2016 Streetbeat 5k Age Group Results

See you all at the 2017 Streetbeat 5k





2016 Streetbeat 5k


Age Group Results


August 13, 2016




Results by RaceMaker Productions LLC RaceMaker Productions LLC



Men: Top Finishers 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Women: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

5k

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Abby Korak Edwardsville IL 365 14 6 20:26.51 6:35/M
2 Kelly Gehring 523 42 14 21:54.64 7:04/M
3 Kristen Wilson Cambridge MA 480 35 18 22:25.03 7:14/M
Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Claire Johnston Mankato MN 355 17 24 23:37.28 7:37/M
2 Quinn Johnston Mankato MN 354 16 45 26:06.55 8:25/M
3 Hanna Walker Avon IN 474 13 55 27:00.56 8:43/M
4 Jocelyn Lowe Salisbury NC 378 18 68 28:22.58 9:09/M
5 Shelby Lowe 514 18 69 28:22.83 9:09/M
6 Ellie Hubbard Greenwood IN 339 16 85 29:04.26 9:23/M
7 Eleda Plouch 518 18 113 31:33.18 10:11/M
8 Laurel Hoover Amarillo TX 333 19 117 31:59.03 10:19/M
9 Celia Ward Greenwood IN 475 15 148 36:12.05 11:41/M
10 Emma Burris Greenfield IN 258 15 149 36:19.53 11:43/M
11 Cayleigh Donahue Indianapolis IN 290 18 154 37:44.83 12:10/M
12 Sarah Clemmons Indianapolis IN 271 17 163 39:02.01 12:35/M
13 Brandelyn McCarroll Greenfield IN 393 16 207 45:50.95 14:47/M
14 Hunter Ross Greenwood IN 430 15 214 47:19.74 15:16/M
15 Nicole Deere Cedar Park TX 287 17 219 47:52.87 15:26/M
16 Caroline Scooler Richmond Hill GA 441 14 237 50:51.64 16:24/M
17 Taylor Holland Warwick RI 328 15 257 55:40.21 17:57/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ashley Cypher Palmyra PA 280 21 27 23:53.47 7:42/M
2 Stephanie Divine Indianapolis IN 289 29 31 24:36.51 7:56/M
3 Lorna Hayes Cadiz KY 320 22 33 24:57.67 8:03/M
4 Aerin Klump 517 24 49 26:11.40 8:27/M
5 Meredith Burns Los Angeles CA 256 23 51 26:45.05 8:38/M
6 Hannah Cartledge Brownsburg IN 265 29 60 27:28.35 8:52/M
7 Jenica Holt Pleasanton CA 332 23 71 28:33.81 9:13/M
8 Madison Hyde Somerset MA 347 20 80 28:45.51 9:16/M
9 Amanda McCabe Indianapolis IN 392 29 100 30:37.33 9:53/M
10 Carmen Lowe Salisbury NC 377 22 101 30:48.37 9:56/M
11 Rachael Dillard Georgetown IN 288 26 120 32:28.21 10:28/M
12 Christina Zarse Indianapolis IN 486 26 121 32:28.36 10:28/M
13 Jane Maloy Houston TX 385 27 158 38:06.97 12:17/M
14 Alyssa Boandl Nazareth PA 242 23 183 42:14.77 13:37/M
15 Amanda Boandl Nazareth PA 243 21 184 42:19.43 13:39/M
16 Cassie Lipcaman Trafalgar IN 372 24 187 42:36.54 13:45/M
17 Sarah Moyer Manassas VA 409 24 209 46:42.63 15:04/M
18 Stephanie Chipley North Salt Lake UT 269 29 223 49:03.15 15:49/M
19 Alyssa Batula Indianapolis IN 234 29 227 49:03.89 15:49/M
20 Jena Rejak Fort Wayne IN 424 29 260 55:43.97 17:58/M
21 Abbie House Indianapolis IN 336 22 261 55:44.04 17:59/M
22 Alyssa Anderson Avon IN 227 27 262 56:04.43 18:05/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Heather Klesch Hadley MA 363 39 77 28:43.83 9:16/M
2 Emily Hunter Indianapolis IN 343 34 91 29:54.80 9:39/M
3 Rhiannon Johnston Mankato MN 356 38 114 31:55.36 10:18/M
4 Jennifer Cronin Bedford NH 277 39 134 34:16.77 11:03/M
5 Erin Smith Aurora MO 457 31 147 36:06.24 11:39/M
6 Brittany Koenig Lexington KY 364 39 164 39:13.27 12:39/M
7 Jennifer Fisher Indianapolis IN 299 36 176 41:36.73 13:25/M
8 Brittney Young Indianapolis IN 484 31 180 41:52.82 13:30/M
9 Bobbie Jo Brandou Tecumseh MI 249 36 188 42:55.16 13:51/M
10 Chris Reed Glenwood IA 422 36 192 43:19.73 13:58/M
11 Kit Siu Sarazen Street NY 455 37 206 45:37.37 14:43/M
12 Danielle Leivian Lee’s Summit MO 369 33 229 50:03.22 16:09/M
13 Jennifer Vanantwerp Dundee IL 473 33 251 53:47.93 17:21/M
14 Shannon Mladucky Honolulu HI 404 30 253 55:02.41 17:45/M
15 Veronica Lanier Honolulu HI 368 35 254 55:03.22 17:45/M
16 Katie Raeburn Brazil IN 416 35 264 57:56.97 18:41/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Laura Fischer Walter Cedar Falls IA 298 47 38 25:20.43 8:10/M
2 Pauline Moore Goshen KY 405 47 48 26:07.96 8:25/M
3 Lee Sharma Opelika AL 447 47 50 26:44.38 8:37/M
4 Remi Hueckel 498 46 58 27:12.53 8:46/M
5 Joanna Bradley Brownsburg IN 247 40 59 27:26.94 8:51/M
6 Tammy Busch Brownsburg IN 261 49 61 27:28.92 8:52/M
7 Chelyl Miracle 504 40 64 27:37.77 8:55/M
8 Sunshine Chandler Gaffney SC 266 40 72 28:34.13 9:13/M
9 Wendy Martin Indianapolis IN 387 42 73 28:34.70 9:13/M
10 Jessica Soules Union KY 462 40 81 28:47.58 9:17/M
11 Susie Harloff Avon IN 317 43 82 28:47.75 9:17/M
12 Rachel Greenfield Indianapolis IN 309 40 88 29:10.72 9:25/M
13 Sue Bailey Germantown WI 229 48 93 30:03.47 9:42/M
14 Karen Fredenucson 503 47 103 30:59.93 10:00/M
15 Terri Brosseau Plainfield IN 252 49 105 31:07.53 10:02/M
16 Jennifer Eckert Avon IN 293 46 110 31:19.36 10:06/M
17 Patti Hammerle Brownsburg IN 316 48 111 31:30.52 10:10/M
18 Michele McCurdy Amarillo TX 395 44 116 31:58.57 10:19/M
19 Jennifer Davis 487 48 122 32:35.14 10:31/M
20 Carrie Brewer-Thomas Indianapolis IN 251 45 123 32:35.28 10:31/M
21 Stephanie Sego Indianapolis IN 444 41 131 33:39.27 10:51/M
22 Kimberly Coday Parker CO 272 44 136 34:33.62 11:09/M
23 Alison Paige Marshall Oak Ridge TN 386 46 137 35:08.25 11:20/M
24 Michelle Burris Greenfield IN 259 43 146 36:05.46 11:38/M
25 Sarah Jones Brownsburg IN 357 41 161 38:38.71 12:28/M
26 Heather Rider Midlothian TX 425 42 166 39:36.05 12:46/M
27 Heather McIntosh Greenwood IN 398 45 167 39:47.46 12:50/M
28 Kimmy Hock Greenwood IN 325 45 173 41:31.89 13:24/M
29 Cathy Klemmensen Avon IN 362 48 177 41:40.50 13:26/M
30 Cathi Hubbard Greenwood IN 340 41 181 41:57.30 13:32/M
31 Maria Drake Greenfield IN 291 43 189 42:59.29 13:52/M
32 Dawn Stout Indianapolis IN 463 47 191 43:00.59 13:52/M
33 Karen Wilson Topsham ME 481 48 199 43:46.16 14:07/M
34 Crystal Richardson 507 41 203 45:02.28 14:32/M
35 Shelley Cooper West Bloomfield MI 275 44 211 47:08.99 15:12/M
36 Lisa MacDonald Irvine CA 383 43 213 47:19.26 15:16/M
37 Suzanne Roman Seattle WA 429 48 216 47:28.13 15:19/M
38 Sherry Ross Greenwood IN 431 45 217 47:38.66 15:22/M
39 Michelle Deere Cedar Park TX 285 44 218 47:52.48 15:26/M
40 Melissa Boandl Nazareth PA 241 48 231 50:28.62 16:17/M
41 Jessica Belloise Lakewood Ranch FL 236 45 234 50:49.19 16:24/M
42 Kiersten Scooler Richmond Hill GA 440 49 238 50:53.17 16:25/M
43 Arifah Aronson Indianapolis INDIANA 228 47 240 51:13.61 16:31/M
44 Anne Williams Indianapolis IN 478 48 244 51:15.43 16:32/M
45 Carolyn Haiduk Orland Park IL 315 42 248 52:35.76 16:58/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nancy Taylor Boise ID 467 53 76 28:40.13 9:15/M
2 Tracy Damone Brownsburg IN 282 52 83 28:54.76 9:19/M
3 Carol Junkin Pearland TX 358 50 90 29:25.04 9:29/M
4 April Gager Fort Wayne IN 303 51 107 31:10.01 10:03/M
5 Wendy Freaney Katy TX 300 50 129 33:28.44 10:48/M
6 Stacey Grimm Niles MI 311 55 132 34:02.28 10:59/M
7 Karin Holt Pleasanton CA 331 52 133 34:05.60 11:00/M
8 Sherrie Schield Castle Rock CO 438 55 139 35:11.81 11:21/M
9 Lisa Timson Garland TX 470 51 141 35:15.37 11:22/M
10 Tama Poncar Greenfield IN 413 53 143 35:35.14 11:29/M
11 Beth Skinner Valencia PA 456 51 145 36:02.43 11:37/M
12 Monica Sherman San Antonio TX 448 55 150 36:33.14 11:47/M
13 Malinda Matney Ann Arbor MI 390 50 157 38:01.93 12:16/M
14 Leslie Trippe Apex NC 472 50 165 39:15.49 12:40/M
15 Lorna Hercl Kingwood TX 321 51 168 40:05.48 12:56/M
16 Mary Hudson Charlotte NC 341 52 169 40:14.98 12:59/M
17 Nancy Bonillas Waxahachie TX 245 51 172 41:25.93 13:22/M
18 Linda Simon Greenwood IN 454 52 175 41:33.04 13:24/M
19 Sheila Riley New Palestine IN 427 51 179 41:51.85 13:30/M
20 Dianne MacCuspic Calgary AB 381 59 197 43:34.94 14:03/M
21 Carol Plouch 520 56 205 45:29.31 14:40/M
22 Kelly Minch Norwood NJ 400 50 220 48:10.23 15:32/M
23 Karen Chipley Aurora CO 267 59 222 49:02.28 15:49/M
24 Kathy Frkovic Lake Saint Louis MO 302 52 239 50:54.41 16:25/M
25 Jennifer Hesterhagen Indianapolis IN 323 50 241 51:14.10 16:32/M
26 Elizabeth Hyde Somerset MA 348 50 245 51:20.04 16:34/M
27 Melinda Snyder Dundee ILLINOIS 461 56 252 53:48.27 17:21/M
28 Nancy Janda Houston TX 351 53 255 55:22.96 17:52/M
29 Susan Teague Greenfield IN 468 52 263 57:28.08 18:32/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Judy Daviau Lumberton NJ 284 60 171 41:11.85 13:17/M
2 Deborah Rinehart 490 61 200 44:08.06 14:14/M
3 Ruth Ann Medworth 496 62 204 45:22.85 14:38/M
4 Marilyn Brackney Brazil IN 246 62 246 51:30.55 16:37/M
5 Carol Holland Reading MA 329 61 256 55:40.08 17:57/M
6 Mariann Reese East Moline IL 423 68 266 1:04:02.11 20:39/M
Top

Female 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ginny Bareham Ann Arbor MI 231 72 233 50:30.49 16:17/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Matt Higgs 510 16 1 18:04.00 5:50/M
2 Mike Beix 505 41 2 18:30.96 5:58/M
3 Jonathan Miller 516 40 3 19:00.78 6:08/M
Top

Male No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Unknown Partic. 494 494 7 20:32.87 6:37/M
2 Kody McGuillan 515 67 28:22.43 9:09/M
3 Unknown Partic. 529 529 119 32:27.11 10:28/M
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Matthew Hercl Kingwood TX 322 16 8 20:41.75 6:40/M
2 Michael Sears Indianapolis IN 443 15 9 20:47.59 6:42/M
3 Ryan Higgs 509 11 30 24:27.68 7:53/M
4 Trevor Teague Greenfield IN 469 16 44 26:04.73 8:25/M
5 Wyatt Ward Greenwood IN 476 13 63 27:35.98 8:54/M
6 Isaac Plouch 519 16 78 28:44.09 9:16/M
7 Seth Simprly 492 14 79 28:45.04 9:16/M
8 Cole Gehring 522 13 97 30:13.62 9:45/M
9 David Lopez Greenfield IN 375 17 125 32:59.32 10:38/M
10 Gabriel Hopper Gaffney SC 334 14 128 33:14.82 10:43/M
11 Kimberly Coday Parker CO 273 12 135 34:33.60 11:09/M
12 Xavier Sayeed Indianapolis IN 435 18 153 36:59.95 11:56/M
13 Joshua Porter Beech Grove IN 414 18 155 37:46.03 12:11/M
14 Daniel Simerly Omaha NE 452 17 194 43:20.45 13:59/M
15 Anson Burris Greenfield IN 257 17 202 44:17.21 14:17/M
16 Trevor Belloise Lakewood Ranch FL 237 14 235 50:50.33 16:24/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jose Eslava Oviedo FL 295 29 4 19:58.70 6:26/M
2 Dan Sailer Sioux Falls SD 432 25 5 20:09.30 6:30/M
3 Cam Walton 500 29 11 21:28.57 6:55/M
4 Rocky Ankeny 524 22 21 23:01.79 7:25/M
5 Ben Maynard Greenfield IN 391 20 22 23:21.71 7:32/M
6 Jon Carmack Columbus GA 264 27 29 23:57.27 7:44/M
7 Chase Tucker 511 22 65 28:08.27 9:05/M
8 Mike Perez-Crooks Barnegat NJ 412 23 96 30:13.31 9:45/M
9 Paul Harris Indianapolis INDIANA 318 27 98 30:15.52 9:45/M
10 Reyn Libed Indianapolis IN 371 26 112 31:32.45 10:10/M
11 Tony Sanders Indianapolis IN 433 29 156 37:52.62 12:13/M
12 Greg Simon Greenwood IN 453 21 174 41:32.61 13:24/M
13 Kevin Riley New Palestine IN 426 20 178 41:51.75 13:30/M
14 Evan Bunner 525 25 225 49:03.71 15:49/M
15 Cameron Fackler Indianapolis IN 296 28 226 49:03.72 15:49/M
16 William Lombardo Phoenix AZ 374 22 247 51:38.17 16:39/M
17 Owen Hunter Indianapolis IN 344 22 258 55:43.86 17:58/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brian Dau 512 35 19 22:53.66 7:23/M
2 Habib Azar 521 36 25 23:43.40 7:39/M
3 Jeffrey Harter Lees Summit MO 319 33 40 25:38.38 8:16/M
4 John Seppala Indianapolis IN 445 30 95 30:10.92 9:44/M
5 Jordan Jacobsen Arvada CO 350 37 108 31:16.19 10:05/M
6 Sean Kissane Indianapolis IN 361 30 124 32:44.36 10:34/M
7 Aaron Scheibelhut Indianapolis IN 436 31 127 33:09.76 10:42/M
8 Steven Brandou Tecumseh MI 248 38 142 35:24.30 11:25/M
9 Chris Wing Greenfield IN 482 38 152 36:37.36 11:49/M
10 Phillip Young Indianapolis IN 485 36 182 42:11.41 13:36/M
11 Bradley Boandl Laughlin NV 239 34 186 42:26.07 13:41/M
12 Evan Hart 527 32 221 49:00.63 15:48/M
13 Patrick Snyder Dundee IL 459 30 250 53:33.14 17:16/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 James Scooler Richmond Hill GA 439 49 12 21:33.28 6:57/M
2 Jeff Hubbard Greenwood IN 338 42 13 21:47.44 7:02/M
3 Gregory Kuzma Boca Raton FL 367 41 16 22:08.95 7:08/M
4 Danny Crum Plainfield IN 279 44 17 22:24.22 7:14/M
5 Dave Smith Charlotte NC 458 49 23 23:27.36 7:34/M
6 Jacob Levy Knoxville TN 370 43 28 23:54.18 7:43/M
7 George Eckert Avon IN 292 45 36 25:06.06 8:06/M
8 Stephen McCoy Zionsville IN 394 41 37 25:17.57 8:09/M
9 Fernando Almader Los Angeles CA 226 40 42 25:52.18 8:21/M
10 Ben Greenfield Indianapolis IN 310 42 43 25:53.11 8:21/M
11 Steve Sgutt Herrin IL 446 49 54 26:58.34 8:42/M
12 Dale McCurdy Amarillo TX 396 46 57 27:11.75 8:46/M
13 John Morse Indianapolis IN 407 40 62 27:35.78 8:54/M
14 Stamm Todd Midland TX 471 42 66 28:12.39 9:06/M
15 Alan Galan Westfield IN 304 41 70 28:32.58 9:12/M
16 Paul Deere Cedar Park TX 286 47 74 28:39.27 9:15/M
17 David Ochi 513 40 94 30:08.16 9:43/M
18 Gregory Hagopian Lakewood Ranch FL 314 48 109 31:18.26 10:06/M
19 Cory Johnston Mankato MN 353 41 115 31:55.85 10:18/M
20 Matthew Kinney Garland TX 360 45 140 35:14.51 11:22/M
21 Anthony Richardson 506 41 159 38:09.42 12:18/M
22 Greg Stout Indianapolis IN 464 49 190 43:00.15 13:52/M
23 Domian Sherling 493 42 193 43:19.81 13:58/M
24 Mike Cooper West Bloomfield MI 274 46 212 47:08.99 15:12/M
25 Bryce Bunner 526 41 228 49:04.16 15:50/M
26 David Williams Indianapolis IN 479 49 243 51:14.73 16:32/M
27 Patrick Holland Warwick RI 327 40 265 59:25.58 19:10/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jeffrey Hyde Somerset MA 346 50 10 20:54.24 6:45/M
2 Gary Lynch Philadelphia PA 380 54 15 22:06.94 7:08/M
3 Clarence Grimm Niles MI 312 56 20 22:58.63 7:25/M
4 Philip McGuigan Sherwood OR 397 55 26 23:49.11 7:41/M
5 Frederick Junkin Pearland TX 359 52 32 24:39.41 7:57/M
6 Brad Urhahn 501 55 34 24:59.73 8:04/M
7 William Lombardo Cape Coral FL 373 52 35 25:03.64 8:05/M
8 Steve Tant Fort Mill SC 465 55 39 25:37.13 8:16/M
9 Marc Martinez Arlingtin VA 388 50 41 25:44.81 8:18/M
10 Lee Cypher Palmyra PA 281 50 46 26:07.68 8:25/M
11 Brad Bartz Sioux Falls SD 233 55 47 26:07.77 8:25/M
12 David Faust Emmaus PA 297 54 52 26:47.24 8:38/M
13 Dave Larson 497 54 53 26:50.69 8:39/M
14 Michael Seabeck Seattle WA 442 54 56 27:11.14 8:46/M
15 Bruce Taylor Boise ID 466 54 75 28:39.64 9:15/M
16 Gene Cross Enon OH 278 50 84 28:57.80 9:20/M
17 Bradley Barkley Northglenn CO 232 57 86 29:04.56 9:23/M
18 Steven Busch Brownsburg IN 260 50 87 29:09.44 9:24/M
19 Arlen Holt Pleasanton CA 330 52 89 29:16.93 9:26/M
20 Jim Cude 499 52 92 30:01.75 9:41/M
21 David Manguno 491 52 99 30:27.60 9:49/M
22 Peter Gotts Zionsville IN 307 51 104 31:04.86 10:01/M
23 Eric Schield Castle Rock CO 437 56 138 35:11.56 11:21/M
24 Michael Sherman San Antonio TX 449 58 151 36:33.34 11:47/M
25 Jd Janda Houston TX 352 57 160 38:25.37 12:24/M
26 Jim Hudson Charlotte NC 342 54 170 40:15.46 12:59/M
27 Ronald Boandl Laughlin NV 238 56 185 42:20.05 13:39/M
28 Mark Simerly Omaha NE 451 51 195 43:21.23 13:59/M
29 Chris Freaney Katy TX 301 56 201 44:15.82 14:16/M
30 Richard Boandl Nazareth PA 244 54 208 46:22.74 14:57/M
31 Edward Bryk Manassas VA 253 50 210 47:06.45 15:12/M
32 Rod Nelson Ferndale WA 410 51 215 47:28.03 15:19/M
33 Walter Chipley Aurora CO 268 58 224 49:03.24 15:49/M
34 Robert Boandl Nazareth PA 240 59 230 50:28.42 16:17/M
35 Jordan Hesterhagen Indianapolis IN 324 54 242 51:14.29 16:32/M
36 Greg Snyder Dundee IL 460 56 249 52:59.76 17:05/M
37 Jim House Indianapolis IN 335 50 259 55:43.94 17:58/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bob Medworth 495 62 106 31:08.04 10:03/M
2 Mark Manguno 488 61 118 32:06.68 10:21/M
3 Randocoph Johnston 502 68 126 33:04.98 10:40/M
4 Bob Trask 508 68 130 33:35.06 10:50/M
5 Dale Powers Rockland MA 415 60 144 35:36.06 11:29/M
6 Kevin Daviau Lumberton NJ 283 62 162 38:49.18 12:31/M
7 Randy Bratton Rome GA 250 66 196 43:26.00 14:01/M
8 Eldon MacCuspic Calgary AB 382 63 198 43:36.05 14:04/M
9 James Husted Defuniak Springs FL 345 67 236 50:51.04 16:24/M
Top

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Art Luebke Denver CO 379 70 102 30:54.94 9:58/M
2 John Bareham Ann Arbor MI 230 70 232 50:29.72 16:17/M

Upcoming Races