2016 IHSAA Sectional Overall Results (Ben Davis)

Congrats on a Great Sectional Race





2016 IHSAA Sectionals (Ben Davis)


Overall Finish List


October 08, 2016




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org

Girls Varsity

Place Name Team Bib No Age Gender Total Time Pace
1 Mary Ann Wehrle Indianapolis Cardinal Ritter 73 14 F 18:50.16 6:05/M
2 Allison Lampert Pike 384 17 F 18:53.06 6:05/M
3 Kendall Blake Indianapolis Cardinal Ritter 53 18 F 19:14.07 6:12/M
4 Sophia Thibault Pike 389 15 F 19:18.82 6:14/M
5 Nina O’Neil Zionsville 421 17 F 19:34.23 6:19/M
6 Brooke Herhusky Zionsville 418 15 F 19:39.74 6:20/M
7 Lindsay Herhusky Zionsville 419 17 F 19:41.12 6:21/M
8 Courtney Merrill Speedway 402 15 F 19:41.46 6:21/M
9 Mariah Wehrle Indianapolis Cardinal Ritter 70 14 F 19:46.11 6:23/M
10 Nia Taylor Pike 387 15 F 19:53.30 6:25/M
11 Sarah Petersen Zionsville 423 15 F 19:58.10 6:26/M
12 Allie DeTorrice Zionsville 416 17 F 20:03.36 6:28/M
13 Mariah Judy Ben Davis High School 6 15 F 20:19.77 6:33/M
14 Amy Copher Pike 379 17 F 20:55.31 6:45/M
15 Reagan McCooey Zionsville 420 14 F 21:05.75 6:48/M
16 Janna Johns Pike 383 16 F 21:32.90 6:57/M
17 Shelby Limbach Pike 385 17 F 21:33.76 6:57/M
18 Abigail Beiter Pike 366 16 F 21:36.06 6:58/M
19 Olamide Awoola Ben Davis High School 1 15 F 21:48.38 7:02/M
20 Toren Hartog Ben Davis High School 3 14 F 21:49.20 7:02/M
21 Harland Lory Covenant Christian 29 14 F 21:54.04 7:04/M
22 Krysta Speitel Ben Davis High School 12 17 F 22:19.09 7:12/M
23 Annie Waters Indianapolis Cardinal Ritter 67 14 F 22:35.83 7:17/M
24 Janet Lovera Ben Davis High School 7 15 F 23:19.23 7:31/M
25 Grace Smith Indianapolis Cardinal Ritter 65 16 F 23:42.71 7:39/M
26 Sydney O’Day Ben Davis High School 11 16 F 24:19.80 7:51/M
27 Alexandra Davis Indianapolis Shortridge 348 14 F 24:34.88 7:55/M
28 Kyla Russell Covenant Christian 31 14 F 24:43.31 7:58/M
29 Kristen Hiskes Indianapolis Cardinal Ritter 59 17 F 24:45.94 7:59/M
30 Sierra Hill Ben Davis High School 5 17 F 25:05.35 8:05/M
31 Caroline Croner Covenant Christian 27 15 F 25:37.64 8:16/M
32 Rachel Carr Covenant Christian 26 14 F 25:53.29 8:21/M
33 Charisma Smith Indianapolis Northwest 261 15 F 29:39.71 9:34/M
34 Dionisia Gonzalez Indianapolis George Washington Community 258 17 F 31:58.73 10:19/M
35 Montserrat Mayren Indiana Math & Science 47 17 F 35:08.01 11:20/M
36 Abigail Chew Indianapolis Crispus Attucks 216 17 F 35:13.38 11:22/M





2016 IHSAA Sectionals (Ben Davis)


Overall Finish List


October 08, 2016




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org

Boys Varsity

Place Name Team Bib No Age Gender Total Time Pace
1 Jackson Martin Zionsville 431 17 M 15:59.02 5:09/M
2 Evan Tate Browning Zionsville 428 16 M 16:02.52 5:10/M
3 Eric Barron Pike 390 18 M 16:18.62 5:15/M
4 Thomas Argentine Zionsville 427 18 M 16:21.50 5:16/M
5 Jonas Chimbanda Pike 391 16 M 16:22.36 5:17/M
6 Michael Prier Zionsville 435 17 M 16:34.42 5:21/M
7 Robert Pratt Zionsville 434 15 M 16:38.89 5:22/M
8 William Pitts Zionsville 433 14 M 16:44.96 5:24/M
9 Antonio Vargas Ben Davis High School 24 15 M 16:45.91 5:24/M
10 Andrew Stuff Zionsville 438 15 M 16:49.12 5:25/M
11 Nick Strader Speedway 413 17 M 17:02.31 5:30/M
12 Connor Schepers Indianapolis Cardinal Ritter 212 16 M 17:14.61 5:34/M
13 Nick Curran Speedway 407 15 M 17:15.05 5:34/M
14 Devon Forrest Pike 392 17 M 17:18.57 5:35/M
15 Noah Rentsch Pike 400 17 M 17:19.51 5:35/M
16 Hayden Baldwin Ben Davis High School 15 15 M 17:21.75 5:36/M
17 Carlos Davalos Ben Davis High School 18 15 M 17:38.04 5:41/M
18 Jack Payne-Martin International School of Indiana 362 18 M 17:44.91 5:43/M
19 Yonas Araya Ben Davis High School 14 16 M 17:47.04 5:44/M
20 Maurice Macklin Ben Davis High School 22 17 M 17:47.38 5:44/M
21 Zachary Brickler Ben Davis High School 16 14 M 17:48.46 5:45/M
22 Scott Roggeman Indianapolis Cardinal Ritter 201 14 M 17:51.04 5:45/M
23 Cam Houston Indianapolis Cardinal Ritter 187 16 M 17:55.28 5:47/M
24 Aiden Fierst Indianapolis Cardinal Ritter 179 18 M 17:56.55 5:47/M
25 Nicholas Ritchie Pike 401 16 M 17:57.05 5:47/M
26 Max Foshee Indianapolis Cardinal Ritter 182 14 M 17:59.97 5:48/M
27 Ethan Goins Covenant Christian 39 17 M 18:00.39 5:48/M
28 Justin Foster Covenant Christian 36 16 M 18:03.16 5:49/M
29 Jahi Flowers Ben Davis High School 20 16 M 18:04.64 5:50/M
30 Mark Goshen Speedway 410 16 M 18:05.11 5:50/M
31 Geoffrey Smith Speedway 412 17 M 18:09.55 5:51/M
32 Sam Davis Speedway 408 15 M 18:09.80 5:51/M
33 Philip Bauwens International School of Indiana 357 16 M 18:19.43 5:55/M
34 Zach Eaton Covenant Christian 35 15 M 18:24.90 5:56/M
35 Chris Carroll Speedway 406 17 M 18:34.19 5:59/M
36 Justin Bontempo Indianapolis Cardinal Ritter 177 17 M 18:43.43 6:02/M
37 James Sloan Covenant Christian 46 14 M 18:56.00 6:06/M
38 Daniel Graham Pike 393 16 M 18:56.00 6:06/M
39 Kehinde Oladapo Pike 399 14 M 18:58.50 6:07/M
40 Mitchell Jacob Indianapolis Cardinal Ritter 189 15 M 18:59.32 6:07/M
41 Jacob Keith Indianapolis Emmerich Manual 254 17 M 18:59.39 6:07/M
42 Andrew Adkins Speedway 403 17 M 19:28.46 6:17/M
43 James Cook Covenant Christian 34 16 M 19:34.75 6:19/M
44 David Duncan International School of Indiana 359 15 M 19:36.80 6:19/M
45 Christopher Wood International School of Indiana 365 16 M 20:06.96 6:29/M
46 Dewaune Mosley Indianapolis Crispus Attucks 231 15 M 20:13.41 6:31/M
47 Joshua Flonnery Indianapolis Crispus Attucks 220 15 M 20:26.11 6:35/M
48 Jacob Vigran International School of Indiana 364 18 M 20:43.20 6:41/M
49 Edmond Kaela International School of Indiana 361 18 M 21:00.71 6:46/M
50 Evan Horn Indianapolis Shortridge 353 15 M 21:33.21 6:57/M
51 Jonathan Hawkins Indianapolis Shortridge 352 15 M 21:36.00 6:58/M
52 Garrell Smith Indianapolis Emmerich Manual 255 16 M 21:39.24 6:59/M
53 Donnie Johnson Indianapolis Northwest 294 18 M 21:42.78 7:00/M
54 Dontez Lewis Indianapolis Northwest 295 19 M 22:26.97 7:14/M
55 Jackson Prather Covenant Christian 42 16 M 22:28.52 7:15/M
56 Jacob Klemm Covenant Christian 40 14 M 22:55.95 7:24/M
57 Cameron Slash Indianapolis Northwest 306 15 M 23:03.55 7:26/M

Upcoming Races