2016 Mooresville Invitational Team Results

Have a Great 2016 XC Season



Mooresville XC Invitational Girls

Mooresville XC Invitational Girls


August 23, 2016




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org

Final Team Results – Girls

Female

Team – Mooresville High School Finish Position – 1
Team Score (places): 30 Team Score (times): 1:50:04.23 Ave Time:22:00.85
 

Bib No

Name

Grade

O’All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

57

Maddie Vauters

12

1

1

20:36.12

20:36.12

0:00.00

2

58

Amanda Lawson

12

3

4

21:36.35

42:12.47

1:00.23

3

60

Isabella Haggard

11

6

10

22:19.77

1:04:32.24

1:43.65

4

59

Savannah Morris

12

8

18

22:27.85

1:27:00.09

1:51.73

5

61

Savanna Mills

11

12

30

23:04.14

1:50:04.23

2:28.02

6

63

Sadie Mills

9

(15)

(45)

24:15.97

2:14:20.20

3:39.85

7

62

Jess Baker

11

(21)

(66)

26:06.83

2:40:27.03

5:30.71

 
Team – Heron Finish Position – 2
Team Score (places): 63 Team Score (times): 1:58:30.03 Ave Time:23:42.01
 

Bib No

Name

Grade

O’All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

17

Morgan Watkins

11

2

2

21:02.31

21:02.31

0:00.00

2

2

Rachel Bowling

10

4

6

22:00.45

43:02.76

0:58.14

3

18

Bekah Williams

10

10

16

22:49.40

1:05:52.16

1:47.09

4

19

Lily Gilmor-Flint

12

20

36

25:47.27

1:31:39.43

4:44.96

5

16

Joanna Thuesen

11

27

63

26:50.60

1:58:30.03

5:48.29

6

3

Jazlynn Darden

10

(29)

(92)

27:27.84

2:25:57.87

6:25.53

 
Team – Decatur Central HS Finish Position – 3
Team Score (places): 67 Team Score (times): 1:58:54.87 Ave Time:23:46.97
 

Bib No

Name

Grade

O’All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

135

Olesya Marble

11

7

7

22:27.07

22:27.07

0:00.00

2

136

Kamryn Arnold

10

11

18

23:03.95

45:31.02

0:36.88

3

137

Alondra Figueroa

10

13

31

23:36.86

1:09:07.88

1:09.79

4

139

Florencia Marble

10

14

45

23:37.50

1:32:45.38

1:10.43

5

133

Faith Kline

12

22

67

26:09.49

1:58:54.87

3:42.42

6

138

Raegan Kennedy

10

(24)

(91)

26:42.45

2:25:37.32

4:15.38

7

134

Samantha Molloy

11

(30)

(121)

28:27.98

2:54:05.30

6:00.91

 
Team – Greenwood Finish Position – 4
Team Score (places): 82 Team Score (times): 2:03:41.56 Ave Time:24:44.31
 

Bib No

Name

Grade

O’All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

106

Julia Arruda

9

5

5

22:18.28

22:18.28

0:00.00

2

108

Mallory Watson

9

9

14

22:48.39

45:06.67

0:30.11

3

111

Janae Johnson

10

17

31

25:03.92

1:10:10.59

2:45.64

4

112

Lauren Spencer

10

25

56

26:42.48

1:36:53.07

4:24.20

5

109

Riley Weber

9

26

82

26:48.49

2:03:41.56

4:30.21

6

110

Hannah Henderson

10

(31)

(113)

30:08.17

2:33:49.73

7:49.89

7

107

Alexa Ashmore

9

(37)

(150)

38:17.41

3:12:07.14

15:59.13

 
Team – Bloomington Bobcats Finish Position – 5
Team Score (places): 108 Team Score (times): 2:11:58.58 Ave Time:26:23.72
 

Bib No

Name

Grade

O’All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

104

Abigail Pullins

12

16

16

24:30.71

24:30.71

0:00.00

2

101

Grace Luidhardt

9

18

34

25:04.53

49:35.24

0:33.82

3

102

Caroline Mirer

9

19

53

25:32.92

1:15:08.16

1:02.21

4

97

Martha Batz

12

23

76

26:36.98

1:41:45.14

2:06.27

5

105

Maggie Richey

11

32

108

30:13.44

2:11:58.58

5:42.73

6

103

Shemmi Peacock

12

(33)

(141)

32:02.19

2:44:00.77

7:31.48

7

100

Raeshana Kammel

10

(34)

(175)

32:25.04

3:16:25.81

7:54.33

 
Team – Crispus Attucks Finish Position – 6
Team Score (places): 176 Team Score (times): 3:01:01.20 Ave Time:36:12.24
 

Bib No

Name

Grade

O’All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

168

Adrienne Anderson

10

28

28

27:00.41

27:00.41

0:00.00

2

169

Andrea Hureales

9

35

63

38:02.63

1:05:03.04

11:02.22

3

166

Daniela Artiaga

9

36

99

38:08.85

1:43:11.89

11:08.44

4

170

Ashley Sazo-Fuentes

9

38

137

38:43.47

2:21:55.36

11:43.06

5

167

Kayla Edwards

11

39

176

39:05.84

3:01:01.20

12:05.43

 
Team – Lighthouse Finish Position – Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O’All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

158

Rachel Wilson

11

Less Than 5

 

32:35.17

32:35.17

0:00.00





Mooresville XC Invitational Boys

Mooresville XC Invitational Boys


August 23, 2016




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org

Final Team Results – Boys

Male

Team – Greenwood Finish Position – 1
Team Score (places): 29 Team Score (times): 1:28:33.93 Ave Time:17:42.79
 

Bib No

Name

Grade

O’All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

122

Lucas Oskins

12

2

2

17:11.93

17:11.93

0:00.00

2

119

Ethan Pine

11

3

5

17:19.69

34:31.62

0:07.76

3

120

Ian Rimer

11

4

9

17:28.84

52:00.46

0:16.91

4

121

Conner Terhune

11

7

16

17:53.70

1:09:54.16

0:41.77

5

117

Brandon Albin

11

13

29

18:39.77

1:28:33.93

1:27.84

6

116

Joshua Alfrey

10

(16)

(45)

19:22.55

1:47:56.48

2:10.62

7

118

Justin Johnson

11

(24)

(69)

20:05.24

2:08:01.72

2:53.31

 
Team – Decatur Central HS Finish Position – 2
Team Score (places): 56 Team Score (times): 1:31:36.29 Ave Time:18:19.26
 

Bib No

Name

Grade

O’All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

147

Austin Scott

10

1

1

16:34.51

16:34.51

0:00.00

2

145

Tyler Moses

11

9

10

17:58.05

34:32.56

1:23.54

3

142

Brock Rumpel

12

10

20

18:04.54

52:37.10

1:30.03

4

143

David McFadden

11

15

35

19:10.05

1:11:47.15

2:35.54

5

144

Mauricio Moreno

11

21

56

19:49.14

1:31:36.29

3:14.63

6

146

Jadon Galvin

10

(25)

(81)

20:11.47

1:51:47.76

3:36.96

7

141

Aaron Levi

12

(27)

(108)

20:17.45

2:12:05.21

3:42.94

 
Team – Mooresville High School Finish Position – 3
Team Score (places): 72 Team Score (times): 1:34:35.73 Ave Time:18:55.15
 

Bib No

Name

Grade

O’All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

75

Evan Brill

10

8

8

17:54.33

17:54.33

0:00.00

2

69

Aaron Culver

12

11

19

18:12.56

36:06.89

0:18.23

3

74

Sam Gercak

10

14

33

18:58.55

55:05.44

1:04.22

4

72

Pierce Roark

12

19

52

19:43.28

1:14:48.72

1:48.95

5

70

Jack Dillon

12

20

72

19:47.01

1:34:35.73

1:52.68

6

71

Dustin Nokes

12

(29)

(101)

20:27.44

1:55:03.17

2:33.11

7

73

Shad White

12

(31)

(132)

20:45.66

2:15:48.83

2:51.33

 
Team – Liberty Christian Finish Position – 4
Team Score (places): 98 Team Score (times): 1:37:11.73 Ave Time:19:26.35
 

Bib No

Name

Grade

O’All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

127

Negesse Kishpaugh

10

5

5

17:48.25

17:48.25

0:00.00

2

128

Borru Kishpaugh

9

6

11

17:52.62

35:40.87

0:04.37

3

123

Juan Cabello

10

26

37

20:15.51

55:56.38

2:27.26

4

125

Trey Davis

10

28

65

20:26.33

1:16:22.71

2:38.08

5

124

Gavyn Davis

11

33

98

20:49.02

1:37:11.73

3:00.77

6

130

Zackery Painter

11

(39)

(137)

22:00.10

1:59:11.83

4:11.85

7

126

Zephaniah Kellem

10

(46)

(183)

24:28.90

2:23:40.73

6:40.65

 
Team – Heron Finish Position – 5
Team Score (places): 117 Team Score (times): 1:39:53.52 Ave Time:19:58.70
 

Bib No

Name

Grade

O’All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

25

Eli Eckert

10

12

12

18:21.54

18:21.54

0:00.00

2

31

Will Kirby

10

18

30

19:42.18

38:03.72

1:20.64

3

30

Tim Jolliff

11

23

53

19:58.26

58:01.98

1:36.72

4

32

Michael Krauter

10

30

83

20:37.47

1:18:39.45

2:15.93

5

28

Caleb Hasper

11

34

117

21:14.07

1:39:53.52

2:52.53

6

36

Cooper Nevitt

12

(35)

(152)

21:31.33

2:01:24.85

3:09.79

7

40

Ed Schilling

10

(41)

(193)

22:45.59

2:24:10.44

4:24.05

 
Team – Bloomington Bobcats Finish Position – 6
Team Score (places): 164 Team Score (times): 1:48:02.41 Ave Time:21:36.48
 

Bib No

Name

Grade

O’All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

94

Aaron Jedlicka

10

17

17

19:26.00

19:26.00

0:00.00

2

93

Jack Handlos

10

22

39

19:56.85

39:22.85

0:30.85

3

90

Sam Durnil

12

40

79

22:17.47

1:01:40.32

2:51.47

4

95

Matthew Slaughter

10

42

121

22:56.54

1:24:36.86

3:30.54

5

96

Bennet Spencer

10

43

164

23:25.55

1:48:02.41

3:59.55

6

89

Tim Armes

12

(44)

(208)

23:25.76

2:11:28.17

3:59.76

7

92

Kaiden Fagg

12

(45)

(253)

23:27.45

2:34:55.62

4:01.45

 
Team – Crispus Attucks Finish Position – 7
Team Score (places): 190 Team Score (times): 1:51:04.80 Ave Time:22:12.96
 

Bib No

Name

Grade

O’All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

159

Dewaune Mosly

10

32

32

20:48.85

20:48.85

0:00.00

2

162

AAron Eliott

9

36

68

21:34.78

42:23.63

0:45.93

3

160

Chaz Holder

11

37

105

21:42.24

1:04:05.87

0:53.39

4

161

Joshua Fonnery

9

38

143

21:54.54

1:26:00.41

1:05.69

5

163

Coby Hooden

9

47

190

25:04.39

1:51:04.80

4:15.54

6

164

Christian Ivey

9

(48)

(238)

29:02.54

2:20:07.34

8:13.69

 
Team – Lighthouse Finish Position – Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O’All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

155

Alex Rodriguez

9

Less Than 5

 

19:52.23

19:52.23

0:00.00

2

156

Daylen Johnson

10

Less Than 5

 

22:22.05

42:14.28

2:29.82

3

157

Derek Coers

10

Less Than 5

 

29:01.34

1:11:15.62

9:09.11





Mooresville XC Invitational JV

Mooresville XC Invitational JV


August 23, 2016




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org

Final Team Results – Girls

Female

Team – Heron Finish Position – 1
Team Score (places): 24 Team Score (times): 2:49:00.52 Ave Time:33:48.10
 

Bib No

Name

Grade

O’All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

12

Izzy Pippen

10

1

1

27:04.13

27:04.13

0:00.00

2

7

Maya Guevara,

11

2

3

28:27.37

55:31.50

1:23.24

3

10

Shelly Marshall

5

8

34:17.61

1:29:49.11

7:13.48

4

14

Rebecca Shipman

11

6

14

34:24.84

2:04:13.95

7:20.71

5

4

Chakyria Davis

9

10

24

44:46.57

2:49:00.52

17:42.44

 
Team – PCHRS Finish Position – 2
Team Score (places): 31 Team Score (times): 3:06:41.29 Ave Time:37:20.26
 

Bib No

Name

Grade

O’All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

50

Maritza Rafael

9

3

3

33:31.10

33:31.10

0:00.00

2

48

Ashley Vasquez

9

4

7

34:11.10

1:07:42.20

0:40.00

3

49

LaKia Harris

10

7

14

37:51.17

1:45:33.37

4:20.07

4

46

Lesley Adame

10

8

22

40:33.94

2:26:07.31

7:02.84

5

47

Lucy Aguayo

10

9

31

40:33.98

3:06:41.29

7:02.88

 
Team – Mooresville High School Finish Position – Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O’All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

68

Sara Heavrin

9

Less Than 5

 

25:54.46

25:54.46

0:00.00

2

66

Arabella Short

10

Less Than 5

 

28:23.09

54:17.55

2:28.63

3

64

Abbi Mendenhall

11

Less Than 5

 

31:03.15

1:25:20.70

5:08.69

 
Team – Bloomington Bobcats Finish Position – Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O’All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

99

Ariel Clausman

11

Less Than 5

 

34:18.75

34:18.75

0:00.00

 
Team – Decatur Central HS Finish Position – Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O’All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

140

Lilly Moore

11

Less Than 5

 

27:27.13

27:27.13

0:00.00





Mooresville XC Invitational JV

Mooresville XC Invitational JV


August 23, 2016




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org

Final Team Results – Boys

Male

Team – Mooresville High School Finish Position – 1
Team Score (places): 28 Team Score (times): 1:43:43.38 Ave Time:20:44.68
 

Bib No

Name

Grade

O’All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

80

Ethan Wymer

11

3

3

20:13.94

20:13.94

0:00.00

2

77

Max Comer

11

4

7

20:14.43

40:28.37

0:00.49

3

88

Max Perkins

9

6

13

20:47.84

1:01:16.21

0:33.90

4

81

Gabe Denaway

10

7

20

21:12.91

1:22:29.12

0:58.97

5

87

Marcus Wymer

9

8

28

21:14.26

1:43:43.38

1:00.32

6

79

Jacob Allen

11

(9)

(37)

21:16.18

2:04:59.56

1:02.24

7

78

Jake Shaw

11

(11)

(48)

22:20.02

2:27:19.58

2:06.08

8

86

Avery Hoffman

9

More Than 7

 

22:30.95

2:49:50.53

2:17.01

9

82

Braden Ferrand

10

More Than 7

 

23:17.89

3:13:08.42

3:03.95

10

85

Leo Enderle

9

More Than 7

 

24:33.28

3:37:41.70

4:19.34

11

84

Blake Mayo

10

More Than 7

 

26:15.64

4:03:57.34

6:01.70

12

83

Brayden Gott

10

More Than 7

 

26:43.52

4:30:40.86

6:29.58

 
Team – Decatur Central HS Finish Position – 2
Team Score (places): 41 Team Score (times): 1:49:55.18 Ave Time:21:59.04
 

Bib No

Name

Grade

O’All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

148

John Wheeler

12

1

1

20:00.80

20:00.80

0:00.00

2

151

Corbin Fugate

10

2

3

20:01.53

40:02.33

0:00.73

3

154

Regan Overman

9

5

8

20:32.56

1:00:34.89

0:31.76

4

149

Nathan Warren

11

14

22

23:18.11

1:23:53.00

3:17.31

5

152

Mark Klingelhoefer

9

19

41

26:02.18

1:49:55.18

6:01.38

6

150

Phillip Curry

10

(20)

(61)

27:38.54

2:17:33.72

7:37.74

7

153

Avry Mason

9

(21)

(82)

28:16.95

2:45:50.67

8:16.15

 
Team – Heron Finish Position – 3
Team Score (places): 66 Team Score (times): 1:55:43.61 Ave Time:23:08.72
 

Bib No

Name

Grade

O’All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

20

Enrique Arnold

9

10

10

21:25.72

21:25.72

0:00.00

2

21

Luan Arnold

12

12

22

22:53.10

44:18.82

1:27.38

3

39

Will Sawyer

11

13

35

23:16.97

1:07:35.79

1:51.25

4

45

Noah Wilson

9

15

50

23:52.61

1:31:28.40

2:26.89

5

34

Jason Montgomery

10

16

66

24:15.21

1:55:43.61

2:49.49

6

24

Elijah Clark

9

(17)

(83)

25:16.31

2:20:59.92

3:50.59

7

33

Joshua Mann

10

(18)

(101)

25:34.50

2:46:34.42

4:08.78

8

38

Montgomery Pierson

11

More Than 7

 

26:23.45

3:12:57.87

4:57.73

9

41

Michael Spaulding

10

More Than 7

 

26:25.80

3:39:23.67

5:00.08

10

26

Jaime Garcia

10

More Than 7

 

26:26.52

4:05:50.19

5:00.80

11

42

Adam Warner

11

More Than 7

 

27:37.12

4:33:27.31

6:11.40

12

29

Avery Hughes

12

More Than 7

 

28:03.13

5:01:30.44

6:37.41

13

23

Dean Calhoun

9

More Than 7

 

28:03.98

5:29:34.42

6:38.26

 
Team – PCRHS Finish Position – Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O’All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

54

Phillip Matthews

9

Less Than 5

 

24:07.53

24:07.53

0:00.00

2

56

Patrick Murray

9

Less Than 5

 

28:13.62

52:21.15

4:06.09

3

55

Aaron Spaulding

9

Less Than 5

 

28:27.46

1:20:48.61

4:19.93

 
Team – Greenwood Finish Position – Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O’All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

115

Hunter Walden

10

Less Than 5

 

20:13.40

20:13.40

0:00.00

2

113

Keith Alford

9

Less Than 5

 

20:29.96

40:43.36

0:16.56

3

114

Shane Paswater

10

Less Than 5

 

21:00.48

1:01:43.84

0:47.08

 
Team – Liberty Christian Finish Position – Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O’All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

129

Tom Lee

10

Less Than 5

 

26:28.49

26:28.49

0:00.00



Upcoming Races