2016 Rib Run Age Group Results

Check out the Adoption Awareness 5k in August





Rib Run


Age Group Results


June 25, 2016




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org



5k Men: Top Finishers 0- 0 1-19 30-39 40-49 50-59 60-99

5k Women: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59

Sloppy Rib Run Men: Top Finishers 1-99

Sloppy Rib Run Women: Top Finishers 1-99

5k

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Anastasia Sanchez Plainfield IN 34 14 3 21:13.50 6:51/M
Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kelsie Mothersead Avon IN 36 19 4 21:21.52 6:53/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sarah Garver Coatesville IN 3 29 11 30:25.70 9:49/M
2 Jessica Smith Indianapolis IN 42 27 20 34:24.58 11:06/M
3 Brianna Allen Avon IN 24 21 24 35:00.16 11:17/M
4 Anna Butler Indianapolis IN 47 25 27 40:16.28 12:59/M
5 Jordan Skomp Avon IN 46 26 28 40:16.59 12:59/M
6 Danielle Burton Fishers IN 17 25 34 44:35.88 14:23/M
7 Alysson Baise Avon IN 29 29 44 57:41.98 18:36/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rachelle Shuler Avon IN 8 37 10 27:47.70 8:58/M
2 Tabatha Wallace Coatesville IN 41 31 12 30:49.69 9:56/M
3 Megan Thompson Avon IN 4 31 14 31:15.63 10:05/M
4 Amber Davis Indianapolis IN 21 30 16 32:21.48 10:26/M
5 Stephanie Curts Brownsburg, IN 46112 IN 38 39 17 32:55.34 10:37/M
6 Vanessa Pierson Avon IN 1 32 21 34:49.57 11:14/M
7 Elizabeth Fife Pittsboro IN 27 39 23 34:52.65 11:15/M
8 Laura Finley Brownsburg IN 23 37 30 41:38.20 13:26/M
9 Adrainne Kelley-Wright Indianapolis IN 49 30 32 44:22.42 14:19/M
10 Lindsey Birt Brownsburg IN 9 32 38 46:47.88 15:05/M
11 Kristi Strahl Amo IN 51 35 40 47:48.86 15:25/M
12 Tracy Owens Noblesville IN 20 37 42 57:22.74 18:30/M
13 Sarah Helmick Plainfield IN 19 31 45 59:51.24 19:18/M
14 Melissa Blackie Plainfield IN 18 33 46 59:59.91 19:21/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kettie Mothersead Avon IN 35 48 7 24:32.09 7:55/M
2 Chirstine Roberts Avon IN 25 42 19 33:57.50 10:57/M
3 Monique Hempfield Danville IN 26 45 33 44:23.90 14:19/M
4 Michelle Lyttle Indianapolis IN 13 43 36 44:38.09 14:24/M
5 Jennifer Baughman Avon IN 52 46 41 48:45.53 15:44/M
6 Tammy Hoefling Acon IN 45 41 43 57:23.25 18:31/M
7 Tammy Nelson Indianapolis IN 43 43 47 1:03:48.43 20:35/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Penny Long Plainfield IN 10 57 25 39:20.40 12:41/M
2 Cheryl Miller Avon IN 28 50 29 41:27.04 13:22/M
3 Beth Fox Plainfield IN 44 51 39 47:17.27 15:15/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 William Zeunik 81 42 1 19:11.35 6:11/M
Top

Male No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Unknown Partic. 99998 99998 48 1:50:32.78 35:39/M
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dalton Kane Danville IN 31 14 2 19:51.09 6:24/M
2 Cameron Mothersead Avon IN 37 15 5 22:43.37 7:20/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Levi Carpenter Avon IN 33 39 9 27:22.35 8:50/M
2 Frank Thompson Avon IN 5 32 13 31:14.81 10:05/M
3 Matt Curts Brownsburg, IN 46112 IN 39 39 18 32:55.76 10:37/M
4 Jonathan Eisberg Markle IN 22 39 26 39:25.88 12:43/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kyle Beimfohr Avon IN 50 43 8 25:25.17 8:12/M
2 Timothy Lyttle Indianapolis IN 14 43 35 44:37.74 14:24/M
3 Mike Gordon Indianapolis IN 53 44 37 46:16.47 14:55/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dave Mejean Avon IN 2 56 6 24:27.75 7:53/M
2 David Buddendeck Fishers IN 6 54 22 34:51.89 11:15/M
3 James Owens Avon IN 32 52 31 44:13.49 14:16/M
Top

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dave Burton Avon IN 15 61 15 32:01.52 10:20/M
 

Sloppy Rib Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Angela Cole Indianapolis IN 74 50 2 35:28.00 11:26/M
Top

Female 99 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Misty Denham Wolcott IN 71 40 3 35:34.00 11:28/M
2 Patricia Diaz Indpls IN 75 27 5 37:36.00 12:08/M
3 Nicole Richardson Noblesville IN 73 38 7 40:22.00 13:01/M
4 Stacy Campbell Paulding OH 72 36 10 50:10.00 16:11/M
5 Reta Ptak Antwerp OH 69 46 12 51:50.00 16:43/M
6 Nicole Anderson Clayton IN 79 48 15 1:08:57.99 22:15/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chris Sterrett Indianapolis IN 66 41 1 26:08.00 8:26/M
Top

Male 99 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Hayden Grady Indpls IN 76 14 4 37:08.00 11:59/M
2 Greg Williams Plainfield IN 78 35 6 38:29.00 12:25/M
3 Bob Sunman Indianapolis IN 82 65 8 40:34.00 13:05/M
4 Garrett Kane Danville IN 77 12 9 42:29.00 13:42/M
5 Mark Ptak Antwerp OH 68 49 11 50:10.10 16:11/M
6 Matt Denham Wolcott IN 70 40 13 1:04:07.85 20:41/M
7 Mark Owens Noblesville IN 67 41 14 1:04:07.90 20:41/M
8 Bruce Anderson Clayton IN 80 56 16 1:08:58.54 22:15/M

Upcoming Races