2017 Scoutstrong 5k Age Group Results

Thanks for Racing Scoutstrong 5k





Scoutstrong 5k


Age Group Results


November 11, 2017




Results By RaceMaker Productions LLC



Men: Top Finishers 0-11 12-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Women: Top Finishers 0-11 12-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

5k

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Audrey Nace 263 8 17 29:58.09 9:40/M
2 Kristen Hoffman Indianapolis IN 272 37 34 33:02.46 10:39/M
3 Lexi Wright 329 14 37 33:35.70 10:50/M
Top

Female 11 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Morgan Thompson 309 7 77 42:10.94 13:36/M
2 Aubree Uzubell 261 5 81 42:41.51 13:46/M
3 Gracie Johnson 293 8 92 49:00.26 15:48/M
Top

Female 12 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Emily Barnard Brownsburg IN 225 19 63 40:15.91 12:59/M
2 Anna Williams 248 12 141 59:00.44 19:02/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Anna Busenburg Indianapolis IN 334 29 71 41:01.33 13:14/M
2 Spencer Waldman 332 27 108 52:28.77 16:55/M
3 Kay Kiger 257 20 115 53:39.51 17:18/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Eleni Drake Indianapolis IN 284 36 45 37:11.14 12:00/M
2 Elizabeth Bunton Fishers IN 358 35 53 39:05.87 12:36/M
3 Tara Olson Indianapolis IN 205 33 84 43:07.87 13:55/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Vicki Harding Queck Indianapolis IN 302 42 48 38:11.94 12:19/M
2 Tina Campbell Indianapolis IN 290 45 89 46:43.39 15:04/M
3 Joy Sullivan Brownsburg IN 298 46 94 49:09.78 15:51/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Debbie Blake 311 54 113 53:16.35 17:11/M
2 Eileen Considine 287 56 122 54:28.56 17:34/M
3 Lydia Williams Carmel IN 223 54 147 59:45.13 19:16/M
Top

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bartie Kelly 221 64 125 54:40.09 17:38/M
2 Debbie Friedenberg Carmel IN 222 62 160 1:08:31.75 22:06/M
3 Mary Margaret Rhees Clinton IN 294 65 165 1:18:01.10 25:10/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Peter Sperry Indianapolis IN 201 15 1 20:46.90 6:42/M
2 Christopher Hutto 323 14 2 22:07.39 7:08/M
3 Craig Cochran Indianapolis IN 259 30 3 23:07.55 7:27/M
Top

Male 11 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carson Thompson 271 9 12 29:49.92 9:37/M
2 Brody Campbell 291 11 23 30:59.03 10:00/M
3 Michael Anthony II 204 11 24 31:06.14 10:02/M
Top

Male 12 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Drew Monnin Noblesville IN 343 14 5 26:01.16 8:24/M
2 Jonathon Pahs Carmel IN 340 17 6 27:53.67 9:00/M
3 James Sproull Carmel IN 319 13 18 30:29.41 9:50/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cory Rapala Carmel IN 338 20 30 32:38.44 10:32/M
2 Matthew Easterday Zionsville IN 342 29 41 34:05.85 11:00/M
3 Gary Considine 289 24 123 54:28.86 17:34/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brian Scott Indianapolis IN 266 39 4 25:34.92 8:15/M
2 Clarance Hartman Indianapolis IN 211 35 7 27:56.37 9:01/M
3 Shelby Thompson Indianapolis IN 270 39 11 29:46.99 9:36/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Greg Gasta Indianapolis IN 206 47 10 29:45.93 9:36/M
2 Keith Butler Fishers IN 276 41 13 29:51.21 9:38/M
3 Jeffrey Nace Carmel IN 262 40 15 29:56.28 9:39/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chris LaFollette Indianapolis IN 233 52 8 28:40.47 9:15/M
2 John Garino Indianapolis IN 368 57 9 28:54.22 9:19/M
3 Robert Considine Carmel IN 286 55 14 29:53.94 9:38/M
Top

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dan Turpen Avon IN 361 76 57 39:15.82 12:40/M
2 Thomas Easterday Zionsville IN 341 61 70 41:00.50 13:14/M
3 Michael Rhees Clinton IN 292 67 134 56:48.41 18:19/M

Upcoming Races