2017 Fit-Fest Age Group Results

Thanks for Supporting 2017 Fit-Fest





2017 Fit-Fest


Age Group Results


August 19, 2017




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org



Men: Top Finishers 0- 0 1-19 20-24 30-34 40-44 60-64 65-69

Women: Top Finishers 1-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

5k

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Erica Kegley 444 29 1 20:57.65 6:45/M
2 Sarah Walker 691 39 2 22:31.50 7:16/M
3 Kate Fischer 347 38 4 23:24.86 7:33/M
Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Felicia Sanders Carmel IN 680 14 18 28:08.76 9:05/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Janelle Ray 581 24 6 26:27.67 8:32/M
2 Grace Herndon 362 22 22 31:32.45 10:10/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Julia Roberts 636 28 8 26:37.26 8:35/M
2 Margaret Glide 353 27 26 36:27.67 11:45/M
3 Kelset Green 357 25 33 41:02.15 13:14/M
4 Myranda Smith 686 29 34 42:39.56 13:45/M
5 Letnne Manuel 693 28 35 43:26.03 14:01/M
6 Kristen Marshall 542 29 39 50:31.95 16:18/M
7 Emily Golding 356 29 42 54:42.62 17:39/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lydia Gross McCordsville IN 358 34 13 27:15.13 8:47/M
2 Stephanie Krupski 604 33 20 29:07.25 9:24/M
3 Nikeeta Kheradia 517 32 44 54:46.21 17:40/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tiffany Garretson 245 35 12 27:02.29 8:43/M
2 Amanda Rees 626 36 15 27:53.22 9:00/M
3 Georgette Beatty 272 39 27 37:16.67 12:01/M
4 Stacie Thompson 689 36 40 50:32.14 16:18/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Shari Olges 624 43 14 27:19.14 8:49/M
2 Stacy Sanders Carmel IN 682 42 16 28:06.29 9:04/M
3 Shannon Loomis 529 42 32 41:01.00 13:14/M
4 Sonya Cropper 314 42 36 44:32.67 14:22/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Karrie Hutson 424 46 23 32:26.36 10:28/M
2 Kirsten Tracy 690 48 24 32:29.12 10:29/M
3 Ericka Dallas 315 45 25 33:33.43 10:49/M
4 Heather Drouin 346 46 29 40:39.96 13:07/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Janet Shetterly 684 51 31 40:46.25 13:09/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nancy Matter 694 56 17 28:08.07 9:05/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 janet hoffman frankton IN 423 61 30 40:44.60 13:08/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Linda Chambers Noblesville IN 310 66 28 40:28.66 13:03/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ryan Clark 313 36 3 22:43.08 7:20/M
2 Trevor Pike 564 29 5 25:01.21 8:04/M
3 Warner Roberts 663 45 7 26:29.49 8:33/M
Top

Male No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Part Unknown 350 41 53:18.00 17:12/M
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ian Sanders Carmel IN 681 14 9 26:50.36 8:39/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Aaron Henke 359 24 38 50:18.03 16:14/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dan Smith 685 31 37 44:44.20 14:26/M
2 Bhaumik Darji 318 32 43 54:43.19 17:39/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jacob Cazzell 306 41 10 26:55.63 8:41/M
2 Norman Poynter 573 43 21 30:39.94 9:53/M
3 Matthew Southern 687 40 45 54:56.93 17:43/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 James Hoffman frankton IN 421 61 19 28:59.23 9:21/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tim Sanders Carmel IN 683 65 11 26:58.83 8:42/M




2017 Fit-Fest


Age Group Results


August 19, 2017




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org



Men: Top Finishers 1-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Women: Top Finishers 1-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 60-64 65-69

Triathlon

Top

Female Open Winners

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 4 Daisy Brey 68 27 ***** 9:15.31 1:51HM ***** 0:57.95 ***** 35:45.92 23.3mph ***** 0:38.84 ***** 18:50.63 6:05/M 1:05:28.65
2 5 Mindy Moon 15 39 ***** 8:03.91 1:37HM ***** 0:48.61 ***** 36:37.68 22.8mph ***** 0:42.45 ***** 19:50.65 6:24/M 1:06:03.30
3 12 Heather Pickey Indianapolis IN 16 42 ***** 10:11.60 2:02HM ***** 0:48.04 ***** 37:27.71 22.3mph ***** 1:02.32 ***** 21:50.91 7:03/M 1:11:20.58
 
Top

Female 19 and Under

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 89 Katie Quinn 154 17 6 14:21.08 2:52HM 2 1:45.92 2 59:27.03 14.0mph 5 1:45.75 1 32:16.98 10:25/M 1:49:36.76
2 98 Shay Summers 44 16 1 8:29.14 1:42HM 6 4:22.33 5 1:06:11.63 12.6mph 2 1:08.08 2 37:00.17 11:56/M 1:57:11.35
3 99 Taylor Kelly Noblesville IN 123 17 3 11:43.71 2:21HM 3 1:58.14 1 57:11.48 14.6mph 3 1:18.03 5 45:07.36 14:33/M 1:57:18.72
4 100 Anna Mattingly 153 17 4 12:04.65 2:25HM 4 2:32.98 3 1:03:42.64 13.1mph 1 1:05.91 3 38:13.47 12:20/M 1:57:39.65
5 103 Jackie Rossman 170 18 5 14:03.45 2:49HM 1 1:44.35 4 1:05:17.11 12.8mph 4 1:30.28 4 43:58.46 14:11/M 2:06:33.65
6 104 Shianne Summers 52 13 2 9:30.12 1:54HM 5 3:01.54 6 1:17:05.48 10.8mph 6 2:27.75 6 50:42.92 16:21/M 2:22:47.81
 
Top

Female 20 to 24

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 71 Audrey Snyder 100 24 2 11:36.79 2:19HM 2 2:06.74 1 49:12.31 17.0mph 3 1:48.87 1 33:55.25 10:56/M 1:38:39.96
2 90 Brenna Hall 86 20 1 10:30.71 2:06HM 1 1:32.64 3 1:02:47.78 13.3mph 1 0:50.56 2 34:27.14 11:07/M 1:50:08.83
3 102 Ciara Witt 141 22 3 16:02.17 3:12HM 3 2:53.94 2 1:00:51.33 13.7mph 2 0:59.11 3 39:02.66 12:35/M 1:59:49.21
 
Top

Female 25 to 29

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 50 Brooke Magiera 95 27 4 13:01.71 2:36HM 1 1:50.09 2 49:51.29 16.7mph 1 0:49.63 1 24:40.45 7:57/M 1:30:13.17
2 70 Katie Madinger 94 26 5 16:02.14 3:12HM 4 2:40.11 1 47:33.19 17.5mph 3 1:15.72 3 29:27.08 9:30/M 1:36:58.24
3 76 Mackenzie Cain 85 27 2 9:41.32 1:56HM 5 4:18.14 5 56:17.47 14.8mph 2 1:08.93 2 29:17.75 9:27/M 1:40:43.61
4 94 Bailey Sandlin 114 25 3 12:17.50 2:27HM 2 2:06.71 4 54:29.71 15.3mph 4 1:32.51 4 45:08.99 14:34/M 1:55:35.42
 
Top

Female 30 to 34

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 30 Merrylee Zempel Indianapolis IN 104 30 3 10:50.29 2:10HM 1 0:45.38 1 43:02.68 19.4mph 1 0:46.70 1 25:26.16 8:12/M 1:20:51.21
2 41 Amanda Arnold 91 33 5 13:00.17 2:36HM 5 1:56.20 3 43:49.42 19.0mph 5 1:14.26 2 25:43.28 8:18/M 1:25:43.33
3 45 Kinsey Forston 113 32 4 11:47.60 2:21HM 2 0:54.64 2 43:33.77 19.2mph 4 1:09.90 3 28:51.59 9:18/M 1:26:17.50
4 58 Courtney Endwright 54 33 1 8:27.88 1:41HM 3 1:22.18 4 49:38.32 16.8mph 2 1:03.16 4 31:46.11 10:15/M 1:32:17.65
5 75 Angela Garvin 82 32 2 10:22.53 2:04HM 7 2:28.64 5 53:56.30 15.5mph 3 1:04.58 6 32:25.03 10:27/M 1:40:17.08
6 85 Kali Veness 156 34 7 15:04.02 3:01HM 6 2:27.92 6 55:01.97 15.2mph 7 1:53.05 5 32:02.19 10:20/M 1:46:29.15
7 88 Jody Schumacher 142 33 6 14:23.91 2:53HM 4 1:50.90 7 55:13.23 15.1mph 6 1:19.73 7 36:29.47 11:46/M 1:49:17.24
 
Top

Female 35 to 39

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 34 Zuzana Birova Fishers IN 165 36 2 10:45.64 2:09HM 1 1:03.63 2 40:21.44 20.7mph 1 1:23.82 2 28:24.43 9:10/M 1:21:58.96
2 48 Michelle Chutka 110 35 3 14:21.89 2:52HM 3 1:46.75 3 42:33.69 19.6mph 2 1:31.69 1 27:55.92 9:00/M 1:28:09.94
3 52 Stephanie Melillo 7 37 1 9:13.37 1:51HM 2 1:38.57 1 0:00.00 ****mph 4 51:20.49 3 28:37.00 9:14/M 1:30:49.43
4 101 Nicole Claffey 131 37 4 15:27.83 3:05HM 4 2:11.64 4 1:03:16.08 13.2mph 3 1:44.66 4 35:06.24 11:19/M 1:57:46.45
 
Top

Female 40 to 44

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 68 Vanessa Carter 150 40 4 16:40.80 3:20HM 3 2:34.85 1 44:00.66 19.0mph 4 1:53.38 2 31:01.91 10:00/M 1:36:11.60
2 72 Andrea Whittaker 117 40 1 12:52.61 2:34HM 4 2:42.49 2 50:06.87 16.6mph 3 1:41.80 3 31:50.71 10:16/M 1:39:14.48
3 83 Penny Zakrzewski Fishers IN 132 44 3 16:31.73 3:18HM 1 1:40.49 3 56:40.00 14.7mph 1 0:38.41 1 27:49.42 8:58/M 1:43:20.05
4 93 Kristina Savedge 139 41 2 13:53.55 2:47HM 2 2:23.72 4 56:59.56 14.6mph 2 1:04.71 4 39:27.84 12:44/M 1:53:49.38
 
Top

Female 45 to 49

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 37 Connie Cantrell 3 46 1 8:46.17 1:45HM 1 0:50.91 1 43:03.99 19.4mph 1 0:50.87 2 30:48.44 9:56/M 1:24:20.38
2 40 Cindy Martin 167 48 2 10:45.05 2:09HM 2 1:29.96 2 45:08.80 18.5mph 2 1:35.31 1 26:40.26 8:36/M 1:25:39.38
 
Top

Female 50 to 54

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 55 Margie Kobow 63 51 1 13:16.13 2:39HM 1 1:03.41 1 42:02.80 19.8mph 1 1:19.69 2 34:08.29 11:01/M 1:31:50.32
2 87 Michele Jenkins 138 51 2 13:20.74 2:40HM 3 2:23.97 2 53:44.49 15.5mph 2 1:26.94 3 36:21.06 11:44/M 1:47:17.20
3 92 Julie Clarke 146 50 3 16:37.33 3:19HM 2 2:13.48 3 1:00:39.96 13.8mph 3 1:53.86 1 31:34.32 10:11/M 1:52:58.95
 
Top

Female 60 to 64

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 86 Cindy de Jong Richmond IN 112 64 1 14:39.40 2:56HM 1 0:54.90 1 54:14.63 15.4mph 1 1:16.73 1 35:25.13 11:25/M 1:46:30.79
 
Top

Female 65 to 69

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 64 ELIZABETH UPSALL 81 65 1 11:55.85 2:23HM 1 2:17.89 1 44:08.97 18.9mph 1 1:43.44 1 33:39.25 10:51/M 1:33:45.40
 
Top

Male Open Winners

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 1 Doug Robinson Indianapolis IN 17 50 ***** 8:41.94 1:44HM ***** 1:09.63 ***** 33:26.93 24.9mph ***** 0:40.08 ***** 18:28.32 5:57/M 1:02:26.90
2 2 Patrick Thornberry Noblesville IN 164 30 ***** 9:19.24 1:52HM ***** 0:40.05 ***** 34:35.08 24.1mph ***** 0:37.31 ***** 17:48.64 5:45/M 1:03:00.32
3 3 Nate Littlefield Noblesville IN 56 34 ***** 8:51.36 1:46HM ***** 0:34.00 ***** 34:50.97 23.9mph ***** 0:34.76 ***** 19:09.06 6:11/M 1:04:00.15
 
Top

Male 19 and Under

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 7 Joe Ringer 83 15 5 9:04.14 1:49HM 1 1:02.46 1 35:29.53 23.5mph 7 1:10.20 1 20:42.35 6:41/M 1:07:28.68
2 26 Nick Beeson 1 15 1 7:15.83 1:27HM 2 1:16.54 2 45:37.29 18.3mph 6 0:54.65 2 23:33.07 7:36/M 1:18:37.38
3 29 Will Huff 39 17 2 7:23.12 1:29HM 4 1:24.11 3 46:59.06 17.8mph 2 0:40.14 3 23:44.46 7:39/M 1:20:10.89
4 36 James Stasey 51 12 4 8:21.11 1:40HM 5 1:26.81 4 47:51.96 17.4mph 5 0:53.92 5 25:21.52 8:11/M 1:23:55.32
5 42 Mitchell Pirozek 48 14 3 7:43.87 1:33HM 6 1:54.71 5 48:44.35 17.1mph 1 0:37.76 6 26:48.12 8:39/M 1:25:48.81
6 49 Tyler McGovern Noblesville IN 64 13 7 11:04.44 2:13HM 3 1:22.47 6 52:00.87 16.0mph 3 0:41.55 4 23:59.63 7:44/M 1:29:08.96
7 78 Ethan Brown 76 17 6 10:44.16 2:09HM 7 2:02.66 7 53:25.52 15.6mph 4 0:50.57 7 34:32.11 11:08/M 1:41:35.02
 
Top

Male 20 to 24

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 61 Qi Gao 136 24 1 11:31.39 2:18HM 1 1:42.15 1 49:41.00 16.8mph 1 0:52.47 1 29:19.32 9:27/M 1:33:06.33
 
Top

Male 25 to 29

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 9 Mitchel Jankowski Indianapolis IN 5 27 2 10:29.19 2:06HM 1 0:41.25 1 35:57.67 23.2mph 2 0:49.66 1 21:47.93 7:02/M 1:09:45.70
2 56 Josiah Laughner 151 25 3 15:19.28 3:04HM 2 1:38.41 2 46:12.41 18.1mph 1 0:43.99 2 28:07.76 9:04/M 1:32:01.85
3 74 Todd Mellish 118 25 1 10:07.28 2:01HM 3 2:20.02 3 49:50.76 16.7mph 3 1:13.12 3 36:32.92 11:47/M 1:40:04.10
 
Top

Male 30 to 34

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 11 Carl Palma 98 32 2 9:19.18 1:52HM 1 0:38.34 4 40:01.18 20.8mph 3 0:56.98 1 20:06.76 6:29/M 1:11:02.44
2 15 Troy Marchand 14 32 5 11:32.58 2:18HM 2 1:02.89 3 39:48.94 21.0mph 1 0:43.17 2 20:51.28 6:44/M 1:13:58.86
3 18 Derek Arnold 58 32 1 8:56.38 1:47HM 4 1:39.21 2 38:46.19 21.5mph 5 1:14.75 3 23:39.15 7:38/M 1:14:15.68
4 21 Alex Griffis Indianapolis IN 12 30 4 11:17.12 2:15HM 3 1:03.50 1 37:56.29 22.0mph 2 0:46.09 4 24:06.71 7:46/M 1:15:09.71
5 59 Hoy Garvin 144 31 6 13:32.30 2:42HM 6 51:24.38     4 0:57.38 5 27:03.06 8:44/M 1:32:57.12
6 91 Chris Pickerrell 88 31 3 10:25.84 2:05HM 5 3:19.75 5 59:15.94 14.1mph 6 2:10.77 6 36:53.79 11:54/M 1:52:06.09
 
Top

Male 35 to 39

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 33 John West 162 37 2 11:48.65 2:22HM 4 2:42.28 1 41:16.62 20.2mph 1 0:37.46 2 25:12.19 8:08/M 1:21:37.20
2 44 Jason Thoman 101 39 3 12:00.61 2:24HM 1 1:16.16 2 46:13.20 18.0mph 2 0:37.87 3 26:00.12 8:23/M 1:26:07.96
3 54 Brennan Burns 158 39 1 11:20.45 2:16HM 3 2:26.86 3 47:43.20 17.5mph 4 1:14.24 4 29:00.53 9:21/M 1:31:45.28
4 77 ADAM WICKMAN 157 38 4 14:03.63 2:49HM 5 4:47.57 4 55:30.84 15.0mph 5 2:20.22 1 24:02.96 7:45/M 1:40:45.22
5 81 John Watts Indianapolis IN 129 38 5 15:14.26 3:03HM 2 1:58.40 5 55:34.27 15.0mph 3 1:01.28 5 29:16.17 9:26/M 1:43:04.38
 
Top

Male 40 to 44

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 10 ERIC CARTER 4 43 1 8:22.55 1:40HM 6 1:10.16 1 37:09.96 22.4mph 6 0:46.62 5 23:09.34 7:28/M 1:10:38.63
2 16 Kevin Dostalek 59 43 3 9:23.22 1:53HM 2 0:47.13 2 37:35.65 22.2mph 3 0:39.19 7 25:40.76 8:17/M 1:14:05.95
3 19 Brent Ruddy 66 41 6 10:12.70 2:02HM 4 1:00.52 3 39:51.03 20.9mph 5 0:45.37 4 22:32.87 7:16/M 1:14:22.49
4 20 Joey Garcia Clayton IN 78 43 4 10:03.70 2:01HM 1 0:28.68 5 41:35.49 20.1mph 2 0:38.64 2 21:55.00 7:04/M 1:14:41.51
5 23 Brian Hoepf 42 41 10 11:55.49 2:23HM 7 1:28.04 6 41:56.24 19.9mph 9 1:28.91 1 19:18.91 6:14/M 1:16:07.59
6 27 Darrin Gosser Carmel IN 92 43 5 10:06.08 2:01HM 3 0:55.74 10 45:11.78 18.5mph 1 0:26.58 3 22:14.86 7:10/M 1:18:55.04
7 28 Greg Cravens 111 42 9 11:29.86 2:18HM 5 1:09.46 4 40:55.83 20.4mph 10 1:42.22 6 24:21.48 7:51/M 1:19:38.85
8 39 Robert Sutton 9 42 2 8:27.71 1:41HM 8 1:28.90 7 43:23.55 19.2mph 8 1:25.60 9 30:43.98 9:55/M 1:25:29.74
9 63 Mark Hemker 172 44 8 10:49.59 2:10HM 10 2:05.34 8 43:35.46 19.1mph 12 1:46.72 12 35:04.82 11:19/M 1:33:21.93
10 67 Bradley Huffman 93 43 13 16:20.35 3:16HM 11 2:24.07 11 45:55.16 18.2mph 7 1:19.59 8 29:44.00 9:35/M 1:35:43.17
11 69 Jeremy Mitchell 96 43 12 13:54.22 2:47HM 13 2:29.93 9 44:23.58 18.8mph 11 1:46.07 10 34:20.53 11:05/M 1:36:54.33
12 80 Tierney Hall 87 44 7 10:33.11 2:07HM 12 2:27.78 13 53:37.48 15.6mph 4 0:44.62 11 35:04.60 11:19/M 1:42:27.59
13 82 Billy Jones 108 44 11 12:40.41 2:32HM 9 1:57.66 12 49:42.29 16.8mph 13 1:55.00 13 36:49.86 11:53/M 1:43:05.22
 
Top

Male 45 to 49

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 6 Gregory Grskovich Indianapolis IN 70 47 1 9:47.37 1:57HM 2 0:53.18 2 35:16.53 23.6mph 2 0:56.13 1 20:34.82 6:38/M 1:07:28.03
2 14 Brian Bear 72 48 3 11:07.17 2:13HM 1 0:37.15 3 36:48.32 22.7mph 1 0:49.20 3 23:44.46 7:39/M 1:13:06.30
3 31 Brian Stasey 90 48 4 12:13.05 2:27HM 4 1:55.55 4 42:55.55 19.4mph 4 1:12.79 2 22:44.86 7:20/M 1:21:01.80
4 46 Scott Smith Indianapolis IN 106 45 6 13:47.00 2:45HM 3 1:16.59 5 43:21.48 19.2mph 5 1:23.58 4 27:03.56 8:44/M 1:26:52.21
5 57 Ryan Beeson 2 46 2 10:17.75 2:03HM 7 3:43.23 1 0:00.00 ****mph 6 45:40.82 6 32:27.23 10:28/M 1:32:09.03
6 79 Larry Moyer Indianapolis IN 171 49 5 12:26.31 2:29HM 6 3:22.47 6 53:30.23 15.6mph 3 1:07.71 5 31:34.35 10:11/M 1:42:01.07
7 96 Kevin Alerding 130 47 8 1:24:32.18 16:54HM     8 1:04:07.45 13.0mph     7 32:58.87 10:38/M 1:56:27.83
8 97 Tim Mattingly 160 45 7 18:19.42 3:40HM 5 2:28.54 7 1:00:09.59 13.9mph     8 35:54.81 11:35/M 1:56:52.36
 
Top

Male 50 to 54

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 8 Bob Bragg 71 52 4 10:12.02 2:02HM 3 0:55.75 2 36:45.81 22.7mph 2 0:54.70 1 19:40.28 6:21/M 1:08:28.56
2 13 Steve Green Indianapolis IN 11 52 5 10:58.25 2:12HM 1 0:35.29 1 36:39.13 22.8mph 1 0:35.17 3 22:45.71 7:20/M 1:11:33.55
3 22 Randall Lakey 57 50 3 9:56.77 1:59HM 5 1:21.96 3 40:08.21 20.8mph 5 1:13.16 2 22:36.18 7:17/M 1:15:16.28
4 32 Chris Ringer 73 54 2 9:51.97 1:58HM 2 0:54.90 5 42:25.13 19.7mph 4 1:08.48 5 26:44.20 8:37/M 1:21:04.68
5 47 Mark Unland 47 54 1 8:15.98 1:39HM 7 1:53.43 7 50:53.90 16.4mph 3 0:54.78 4 25:50.39 8:20/M 1:27:48.48
6 65 Justin Vesely 102 53 6 12:52.33 2:34HM 6 1:29.16 4 40:54.89 20.4mph 7 2:16.89 7 36:15.91 11:42/M 1:33:49.18
7 73 Jeff Lovelace Fishers IN 152 51 7 14:49.91 2:58HM 4 1:10.77 6 49:26.56 16.9mph 6 1:28.24 6 33:01.99 10:39/M 1:39:57.47
 
Top

Male 55 to 59

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 17 Robert Earl 69 57 2 10:30.28 2:06HM 1 0:55.54 2 40:53.83 20.4mph 1 0:46.17 1 21:07.34 6:49/M 1:14:13.16
2 24 Kyle Moser 80 55 1 10:27.74 2:05HM 2 1:11.29 1 40:46.10 20.5mph 3 1:17.52 2 22:48.29 7:21/M 1:16:30.94
3 38 Joseph Hawkins Carmel IN 127 58 8 14:17.94 2:51HM 4 1:29.35 5 43:44.17 19.1mph 4 1:22.66 3 23:35.45 7:36/M 1:24:29.57
4 43 Gary Money 79 58 6 11:39.81 2:20HM 5 1:32.26 6 44:18.44 18.8mph 7 1:53.00 4 26:35.53 8:35/M 1:25:59.04
5 51 Scott Brolsma 75 55 4 10:41.24 2:08HM 3 1:23.52 8 46:56.39 17.8mph 2 1:03.72 6 30:13.79 9:45/M 1:30:18.66
6 53 Barry Wood 103 56 5 11:14.13 2:15HM 8 2:07.46 7 46:18.13 18.0mph 10 2:07.84 5 29:27.76 9:30/M 1:31:15.32
7 60 Jeff Rinck 65 57 3 10:38.98 2:08HM 7 1:50.10 3 42:07.18 19.8mph 5 1:25.33 8 36:59.25 11:56/M 1:33:00.84
8 66 Brian Sanders 126 59 9 16:24.59 3:17HM 6 1:41.84 4 42:32.48 19.6mph 9 2:01.84 7 32:52.82 10:36/M 1:35:33.57
9 84 Tony Smart 125 55 7 12:40.87 2:32HM 10 3:09.29 9 50:20.66 16.6mph 6 1:26.19 9 37:44.67 12:10/M 1:45:21.68
10 95 Joseph Trimble 149 59 10 18:07.31 3:37HM 9 3:02.54 10 54:32.65 15.3mph 8 1:55.99 10 38:02.20 12:16/M 1:55:40.69
 
Top

Male 60 to 64

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 25 Curt Bennett 173 61 2 10:28.80 2:06HM 1 0:55.63 2 40:28.60 20.6mph 1 0:52.36 1 23:45.67 7:40/M 1:16:31.06
 
Top

Male 65 to 69

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 35 Johan De Jong Richmond IN 60 66 1 11:36.81 2:19HM 1 0:53.69 1 40:27.28 20.6mph 1 1:13.43 1 28:41.51 9:15/M 1:22:52.72
 
Top

Male 70 and Over

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 62 Joe Stasey Fishers IN 116 70 1 15:38.51 3:08HM 1 2:01.03 1 44:50.80 18.6mph 1 1:55.55 1 28:48.55 9:17/M 1:33:14.44




2017 Fit-Fest


Age Group Results


August 19, 2017




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org



Men: 20-24 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64

Women: 20-24 35-39 40-44 45-49

Duathlon

Top

Female 20 to 24

  Overall     ———— Run ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 17 Mary Ellen Potts 33 22 1 8:45.05 8:45/M 1 1:26.64 1 1:01:33.58 13.5mph     1 1:37:54.69 31:35/M 1:46:39.74
 
Top

Female 35 to 39

  Overall     ———— Run ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 5 Sarah Nierman Indianapolis IN 31 36 1 6:24.73 6:24/M 1 0:46.84 1 41:02.17 20.3mph 1 0:39.13 1 21:54.27 7:04/M 1:10:47.14
 
Top

Female 40 to 44

  Overall     ———— Run ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 14 Chastity Hertel 28 42 1 7:58.22 7:58/M 1 1:06.85 1 47:55.67 17.4mph 1 1:05.49 1 30:49.55 9:56/M 1:28:55.78
 
Top

Female 45 to 49

  Overall     ———— Run ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 18 Christine Davis 22 45 1 10:11.50 10:11/M 1 1:07.46 1 1:01:16.96 13.6mph     1 1:41:47.56 32:50/M 1:51:59.06
 
Top

Male 20 to 24

  Overall     ———— Run ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 6 Taylor Allen 19 23 1 6:51.37 6:51/M 1 0:59.25 1 40:13.97 20.7mph 1 1:03.87 1 24:24.08 7:52/M 1:13:32.54
 
Top

Male 30 to 34

  Overall     ———— Run ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 8 Derek Caron 21 30 1 5:50.07 5:50/M 1 0:35.45 1 45:13.60 18.4mph 1 0:34.94 1 26:28.72 8:32/M 1:18:42.78
 
Top

Male 35 to 39

  Overall     ———— Run ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 3 Jonathan Young 38 35 2 5:59.76 5:59/M 3 1:09.03 1 33:53.36 24.6mph 3 1:09.90 2 22:00.59 7:06/M 1:04:12.64
2 4 David Eikenberry 23 36 1 5:46.58 5:46/M 1 0:37.55 2 38:12.04 21.8mph 1 0:36.80 1 21:10.36 6:50/M 1:06:23.33
3 7 Drew Garretson 24 35 3 6:50.42 6:50/M 2 0:54.00 3 40:26.85 20.6mph 2 0:50.19 3 24:33.08 7:55/M 1:13:34.54
4 13 Neil Scott Indianapolis IN 34 36 4 12:04.85 12:04/M 4 1:56.28 4 44:15.36 18.8mph     4 1:12:52.23 23:30/M 1:24:57.08
 
Top

Male 40 to 44

  Overall     ———— Run ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 9 Aaron Goedde 27 40 1 5:44.21 5:44/M 1 0:36.43 2 46:20.72 18.0mph 1 0:48.50 1 26:56.51 8:41/M 1:20:26.37
2 10 John Adams Indianapolis IN 18 43 3 7:59.11 7:59/M 2 1:09.20 1 42:18.93 19.7mph 2 1:45.24 2 29:10.92 9:25/M 1:22:23.40
3 16 Jake Gibson 25 42 2 7:58.35 7:58/M 3 1:19.85 3 49:29.18 16.9mph 3 1:53.73 3 33:45.26 10:53/M 1:34:26.37
 
Top

Male 45 to 49

  Overall     ———— Run ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 15 Tate Stuntz 36 49 2 7:20.64 7:20/M 2 0:46.11 1 53:43.18 15.5mph 1 0:54.86 1 26:41.38 8:36/M 1:29:26.17
 
Top

Male 50 to 54

  Overall     ———— Run ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 1 Andreas Maher Greencastle IN 30 51 1 5:41.19 5:41/M 1 0:32.82 1 35:36.36 23.4mph 1 0:31.97 1 20:02.36 6:28/M 1:02:24.70
2 2 Chris Pittard 32 52 2 5:50.06 5:50/M 2 0:39.01 2 35:59.09 23.2mph 2 0:42.97 2 20:48.41 6:43/M 1:03:59.54
 
Top

Male 55 to 59

  Overall     ———— Run ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 11 Brian Hunt 29 58 1 7:50.66 7:50/M 1 0:53.85 1 47:44.44 17.5mph 1 1:10.92 1 25:10.98 8:07/M 1:22:50.85
 
Top

Male 60 to 64

  Overall     ———— Run ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 12 Ron Wilkinson 37 62 1 8:05.44 8:05/M 1 1:19.86 1 45:05.64 18.5mph 1 1:35.02 1 27:05.29 8:44/M 1:23:11.25

Upcoming Races