2017 Heroes, Health, & Hope 5k Age Group Results

Congrats to All Finishers





2017 Heroes, Health, & Hope 5k


Age Group Results


November 11, 2017




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org



Men: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-99

Women: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-99

5k

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Christina Lauer Zionsville IN 63 32 5 20:18.12 6:33/M
2 Mindy Elliott Brownsburg IN 146 46 11 21:33.95 6:57/M
3 Lauren Bailey Indianapolis IN 39 36 14 23:23.31 7:33/M
Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kate Johnson 100 13 47 31:39.75 10:13/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Zabrina Hainje Fishers IN 9 28 75 46:11.76 14:54/M
2 Victoria Greenwell West Lafayette IN 134 27 76 46:15.04 14:55/M
3 Lauren Binford West Lafayette IN 133 27 77 46:15.52 14:55/M
4 Lyndsay McConnaughey Fountaintown IN 84 28 79 48:13.58 15:33/M
5 Kyla Buckley Indianapolis IN 107 26 116 59:22.73 19:09/M
6 Monica Blaesser 106 27 117 59:23.29 19:09/M
7 Sarah Baldwin Indianapolis IN 105 26 119 59:26.41 19:10/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sarah Snow Whitestown IN 6 36 32 28:45.28 9:16/M
2 Ashley Judd Zionsville IN 14 34 33 28:46.01 9:17/M
3 Chey-Ane Bishop Indianapolis IN 88 31 35 29:10.55 9:25/M
4 Jessica Considine Indianapolis IN 144 32 51 32:47.73 10:35/M
5 Annette Aveline Indianapolis IN 65 33 52 33:17.98 10:44/M
6 LaShaunda Starks Indianapolis IN 47 30 54 33:50.27 10:55/M
7 Anita Munoz-Boyle Zionsville IN 4 39 57 34:15.93 11:03/M
8 Tiffane Pappillion Indianapolis IN 67 39 65 37:39.64 12:09/M
9 Danielle Boss Indianapolis IN 18 33 66 37:39.68 12:09/M
10 Wendy Elschide Franklin IN 26 34 67 37:41.03 12:09/M
11 Melanie Williams Indianapolis IN 28 37 68 37:42.20 12:10/M
12 Ashley Curtis Indianapolis IN 139 30 69 38:27.94 12:24/M
13 Shalanda Martin Indianapolis IN 118 37 71 40:55.44 13:12/M
14 Miranda Wellington Indianapolis IN 15 37 81 48:18.47 15:35/M
15 Becky Honisch Brownsburg IN 7 32 83 48:23.50 15:36/M
16 Rebeccah Martin Indianapolis IN 11 35 87 49:13.70 15:53/M
17 Dusty Mansfield 150 37 89 50:05.82 16:09/M
18 Jennifer Swineford Westfield IN 17 32 91 50:09.01 16:11/M
19 Kristina Swinney Indianapolis IN 20 30 101 53:23.67 17:13/M
20 Kelli Grecco Plainfield IN 44 30 106 56:04.35 18:05/M
21 Amanda Lewallen Plainfield IN 43 36 107 56:05.10 18:05/M
22 Cathy Fields Scottsburg IN 62 39 110 57:36.34 18:35/M
23 Kelly Woodruff Holland IN 61 39 111 57:37.33 18:35/M
24 Jennifer Baker Indianapolis IN 60 39 112 57:37.55 18:35/M
25 Heather Derringer Avon IN 101 38 121 1:03:32.56 20:30/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Angie Shillings Fishers IN 25 42 37 29:23.86 9:29/M
2 Stephanie Fahl Indianapolis IN 132 44 38 29:52.66 9:38/M
3 Shelly Fisher Carmel IN 113 42 40 30:15.26 9:45/M
4 Karen Johnson Indianapolis IN 99 42 44 30:38.79 9:53/M
5 Sheryl Briggs Avon IN 48 49 49 32:16.75 10:25/M
6 Linda Server Greenwood IN 102 49 58 34:46.27 11:13/M
7 Jennifer Holdcraft Fishers IN 73 44 62 36:38.83 11:49/M
8 Monic Hill Indianapolis IN 93 47 74 41:48.71 13:29/M
9 Beth Gootee Indianapolis IN 71 47 92 50:18.99 16:14/M
10 Kelly Rowe Indianapolis IN 54 42 96 52:36.73 16:58/M
11 Nada Jimenez Brownsburg IN 57 46 97 52:37.44 16:58/M
12 Susan Golden-Bishop Indianapolis IN 120 44 102 55:17.33 17:50/M
13 Sabine Arila Brownsburg IN 22 49 108 56:51.80 18:20/M
14 Kim Mays Indianapolis IN 21 46 109 56:53.10 18:21/M
Top

Female 50 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Susan Weber Indianapolis IN 122 55 19 25:06.65 8:06/M
2 Ellyn Ludden Indianapolis IN 53 54 21 25:33.06 8:15/M
3 Elvira Whitaker Zionsville IN 55 58 27 26:54.06 8:41/M
4 Amy Becker Pittsboro IN 24 51 28 27:03.64 8:44/M
5 Kimberly Johnson Indianapolis IN 19 52 30 27:56.26 9:01/M
6 Lesley Keller Indianapolis IN 83 51 36 29:20.85 9:28/M
7 Angela Cole Indianapolis IN 50 52 45 31:24.77 10:08/M
8 Mary Colston Indianapolis IN 79 59 60 35:01.59 11:18/M
9 Sue Maple Fishers IN 31 59 61 35:30.89 11:27/M
10 Judy Hasselkus Indianapolis IN 143 57 63 37:36.51 12:08/M
11 Christa Perrine Greenfield IN 85 53 80 48:13.63 15:33/M
12 Kelly Beck Indianapolis IN 58 52 94 50:35.07 16:19/M
13 Yvette Williams Indianapolis IN 66 56 95 52:36.22 16:58/M
14 Veda Perry Indianapolis IN 1 57 98 52:43.70 17:00/M
15 Brigitte Mills Indianapolis IN 2 58 99 52:45.02 17:01/M
16 Dee Knop Indianapolis IN 23 53 100 53:23.57 17:13/M
17 Barbara Mcdowell Indianapolis IN 76 61 104 55:49.44 18:00/M
18 Elaine Cassidy New Ross IN 77 54 105 55:49.87 18:00/M
19 Judith Pleiss Indianapolis IN 82 74 113 57:58.07 18:42/M
20 Karen Stanley Indianapolis IN 86 70 114 58:18.18 18:48/M
21 Judy Townsend Indianapolis IN 81 76 115 58:18.65 18:48/M
22 Mary Lu Williams Zionsville IN 37 70 118 59:24.48 19:10/M
23 Ursula Booth Indianapolis IN 3 54 120 59:26.83 19:10/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Daniel Gerow 160 26 1 18:04.14 5:50/M
2 Perez Madison Carmel IN 69 56 2 18:55.74 6:06/M
3 Sean Smith Indianapolis IN 135 27 3 19:13.82 6:12/M
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Samuel Thomas Plainfield IN 75 15 7 20:44.04 6:41/M
2 Geoffrey Ostrander Zionsville IN 68 14 12 22:53.48 7:23/M
3 salih Rowe 200 15 23 26:06.56 8:25/M
4 Reilly Conwell Indianapolis IN 127 16 55 34:15.06 11:03/M
5 Carter Boyle Zionsville IN 5 9 56 34:15.54 11:03/M
6 Jack Taylor Indianapolis IN 35 6 64 37:37.92 12:08/M
7 Moses Martin Indianapolis IN 119 13 70 40:27.22 13:03/M
8 Charlie Taylor Indianapolis IN 34 8 73 41:38.58 13:26/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Anthony Chan Flushing NY 64 26 6 20:18.25 6:33/M
2 David Schieler Indianapolis IN 138 24 18 24:55.81 8:02/M
3 Nick Brazitis Indianapolis IN 116 29 24 26:17.24 8:29/M
4 Kyle Calston 159 24 59 35:01.32 11:18/M
5 Mitch Hainje Fishers IN 10 28 78 46:19.92 14:56/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jared Moll Indianapolis IN 130 32 8 21:02.98 6:47/M
2 Andrew Parsons Greenwood IN 109 35 10 21:27.17 6:55/M
3 John Howard Fishers IN 89 32 15 23:30.10 7:35/M
4 George Starks Indianapolis IN 46 31 16 23:55.80 7:43/M
5 Joshua Lawrence Indianapolis IN 92 30 29 27:46.34 8:57/M
6 Josh Judd Zionsville IN 13 36 34 28:46.29 9:17/M
7 Anthony Wiliams Indianapolis IN 114 34 39 30:14.56 9:45/M
8 Jared Carcy 152 34 41 30:16.72 9:46/M
9 JR Honisch Brownsburg IN 8 37 82 48:22.81 15:36/M
10 Luke Martin Indianapolis IN 12 37 86 49:13.03 15:53/M
11 Jack Mansfielfd 149 38 90 50:07.18 16:10/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Troy Funk Carmel IN 145 49 4 19:56.45 6:26/M
2 Corey Batt Indianapolis IN 115 40 9 21:20.81 6:53/M
3 Thomas Stansbury Indianapolis IN 80 42 13 22:57.54 7:24/M
4 Dan Augustyn 147 48 17 23:58.51 7:44/M
5 Jerry Faletic Indianapolis IN 45 48 20 25:17.16 8:09/M
6 Jay Hildebrand Indianapolis IN 42 47 25 26:21.04 8:30/M
7 John Adams Indianapolis IN 40 44 26 26:51.12 8:40/M
8 Scott Taylor Indianapolis IN 32 45 72 41:37.85 13:25/M
9 Calvin Wellington Indianapolis IN 16 42 84 48:37.68 15:41/M
10 Steve Bishop Indianapolis IN 74 44 103 55:17.79 17:50/M
Top

Male 50 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bob Schaefer Indianapolis IN 30 66 22 26:06.21 8:25/M
2 Mike Gootee Indianapolis IN 72 52 31 28:11.22 9:05/M
3 Jim Hoffman 151 62 42 30:29.76 9:50/M
4 Jeffery Soldatis Zionsville IN 38 56 43 30:36.73 9:52/M
5 Terrence Fuqua Indianapolis IN 29 61 46 31:29.40 10:09/M
6 Phil Briggs Avon IN 49 53 48 32:16.53 10:25/M
7 Rick Martin Fishers IN 78 51 50 32:41.27 10:33/M
8 John Wendelin Buffalo NY 140 53 53 33:38.89 10:51/M
9 Rod Conwell Indianapolis IN 126 54 85 48:47.00 15:44/M
10 Hollis Joseph Thomas Indianapolis IN 70 66 88 49:15.73 15:53/M
11 Scott Beck Indianapolis IN 59 52 93 50:34.38 16:19/M