2016 Restored 5k Overall Results

Join the Fight, run the race, restore a life!





Restored 5k


Overall Finish List


April 02, 2016




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org

5k

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 Landen Moore 74 11 M 1 Top Fin 22:01.82 7:06/M
2 Tim Griest Indianapolis 194 35 M 2 Top Fin 22:12.79 7:10/M
3 John Beeghly Upland IN 174 21 M 3 Top Fin 23:27.95 7:34/M
4 Leah Blachaniec Upland IN 75 21 F 1 Top Fin 23:31.44 7:35/M
5 Chris Chang Fishers IN 72 21 M 1 20-29 23:33.55 7:36/M
6 Hayden Smart Noblesville IN 94 13 M 1 1-19 23:55.21 7:43/M
7 Amber Lee Fishers IN 187 29 F 2 Top Fin 23:56.68 7:43/M
8 Mark Jacobs Indianapolis IN 111 32 M 1 30-39 24:09.25 7:47/M
9 Zach Chapman Indianapolis IN 50 20 M 2 20-29 24:31.71 7:55/M
10 Meredith Fox Indianapolis IN 134 32 F 3 Top Fin 24:51.71 8:01/M
11 Reuben Cochran 306 40 M 1 40-49 25:22.62 8:11/M
12 Kyle Egenolf Indianapolis IN 141 28 M 3 20-29 25:30.55 8:14/M
13 Jason Reetz Indianapolis IN 182 44 M 2 40-49 25:37.25 8:16/M
14 Tyler Moore Avon IN 161 36 M 2 30-39 25:40.04 8:17/M
15 Rebecca Moore Avon IN 67 36 F 1 30-39 26:05.58 8:25/M
16 Trent Fortson 268 24 M 4 20-29 26:05.98 8:25/M
17 Kristi Monroy 207 31 F 2 30-39 26:06.58 8:25/M
18 Lauren Brickley Ingalls IN 4 29 F 1 20-29 27:05.71 8:44/M
19 Aimie Morris Carmel IN 5 30 F 3 30-39 27:24.55 8:50/M
20 Jaclyn Moore Avon IN 73 33 F 4 30-39 28:08.25 9:05/M
21 Yuri Lindberg 102 16 M 2 1-19 28:34.60 9:13/M
22 Michael Kuharik Zionsville IN 71 56 M 1 50-59 28:37.12 9:14/M
23 Stephen Knaus Indianapolis IN 142 38 M 3 30-39 28:40.04 9:15/M
24 Gretchen Becker Brownsburg IN 76 36 F 5 30-39 28:59.08 9:21/M
25 Roger Logsdon Indianapolis IN 18 46 M 3 40-49 29:05.93 9:23/M
26 Pamela Jones Zionsville IN 70 50 F 1 50-59 29:09.23 9:24/M
27 Graham Eibel 129 16 M 3 1-19 30:30.85 9:50/M
28 Stephanie Kranda Noblesville IN 173 23 F 2 20-29 30:47.09 9:56/M
29 Jacy Schneider Westfield IN 77 35 F 6 30-39 31:02.80 10:01/M
30 Thomas Gerow Indianaplis IN 80 27 M 5 20-29 31:04.15 10:01/M
31 Leslie Davis New Whiteland IN 39 40 F 1 40-49 31:13.49 10:04/M
32 Shannon Zimmerman Thorntown IN 170 23 F 3 20-29 31:18.99 10:06/M
33 Billie Carder Carmel IN 125 32 F 7 30-39 31:19.93 10:06/M
34 James Eibel 184 13 M 4 1-19 31:40.77 10:13/M
35 Marilyn Wagner Lake Dallas TX 183 70 F 1 70-99 31:55.85 10:18/M
36 Sarah Kerlin Indianapolis IN 136 39 F 8 30-39 31:57.92 10:18/M
37 Jim Bach Indianapolis IN 145 37 M 4 30-39 32:00.16 10:19/M
38 Nolan Kerlin 137 7 M 5 1-19 32:00.52 10:19/M
39 Bryce Siegel 191 8 M 6 1-19 32:01.63 10:20/M
40 Nate Cooper Indianapolis IN 152 29 M 6 20-29 32:01.88 10:20/M
41 McKinley Yoder Zionsville IN 148 15 F 1 1-19 32:04.46 10:21/M
42 Lindston Lindberg Brownsburg IN 103 42 M 4 40-49 32:37.32 10:31/M
43 Kendall Moore 162 9 F 2 1-19 32:37.91 10:31/M
44 Rebecca Lindberg Brownsburg IN 101 36 F 9 30-39 32:38.80 10:32/M
45 Amy Dirks Indianapolis IN 135 38 F 10 30-39 32:46.81 10:34/M
46 Jim Eibel Carmel IN 130 50 M 2 50-59 32:59.73 10:38/M
47 Kytha Eibel Carmel IN 128 50 F 2 50-59 33:00.39 10:39/M
48 Bladen Molesky 21 12 M 7 1-19 33:10.15 10:42/M
49 Robert Bleich Indianapolis IN 186 54 M 3 50-59 34:07.10 11:00/M
50 Andrea Gilliam Indianapolis IN 91 26 F 4 20-29 34:09.35 11:01/M
51 Erin Wadsworth Indianapolis IN 58 27 F 5 20-29 34:46.65 11:13/M
52 Bethany Schrock Westfield IN 90 25 F 6 20-29 35:03.21 11:18/M
53 Zoe Shugart Westfield IN 85 23 F 7 20-29 35:03.25 11:18/M
54 Gwendolyn Brooks Brownsburg IN 160 24 F 8 20-29 36:37.24 11:49/M
55 Landon Rife Indianapolis IN 57 29 M 7 20-29 36:42.77 11:50/M
56 Leah Rife Indianapolis IN 33 30 F 11 30-39 36:43.78 11:51/M
57 Ron Sherck Union City IN 63 55 M 4 50-59 36:44.15 11:51/M
58 Kelsey Yoder 124 17 F 3 1-19 37:49.34 12:12/M
59 Haley Smart Noblesville IN 93 16 F 4 1-19 37:58.79 12:15/M
60 Rena Reaves Noblesville IN 127 37 F 12 30-39 38:54.80 12:33/M
61 Melissa Duff Indianapolis IN 48 29 F 9 20-29 40:00.91 12:54/M
62 Amy Good Bryan OH 49 26 F 10 20-29 40:00.92 12:54/M
63 Colin Rayford 25 11 M 8 1-19 40:51.24 13:11/M
64 Dawn Rayford Mason OH 24 40 F 2 40-49 41:07.64 13:16/M
65 Madelyn Rayford 31 14 F 5 1-19 41:07.68 13:16/M
66 Shannon Logsdon Indianapolis IN 19 44 F 3 40-49 42:49.23 13:49/M
67 Kristi Weaver New Market IN 97 48 F 4 40-49 43:39.89 14:05/M
68 Natalie Helmy 105 14 F 6 1-19 43:54.14 14:10/M
69 Sarah Brown Carmel IN 104 23 F 11 20-29 43:55.95 14:10/M
70 Melissa Walker Fishers IN 175 38 F 13 30-39 43:57.59 14:11/M
71 Leanda Weimer Noblesville IN 159 25 F 12 20-29 44:13.83 14:16/M
72 Lindsay Poyser Indianapolis IN 126 33 F 14 30-39 44:14.19 14:16/M
73 Joy Brinduse Indianapolis IN 121 67 F 1 60-69 44:14.32 14:16/M
74 Sean Fillenwarth Brownsburg IN 116 29 M 8 20-29 44:33.83 14:22/M
75 Karen Maher Fishers IN 100 44 F 5 40-49 45:18.15 14:37/M
76 Kenneth Allen 266 32 M 5 30-39 45:18.18 14:37/M
77 Whitney Weir Newburgh IN 140 24 F 13 20-29 45:21.18 14:38/M
78 Adam Johnson II McCordsville IN 115 12 M 9 1-19 48:41.74 15:42/M
79 Alexandra Redington-Noble Indianapolis IN 167 23 F 14 20-29 48:42.46 15:43/M
80 Sharmane Johnson 114 10 F 7 1-19 48:50.16 15:45/M
81 Monica Wearren Indianapolis 192 40 F 6 40-49 49:03.97 15:49/M
82 William Thomas Avon 196 8 M 10 1-19 49:35.62 16:00/M
83 Kate Thomas Avon 200 1 F 8 1-19 49:41.37 16:02/M
84 Jude Thomas Avon 198 4 M 11 1-19 49:44.06 16:03/M
85 Benjamin Thomas Avon 197 41 M 5 40-49 49:44.52 16:03/M
86 Sheri Tardy Indianapolis IN 110 58 F 3 50-59 50:03.73 16:09/M
87 Darlene Bradley Indianapolis IN 109 55 F 4 50-59 50:04.75 16:09/M
88 Cole Thomas Avon 199 36 M 6 30-39 50:11.64 16:11/M
89 Robin Clark 270 54 F 5 50-59 50:13.29 16:12/M
90 Tiffany Thomas Avon 195 36 F 15 30-39 50:19.45 16:14/M
91 Christine Barnett Shelbyville IN 15 49 F 7 40-49 50:40.43 16:21/M
92 Allison Bruner Shelbyville IN 16 18 F 9 1-19 50:40.65 16:21/M
93 Kali Kutcher Speedway IN 138 33 F 16 30-39 50:49.06 16:24/M
94 Ali Meyer Indianapolis IN 171 27 F 15 20-29 50:49.45 16:24/M
95 Greg Guion Indianapolis IN 7 30 M 7 30-39 50:50.08 16:24/M
96 Crystal Hoffman Indianapolis IN 6 34 F 17 30-39 50:50.29 16:24/M
97 Tana Molesky Avon IN 22 38 F 18 30-39 50:53.54 16:25/M
98 Robin MacKinnon Indianapolis IN 46 42 F 8 40-49 51:01.89 16:27/M
99 Chelsea Shelburne Indianapolis IN 108 28 F 16 20-29 51:02.32 16:28/M
100 Christian MacKinnon Indianapolis IN 47 44 M 6 40-49 51:03.09 16:28/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
101 Stacey Reith Fishers IN 131 40 F 9 40-49 51:48.81 16:43/M
102 Melissa Setty 297 40 F 10 40-49 51:49.46 16:43/M
103 Taunya Linton Indianapolis IN 189 43 F 11 40-49 52:14.66 16:51/M
104 Justin Bender 336 30 M 8 30-39 52:18.90 16:52/M
105 Taryn Linton Indianapolis IN 29 39 F 19 30-39 52:19.87 16:53/M
106 Lynette Vanhyfte Indianapolis IN 59 44 F 12 40-49 52:20.73 16:53/M
107 Kristin Bender 439 31 F 20 30-39 52:21.62 16:53/M
108 Donald Hudson Brownsburg IN 41 63 M 1 60-69 52:41.51 17:00/M
109 Donald Nobbe Richmond IN 147 63 M 2 60-69 52:47.02 17:02/M
110 Michele Hamilton Indianapolis IN 66 60 F 2 60-69 52:52.38 17:03/M
111 Emily Hickman Indianapolis IN 1 29 F 17 20-29 52:53.07 17:04/M
112 Katy Mabbitt Indianapolis IN 96 39 F 21 30-39 52:56.89 17:05/M
113 Lissa Evans Indianapolis IN 95 32 F 22 30-39 52:57.27 17:05/M
114 Gayle Jones Indianapolis IN 185 46 F 13 40-49 53:14.96 17:10/M
115 Africa Cochran 400 F 1 0- 0 53:15.22 17:11/M
116 Theresa Cameron Indianapolis IN 38 55 F 6 50-59 53:28.94 17:15/M
117 Anna Humkey Indianapolis IN 149 48 F 14 40-49 53:31.59 17:16/M
118 Cara Holm Indianapolis IN 122 39 F 23 30-39 53:33.36 17:16/M
119 Amy Barnett Upland IN 112 43 F 15 40-49 53:33.57 17:16/M
120 Leanne Namy Fishers IN 56 45 F 16 40-49 53:33.67 17:16/M
121 Jennifer Sade 239 31 F 24 30-39 53:50.49 17:22/M
122 Aprill Shelburne Fishers IN 99 48 F 17 40-49 53:50.86 17:22/M
123 Maegan Shelburne Indianapolis IN 163 24 F 18 20-29 53:51.12 17:22/M
124 Laura Baker Monrovia IN 151 36 F 25 30-39 54:47.16 17:40/M
125 Andelyn Deveary 40 13 F 10 1-19 54:47.81 17:40/M
126 Tamara Bentman Greenwood IN 42 41 F 18 40-49 54:48.43 17:41/M
127 Fadzai Mugobogobo Avon IN 172 25 F 19 20-29 54:49.91 17:41/M
128 Hollis Hall New Palestine IN 150 61 F 3 60-69 54:50.59 17:41/M
129 John Murphy Noblesville IN 26 35 M 9 30-39 55:20.73 17:51/M
130 Camille Hall Zionsville IN 44 52 F 7 50-59 55:20.87 17:51/M
131 Lori Braun Bargersville IN 55 53 F 8 50-59 55:28.74 17:54/M
132 Alatha Johnson McCordsville IN 113 42 F 19 40-49 55:30.77 17:54/M
133 Kim Tabor Fishers IN 157 46 F 20 40-49 55:35.44 17:56/M
134 Stefanie Jeffers Fishers IN 54 45 F 21 40-49 55:35.51 17:56/M
135 Natalie Kutcher 139 12 F 11 1-19 55:36.73 17:56/M
136 Brenda Stipp Avon IN 158 61 F 4 60-69 55:36.81 17:56/M
137 Zoe Molesky 23 9 F 12 1-19 55:39.26 17:57/M
138 Nancy Molesky Waynecroft St. IN 2 63 F 5 60-69 56:09.98 18:07/M
139 Vickie Bohall Indpls IN 8 65 F 6 60-69 56:13.06 18:08/M
140 Ben Stow 154 7 M 12 1-19 56:33.02 18:15/M
141 Andrea Stow McCordsville IN 155 42 F 22 40-49 56:33.25 18:15/M
142 Christina Higinbotham Charleroi PA 30 52 F 9 50-59 56:47.28 18:19/M
143 Stanley Molesky Indianapolis IN 3 64 M 3 60-69 56:47.61 18:19/M
144 Nina Austin Brownsburg IN 117 35 F 26 30-39 57:19.08 18:29/M
145 Kasandra Austin 118 14 F 13 1-19 57:19.08 18:29/M
146 Marylena Hutchison Noblesville IN 169 39 F 27 30-39 58:42.25 18:56/M
147 Natalie Buck Indianapolis IN 168 27 F 20 20-29 58:42.62 18:56/M
148 Brett Cooley Indianapolis IN 81 27 F 21 20-29 59:17.78 19:07/M
149 Zeke Amidon 84 2 M 13 1-19 59:17.81 19:07/M
150 Mark Cooley 82 3 M 14 1-19 59:17.84 19:07/M
151 Sarah Amidon Westfield IN 83 32 F 28 30-39 59:18.94 19:08/M
152 Jennifer Murphy Noblesville IN 28 35 F 29 30-39 59:26.35 19:10/M
153 Lillian Murphy 27 6 F 14 1-19 59:31.33 19:12/M
154 Michael Hall Zionsville IN 45 51 M 5 50-59 59:32.54 19:12/M
155 Jason Fortriede Pendleton IN 133 33 M 10 30-39 59:51.31 19:18/M
156 Alex Stow 156 5 M 15 1-19 59:58.40 19:21/M
157 Jonathan Stow McCordsville IN 153 44 M 7 40-49 1:00:01.07 19:22/M
158 Tracy Weeks Indianapolis IN 181 51 F 10 50-59 1:00:18.16 19:27/M
159 Courtney Weeks Indianapolis IN 180 22 F 22 20-29 1:00:18.57 19:27/M
160 Becky Clapp Churubusco IN 87 58 F 11 50-59 1:00:19.54 19:27/M
161 Richard Clapp Churubusco IN 86 58 M 6 50-59 1:00:20.88 19:28/M
162 Christin Hoyt Indianapolis IN 176 35 F 30 30-39 1:00:43.58 19:35/M
163 Brian Hoyt Indianapolis IN 178 37 M 11 30-39 1:00:44.27 19:35/M
164 Jack Hoyt 179 4 M 16 1-19 1:00:45.37 19:36/M
165 Reverie Hoyt 177 0 F 2 0- 0 1:01:29.11 19:50/M
166 Anna Cope Brownsburg IN 165 28 F 23 20-29 1:01:35.28 19:52/M
167 Paxton Cope 166 0 M 1 0- 0 1:01:35.60 19:52/M
168 Holly Brown Indianapolis IN 119 24 F 24 20-29 1:01:38.24 19:53/M
169 Daniel Brown Indianapolis IN 120 21 M 9 20-29 1:01:41.31 19:54/M
170 Megan Siegel Westfield IN 190 35 F 31 30-39 1:01:44.51 19:55/M
171 Tammy Hollingsworth Richmond IN 88 58 F 12 50-59 1:01:47.70 19:56/M
172 Lewis Rhone Indianapolis IN 62 46 M 8 40-49 1:01:59.93 20:00/M
173 Angela Rhone Indianapolis IN 60 43 F 23 40-49 1:02:01.13 20:00/M
174 Elaine Washington Indianapolis IN 37 67 F 7 60-69 1:02:02.48 20:01/M
175 Amy Johnson Indianapolis IN 132 28 F 25 20-29 1:04:18.78 20:45/M
176 Hailey Bentman 43 13 F 15 1-19 1:04:19.17 20:45/M
177 Kyle Johnson Indianapolis IN 34 29 M 10 20-29 1:04:58.35 20:57/M
DQ Kathryn Mehrlich Indianapolis IN 32 21 F DQ 20-29 18:22.33 5:55/M

Upcoming Races