2017 Hops & Flip Flops Age Group Results

Thanks to Daredevil Beer & Yogulatte for the Treats!





Hops & Flip Flops 5k


Age Group Results


August 19, 2017




Results by RaceMaker Productions LLC RaceMaker Productions LLC



5k Men: Top Finishers 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

5k Women: Top Finishers 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

5k

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sarah Storm Bloomington IN 51 37 7 20:37.61 6:39/M
2 Cindy Harris Indianapolis IN 27 48 8 20:47.07 6:42/M
3 Yanina Rowley 278 31 22 23:26.25 7:34/M
Top

Female No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kaitlyn Harger 244 207 44:36.02 14:23/M
2 Lisa Harger 288 208 44:39.14 14:24/M
3 Margaret Bloomer 249 210 44:45.89 14:26/M
4 Sierra Hileman 251 211 44:46.24 14:26/M
5 Chloe Redmond 267 222 46:20.63 14:57/M
6 Delilah Collins 221 228 47:24.11 15:17/M
7 Renee Ray 291 231 48:14.00 15:34/M
8 Grace Hunterman 256 232 48:14.67 15:34/M
9 Fiona Humphrey 247 233 48:16.22 15:34/M
Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Annabelle Drake 259 13 148 34:40.34 11:11/M
2 Abby Reeder Greenwood IN 146 19 159 35:44.92 11:32/M
3 Kate Ballinger Avon IN 142 8 196 41:45.24 13:28/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Molly Watanabe Zionsville IN 173 24 34 24:28.30 7:54/M
2 Janae Meyers Indianapolis IN 43 27 36 24:42.65 7:58/M
3 Leah Roach Indianapolis IN 118 28 39 24:55.94 8:02/M
4 Debera Schroeder Indianapolis IN 108 27 42 25:06.57 8:06/M
5 Nicole Svorinic Indianapolis IN 12 27 45 25:24.81 8:12/M
6 Katie Walton Speedway IN 25 28 68 28:05.99 9:04/M
7 Kayla Gross 307 29 71 28:11.56 9:05/M
8 Marissa Fouse Indianapolis IN 46 28 72 28:15.94 9:07/M
9 Laura Trackwell Indianapolis IN 19 26 90 29:43.30 9:35/M
10 Shelby Hartzell West Lafayette IN 76 20 104 30:42.67 9:54/M
11 Kara Curtis Indianapolis IN 207 27 120 32:33.07 10:30/M
12 Anna Gleixner 276 23 127 32:51.07 10:36/M
13 Kelly Shank Indianapolis IN 201 28 135 33:52.98 10:55/M
14 Brittany Schroeder Columbus OH 214 29 144 34:21.71 11:05/M
15 Virginie Adams Indianapolis IN 69 27 152 34:48.17 11:14/M
16 Faith Gerke Indianapolis IN 152 28 165 36:53.21 11:54/M
17 Rebecca Blevins Clinton IN 177 26 171 37:32.97 12:06/M
18 Katlyn McDermitt Blandford Indianapolis IN 100 27 176 38:56.15 12:34/M
19 Megan Harvey Indianapolis IN 58 29 178 39:00.30 12:35/M
20 Courtney Walton Speedway IN 24 25 181 39:12.89 12:39/M
21 Laura Martinez Indianapolis IN 126 28 182 39:17.33 12:40/M
22 Abigail Gleixner 277 21 218 45:46.42 14:46/M
23 Christina Kruithoff Fishers IN 75 29 226 46:53.37 15:07/M
24 Khyati Soni Indianapolis IN 37 27 230 47:26.82 15:18/M
25 Molly Schulz Linden IN 11 26 239 49:38.11 16:01/M
26 Erica Clinard Concord NC 53 28 240 49:39.20 16:01/M
27 Rebecca Maynard Indianapolis IN 67 27 244 51:32.59 16:37/M
28 Mallory Moore Indianapolis IN 176 23 251 55:16.31 17:50/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lauren Bailey Indianapolis IN 33 36 28 23:55.27 7:43/M
2 Marie Lewis Avon IN 2 38 35 24:33.20 7:55/M
3 Jennifer Miller Indianapolis IN 40 30 37 24:44.14 7:59/M
4 Monica Fryska Anderson IN 63 30 43 25:14.79 8:08/M
5 Mindy Ochoa Shelbyville IN 83 32 52 26:17.94 8:29/M
6 Christy Wash Indianapolis IN 127 37 54 26:38.68 8:35/M
7 Jorja Lyons Speedway IN 35 34 55 26:41.58 8:36/M
8 Jennifer Challand Indianapolis IN 106 32 58 26:50.65 8:39/M
9 Tara Morrison Fort Wayne IN 79 30 60 26:57.33 8:42/M
10 Sarah Foulke Indianapolis IN 111 39 69 28:06.08 9:04/M
11 Emilee Anderson Indianapolis IN 210 33 75 28:21.62 9:09/M
12 Lindsay Davis Indianapolis IN 153 32 76 28:24.31 9:10/M
13 Claire Willard Indianapolis IN 60 36 78 28:31.61 9:12/M
14 Bianca Crager 285 39 88 29:39.31 9:34/M
15 Mindy Schelling Indianapolis IN 297 35 94 30:09.80 9:44/M
16 Amber Bollman 281 38 102 30:41.26 9:54/M
17 Chey-Ane Bishop 282 31 108 30:55.54 9:58/M
18 Jenna Johnson Indianapolis IN 56 30 110 31:21.46 10:07/M
19 Jessica Reiss 308 35 113 31:26.28 10:08/M
20 Christine Duncan Plainfield IN 10 39 114 31:49.24 10:16/M
21 Ashley Monroe Plainfield IN 8 32 115 31:59.26 10:19/M
22 Lindsay Cloyd Greenwood IN 113 34 118 32:24.69 10:27/M
23 Mary Taitano Fishers IN 85 36 124 32:43.66 10:33/M
24 Keri-Ann Harper Indianapolis IN 98 37 131 33:14.51 10:43/M
25 Deanna Simmons 310 32 132 33:21.21 10:45/M
26 Keira Perkins Indianapolis IN 219 34 142 34:14.55 11:03/M
27 Leslie Charters West Lafayette IN 17 34 145 34:25.77 11:06/M
28 Heather Sacha Michigantown IN 160 30 154 34:58.59 11:17/M
29 Katherine Cooper Indianapolis IN 162 36 160 35:55.72 11:35/M
30 Vanessa Robertson Brownsburg IN 189 37 163 36:25.49 11:45/M
31 Lindsey Birt Greencastle IN 54 33 167 37:12.39 12:00/M
32 Jessica Blevins Brownsburg IN 169 30 170 37:32.81 12:06/M
33 Amanda Pryor Indianapolis IN 296 36 186 40:16.18 12:59/M
34 Nan Miller Fishers IN 203 34 199 41:49.28 13:29/M
35 Emily Hileman Speedway IN 287 33 212 44:46.95 14:26/M
36 Audra Blasdel Indianapolis IN 198 34 214 45:02.79 14:32/M
37 Jamie Toombs Indianapolis IN 196 35 216 45:16.77 14:36/M
38 Melissa Odar Mishawaka IN 218 34 217 45:17.47 14:36/M
39 Robin Lamkin Carmel IN 36 31 224 46:48.78 15:06/M
40 Kimberly Kruithoff Indianapolis IN 38 39 225 46:53.34 15:07/M
41 Deana McClimon Fortville IN 136 38 236 49:04.37 15:50/M
42 Michele Cannon Indianapolis IN 105 31 257 1:01:02.82 19:41/M
DQ Nicole Sawada 279 30 DQ 7:15/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kendra Wood Indianapolis IN 195 43 38 24:55.44 8:02/M
2 Kelly Glogoza Fishers IN 215 46 63 27:22.87 8:50/M
3 Sarah Zack 273 40 66 27:45.86 8:57/M
4 Jamey Johnson Indianapolis IN 192 41 79 28:33.17 9:13/M
5 Kristy Litton Fishers IN 181 40 89 29:42.50 9:35/M
6 Michelle Lowry Indianapolis IN 166 47 91 30:03.59 9:42/M
7 Cherie Barr Muncie IN 163 46 107 30:53.99 9:58/M
8 Lori Jacobs Jeffersonville IN 129 48 117 32:13.73 10:24/M
9 Lauren Crausare Indianapolis IN 9 46 119 32:32.98 10:30/M
10 Teresa Hazel Indianapolis IN 140 49 126 32:49.92 10:35/M
11 Erin Stader Plainfield IN 101 45 128 32:51.55 10:36/M
12 Naia Ballinger Avon IN 141 43 133 33:21.42 10:45/M
13 Bianca Medrano Buxton NC 14 40 146 34:28.96 11:07/M
14 Davina Merrell Indianapolis IN 168 44 151 34:44.49 11:12/M
15 Jennifer Tiffany Indianapolis IN 194 47 155 35:26.67 11:26/M
16 Patti Hammerle Brownsburg IN 109 49 156 35:41.02 11:31/M
17 Jo Ellen Hansen Indianapolis IN 147 49 158 35:44.82 11:32/M
18 Angie McIntyre Indianapolis IN 132 46 166 36:58.50 11:55/M
19 Kimberly Einstein Indianapolis IN 301 45 185 40:16.07 12:59/M
20 Jennifer Doyle Indianapolis IN 188 40 190 41:03.92 13:15/M
21 Melissa Baumann Pittsboro IN 139 45 198 41:46.97 13:28/M
22 Stephanie Thomas Plainfield IN 180 42 200 42:01.81 13:33/M
23 Dana Ransford Avon IN 120 48 201 42:02.15 13:34/M
24 Jaime Ferguson Danville IN 121 40 202 42:16.22 13:38/M
25 Tonya Conover Brownsburg IN 48 48 203 43:32.88 14:03/M
26 Maidena Fulford Zionsville IN 155 46 209 44:45.38 14:26/M
27 Susie Keaton Indianapolis IN 93 49 237 49:06.11 15:50/M
28 Danielle Figlio Indianapolis IN 299 43 242 50:50.36 16:24/M
29 Kerry Gregory Brownsburg IN 66 45 243 51:31.01 16:37/M
30 Stella Moore Indianapolis IN 175 47 249 54:34.92 17:36/M
31 Angie Skinner Greenwood IN 183 41 256 57:06.63 18:25/M
32 Victoria Elzey Indianapolis IN 117 41 258 1:01:03.20 19:42/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lesley Keller Indianapolis IN 29 51 23 23:35.03 7:36/M
2 Rebecca Merlina Galveston IN 302 52 53 26:23.99 8:31/M
3 Penny Yates Indianapolis IN 95 53 61 27:11.45 8:46/M
4 Kelly Neal Morgantown IN 133 50 77 28:25.00 9:10/M
5 Sharon VanMeeter Indianapolis IN 107 56 80 28:41.60 9:15/M
6 Paula J. Ross Indianapolis IN 151 54 97 30:22.32 9:48/M
7 Kathleen Deal Indianapolis IN 206 54 98 30:23.49 9:48/M
8 Nancy Cline Indianapolis IN 303 58 134 33:45.42 10:53/M
9 Sandra Watanabe Zionsville IN 174 59 137 34:04.64 10:59/M
10 Susan Skelton Avon IN 31 52 153 34:58.17 11:17/M
11 Jodi Reeder Greenwood IN 145 50 157 35:44.78 11:32/M
12 Kim Morris Frankfort IN 170 58 162 36:17.33 11:42/M
13 Joan Pea Indianapolis IN 154 58 169 37:27.89 12:05/M
14 Susan Emerson Indianapolis IN 187 55 183 39:38.33 12:47/M
15 Robyn Maynard Brownsburg IN 50 55 188 40:34.51 13:05/M
16 Vicky Wilkerson 275 54 213 44:54.44 14:29/M
17 Tracy Gleixxner 274 56 219 45:50.26 14:47/M
18 Denise Smith Indianapolis IN 289 56 223 46:24.12 14:58/M
19 Sharon Watts Indianapolis IN 293 53 227 46:53.71 15:07/M
20 Angela Cole Indianapolis IN 290 52 229 47:25.29 15:18/M
21 Kay Richter Indianapolis IN 4 56 234 48:35.82 15:40/M
22 Theresa Pucillo Indianapolis IN 84 58 246 53:47.40 17:21/M
23 Christine Wyatt Indianapolis IN 167 51 248 54:34.69 17:36/M
24 Michaela Besold Indianapolis IN 184 53 252 55:33.79 17:55/M
25 Linda Schmid Indianapolis IN 55 53 253 55:34.71 17:55/M
Top

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Barb Stayton Indianapolis IN 96 63 57 26:47.05 8:38/M
2 Anne Thompson Indianapolis IN 34 63 64 27:28.18 8:52/M
3 Sharon Wilson Speedway IN 125 60 161 35:57.87 11:36/M
4 Cathy Knapp Greenwood IN 216 65 168 37:19.97 12:02/M
5 Mary Pat Sapp Indianapolis IN 202 62 184 40:15.22 12:59/M
6 Ruby Lee Brownsburg IN 72 60 192 41:16.17 13:19/M
7 Laurie Watson Brownsburg IN 74 61 193 41:18.05 13:19/M
8 Nan Voll Brownsburg IN 15 60 221 46:17.54 14:56/M
9 Diann Ahrens Indianapolis IN 30 60 250 55:10.49 17:48/M
10 Linda Bottoms Indianapolis IN 70 62 254 55:41.18 17:58/M
11 Sandra Oliva Indianapolis IN 71 63 255 56:22.57 18:11/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John(JT) Hodges Indianapolis IN 294 16 1 16:04.39 5:11/M
2 James Harris Indianapolis IN 28 53 2 18:49.87 6:04/M
3 Jim Yates 305 60 3 19:35.38 6:19/M
Top

Male No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Unknown Partic. 99991 99991 100 30:30.28 9:50/M
2 Jack Fisher 238 139 34:10.58 11:01/M
3 Phoenix Hunger 261 141 34:14.37 11:03/M
4 Owen Doyle 248 191 41:05.35 13:15/M
5 Lucas Early 245 245 52:39.30 16:59/M
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alex Young 263 8 30 23:59.26 7:44/M
2 Finan Doyle 242 11 85 29:08.44 9:24/M
3 Griffen Hunger 268 7 112 31:25.98 10:08/M
4 Shen Miller Fishers IN 204 11 173 38:15.58 12:20/M
5 Akio Miller Fishers IN 205 9 194 41:36.73 13:25/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alexander Renie Indianapolis IN 171 26 62 27:22.23 8:50/M
2 Adam Ira Indianapolis IN 13 28 101 30:38.82 9:53/M
3 Adam Walton Speedway IN 23 28 109 31:19.18 10:06/M
4 Andrew McDermitt Fort Wayne IN 99 22 175 38:55.05 12:33/M
5 Alex Carrico Greenwood IN 90 26 179 39:00.47 12:35/M
6 Dan Dripps Speedway IN 26 26 180 39:12.53 12:39/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Neel Patel 283 39 6 20:18.03 6:33/M
2 Jason Eldridge Indianapolis IN 137 39 14 22:00.36 7:06/M
3 James Phares McCordsville IN 212 35 15 22:05.57 7:07/M
4 Patrick Eckhardt Fishers IN 45 31 21 23:15.71 7:30/M
5 Christopher Roman Indianapolis IN 209 36 24 23:35.48 7:36/M
6 Nathan Lowe Indianapolis IN 44 30 25 23:43.30 7:39/M
7 Curtis Miller Indianapolis IN 87 31 26 23:47.79 7:40/M
8 Kyle Mosier Speedway IN 1 31 27 23:54.39 7:43/M
9 Andrew Sweeney Greenwood IN 149 39 29 23:58.80 7:44/M
10 Michael Meredtih Greenwood IN 5 35 31 24:04.12 7:46/M
11 Cjhad Gustin Indianapolis IN 88 37 32 24:04.75 7:46/M
12 Brent Bohs Anderson IN 64 30 41 25:06.38 8:06/M
13 Anthony Reiss 309 35 44 25:18.71 8:10/M
14 Kurt Hershberger Indianapolis IN 295 32 46 25:35.03 8:15/M
15 Seth Hileman Speedway IN 161 37 49 26:07.92 8:25/M
16 Chad Robertson Brownsburg IN 190 38 83 29:03.74 9:22/M
17 Billy MacLeod 280 37 86 29:24.07 9:29/M
18 Michael Barnes McCordsville IN 200 32 93 30:09.39 9:44/M
19 Daniel Sisk Indianapolis IN 157 39 95 30:13.63 9:45/M
20 Brian Reardon Indianapolis IN 115 35 99 30:26.07 9:49/M
21 Ryan Rieff Indianapolis IN 57 32 111 31:23.21 10:07/M
22 Ray Tice Indianapolis IN 82 38 116 32:01.01 10:20/M
23 Doug Roach Indianapolis IN 119 38 130 32:57.26 10:38/M
24 Drew Charters West Lafayette IN 18 34 147 34:29.01 11:07/M
25 Jeremy Foulke Indianapolis IN 112 39 172 37:53.79 12:13/M
26 Jacob Blasdel Indianapolis IN 199 33 215 45:08.16 14:34/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chad Beck Indianapolis IN 104 45 5 20:14.70 6:32/M
2 James Shults Indianapolis IN 220 46 11 21:23.18 6:54/M
3 David Yanez Indianapolis IN 197 41 12 21:54.15 7:04/M
4 David Thomas Plainfield IN 179 45 13 21:56.63 7:05/M
5 Darren Holland Indianapolis IN 89 49 18 22:36.99 7:17/M
6 Chad Litton Fishers IN 182 43 33 24:13.09 7:49/M
7 Jeff Lund Indianapolis IN 178 40 40 24:57.76 8:03/M
8 Wyatt Queener Washington DC 81 42 48 26:06.44 8:25/M
9 Mike Theodore Speedway IN 80 40 50 26:08.10 8:26/M
10 Daniel Wheeler Indianapolis IN 65 40 51 26:11.26 8:27/M
11 Roderick Morrison Fort Wayne IN 78 40 59 26:56.01 8:41/M
12 Ryan Ratcliff Indianapolis IN 94 46 81 28:45.14 9:16/M
13 Rick Martin 306 48 82 29:02.87 9:22/M
14 Charles Johnson Brownsburg IN 68 40 84 29:07.15 9:24/M
15 Chris Heylmann Brownsburg IN 304 41 92 30:08.49 9:43/M
16 Mike Miller Martinsville IN 158 43 96 30:14.62 9:45/M
17 John Gould Indianapolis IN 41 49 103 30:41.67 9:54/M
18 Wade Fulford Zionsville IN 156 48 106 30:46.31 9:55/M
19 Mark Owens Jeffersonville IN 128 42 121 32:34.32 10:30/M
20 Greg Crausare Indianapolis IN 116 47 123 32:40.45 10:32/M
21 Willie Doyle Fishers IN 86 42 125 32:44.88 10:34/M
22 Darin Fisher Indianapolis IN 300 44 140 34:11.57 11:02/M
23 Scott Crane Fishers IN 91 46 150 34:43.04 11:12/M
24 Teppei Ichikawa Camby IN 159 42 174 38:48.16 12:31/M
25 Naia Ballinger 286 43 197 41:45.43 13:28/M
26 Mike Stader Plainfield IN 102 45 205 44:05.14 14:13/M
27 Jacob Davis Indianapolis IN 298 40 241 50:00.20 16:08/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Johnson Clinton IN 148 50 4 20:07.66 6:29/M
2 Michael Hines Brownsburg IN 186 57 9 20:58.94 6:46/M
3 Robert Lopez Indianapolis IN 172 51 10 21:17.91 6:52/M
4 Andy Longo Fishers IN 185 54 16 22:17.06 7:11/M
5 Phillip Blair Ross Indianapolis IN 150 56 17 22:28.23 7:15/M
6 Gregg DeLong Cicero IN 39 55 19 23:03.39 7:26/M
7 Mike Francis Indianapolis IN 213 51 20 23:05.70 7:27/M
8 Steve Glogoza Saint Peters MO 59 52 47 26:00.37 8:23/M
9 Jeff Lowry Indianapolis IN 165 50 56 26:41.85 8:36/M
10 Joe Salee Columbus IN 42 56 65 27:35.29 8:54/M
11 Steve Tiffany Indianapolis IN 193 50 67 27:59.30 9:02/M
12 John T Koehler Indianapolis IN 103 59 70 28:11.00 9:05/M
13 Brian Neal Morgantown IN 134 50 73 28:19.90 9:08/M
14 Rob McIntyre Indianapolis IN 131 50 74 28:19.91 9:08/M
15 Darrin Walton Speedway IN 22 56 87 29:39.02 9:34/M
16 Richard Deal Indianapolis IN 130 55 105 30:43.59 9:55/M
17 Vince Centracchio Indianapolis IN 32 50 122 32:38.72 10:32/M
18 Rick Yeary Tipton IN 110 55 129 32:54.90 10:37/M
19 Jeffrey McClimon Fortville IN 135 51 136 33:59.62 10:58/M
20 William Schaefer Indianapolis IN 208 58 138 34:10.42 11:01/M
21 Doug Keaton Indianapolis IN 92 50 149 34:42.98 11:12/M
22 Mark Conover Brownsburg IN 47 56 187 40:32.87 13:05/M
23 Brian Ophoff Marion IA 143 50 195 41:42.72 13:27/M
24 Martin Maynard Brownsburg IN 49 54 204 43:33.01 14:03/M
25 Bernie Cinkoske Indianapolis IN 77 59 206 44:15.69 14:16/M
26 Curt Richter Indianapolis IN 3 58 235 48:37.22 15:41/M
27 Todd Struthers Speedway IN 124 50 247 53:49.58 17:22/M
Top

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kevin Myers Frankfort IN 138 64 143 34:16.47 11:03/M
2 Bob Sunman Indianapolis IN 97 67 164 36:36.20 11:48/M
3 Michael Kennedy Carmel IN 191 75 177 38:59.90 12:35/M
4 Paul Zitterbart Brownsburg IN 73 66 189 41:00.40 13:14/M
5 Mark Voll Brownsburg IN 16 61 220 46:10.00 14:54/M
6 Joe Dervin Indianapolis IN 217 73 238 49:25.38 15:56/M

Upcoming Races