2016 IHSAA XC Regionals (Ben Davis)

Congrats to All Semi-State Qualifiers





2016 IHSAA XC Regionals (Ben Davis)


Overall Finish List


October 15, 2016




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org


Boys Varsity


Girls Varsity

Place Name Team Bib No Age Gender Total Time Pace
1 Emma Wilson Greencastle 334 15 F 18:09.91 5:51/M
2 Sophia Rigg Zionsville 381 16 F 18:13.49 5:53/M
3 Angelina Ellis Zionsville 361 18 F 18:29.38 5:58/M
4 Taylor Nicholson Avon High School 403 17 F 18:38.16 6:01/M
5 Mary Ann Wehrle Indianapolis Cardinal Ritter 934 14 F 18:44.39 6:03/M
6 Allison Lampert Pike 237 18 F 18:45.06 6:03/M
7 Kathryn Bernicke Avon High School 396 17 F 18:55.00 6:06/M
8 Margaret Allen Zionsville 358 14 F 19:00.57 6:08/M
9 Lauren Rinehart Brownsburg High School 428 15 F 19:08.53 6:10/M
10 Annie Pappas Zionsville 379 16 F 19:11.96 6:11/M
11 Sophia Thibault Pike 255 15 F 19:12.64 6:12/M
12 Kendall Blake Indianapolis Cardinal Ritter 36 18 F 19:14.33 6:12/M
13 Anna Settle Zionsville 382 14 F 19:14.60 6:12/M
14 Nina O’Neil Zionsville 366 17 F 19:23.75 6:15/M
15 Brooke Dixon Brownsburg High School 424 14 F 19:27.69 6:16/M
16 Savannah Roy Avon High School 406 18 F 19:28.52 6:17/M
17 Lindsay Herhusky Zionsville 364 17 F 19:37.02 6:20/M
18 Carly Altier Brownsburg High School 420 14 F 19:41.52 6:21/M
19 Nia Taylor Pike 245 15 F 19:42.03 6:21/M
20 Courtney Merrill Speedway 294 15 F 19:43.24 6:22/M
21 Anna Restivo Plainfield 356 16 F 19:45.94 6:22/M
22 Grace Esterline Brownsburg High School 425 17 F 19:47.88 6:23/M
23 Emma Cougill Brownsburg High School 423 14 F 19:50.95 6:24/M
24 Mariah Judy Ben Davis High School 6 15 F 20:00.50 6:27/M
25 Mariah Wehrle Indianapolis Cardinal Ritter 52 14 F 20:01.96 6:27/M
26 Cora Minkis Brownsburg High School 426 15 F 20:04.95 6:28/M
27 Lauren Myers Avon High School 402 15 F 20:11.54 6:31/M
28 Shelby Kallem Greencastle 324 17 F 20:17.36 6:33/M
29 Chelsea Edwards Cloverdale 631 F 20:24.92 6:35/M
30 Alyssa Laser Plainfield 351 16 F 20:25.35 6:35/M
31 Maddie McHugh South Putnam 635 F 20:35.94 6:38/M
32 Molly Clark Danville Community High School 633 F 20:37.05 6:39/M
33 Dara Smith Plainfield 367 16 F 20:39.54 6:40/M
34 Caroline Edmondson Cascade 316 16 F 20:40.53 6:40/M
35 Samantha Hayden Plainfield 350 14 F 20:54.78 6:45/M
36 Mackenzie Dalton Plainfield 346 15 F 20:55.86 6:45/M
37 Anay DeLacruz Avon High School 397 17 F 21:00.43 6:46/M
38 Gabrielle Bische Brownsburg High School 421 15 F 21:00.85 6:46/M
39 Sydney Kallem Greencastle 325 15 F 21:08.96 6:49/M
40 Saige Woodford Plainfield 370 18 F 21:10.78 6:50/M
41 Kamryn Arnold Decatur Central High School 639 F 21:13.33 6:51/M
42 Seelye Stoffregen Greencastle 333 16 F 21:15.15 6:51/M
43 Amy Copher Pike 222 17 F 21:16.70 6:52/M
44 Anastasia Sanchez Plainfield 363 14 F 21:17.21 6:52/M
45 Janna Johns Pike 234 16 F 21:18.31 6:52/M
46 Katie Risner Avon High School 404 14 F 21:20.04 6:53/M
47 Katherine Copher Pike 228 17 F 21:20.55 6:53/M
48 Keely Watts Danville Community High School 634 F 21:25.95 6:55/M
49 Anna Bohbrink Tri-West 666 F 21:29.04 6:56/M
50 Ariana Pershing Greencastle 332 16 F 21:34.09 6:57/M
51 Samara Young South Putnam 637 F 21:34.79 6:57/M
52 Chloe Whicker Cascade 321 17 F 21:36.48 6:58/M
53 Olamide Awoola Ben Davis High School 1 15 F 21:57.23 7:05/M
54 Mika Mozawa Greencastle 331 15 F 21:58.16 7:05/M
55 Ally Nichols South Putnam 636 F 22:11.62 7:09/M
56 Becca Parsons Cascade 319 16 F 22:16.02 7:11/M
57 Shelby Limbach Pike 238 17 F 22:22.17 7:13/M
58 Sydney Lewis Greencastle 329 16 F 22:29.69 7:15/M
59 Sydnie Foster Avon High School 398 18 F 22:33.22 7:16/M
60 Krysta Speitel Ben Davis High School 12 17 F 22:37.54 7:18/M
61 Harland Lory Covenant Christian 28 14 F 22:39.51 7:18/M
62 Janet Lovera Ben Davis High School 7 15 F 22:51.28 7:22/M
63 Annie Waters Indianapolis Cardinal Ritter 51 15 F 22:53.54 7:23/M
64 Lora Fernandez Cascade 317 15 F 22:58.09 7:25/M
65 Olivia Ward Tri-West 670 F 23:15.10 7:30/M
66 Lilly Moore Decatur Central High School 638 F 23:29.27 7:35/M
67 Grace Smith Indianapolis Cardinal Ritter 50 16 F 23:43.55 7:39/M
68 Lauryn Harcus Indianapolis Cardinal Ritter 42 14 F 23:56.64 7:43/M
69 Yaneli Martinez Ben Davis High School 8 16 F 24:06.16 7:46/M
70 Hannah Decker Cascade 315 17 F 24:29.41 7:54/M
71 Emely Moreno Ben Davis High School 10 15 F 24:36.37 7:56/M
72 Lily Berry Ben Davis High School 2 15 F 24:43.76 7:58/M
73 Kristen Hiskes Indianapolis Cardinal Ritter 46 17 F 25:00.17 8:04/M
74 Aubree Whicker Cascade 320 15 F 25:22.21 8:11/M
75 Grace White Cascade 322 16 F 25:23.68 8:11/M
76 Caroline Croner Covenant Christian 27 15 F 26:13.39 8:27/M
77 Rachel Carr Covenant Christian 26 14 F 29:19.31 9:27/M
78 Charisma Smith Indianapolis Northwest 781 15 F 30:02.84 9:41/M
Top  

Boys Varsity

Place Name Team Bib No Age Gender Total Time Pace
1 Daniel Gerber Danville Community High School 376 18 M 15:44.28 5:05/M
2 Rhys Grealish Avon High School 414 18 M 15:46.49 5:05/M
3 Evan Tate Browning Zionsville 385 16 M 15:49.32 5:06/M
4 Jacob Woodrow Avon High School 419 18 M 16:02.31 5:10/M
5 Eric Barron Pike 257 18 M 16:03.09 5:11/M
6 Jackson Martin Zionsville 388 17 M 16:03.59 5:11/M
7 Kieffer Vittetow South Putnam 630 18 M 16:04.72 5:11/M
8 Madison King Avon High School 415 17 M 16:05.10 5:11/M
9 Sam Comer Danville Community High School 372 15 M 16:06.75 5:12/M
10 Jonas Chimbanda Pike 923 17 M 16:07.43 5:12/M
11 Austin Scott Decatur Central High School 654 M 16:11.82 5:13/M
12 Jackson Swisher Danville Community High School 918 16 M 16:12.81 5:14/M
13 Nyc Sigmon Avon High School 417 16 M 16:13.33 5:14/M
14 Robert Pratt Zionsville 391 15 M 16:18.47 5:15/M
15 Michael Prier Zionsville 392 17 M 16:23.73 5:17/M
16 Keith Abramson Avon High School 408 17 M 16:23.91 5:17/M
17 Hunter Wakefield Avon High School 418 17 M 16:34.56 5:21/M
18 Logan Vandermark South Putnam 629 17 M 16:37.92 5:22/M
19 Clayton Wilson Greencastle 345 18 M 16:41.74 5:23/M
20 Ben Schmitt Avon High School 416 15 M 16:42.05 5:23/M
21 Thomas Argentine Zionsville 925 18 M 16:45.45 5:24/M
22 Trevor Hoftiezer Zionsville 387 17 M 16:46.79 5:25/M
23 Antonio Vargas Ben Davis High School 24 15 M 16:49.79 5:25/M
24 Christian Hammerly Brownsburg High School 436 16 M 16:51.07 5:26/M
25 Connor Schepers Indianapolis Cardinal Ritter 615 16 M 16:52.82 5:26/M
26 Cameron Lewis Greencastle 343 17 M 16:56.43 5:28/M
27 Sean Johnson Cascade 921 M 17:00.98 5:29/M
28 Jack Payne-Martin International School of Indiana 219 18 M 17:02.09 5:30/M
29 Nick Strader Speedway 355 17 M 17:06.82 5:31/M
30 William Pitts Zionsville 390 14 M 17:08.00 5:32/M
31 Michael Breckler Brownsburg High School 432 16 M 17:08.84 5:32/M
32 Stuart Goedde Brownsburg High School 434 14 M 17:09.03 5:32/M
33 Carlos Davalos Ben Davis High School 18 15 M 17:09.75 5:32/M
34 Braden Pershing Greencastle 344 18 M 17:15.74 5:34/M
35 Hayden Baldwin Ben Davis High School 932 15 M 17:16.70 5:34/M
36 Conner Evans Plainfield 675 M 17:16.72 5:34/M
37 Tyler Nolan Brownsburg High School 371 16 M 17:22.47 5:36/M
38 Nick Curran Speedway 306 15 M 17:23.16 5:36/M
39 Charles Voglewede Brownsburg High School 378 16 M 17:27.39 5:38/M
40 Brock Rumpel Decatur Central High School 660 M 17:28.40 5:38/M
41 Noah Rentsch Pike 287 17 M 17:30.06 5:39/M
42 Dru Bottorff South Putnam 621 17 M 17:33.01 5:40/M
43 Noah Gossett Brownsburg High School 435 17 M 17:34.44 5:40/M
44 Ben Gellman Greencastle 338 16 M 17:35.69 5:40/M
45 Michael Crossman South Putnam 624 17 M 17:35.87 5:40/M
46 Philip Bauwens International School of Indiana 214 16 M 17:36.02 5:41/M
47 Geoffrey Smith Speedway 929 17 M 17:37.56 5:41/M
48 Cam Houston Indianapolis Cardinal Ritter 608 16 M 17:40.53 5:42/M
49 Mark Goshen Speedway 927 16 M 17:41.04 5:42/M
50 Chad Stevens Cloverdale 632 M 17:41.32 5:42/M
51 Devon Forrest Pike 259 17 M 17:41.71 5:42/M
52 Tyler Moses Decatur Central High School 659 M 17:44.43 5:43/M
53 Maurice Macklin Ben Davis High School 22 17 M 17:44.84 5:43/M
54 Sarren Woodford Plainfield 676 M 17:45.68 5:44/M
55 Karl Egold South Putnam 625 14 M 17:46.13 5:44/M
56 Scott Roggeman Indianapolis Cardinal Ritter 614 14 M 17:47.08 5:44/M
57 Aiden Fierst Indianapolis Cardinal Ritter 605 18 M 17:51.05 5:45/M
58 Tyler Powers Plainfield 920 M 17:53.49 5:46/M
59 Ryan Strege Brownsburg High School 377 16 M 17:55.17 5:47/M
60 Matthew Boberg Indianapolis Cardinal Ritter 600 16 M 17:57.21 5:47/M
61 Max Foshee Indianapolis Cardinal Ritter 607 14 M 17:58.70 5:48/M
62 Yonas Araya Ben Davis High School 14 16 M 18:11.11 5:52/M
63 Zachary Brickler Ben Davis High School 16 14 M 18:12.19 5:52/M
64 Matthew Headley Greencastle 340 17 M 18:12.29 5:52/M
65 Sam Davis Speedway 310 15 M 18:13.66 5:53/M
66 Justin Bontempo Indianapolis Cardinal Ritter 603 17 M 18:16.24 5:54/M
67 Garrett Deskovick Danville Community High School 374 14 M 18:20.13 5:55/M
68 David Durham Cascade 922 M 18:21.20 5:55/M
69 Kyle Cook Danville Community High School 373 15 M 18:21.55 5:55/M
70 Chris Carroll Speedway 305 17 M 18:22.65 5:55/M
71 Nicholas Ritchie Pike 292 16 M 18:23.19 5:56/M
72 Ethan Goins Covenant Christian 33 17 M 18:24.12 5:56/M
73 Eric Hinkle South Putnam 626 16 M 18:30.14 5:58/M
74 Justin Berish Greencastle 336 16 M 18:34.18 5:59/M
75 Garzinski Derek Plainfield 677 M 18:46.07 6:03/M
76 Kehinde Oladapo Pike 280 14 M 18:49.67 6:04/M
77 Jacob Crawley Greencastle 337 17 M 18:50.59 6:05/M
78 Derek Karmolinski Pike 269 16 M 19:00.05 6:08/M
79 James Cook Covenant Christian 30 16 M 19:03.80 6:09/M
80 Andrew Adkins Speedway 295 17 M 19:06.79 6:10/M
81 Adair Bock South Putnam 620 16 M 19:19.36 6:14/M
82 James Sloan Covenant Christian 34 14 M 19:28.02 6:17/M
83 Zach Thompson Danville Community High School 619 17 M 19:31.26 6:18/M
84 Zach Eaton Covenant Christian 31 15 M 19:43.57 6:22/M
85 Dewaune Mosley Indianapolis Crispus Attucks 599 15 M 19:44.67 6:22/M
86 Michael Oliver Danville Community High School 617 15 M 19:50.90 6:24/M
87 David Duncan International School of Indiana 930 15 M 19:58.92 6:26/M
88 Jacob Keith Indianapolis Emmerich Manual 189 17 M 20:30.30 6:37/M

Upcoming Races