2017 Fit-Fest Overall Results

Thanks for Supporting 2017 Fit-Fest

2017 Fit-Fest

Overall Finish List

August 19, 2017


Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org


5k

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 Erica Kegley 444 29 F 1 Top Fin 20:57.65 6:45/M
2 Sarah Walker 691 39 F 2 Top Fin 22:31.50 7:16/M
3 Ryan Clark 313 36 M 1 Top Fin 22:43.08 7:20/M
4 Kate Fischer 347 38 F 3 Top Fin 23:24.86 7:33/M
5 Trevor Pike 564 29 M 2 Top Fin 25:01.21 8:04/M
6 Janelle Ray 581 24 F 1 20-24 26:27.67 8:32/M
7 Warner Roberts 663 45 M 3 Top Fin 26:29.49 8:33/M
8 Julia Roberts 636 28 F 1 25-29 26:37.26 8:35/M
9 Ian Sanders Carmel IN 681 14 M 1 1-19 26:50.36 8:39/M
10 Jacob Cazzell 306 41 M 1 40-44 26:55.63 8:41/M
11 Tim Sanders Carmel IN 683 65 M 1 65-69 26:58.83 8:42/M
12 Tiffany Garretson 245 35 F 1 35-39 27:02.29 8:43/M
13 Lydia Gross McCordsville IN 358 34 F 1 30-34 27:15.13 8:47/M
14 Shari Olges 624 43 F 1 40-44 27:19.14 8:49/M
15 Amanda Rees 626 36 F 2 35-39 27:53.22 9:00/M
16 Stacy Sanders Carmel IN 682 42 F 2 40-44 28:06.29 9:04/M
17 Nancy Matter 694 56 F 1 55-59 28:08.07 9:05/M
18 Felicia Sanders Carmel IN 680 14 F 1 1-19 28:08.76 9:05/M
19 James Hoffman frankton IN 421 61 M 1 60-64 28:59.23 9:21/M
20 Stephanie Krupski 604 33 F 2 30-34 29:07.25 9:24/M
21 Norman Poynter 573 43 M 2 40-44 30:39.94 9:53/M
22 Grace Herndon 362 22 F 2 20-24 31:32.45 10:10/M
23 Karrie Hutson 424 46 F 1 45-49 32:26.36 10:28/M
24 Kirsten Tracy 690 48 F 2 45-49 32:29.12 10:29/M
25 Ericka Dallas 315 45 F 3 45-49 33:33.43 10:49/M
26 Margaret Glide 353 27 F 2 25-29 36:27.67 11:45/M
27 Georgette Beatty 272 39 F 3 35-39 37:16.67 12:01/M
28 Linda Chambers Noblesville IN 310 66 F 1 65-69 40:28.66 13:03/M
29 Heather Drouin 346 46 F 4 45-49 40:39.96 13:07/M
30 janet hoffman frankton IN 423 61 F 1 60-64 40:44.60 13:08/M
31 Janet Shetterly 684 51 F 1 50-54 40:46.25 13:09/M
32 Shannon Loomis 529 42 F 3 40-44 41:01.00 13:14/M
33 Kelset Green 357 25 F 3 25-29 41:02.15 13:14/M
34 Myranda Smith 686 29 F 4 25-29 42:39.56 13:45/M
35 Letnne Manuel 693 28 F 5 25-29 43:26.03 14:01/M
36 Sonya Cropper 314 42 F 4 40-44 44:32.67 14:22/M
37 Dan Smith 685 31 M 1 30-34 44:44.20 14:26/M
38 Aaron Henke 359 24 M 1 20-24 50:18.03 16:14/M
39 Kristen Marshall 542 29 F 6 25-29 50:31.95 16:18/M
40 Stacie Thompson 689 36 F 4 35-39 50:32.14 16:18/M
41 Part Unknown 350 M 1 0- 0 53:18.00 17:12/M
42 Emily Golding 356 29 F 7 25-29 54:42.62 17:39/M
43 Bhaumik Darji 318 32 M 2 30-34 54:43.19 17:39/M
44 Nikeeta Kheradia 517 32 F 3 30-34 54:46.21 17:40/M
45 Matthew Southern 687 40 M 3 40-44 54:56.93 17:43/M

 

2017 Fit-Fest

Overall Results

August 19, 2017


Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org


Athena
Clydesdale
Team Tri


Triathlon

———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 Doug Robinson Indianapolis IN 17 50 M 1 M Top Fin 11 8:41.94 1:44HM 30 1:09.63 3 33:26.93 24.9mph 12 0:40.08 2 18:28.32 5:57/M 1:02:26.90
2 Patrick Thornberry Noblesville IN 164 30 M 2 M Top Fin 19 9:19.24 1:52HM 6 0:40.05 4 34:35.08 24.1mph 4 0:37.31 1 17:48.64 5:45/M 1:03:00.32
3 Nate Littlefield Noblesville IN 56 34 M 3 M Top Fin 13 8:51.36 1:46HM 2 0:34.00 5 34:50.97 23.9mph 2 0:34.76 4 19:09.06 6:11/M 1:04:00.15
4 Daisy Brey 68 27 F 1 F Top Fin 17 9:15.31 1:51HM 22 0:57.95 8 35:45.92 23.3mph 10 0:38.84 3 18:50.63 6:05/M 1:05:28.65
5 Mindy Moon 15 39 F 2 F Top Fin 4 8:03.91 1:37HM 11 0:48.61 10 36:37.68 22.8mph 15 0:42.45 7 19:50.65 6:24/M 1:06:03.30
6 Gregory Grskovich Indianapolis IN 70 47 M 1 45-49 23 9:47.37 1:57HM 13 0:53.18 6 35:16.53 23.6mph 36 0:56.13 9 20:34.82 6:38/M 1:07:28.03
7 Joe Ringer 83 15 M 1 1-19 15 9:04.14 1:49HM 24 1:02.46 7 35:29.53 23.5mph 52 1:10.20 10 20:42.35 6:41/M 1:07:28.68
8 Bob Bragg 71 52 M 1 50-54 30 10:12.02 2:02HM 21 0:55.75 12 36:45.81 22.7mph 34 0:54.70 6 19:40.28 6:21/M 1:08:28.56
9 Mitchel Jankowski Indianapolis IN 5 27 M 1 25-29 37 10:29.19 2:06HM 7 0:41.25 9 35:57.67 23.2mph 26 0:49.66 13 21:47.93 7:02/M 1:09:45.70
10 ERIC CARTER 4 43 M 1 40-44 7 8:22.55 1:40HM 31 1:10.16 14 37:09.96 22.4mph 22 0:46.62 22 23:09.34 7:28/M 1:10:38.63
11 Carl Palma 98 32 M 1 30-34 18 9:19.18 1:52HM 5 0:38.34 21 40:01.18 20.8mph 37 0:56.98 8 20:06.76 6:29/M 1:11:02.44
12 Heather Pickey Indianapolis IN 16 42 F 3 F Top Fin 29 10:11.60 2:02HM 10 0:48.04 15 37:27.71 22.3mph 41 1:02.32 14 21:50.91 7:03/M 1:11:20.58
13 Steve Green Indianapolis IN 11 52 M 2 50-54 48 10:58.25 2:12HM 3 0:35.29 11 36:39.13 22.8mph 3 0:35.17 20 22:45.71 7:20/M 1:11:33.55
14 Brian Bear 72 48 M 2 45-49 50 11:07.17 2:13HM 4 0:37.15 13 36:48.32 22.7mph 24 0:49.20 26 23:44.46 7:39/M 1:13:06.30
15 Troy Marchand 14 32 M 2 30-34 56 11:32.58 2:18HM 25 1:02.89 19 39:48.94 21.0mph 16 0:43.17 11 20:51.28 6:44/M 1:13:58.86
16 Kevin Dostalek 59 43 M 2 40-44 20 9:23.22 1:53HM 9 0:47.13 16 37:35.65 22.2mph 11 0:39.19 37 25:40.76 8:17/M 1:14:05.95
17 Robert Earl 69 57 M 1 55-59 38 10:30.28 2:06HM 18 0:55.54 27 40:53.83 20.4mph 21 0:46.17 12 21:07.34 6:49/M 1:14:13.16
18 Derek Arnold 58 32 M 3 30-34 14 8:56.38 1:47HM 52 1:39.21 18 38:46.19 21.5mph 59 1:14.75 25 23:39.15 7:38/M 1:14:15.68
19 Brent Ruddy 66 41 M 3 40-44 31 10:12.70 2:02HM 23 1:00.52 20 39:51.03 20.9mph 19 0:45.37 17 22:32.87 7:16/M 1:14:22.49
20 Joey Garcia Clayton IN 78 43 M 4 40-44 26 10:03.70 2:01HM 1 0:28.68 31 41:35.49 20.1mph 9 0:38.64 15 21:55.00 7:04/M 1:14:41.51
21 Alex Griffis Indianapolis IN 12 30 M 4 30-34 52 11:17.12 2:15HM 27 1:03.50 17 37:56.29 22.0mph 20 0:46.09 31 24:06.71 7:46/M 1:15:09.71
22 Randall Lakey 57 50 M 3 50-54 25 9:56.77 1:59HM 37 1:21.96 22 40:08.21 20.8mph 55 1:13.16 18 22:36.18 7:17/M 1:15:16.28
23 Brian Hoepf 42 41 M 5 40-44 63 11:55.49 2:23HM 43 1:28.04 32 41:56.24 19.9mph 75 1:28.91 5 19:18.91 6:14/M 1:16:07.59
24 Kyle Moser 80 55 M 2 55-59 35 10:27.74 2:05HM 33 1:11.29 26 40:46.10 20.5mph 62 1:17.52 21 22:48.29 7:21/M 1:16:30.94
25 Curt Bennett 173 61 M 1 60-64 36 10:28.80 2:06HM 19 0:55.63 25 40:28.60 20.6mph 30 0:52.36 28 23:45.67 7:40/M 1:16:31.06
———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
26 Nick Beeson 1 15 M 2 1-19 1 7:15.83 1:27HM 35 1:16.54 54 45:37.29 18.3mph 33 0:54.65 23 23:33.07 7:36/M 1:18:37.38
27 Darrin Gosser Carmel IN 92 43 M 6 40-44 27 10:06.08 2:01HM 20 0:55.74 53 45:11.78 18.5mph 1 0:26.58 16 22:14.86 7:10/M 1:18:55.04
28 Greg Cravens 111 42 M 7 40-44 54 11:29.86 2:18HM 29 1:09.46 29 40:55.83 20.4mph 81 1:42.22 32 24:21.48 7:51/M 1:19:38.85
29 Will Huff 39 17 M 3 1-19 2 7:23.12 1:29HM 41 1:24.11 60 46:59.06 17.8mph 13 0:40.14 27 23:44.46 7:39/M 1:20:10.89
30 Merrylee Zempel Indianapolis IN 104 30 F 1 30-34 47 10:50.29 2:10HM 8 0:45.38 39 43:02.68 19.4mph 23 0:46.70 36 25:26.16 8:12/M 1:20:51.21
31 Brian Stasey 90 48 M 3 45-49 67 12:13.05 2:27HM 64 1:55.55 38 42:55.55 19.4mph 53 1:12.79 19 22:44.86 7:20/M 1:21:01.80
32 Chris Ringer 73 54 M 4 50-54 24 9:51.97 1:58HM 16 0:54.90 35 42:25.13 19.7mph 49 1:08.48 43 26:44.20 8:37/M 1:21:04.68
33 John West 162 37 M 1 35-39 62 11:48.65 2:22HM 91 2:42.28 30 41:16.62 20.2mph 5 0:37.46 34 25:12.19 8:08/M 1:21:37.20
34 Zuzana Birova Fishers IN 165 36 F 1 35-39 45 10:45.64 2:09HM 28 1:03.63 23 40:21.44 20.7mph 69 1:23.82 50 28:24.43 9:10/M 1:21:58.96
35 Johan De Jong Richmond IN 60 66 M 1 65-69 58 11:36.81 2:19HM 14 0:53.69 24 40:27.28 20.6mph 56 1:13.43 52 28:41.51 9:15/M 1:22:52.72
36 James Stasey 51 12 M 4 1-19 6 8:21.11 1:40HM 42 1:26.81 63 47:51.96 17.4mph 32 0:53.92 35 25:21.52 8:11/M 1:23:55.32
37 Connie Cantrell 3 46 F 1 45-49 12 8:46.17 1:45HM 12 0:50.91 40 43:03.99 19.4mph 29 0:50.87 64 30:48.44 9:56/M 1:24:20.38
38 Joseph Hawkins Carmel IN 127 58 M 3 55-59 84 14:17.94 2:51HM 46 1:29.35 45 43:44.17 19.1mph 67 1:22.66 24 23:35.45 7:36/M 1:24:29.57
39 Robert Sutton 9 42 M 8 40-44 8 8:27.71 1:41HM 44 1:28.90 42 43:23.55 19.2mph 71 1:25.60 63 30:43.98 9:55/M 1:25:29.74
40 Cindy Martin 167 48 F 2 45-49 44 10:45.05 2:09HM 47 1:29.96 52 45:08.80 18.5mph 79 1:35.31 42 26:40.26 8:36/M 1:25:39.38
41 Amanda Arnold 91 33 F 2 30-34 74 13:00.17 2:36HM 65 1:56.20 46 43:49.42 19.0mph 58 1:14.26 38 25:43.28 8:18/M 1:25:43.33
42 Mitchell Pirozek 48 14 M 5 1-19 3 7:43.87 1:33HM 63 1:54.71 64 48:44.35 17.1mph 6 0:37.76 44 26:48.12 8:39/M 1:25:48.81
43 Gary Money 79 58 M 4 55-59 59 11:39.81 2:20HM 48 1:32.26 49 44:18.44 18.8mph 88 1:53.00 41 26:35.53 8:35/M 1:25:59.04
44 Jason Thoman 101 39 M 2 35-39 65 12:00.61 2:24HM 34 1:16.16 57 46:13.20 18.0mph 7 0:37.87 40 26:00.12 8:23/M 1:26:07.96
45 Kinsey Forston 113 32 F 3 30-34 61 11:47.60 2:21HM 15 0:54.64 43 43:33.77 19.2mph 51 1:09.90 54 28:51.59 9:18/M 1:26:17.50
46 Scott Smith Indianapolis IN 106 45 M 4 45-49 79 13:47.00 2:45HM 36 1:16.59 41 43:21.48 19.2mph 68 1:23.58 46 27:03.56 8:44/M 1:26:52.21
47 Mark Unland 47 54 M 5 50-54 5 8:15.98 1:39HM 62 1:53.43 74 50:53.90 16.4mph 35 0:54.78 39 25:50.39 8:20/M 1:27:48.48
48 Michelle Chutka 110 35 F 2 35-39 86 14:21.89 2:52HM 58 1:46.75 37 42:33.69 19.6mph 77 1:31.69 48 27:55.92 9:00/M 1:28:09.94
49 Tyler McGovern Noblesville IN 64 13 M 6 1-19 49 11:04.44 2:13HM 39 1:22.47 75 52:00.87 16.0mph 14 0:41.55 29 23:59.63 7:44/M 1:29:08.96
50 Brooke Magiera 95 27 F 1 25-29 75 13:01.71 2:36HM 59 1:50.09 71 49:51.29 16.7mph 25 0:49.63 33 24:40.45 7:57/M 1:30:13.17
———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
51 Scott Brolsma 75 55 M 5 55-59 42 10:41.24 2:08HM 40 1:23.52 59 46:56.39 17.8mph 43 1:03.72 62 30:13.79 9:45/M 1:30:18.66
52 Stephanie Melillo 7 37 F 3 35-39 16 9:13.37 1:51HM 51 1:38.57 1 0:00.00 ****mph 102 51:20.49 51 28:37.00 9:14/M 1:30:49.43
53 Barry Wood 103 56 M 6 55-59 51 11:14.13 2:15HM 74 2:07.46 58 46:18.13 18.0mph 96 2:07.84 60 29:27.76 9:30/M 1:31:15.32
54 Brennan Burns 158 39 M 3 35-39 53 11:20.45 2:16HM 82 2:26.86 62 47:43.20 17.5mph 57 1:14.24 55 29:00.53 9:21/M 1:31:45.28
55 Margie Kobow 63 51 F 1 50-54 76 13:16.13 2:39HM 26 1:03.41 33 42:02.80 19.8mph 65 1:19.69 79 34:08.29 11:01/M 1:31:50.32
56 Josiah Laughner 151 25 M 2 25-29 92 15:19.28 3:04HM 50 1:38.41 56 46:12.41 18.1mph 17 0:43.99 49 28:07.76 9:04/M 1:32:01.85
57 Ryan Beeson 2 46 M 5 45-49 32 10:17.75 2:03HM 99 3:43.23 2 0:00.00 ****mph 101 45:40.82 73 32:27.23 10:28/M 1:32:09.03
58 Courtney Endwright 54 33 F 4 30-34 9 8:27.88 1:41HM 38 1:22.18 67 49:38.32 16.8mph 42 1:03.16 68 31:46.11 10:15/M 1:32:17.65
59 Hoy Garvin 144 31 M 5 30-34 78 13:32.30 2:42HM 103 51:24.38 38 0:57.38 45 27:03.06 8:44/M 1:32:57.12
60 Jeff Rinck 65 57 M 7 55-59 41 10:38.98 2:08HM 60 1:50.10 34 42:07.18 19.8mph 70 1:25.33 94 36:59.25 11:56/M 1:33:00.84
61 Qi Gao 136 24 M 1 20-24 55 11:31.39 2:18HM 55 1:42.15 68 49:41.00 16.8mph 31 0:52.47 58 29:19.32 9:27/M 1:33:06.33
62 Joe Stasey Fishers IN 116 70 M 1 70-99 94 15:38.51 3:08HM 69 2:01.03 51 44:50.80 18.6mph 93 1:55.55 53 28:48.55 9:17/M 1:33:14.44
63 Mark Hemker 172 44 M 9 40-44 46 10:49.59 2:10HM 71 2:05.34 44 43:35.46 19.1mph 86 1:46.72 84 35:04.82 11:19/M 1:33:21.93
64 ELIZABETH UPSALL 81 65 F 1 65-69 64 11:55.85 2:23HM 77 2:17.89 48 44:08.97 18.9mph 82 1:43.44 77 33:39.25 10:51/M 1:33:45.40
65 Justin Vesely 102 53 M 6 50-54 72 12:52.33 2:34HM 45 1:29.16 28 40:54.89 20.4mph 98 2:16.89 88 36:15.91 11:42/M 1:33:49.18
66 Brian Sanders 126 59 M 8 55-59 98 16:24.59 3:17HM 54 1:41.84 36 42:32.48 19.6mph 95 2:01.84 74 32:52.82 10:36/M 1:35:33.57
67 Bradley Huffman 93 43 M 10 40-44 97 16:20.35 3:16HM 81 2:24.07 55 45:55.16 18.2mph 64 1:19.59 61 29:44.00 9:35/M 1:35:43.17
68 Vanessa Carter 150 40 F 1 40-44 101 16:40.80 3:20HM 89 2:34.85 47 44:00.66 19.0mph 90 1:53.38 65 31:01.91 10:00/M 1:36:11.60
69 Jeremy Mitchell 96 43 M 11 40-44 81 13:54.22 2:47HM 87 2:29.93 50 44:23.58 18.8mph 85 1:46.07 80 34:20.53 11:05/M 1:36:54.33
70 Katie Madinger 94 26 F 2 25-29 95 16:02.14 3:12HM 90 2:40.11 61 47:33.19 17.5mph 60 1:15.72 59 29:27.08 9:30/M 1:36:58.24
71 Audrey Snyder 100 24 F 1 20-24 57 11:36.79 2:19HM 73 2:06.74 65 49:12.31 17.0mph 87 1:48.87 78 33:55.25 10:56/M 1:38:39.96
72 Andrea Whittaker 117 40 F 2 40-44 73 12:52.61 2:34HM 92 2:42.49 72 50:06.87 16.6mph 80 1:41.80 69 31:50.71 10:16/M 1:39:14.48
73 Jeff Lovelace Fishers IN 152 51 M 7 50-54 89 14:49.91 2:58HM 32 1:10.77 66 49:26.56 16.9mph 74 1:28.24 76 33:01.99 10:39/M 1:39:57.47
74 Todd Mellish 118 25 M 3 25-29 28 10:07.28 2:01HM 78 2:20.02 70 49:50.76 16.7mph 54 1:13.12 91 36:32.92 11:47/M 1:40:04.10
75 Angela Garvin 82 32 F 5 30-34 33 10:22.53 2:04HM 86 2:28.64 80 53:56.30 15.5mph 44 1:04.58 72 32:25.03 10:27/M 1:40:17.08
———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
76 Mackenzie Cain 85 27 F 3 25-29 22 9:41.32 1:56HM 100 4:18.14 88 56:17.47 14.8mph 50 1:08.93 57 29:17.75 9:27/M 1:40:43.61
77 ADAM WICKMAN 157 38 M 4 35-39 83 14:03.63 2:49HM 102 4:47.57 86 55:30.84 15.0mph 99 2:20.22 30 24:02.96 7:45/M 1:40:45.22
78 Ethan Brown 76 17 M 7 1-19 43 10:44.16 2:09HM 70 2:02.66 76 53:25.52 15.6mph 28 0:50.57 82 34:32.11 11:08/M 1:41:35.02
79 Larry Moyer Indianapolis IN 171 49 M 6 45-49 69 12:26.31 2:29HM 98 3:22.47 77 53:30.23 15.6mph 47 1:07.71 67 31:34.35 10:11/M 1:42:01.07
80 Tierney Hall 87 44 M 12 40-44 40 10:33.11 2:07HM 83 2:27.78 78 53:37.48 15.6mph 18 0:44.62 83 35:04.60 11:19/M 1:42:27.59
81 John Watts Indianapolis IN 129 38 M 5 35-39 91 15:14.26 3:03HM 68 1:58.40 87 55:34.27 15.0mph 40 1:01.28 56 29:16.17 9:26/M 1:43:04.38
82 Billy Jones 108 44 M 13 40-44 70 12:40.41 2:32HM 66 1:57.66 69 49:42.29 16.8mph 92 1:55.00 92 36:49.86 11:53/M 1:43:05.22
83 Penny Zakrzewski Fishers IN 132 44 F 3 40-44 99 16:31.73 3:18HM 53 1:40.49 89 56:40.00 14.7mph 8 0:38.41 47 27:49.42 8:58/M 1:43:20.05
84 Tony Smart 125 55 M 9 55-59 71 12:40.87 2:32HM 96 3:09.29 73 50:20.66 16.6mph 72 1:26.19 96 37:44.67 12:10/M 1:45:21.68
85 Kali Veness 156 34 F 6 30-34 90 15:04.02 3:01HM 84 2:27.92 84 55:01.97 15.2mph 89 1:53.05 70 32:02.19 10:20/M 1:46:29.15
86 Cindy de Jong Richmond IN 112 64 F 1 60-64 88 14:39.40 2:56HM 17 0:54.90 81 54:14.63 15.4mph 61 1:16.73 86 35:25.13 11:25/M 1:46:30.79
87 Michele Jenkins 138 51 F 2 50-54 77 13:20.74 2:40HM 80 2:23.97 79 53:44.49 15.5mph 73 1:26.94 89 36:21.06 11:44/M 1:47:17.20
88 Jody Schumacher 142 33 F 7 30-34 87 14:23.91 2:53HM 61 1:50.90 85 55:13.23 15.1mph 66 1:19.73 90 36:29.47 11:46/M 1:49:17.24
89 Katie Quinn 154 17 F 1 1-19 85 14:21.08 2:52HM 57 1:45.92 93 59:27.03 14.0mph 84 1:45.75 71 32:16.98 10:25/M 1:49:36.76
90 Brenna Hall 86 20 F 2 20-24 39 10:30.71 2:06HM 49 1:32.64 97 1:02:47.78 13.3mph 27 0:50.56 81 34:27.14 11:07/M 1:50:08.83
91 Chris Pickerrell 88 31 M 6 30-34 34 10:25.84 2:05HM 97 3:19.75 92 59:15.94 14.1mph 97 2:10.77 93 36:53.79 11:54/M 1:52:06.09
92 Julie Clarke 146 50 F 3 50-54 100 16:37.33 3:19HM 76 2:13.48 95 1:00:39.96 13.8mph 91 1:53.86 66 31:34.32 10:11/M 1:52:58.95
93 Kristina Savedge 139 41 F 4 40-44 80 13:53.55 2:47HM 79 2:23.72 90 56:59.56 14.6mph 45 1:04.71 100 39:27.84 12:44/M 1:53:49.38
94 Bailey Sandlin 114 25 F 4 25-29 68 12:17.50 2:27HM 72 2:06.71 82 54:29.71 15.3mph 78 1:32.51 103 45:08.99 14:34/M 1:55:35.42
95 Joseph Trimble 149 59 M 10 55-59 102 18:07.31 3:37HM 95 3:02.54 83 54:32.65 15.3mph 94 1:55.99 97 38:02.20 12:16/M 1:55:40.69
96 Kevin Alerding 130 47 M 7 45-49 104 1:24:32.18 16:54HM 100 1:04:07.45 13.0mph 75 32:58.87 10:38/M 1:56:27.83
97 Tim Mattingly 160 45 M 8 45-49 103 18:19.42 3:40HM 85 2:28.54 94 1:00:09.59 13.9mph 87 35:54.81 11:35/M 1:56:52.36
98 Shay Summers 44 16 F 2 1-19 10 8:29.14 1:42HM 101 4:22.33 102 1:06:11.63 12.6mph 48 1:08.08 95 37:00.17 11:56/M 1:57:11.35
99 Taylor Kelly Noblesville IN 123 17 F 3 1-19 60 11:43.71 2:21HM 67 1:58.14 91 57:11.48 14.6mph 63 1:18.03 102 45:07.36 14:33/M 1:57:18.72
100 Anna Mattingly 153 17 F 4 1-19 66 12:04.65 2:25HM 88 2:32.98 99 1:03:42.64 13.1mph 46 1:05.91 98 38:13.47 12:20/M 1:57:39.65
———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
101 Nicole Claffey 131 37 F 4 35-39 93 15:27.83 3:05HM 75 2:11.64 98 1:03:16.08 13.2mph 83 1:44.66 85 35:06.24 11:19/M 1:57:46.45
102 Ciara Witt 141 22 F 3 20-24 96 16:02.17 3:12HM 93 2:53.94 96 1:00:51.33 13.7mph 39 0:59.11 99 39:02.66 12:35/M 1:59:49.21
103 Jackie Rossman 170 18 F 5 1-19 82 14:03.45 2:49HM 56 1:44.35 101 1:05:17.11 12.8mph 76 1:30.28 101 43:58.46 14:11/M 2:06:33.65
104 Shianne Summers 52 13 F 6 1-19 21 9:30.12 1:54HM 94 3:01.54 103 1:17:05.48 10.8mph 100 2:27.75 104 50:42.92 16:21/M 2:22:47.81
Top

Athena

———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 Karen Horiszny Indianapolis IN 13 42 F 1 F Top Fin 1 10:53.70 2:11HM 1 1:10.27 1 48:06.43 17.3mph 2 1:36.26 1 39:19.31 12:41/M 1:41:05.97
2 Karen Smith 161 46 F 2 F Top Fin 2 20:50.31 4:10HM 2 3:35.00 2 1:26:56.28 9.59mph 1 1:16.77 2 50:38.61 16:20/M 2:43:16.97
Top

Clydesdale

———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 Chris Book 109 38 M 1 M Top Fin 3 11:16.63 2:15HM 2 1:45.41 1 44:55.86 18.6mph 3 1:39.23 1 28:25.37 9:10/M 1:28:02.50
2 J.J. Grover 61 42 M 2 M Top Fin 2 10:13.08 2:03HM 5 2:05.11 3 47:47.93 17.5mph 1 0:34.61 2 28:40.82 9:15/M 1:29:21.55
3 Dan Kidd 62 33 M 3 M Top Fin 1 10:00.99 2:00HM 1 1:43.50 4 48:17.75 17.3mph 4 1:42.84 3 32:12.62 10:23/M 1:33:57.70
4 Sean Webster 166 29 M 1 25-29 4 11:46.13 2:21HM 3 1:50.26 2 45:59.46 18.1mph 2 0:56.78 4 34:14.07 11:03/M 1:34:46.70
5 Barry Sandlin 115 48 M 1 45-49 5 13:22.08 2:40HM 4 2:03.03 5 49:36.63 16.8mph 6 5:00.86 5 45:08.79 14:34/M 1:55:11.39
6 Greg Paton Westfield IN 147 55 M 1 55-59 6 18:17.86 3:39HM 6 6:41.85 6 59:16.97 14.1mph 5 3:03.56 6 55:30.22 17:54/M 2:22:50.46
Top

Team Tri

———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 Speed Sisters 50 36 F 1 1-99 1 9:14.96 1:51HM 1 0:30.07 1 41:06.05 20.3mph 2 0:24.81 1 22:05.56 7:07/M 1:13:21.45
2 Fire Breathing Shiro 155 45 M 2 1-99 2 18:44.83 3:45HM 3 0:44.63 2 42:45.64 19.5mph 3 0:41.89 2 24:28.50 7:54/M 1:27:25.49
3 The Cougars 122 42 F 3 1-99 3 45:34.28 9:07HM 2 0:34.68 3 50:13.47 16.6mph 1 0:23.73 3 27:24.36 8:50/M 2:04:10.52

 

 

 

2017 Fit-Fest

Overall Results

August 19, 2017


Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org


Duathlon

———— Run ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 Andreas Maher Greencastle IN 30 51 M 1 50-54 1 5:41.19 5:41/M 1 0:32.82 2 35:36.36 23.4mph 1 0:31.97 1 20:02.36 6:28/M 1:02:24.70
2 Chris Pittard 32 52 M 2 50-54 4 5:50.06 5:50/M 5 0:39.01 3 35:59.09 23.2mph 5 0:42.97 2 20:48.41 6:43/M 1:03:59.54
3 Jonathan Young 38 35 M 1 35-39 6 5:59.76 5:59/M 13 1:09.03 1 33:53.36 24.6mph 11 1:09.90 5 22:00.59 7:06/M 1:04:12.64
4 David Eikenberry 23 36 M 2 35-39 3 5:46.58 5:46/M 4 0:37.55 4 38:12.04 21.8mph 3 0:36.80 3 21:10.36 6:50/M 1:06:23.33
5 Sarah Nierman Indianapolis IN 31 36 F 1 35-39 7 6:24.73 6:24/M 7 0:46.84 7 41:02.17 20.3mph 4 0:39.13 4 21:54.27 7:04/M 1:10:47.14
6 Taylor Allen 19 23 M 1 20-24 9 6:51.37 6:51/M 10 0:59.25 5 40:13.97 20.7mph 9 1:03.87 6 24:24.08 7:52/M 1:13:32.54
7 Drew Garretson 24 35 M 3 35-39 8 6:50.42 6:50/M 9 0:54.00 6 40:26.85 20.6mph 7 0:50.19 7 24:33.08 7:55/M 1:13:34.54
8 Derek Caron 21 30 M 1 30-34 5 5:50.07 5:50/M 2 0:35.45 11 45:13.60 18.4mph 2 0:34.94 9 26:28.72 8:32/M 1:18:42.78
9 Aaron Goedde 27 40 M 1 40-44 2 5:44.21 5:44/M 3 0:36.43 12 46:20.72 18.0mph 6 0:48.50 11 26:56.51 8:41/M 1:20:26.37
10 John Adams Indianapolis IN 18 43 M 2 40-44 14 7:59.11 7:59/M 14 1:09.20 8 42:18.93 19.7mph 14 1:45.24 13 29:10.92 9:25/M 1:22:23.40
11 Brian Hunt 29 58 M 1 55-59 11 7:50.66 7:50/M 8 0:53.85 13 47:44.44 17.5mph 12 1:10.92 8 25:10.98 8:07/M 1:22:50.85
12 Ron Wilkinson 37 62 M 1 60-64 15 8:05.44 8:05/M 16 1:19.86 10 45:05.64 18.5mph 13 1:35.02 12 27:05.29 8:44/M 1:23:11.25
13 Neil Scott Indianapolis IN 34 36 M 4 35-39 18 12:04.85 12:04/M 18 1:56.28 9 44:15.36 18.8mph 16 1:12:52.23 23:30/M 1:24:57.08
14 Chastity Hertel 28 42 F 1 40-44 12 7:58.22 7:58/M 11 1:06.85 14 47:55.67 17.4mph 10 1:05.49 14 30:49.55 9:56/M 1:28:55.78
15 Tate Stuntz 36 49 M 1 45-49 10 7:20.64 7:20/M 6 0:46.11 16 53:43.18 15.5mph 8 0:54.86 10 26:41.38 8:36/M 1:29:26.17
16 Jake Gibson 25 42 M 3 40-44 13 7:58.35 7:58/M 15 1:19.85 15 49:29.18 16.9mph 15 1:53.73 15 33:45.26 10:53/M 1:34:26.37
17 Mary Ellen Potts 33 22 F 1 20-24 16 8:45.05 8:45/M 17 1:26.64 18 1:01:33.58 13.5mph 17 1:37:54.69 31:35/M 1:46:39.74
18 Christine Davis 22 45 F 1 45-49 17 10:11.50 10:11/M 12 1:07.46 17 1:01:16.96 13.6mph 18 1:41:47.56 32:50/M 1:51:59.06

 

 

 




2017 Fit-Fest


Overall Results


August 19, 2017




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org


Aquabike Athena

Aquabike Clydesdale

Aquathon

Aquathon Athena

Aquathon Cydesdale


Aquabike

  ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— Total
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Time
1 Benjamin May 46 24 M 1 M 20-24 1 8:04.70 1:37HM 5 1:27.00 1 34:13.45 24.4MPH 43:45.15
2 Scott Workman Carmel IN 10 54 M 1 M 50-54 2 9:30.10 1:54HM 4 1:14.97 2 40:43.50 20.5MPH 51:28.57
3 Don Berg 105 62 M 1 M 60-64 4 10:56.87 2:11HM 2 1:08.93 3 40:55.79 20.4MPH 53:01.59
4 Dean Letourneau 84 47 M 1 M 45-49 3 9:57.85 1:59HM 1 0:43.14 5 43:30.00 19.2MPH 54:10.99
5 Linda Vivona Chicago IL 107 59 F 1 F 55-59 6 12:30.38 2:30HM 3 1:09.01 4 43:15.77 19.3MPH 56:55.16
6 Lee Hoppes 168 31 M 1 M 30-34 5 11:37.23 2:19HM 7 2:00.94 7 47:53.79 17.4MPH 1:01:31.96
7 JoAnn Brolsma 120 54 F 1 F 50-54 7 13:19.44 2:40HM 6 1:36.38 8 48:54.39 17.1MPH 1:03:50.21
8 Margaret Onimole 143 57 F 2 F 55-59 9 15:33.67 3:07HM 8 2:06.36 6 46:59.46 17.8MPH 1:04:39.49
9 Larry Staley 119 58 M 1 M 55-59 8 13:50.50 2:46HM 9 3:09.75 9 56:37.55 14.7MPH 1:13:37.80
Top  

Aquabike Athena

  ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— Total
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Time
1 Marcia Lough 135 40 F 1 F 40-44 2 15:22.86 3:04HM 1 2:34.85 1 1:02:35.53 13.3MPH 1:20:33.24
2 Kim AScherl 133 46 F 1 F 45-49 1 14:20.72 2:52HM 2 2:50.30 2 1:17:52.68 10.7MPH 1:35:03.70
Top  

Aquabike Clydesdale

  ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— Total
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Time
1 Chris Jones 145 40 M 1 M 40-44 1 18:20.59 3:40HM 1 2:27.48 1 1:00:01.19 13.9MPH 1:20:49.26
Top  

Aquathon

  ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Finish ———— Total
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 Tim Stewart 53 44 M 1 M 40-44 3 8:51.41 1:46HM 4 1:13.08 1 23:51.31 7:42/M 33:55.80
2 Jena Arnett 20 17 F 1 F 1-19 5 9:32.94 1:54HM     2 24:35.94 7:56/M 34:08.88
3 Andrew Morozov 41 17 M 1 M 1-19 1 6:51.24 1:22HM     5 27:40.33 8:55/M 34:31.57
4 Andrew Jones 40 17 M 2 M 1-19 2 7:50.08 1:34HM 1 0:47.51 4 26:25.71 8:31/M 35:03.30
5 Kate Fischer 169 38 F 1 F 35-39 7 13:11.76 2:38HM 2 1:07.91 3 24:39.05 7:57/M 38:58.72
6 Sean Beeson 121 30 M 1 M 30-34 8 13:58.70 2:48HM     6 29:48.23 9:37/M 43:46.93
7 Lori Marcum Brownsburg IN 128 36 F 2 F 35-39 10 16:49.63 3:22HM 7 2:11.14 7 31:48.38 10:15/M 50:49.15
8 Katie Gipson 159 30 F 1 F 30-34 6 11:10.06 2:14HM 5 1:30.96 9 42:33.71 13:44/M 55:14.73
9 Alexander MacDonald 163 9 M 3 M 1-19 9 15:36.39 3:07HM 3 1:09.17 8 39:44.37 12:49/M 56:29.93
DNF Megan Keyser 49 33 F F 30-34 4 8:59.92 1:48HM 6 1:36.71      

Upcoming Races