Resolution XC Overall Results

Thanks to Washington Township Park for Hosting





Resolution XC


Overall Finish List


January 21, 2017




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org

5k

Place Name Team Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 John Kortman 146 22 M 1 Top Fin 16:40.00 5:23/M
2 Micah Aldrich 73 27 M 2 Top Fin 17:23.22 5:36/M
3 Mark Scott 92 43 M 3 Top Fin 18:17.14 5:54/M
4 Alan Hemmelgarn 53 35 M 1 35-39 18:45.98 6:03/M
5 Joseph Baer 45 48 M 1 45-49 19:34.82 6:19/M
6 Faith Baer 44 17 F 1 Top Fin 19:45.63 6:22/M
7 Andreas Maher 88 50 M 1 50-54 19:51.85 6:24/M
8 Cail Brown 276 18 M 1 15-19 19:52.95 6:25/M
9 Joseph Oliver 69 16 M 2 15-19 19:57.66 6:26/M
10 Mark Hiskes 147 54 M 2 50-54 20:10.00 6:30/M
11 Chris Horton 89 46 M 2 45-49 21:02.01 6:47/M
12 Brian Petersson PCS 247 42 M 1 40-44 21:09.84 6:49/M
13 Kaden Wise 1 14 M 1 10-14 21:16.89 6:52/M
14 Kevin Oliver 216 48 M 3 45-49 21:23.54 6:54/M
15 John Stille 61 57 M 1 55-59 21:42.55 7:00/M
16 Greg Bowers 70 42 M 2 40-44 21:44.76 7:01/M
17 David Cravotta PCS 235 37 M 2 35-39 21:45.15 7:01/M
18 Jason Hayes 83 42 M 3 40-44 21:50.83 7:03/M
19 Colin Conrad 29 20 M 1 20-24 22:00.66 7:06/M
20 Shelby Conrad 30 60 M 1 60-64 22:01.35 7:06/M
21 Eric Hall 280 33 M 1 30-34 22:51.77 7:22/M
22 Chris Baldwin 17 44 M 4 40-44 23:00.77 7:25/M
23 Nick Tarvin ECEP 2 491 33 M 2 30-34 23:02.91 7:26/M
24 Ethan Bowers 71 14 M 2 10-14 23:03.41 7:26/M
25 Trenton Dyer 91 11 M 3 10-14 23:05.84 7:27/M
26 Cara Karmolinski ECEP School (Boys) 298 14 F 2 Top Fin 23:06.54 7:27/M
27 Jasmine Tracey 42 28 F 3 Top Fin 23:08.96 7:28/M
28 Ben Hochgesang 148 13 M 4 10-14 23:30.00 7:35/M
29 Sarah Nierman Team Shorts 232 35 F 1 35-39 23:32.77 7:35/M
30 Ashley Baldwin 16 14 F 1 10-14 23:40.50 7:38/M
31 Nolan Espich 505 14 M 5 10-14 23:59.03 7:44/M
32 Robert Maar PCS 213 43 M 5 40-44 24:28.02 7:54/M
33 Colson Wells 5 12 M 6 10-14 24:31.53 7:55/M
34 Logan Hufty 222 12 M 7 10-14 24:32.75 7:55/M
35 Kyle Beimfohr PCS 3 44 M 6 40-44 24:41.53 7:58/M
36 Michael Oliver 76 16 M 3 15-19 24:53.09 8:02/M
37 Kettie Mothersead PCS 150 49 F 1 45-49 24:59.13 8:04/M
38 Samuel Rigsbee 72 13 M 8 10-14 25:06.74 8:06/M
39 Jacob Allen 495 17 M 4 15-19 25:14.06 8:08/M
40 Norm Campbell 68 50 M 3 50-54 25:20.54 8:10/M
41 Scott Workman ECEP 1 468 42 M 7 40-44 25:25.75 8:12/M
42 Katherine Tarvin ECEP 2 473 31 F 1 30-34 25:37.71 8:16/M
43 Kimberly Bright 31 39 F 2 35-39 25:49.69 8:20/M
44 William Workman ECEP 2 470 15 M 5 15-19 25:55.32 8:22/M
45 Darryl Hickman 15 54 M 4 50-54 26:02.44 8:24/M
46 Becky Hufty 221 41 F 1 40-44 26:06.82 8:25/M
47 Laura LaSell 217 42 F 2 40-44 26:07.04 8:25/M
48 Ashley York 40 34 F 2 30-34 26:16.52 8:28/M
49 Jeff Rodgers WMS Run Club 284 46 M 4 45-49 26:23.42 8:31/M
50 Lonny Lawson 248 44 M 8 40-44 26:26.38 8:32/M
51 Shellie Lawson 249 44 F 3 40-44 26:26.89 8:32/M
52 Steve Pekarek 13 48 M 5 45-49 26:31.09 8:33/M
53 Kelly Ewing 14 47 F 2 45-49 26:36.99 8:35/M
54 Sarah Mueller 483 24 F 1 20-24 26:38.49 8:35/M
55 Olivia Helsel ECEP School (Boys) 292 15 F 1 15-19 26:43.72 8:37/M
56 Michael Helsel ECEP 1 291 52 M 5 50-54 27:05.65 8:44/M
57 Carter Pierce 281 10 M 9 10-14 27:08.05 8:45/M
58 Jennifer Woodyard 484 23 F 2 20-24 27:17.63 8:48/M
59 Mary ann Abramson 75 45 F 3 45-49 27:21.07 8:49/M
60 Juli Grossman 9 43 F 4 40-44 27:25.01 8:51/M
61 Laura Sachtleben 85 24 F 3 20-24 27:25.58 8:51/M
62 Ellie Lo ECEP School (Boys) 79 11 F 2 10-14 27:28.90 8:52/M
63 Adam Barton 22 45 M 6 45-49 27:32.68 8:53/M
64 David Bradley The Dashing Devils 228 50 M 6 50-54 27:37.21 8:55/M
65 Jack Garvin ECEP 2 477 9 M 1 1- 9 27:46.13 8:57/M
66 Brooke Rodgers WMS Run Club 286 13 F 3 10-14 27:47.45 8:58/M
67 Lance Garvin ECEP 1 474 45 M 7 45-49 27:48.69 8:58/M
68 Keith Baughman The Dashing Devils 219 48 M 8 45-49 27:57.01 9:01/M
69 David Porter 210 36 M 3 35-39 28:14.46 9:06/M
70 Annette Wadley 203 13 F 4 10-14 28:18.37 9:08/M
71 Benjamin Holloway 18 40 M 9 40-44 28:21.31 9:09/M
72 Olivia Burkmire PCS 139 13 F 5 10-14 28:24.36 9:10/M
73 Hilary Eppley 269 47 F 4 45-49 28:25.49 9:10/M
74 Megan Conrad 54 23 F 4 20-24 28:26.51 9:10/M
75 Mark Deeg 32 57 M 2 55-59 28:39.34 9:15/M
76 Tracey Hart 51 42 F 5 40-44 28:43.39 9:16/M
77 Doug Burkmire PCS 138 49 M 9 45-49 28:47.10 9:17/M
78 Wendy Lo ECEP 2 78 38 F 3 35-39 28:47.46 9:17/M
79 Andrea DeMien 498 25 F 1 25-29 28:53.56 9:19/M
80 Richard Butler 503 49 M 10 45-49 29:07.01 9:24/M
81 Jaycie Workman ECEP School (Boys) 471 13 F 6 10-14 29:19.30 9:27/M
82 Lindsey Welch 265 30 F 3 30-34 29:21.54 9:28/M
83 Eleanor Jones 55 25 F 2 25-29 29:23.67 9:29/M
84 Tyler Sisk 300 13 M 10 10-14 29:25.30 9:29/M
85 Lucy Cummings 256 13 F 7 10-14 29:41.21 9:35/M
86 Emily Hileman SRC 67 33 F 4 30-34 29:43.74 9:35/M
87 Amy Becker 25 50 F 1 50-54 29:55.26 9:39/M
88 Barb Stayton 204 63 F 1 60-64 29:55.41 9:39/M
89 Quinn Murray 270 8 M 2 1- 9 30:02.82 9:41/M
90 Reiss Newlin 23 11 M 11 10-14 30:09.00 9:44/M
91 Randal Karmolinski ECEP 1 295 56 M 3 55-59 30:20.72 9:47/M
92 Brian Scherer The Dashing Devils 231 48 M 11 45-49 30:32.85 9:51/M
93 Marc Abriani WMS Run Club 289 32 M 3 30-34 30:42.22 9:54/M
94 Amy Abriani WMS Run Club 288 32 F 5 30-34 30:42.54 9:54/M
95 Allison Lutocka 7 27 F 3 25-29 30:47.58 9:56/M
96 Samantha Carman 8 28 F 4 25-29 30:48.02 9:56/M
97 Charity Oliver 77 14 M 12 10-14 30:57.92 9:59/M
98 Joy Smith 93 61 F 2 60-64 31:05.32 10:02/M
99 Christa Wood 275 40 F 6 40-44 31:06.72 10:02/M
100 Emily Prosise 255 29 F 5 25-29 31:23.90 10:07/M
 
Place Name Team Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
101 sandra Hochgesang 201 41 F 7 40-44 31:37.41 10:12/M
102 Tricia Wadley 202 40 F 8 40-44 31:38.03 10:12/M
103 Anna Gleixner 504 22 F 5 20-24 31:48.85 10:15/M
104 Mark Tennison 94 48 M 12 45-49 31:56.91 10:18/M
105 Sean Robinson 96 11 M 13 10-14 32:07.90 10:22/M
106 Rachael Broadus 149 22 F 6 20-24 32:12.00 10:23/M
107 Rosie Hughes SRC 58 66 F 1 65-99 32:13.44 10:24/M
108 David Murray 272 47 M 13 45-49 32:49.29 10:35/M
109 William Cummings 258 12 M 14 10-14 33:10.88 10:42/M
110 Angela Cole SRC 497 51 F 2 50-54 33:40.44 10:52/M
111 Noah Piotrowski 98 14 M 15 10-14 33:56.58 10:57/M
112 Joelene Smith-Drake 82 53 F 3 50-54 34:21.40 11:05/M
113 Virginie Adams 87 26 F 6 25-29 34:28.82 11:07/M
114 Zoe Alberts 81 16 F 2 15-19 34:39.34 11:11/M
115 Jeff Alberts 80 47 M 14 45-49 34:40.57 11:11/M
116 Doris Jane Melsheimer 50 66 F 2 65-99 34:51.29 11:15/M
117 Erin McLauchlin 38 31 F 6 30-34 34:59.08 11:17/M
118 Tracy Wells 4 44 F 9 40-44 35:01.66 11:18/M
119 Gene Wise 502 53 M 7 50-54 35:12.21 11:21/M
120 James Newlin 24 45 M 15 45-49 35:39.13 11:30/M
121 Ali Smith 86 25 F 7 25-29 35:53.35 11:35/M
122 Amy Eberwine 41 41 F 10 40-44 35:56.53 11:35/M
123 Joe Masner II 499 51 M 8 50-54 36:06.56 11:39/M
124 Kelly Smith 145 56 F 1 55-59 36:50.00 11:53/M
125 mark smith 140 48 M 16 45-49 36:54.95 11:54/M
126 Karla Peyton 63 43 F 11 40-44 37:24.53 12:04/M
127 Katherine Hollenback 478 28 F 8 25-29 37:33.51 12:07/M
128 Christopher Hollenback 480 29 M 1 25-29 37:49.48 12:12/M
129 Elizabeth Vickers 37 48 F 5 45-49 38:04.11 12:17/M
130 Karen Horiszny 268 41 F 12 40-44 38:14.66 12:20/M
131 Miller Piotrowski 99 10 M 16 10-14 38:22.32 12:23/M
132 Mark Zerr 259 48 M 17 45-49 38:23.55 12:23/M
133 Julie Weiss 237 35 F 4 35-39 38:25.56 12:24/M
134 Shannon Workman 472 40 F 13 40-44 38:40.89 12:28/M
135 William Schaefer 246 58 M 4 55-59 39:21.07 12:42/M
136 Bob Sunman SRC 208 66 M 1 65-99 39:28.74 12:44/M
137 Connor Everrode 500 13 M 17 10-14 40:07.58 12:56/M
138 Shaun Jones 211 35 F 5 35-39 40:27.76 13:03/M
139 Miriam Henry 19 30 F 7 30-34 40:41.30 13:07/M
140 Pierce Allen 492 11 M 18 10-14 40:42.85 13:08/M
141 Jessica Neill 20 40 F 14 40-44 40:44.24 13:08/M
142 Ashley Norman 21 32 F 8 30-34 40:44.92 13:08/M
143 Julie Moore 62 38 F 6 35-39 41:12.72 13:17/M
144 Casie States 64 39 F 7 35-39 41:36.02 13:25/M
145 Erin Kerins 66 37 F 8 35-39 41:54.10 13:31/M
146 Denise Smith SRC 52 56 F 2 55-59 42:06.28 13:35/M
147 Johanna Hawkins 290 29 F 9 25-29 42:13.57 13:37/M
148 Nicole Richardson SRC 2 39 F 9 35-39 42:23.10 13:40/M
149 Carol Camic Merchiers 11 42 F 15 40-44 44:01.37 14:12/M
150 EMMANUEL MERCHIERS 10 48 M 18 45-49 44:01.59 14:12/M
151 Carol Garman 240 66 F 3 65-99 45:11.87 14:35/M
152 Heather Connor 35 27 F 10 25-29 45:31.68 14:41/M
153 Guenevere Kalal 46 40 F 16 40-44 45:31.76 14:41/M
154 Amanda Camacho 501 31 F 9 30-34 48:52.43 15:46/M
155 Curt Richter 27 57 M 5 55-59 49:36.80 16:00/M
156 Kay Richter 28 55 F 3 55-59 49:38.01 16:01/M
157 Patrick Ciesielski 43 25 M 2 25-29 49:43.27 16:02/M
158 Jessica Norcross 119 29 F 11 25-29 51:22.64 16:34/M
159 Dawn Goliver 95 45 F 6 45-49 51:57.04 16:45/M
160 Jeff Bick 97 30 M 4 30-34 52:16.78 16:52/M
161 Maria Bick 100 6 F 1 1- 9 52:17.94 16:52/M
162 Lisa Kiefer 84 42 F 17 40-44 53:11.93 17:09/M
163 Bobbi Boyll 74 47 F 7 45-49 53:12.67 17:10/M
164 Paul Kelley-Jones 57 55 M 6 55-59 54:43.77 17:39/M
165 T. Denise Kelley-Jones 56 57 F 4 55-59 54:44.28 17:39/M
166 Liz duvall 36 28 F 12 25-29 56:21.81 18:11/M
167 Rebecca Whitley 48 25 F 13 25-29 1:00:22.02 19:28/M
168 Lauren Binford 47 26 F 14 25-29 1:00:22.62 19:28/M
169 Victoria Greenwell 49 26 F 15 25-29 1:00:25.23 19:29/M

Upcoming Races