2016 Circle City Biathlon & 5k Age Group Results

See you all at Orchard Dash on 9/17





Circle City Biathlon & 5k


Age Group Results


July 04, 2016




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org



Men: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59

Women: Top Finishers 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

5k

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sarah Storm Bloomington IN 189 35 5 20:50.65 6:43/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Taylor Tichenor bloomington IN 182 21 7 24:10.14 7:48/M
2 Lauren Scheid Indianapolis IN 121 24 17 27:09.58 8:45/M
3 Jessica Pearson Marion IN 205 26 20 28:35.98 9:13/M
4 Hannah Mayo Plainfield IN 151 27 21 33:43.43 10:53/M
5 Lydia Goda Plainfield IN 203 24 31 42:37.60 13:45/M
6 Megan Ruter Dayton OH 190 23 36 44:02.77 14:12/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Christina Glendenning Lebanon IN 113 30 30 41:55.64 13:31/M
2 Lindsey Birt Brownsburg IN 111 32 35 43:37.90 14:04/M
3 Tiffany Benjamin Indianapolis IN 79 36 39 2:22:24.71 45:56/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jenny Hamlet Westfield INDIANA 188 45 16 26:33.90 8:34/M
2 Stephanie Hornaday Greenwood IN 199 45 18 27:12.51 8:46/M
3 Andie Arnett Kokomo IN 148 47 19 28:34.82 9:13/M
4 Donna McKnight Plainfield IN 204 45 32 42:40.33 13:46/M
5 Mary Beth McCormack Solon OH 10 43 34 43:27.51 14:01/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Karen Guess Plainfield IN 139 55 23 35:27.85 11:26/M
2 Karen Wager Indianapolis IN 183 56 24 36:06.85 11:39/M
3 Sandra Moffett Indianapolis IN 212 58 26 37:17.35 12:02/M
4 Pam Getz shelbyville IN 208 55 27 39:52.25 12:52/M
5 Sherri Bennett Indianapolis IN 94 59 28 41:32.02 13:24/M
Top

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sanya Hunsucker Dulles VA 92 65 22 34:09.02 11:01/M
2 Sheila Rowe Indianapolis IN 93 68 29 41:32.09 13:24/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Austin Scott Indianapolis IN 201 16 1 17:59.62 5:48/M
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jalen Rice Indianapolis IN 196 16 4 19:11.77 6:11/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nathan Savoree 36 20 3 19:02.81 6:08/M
2 Corbin Barocas Indianapolis IN 122 25 6 22:45.07 7:20/M
3 Robvis Stamp indianapolis IN 213 26 9 24:47.45 8:00/M
4 Nathan Hicks Chicago IL 126 25 10 25:41.31 8:17/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ian Zander Indianapolis IN 28 32 8 24:32.71 7:55/M
2 Nathan Benge Greenwood IN 95 33 14 26:10.39 8:26/M
3 Matt Kinley Indianapolis IN 197 32 15 26:19.56 8:29/M
4 mark garza Indianapolis IN 72 32 38 45:33.79 14:42/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mark Scott Indianapolis IN 202 42 2 18:38.33 6:01/M
2 Aj Smith 17 41 12 25:51.53 8:20/M
3 Dan Bouck Zionsville IN 179 49 13 25:57.28 8:22/M
4 Phil Ruter Dayton OH 191 47 37 44:04.59 14:13/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Andy Smith Kokomo IN 118 55 11 25:46.57 8:19/M
2 Robert Wager Indianapolis IN 184 53 25 36:08.32 11:39/M
3 Brian Gran solon OH 20 53 33 43:27.35 14:01/M





Circle City Biathlon & 5k


Age Group Results


July 04, 2016




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org



Biathlon Men: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Biathlon Women: Top Finishers 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Team Biathlon 1-99

Biathlon

Top

Female Open Winners

  Overall     ———— Run ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Time
1 3 Carrie Gruel Greentown IN 99 48 1 44:57.25 14:30/M 1 0:29.69     0.10mph 44:35.19
 
Top

Female 20 to 29

  Overall     ———— Run ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Time
1 33 Chloe Strong Logansport IN 88 27 2 24:01.11 7:45/M 8 1:30.44 2 35:46.40 16.8mph 1:01:17.95
2 34 Valerie Thomas West Lafayette IN 144 25 1 22:16.24 7:11/M 6 1:00.32 6 38:22.13 15.6mph 1:01:38.69
3 45 Autumn Dalton Chicago IL 156 23 3 26:45.94 8:38/M 1 0:35.78 3 35:46.82 16.8mph 1:03:08.54
4 53 Morgan Smith Bloomington IN 187 23 5 30:58.99 9:59/M 3 0:41.90 1 35:03.66 17.1mph 1:06:44.55
5 58 Kayla Ernsberger Indianapolis IN 168 27 7 31:18.97 10:06/M 9 1:33.42 5 36:48.04 16.3mph 1:09:40.43
6 60 Lindsey Farrell LAFAYETTE IN 103 29 9 32:05.17 10:21/M 4 0:49.91 4 36:47.24 16.3mph 1:09:42.32
7 65 Andrea Gilliam Indianapolis IN 132 26 8 31:57.85 10:18/M 7 1:02.56 7 38:46.31 15.5mph 1:11:46.72
8 69 Gillian Groff Danville IN 174 24 4 30:46.64 9:55/M 5 0:57.79 8 41:29.62 14.5mph 1:13:14.05
9 73 Kristina Marie Indianapolis IN 209 28 6 31:10.60 10:03/M 2 0:39.07 9 43:46.66 13.7mph 1:15:36.33
 
Top

Female 30 to 39

  Overall     ———— Run ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Time
1 19 Rozanne Larsen South Jordan UT 195 31 3 27:01.89 8:43/M 10 1:52.87 1 28:50.24 20.8mph 57:45.00
2 26 Vanessa DeVeau Bachle Indianapolis IN 176 32 1 23:20.14 7:32/M 6 1:11.49 4 35:02.72 17.1mph 59:34.35
3 39 Amy Courtney Indianapolis IN 175 38 5 28:16.03 9:07/M 3 0:58.29 3 33:15.52 18.0mph 1:02:29.84
4 43 MaNissa Lemon Evansville IN 123 37 7 30:21.50 9:47/M 2 0:42.80 2 31:55.70 18.8mph 1:03:00.00
5 47 Sonya Evans Westfield IN 114 36 2 25:47.87 8:19/M 7 1:29.63 5 36:47.35 16.3mph 1:04:04.85
6 51 Ann Creary South Bend IN 141 37 6 28:23.64 9:09/M 5 1:10.22 6 36:59.96 16.2mph 1:06:33.82
7 72 Sarah Ponsler Plainfield IN 78 35 9 33:13.60 10:43/M 9 1:36.61 7 40:03.58 15.0mph 1:14:53.79
8 75 Stephanie Wray Kokomo IN 129 36 8 33:10.45 10:42/M 1 0:42.19 9 43:02.12 13.9mph 1:16:54.76
9 78 Summer D Gardner Crawfordsville IN 181 39 4 28:01.02 9:02/M 11 2:30.59 10 47:09.66 12.7mph 1:17:41.27
10 79 Amy Hammonds Bloomington IN 101 36 10 33:40.31 10:52/M 8 1:30.11 8 42:51.39 14.0mph 1:18:01.81
11 85 Kelli Grecco mooresivlle IN 86 30 11 48:03.99 15:30/M 4 1:00.61 11 1:11:38.84 8.38mph 2:00:43.44
 
Top

Female 40 to 49

  Overall     ———— Run ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Time
1 5 Janelle Renschler Indianapolis IN 162 40 1 21:20.48 6:53/M 1 0:31.84 1 27:06.56 22.1mph 48:58.88
2 22 Kelly Ewing Fishers IN 177 46 3 24:48.07 8:00/M 4 0:49.69 3 32:54.56 18.2mph 58:32.32
3 35 Shannon Detro Savannah GA 210 40 6 28:38.93 9:14/M 8 1:04.93 2 31:56.29 18.8mph 1:01:40.15
4 37 Tess Woods Indianapolis IN 206 45 2 24:32.23 7:55/M 13 1:24.83 6 36:01.34 16.7mph 1:01:58.40
5 41 Cheryl Kuzman Zionsville IN 71 48 5 28:35.53 9:13/M 6 0:54.81 4 33:23.05 18.0mph 1:02:53.39
6 48 Tina Sharkey Goshen IN 117 48 9 28:55.17 9:20/M 2 0:42.54 5 35:30.06 16.9mph 1:05:07.77
7 55 Cheryl Krueger Fishers IN 98 46 4 27:51.27 8:59/M 9 1:05.08 7 37:57.66 15.8mph 1:06:54.01
8 62 Susan Alexander Brownsburg IN 172 42 8 28:52.83 9:19/M 12 1:24.10 9 41:23.16 14.5mph 1:11:40.09
9 63 Julie VanWalsem Brownsburg IN 170 43 7 28:52.63 9:19/M 10 1:15.10 10 41:33.41 14.4mph 1:11:41.14
10 64 Lori LeRoy Indianapolis IN 164 43 11 30:21.51 9:47/M 5 0:54.37 8 40:26.40 14.8mph 1:11:42.28
11 68 Lien Koztecki Indianapolis IN 147 41 10 28:58.09 9:21/M 3 0:49.29 12 43:11.41 13.9mph 1:12:58.79
12 76 Sandy Evans avon IN 77 43 12 33:12.91 10:43/M 11 1:23.95 11 42:47.24 14.0mph 1:17:24.10
13 77 Theresa Lacher Camby IN 146 43 14 33:38.65 10:51/M     13 43:58.22 13.6mph 1:17:36.87
14 81 Roxana Colon Indianapolis IN 145 43 13 33:19.23 10:45/M     15 50:21.01 11.9mph 1:23:40.24
15 83 Kaye Simmons Noblesville IN 91 42 15 45:01.44 14:31/M 7 1:04.09 14 47:15.35 12.7mph 1:33:20.88
 
Top

Female 50 to 59

  Overall     ———— Run ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Time
1 52 Kathy Pratt Fishers IN 167 52 3 31:18.10 10:06/M 2 1:07.72 1 34:08.06 17.6mph 1:06:33.88
2 57 Annemarie Dalton Plainfield IN 100 53 1 28:19.35 9:08/M 1 0:58.34 2 39:15.60 15.3mph 1:08:33.29
3 71 Cindy Bantista Greenwood IN 192 54 2 29:40.04 9:34/M 4 1:26.56 3 42:22.37 14.2mph 1:13:28.97
4 84 Debbie Appelhans Kokomo IN 142 58 4 44:50.60 14:28/M 3 1:17.82 4 47:15.39 12.7mph 1:33:23.81
 
Top

Female 60 and Over

  Overall     ———— Run ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Time
1 82 Karen Starks Indianapolis IN 127 66 1 37:40.00 12:09/M 1 1:01.91 1 46:03.88 13.0mph 1:24:45.79
 
Top

Male Open Winners

  Overall     ———— Run ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Time
1 1 Andrew Mueller Martinsville IN 133 26 1 18:28.80 5:57/M 1 0:39.44 1 24:01.32 25.0mph 43:09.56
 
Top

Male 19 and Under

  Overall     ———— Run ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Time
1 8 Austin Johnson Sherwood OH 143 16 1 19:08.16 6:10/M 2 0:31.76 1 31:30.08 19.0mph 51:10.00
2 23 S¯ren Gran Solon OH 80 18 2 23:24.25 7:33/M 1 0:29.13 2 34:43.88 17.3mph 58:37.26
 
Top

Male 20 to 29

  Overall     ———— Run ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Time
1 2 Eric Hawley 68 27 1 18:16.61 5:54/M 2 0:45.79 1 25:15.07 23.8mph 44:17.47
2 9 Mohammad Aref Indianapolis IN 159 23 2 19:55.64 6:25/M 3 0:47.46 4 31:04.13 19.3mph 51:47.23
3 11 Trevor Grant Carmel IN 120 28 6 22:49.67 7:22/M 4 0:48.09 3 30:54.55 19.4mph 54:32.31
4 13 Gregory Stierer Fishers IN 108 29 7 25:15.44 8:09/M 8 1:05.56 2 28:19.00 21.2mph 54:40.00
5 16 Drew Hunt Indianapolis IN 136 29 3 20:30.55 6:37/M 5 0:49.08 6 34:09.51 17.6mph 55:29.14
6 25 Brandon Gauby Greencastle IN 154 28 9 26:27.01 8:32/M 9 1:26.85 5 31:31.21 19.0mph 59:25.07
7 29 Zach Rothenberger Camby IN 149 24 5 21:31.39 6:56/M 1 0:36.79 9 37:58.12 15.8mph 1:00:06.30
8 50 Anwar Contreras Mission TX 130 29 8 26:05.31 8:25/M     11 40:11.91 14.9mph 1:06:17.22
9 56 Dylan Starks Indianapolis IN 128 27 10 27:45.22 8:57/M 7 1:03.10 10 38:48.48 15.5mph 1:07:36.80
10 59 Casey Farrell Indianapolis IN 104 27 11 32:05.81 10:21/M     8 37:35.85 16.0mph 1:09:41.66
11 61 Adrian Dalton Chicago IL 155 26 12 33:33.99 10:49/M 10 2:15.53 7 35:04.85 17.1mph 1:10:54.37
12 70 David Arnold Indianapolis IN 169 28 4 20:50.62 6:43/M 6 0:56.31 12 51:39.81 11.6mph 1:13:26.74
 
Top

Male 30 to 39

  Overall     ———— Run ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Time
1 10 Joshua Mayo Avon IN 150 30 1 20:38.95 6:39/M 1 1:04.79 1 31:12.31 19.2mph 52:56.05
2 21 ELVIS! Dahl Indianapolis IN 96 38 2 20:45.28 6:42/M 2 1:14.07 4 36:02.38 16.7mph 58:01.73
3 27 Matthew Blahna Indianapolis IN 211 34 3 26:35.99 8:35/M 4 1:39.48 2 31:29.96 19.1mph 59:45.43
4 42 Brian Harsanyi Danville IN 161 31 4 28:30.00 9:12/M 3 1:29.30 3 32:54.70 18.2mph 1:02:54.00
 
Top

Male 40 to 49

  Overall     ———— Run ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Time
1 4 Andreas Maher West Terre Haute IN 116 49 4 21:17.08 6:52/M 2 0:24.21 2 26:42.10 22.5mph 48:23.39
2 6 Clay Gasway Greencastle IN 115 42 5 22:39.12 7:18/M 5 0:52.63 1 26:37.00 22.5mph 50:08.75
3 7 Mark Ewing Fishers IN 178 44 6 22:49.34 7:22/M 3 0:47.33 3 26:56.51 22.3mph 50:33.18
4 14 Doug Burkmire Plainfield IN 125 49 8 24:06.69 7:46/M 8 1:22.23 4 29:13.42 20.5mph 54:42.34
5 15 Christopher Cecil Carmel IN 90 41 2 20:45.98 6:42/M     6 34:01.38 17.6mph 54:47.36
6 17 Kevin Coon Newburgh IN 124 41 7 23:36.95 7:37/M 6 1:07.00 5 32:16.05 18.6mph 57:00.00
7 32 Brad Maynard 18 45 9 24:57.04 8:03/M 10 1:48.21 7 34:24.50 17.4mph 1:01:09.75
8 44 Scott Hornaday Greenwood IN 198 43 3 20:48.34 6:43/M 4 0:52.48 9 41:24.42 14.5mph 1:03:05.24
9 66 Robert Kuzman Indianapolis IN 215 49 11 34:07.96 11:00/M 7 1:09.80 8 36:33.73 16.4mph 1:11:51.49
10 74 Raymond Bailey westfield IN 166 48 1 19:57.32 6:26/M 1 0:22.15 11 55:18.59 10.8mph 1:15:38.06
11 80 Brian Hammonds Bloomington IN 102 41 10 33:42.60 10:52/M 9 1:29.80 10 42:49.98 14.0mph 1:18:02.38
 
Top

Male 50 to 59

  Overall     ———— Run ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Time
1 12 David Chase Westfield IN 110 56 2 23:24.83 7:33/M 4 1:10.13 2 30:02.67 20.0mph 54:37.63
2 20 Scott Workman Carmel IN 85 53 6 26:58.58 8:42/M 5 1:25.30 1 29:25.77 20.4mph 57:49.65
3 24 Rich Schroeder Fishers IN 131 56 4 24:53.11 8:02/M 9 2:51.99 3 31:10.20 19.3mph 58:55.30
4 28 Fotios Sakadaris Worden IL 119 57 3 24:11.42 7:48/M 10 2:57.32 4 32:48.08 18.3mph 59:56.82
5 30 Gregory Bantista GREENWOOD IN 185 53 1 21:44.58 7:01/M 8 1:46.21 9 36:45.14 16.3mph 1:00:15.93
6 31 Richard Breeding Clayton IN 158 51 5 26:34.97 8:34/M 2 0:58.89 5 33:03.94 18.2mph 1:00:37.80
7 46 Jan Willey San antonio TX 165 58 7 27:27.52 8:51/M 3 1:08.16 7 35:02.81 17.1mph 1:03:38.49
8 49 Bret Alexander Brownsburg IN 173 51 8 28:53.70 9:19/M 6 1:39.89 8 35:18.55 17.0mph 1:05:52.14
9 54 Art Kodroff Fishers IN 186 55 10 31:08.24 10:03/M 7 1:45.86 6 33:52.20 17.7mph 1:06:46.30
10 67 Rick Scherer Bloomington IN 180 54 9 31:03.19 10:01/M 1 0:54.48 10 40:16.71 14.9mph 1:12:14.38
 
Top

Male 60 and Over

  Overall     ———— Run ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Time
1 18 Stephen Rechtien florissant MO 200 62 1 23:21.62 7:32/M 2 1:01.06 2 32:50.65 18.3mph 57:13.33
2 36 Dennis Richmond Indianapolis IN 153 64 3 25:40.36 8:17/M 4 2:09.94 3 33:55.72 17.7mph 1:01:46.02
3 38 Dave Getz Shelbyville IN 207 60 2 25:38.13 8:16/M 1 0:59.32 4 35:30.64 16.9mph 1:02:08.09
4 40 dick whicker danville IN 160 67 4 30:55.13 9:58/M 3 1:09.86 1 30:25.51 19.7mph 1:02:30.50
 

Team Biathlon

Top

Female 99 and Under

  Overall     ———— Run ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Time
1 1 Kenny Cochran 193 52 1 26:40.73 8:36/M 3 0:06.76 1 27:41.51 21.7mph 54:29.00
2 2 Scott Mairn 134 40 2 29:07.97 9:24/M 1 0:01.91 2 42:25.49 14.1mph 1:11:35.37
3 3 Jeffrey Hawkins 106 31 3 30:24.28 9:48/M 2 0:02.30 3 43:35.31 13.8mph 1:14:01.89

Upcoming Races