2016 Circle City Biathlon & 5k Overall Results

See you all at the Beaver Chase Urban Trail Race





Circle City Biathlon & 5k


Overall Finish List


July 04, 2016




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org

5k

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 Austin Scott Indianapolis IN 201 16 M 1 Top Fin 17:59.62 5:48/M
2 Mark Scott Indianapolis IN 202 42 M 1 40-49 18:38.33 6:01/M
3 Nathan Savoree 36 20 M 1 20-29 19:02.81 6:08/M
4 Jalen Rice Indianapolis IN 196 16 M 1 1-19 19:11.77 6:11/M
5 Sarah Storm Bloomington IN 189 35 F 1 Top Fin 20:50.65 6:43/M
6 Corbin Barocas Indianapolis IN 122 25 M 2 20-29 22:45.07 7:20/M
7 Taylor Tichenor bloomington IN 182 21 F 1 20-29 24:10.14 7:48/M
8 Ian Zander Indianapolis IN 28 32 M 1 30-39 24:32.71 7:55/M
9 Robvis Stamp indianapolis IN 213 26 M 3 20-29 24:47.45 8:00/M
10 Nathan Hicks Chicago IL 126 25 M 4 20-29 25:41.31 8:17/M
11 Andy Smith Kokomo IN 118 55 M 1 50-59 25:46.57 8:19/M
12 Aj Smith 17 41 M 2 40-49 25:51.53 8:20/M
13 Dan Bouck Zionsville IN 179 49 M 3 40-49 25:57.28 8:22/M
14 Nathan Benge Greenwood IN 95 33 M 2 30-39 26:10.39 8:26/M
15 Matt Kinley Indianapolis IN 197 32 M 3 30-39 26:19.56 8:29/M
16 Jenny Hamlet Westfield INDIANA 188 45 F 1 40-49 26:33.90 8:34/M
17 Lauren Scheid Indianapolis IN 121 24 F 2 20-29 27:09.58 8:45/M
18 Stephanie Hornaday Greenwood IN 199 45 F 2 40-49 27:12.51 8:46/M
19 Andie Arnett Kokomo IN 148 47 F 3 40-49 28:34.82 9:13/M
20 Jessica Pearson Marion IN 205 26 F 3 20-29 28:35.98 9:13/M
21 Hannah Mayo Plainfield IN 151 27 F 4 20-29 33:43.43 10:53/M
22 Sanya Hunsucker Dulles VA 92 65 F 1 60-99 34:09.02 11:01/M
23 Karen Guess Plainfield IN 139 55 F 1 50-59 35:27.85 11:26/M
24 Karen Wager Indianapolis IN 183 56 F 2 50-59 36:06.85 11:39/M
25 Robert Wager Indianapolis IN 184 53 M 2 50-59 36:08.32 11:39/M
26 Sandra Moffett Indianapolis IN 212 58 F 3 50-59 37:17.35 12:02/M
27 Pam Getz shelbyville IN 208 55 F 4 50-59 39:52.25 12:52/M
28 Sherri Bennett Indianapolis IN 94 59 F 5 50-59 41:32.02 13:24/M
29 Sheila Rowe Indianapolis IN 93 68 F 2 60-99 41:32.09 13:24/M
30 Christina Glendenning Lebanon IN 113 30 F 1 30-39 41:55.64 13:31/M
31 Lydia Goda Plainfield IN 203 24 F 5 20-29 42:37.60 13:45/M
32 Donna McKnight Plainfield IN 204 45 F 4 40-49 42:40.33 13:46/M
33 Brian Gran solon OH 20 53 M 3 50-59 43:27.35 14:01/M
34 Mary Beth McCormack Solon OH 10 43 F 5 40-49 43:27.51 14:01/M
35 Lindsey Birt Brownsburg IN 111 32 F 2 30-39 43:37.90 14:04/M
36 Megan Ruter Dayton OH 190 23 F 6 20-29 44:02.77 14:12/M
37 Phil Ruter Dayton OH 191 47 M 4 40-49 44:04.59 14:13/M
38 mark garza Indianapolis IN 72 32 M 4 30-39 45:33.79 14:42/M
39 Tiffany Benjamin Indianapolis IN 79 36 F 3 30-39 2:22:24.71 45:56/M




Circle City Biathlon & 5k


Overall Results


July 04, 2016




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org


Team Biathlon


Biathlon

  ———— Run ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— Total
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Time
1 Andrew Mueller Martinsville IN 133 26 M 1 M Top Fin 2 18:28.80 5:57/M 10 0:39.44 1 24:01.32 25.0mph 43:09.56
2 Eric Hawley 68 27 M 1 M 20-29 1 18:16.61 5:54/M 15 0:45.79 2 25:15.07 23.8mph 44:17.47
3 Carrie Gruel Greentown IN 99 48 F 1 F Top Fin 83 44:57.25 14:30/M 4 0:29.69     0.10mph 44:35.19
4 Andreas Maher West Terre Haute IN 116 49 M 1 M 40-49 12 21:17.08 6:52/M 2 0:24.21 4 26:42.10 22.5mph 48:23.39
5 Janelle Renschler Indianapolis IN 162 40 F 1 F 40-49 13 21:20.48 6:53/M 6 0:31.84 6 27:06.56 22.1mph 48:58.88
6 Clay Gasway Greencastle IN 115 42 M 2 M 40-49 17 22:39.12 7:18/M 24 0:52.63 3 26:37.00 22.5mph 50:08.75
7 Mark Ewing Fishers IN 178 44 M 3 M 40-49 18 22:49.34 7:22/M 16 0:47.33 5 26:56.51 22.3mph 50:33.18
8 Austin Johnson Sherwood OH 143 16 M 1 M 1-19 3 19:08.16 6:10/M 5 0:31.76 18 31:30.08 19.0mph 51:10.00
9 Mohammad Aref Indianapolis IN 159 23 M 2 M 20-29 4 19:55.64 6:25/M 17 0:47.46 14 31:04.13 19.3mph 51:47.23
10 Joshua Mayo Avon IN 150 30 M 1 M 30-39 7 20:38.95 6:39/M 41 1:04.79 16 31:12.31 19.2mph 52:56.05
11 Trevor Grant Carmel IN 120 28 M 3 M 20-29 19 22:49.67 7:22/M 18 0:48.09 13 30:54.55 19.4mph 54:32.31
12 David Chase Westfield IN 110 56 M 1 M 50-59 23 23:24.83 7:33/M 50 1:10.13 11 30:02.67 20.0mph 54:37.63
13 Gregory Stierer Fishers IN 108 29 M 4 M 20-29 32 25:15.44 8:09/M 44 1:05.56 7 28:19.00 21.2mph 54:40.00
14 Doug Burkmire Plainfield IN 125 49 M 4 M 40-49 26 24:06.69 7:46/M 56 1:22.23 9 29:13.42 20.5mph 54:42.34
15 Christopher Cecil Carmel IN 90 41 M 5 M 40-49 9 20:45.98 6:42/M     32 34:01.38 17.6mph 54:47.36
16 Drew Hunt Indianapolis IN 136 29 M 5 M 20-29 6 20:30.55 6:37/M 19 0:49.08 34 34:09.51 17.6mph 55:29.14
17 Kevin Coon Newburgh IN 124 41 M 6 M 40-49 24 23:36.95 7:37/M 45 1:07.00 22 32:16.05 18.6mph 57:00.00
18 Stephen Rechtien florissant MO 200 62 M 1 M 60-99 21 23:21.62 7:32/M 36 1:01.06 24 32:50.65 18.3mph 57:13.33
19 Rozanne Larsen South Jordan UT 195 31 F 1 F 30-39 42 27:01.89 8:43/M 75 1:52.87 8 28:50.24 20.8mph 57:45.00
20 Scott Workman Carmel IN 85 53 M 2 M 50-59 41 26:58.58 8:42/M 60 1:25.30 10 29:25.77 20.4mph 57:49.65
21 ELVIS! Dahl Indianapolis IN 96 38 M 2 M 30-39 8 20:45.28 6:42/M 53 1:14.07 47 36:02.38 16.7mph 58:01.73
22 Kelly Ewing Fishers IN 177 46 F 2 F 40-49 29 24:48.07 8:00/M 21 0:49.69 25 32:54.56 18.2mph 58:32.32
23 S¯ren Gran Solon OH 80 18 M 2 M 1-19 22 23:24.25 7:33/M 3 0:29.13 36 34:43.88 17.3mph 58:37.26
24 Rich Schroeder Fishers IN 131 56 M 3 M 50-59 30 24:53.11 8:02/M 79 2:51.99 15 31:10.20 19.3mph 58:55.30
25 Brandon Gauby Greencastle IN 154 28 M 6 M 20-29 37 26:27.01 8:32/M 62 1:26.85 19 31:31.21 19.0mph 59:25.07
  ———— Run ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— Total
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Time
26 Vanessa DeVeau Bachle Indianapolis IN 176 32 F 2 F 30-39 20 23:20.14 7:32/M 52 1:11.49 37 35:02.72 17.1mph 59:34.35
27 Matthew Blahna Indianapolis IN 211 34 M 3 M 30-39 39 26:35.99 8:35/M 70 1:39.48 17 31:29.96 19.1mph 59:45.43
28 Fotios Sakadaris Worden IL 119 57 M 4 M 50-59 27 24:11.42 7:48/M 80 2:57.32 23 32:48.08 18.3mph 59:56.82
29 Zach Rothenberger Camby IN 149 24 M 7 M 20-29 14 21:31.39 6:56/M 8 0:36.79 56 37:58.12 15.8mph 1:00:06.30
30 Gregory Bantista GREENWOOD IN 185 53 M 5 M 50-59 15 21:44.58 7:01/M 73 1:46.21 49 36:45.14 16.3mph 1:00:15.93
31 Richard Breeding Clayton IN 158 51 M 6 M 50-59 38 26:34.97 8:34/M 32 0:58.89 27 33:03.94 18.2mph 1:00:37.80
32 Brad Maynard 18 45 M 7 M 40-49 31 24:57.04 8:03/M 74 1:48.21 35 34:24.50 17.4mph 1:01:09.75
33 Chloe Strong Logansport IN 88 27 F 1 F 20-29 25 24:01.11 7:45/M 67 1:30.44 44 35:46.40 16.8mph 1:01:17.95
34 Valerie Thomas West Lafayette IN 144 25 F 2 F 20-29 16 22:16.24 7:11/M 34 1:00.32 57 38:22.13 15.6mph 1:01:38.69
35 Shannon Detro Savannah GA 210 40 F 3 F 40-49 52 28:38.93 9:14/M 42 1:04.93 21 31:56.29 18.8mph 1:01:40.15
36 Dennis Richmond Indianapolis IN 153 64 M 2 M 60-99 34 25:40.36 8:17/M 76 2:09.94 31 33:55.72 17.7mph 1:01:46.02
37 Tess Woods Indianapolis IN 206 45 F 4 F 40-49 28 24:32.23 7:55/M 59 1:24.83 46 36:01.34 16.7mph 1:01:58.40
38 Dave Getz Shelbyville IN 207 60 M 3 M 60-99 33 25:38.13 8:16/M 33 0:59.32 43 35:30.64 16.9mph 1:02:08.09
39 Amy Courtney Indianapolis IN 175 38 F 3 F 30-39 47 28:16.03 9:07/M 30 0:58.29 28 33:15.52 18.0mph 1:02:29.84
40 dick whicker danville IN 160 67 M 4 M 60-99 62 30:55.13 9:58/M 49 1:09.86 12 30:25.51 19.7mph 1:02:30.50
41 Cheryl Kuzman Zionsville IN 71 48 F 5 F 40-49 51 28:35.53 9:13/M 27 0:54.81 29 33:23.05 18.0mph 1:02:53.39
42 Brian Harsanyi Danville IN 161 31 M 4 M 30-39 50 28:30.00 9:12/M 63 1:29.30 26 32:54.70 18.2mph 1:02:54.00
43 MaNissa Lemon Evansville IN 123 37 F 4 F 30-39 59 30:21.50 9:47/M 14 0:42.80 20 31:55.70 18.8mph 1:03:00.00
44 Scott Hornaday Greenwood IN 198 43 M 8 M 40-49 10 20:48.34 6:43/M 23 0:52.48 66 41:24.42 14.5mph 1:03:05.24
45 Autumn Dalton Chicago IL 156 23 F 3 F 20-29 40 26:45.94 8:38/M 7 0:35.78 45 35:46.82 16.8mph 1:03:08.54
46 Jan Willey San antonio TX 165 58 M 7 M 50-59 43 27:27.52 8:51/M 47 1:08.16 38 35:02.81 17.1mph 1:03:38.49
47 Sonya Evans Westfield IN 114 36 F 5 F 30-39 35 25:47.87 8:19/M 64 1:29.63 51 36:47.35 16.3mph 1:04:04.85
48 Tina Sharkey Goshen IN 117 48 F 6 F 40-49 56 28:55.17 9:20/M 13 0:42.54 42 35:30.06 16.9mph 1:05:07.77
49 Bret Alexander Brownsburg IN 173 51 M 8 M 50-59 55 28:53.70 9:19/M 71 1:39.89 41 35:18.55 17.0mph 1:05:52.14
50 Anwar Contreras Mission TX 130 29 M 8 M 20-29 36 26:05.31 8:25/M     62 40:11.91 14.9mph 1:06:17.22
  ———— Run ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— Total
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Time
51 Ann Creary South Bend IN 141 37 F 6 F 30-39 49 28:23.64 9:09/M 51 1:10.22 53 36:59.96 16.2mph 1:06:33.82
52 Kathy Pratt Fishers IN 167 52 F 1 F 50-59 67 31:18.10 10:06/M 46 1:07.72 33 34:08.06 17.6mph 1:06:33.88
53 Morgan Smith Bloomington IN 187 23 F 4 F 20-29 63 30:58.99 9:59/M 11 0:41.90 39 35:03.66 17.1mph 1:06:44.55
54 Art Kodroff Fishers IN 186 55 M 9 M 50-59 65 31:08.24 10:03/M 72 1:45.86 30 33:52.20 17.7mph 1:06:46.30
55 Cheryl Krueger Fishers IN 98 46 F 7 F 40-49 45 27:51.27 8:59/M 43 1:05.08 55 37:57.66 15.8mph 1:06:54.01
56 Dylan Starks Indianapolis IN 128 27 M 9 M 20-29 44 27:45.22 8:57/M 39 1:03.10 59 38:48.48 15.5mph 1:07:36.80
57 Annemarie Dalton Plainfield IN 100 53 F 2 F 50-59 48 28:19.35 9:08/M 31 0:58.34 60 39:15.60 15.3mph 1:08:33.29
58 Kayla Ernsberger Indianapolis IN 168 27 F 5 F 20-29 68 31:18.97 10:06/M 68 1:33.42 52 36:48.04 16.3mph 1:09:40.43
59 Casey Farrell Indianapolis IN 104 27 M 10 M 20-29 71 32:05.81 10:21/M     54 37:35.85 16.0mph 1:09:41.66
60 Lindsey Farrell LAFAYETTE IN 103 29 F 6 F 20-29 70 32:05.17 10:21/M 22 0:49.91 50 36:47.24 16.3mph 1:09:42.32
61 Adrian Dalton Chicago IL 155 26 M 11 M 20-29 76 33:33.99 10:49/M 77 2:15.53 40 35:04.85 17.1mph 1:10:54.37
62 Susan Alexander Brownsburg IN 172 42 F 8 F 40-49 54 28:52.83 9:19/M 58 1:24.10 65 41:23.16 14.5mph 1:11:40.09
63 Julie VanWalsem Brownsburg IN 170 43 F 9 F 40-49 53 28:52.63 9:19/M 54 1:15.10 68 41:33.41 14.4mph 1:11:41.14
64 Lori LeRoy Indianapolis IN 164 43 F 10 F 40-49 60 30:21.51 9:47/M 25 0:54.37 64 40:26.40 14.8mph 1:11:42.28
65 Andrea Gilliam Indianapolis IN 132 26 F 7 F 20-29 69 31:57.85 10:18/M 38 1:02.56 58 38:46.31 15.5mph 1:11:46.72
66 Robert Kuzman Indianapolis IN 215 49 M 9 M 40-49 80 34:07.96 11:00/M 48 1:09.80 48 36:33.73 16.4mph 1:11:51.49
67 Rick Scherer Bloomington IN 180 54 M 10 M 50-59 64 31:03.19 10:01/M 26 0:54.48 63 40:16.71 14.9mph 1:12:14.38
68 Lien Koztecki Indianapolis IN 147 41 F 11 F 40-49 57 28:58.09 9:21/M 20 0:49.29 74 43:11.41 13.9mph 1:12:58.79
69 Gillian Groff Danville IN 174 24 F 8 F 20-29 61 30:46.64 9:55/M 29 0:57.79 67 41:29.62 14.5mph 1:13:14.05
70 David Arnold Indianapolis IN 169 28 M 12 M 20-29 11 20:50.62 6:43/M 28 0:56.31 82 51:39.81 11.6mph 1:13:26.74
71 Cindy Bantista Greenwood IN 192 54 F 3 F 50-59 58 29:40.04 9:34/M 61 1:26.56 69 42:22.37 14.2mph 1:13:28.97
72 Sarah Ponsler Plainfield IN 78 35 F 7 F 30-39 74 33:13.60 10:43/M 69 1:36.61 61 40:03.58 15.0mph 1:14:53.79
73 Kristina Marie Indianapolis IN 209 28 F 9 F 20-29 66 31:10.60 10:03/M 9 0:39.07 75 43:46.66 13.7mph 1:15:36.33
74 Raymond Bailey westfield IN 166 48 M 10 M 40-49 5 19:57.32 6:26/M 1 0:22.15 83 55:18.59 10.8mph 1:15:38.06
75 Stephanie Wray Kokomo IN 129 36 F 8 F 30-39 72 33:10.45 10:42/M 12 0:42.19 73 43:02.12 13.9mph 1:16:54.76
  ———— Run ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— Total
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Time
76 Sandy Evans avon IN 77 43 F 12 F 40-49 73 33:12.91 10:43/M 57 1:23.95 70 42:47.24 14.0mph 1:17:24.10
77 Theresa Lacher Camby IN 146 43 F 13 F 40-49 77 33:38.65 10:51/M     76 43:58.22 13.6mph 1:17:36.87
78 Summer D Gardner Crawfordsville IN 181 39 F 9 F 30-39 46 28:01.02 9:02/M 78 2:30.59 78 47:09.66 12.7mph 1:17:41.27
79 Amy Hammonds Bloomington IN 101 36 F 10 F 30-39 78 33:40.31 10:52/M 66 1:30.11 72 42:51.39 14.0mph 1:18:01.81
80 Brian Hammonds Bloomington IN 102 41 M 11 M 40-49 79 33:42.60 10:52/M 65 1:29.80 71 42:49.98 14.0mph 1:18:02.38
81 Roxana Colon Indianapolis IN 145 43 F 14 F 40-49 75 33:19.23 10:45/M     81 50:21.01 11.9mph 1:23:40.24
82 Karen Starks Indianapolis IN 127 66 F 1 F 60-99 81 37:40.00 12:09/M 37 1:01.91 77 46:03.88 13.0mph 1:24:45.79
83 Kaye Simmons Noblesville IN 91 42 F 15 F 40-49 84 45:01.44 14:31/M 40 1:04.09 79 47:15.35 12.7mph 1:33:20.88
84 Debbie Appelhans Kokomo IN 142 58 F 4 F 50-59 82 44:50.60 14:28/M 55 1:17.82 80 47:15.39 12.7mph 1:33:23.81
85 Kelli Grecco mooresivlle IN 86 30 F 11 F 30-39 85 48:03.99 15:30/M 35 1:00.61 84 1:11:38.84 8.38mph 2:00:43.44
Top  

Team Biathlon

  ———— Run ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— Total
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Time
1 Mushroom Brothers 193 52 M 1 M 1-99 1 26:40.73 8:36/M 3 0:06.76 1 27:41.51 21.7mph 54:29.00
2 Team RBF 134 40 M 2 M 1-99 2 29:07.97 9:24/M 1 0:01.91 2 42:25.49 14.1mph 1:11:35.37
3 Dream Team 106 31 M 3 M 1-99 3 30:24.28 9:48/M 2 0:02.30 3 43:35.31 13.8mph 1:14:01.89

Upcoming Races