2016 MIC XC Overall Results

Great Racing at the 2016 MIC XC Meet





MIC XC Meet


Overall Finish List


September 24, 2016




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org


Boys Varsity


Girls Varsity

Place Name Team Bib No Age Gender Total Time Pace
1 Daphne Boom Carmel 84 F 19:08.60 6:10/M
2 Allison Lampert Pike 610 F 19:12.21 6:12/M
3 Val Clark Center Grove 321 F 19:18.44 6:14/M
4 Jean Carson Lawrence North 419 F 19:26.83 6:16/M
5 Grace Dean Lawrence North 420 F 19:29.98 6:17/M
6 Anna Morozov Carmel 137 F 19:36.30 6:19/M
7 Izza Khurram Carmel 125 F 19:36.76 6:19/M
8 Nia Taylor Pike 614 F 19:41.48 6:21/M
9 Sophia Thibault Pike 616 F 19:43.00 6:22/M
10 Elizabeth Borlik Carmel 85 F 19:51.80 6:24/M
11 Maddie Loughery Lawrence North 429 F 19:52.95 6:25/M
12 Nina Fujii Center Grove 338 F 20:01.69 6:27/M
13 Eva Brungard Carmel 88 F 20:04.80 6:28/M
14 Alyssa Easton Carmel 95 F 20:04.88 6:28/M
15 Shania Riding Lawrence North 437 F 20:10.46 6:30/M
16 Tori Martin Center Grove 331 F 20:13.45 6:31/M
17 Jane Hirschman North Central 481 F 20:20.20 6:34/M
18 Julia Falcone Center Grove 314 F 20:23.35 6:35/M
19 Maddie Keeley Center Grove 322 F 20:33.50 6:38/M
20 Emily Ashburn Carmel 82 F 20:39.00 6:40/M
21 Gabrielle Harrell Center Grove 316 F 20:43.74 6:41/M
22 Gabrielle Grider Lawrence North 424 F 20:46.19 6:42/M
23 Steph Embree Center Grove 337 F 20:54.75 6:45/M
24 Kayla Allen Lawrence North 416 F 20:55.91 6:45/M
25 Mariah Judy Ben Davis 16 F 20:56.00 6:45/M
26 Holle Guntz North Central 482 F 21:10.35 6:50/M
27 Maddie Scarpone North Central 483 F 21:15.24 6:51/M
28 Cynthia Black Warren Central 644 F 21:24.56 6:54/M
29 Caleigh Brewer North Central 485 F 21:25.61 6:55/M
30 Rachel Barnack North Central 479 F 21:28.79 6:55/M
31 Daniela Diaz Warren Central 652 F 21:32.12 6:57/M
32 Grace Hanley North Central 480 F 21:35.38 6:58/M
33 Isabelle Hudson Lawrence North 427 F 21:36.57 6:58/M
34 Virginia Wilhelm North Central 484 F 21:46.09 7:01/M
35 Rayna Goodin Warren Central 658 F 21:53.34 7:04/M
36 Amy Copher Pike 603 F 22:00.60 7:06/M
37 Shelby Limbach Pike 611 F 22:02.97 7:06/M
38 Abigail Beiter Pike 598 F 22:04.36 7:07/M
39 Destiny Johnson Warren Central 645 F 22:16.90 7:11/M
40 Laura Gibbs Warren Central 648 F 22:26.68 7:14/M
41 Logan Sawyer Lawrence Central 392 F 22:31.85 7:16/M
42 Danielle Shaw Warren Central 757 F 22:35.92 7:17/M
43 Toren Hartog Ben Davis 13 F 22:37.75 7:18/M
44 Olivia Helsel Pike 607 F 22:38.78 7:18/M
45 Krysta Speitel Ben Davis 34 F 22:39.37 7:18/M
46 Olamide Awoola Ben Davis 4 F 22:40.56 7:19/M
47 Jacqueline DuBois Lawrence Central 383 F 22:41.88 7:19/M
48 Ashley Vargas Ben Davis 37 F 22:48.25 7:21/M
49 Olivia Mikkelson Warren Central 758 F 23:09.21 7:28/M
50 MacKenzie Barmes Lawrence Central 379 F 23:20.95 7:32/M
51 Marina Thompson Lawrence Central 393 F 23:22.06 7:32/M
52 Kiana Coria Lawrence Central 381 F 23:45.73 7:40/M
53 Mei-Li Minnich Lawrence Central 390 F 24:03.35 7:45/M
54 Alexandra Monterroza Lawrence Central 391 F 24:23.21 7:52/M
55 Lilly Berry Ben Davis 6 F 25:07.94 8:06/M
56 Sydeny O’Day Ben Davis 28 F 25:08.02 8:06/M
Top  

Boys Varsity

Place Name Team Bib No Age Gender Total Time Pace
1 JT Hodges Center Grove 364 M 15:44.76 5:05/M
2 COLIN MURPHY Carmel 255 M 15:49.29 5:06/M
3 Ian Hunter North Central 753 M 15:51.72 5:07/M
4 Calvin Bates Carmel 182 M 15:52.51 5:07/M
5 Benjamin Miller Carmel 736 M 15:55.08 5:08/M
6 Keelan Grant Carmel 216 M 15:55.69 5:08/M
7 Adam Russell Center Grove 349 M 15:59.25 5:09/M
8 Evan Bouillet Carmel 187 M 16:04.72 5:11/M
9 Kyle Harris Lawrence North 453 M 16:15.59 5:15/M
10 Drew Watson Carmel 738 M 16:17.31 5:15/M
11 Adam Faler North Central 542 M 16:19.58 5:16/M
12 Eric Barron Pike 620 M 16:20.02 5:16/M
13 Jacob Dunagin Lawrence Central 396 M 16:22.69 5:17/M
14 Jonas Chimbanda Pike 622 M 16:25.89 5:18/M
15 Nick Petroy Lawrence North 468 M 16:26.40 5:18/M
16 Jesse Vargas Ben Davis 38 M 16:31.75 5:20/M
17 William Majercak Lawrence North 462 M 16:38.02 5:22/M
18 Ian Cummings North Central 538 M 16:38.91 5:22/M
19 Jonah Nichol Carmel 260 M 16:41.26 5:23/M
20 Ethan Stanley Center Grove 361 M 16:47.00 5:25/M
21 William Reid V Lawrence North 470 M 16:49.49 5:25/M
22 Cameron Raywood Lawrence Central 411 M 16:51.04 5:26/M
23 Isaac Weber North Central 593 M 16:51.53 5:26/M
24 Kyle Liwanag Warren Central 679 M 16:56.33 5:28/M
25 Jacob Logan North Central 570 M 16:59.38 5:29/M
26 Mike Althardt Warren Central 680 M 17:02.13 5:30/M
27 Sebastian Martin Center Grove 359 M 17:02.22 5:30/M
28 Hayden Baldwin Ben Davis 39 M 17:08.23 5:32/M
29 Nolan Miller Center Grove 348 M 17:11.10 5:33/M
30 Alex Lukens Lawrence Central 407 M 17:11.33 5:33/M
31 Bryant Johnson Pike 629 M 17:12.21 5:33/M
32 Joshua Hoeft Lawrence North 458 M 17:15.78 5:34/M
33 Jake LaRavia Lawrence Central 405 M 17:17.92 5:35/M
34 Jack Hawes North Central 752 M 17:22.96 5:36/M
35 Cameron Howard Lawrence Central 400 M 17:28.70 5:38/M
36 Jacob Rowland Lawrence North 471 M 17:29.59 5:38/M
37 Jacob Lough North Central 571 M 17:33.82 5:40/M
38 Steven Mills Center Grove 357 M 17:34.76 5:40/M
39 Noah Rentsch Pike 636 M 17:36.11 5:41/M
40 Christopher Jones Center Grove 353 M 17:39.37 5:42/M
41 Carlos Davalos Ben Davis 42 M 17:40.21 5:42/M
42 Benjamin Grese Lawrence North 451 M 17:48.64 5:45/M
43 Maurice Macklin Ben Davis 41 M 17:54.58 5:46/M
44 Ge’Monnee Broadnax Warren Central 683 M 18:00.06 5:48/M
45 Zach Brickler Ben Davis 40 M 18:04.65 5:50/M
46 Jahi Flowers Ben Davis 43 M 18:09.40 5:51/M
47 Isaak Faulk Ben Davis 45 M 18:12.59 5:52/M
48 Nick Ritchie Pike 637 M 18:14.12 5:53/M
49 Zack DeSimone Lawrence Central 395 M 18:16.99 5:54/M
50 Zech Johnson Warren Central 685 M 18:22.49 5:55/M
51 Max Parent Lawrence Central 410 M 18:23.51 5:56/M
52 Sam Goodin Warren Central 682 M 18:24.98 5:56/M
53 Mauricio Hernandez Warren Central 681 M 18:55.02 6:06/M
54 Chris Stephens Warren Central 684 M 18:55.08 6:06/M
55 Devon Forrest Pike 624 M 18:59.67 6:07/M
DQ Chase Hopkins Lawrence North 459 M
DQ Joseph Grese Lawrence North 452 M

Upcoming Races