2016 Hops & Flip Flops

Age Group Results





Hops & Flip Flops 5k


Age Group Results


August 27, 2016




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org



Men: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Women: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

5k

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cindy Harris Indianapolis IN 219 47 9 20:52.41 6:44/M
Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cassie Kaplan Zionsville IN 289 13 21 24:00.03 7:45/M
2 Chloe Kaplan Zionsville IN 312 11 29 25:18.78 8:10/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Janae Meyers Indianapolis IN 183 26 20 23:57.53 7:44/M
2 Anne Gillman 325 28 62 28:18.33 9:08/M
3 Shaina Chang Indianapolis IN 221 28 63 28:23.65 9:09/M
4 Mallory Wessel Shelbyville IN 203 26 72 29:13.50 9:25/M
5 Allie Caveney Lafayette IN 246 25 81 31:18.95 10:06/M
6 Claire Kaiser Indianapolis IN 237 28 93 32:39.30 10:32/M
7 Alaina McLaughlin Indianapolis IN 302 24 103 35:08.19 11:20/M
8 Katie Walton Whitestown IN 194 27 114 40:06.50 12:56/M
9 Courtney Walton Speedway IN 195 24 115 40:06.58 12:56/M
10 Leah Roach Speedway IN 241 27 117 41:10.89 13:17/M
11 Laura Wilson Speedway IN 272 27 122 41:55.03 13:31/M
12 Savannah Bertram Lafayette IN 282 22 125 43:45.08 14:07/M
13 Samantha Carroll Noblesville IN 314 25 128 43:53.56 14:09/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sarah Garver Coatesville IN 209 30 16 22:51.71 7:22/M
2 Rebecca Way Indianapolis IN 172 36 25 24:32.92 7:55/M
3 Jorja Lyons Indianapolis IN 179 33 32 25:39.08 8:16/M
4 Jennica Finchum East Peoria IL 186 35 40 26:36.03 8:35/M
5 Heather Chapman Indianapolis IN 317 32 43 26:50.53 8:39/M
6 Brooke Beier West Lafayette IN 263 30 47 27:05.94 8:44/M
7 Jennifer Doyle Indianapolis IN 299 39 49 27:07.61 8:45/M
8 Allison Dowe Indianapolis IN 235 30 52 27:14.41 8:47/M
9 Chasity Goodrich Whitestown IN 290 34 53 27:17.30 8:48/M
10 Natalie Bland Avon IN 279 38 60 27:39.19 8:55/M
11 Emily Hileman Speedway IN 259 32 61 27:39.76 8:55/M
12 Valerie Cromer Seattle IN 261 34 65 28:34.65 9:13/M
13 Leslie McLeary Indianapolis IN 208 37 70 29:13.43 9:25/M
14 Kelly Sheads Avon IN 198 33 71 29:13.46 9:25/M
15 Sarah Edie Brownsburg IN 319 35 77 30:21.17 9:47/M
16 Kristin Wagner Indianapolis IN 324 31 84 31:52.66 10:17/M
17 Andree ODell Indianapolis IN 273 31 92 32:34.33 10:30/M
18 Christina Hook Whitestown IN 236 31 94 32:39.76 10:32/M
19 Cortney Bowen Speedway IN 229 38 95 33:04.08 10:40/M
20 Mary Taitano Fishers IN 294 35 100 34:47.71 11:13/M
21 Jonica Mcpeak Mccordsville IN 292 31 108 35:44.33 11:32/M
22 Jessica Daniel Carmel IN 293 31 109 35:53.48 11:35/M
23 Missy Patton Indianapolis IN 313 30 111 37:02.12 11:57/M
24 Molly Busenbark Zionsville IN 234 34 124 43:22.84 13:59/M
25 Amanda Pryor Speedway IN 223 35 136 46:05.45 14:52/M
26 Michele Beal Metamora IL 185 35 148 52:19.34 16:53/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Angela Snyder Indianapolis IN 303 43 14 22:00.22 7:06/M
2 Michelle McAtee 328 42 33 26:07.05 8:25/M
3 Renee Ray Speedway IN 211 47 39 26:31.37 8:33/M
4 Gail Ambrose Brownsburg IN 323 48 41 26:36.43 8:35/M
5 Michelle Lowry Speedway IN 197 46 64 28:32.40 9:12/M
6 Lauren Crausare Speedway IN 200 45 68 29:00.14 9:21/M
7 Jennifer Tiffany Speedway IN 189 46 88 32:15.29 10:24/M
8 Stacy Doane-Selmier Indianapolis IN 270 45 90 32:23.13 10:27/M
9 Trisha Preer Indianapolis IN 284 40 91 32:32.10 10:30/M
10 Karla Peyton Brownsburg IN 255 43 97 34:09.72 11:01/M
11 Sarah Jones Brownsburg IN 244 41 98 34:39.62 11:11/M
12 Melva Bush Shelbyville IN 257 47 104 35:08.25 11:20/M
13 Davina Merrell Indianapolis IN 253 43 107 35:18.46 11:23/M
14 Jennifer Curran Speedway IN 180 49 119 41:24.94 13:21/M
15 Christina Moore Whitestown IN 298 48 120 41:25.50 13:22/M
16 Christina Darnell Indianapolis IN 276 41 123 43:00.26 13:52/M
17 Renee Butts Sheridan IN 280 47 127 43:52.45 14:09/M
18 Kathleen Jones Speedway IN 286 49 132 45:17.22 14:36/M
19 Christi Rider Speedway IN 230 41 135 46:02.72 14:51/M
20 Kimberly Einstein Indianapolis IN 224 44 138 46:16.40 14:55/M
21 Julie Wilkinson Indianapolis IN 310 47 147 51:11.98 16:31/M
22 Heather Hohenberger Lebanon IN 199 40 149 56:29.26 18:13/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Angela Cole Indianapolis IN 191 51 74 29:41.91 9:35/M
2 Cheryle Allee Mooresville IN 226 50 82 31:32.90 10:10/M
3 Sharon Watts Indpls IN 275 52 86 32:05.30 10:21/M
4 Laureen Budd Brownsburg IN 248 52 96 33:20.40 10:45/M
5 Sharon Wilson Speedway IN 271 59 105 35:09.75 11:20/M
6 Susan Skelton Avon IN 173 51 110 36:22.50 11:44/M
7 Carla Culp Indianapolis IN 306 57 112 38:08.71 12:18/M
8 Penny Long Plainfield IN 274 58 113 38:31.27 12:25/M
9 Tracy Bertram Lafayette IN 281 57 126 43:45.41 14:07/M
10 Anne Krieger Carmel IN 249 51 133 45:17.36 14:36/M
11 Denise Smith Indianapolis IN 266 55 137 46:12.63 14:54/M
12 Nan Voll Brownsburg IN 250 59 140 46:22.74 14:57/M
13 Jan Pfeiffer Indianapolis IN 291 54 141 46:41.92 15:04/M
14 Terri Mccoy Danville IN 245 55 142 47:01.13 15:10/M
15 Amy Gilliam Indianapolis IN 227 53 144 49:07.10 15:51/M
16 Vicky Wilkerson Speedway IN 268 53 145 49:35.08 16:00/M
Top

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Barb Stayton Indianapolis IN 218 62 50 27:08.40 8:45/M
2 Anne Thompson Indianapolis IN 265 62 57 27:27.96 8:51/M
3 Rosie Hughes Pittsboro IN 258 66 69 29:02.64 9:22/M
4 Peggy Newlin Lafayette IN 309 78 129 44:12.65 14:15/M
5 Nancy Watt Indianapolis IN 300 67 150 56:59.41 18:23/M
6 Regina Scott Clayton IN 256 70 151 1:00:01.91 19:22/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rodrigo LeMieux Greenfield IN 287 28 1 16:08.97 5:12/M
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tommy Kaplan Zionsville IN 311 12 10 21:26.30 6:55/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jake Fisher Indianapolis IN 252 24 2 16:30.88 5:19/M
2 Steve Williams Indianapolis IN 177 28 4 18:09.65 5:51/M
3 Austin Lucas Fort Wayne IN 238 29 8 20:35.16 6:38/M
4 Eric Wessel Shelbyville IN 204 26 13 21:59.00 7:05/M
5 Karl Melvin Speedway IN 239 26 15 22:17.81 7:11/M
6 Nathan Lowe Indianapolis IN 184 29 18 23:29.35 7:35/M
7 Patrick Tiffany Speedway IN 202 22 19 23:42.35 7:39/M
8 Douglas Green Speedway IN 214 29 30 25:28.12 8:13/M
9 Conner Tiffany Speedway IN 212 20 59 27:35.05 8:54/M
10 Adam Walton Whitestown IN 193 27 66 28:36.41 9:14/M
11 Spencer Childers West Lafayette IN 240 25 73 29:20.12 9:28/M
12 Matthew Barker Indianapolis IN 269 26 116 40:32.35 13:05/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mark Wuellner Brownsburg IN 222 36 3 17:50.06 5:45/M
2 Andrew Scott Indianapolis IN 206 39 7 20:23.75 6:35/M
3 Ryan Wilson Avon IN 176 39 17 23:18.63 7:31/M
4 Kyle Mosier Speedway IN 171 30 22 24:00.72 7:45/M
5 Kevin GillinsLopez Indianapolis IN 210 38 26 24:35.48 7:56/M
6 Aaron Lewis Indianapolis IN 318 32 28 25:08.06 8:06/M
7 Kevin Beal Metamora IL 187 39 31 25:31.82 8:14/M
8 Jingo de la Rosa Indianapolis IN 315 32 36 26:21.04 8:30/M
9 Seth Hileman Speedway IN 260 36 37 26:22.98 8:30/M
10 Josh Waller Greenfield IN 285 37 42 26:41.46 8:36/M
11 Jeff Lund Speedway IN 267 39 44 26:54.83 8:41/M
12 Eric Brandner West Lafayette IN 213 32 45 27:05.92 8:44/M
13 Zubin Olikara 334 31 46 27:05.93 8:44/M
14 Brian Reardon Speedway IN 296 34 48 27:07.04 8:45/M
15 David Porter Muncie IN 278 36 54 27:18.87 8:48/M
16 Doug Roach Speedway IN 242 37 67 28:52.38 9:19/M
17 Ray Tice Indianapolis IN 216 38 75 29:54.72 9:39/M
18 Matthew Johnson Lafayette IN 247 30 79 30:35.02 9:52/M
19 Rick Walz 331 36 85 31:57.71 10:18/M
20 Nick Gillette Brownsburg IN 283 37 121 41:42.04 13:27/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Steven Charlebois West Lafayette IN 215 47 6 18:59.07 6:07/M
2 F. Thomas Kaplan Zionsville IN 288 46 11 21:29.00 6:56/M
3 Jon Herigel 330 48 23 24:07.91 7:47/M
4 Jason Lilly Speedway IN 207 43 24 24:30.25 7:54/M
5 Aaron Snyder Indianapolis IN 304 45 27 24:45.11 7:59/M
6 Jeff Lowry Speedway IN 196 49 34 26:08.19 8:26/M
7 Jason DeLisle Speedway IN 190 40 38 26:24.81 8:31/M
8 Greg Gasta Indianapolis IN 232 45 51 27:10.27 8:46/M
9 Hugh Hendrie Indianapolis IN 316 48 55 27:24.64 8:50/M
10 Greg Crausare Speedway IN 201 46 76 30:20.42 9:47/M
11 Shane Darnell Indianapolis IN 277 43 83 31:52.58 10:17/M
12 Steve Tiffany Speedway IN 188 49 87 32:14.65 10:24/M
13 Willie Doyle Fishers IN 295 41 99 34:47.54 11:13/M
14 Michael Curran Speedway IN 181 49 118 41:24.69 13:21/M
15 Mike Rider Speedway IN 231 42 134 46:02.39 14:51/M
16 Todd Struthers Indianapolis IN 308 49 146 51:11.80 16:31/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 James Harris Indianapolis IN 220 52 5 18:48.28 6:04/M
2 Stephen Gillman 332 59 12 21:43.77 7:00/M
3 David Bradley 333 50 35 26:10.25 8:26/M
4 Timm Schlegel Fishers IN 301 51 58 27:30.78 8:52/M
5 Brad Bush Shelbyville IN 205 52 78 30:21.96 9:47/M
6 Darrin Walton Speedway IN 192 55 80 31:01.83 10:00/M
7 Joe Culp Indianapolis IN 305 57 89 32:17.69 10:25/M
8 William Schaefer Indianapolis IN 307 57 102 34:59.44 11:17/M
9 Bernie Cinkoske Indianapolis IN 297 58 131 45:14.61 14:35/M
10 Bob Einstein Indianapolis IN 254 54 139 46:16.61 14:55/M
Top

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jerry Land Plainfield IN 320 62 56 27:27.07 8:51/M
2 Bob Sunman Indianapolis IN 217 66 101 34:59.37 11:17/M
3 Jerry Cromer Indianapolis IN 262 66 106 35:17.49 11:23/M
4 Mark Voll Brownsburg IN 251 60 130 44:44.22 14:26/M
5 Phil Gilliam Indianapolis IN 228 62 143 49:06.79 15:50/M


Upcoming Races