to 24

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Kortman ECEP 2 143 22 4 20:35.00 6:38/M
Top

Male 30 to 34

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Eric Hall 244 33 11 25:05.78 8:05/M
Top

Male 35 to 39

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Eric Knackmuhs 261 36 5 21:26.17 6:55/M
2 David Porter 207 36 26 30:15.63 9:45/M
Top

Male 40 to 44

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brian Petersson PCS 229 42 9 23:22.71 7:32/M
2 Chris Baldwin WMS Run Club 297 44 13 25:35.84 8:15/M
3 Kyle Beimfohr PCS 287 43 19 27:19.32 8:49/M
4 Scott Workman ECEP 2 260 42 20 27:56.31 9:01/M
5 Benjamin Holloway 467 40 27 30:25.99 9:49/M
Top

Male 45 to 49

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chris Horton 494 45 10 23:33.12 7:36/M
2 Lance Garvin ECEP 2 266 45 18 27:08.34 8:45/M
3 EMMANUEL MERCHIERS Team Merchiers 410 48 21 28:09.58 9:05/M
4 Keith Baughman 214 48 31 32:49.02 10:35/M
5 Brian Scherer The Dashing Devils 220 48 32 32:49.87 10:35/M
6 David Murray 243 47 38 35:01.58 11:18/M
7 Michael Amstadt PCS 233 49 42 37:43.81 12:10/M
8 Mark Zerr 238 48 43 43:21.47 13:59/M
Top

Male 50 to 54

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Bradley The Dashing Devils 218 50 22 29:19.74 9:27/M
2 Jeff Eggert 273 50 23 29:19.81 9:27/M
3 Darryl Hickman 493 54 24 29:41.53 9:35/M
4 Michael Helsel ECEP 2 251 52 28 30:35.75 9:52/M
5 Jerry Ritchie ECEP 2 489 52 30 31:18.02 10:06/M
6 Gene Wise 252 53 41 37:16.74 12:01/M
7 Joe Masner II 283 51 47 48:57.00 15:47/M




2016 Dirty Santa XC


December 17, 2016




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org

Team – 8 ECEP 2

Finish Position – 1

Team Score (places): 83

Team Pos Bib No Name City/State Gend/Age Gender Place Cum Place Time Cum. Time
1 143 John Kortman Indianapolis IN M 22 4 4 20:35.00 20:35.00
2 266 Lance Garvin Indianapolis IN M 45 14 18 27:08.34 47:43.34
3 260 Scott Workman Indianapolis IN M 42 16 34 27:56.31 1:15:39.65
4 251 Michael Helsel Indianapolis IN M 52 24 58 30:35.75 1:46:15.40
5 489 Jerry Ritchie Indianapolis IN M 52 25 83 31:18.02 2:17:33.42

Team – 10 MXC

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Pos Bib No Name City/State Gend/Age Gender Place Cum Place Time Cum. Time
1 239 Lindsey Welch Mooresville IN F 30 9 9 35:23.77 35:23.77
2 482 Max Comer Camby IN M 17 13 22 25:43.06 1:01:06.83
3 278 Jacob Allen Camby IN M 17 29 51 33:31.86 1:34:38.69
4 277 Pierce Allen Camby IN M 11 35 86 49:32.01 2:24:10.70

Team – 4 PCS

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Pos Bib No Name City/State Gend/Age Gender Place Cum Place Time Cum. Time
1 229 Brian Petersson Plainfield IN M 42 8 8 23:22.71 23:22.71
2 287 Kyle Beimfohr Avon IN M 43 15 23 27:19.32 50:42.03
3 233 Michael Amstadt Plainfield IN M 49 32 55 37:43.81 1:28:25.84

Team – 7 ECEP School (Boys)

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Pos Bib No Name City/State Gend/Age Gender Place Cum Place Time Cum. Time
1 490 Alexander Ritchie Indianapolis IN M 14 6 6 23:00.70 23:00.70
2 488 Matthew Vennemann Indianapolis IN M 13 11 17 25:28.23 48:28.93
3 262 William Workman Indianapolis IN M 15 21 38 29:55.76 1:18:24.69

Team – 9 SRC

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Pos Bib No Name City/State Gend/Age Gender Place Cum Place Time Cum. Time
1 469 Jacob Fisher INDIANAPOLIS IN M 24 1 1 19:05.00 19:05.00
2 487 Austin Scott Indianapolis IN M 16 2 3 19:28.06 38:33.06
3 486 Mark Scott Indianapolis IN M 43 3 6 19:47.56 58:20.62

Team – 2 The Dashing Devils

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Pos Bib No Name City/State Gend/Age Gender Place Cum Place Time Cum. Time
1 218 David Bradley Indianapolis IN M 50 18 18 29:19.74 29:19.74
2 220 Brian Scherer Indianapolis IN M 48 27 45 32:49.87 1:02:09.61

Team – 5 WMS Run Club

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Pos Bib No Name City/State Gend/Age Gender Place Cum Place Time Cum. Time
1 297 Chris Baldwin Westfield IN M 44 12 12 25:35.84 25:35.84
2 296 Ashley Baldwin Westfield IN F 14 4 16 27:04.53 52:40.37

Team – 6 ECEP 1

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Pos Bib No Name City/State Gend/Age Gender Place Cum Place Time Cum. Time
1 267 Wendy Garvin Indianapolis IN F 46 1 1 22:25.03 22:25.03
2 264 Shannon Workman Indianapolis INDIANA F 40 12 13 45:42.31 1:08:07.34

Team – 15 Team Merchiers

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Pos Bib No Name City/State Gend/Age Gender Place Cum Place Time Cum. Time
1 410 EMMANUEL MERCHIERS Speedway IN M 48 17 17 28:09.58 28:09.58
2 466 Carol Camic Merchiers Indianapolis IN F 42 13 30 47:45.17 1:15:54.75

Team – 11 Columbus Pathfinders

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Pos Bib No Name City/State Gend/Age Gender Place Cum Place Time Cum. Time
1 285 Kaden Wise Columbus IN M 14 7 7 23:11.08 23:11.08

Team – 13 ECEP School (Girls)

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Pos Bib No Name City/State Gend/Age Gender Place Cum Place Time Cum. Time
1 263 Jaycie Workman Indianapolis IN F 13 10 10 36:03.90 36:03.90

Upcoming Races