2016 Fall Colors Run Age Group Results

Thanks for Supporting the Parks Foundation of Hendricks County





2016 Fall Colors Run


Age Group Results


October 22, 2016




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org



Men: 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Women: 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

5k

Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cierra Thomas 157 11 5 24:18.93 7:58/M
2 Hope Donald Greencastle IN 82 12 9 26:08.05 8:27/M
3 Kiley VanNess Indianapolis IN 199 12 10 26:23.24 8:32/M
4 Lizzie Williams 93 11 16 27:45.31 9:03/M
5 Makaleigh Brann 68 8 21 30:10.14 9:47/M
6 Natalie Ivie Danville IN 1 10 27 33:14.12 10:45/M
7 Kendra Stiers 143 16 31 33:44.99 11:02/M
8 Summer Atkinson 155 2 33 33:59.21 11:06/M
9 Cianni Mitchell 61 7 62 43:53.55 14:14/M
10 Albany Middleton 33 11 65 46:22.39 15:01/M
11 Daesha Sterrett 126 15 69 50:03.96 16:15/M
12 Aubriella Sterrett 125 5 70 50:04.19 16:15/M
13 Georgia McCormack 17752 7 79 52:21.11 16:59/M
14 Molly McCormick 17751 7 85 53:09.42 17:15/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sarah Klemm 147 23 18 28:42.92 9:18/M
2 Maranda Doll 37 25 26 32:12.31 10:25/M
3 Karissa Wyeth 190 27 37 34:03.06 11:06/M
4 Sarah Goode 188 27 38 34:04.07 11:05/M
5 Brenda Moeckly Brownsburg IN 129 28 45 35:15.87 11:33/M
6 Mackenzie Hogan 10 25 46 35:27.72 11:29/M
7 Sarah Hites Brownsburg IN 80 28 53 41:56.25 13:41/M
8 Vicktoria Hale Plainfield IN 169 24 77 51:19.50 16:42/M
9 Emily Wiles Avon IN 79 28 82 52:49.43 17:09/M
10 Kara Jones North Salem IN 159 29 91 59:05.50 19:16/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Emily Eubank 58 32 8 25:35.57 8:23/M
2 Rae Feller 17748 35 13 27:10.85 8:50/M
3 April O’Neill Indianapolis IN 182 34 20 29:58.70 9:52/M
4 Michelle Middleton Amo IN 34 34 25 32:12.24 10:25/M
5 Angela Caldwell Clayton IN 296 36 29 33:19.52 10:48/M
6 Latosha Snodgrass Indianapolis IN 152 32 34 33:59.28 11:06/M
7 Danielle Campbell Plainfield IN 144 38 49 35:35.55 11:37/M
8 Annie Briggs Plainfield IN 6 32 50 35:36.51 11:37/M
9 Brandy Simon North Salem IN 186 36 54 42:08.27 13:42/M
10 Jessica Stephenson Avon IN 195 37 56 42:29.52 13:50/M
11 Lisa Johnson Avon IN 191 32 60 43:43.98 14:19/M
12 Angie Tucker 193 32 61 43:44.67 14:19/M
13 Trisha Sterrett Indianapolis IN 128 37 71 50:05.64 16:16/M
14 Carrie Miller-Brown 60 36 81 52:27.36 17:00/M
15 Sarah McCormack 17749 36 84 53:08.16 17:15/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Hilary Eppley Avon IN 184 47 12 26:43.26 8:39/M
2 Deb Nickerson 12 48 17 28:20.87 9:10/M
3 Maria Brann 69 40 22 30:10.47 9:47/M
4 Tracey Hart Avon IN 167 42 23 30:19.41 9:57/M
5 Shelia Thomas 154 47 36 34:01.49 11:06/M
6 Sher Hogan 9 48 47 35:29.23 11:29/M
7 Terri Cooper 98 49 57 42:33.66 13:51/M
8 Deidre Suiter Plainfield IN 5 43 59 42:46.40 13:57/M
9 Cindy Stites 59 40 63 43:53.65 14:14/M
10 Lisa Stiers Brownsburg IN 139 44 76 51:17.33 16:44/M
11 Michele Retzak 164 41 83 52:51.32 17:09/M
12 Suzanne Verwold Danville IN 150 44 89 58:23.20 19:02/M
13 Donelle Hale 172 47 92 1:00:56.33 19:49/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Deanna Dean-Webster 86 57 24 31:58.71 10:23/M
2 Pam Doll Clayton IN 32 53 66 47:33.01 15:23/M
3 Mary Dilthey-Griggs Indianapolis IN 64 58 87 56:36.42 18:29/M
4 Debbie Ford Coatesville IN 151 57 88 58:09.97 18:57/M
Top

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Janie Melsheimer Avon IN 166 66 32 33:48.14 11:05/M
2 Jan Henderson Indianapolis IN 91 61 67 48:00.96 15:34/M
3 Joanne Garcia Danville IN 158 64 90 58:23.66 19:02/M
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Eli Goddard 97 17 1 16:48.89 5:27/M
2 Lucca Conti Coatesville IN 200 13 3 20:08.28 6:31/M
3 Quinn Murray Avon IN 185 7 11 26:35.09 8:36/M
4 Blake Atkinson 153 3 35 33:59.47 11:06/M
5 Nathan Dunscombe 54 7 40 34:45.88 11:15/M
6 Zaiden Snodgrass 156 10 48 35:33.27 11:35/M
7 Brody Middleton 35 9 52 38:19.81 12:25/M
8 Tyler Stephenson 196 8 55 42:28.71 13:50/M
9 Zion Sterrett 127 12 72 50:05.82 16:15/M
10 Zach Rusk 140 17 73 50:42.69 16:33/M
11 Joey Retzak 165 7 74 51:11.37 16:37/M
12 Sean Stiers 142 14 75 51:13.25 16:42/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mark Ostermeyer 149 22 7 25:17.39 8:12/M
2 Zac Fronterhouse 17747 27 14 27:21.16 8:53/M
3 Beau Hogan 8 24 42 34:48.58 11:16/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michael Johnson 49 31 2 20:06.95 6:31/M
2 Nicole Smith 187 34 28 33:17.47 10:51/M
3 Lewis Hites Brownsburg IN 81 35 39 34:12.10 11:12/M
4 Dustin Barnes Monticello IN 179 31 58 42:35.13 13:55/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jeff Williams Brownsburg IN 92 41 15 27:45.30 9:03/M
2 Arden Stiers 141 45 30 33:44.95 11:02/M
3 Luke Dunscombe Plainfield IN 52 42 41 34:46.30 11:15/M
4 Nate Williams 17753 41 68 49:53.98 16:11/M
5 John Brown 17754 40 80 52:26.82 17:00/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Greg Midgley Plainfield IN 18 55 4 21:20.86 6:55/M
2 Patrick Carroll Indianapolis IN 181 50 6 24:36.56 8:05/M
3 Jim Hogan OviedoOviedo FL 7 52 43 34:50.06 11:16/M
4 David Moeckly 130 57 44 35:15.63 11:33/M
5 Tom Richard 17755 58 51 36:24.75 11:54/M
6 Jason Smith 62 53 64 44:19.73 14:22/M
7 Leigh Hale 170 54 78 51:39.26 16:49/M
8 Richard Griggs Indianapolis IN 65 56 86 56:36.41 18:29/M
Top

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dennis Pruiett 24 62 19 29:21.84 9:34/M




2016 Fall Colors Run 10k


Age Group Results


October 22, 2016




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org



Men: 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Women: 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59

10k

Top

Female 19 and Under

  Overall   ———— 5k ———— ———— 10k ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 29 Jenny Park 123 19 1 37:39.15 12:16/M 1 40:19.01 13:00/M 1:17:58.16
 
Top

Female 20 to 29

  Overall   ———— 5k ———— ———— 10k ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 7 Taylor Gaynor 30 27 1 23:43.37 7:42/M 1 24:23.96 7:52/M 48:07.33
2 10 Allison Lutocka 26 27 2 24:15.05 7:51/M 2 24:43.99 7:58/M 48:59.04
3 13 Alexandria Bergman 63 28 3 25:25.84 8:16/M 3 25:57.97 8:22/M 51:23.81
4 16 Ellie Ramey 50 21 4 26:39.39 8:38/M 4 28:58.53 9:21/M 55:37.92
5 24 Rachel Webster 84 26 5 29:13.95 9:28/M 5 31:44.34 10:14/M 1:00:58.29
6 25 Hannah Burton 88 24 6 32:01.92 10:28/M 6 32:23.98 10:27/M 1:04:25.90
 
Top

Female 30 to 39

  Overall   ———— 5k ———— ———— 10k ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 15 Lawrence McCormack 17750 36 3 28:04.37 9:06/M 1 25:23.68 8:11/M 53:28.05
2 17 Rebekka Sage 100 34 1 26:50.66 8:50/M 3 28:58.11 9:21/M 55:48.77
3 18 Lisa Wilburn 4 30 2 27:41.05 8:59/M 2 28:33.75 9:13/M 56:14.80
4 27 Kelsi Fernandez 131 31 6 33:58.07 11:04/M 4 35:52.30 11:34/M 1:09:50.37
5 28 Carrie Kirkpatrick 132 36 7 33:58.94 11:05/M 5 35:52.93 11:34/M 1:09:51.87
6 30 Kimberly Park 29 39 8 37:40.19 12:16/M 6 40:18.72 13:00/M 1:17:58.91
7 32 Lora Gray 180 37 9 46:31.81 15:11/M 7 45:24.66 14:39/M 1:31:56.47
 
Top

Female 40 to 49

  Overall   ———— 5k ———— ———— 10k ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 33 Jennifer Woodard 174 42 1 46:32.05 15:12/M 1 45:24.86 14:39/M 1:31:56.91
 
Top

Female 50 to 59

  Overall   ———— 5k ———— ———— 10k ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 23 Diane McKim 295 51 1 30:03.43 9:45/M 1 30:06.45 9:43/M 1:00:09.88
2 26 Ann Morris 117 58 2 33:55.94 11:07/M 2 35:17.09 11:23/M 1:09:13.03
3 31 Sandy Burton 89 58 3 42:55.30 13:59/M 3 42:56.76 13:51/M 1:25:52.06
 
Top

Male 20 to 29

  Overall   ———— 5k ———— ———— 10k ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 1 Drew Gaynor 31 26 1 18:16.56 5:55/M 1 19:11.13 6:11/M 37:27.69
2 6 Robert Rankin 113 24 2 23:24.63 7:43/M 2 24:09.29 7:47/M 47:33.92
3 9 Kaleb Savoldi 291 21 3 23:46.46 7:44/M 3 24:28.12 7:54/M 48:14.58
 
Top

Male 30 to 39

  Overall   ———— 5k ———— ———— 10k ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 2 Alan Hemmelgarn 51 35 1 19:01.08 6:09/M 1 20:47.02 6:42/M 39:48.10
2 5 Brad Lohmeier 85 30 2 20:47.53 6:45/M 2 22:16.54 7:11/M 43:04.07
3 22 Mike Retzak 163 36 4 28:21.90 9:12/M 3 31:15.24 10:05/M 59:37.14
 
Top

Male 40 to 49

  Overall   ———— 5k ———— ———— 10k ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 3 Drew Brattain 96 47 1 20:32.66 6:39/M 2 20:32.32 6:37/M 41:04.98
2 4 Mike Woolard 289 45 2 20:47.62 6:44/M 3 21:57.66 7:05/M 42:45.28
3 11 Eric Williams 16 49 3 24:12.19 7:57/M 5 25:07.38 8:06/M 49:19.57
4 12 John Drewer 183 44 5 25:51.05 8:26/M 4 25:06.01 8:06/M 50:57.06
5 14 Chris Sterrett 124 42 4 24:56.92 8:05/M 6 26:39.68 8:36/M 51:36.60
6 19 Andy Cooper 99 49 6 40:49.74 13:11/M 1 16:05.03 5:11/M 56:54.77
 
Top

Male 50 to 59

  Overall   ———— 5k ———— ———— 10k ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 8 Bruce Moore 294 59 1 23:25.93 7:37/M 1 24:45.94 7:59/M 48:11.87
2 21 Jan Willey 90 58 2 28:51.10 9:23/M 2 29:28.27 9:30/M 58:19.37
 
Top

Male 60 and Over

  Overall   ———— 5k ———— ———— 10k ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 20 Phillip Moore 78 60 1 29:16.77 9:38/M 1 28:00.45 9:02/M 57:17.22

Upcoming Races