2016 Lovestruck 5k Overall Results

See ya at the No Luck Irish Run-3/19





2016 Lovestruck 5k


Overall Finish List


February 14, 2016




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org

5k

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 Jalen Rice 136 15 M 1 Top Fin 19:18.47 6:14/M
2 Deb O’Keefe Whiteland IN 74 49 F 1 Top Fin 21:44.17 7:01/M
3 Christopher Cecil Carmel IN 69 41 M 2 Top Fin 21:47.35 7:02/M
4 Ryan Hossler Plainfield IN 49 25 M 3 Top Fin 22:16.43 7:11/M
5 Emmanuel Merchiers Speedway IN 53 47 M 1 45-49 22:47.21 7:21/M
6 Sarah Garver 121 31 F 2 Top Fin 22:56.91 7:24/M
7 Adam Castelli 123 30 M 1 30-34 24:08.81 7:47/M
8 Chris Jackman 90 37 M 1 35-39 24:26.07 7:53/M
9 Sarah Jackman Brownsburg IN 91 38 F 3 Top Fin 24:26.12 7:53/M
10 STEPHEN BARTLETT indianapolis IN 109 54 M 1 50-54 24:46.80 7:59/M
11 John Conner Kokomo IN 5 50 M 2 50-54 24:48.89 8:00/M
12 Andy Gudgeon Jeffersonville IN 37 27 M 1 25-29 24:55.32 8:02/M
13 Steve OKeefe 73 49 M 2 45-49 25:10.63 8:07/M
14 Alex Moseman Indianapolis IN 48 27 M 2 25-29 25:31.10 8:14/M
15 Anne McLaren Zionsville IN 70 26 F 1 25-29 25:41.72 8:17/M
16 Rebecca Way Indianapolis IN 1 35 F 1 35-39 25:53.93 8:21/M
17 Amanda Pickard Seymour IN 102 34 F 1 30-34 25:54.17 8:21/M
18 Claire Lueking Terre Haute IN 128 14 F 1 1-19 26:02.06 8:24/M
19 David Geeslin Indianapolis IN 89 51 M 3 50-54 26:08.18 8:26/M
20 Ed Eppler 60 48 M 3 45-49 26:14.31 8:28/M
21 Amanda Dorsett Carmel IN 61 37 F 2 35-39 26:17.50 8:29/M
22 Jean-luc Cattet Speedway IN 106 48 M 4 45-49 26:20.44 8:30/M
23 Emily Hileman Speedway IN 55 32 F 2 30-34 26:22.36 8:30/M
24 Tom Steinmetz 129 57 M 1 55-59 26:24.91 8:31/M
25 Jason Freeman 79 40 M 1 40-44 26:30.65 8:33/M
26 Ann Monaghan Brentwood TN 80 46 F 1 45-49 26:31.07 8:33/M
27 Samantha Bartucci 130 26 F 2 25-29 26:35.09 8:35/M
28 Eric Dombrowski 131 32 M 2 30-34 26:35.33 8:35/M
29 Shannen Reynolds Lafayette IN 84 24 F 1 20-24 26:38.02 8:35/M
30 Jeremy Robinson 83 27 M 3 25-29 26:38.30 8:35/M
31 Lucy MacDonald 50 27 F 3 25-29 26:41.65 8:36/M
32 Barb Stayton Indianapolis IN 66 62 F 1 60-64 26:49.16 8:39/M
33 Alisha Fekete Carmel IN 29 33 F 3 30-34 27:02.15 8:43/M
34 Olivia Hill Noblesville IN 104 31 F 4 30-34 27:03.00 8:44/M
35 Shane Paulson Indianapolis IN 45 25 M 4 25-29 27:05.42 8:44/M
36 Patti Brustad 15 44 F 1 40-44 27:14.62 8:47/M
37 MICHAEL FOLINO Bradenton FL 16 32 M 3 30-34 27:15.19 8:47/M
38 James Sullivan Greenwood IN 117 39 M 2 35-39 27:16.12 8:48/M
39 Clint Roberts 57 41 M 2 40-44 27:23.27 8:50/M
40 Seth Hileman Speedway IN 54 35 M 3 35-39 27:30.71 8:52/M
41 Saul Gonzalez 132 21 M 1 20-24 27:37.81 8:55/M
42 Kristi Lehmkuhl Lima OH 58 42 F 2 40-44 27:38.17 8:55/M
43 Brandi Rosenberger Centerville IN 9 42 F 3 40-44 27:40.62 8:55/M
44 Thomas Koepp Brownsburg IN 39 33 M 4 30-34 27:53.94 9:00/M
45 Cindy Hennette Greencastle IN 96 53 F 1 50-54 28:02.91 9:03/M
46 Shannon Sullivan 116 40 F 4 40-44 28:07.50 9:04/M
47 Leann Fruits Whitland IN 3 26 F 4 25-29 28:14.39 9:06/M
48 Matt Svenstrup Indianapolis IN 51 25 M 5 25-29 28:17.93 9:07/M
49 Jamie Lebeter Brownsburg IN 85 39 F 3 35-39 28:21.60 9:09/M
50 Bob Leenders 63 48 M 5 45-49 28:27.67 9:11/M
51 Robin Leenders Lexington IL 64 52 F 2 50-54 28:27.88 9:11/M
52 NOAH GREEN INDIANAPOLIS IN 81 17 M 1 1-19 28:36.00 9:14/M
53 Tracy Hill 23 40 F 5 40-44 28:46.60 9:17/M
54 Taylor Lueking Terre Haute IN 127 16 F 2 1-19 29:21.21 9:28/M
55 Randy Culp Carmel IN 26 49 M 6 45-49 29:33.87 9:32/M
56 Tabatha Wallace Coatesville IN 122 31 F 5 30-34 29:48.00 9:37/M
57 Jacy Schneider Westfield IN 17 35 F 4 35-39 30:10.61 9:44/M
58 Kristi Shaffer Amboy IN 24 49 F 2 45-49 30:12.00 9:45/M
59 Alex Everett 77 28 M 6 25-29 30:12.73 9:45/M
60 Megan Everett Plainfield IN 78 28 F 5 25-29 30:13.09 9:45/M
61 Angela Cole Indianapolis IN 22 50 F 3 50-54 30:14.81 9:45/M
62 Cara Sandlin Greenwood IN 38 25 F 6 25-29 30:26.57 9:49/M
63 Billy Payne Indianapolis IN 59 28 M 7 25-29 30:28.00 9:50/M
64 Lacrisha Clinton Avon IN 2 29 F 7 25-29 30:32.78 9:51/M
65 Thomas Gerow Indianapolis IN 27 27 M 8 25-29 30:34.34 9:52/M
66 Nick Allen Indianapolis IN 118 31 M 5 30-34 30:44.46 9:55/M
67 Holly Culp 25 49 F 3 45-49 30:53.17 9:58/M
68 Elina Voronovsky Indianapolis IN 47 28 F 8 25-29 31:51.96 10:16/M
69 Matt Snyder 46 26 M 9 25-29 31:52.10 10:17/M
70 Adam Cain 110 36 M 4 35-39 32:08.43 10:22/M
71 Arielle Larsen 135 23 F 2 20-24 32:49.47 10:35/M
72 Kim Nelson 75 43 F 6 40-44 33:03.25 10:40/M
73 Shane Kaisher Columbus IN 76 45 M 7 45-49 33:03.66 10:40/M
74 David Buddendeck Fishers IN 14 54 M 4 50-54 33:20.55 10:45/M
75 Emily Clossin 94 42 F 7 40-44 33:37.24 10:51/M
76 Amber Gabbard Dublin IN 12 36 F 5 35-39 33:39.42 10:51/M
77 Molly Baughman Fort Wayne IN 108 27 F 9 25-29 33:40.24 10:52/M
78 Katy Baughman Lafayette IN 107 29 F 10 25-29 33:40.34 10:52/M
79 Cheryl Miller Avon IN 36 50 F 4 50-54 33:46.84 10:54/M
80 Andrea Gilliam Indianapolis IN 72 26 F 11 25-29 34:18.99 11:04/M
81 Elijah Harter 71 24 M 2 20-24 34:19.17 11:04/M
82 Tamara Allen Indianapolis IN 82 41 F 8 40-44 34:23.06 11:05/M
83 Lucy Whitehead 125 35 F 6 35-39 35:09.65 11:20/M
84 Matt Keller Pittsboro IN 126 35 M 5 35-39 35:09.68 11:20/M
85 Jon Knight 112 50 M 5 50-54 35:09.95 11:20/M
86 Jessica Vidimos Brownsburg IN 8 28 F 12 25-29 35:11.44 11:21/M
87 Matt Kinley 133 32 M 6 30-34 35:12.74 11:21/M
88 Kristy Allen Indianapolis IN 7 32 F 6 30-34 35:50.94 11:34/M
89 Bob Sunman Indianapolis IN 65 65 M 1 65-99 35:59.79 11:36/M
90 Gary Whitney Richmond IN 115 61 M 1 60-64 37:26.95 12:05/M
91 Nicole Richardson Noblesville IN 56 38 F 7 35-39 37:39.11 12:09/M
92 Susan Skelton Avon IN 13 51 F 5 50-54 37:49.67 12:12/M
93 Anna Bogun Fort Wayne IN 67 27 F 13 25-29 38:00.61 12:15/M
94 Michelle Cain Fishers IN 111 34 F 7 30-34 38:02.87 12:16/M
95 Michael Phares 18 49 M 8 45-49 38:07.88 12:18/M
96 Anita Phares Marshall IL 19 44 F 9 40-44 38:08.31 12:18/M
97 Michelle Fuentes Hammond IN 32 48 F 4 45-49 38:10.93 12:19/M
98 Jessica Matchett 134 31 F 8 30-34 38:15.89 12:20/M
99 Carol Merchiers 52 41 F 10 40-44 38:21.27 12:22/M
100 Curtis Saunders 34 32 M 7 30-34 40:02.64 12:55/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
101 Myschel Saunders Brownsburg IN 35 31 F 9 30-34 40:02.88 12:55/M
102 Sara Garza 137 15 F 3 1-19 40:03.39 12:55/M
103 Amy McDaniels Springfield IL 124 31 F 10 30-34 40:06.57 12:56/M
104 Missy Conner 4 49 F 5 45-49 40:06.72 12:56/M
105 Brittany Todd Indianapolis IN 105 24 F 3 20-24 43:10.38 13:55/M
106 Amanda Elizondo Indianapolis IN 33 38 F 8 35-39 43:10.93 13:55/M
107 Darlene Spicer Richmond IN 30 45 F 6 45-49 43:36.34 14:04/M
108 Leah Colvin 42 36 F 9 35-39 44:14.53 14:16/M
109 Josh Colvin Marion IN 43 41 M 3 40-44 44:15.31 14:16/M
110 Kristi Weaver New Market IN 11 47 F 7 45-49 44:27.51 14:20/M
111 Tina Ostrom Crown Point IN 31 47 F 8 45-49 44:31.34 14:22/M
112 Jane Knight Indianapolis IN 113 53 F 6 50-54 44:56.23 14:30/M
113 Holly Geeslin 88 51 F 7 50-54 45:37.61 14:43/M
114 Jennifer Novello 68 33 F 11 30-34 48:43.12 15:43/M
115 Sarah Janisewski 44 25 F 14 25-29 48:43.22 15:43/M
116 Star Schipp Middletown IN 99 54 F 8 50-54 48:53.87 15:46/M
117 Tish York 119 37 F 10 35-39 49:02.18 15:49/M
118 Andrea Spencer New Palestine IN 120 38 F 11 35-39 49:03.08 15:49/M
119 Paul Kelley-Jones 92 54 M 6 50-54 49:09.75 15:51/M
120 T. Denise Kelley-Jones Pendleton IN 93 56 F 1 55-59 49:10.08 15:52/M
121 Kimberly Prince Carmel IN 98 44 F 11 40-44 49:29.12 15:58/M
122 Mark Owens noblesville IN 21 41 M 4 40-44 49:33.04 15:59/M
123 Tracy Owens 20 37 F 12 35-39 49:33.71 15:59/M
124 Vykki Ravo 100 46 F 9 45-49 50:32.86 16:18/M
125 Stephen Rechtien florissant MO 101 62 M 2 60-64 50:33.79 16:18/M
126 Donnis Abston Crawfordsville IN 6 47 F 10 45-49 57:34.48 18:34/M

Upcoming Races