2016 IHSAA Sectional Team Results

Congrats to All Teams on a Great Sectional




2016 IHSAA Sectionals (Ben Davis)


October 08, 2016




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org

Final Team Results – Girls

Girls Varsity

Teams

Team – Zionsville

Finish Position – 1

Team Score (places): 39

Team Score (times): 1:38:56.55

Ave Time:19:47.31

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 421 Nina O’Neil 12 5 5 19:34.23 19:34.23 0:00.00
2 418 Brooke Herhusky 10 6 11 19:39.74 39:13.97 0:05.51
3 419 Lindsay Herhusky 12 7 18 19:41.12 58:55.09 0:06.89
4 423 Sarah Petersen 9 10 28 19:58.10 1:18:53.19 0:23.87
5 416 Allie DeTorrice 12 11 39 20:03.36 1:38:56.55 0:29.13
6 420 Reagan McCooey 9 (14) (53) 21:05.75 2:00:02.30 1:31.52

Team – Pike

Finish Position – 2

Team Score (places): 43

Team Score (times): 1:40:33.39

Ave Time:20:06.68

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 384 Allison Lampert 12 2 2 18:53.06 18:53.06 0:00.00
2 389 Sophia Thibault 10 4 6 19:18.82 38:11.88 0:25.76
3 387 Nia Taylor 10 9 15 19:53.30 58:05.18 1:00.24
4 379 Amy Copher 12 13 28 20:55.31 1:19:00.49 2:02.25
5 383 Janna Johns 11 15 43 21:32.90 1:40:33.39 2:39.84
6 385 Shelby Limbach 12 (16) (59) 21:33.76 2:02:07.15 2:40.70
7 366 Abigail Beiter 11 (17) (76) 21:36.06 2:23:43.21 2:43.00

Team – Indianapolis Cardinal Ritter

Finish Position – 3

Team Score (places): 56

Team Score (times): 1:44:08.88

Ave Time:20:49.78

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 73 Mary Ann Wehrle 9 1 1 18:50.16 18:50.16 0:00.00
2 53 Kendall Blake 12 3 4 19:14.07 38:04.23 0:23.91
3 70 Mariah Wehrle 9 8 12 19:46.11 57:50.34 0:55.95
4 67 Annie Waters 9 21 33 22:35.83 1:20:26.17 3:45.67
5 65 Grace Smith 11 23 56 23:42.71 1:44:08.88 4:52.55
6 59 Kristen Hiskes 12 (25) (81) 24:45.94 2:08:54.82 5:55.78

Team – Ben Davis High School

Finish Position – 4

Team Score (places): 91

Team Score (times): 1:49:35.67

Ave Time:21:55.13

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 6 Mariah Judy 10 12 12 20:19.77 20:19.77 0:00.00
2 1 Olamide Awoola 10 18 30 21:48.38 42:08.15 1:28.61
3 3 Toren Hartog 9 19 49 21:49.20 1:03:57.35 1:29.43
4 12 Krysta Speitel 12 20 69 22:19.09 1:26:16.44 1:59.32
5 7 Janet Lovera 10 22 91 23:19.23 1:49:35.67 2:59.46
6 11 Sydney O’Day 11 (24) (115) 24:19.80 2:13:55.47 4:00.03
7 5 Sierra Hill 12 (26) (141) 25:05.35 2:39:00.82 4:45.58

Team – Covenant Christian

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 29 Harland Lory 9 Less Than 5   21:54.04 21:54.04 0:00.00
2 31 Kyla Russell 9 Less Than 5   24:43.31 46:37.35 2:49.27
3 27 Caroline Croner 11 Less Than 5   25:37.64 1:12:14.99 3:43.60
4 26 Rachel Carr 9 Less Than 5   25:53.29 1:38:08.28 3:59.25

Team – Indiana Math & Science

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 47 Montserrat Mayren 12 Less Than 5   35:08.01 35:08.01 0:00.00

Team – Indianapolis Crispus Attucks

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 216 Abigail Chew 12 Less Than 5   35:13.38 35:13.38 0:00.00

Team – Indianapolis George Washington Comm

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 258 Dionisia Gonzalez 11 Less Than 5   31:58.73 31:58.73 0:00.00

Team – Indianapolis Northwest

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 261 Charisma Smith 10 Less Than 5   29:39.71 29:39.71 0:00.00

Team – Indianapolis Shortridge

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 348 Alexandra Davis 9 Less Than 5   24:34.88 24:34.88 0:00.00

Team – Speedway

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 402 Courtney Merrill 10 Less Than 5   19:41.46 19:41.46 0:00.00




2016 IHSAA Sectionals (Ben Davis)


October 08, 2016




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org

Final Team Results – Boys

Boys Varsity

Teams

Team – Zionsville

Finish Position – 1

Team Score (places): 20

Team Score (times): 1:21:36.35

Ave Time:16:19.27

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 431 Jackson Martin 12 1 1 15:59.02 15:59.02 0:00.00
2 428 Evan Tate Browning 11 2 3 16:02.52 32:01.54 0:03.50
3 427 Thomas Argentine 12 4 7 16:21.50 48:23.04 0:22.48
4 435 Michael Prier 11 6 13 16:34.42 1:04:57.46 0:35.40
5 434 Robert Pratt 9 7 20 16:38.89 1:21:36.35 0:39.87
6 433 William Pitts 9 (8) (28) 16:44.96 1:38:21.31 0:45.94
7 438 Andrew Stuff 10 (10) (38) 16:49.12 1:55:10.43 0:50.10

Team – Pike

Finish Position – 2

Team Score (places): 62

Team Score (times): 1:25:16.11

Ave Time:17:03.22

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 390 Eric Barron 12 3 3 16:18.62 16:18.62 0:00.00
2 391 Jonas Chimbanda 11 5 8 16:22.36 32:40.98 0:03.74
3 392 Devon Forrest 11 14 22 17:18.57 49:59.55 0:59.95
4 400 Noah Rentsch 11 15 37 17:19.51 1:07:19.06 1:00.89
5 401 Nicholas Ritchie 11 25 62 17:57.05 1:25:16.11 1:38.43
6 393 Daniel Graham 11 (38) (100) 18:56.00 1:44:12.11 2:37.38
7 399 Kehinde Oladapo 9 (39) (139) 18:58.50 2:03:10.61 2:39.88

Team – Ben Davis High School

Finish Position – 3

Team Score (places): 81

Team Score (times): 1:27:20.12

Ave Time:17:28.02

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 24 Antonio Vargas 10 9 9 16:45.91 16:45.91 0:00.00
2 15 Hayden Baldwin 10 16 25 17:21.75 34:07.66 0:35.84
3 18 Carlos Davalos 10 17 42 17:38.04 51:45.70 0:52.13
4 14 Yonas Araya 11 19 61 17:47.04 1:09:32.74 1:01.13
5 22 Maurice Macklin 12 20 81 17:47.38 1:27:20.12 1:01.47
6 16 Zachary Brickler 9 (21) (102) 17:48.46 1:45:08.58 1:02.55
7 20 Jahi Flowers 11 (29) (131) 18:04.64 2:03:13.22 1:18.73

Team – Indianapolis Cardinal Ritter

Finish Position – 4

Team Score (places): 107

Team Score (times): 1:28:57.45

Ave Time:17:47.49

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 212 Connor Schepers 11 12 12 17:14.61 17:14.61 0:00.00
2 201 Scott Roggeman 9 22 34 17:51.04 35:05.65 0:36.43
3 187 Cam Houston 11 23 57 17:55.28 53:00.93 0:40.67
4 179 Aiden Fierst 12 24 81 17:56.55 1:10:57.48 0:41.94
5 182 Max Foshee 9 26 107 17:59.97 1:28:57.45 0:45.36
6 177 Justin Bontempo 12 (36) (143) 18:43.43 1:47:40.88 1:28.82
7 189 Mitchell Jacob 10 (40) (183) 18:59.32 2:06:40.20 1:44.71

Team – Speedway

Finish Position – 5

Team Score (places): 117

Team Score (times): 1:28:41.82

Ave Time:17:44.36

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 413 Nick Strader 11 11 11 17:02.31 17:02.31 0:00.00
2 407 Nick Curran 10 13 24 17:15.05 34:17.36 0:12.74
3 410 Mark Goshen 11 30 54 18:05.11 52:22.47 1:02.80
4 412 Geoffrey Smith 11 31 85 18:09.55 1:10:32.02 1:07.24
5 408 Sam Davis 10 32 117 18:09.80 1:28:41.82 1:07.49
6 406 Chris Carroll 11 (35) (152) 18:34.19 1:47:16.01 1:31.88
7 403 Andrew Adkins 12 (41) (193) 19:28.46 2:06:44.47 2:26.15

Team – Covenant Christian

Finish Position – 6

Team Score (places): 168

Team Score (times): 1:32:59.20

Ave Time:18:35.84

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 39 Ethan Goins 12 27 27 18:00.39 18:00.39 0:00.00
2 36 Justin Foster 10 28 55 18:03.16 36:03.55 0:02.77
3 35 Zach Eaton 10 34 89 18:24.90 54:28.45 0:24.51
4 46 James Sloan 9 37 126 18:56.00 1:13:24.45 0:55.61
5 34 James Cook 11 42 168 19:34.75 1:32:59.20 1:34.36
6 42 Jackson Prather 11 (47) (215) 22:28.52 1:55:27.72 4:28.13
7 40 Jacob Klemm 9 (48) (263) 22:55.95 2:18:23.67 4:55.56

Team – International School of Indiana

Finish Position – 7

Team Score (places): 183

Team Score (times): 1:36:31.30

Ave Time:19:18.26

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 362 Jack Payne-Martin 12 18 18 17:44.91 17:44.91 0:00.00
2 357 Philip Bauwens 11 33 51 18:19.43 36:04.34 0:34.52
3 359 David Duncan 10 43 94 19:36.80 55:41.14 1:51.89
4 365 Christopher Wood 11 44 138 20:06.96 1:15:48.10 2:22.05
5 364 Jacob Vigran 12 45 183 20:43.20 1:36:31.30 2:58.29
6 361 Edmond Kaela 12 (46) (229) 21:00.71 1:57:32.01 3:15.80

Team – Indianapolis Crispus Attucks

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 231 Dewaune Mosley 10 Less Than 5   20:13.41 20:13.41 0:00.00
2 220 Joshua Flonnery 9 Less Than 5   20:26.11 40:39.52 0:12.70

Team – Indianapolis Emmerich Manual

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 254 Jacob Keith 12 Less Than 5   18:59.39 18:59.39 0:00.00
2 255 Garrell Smith 12 Less Than 5   21:39.24 40:38.63 2:39.85

Team – Indianapolis Northwest

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 294 Donnie Johnson 12 Less Than 5   21:42.78 21:42.78 0:00.00
2 295 Dontez Lewis 12 Less Than 5   22:26.97 44:09.75 0:44.19
3 306 Cameron Slash 9 Less Than 5   23:03.55 1:07:13.30 1:20.77

Team – Indianapolis Shortridge

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 353 Evan Horn 10 Less Than 5   21:33.21 21:33.21 0:00.00
2 352 Jonathan Hawkins 10 Less Than 5   21:36.00 43:09.21 0:02.79

Upcoming Races