2017 Angry Turkey Overall & Age Group

Scroll down for Age Group Results





2017 Angry Turkey XC


Overall Finish List


November 18, 2017




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org


5k


Kids 1.12 KM Run

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 Simone Bender Avon IN 677 10 F 1 10-11 5:38.41 8:03/M
2 Nolan Pierce Indianapolis IN 144 7 M 1 6- 7 5:38.43 8:03/M
3 Olivia Champine PLAINFIELD IN 632 9 F 1 8- 9 6:11.29 8:50/M
4 Hayden Oconnor Indianapolis IN 2406 9 F 2 8- 9 6:34.66 9:23/M
5 Ashdyn Greathouse Avon 17663 5 F 1 0- 5 7:18.53 10:26/M
6 Vinh Thurmond Lititz PA 496 5 M 1 0- 5 7:59.45 11:24/M
7 Kaitlyn Harger Indianapolis IN 2403 9 F 3 8- 9 8:02.41 11:29/M
8 Leighton Oconnor Indianapolis 2407 6 F 1 6- 7 8:02.79 11:29/M
9 Vu Thurmond Lititz PA 497 3 M 2 0- 5 11:10.10 15:57/M
10 Lisa Thurmond Camby IN 500 5 F 2 0- 5 11:27.37 16:21/M
Top  

5k

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 Brandon Welti Avon IN 880 30 M 1 Top Fin 17:22.93 5:36/M
2 Joseph Baer Anderson IN 36 49 M 2 Top Fin 19:15.80 6:13/M
3 Mark Scott Indianapolis IN 2402 44 M 3 Top Fin 19:24.36 6:15/M
4 Riley Keller Anderson IN 2386 14 M 1 0-14 20:27.05 6:36/M
5 Nick Tarvin Westfield IN 897 34 M 1 30-39 20:48.48 6:43/M
6 Meghan Mulroy Lafayette IN 146 23 F 1 Top Fin 20:58.89 6:46/M
7 Henry Balagtas West Lafayette IN 2397 13 M 2 0-14 20:59.68 6:46/M
8 Brendon Glass Indianapolis IN 886 17 M 1 15-19 21:01.87 6:47/M
9 Mike Williams PLAINFIELD IN 2441 47 M 1 40-49 21:11.71 6:50/M
10 Brandon Eiler Greenfield IN 2387 33 M 2 30-39 21:19.85 6:53/M
11 Rick Davidson Marshall IL 2388 45 M 2 40-49 21:22.73 6:54/M
12 Wendy Garvin indianapolis IN 2385 47 F 2 Top Fin 21:39.97 6:59/M
13 Cory Sengsanith WEST LAFAYETTE IN 38 45 M 3 40-49 21:59.38 7:05/M
14 Hope Erbach LEBANON OH 658 14 F 3 Top Fin 22:06.37 7:08/M
15 Ben Hochgesang Avon IN 477 14 M 3 0-14 22:48.69 7:21/M
16 Derek Garzinski Avon IN 1035 17 M 2 15-19 22:53.39 7:23/M
17 Adam Hook Plainfield IN 2404 33 M 3 30-39 22:56.09 7:24/M
18 Savanna Mills Plainfield IN 2405 18 F 1 15-19 22:56.13 7:24/M
19 Dominic Vernengo Plainfield IN 881 46 M 4 40-49 22:59.24 7:25/M
20 Derek Karmolinski INDIANAPOLIS IN 1033 17 M 3 15-19 23:13.79 7:29/M
21 Cara Karmolinski INDIANAPOLIS IN 1032 15 F 2 15-19 23:16.63 7:30/M
22 Paul Kelley-Jones Pendleton IN 2391 56 M 1 50-59 23:21.52 7:32/M
23 Trenton Dyer INDIANAPOLIS IN 657 12 M 4 0-14 23:24.28 7:33/M
24 Molly Williams PLAINFIELD IN 652 12 F 1 0-14 23:25.25 7:33/M
25 Evan Sengsanith West Lafayette IN 1050 13 M 5 0-14 23:39.50 7:38/M
26 Leon Champine Plainfield IN 611 43 M 5 40-49 23:43.69 7:39/M
27 Richard Abrahamson West Lafayette IN 2384 49 M 6 40-49 24:08.84 7:47/M
28 Edward Kim West Lafayette IN 2390 13 M 6 0-14 24:10.75 7:48/M
29 Neil Smith Martinsville IN 2398 35 M 4 30-39 24:14.15 7:49/M
30 David Cravotta Plainfield IN 255 38 M 5 30-39 24:22.54 7:52/M
31 Jon Goff Floyd Knobs 2408 24 M 1 20-29 24:32.80 7:55/M
32 Carter Pierce Indianapolis IN 143 11 M 7 0-14 24:39.60 7:57/M
33 Katherine Tarvin Westfield IN 412 32 F 1 30-39 24:43.98 7:58/M
34 Robert Maar Plainfield IN 413 44 M 7 40-49 24:55.45 8:02/M
35 Rob Scott Brownsburg IN 30 34 M 6 30-39 25:03.71 8:05/M
36 Kaelina Matthews Indianaoplis IN 899 10 F 2 0-14 25:14.95 8:08/M
37 Brian Matthews Indianapolis IN 898 42 M 8 40-49 25:15.33 8:09/M
38 Emily Conley Lafayette IN 887 40 F 1 40-49 25:20.13 8:10/M
39 MARK TENNISON DANVILLE IN 864 49 M 9 40-49 25:49.22 8:20/M
40 Jean Lampert Indianapolis IN 483 59 F 1 50-59 25:55.61 8:22/M
41 Kyle Beimfohr Avon IN 35 44 M 10 40-49 25:56.98 8:22/M
42 Gregg DeLong Cicero IN 1038 56 M 2 50-59 26:04.72 8:25/M
43 Teresa Clark West Lafayette IN 2382 49 F 2 40-49 26:14.02 8:28/M
44 Beck Rich Greenwood IN 410 11 M 8 0-14 26:16.90 8:28/M
45 Kettie Mothersead Avon IN 404 50 F 2 50-59 26:20.20 8:30/M
46 Michael Allsop Midland MI 1039 51 M 3 50-59 26:27.74 8:32/M
47 Jeff Eggert Indianapolis IN 401 51 M 4 50-59 26:32.91 8:34/M
48 Ellie Lo Indianapolis IN 879 12 F 3 0-14 26:37.58 8:35/M
49 David Bradley Indianapolis IN 149 51 M 5 50-59 26:39.85 8:36/M
50 Rebecca Dobbins Greenwood IN 884 33 F 2 30-39 26:47.65 8:38/M
51 Matthew Allsop NORTH LIBERTY IN 1043 21 M 2 20-29 26:51.61 8:40/M
52 William Workman ZIONSVILLE IN 671 6 M 9 0-14 26:52.62 8:40/M
53 Scott Workman Indianapolis IN 669 43 M 11 40-49 27:06.04 8:45/M
54 STEPHEN BARTLETT indianapolis IN 2392 56 M 6 50-59 27:07.53 8:45/M
55 Hilary Eppley Avon IN 673 48 F 3 40-49 27:10.87 8:46/M
56 Lauren Bailey Indianapolis IN 147 36 F 3 30-39 27:21.70 8:49/M
57 Keith Baughman Indianapolis IN 2383 49 M 12 40-49 27:31.64 8:53/M
58 Quinn Murray Avon IN 675 9 M 10 0-14 27:32.68 8:53/M
59 James Thurmond Lititz PA 490 44 M 13 40-49 27:40.75 8:55/M
60 Matthew Pierce Indianapolis IN 135 40 M 14 40-49 27:47.41 8:58/M
61 Steve Pekarek West Lafayette IN 873 48 M 15 40-49 27:49.87 8:58/M
62 evan wolff carmel IN 2401 41 M 16 40-49 28:13.85 9:06/M
63 Wendy Lo Indianapolis IN 878 38 F 4 30-39 28:21.00 9:09/M
64 Leah Roach SPEEDWAY IN 888 29 F 1 20-29 28:46.21 9:17/M
65 Jonnette Garske Greenwood IN 863 28 F 2 20-29 29:22.68 9:28/M
66 Vernie Criswell Delphi IN 650 65 M 1 60-99 29:25.22 9:29/M
67 sandra Hochgesang Avon IN 416 42 F 4 40-49 29:25.62 9:29/M
68 Trisha Hengemuhle AVON IN 851 26 F 3 20-29 29:31.38 9:31/M
69 Laura Scott Brownsburg IN 23 33 F 5 30-39 29:43.06 9:35/M
70 Pat Roberts Milton FL 2395 57 M 7 50-59 29:55.68 9:39/M
71 Benjamin Holloway Plainfield IN 402 41 M 17 40-49 29:59.83 9:40/M
72 John Watson Indianapolis IN 836 55 M 8 50-59 30:03.65 9:42/M
73 Greg Gasta Indianapolis IN 145 47 M 18 40-49 30:05.78 9:42/M
74 Jamey Johnson Indianapolis IN 406 41 F 5 40-49 30:09.47 9:44/M
75 Evie DeRuby Danville IN 713 12 F 4 0-14 30:12.07 9:45/M
76 Tricia Wadley Avon IN 69 41 F 6 40-49 30:21.51 9:47/M
77 Annette Wadley Avon IN 70 13 F 5 0-14 30:22.53 9:48/M
78 John Adams Indianapolis IN 18 44 M 19 40-49 30:24.83 9:48/M
79 Eleanor Jones Terre Haute IN 869 26 F 4 20-29 30:45.56 9:55/M
80 Cameron Smock Plainfield IN 867 22 M 3 20-29 30:46.78 9:55/M
81 Maria Whitfield Indianapolis IN 400 22 F 5 20-29 31:03.88 10:01/M
82 Unknown Partic. 789 789 0 M 11 0-14 31:04.04 10:01/M
83 Brennan Stults Avon IN 19 32 M 7 30-39 31:07.96 10:02/M
84 Tyler Sisk Avon IN 408 14 M 12 0-14 31:08.70 10:03/M
85 Mia Hernandez LAFAYETTE IN 893 11 F 6 0-14 31:12.58 10:04/M
86 Christopher Pedrick BROWNSBURG IN 659 33 M 8 30-39 31:17.96 10:05/M
87 Kyra Holloway BROWNSBURG IN 724 13 F 7 0-14 31:18.89 10:06/M
88 Rozlyn Hernandez Lafayette IN 891 43 F 7 40-49 31:33.64 10:11/M
89 Rachael Broadus Valparaiso IN 2415 23 F 6 20-29 32:04.43 10:21/M
90 Alisha Moore Avon IN 122 31 F 6 30-39 32:05.84 10:21/M
91 Michael Amstadt Plainfield IN 407 50 M 9 50-59 32:14.71 10:24/M
92 Randal Karmolinski Indianapolis IN 900 57 M 10 50-59 32:46.00 10:34/M
93 Jackson Hernandez LAFAYETTE IN 892 15 M 4 15-19 32:56.46 10:37/M
94 Andi McGreevy Indianapolis IN 894 31 F 7 30-39 33:36.76 10:50/M
95 Shelly Vernengo Plainfield IN 882 45 F 8 40-49 33:41.82 10:52/M
96 Amanda Frain Indianapolis IN 862 32 F 8 30-39 33:54.17 10:56/M
97 Kimberly Martin Indianapolis IN 896 49 F 9 40-49 33:59.61 10:58/M
98 Gisele Westfall CAMBY IN 868 13 F 8 0-14 34:05.41 11:00/M
99 Steven Keptner MIDLAND MI 1045 20 M 4 20-29 34:45.85 11:13/M
100 Corey Bender avon IN 676 46 M 20 40-49 34:46.88 11:13/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
101 Anna Allsop MIDLAND MI 1044 19 F 3 15-19 34:47.32 11:13/M
102 Virginie Adams Indianapolis INDIANA 411 27 F 7 20-29 35:00.22 11:17/M
103 Emily Prosise Bloomington IN 498 30 F 9 30-39 35:23.55 11:25/M
104 Angie Tucker Lafayette IN 876 44 F 10 40-49 35:33.01 11:28/M
105 Patrice Bradley Indianapolis IN 215 51 F 3 50-59 35:43.03 11:31/M
106 Bill Crane Plainfield IN 872 60 M 2 60-99 35:46.21 11:32/M
107 Hannah Winn Indianapolis IN 405 13 F 9 0-14 35:46.32 11:32/M
108 Madeline Champine PLAINFIELD IN 2246 13 F 10 0-14 35:46.92 11:32/M
109 Rosie Hughes Pittsboro IN 883 67 F 1 60-99 35:50.11 11:34/M
110 Mark Rich Greenwood IN 409 47 M 21 40-49 36:09.25 11:40/M
111 Paula Oesterle Carmel IN 2396 48 F 11 40-49 36:38.00 11:49/M
112 Unknown Partic. 2348 2348 0 M 13 0-14 36:38.18 11:49/M
113 Nathaniel Rainey Terre Haute IN 1034 27 M 5 20-29 36:59.04 11:56/M
114 Jamie Simpson Terre Haute IN 637 50 F 4 50-59 38:51.62 12:32/M
115 Ray Kunkel Greenwood IN 885 39 M 9 30-39 39:02.31 12:35/M
116 Mike McGreevy Indianapolis IN 895 30 M 10 30-39 39:09.79 12:38/M
117 Kaden Wise Columbus IN 871 15 M 5 15-19 39:57.25 12:53/M
118 Amanda Foldenauer Columbus IN 2393 32 F 10 30-39 40:21.26 13:01/M
119 Ava Thurmond Lititz PA 493 8 F 11 0-14 41:54.87 13:31/M
120 Nga Vu lititz PA 488 45 F 12 40-49 41:59.24 13:33/M
121 Mike Allsop SPENCERVILLE OH 1042 27 M 6 20-29 41:59.30 13:33/M
122 Logan Konecky Indianapolis IN 485 12 M 14 0-14 42:22.61 13:40/M
123 Ryan Konecky Indianapolis IN 484 43 M 22 40-49 42:28.15 13:42/M
124 Braden Lanter Terre Haute IN 1051 29 M 7 20-29 42:30.91 13:43/M
125 Shannon Workman ZIONSVILLE IN 672 41 F 13 40-49 42:36.91 13:45/M
126 Bob Sunman INDIANAPOLIS IN 636 67 M 3 60-99 42:42.31 13:46/M
127 Mark Zerr NOBLESVILLE IN 65 49 M 23 40-49 43:00.22 13:52/M
128 Rodney Tucker LAFAYETTE IN 877 48 M 24 40-49 43:05.05 13:54/M
129 Christina Jennings Westfield IN 666 33 F 11 30-39 44:12.44 14:15/M
130 John Keeler Avon IN 480 32 M 11 30-39 44:19.59 14:18/M
131 Tatyana Taake MOORESVILLE IN 481 25 F 8 20-29 44:20.04 14:18/M
132 Zoe Thurmond Lititz PA 495 6 F 12 0-14 46:09.54 14:53/M
133 Beth Allsop NORTH LIBERTY IN 1041 51 F 5 50-59 46:53.28 15:07/M
134 Bill Thurmond Camby IN 494 48 M 25 40-49 48:22.73 15:36/M
135 Curtis Smock Plainfield IN 865 55 M 11 50-59 48:39.69 15:42/M
136 Monica Smock PLAINFIELD IN 866 51 F 6 50-59 49:04.68 15:50/M
137 Unknown Partic. 829 829 0 M 15 0-14 49:38.61 16:01/M
138 Unknown Partic. 835 835 0 M 16 0-14 49:38.61 16:01/M
139 Unknown Partic. 807 807 0 M 17 0-14 49:38.96 16:01/M
140 Mandy Schnake Greenwood IN 414 42 F 14 40-49 49:46.45 16:03/M
141 Elle Schnake GREENWOOD IN 415 10 F 13 0-14 49:46.72 16:03/M
142 Eric Stockberger Covington IN 660 47 M 26 40-49 49:50.23 16:05/M
143 Brittanie Swain Mooresville IN 42 22 F 9 20-29 50:12.36 16:12/M
144 Evan Porter Muncie IN 479 3 M 18 0-14 51:26.96 16:35/M
145 David Porter Muncie IN 478 37 M 12 30-39 51:27.82 16:36/M
146 Carrie Dockery Hall Arcadia IN 487 39 F 12 30-39 51:51.64 16:44/M
147 Stella Moore Indianapolis IN 679 48 F 15 40-49 52:02.57 16:47/M
148 T. Denise Kelley-Jones Pendleton IN 2389 58 F 7 50-59 52:29.81 16:56/M
149 Lisa Seyffarth AVON IN 185 30 F 13 30-39 54:15.38 17:30/M
150 Alysson Baise Avon IN 644 31 F 14 30-39 54:15.44 17:30/M
151 Shelley Young Avon IN 645 36 F 15 30-39 54:16.02 17:30/M
152 Charlie Ricker Terre Haute IN 2378 27 M 8 20-29 54:27.30 17:34/M
153 Sarah Rose terre haute IN 2380 27 F 10 20-29 54:30.52 17:35/M
154 Beth Gootee Indianapolis IN 2381 47 F 16 40-49 55:11.15 17:48/M
155 Jenny Rogers Elletsville 2409 45 F 17 40-49 55:43.66 17:58/M
156 Hilary Thurmond Camby IN 501 71 F 2 60-99 57:56.39 18:41/M
157 Jana Chain BARGERSVILLE IN 2399 55 F 8 50-59 59:27.47 19:11/M
158 Stacia Siefert Kokomo IN 502 47 F 18 40-49 1:03:44.97 20:34/M





2017 Angry Turkey XC


Age Group Results


November 18, 2017




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org

Kids 1.12 KM Run

Female 5 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ashdyn Greathouse Avon 17663 5 5 7:18.53 10:26/M
2 Lisa Thurmond Camby IN 500 5 10 11:27.37 16:21/M
 

Female 6 to 7

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Leighton Oconnor Indianapolis 2407 6 8 8:02.79 11:29/M
 

Female 8 to 9

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Olivia Champine PLAINFIELD IN 632 9 3 6:11.29 8:50/M
2 Hayden Oconnor Indianapolis IN 2406 9 4 6:34.66 9:23/M
3 Kaitlyn Harger Indianapolis IN 2403 9 7 8:02.41 11:29/M
 

Female 10 to 11

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Simone Bender Avon IN 677 10 1 5:38.41 8:03/M
 

Male 5 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Vinh Thurmond Lititz PA 496 5 6 7:59.45 11:24/M
2 Vu Thurmond Lititz PA 497 3 9 11:10.10 15:57/M
 

Male 6 to 7

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nolan Pierce Indianapolis IN 144 7 2 5:38.43 8:03/M
 

5k

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Meghan Mulroy Lafayette IN 146 23 6 20:58.89 6:46/M
2 Wendy Garvin indianapolis IN 2385 47 12 21:39.97 6:59/M
3 Hope Erbach LEBANON OH 658 14 14 22:06.37 7:08/M
 

Female 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Molly Williams PLAINFIELD IN 652 12 24 23:25.25 7:33/M
2 Kaelina Matthews Indianaoplis IN 899 10 36 25:14.95 8:08/M
3 Ellie Lo Indianapolis IN 879 12 48 26:37.58 8:35/M
4 Evie DeRuby Danville IN 713 12 75 30:12.07 9:45/M
5 Annette Wadley Avon IN 70 13 77 30:22.53 9:48/M
6 Mia Hernandez LAFAYETTE IN 893 11 85 31:12.58 10:04/M
7 Kyra Holloway BROWNSBURG IN 724 13 87 31:18.89 10:06/M
8 Gisele Westfall CAMBY IN 868 13 98 34:05.41 11:00/M
9 Hannah Winn Indianapolis IN 405 13 107 35:46.32 11:32/M
10 Madeline Champine PLAINFIELD IN 2246 13 108 35:46.92 11:32/M
11 Ava Thurmond Lititz PA 493 8 119 41:54.87 13:31/M
12 Zoe Thurmond Lititz PA 495 6 132 46:09.54 14:53/M
13 Elle Schnake GREENWOOD IN 415 10 141 49:46.72 16:03/M
 

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Savanna Mills Plainfield IN 2405 18 18 22:56.13 7:24/M
2 Cara Karmolinski INDIANAPOLIS IN 1032 15 21 23:16.63 7:30/M
3 Anna Allsop MIDLAND MI 1044 19 101 34:47.32 11:13/M
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Leah Roach SPEEDWAY IN 888 29 64 28:46.21 9:17/M
2 Jonnette Garske Greenwood IN 863 28 65 29:22.68 9:28/M
3 Trisha Hengemuhle AVON IN 851 26 68 29:31.38 9:31/M
4 Eleanor Jones Terre Haute IN 869 26 79 30:45.56 9:55/M
5 Maria Whitfield Indianapolis IN 400 22 81 31:03.88 10:01/M
6 Rachael Broadus Valparaiso IN 2415 23 89 32:04.43 10:21/M
7 Virginie Adams Indianapolis INDIANA 411 27 102 35:00.22 11:17/M
8 Tatyana Taake MOORESVILLE IN 481 25 131 44:20.04 14:18/M
9 Brittanie Swain Mooresville IN 42 22 143 50:12.36 16:12/M
10 Sarah Rose terre haute IN 2380 27 153 54:30.52 17:35/M
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Katherine Tarvin Westfield IN 412 32 33 24:43.98 7:58/M
2 Rebecca Dobbins Greenwood IN 884 33 50 26:47.65 8:38/M
3 Lauren Bailey Indianapolis IN 147 36 56 27:21.70 8:49/M
4 Wendy Lo Indianapolis IN 878 38 63 28:21.00 9:09/M
5 Laura Scott Brownsburg IN 23 33 69 29:43.06 9:35/M
6 Alisha Moore Avon IN 122 31 90 32:05.84 10:21/M
7 Andi McGreevy Indianapolis IN 894 31 94 33:36.76 10:50/M
8 Amanda Frain Indianapolis IN 862 32 96 33:54.17 10:56/M
9 Emily Prosise Bloomington IN 498 30 103 35:23.55 11:25/M
10 Amanda Foldenauer Columbus IN 2393 32 118 40:21.26 13:01/M
11 Christina Jennings Westfield IN 666 33 129 44:12.44 14:15/M
12 Carrie Dockery Hall Arcadia IN 487 39 146 51:51.64 16:44/M
13 Lisa Seyffarth AVON IN 185 30 149 54:15.38 17:30/M
14 Alysson Baise Avon IN 644 31 150 54:15.44 17:30/M
15 Shelley Young Avon IN 645 36 151 54:16.02 17:30/M
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Emily Conley Lafayette IN 887 40 38 25:20.13 8:10/M
2 Teresa Clark West Lafayette IN 2382 49 43 26:14.02 8:28/M
3 Hilary Eppley Avon IN 673 48 55 27:10.87 8:46/M
4 sandra Hochgesang Avon IN 416 42 67 29:25.62 9:29/M
5 Jamey Johnson Indianapolis IN 406 41 74 30:09.47 9:44/M
6 Tricia Wadley Avon IN 69 41 76 30:21.51 9:47/M
7 Rozlyn Hernandez Lafayette IN 891 43 88 31:33.64 10:11/M
8 Shelly Vernengo Plainfield IN 882 45 95 33:41.82 10:52/M
9 Kimberly Martin Indianapolis IN 896 49 97 33:59.61 10:58/M
10 Angie Tucker Lafayette IN 876 44 104 35:33.01 11:28/M
11 Paula Oesterle Carmel IN 2396 48 111 36:38.00 11:49/M
12 Nga Vu lititz PA 488 45 120 41:59.24 13:33/M
13 Shannon Workman ZIONSVILLE IN 672 41 125 42:36.91 13:45/M
14 Mandy Schnake Greenwood IN 414 42 140 49:46.45 16:03/M
15 Stella Moore Indianapolis IN 679 48 147 52:02.57 16:47/M
16 Beth Gootee Indianapolis IN 2381 47 154 55:11.15 17:48/M
17 Jenny Rogers Elletsville 2409 45 155 55:43.66 17:58/M
18 Stacia Siefert Kokomo IN 502 47 158 1:03:44.97 20:34/M
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jean Lampert Indianapolis IN 483 59 40 25:55.61 8:22/M
2 Kettie Mothersead Avon IN 404 50 45 26:20.20 8:30/M
3 Patrice Bradley Indianapolis IN 215 51 105 35:43.03 11:31/M
4 Jamie Simpson Terre Haute IN 637 50 114 38:51.62 12:32/M
5 Beth Allsop NORTH LIBERTY IN 1041 51 133 46:53.28 15:07/M
6 Monica Smock PLAINFIELD IN 866 51 136 49:04.68 15:50/M
7 T. Denise Kelley-Jones Pendleton IN 2389 58 148 52:29.81 16:56/M
8 Jana Chain BARGERSVILLE IN 2399 55 157 59:27.47 19:11/M
 

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rosie Hughes Pittsboro IN 883 67 109 35:50.11 11:34/M
2 Hilary Thurmond Camby IN 501 71 156 57:56.39 18:41/M
 

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brandon Welti Avon IN 880 30 1 17:22.93 5:36/M
2 Joseph Baer Anderson IN 36 49 2 19:15.80 6:13/M
3 Mark Scott Indianapolis IN 2402 44 3 19:24.36 6:15/M
 

Male 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Riley Keller Anderson IN 2386 14 4 20:27.05 6:36/M
2 Henry Balagtas West Lafayette IN 2397 13 7 20:59.68 6:46/M
3 Ben Hochgesang Avon IN 477 14 15 22:48.69 7:21/M
4 Trenton Dyer INDIANAPOLIS IN 657 12 23 23:24.28 7:33/M
5 Evan Sengsanith West Lafayette IN 1050 13 25 23:39.50 7:38/M
6 Edward Kim West Lafayette IN 2390 13 28 24:10.75 7:48/M
7 Carter Pierce Indianapolis IN 143 11 32 24:39.60 7:57/M
8 Beck Rich Greenwood IN 410 11 44 26:16.90 8:28/M
9 William Workman ZIONSVILLE IN 671 6 52 26:52.62 8:40/M
10 Quinn Murray Avon IN 675 9 58 27:32.68 8:53/M
11 Unknown Partic. 789 789 0 82 31:04.04 10:01/M
12 Tyler Sisk Avon IN 408 14 84 31:08.70 10:03/M
13 Unknown Partic. 2348 2348 0 112 36:38.18 11:49/M
14 Logan Konecky Indianapolis IN 485 12 122 42:22.61 13:40/M
15 Unknown Partic. 829 829 0 137 49:38.61 16:01/M
16 Unknown Partic. 835 835 0 138 49:38.61 16:01/M
17 Unknown Partic. 807 807 0 139 49:38.96 16:01/M
18 Evan Porter Muncie IN 479 3 144 51:26.96 16:35/M
 

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brendon Glass Indianapolis IN 886 17 8 21:01.87 6:47/M
2 Derek Garzinski Avon IN 1035 17 16 22:53.39 7:23/M
3 Derek Karmolinski INDIANAPOLIS IN 1033 17 20 23:13.79 7:29/M
4 Jackson Hernandez LAFAYETTE IN 892 15 93 32:56.46 10:37/M
5 Kaden Wise Columbus IN 871 15 117 39:57.25 12:53/M
 

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jon Goff Floyd Knobs 2408 24 31 24:32.80 7:55/M
2 Matthew Allsop NORTH LIBERTY IN 1043 21 51 26:51.61 8:40/M
3 Cameron Smock Plainfield IN 867 22 80 30:46.78 9:55/M
4 Steven Keptner MIDLAND MI 1045 20 99 34:45.85 11:13/M
5 Nathaniel Rainey Terre Haute IN 1034 27 113 36:59.04 11:56/M
6 Mike Allsop SPENCERVILLE OH 1042 27 121 41:59.30 13:33/M
7 Braden Lanter Terre Haute IN 1051 29 124 42:30.91 13:43/M
8 Charlie Ricker Terre Haute IN 2378 27 152 54:27.30 17:34/M
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nick Tarvin Westfield IN 897 34 5 20:48.48 6:43/M
2 Brandon Eiler Greenfield IN 2387 33 10 21:19.85 6:53/M
3 Adam Hook Plainfield IN 2404 33 17 22:56.09 7:24/M
4 Neil Smith Martinsville IN 2398 35 29 24:14.15 7:49/M
5 David Cravotta Plainfield IN 255 38 30 24:22.54 7:52/M
6 Rob Scott Brownsburg IN 30 34 35 25:03.71 8:05/M
7 Brennan Stults Avon IN 19 32 83 31:07.96 10:02/M
8 Christopher Pedrick BROWNSBURG IN 659 33 86 31:17.96 10:05/M
9 Ray Kunkel Greenwood IN 885 39 115 39:02.31 12:35/M
10 Mike McGreevy Indianapolis IN 895 30 116 39:09.79 12:38/M
11 John Keeler Avon IN 480 32 130 44:19.59 14:18/M
12 David Porter Muncie IN 478 37 145 51:27.82 16:36/M
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mike Williams PLAINFIELD IN 2441 47 9 21:11.71 6:50/M
2 Rick Davidson Marshall IL 2388 45 11 21:22.73 6:54/M
3 Cory Sengsanith WEST LAFAYETTE IN 38 45 13 21:59.38 7:05/M
4 Dominic Vernengo Plainfield IN 881 46 19 22:59.24 7:25/M
5 Leon Champine Plainfield IN 611 43 26 23:43.69 7:39/M
6 Richard Abrahamson West Lafayette IN 2384 49 27 24:08.84 7:47/M
7 Robert Maar Plainfield IN 413 44 34 24:55.45 8:02/M
8 Brian Matthews Indianapolis IN 898 42 37 25:15.33 8:09/M
9 MARK TENNISON DANVILLE IN 864 49 39 25:49.22 8:20/M
10 Kyle Beimfohr Avon IN 35 44 41 25:56.98 8:22/M
11 Scott Workman Indianapolis IN 669 43 53 27:06.04 8:45/M
12 Keith Baughman Indianapolis IN 2383 49 57 27:31.64 8:53/M
13 James Thurmond Lititz PA 490 44 59 27:40.75 8:55/M
14 Matthew Pierce Indianapolis IN 135 40 60 27:47.41 8:58/M
15 Steve Pekarek West Lafayette IN 873 48 61 27:49.87 8:58/M
16 evan wolff carmel IN 2401 41 62 28:13.85 9:06/M
17 Benjamin Holloway Plainfield IN 402 41 71 29:59.83 9:40/M
18 Greg Gasta Indianapolis IN 145 47 73 30:05.78 9:42/M
19 John Adams Indianapolis IN 18 44 78 30:24.83 9:48/M
20 Corey Bender avon IN 676 46 100 34:46.88 11:13/M
21 Mark Rich Greenwood IN 409 47 110 36:09.25 11:40/M
22 Ryan Konecky Indianapolis IN 484 43 123 42:28.15 13:42/M
23 Mark Zerr NOBLESVILLE IN 65 49 127 43:00.22 13:52/M
24 Rodney Tucker LAFAYETTE IN 877 48 128 43:05.05 13:54/M
25 Bill Thurmond Camby IN 494 48 134 48:22.73 15:36/M
26 Eric Stockberger Covington IN 660 47 142 49:50.23 16:05/M
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Paul Kelley-Jones Pendleton IN 2391 56 22 23:21.52 7:32/M
2 Gregg DeLong Cicero IN 1038 56 42 26:04.72 8:25/M
3 Michael Allsop Midland MI 1039 51 46 26:27.74 8:32/M
4 Jeff Eggert Indianapolis IN 401 51 47 26:32.91 8:34/M
5 David Bradley Indianapolis IN 149 51 49 26:39.85 8:36/M
6 STEPHEN BARTLETT indianapolis IN 2392 56 54 27:07.53 8:45/M
7 Pat Roberts Milton FL 2395 57 70 29:55.68 9:39/M
8 John Watson Indianapolis IN 836 55 72 30:03.65 9:42/M
9 Michael Amstadt Plainfield IN 407 50 91 32:14.71 10:24/M
10 Randal Karmolinski Indianapolis IN 900 57 92 32:46.00 10:34/M
11 Curtis Smock Plainfield IN 865 55 135 48:39.69 15:42/M
 

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Vernie Criswell Delphi IN 650 65 66 29:25.22 9:29/M
2 Bill Crane Plainfield IN 872 60 106 35:46.21 11:32/M
3 Bob Sunman INDIANAPOLIS IN 636 67 126 42:42.31 13:46/M