2016 Tri 4 Kids Age Group Results

Join us at the HRH YMCA for Gobble Gallop on 11/24/16




Tri 4 Kids


Age Group Results


July 10, 2016




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org



Men: Top Finishers 5- 7 8- 9 10-12

Women: Top Finishers 5- 7 8- 9 10-12

U9

Top

Female Open Winners

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 2 Morgan Harley Greenwood IN 2892 10 1 1:08.04 2:16HY 1 2:14.60 1 10:50.68 11.1mph 1 0:19.47 1 4:08.89 8:16/M 18:41.68
 
Top

Female 5 to 7

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 13 Valentina Barnett Indianapolis IN 2876 7 1 1:48.93 3:36HY 2 1:49.35 2 13:33.24 8.86mph 2 0:20.47 2 5:52.83 11:44/M 23:24.82
2 16 Eden Fitzpatrick Fishers IN 2888 6 2 2:21.92 4:42HY 1 1:41.48 3 15:13.28 7.89mph 1 0:17.92 1 5:09.49 10:18/M 24:44.09
3 24 Helen Nguyen Indianapolis IN 2894 7 3 2:35.72 5:10HY 3 3:19.60 1 12:15.65 9.80mph 3 1:03.30 3 8:20.26 16:40/M 27:34.53
 
Top

Female 8 to 9

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 3 Savannah Hwang Indianapolis IN 2877 9 4 2:04.73 4:08HY 2 1:32.69 2 11:17.57 10.6mph 2 0:18.26 1 4:43.05 9:26/M 19:56.30
2 5 Adia Jackman Brownsburg IN 2873 9 3 1:36.74 3:12HY 1 1:28.64 1 11:08.52 10.8mph 1 0:14.00 3 5:40.03 11:20/M 20:07.93
3 7 Kaitlin Cozzolino Avon IN 2898 9 9 2:26.78 4:52HY 4 1:39.88 3 11:42.11 10.3mph 6 0:24.16 2 5:02.95 10:04/M 21:15.88
4 11 Hayden Oconnor Indianapolis IN 2907 8 7 2:16.60 4:32HY 5 1:57.19 4 12:02.65 10.0mph 3 0:18.34 6 6:42.70 13:24/M 23:17.48
5 14 Sara Cabrera Indianapolis IN 2883 9 2 1:28.44 2:56HY 7 2:03.86 8 13:48.47 8.70mph 5 0:23.68 4 6:00.14 12:00/M 23:44.59
6 15 Diana Boudi Greenwood IN 2881 8 5 2:10.67 4:20HY 6 2:01.48 6 13:01.43 9.22mph 4 0:23.51 7 6:49.36 13:38/M 24:26.45
7 19 Emma Tegeler Indianapolis IN 2901 8 8 2:19.64 4:38HY 3 1:33.73 9 15:03.06 7.97mph 7 0:29.08 5 6:01.80 12:02/M 25:27.31
8 20 Jayme Hill Indianapolis IN 2887 8 10 2:32.42 5:04HY 9 2:10.69 7 13:25.24 8.94mph 9 0:42.10 8 7:12.35 14:24/M 26:02.80
9 22 Sophie Wilson Danville IN 2905 8 6 2:10.76 4:20HY 8 2:08.64 5 13:00.53 9.23mph     10 9:08.81 18:16/M 26:28.74
10 23 Adaleigh Randolph Avon IN 2891 9 1 1:26.82 2:52HY 10 2:50.96 10 15:17.42 7.85mph 8 0:29.84 9 7:29.25 14:58/M 27:34.29
 
Top

Female 10 to 12

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 6 Maddison Tegeler Indianapolis IN 2902 10 1 1:34.27 3:08HY 1 1:30.82 1 11:53.31 10.1mph 2 0:23.34 1 5:47.04 11:34/M 21:08.78
2 10 Lindsay Brandt Carmel IN 2886 10 2 1:54.20 3:48HY 2 2:03.75 2 12:10.94 9.86mph 1 0:23.23 2 6:21.17 12:42/M 22:53.29
 
Top

Male Open Winners

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 1 Dylan Sessoms Brownsburg IN 2909 9 1 1:47.10 3:34HY 1 0:58.57 1 10:17.32 11.7mph 1 0:31.95 1 4:21.54 8:42/M 17:56.48
 
Top

Male 5 to 7

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 12 Nolan Pierce Indianapolis IN 2896 6 1 2:28.93 4:56HY 2 1:50.04 1 13:11.12 9.10mph 2 0:30.90 1 5:21.56 10:42/M 23:22.55
2 17 Jayson Tuel Pittsboro IN 2878 7 2 2:35.01 5:10HY 1 1:36.82 2 13:21.50 8.99mph 1 0:29.61 2 6:47.21 13:34/M 24:50.15
 
Top

Male 8 to 9

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 4 William Hicks Avon IN 2889 9 1 2:00.09 4:00HY 3 2:47.62 1 9:35.52 12.5mph 1 0:17.52 2 5:23.01 10:46/M 20:03.76
2 8 Tianle Liang Avon IN 2882 8 2 2:06.46 4:12HY 1 1:46.24 2 12:53.32 9.31mph     1 4:59.89 9:58/M 21:45.91
3 21 Parker Detro Bainbridge IN 2908 9 3 3:10.52 6:20HY 2 1:53.69 3 14:26.75 8.31mph 2 0:17.79 3 6:14.79 12:28/M 26:03.54
 
Top

Male 10 to 12

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 9 Corbin Carpenter Avon IN 2874 10 1 1:42.78 3:24HY 1 1:25.35 2 12:58.36 9.25mph 1 0:26.80 1 5:27.83 10:54/M 22:01.12
2 18 Harrison Nguyen Indianapolis IN 2890 11 2 1:58.29 3:56HY 2 2:48.07 1 12:46.19 9.40mph 2 0:59.11 2 6:52.59 13:44/M 25:24.25




Tri 4 Kids 10-16


Age Group Results


July 10, 2016




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org



Men: Top Finishers 10-12 13-15

Women: Top Finishers 10-12 13-15

10-16

Top

Female Open Winners

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 6 Ellie Renholzberger Indianapolis IN 2893 15 1 1:56.97 1:56HY 1 1:12.66 1 17:44.83 13.5mph 1 0:14.56 1 11:42.44 11:42/M 32:51.46
 
Top

Female 10 to 12

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 8 Camille Grove Greenwood IN 2884 10 1 2:16.93 2:16HY 2 0:52.99 4 20:15.83 11.9mph 3 0:24.24 1 10:09.75 10:09/M 33:59.74
2 9 Emily Cozzolino Avon IN 2899 11 2 2:32.10 2:32HY 3 0:55.93 3 20:03.19 12.0mph 2 0:17.44 2 10:11.73 10:11/M 34:00.39
3 12 Caroline Donaldson Cedar Lake IN 2880 11 4 4:40.73 4:40HY 5 2:13.49 1 17:27.65 13.8mph 1 0:13.69 3 10:44.41 10:44/M 35:19.97
4 13 Madeline Martin Brownsburg IN 2879 11 5 5:03.03 5:03HY 4 1:40.29 2 17:35.00 13.6mph 4 0:27.67 5 11:03.95 11:03/M 35:49.94
5 15 Kristina Cazares Indianapolis IN 2904 11 3 3:10.58 3:10HY 1 0:51.00 5 23:06.38 10.4mph     4 10:45.85 10:45/M 37:53.81
 
Top

Female 13 to 15

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 7 Julia Mann Indianapolis IN 2895 15 1 1:43.79 1:43HY 2 1:29.34 2 19:44.45 12.2mph 1 0:14.07 1 9:57.14 9:57/M 33:08.79
2 11 Kassidy Hester Fishers IN 2885 13 2 3:02.51 3:02HY 1 1:10.21 1 19:39.91 12.2mph 2 0:36.22 2 10:44.36 10:44/M 35:13.21
 
Top

Male Open Winners

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 1 Drew Costelon 2831 12 1 1:48.06 1:48HY 1 0:27.18 1 0:00.00 ****mph 1 14:49.71 1 7:53.04 7:53/M 24:57.99
 
Top

Male 10 to 12

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 2 Carter Pierce Indianapolis IN 2897 10 1 2:19.35 2:19HY 1 0:29.16 2 16:13.08 14.8mph     2 9:14.73 9:14/M 28:16.32
2 3 Ty Garrett Bargersville IN 2903 12 2 2:30.46 2:30HY 2 0:35.80 3 17:54.40 13.4mph 1 0:11.76 1 8:15.96 8:15/M 29:28.38
3 14 Ben Hunter Avon IN 3000 11 3 2:42.59 2:42HY 3 2:11.83 1 0:00.00 ****mph 2 19:24.79 3 12:50.63 12:50/M 37:09.84
 
Top

Male 13 to 15

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 4 Ian Montarsi Noblesville IN 2900 14 1 2:19.71 2:19HY 3 2:00.15 2 18:25.83 13.0mph     1 7:30.29 7:30/M 30:15.98
2 5 Leo Brown Avon IN 2906 13 3 3:06.21 3:06HY 2 1:30.16 1 17:30.64 13.7mph     2 9:19.18 9:19/M 31:26.19
3 10 Braxton Carpenter Avon IN 2875 13 2 2:50.40 2:50HY 1 0:54.59 3 19:50.16 12.1mph 1 0:34.33 3 11:02.96 11:02/M 35:12.44

Upcoming Races