Restored 5k Age Group Results

Join the Fight, Run the Race, Restore a Life!





Restored 5k


Age Group Results


April 02, 2016




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org



Men: Top Finishers 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69

Women: Top Finishers 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

5k

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Leah Blachaniec Upland IN 75 21 4 23:31.44 7:35/M
2 Amber Lee Fishers IN 187 29 7 23:56.68 7:43/M
3 Meredith Fox Indianapolis IN 134 32 10 24:51.71 8:01/M
Top

Female No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Africa Cochran 400 115 53:15.22 17:11/M
2 Reverie Hoyt 177 0 165 1:01:29.11 19:50/M
Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 McKinley Yoder Zionsville IN 148 15 41 32:04.46 10:21/M
2 Kendall Moore 162 9 43 32:37.91 10:31/M
3 Kelsey Yoder 124 17 58 37:49.34 12:12/M
4 Haley Smart Noblesville IN 93 16 59 37:58.79 12:15/M
5 Madelyn Rayford 31 14 65 41:07.68 13:16/M
6 Natalie Helmy 105 14 68 43:54.14 14:10/M
7 Sharmane Johnson 114 10 80 48:50.16 15:45/M
8 Kate Thomas Avon 200 1 83 49:41.37 16:02/M
9 Allison Bruner Shelbyville IN 16 18 92 50:40.65 16:21/M
10 Andelyn Deveary 40 13 125 54:47.81 17:40/M
11 Natalie Kutcher 139 12 135 55:36.73 17:56/M
12 Zoe Molesky 23 9 137 55:39.26 17:57/M
13 Kasandra Austin 118 14 145 57:19.08 18:29/M
14 Lillian Murphy 27 6 153 59:31.33 19:12/M
15 Hailey Bentman 43 13 176 1:04:19.17 20:45/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lauren Brickley Ingalls IN 4 29 18 27:05.71 8:44/M
2 Stephanie Kranda Noblesville IN 173 23 28 30:47.09 9:56/M
3 Shannon Zimmerman Thorntown IN 170 23 32 31:18.99 10:06/M
4 Andrea Gilliam Indianapolis IN 91 26 50 34:09.35 11:01/M
5 Erin Wadsworth Indianapolis IN 58 27 51 34:46.65 11:13/M
6 Bethany Schrock Westfield IN 90 25 52 35:03.21 11:18/M
7 Zoe Shugart Westfield IN 85 23 53 35:03.25 11:18/M
8 Gwendolyn Brooks Brownsburg IN 160 24 54 36:37.24 11:49/M
9 Melissa Duff Indianapolis IN 48 29 61 40:00.91 12:54/M
10 Amy Good Bryan OH 49 26 62 40:00.92 12:54/M
11 Sarah Brown Carmel IN 104 23 69 43:55.95 14:10/M
12 Leanda Weimer Noblesville IN 159 25 71 44:13.83 14:16/M
13 Whitney Weir Newburgh IN 140 24 77 45:21.18 14:38/M
14 Alexandra Redington-Noble Indianapolis IN 167 23 79 48:42.46 15:43/M
15 Ali Meyer Indianapolis IN 171 27 94 50:49.45 16:24/M
16 Chelsea Shelburne Indianapolis IN 108 28 99 51:02.32 16:28/M
17 Emily Hickman Indianapolis IN 1 29 111 52:53.07 17:04/M
18 Maegan Shelburne Indianapolis IN 163 24 123 53:51.12 17:22/M
19 Fadzai Mugobogobo Avon IN 172 25 127 54:49.91 17:41/M
20 Natalie Buck Indianapolis IN 168 27 147 58:42.62 18:56/M
21 Brett Cooley Indianapolis IN 81 27 148 59:17.78 19:07/M
22 Courtney Weeks Indianapolis IN 180 22 159 1:00:18.57 19:27/M
23 Anna Cope Brownsburg IN 165 28 166 1:01:35.28 19:52/M
24 Holly Brown Indianapolis IN 119 24 168 1:01:38.24 19:53/M
25 Amy Johnson Indianapolis IN 132 28 175 1:04:18.78 20:45/M
DQ Kathryn Mehrlich Indianapolis IN 32 21 DQ 18:22.33 5:55/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rebecca Moore Avon IN 67 36 15 26:05.58 8:25/M
2 Kristi Monroy 207 31 17 26:06.58 8:25/M
3 Aimie Morris Carmel IN 5 30 19 27:24.55 8:50/M
4 Jaclyn Moore Avon IN 73 33 20 28:08.25 9:05/M
5 Gretchen Becker Brownsburg IN 76 36 24 28:59.08 9:21/M
6 Jacy Schneider Westfield IN 77 35 29 31:02.80 10:01/M
7 Billie Carder Carmel IN 125 32 33 31:19.93 10:06/M
8 Sarah Kerlin Indianapolis IN 136 39 36 31:57.92 10:18/M
9 Rebecca Lindberg Brownsburg IN 101 36 44 32:38.80 10:32/M
10 Amy Dirks Indianapolis IN 135 38 45 32:46.81 10:34/M
11 Leah Rife Indianapolis IN 33 30 56 36:43.78 11:51/M
12 Rena Reaves Noblesville IN 127 37 60 38:54.80 12:33/M
13 Melissa Walker Fishers IN 175 38 70 43:57.59 14:11/M
14 Lindsay Poyser Indianapolis IN 126 33 72 44:14.19 14:16/M
15 Tiffany Thomas Avon 195 36 90 50:19.45 16:14/M
16 Kali Kutcher Speedway IN 138 33 93 50:49.06 16:24/M
17 Crystal Hoffman Indianapolis IN 6 34 96 50:50.29 16:24/M
18 Tana Molesky Avon IN 22 38 97 50:53.54 16:25/M
19 Taryn Linton Indianapolis IN 29 39 105 52:19.87 16:53/M
20 Kristin Bender 439 31 107 52:21.62 16:53/M
21 Katy Mabbitt Indianapolis IN 96 39 112 52:56.89 17:05/M
22 Lissa Evans Indianapolis IN 95 32 113 52:57.27 17:05/M
23 Cara Holm Indianapolis IN 122 39 118 53:33.36 17:16/M
24 Jennifer Sade 239 31 121 53:50.49 17:22/M
25 Laura Baker Monrovia IN 151 36 124 54:47.16 17:40/M
26 Nina Austin Brownsburg IN 117 35 144 57:19.08 18:29/M
27 Marylena Hutchison Noblesville IN 169 39 146 58:42.25 18:56/M
28 Sarah Amidon Westfield IN 83 32 151 59:18.94 19:08/M
29 Jennifer Murphy Noblesville IN 28 35 152 59:26.35 19:10/M
30 Christin Hoyt Indianapolis IN 176 35 162 1:00:43.58 19:35/M
31 Megan Siegel Westfield IN 190 35 170 1:01:44.51 19:55/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Leslie Davis New Whiteland IN 39 40 31 31:13.49 10:04/M
2 Dawn Rayford Mason OH 24 40 64 41:07.64 13:16/M
3 Shannon Logsdon Indianapolis IN 19 44 66 42:49.23 13:49/M
4 Kristi Weaver New Market IN 97 48 67 43:39.89 14:05/M
5 Karen Maher Fishers IN 100 44 75 45:18.15 14:37/M
6 Monica Wearren Indianapolis 192 40 81 49:03.97 15:49/M
7 Christine Barnett Shelbyville IN 15 49 91 50:40.43 16:21/M
8 Robin MacKinnon Indianapolis IN 46 42 98 51:01.89 16:27/M
9 Stacey Reith Fishers IN 131 40 101 51:48.81 16:43/M
10 Melissa Setty 297 40 102 51:49.46 16:43/M
11 Taunya Linton Indianapolis IN 189 43 103 52:14.66 16:51/M
12 Lynette Vanhyfte Indianapolis IN 59 44 106 52:20.73 16:53/M
13 Gayle Jones Indianapolis IN 185 46 114 53:14.96 17:10/M
14 Anna Humkey Indianapolis IN 149 48 117 53:31.59 17:16/M
15 Amy Barnett Upland IN 112 43 119 53:33.57 17:16/M
16 Leanne Namy Fishers IN 56 45 120 53:33.67 17:16/M
17 Aprill Shelburne Fishers IN 99 48 122 53:50.86 17:22/M
18 Tamara Bentman Greenwood IN 42 41 126 54:48.43 17:41/M
19 Alatha Johnson McCordsville IN 113 42 132 55:30.77 17:54/M
20 Kim Tabor Fishers IN 157 46 133 55:35.44 17:56/M
21 Stefanie Jeffers Fishers IN 54 45 134 55:35.51 17:56/M
22 Andrea Stow McCordsville IN 155 42 141 56:33.25 18:15/M
23 Angela Rhone Indianapolis IN 60 43 173 1:02:01.13 20:00/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Pamela Jones Zionsville IN 70 50 26 29:09.23 9:24/M
2 Kytha Eibel Carmel IN 128 50 47 33:00.39 10:39/M
3 Sheri Tardy Indianapolis IN 110 58 86 50:03.73 16:09/M
4 Darlene Bradley Indianapolis IN 109 55 87 50:04.75 16:09/M
5 Robin Clark 270 54 89 50:13.29 16:12/M
6 Theresa Cameron Indianapolis IN 38 55 116 53:28.94 17:15/M
7 Camille Hall Zionsville IN 44 52 130 55:20.87 17:51/M
8 Lori Braun Bargersville IN 55 53 131 55:28.74 17:54/M
9 Christina Higinbotham Charleroi PA 30 52 142 56:47.28 18:19/M
10 Tracy Weeks Indianapolis IN 181 51 158 1:00:18.16 19:27/M
11 Becky Clapp Churubusco IN 87 58 160 1:00:19.54 19:27/M
12 Tammy Hollingsworth Richmond IN 88 58 171 1:01:47.70 19:56/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joy Brinduse Indianapolis IN 121 67 73 44:14.32 14:16/M
2 Michele Hamilton Indianapolis IN 66 60 110 52:52.38 17:03/M
3 Hollis Hall New Palestine IN 150 61 128 54:50.59 17:41/M
4 Brenda Stipp Avon IN 158 61 136 55:36.81 17:56/M
5 Nancy Molesky Waynecroft St. IN 2 63 138 56:09.98 18:07/M
6 Vickie Bohall Indpls IN 8 65 139 56:13.06 18:08/M
7 Elaine Washington Indianapolis IN 37 67 174 1:02:02.48 20:01/M
Top

Female 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Marilyn Wagner Lake Dallas TX 183 70 35 31:55.85 10:18/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Landen Moore 74 11 1 22:01.82 7:06/M
2 Tim Griest Indianapolis 194 35 2 22:12.79 7:10/M
3 John Beeghly Upland IN 174 21 3 23:27.95 7:34/M
Top

Male No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Paxton Cope 166 0 167 1:01:35.60 19:52/M
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Hayden Smart Noblesville IN 94 13 6 23:55.21 7:43/M
2 Yuri Lindberg 102 16 21 28:34.60 9:13/M
3 Graham Eibel 129 16 27 30:30.85 9:50/M
4 James Eibel 184 13 34 31:40.77 10:13/M
5 Nolan Kerlin 137 7 38 32:00.52 10:19/M
6 Bryce Siegel 191 8 39 32:01.63 10:20/M
7 Bladen Molesky 21 12 48 33:10.15 10:42/M
8 Colin Rayford 25 11 63 40:51.24 13:11/M
9 Adam Johnson II McCordsville IN 115 12 78 48:41.74 15:42/M
10 William Thomas Avon 196 8 82 49:35.62 16:00/M
11 Jude Thomas Avon 198 4 84 49:44.06 16:03/M
12 Ben Stow 154 7 140 56:33.02 18:15/M
13 Zeke Amidon 84 2 149 59:17.81 19:07/M
14 Mark Cooley 82 3 150 59:17.84 19:07/M
15 Alex Stow 156 5 156 59:58.40 19:21/M
16 Jack Hoyt 179 4 164 1:00:45.37 19:36/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chris Chang Fishers IN 72 21 5 23:33.55 7:36/M
2 Zach Chapman Indianapolis IN 50 20 9 24:31.71 7:55/M
3 Kyle Egenolf Indianapolis IN 141 28 12 25:30.55 8:14/M
4 Trent Fortson 268 24 16 26:05.98 8:25/M
5 Thomas Gerow Indianaplis IN 80 27 30 31:04.15 10:01/M
6 Nate Cooper Indianapolis IN 152 29 40 32:01.88 10:20/M
7 Landon Rife Indianapolis IN 57 29 55 36:42.77 11:50/M
8 Sean Fillenwarth Brownsburg IN 116 29 74 44:33.83 14:22/M
9 Daniel Brown Indianapolis IN 120 21 169 1:01:41.31 19:54/M
10 Kyle Johnson Indianapolis IN 34 29 177 1:04:58.35 20:57/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mark Jacobs Indianapolis IN 111 32 8 24:09.25 7:47/M
2 Tyler Moore Avon IN 161 36 14 25:40.04 8:17/M
3 Stephen Knaus Indianapolis IN 142 38 23 28:40.04 9:15/M
4 Jim Bach Indianapolis IN 145 37 37 32:00.16 10:19/M
5 Kenneth Allen 266 32 76 45:18.18 14:37/M
6 Cole Thomas Avon 199 36 88 50:11.64 16:11/M
7 Greg Guion Indianapolis IN 7 30 95 50:50.08 16:24/M
8 Justin Bender 336 30 104 52:18.90 16:52/M
9 John Murphy Noblesville IN 26 35 129 55:20.73 17:51/M
10 Jason Fortriede Pendleton IN 133 33 155 59:51.31 19:18/M
11 Brian Hoyt Indianapolis IN 178 37 163 1:00:44.27 19:35/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Reuben Cochran 306 40 11 25:22.62 8:11/M
2 Jason Reetz Indianapolis IN 182 44 13 25:37.25 8:16/M
3 Roger Logsdon Indianapolis IN 18 46 25 29:05.93 9:23/M
4 Lindston Lindberg Brownsburg IN 103 42 42 32:37.32 10:31/M
5 Benjamin Thomas Avon 197 41 85 49:44.52 16:03/M
6 Christian MacKinnon Indianapolis IN 47 44 100 51:03.09 16:28/M
7 Jonathan Stow McCordsville IN 153 44 157 1:00:01.07 19:22/M
8 Lewis Rhone Indianapolis IN 62 46 172 1:01:59.93 20:00/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michael Kuharik Zionsville IN 71 56 22 28:37.12 9:14/M
2 Jim Eibel Carmel IN 130 50 46 32:59.73 10:38/M
3 Robert Bleich Indianapolis IN 186 54 49 34:07.10 11:00/M
4 Ron Sherck Union City IN 63 55 57 36:44.15 11:51/M
5 Michael Hall Zionsville IN 45 51 154 59:32.54 19:12/M
6 Richard Clapp Churubusco IN 86 58 161 1:00:20.88 19:28/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Donald Hudson Brownsburg IN 41 63 108 52:41.51 17:00/M
2 Donald Nobbe Richmond IN 147 63 109 52:47.02 17:02/M
3 Stanley Molesky Indianapolis IN 3 64 143 56:47.61 18:19/M

Upcoming Races