2017 Haunted Hustle Age Group Results

Thanks for Supporting Jordan YMCA





Haunted Hustle 5k


Age Group Results


October 28, 2017




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org



5k Men: Top Finishers 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

5k Women: Top Finishers 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

5k

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joshua Flores 128 29 7 22:39.99 7:18/M
2 Susan Pinnick 51 31 10 23:09.09 7:28/M
3 Elizabeth Martin 105 37 14 24:36.92 7:56/M
Top

Female No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Stacia Matthews 136 142 44:54.36 14:29/M
Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sarah Heaver 45 15 27 27:08.45 8:45/M
2 Kate Johnson 63 13 73 32:41.76 10:33/M
3 Gabe Tilton 134 11 79 32:54.44 10:37/M
4 Iris Kinney Indianapolis IN 197 10 110 36:46.80 11:52/M
5 Lydia Bolinger 102 6 130 39:17.59 12:40/M
6 Tenley Bolinger 100 5 132 39:18.78 12:41/M
7 Paislee Newcom 156 2 165 56:03.16 18:05/M
8 Sofia Newcom 155 3 168 56:18.96 18:10/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brenna Sherwood 157 23 28 27:14.68 8:47/M
2 Melissa Bueker 153 24 56 31:16.52 10:05/M
3 Brittany Scherer 43 27 62 31:52.25 10:17/M
4 Christine Grazioli 201 28 82 33:32.68 10:49/M
5 Amy Hancock 81 27 83 33:56.03 10:57/M
6 Melinda Condon Indianapolis IN 54 28 85 34:16.37 11:03/M
7 Erin Farley 41 21 96 35:39.90 11:30/M
8 Molly Babczak 163 28 99 35:52.31 11:34/M
9 Lauren ODell Sidler 138 28 101 36:01.03 11:37/M
10 Emily Flores 127 29 112 36:58.57 11:55/M
11 Stephanie Paulson 180 29 119 37:31.34 12:06/M
12 Emily Knudsen 171 26 121 37:36.40 12:08/M
13 Jessica Western McKinney 47 24 122 37:56.84 12:14/M
14 Taylor Hendrix 129 23 127 38:39.29 12:28/M
15 Corrie Fillio 18 26 148 46:33.83 15:01/M
16 Leah Van Antwerp 72 23 150 46:57.34 15:09/M
17 Maggie Carter 29 27 152 47:24.66 15:17/M
18 Mallory Moore Indianapolis IN 57 23 175 1:05:34.89 21:09/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Liz Shay Indianapolis IN 151 35 24 26:02.26 8:24/M
2 Jennifer Hawk Metairie LA 169 34 29 27:14.96 8:47/M
3 Kathrine Decker 6 38 35 28:03.92 9:03/M
4 Emily Belcher Greenwood IN 87 30 38 28:42.26 9:15/M
5 Drew Blair 202 34 39 28:50.13 9:18/M
6 Karen Merkel 140 32 55 31:13.26 10:04/M
7 Amy Courtney 99 39 65 32:00.33 10:19/M
8 Jessi Ross 30 31 69 32:29.46 10:29/M
9 Jenna Hinshaw 31 30 70 32:32.16 10:30/M
10 Cordia Kell 168 33 86 34:20.13 11:05/M
11 Carole Floyd 33 39 92 35:03.35 11:18/M
12 Andrea Benek Indianapolis IN 114 35 102 36:11.83 11:40/M
13 Minta Dolph-Rather 116 35 103 36:11.86 11:40/M
14 Monica Bergers 117 39 107 36:29.69 11:46/M
15 Megan Happe Indianapolis IN 198 33 111 36:47.03 11:52/M
16 Heather Derringer 37 38 124 38:26.46 12:24/M
17 Darnesha Riffe 165 37 139 41:48.00 13:29/M
18 Tracy Windeknecht 65 35 140 42:23.71 13:40/M
19 Lauren Dawson 126 33 144 46:17.96 14:56/M
20 Erin Quinn-Stevens 143 38 157 50:05.36 16:09/M
21 Danielle Heminway 145 38 159 50:09.09 16:11/M
22 Nichole Heilbron 176 38 164 55:26.24 17:53/M
23 Amy Ripley 12 32 166 56:05.70 18:05/M
24 Rachel Newcom 152 33 167 56:14.14 18:08/M
25 Leslie Abrams-Tobe 25 33 177 1:10:51.01 22:51/M
26 Lisa Calderon 24 36 178 1:11:58.86 23:13/M
27 Lorie Calderon 23 33 179 1:15:30.65 24:21/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Stacey Harris 109 40 40 28:52.64 9:19/M
2 Sherri Wilson 92 49 47 30:25.79 9:49/M
3 Holly Kline 75 45 54 31:08.58 10:03/M
4 Laura Courson 70 49 64 31:59.41 10:19/M
5 Nikki Grant 48 40 66 32:01.92 10:20/M
6 Connie Haines 111 42 72 32:40.17 10:32/M
7 Karen Johnson 64 42 74 32:45.75 10:34/M
8 Heather Tilton 135 41 80 33:02.63 10:39/M
9 Tracy Colson 130 46 81 33:03.10 10:40/M
10 Jamey Everett 115 42 88 34:44.83 11:12/M
11 Lara Daniel 120 48 89 34:45.45 11:13/M
12 Lori Mcintosh 113 40 90 34:47.57 11:13/M
13 Shelley Hansell 20 42 93 35:21.94 11:24/M
14 Linda Server 90 49 104 36:13.74 11:41/M
15 Jenna Spurrier 199 42 105 36:13.95 11:41/M
16 Tanya Petties 11 45 108 36:30.86 11:46/M
17 Suzy Goelzer 123 49 114 37:15.64 12:01/M
18 Karen Horiszny Indianapolis IN 149 42 137 40:32.30 13:05/M
19 Becky White Saint Louis MO 150 41 155 48:47.72 15:44/M
20 Shannon Byberg 142 40 158 50:05.44 16:09/M
21 Angie Brooking 60 49 160 53:22.66 17:13/M
22 Lori Jacobs Indianapolis IN 61 48 162 53:48.09 17:21/M
23 Beth Gootee Indianapolis IN 56 47 172 1:02:43.81 20:14/M
24 Stella Moore Indianapolis IN 59 48 173 1:02:45.84 20:15/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kristi Jones 203 50 22 25:35.94 8:15/M
2 Melissa Buddendeck Fishers IN 16 57 75 32:49.17 10:35/M
3 Carla Culp Indianapolis IN 52 59 115 37:15.67 12:01/M
4 Leigh Anne Heaver 44 51 123 37:57.24 12:15/M
5 Toni Belcher Plainfield IN 89 58 141 44:23.41 14:19/M
6 Ashley Kinney Indianapolis IN 196 57 143 46:07.37 14:53/M
7 Diane Abrams 26 59 154 48:25.45 15:37/M
8 Christine Wyatt 58 51 170 57:22.66 18:30/M
Top

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ellen Rosenthal 69 65 84 34:03.43 10:59/M
2 Tina Morwick 15 67 117 37:26.92 12:05/M
3 Rosie Taylor 86 73 174 1:02:55.67 20:18/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Y Star 1 1 20:04.70 6:28/M
2 Corey Minard 19 24 2 21:14.83 6:51/M
3 Jon Carter 50 28 3 21:21.24 6:53/M
Top

Male No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Y Star 131 11 24:04.54 7:46/M
2 Y Star 3 34 27:50.83 8:59/M
3 Y Star 182 50 30:50.26 9:57/M
4 Y Star 190 60 31:50.48 10:16/M
5 Y Star 187 87 34:21.82 11:05/M
6 Y Star 192 125 38:37.25 12:27/M
7 Y Star 184 126 38:37.56 12:27/M
8 Y Star 185 128 38:46.75 12:30/M
9 Y Star 183 133 40:11.69 12:58/M
10 Y Star 186 134 40:13.34 12:58/M
11 Y Star 194 135 40:13.49 12:58/M
12 Y Star 193 136 40:14.32 12:59/M
13 Y Star 189 151 47:20.05 15:16/M
14 Y Star 188 153 47:53.65 15:27/M
15 Y Star 191 156 49:51.33 16:05/M
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ben Tuckis 121 10 9 22:57.67 7:24/M
2 Noah Kline 77 10 13 24:28.12 7:54/M
3 Rory Van Valer 84 7 15 24:42.84 7:58/M
4 Graeme Van Valer 85 5 16 24:43.73 7:58/M
5 Kristina Cazaves 82 12 31 27:20.45 8:49/M
6 Jack Brundage 119 8 32 27:26.07 8:51/M
7 William Davison 78 10 37 28:28.37 9:11/M
8 Braylen Floyd 34 7 45 30:15.91 9:45/M
9 Max Kline 76 8 52 30:54.84 9:58/M
10 Hayden Hurst 66 10 57 31:41.13 10:13/M
11 Andrew Sullivan 22 9 68 32:28.24 10:28/M
12 Tyler Haines 112 6 71 32:39.78 10:32/M
13 Nick Tilton 133 16 77 32:52.42 10:36/M
14 Marshall Foster 80 9 78 32:54.23 10:37/M
15 Bennett Floyd 35 5 91 35:02.93 11:18/M
16 Isaiah Riffe 164 9 138 41:17.17 13:19/M
17 Jackson Heilbron 175 3 163 55:25.44 17:53/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sarah Callahan 178 27 8 22:41.66 7:19/M
2 Zachery Eckert 154 26 12 24:25.95 7:53/M
3 Mark Lantz 179 28 23 25:55.81 8:22/M
4 Trent McKinney 46 24 30 27:20.44 8:49/M
5 Matthew Ray 166 28 33 27:50.13 8:59/M
6 Wade Shidler 167 29 36 28:04.90 9:03/M
7 Andrew Pekny 148 26 53 31:06.59 10:02/M
8 Michael Rampone Westfield IN 161 28 58 31:46.13 10:15/M
9 Jon Moss New Palestine IN 158 28 59 31:46.45 10:15/M
10 Luke Lennon 42 27 95 35:37.02 11:29/M
11 Ryan Sidler 137 29 97 35:42.47 11:31/M
12 Marco Knudsen 172 28 120 37:36.36 12:08/M
13 Brennan Fogas 14 27 146 46:31.26 15:00/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Robert Richter 83 35 4 21:22.65 6:54/M
2 Brian Babczak 162 30 5 22:11.91 7:09/M
3 Tom Lazard 125 37 6 22:14.57 7:10/M
4 Jonathan Witham 174 33 17 24:47.94 8:00/M
5 Scott McNeany 147 33 18 24:50.75 8:01/M
6 Alek Boskovich 146 38 20 25:19.42 8:10/M
7 Jonathan Martin 107 36 21 25:28.94 8:13/M
8 Matthew Schuster 110 32 26 26:53.16 8:40/M
9 Jonathan Lynch 195 36 41 28:59.39 9:21/M
10 Brandon Abney 95 38 48 30:39.47 9:53/M
11 Nick Merkel 141 30 51 30:54.48 9:58/M
12 Kyle Hensley 170 33 94 35:21.98 11:24/M
13 Ryan McCandless 39 39 100 35:55.76 11:35/M
14 Chris Waugh 181 33 113 37:09.90 11:59/M
15 Taylor Whitham 173 31 129 39:10.59 12:38/M
16 Scott Bolinger 106 37 131 39:18.14 12:41/M
17 Adam Dawson 124 33 145 46:18.91 14:56/M
18 Matt Tobe 27 33 176 1:10:49.27 22:51/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Branden Floyd 32 41 44 30:15.39 9:45/M
2 Dustin Wilson 94 42 46 30:25.25 9:49/M
3 Michael Courson 71 48 63 31:59.25 10:19/M
4 Allison Montgomery 139 44 67 32:02.90 10:20/M
5 Tom Foster 79 46 76 32:49.92 10:35/M
6 Bill Kline 74 48 106 36:28.53 11:46/M
7 Garrett Hawk Indianapolis IN 21 43 118 37:28.10 12:05/M
8 Mark Owens noblesville IN 62 43 161 53:47.84 17:21/M
9 Aaron Heilbron 177 41 169 56:23.02 18:11/M
10 Chris Tilton 132 40 171 59:19.91 19:08/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Scott Server 91 51 19 24:52.88 8:01/M
2 Doug Kramer 28 50 25 26:13.99 8:27/M
3 Tim Belcher Plainfield IN 88 57 42 29:05.80 9:23/M
4 Keith Stucker 200 59 49 30:40.28 9:54/M
5 Bob Ausdenmoore 40 59 98 35:51.50 11:34/M
6 Joe Culp Indianapolis IN 53 58 109 36:31.71 11:47/M
7 Gregory Goelzer 122 59 116 37:15.68 12:01/M
8 Craig Van Antwerp 73 54 149 46:56.78 15:08/M
Top

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rick Weinheimer 96 61 43 30:11.50 9:44/M
2 Bo Walker 36 69 61 31:52.04 10:17/M
3 John Fillio 17 60 147 46:33.63 15:01/M

Upcoming Races