2018 Beaver Chase Age Group Results

Thanks to our Presenting Sponsor Endurance House





2018 Beaver Chase Urban Trail Race


Age Group Results


August 11, 2018




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org



Men: Top Finishers 0- 0 1-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Women: Top Finishers 1-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59

Quarter Marathon

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Debera Schroeder INDIANAPOLIS IN 3387 28 16 57:31.00 8:47/M
2 Erin Pannell BARGERSVILLE IN 4066 26 18 57:54.06 8:50/M
3 Jennifer Matsche BROWNSBURG IN 4042 38 19 58:04.53 8:52/M
Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lizzie King INDIANAPOLIS IN 3500 19 46 1:15:14.33 11:29/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jill Terry FISHERS IN 4037 24 25 1:00:47.31 9:17/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Stephanie Schwartz INDIANAPOLIS IN 3464 28 30 1:06:16.02 10:07/M
2 Elizabeth Birmingham INDIANAPOLIS IN 4034 27 53 1:17:12.11 11:47/M
3 Callie Nowak 7844 Evian Dr IN 4112 25 60 1:20:08.24 12:14/M
4 Amanda Roberts Mishawaka IN 4051 26 62 1:21:20.14 12:25/M
5 Jae Jin Bang 4139 27 65 1:23:10.79 12:42/M
6 Brittany Lewis arcadia FL 4062 29 73 1:29:04.16 13:36/M
7 Sora Kim 4138 27 76 1:34:49.20 14:29/M
8 Darcy Marlett Indianapolis IN 4011 29 90 2:08:23.72 19:36/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Elysia Gipson MUNCIE IN 4063 32 54 1:17:25.88 11:49/M
2 Heidi Seaborn Indianapolis IN 3445 30 55 1:18:01.45 11:55/M
3 Arin McCulley Greenwood IN 4101 31 63 1:21:57.78 12:31/M
4 Laurel Dienhart Plainfield IN 3470 33 75 1:34:47.03 14:28/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jami Turman INDIANAPOLIS IN 3425 39 27 1:02:50.78 9:36/M
2 Sasha Pryborowski ROCKVILLE MD 4008 36 41 1:13:41.90 11:15/M
3 Sandra Enerio 4128 36 44 1:14:51.88 11:26/M
4 Ryan Dotson INDIANAPOLIS IN 3381 38 48 1:15:20.64 11:30/M
5 Amber Bollman INDIANAPOLIS IN 4109 39 51 1:16:17.80 11:39/M
6 Sarah Esselburn Zionsville IN 3413 37 72 1:27:31.63 13:22/M
7 Kimberly Kruithoff Indianapolis IN 3424 39 79 1:40:23.70 15:20/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sarah Clouser Noblesville IN 4104 41 24 1:00:01.70 9:10/M
2 seonad Hallam ZIONSVILLE IN 3412 40 40 1:13:19.56 11:12/M
3 Toby L. Rumple GREENWOOD IN 3497 42 49 1:16:16.26 11:39/M
4 Katrina Burris CRAWFORDSVLLE IN 3498 41 50 1:16:16.54 11:39/M
5 Bobbi Shamhart Indianapolis IN 4108 42 56 1:18:11.77 11:56/M
6 April Bassett PLAINFIELD IN 4029 41 57 1:18:33.28 12:00/M
7 Patty Conover Sullivan IN 4096 40 68 1:24:25.85 12:53/M
8 Sally Conover Sullivan IN 4095 40 69 1:24:26.53 12:53/M
9 Nikki Lynch Noblesville IN 3482 43 83 1:41:53.00 15:33/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carrie Stone INDIANAPOLIS IN 3451 46 28 1:03:50.33 9:45/M
2 Lisa Ashley Plantation FL 3437 47 29 1:05:52.58 10:03/M
3 Libby Belden Greenwood IN 4079 46 78 1:36:10.23 14:41/M
4 Melissa Baumann Pittsboro IN 3418 46 81 1:41:09.09 15:27/M
5 jennifer rogers ELLETTSVILLE IN 4114 46 91 2:15:33.47 20:42/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alison King INDIANAPOLIS IN 3499 51 31 1:07:18.23 10:16/M
2 Julie Lacy INDIANAPOLIS IN 3452 52 38 1:11:03.22 10:51/M
3 Angela Cole Indianapolis IN 4067 53 61 1:20:21.04 12:16/M
4 Ernestine Tull-O’Donoghue Enon OH 3377 54 86 1:55:11.72 17:35/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rowena Moore Plainfield IN 4030 56 58 1:18:33.55 12:00/M
2 Vee Carter Indianapolis IN 4075 55 74 1:30:33.16 13:49/M
3 Denise Smith Indianapolis IN 4053 57 82 1:41:13.38 15:27/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Robert Burns Beech Grove IN 4041 60 1 46:12.54 7:03/M
2 Ronald Argabright huber heights OH 4069 55 2 46:47.13 7:09/M
3 Ronnie McAllister Batesville IN 3422 53 3 48:36.83 7:25/M
Top

Male No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Unknown Partic. 3392 3392 88 1:59:26.20 18:14/M
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 jean benedict nugroho seattle WA 4003 18 36 1:10:06.90 10:42/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Garrett Belden Greenwood IN 4080 22 22 59:54.37 9:09/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Connor McCulley GREENWOOD IN 4099 29 47 1:15:18.44 11:30/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brad Renner BLOOMINGTON IN 3368 33 4 49:28.81 7:33/M
2 Kyle Mosier Speedway IN 3379 32 14 57:15.92 8:44/M
3 David Santos BROWNSBURG IN 4081 30 33 1:08:49.97 10:30/M
4 Ryan Dienhart PLAINFIELD IN 4001 30 52 1:16:37.33 11:42/M
5 Joe Seaborn Indianapolis IN 3444 30 71 1:27:09.79 13:18/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michael Sweck Avon IN 3465 35 13 57:11.81 8:44/M
2 Ian Zander Indianapolis IN 4082 35 23 59:57.00 9:09/M
3 Mark Ruskowsky Plainfield IN 4049 35 34 1:09:29.36 10:36/M
4 Chris McMurry Rockville MD 4009 37 42 1:13:43.21 11:15/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brian Helton Greenwood IN 4102 43 5 50:15.56 7:40/M
2 Todd Foeckler Indianapolis IN 3488 41 11 56:55.21 8:41/M
3 Shreedhar Lakamisani 4118 43 15 57:23.05 8:46/M
4 Jonathan Mattingly INDIANAPOLIS IN 3388 40 17 57:44.86 8:49/M
5 Doug Clouser 4117 44 43 1:14:38.96 11:24/M
6 Alan Weese Pittsboro IN 3439 42 45 1:15:00.77 11:27/M
7 Steven Kline Greenfield IN 4064 40 59 1:19:55.90 12:12/M
8 Scott Greene Avon IN 3432 42 67 1:23:28.65 12:45/M
9 Jonathan Eisberg Markle IN 3450 42 70 1:26:07.33 13:09/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mike Taylor 4119 46 6 53:07.46 8:07/M
2 David Thomas Plainfield IN 4132 46 10 56:53.08 8:41/M
3 Rony Dosonugroho cakung 4002 46 20 58:23.87 8:55/M
4 Michael Lebioda Dermsdorf 4091 48 21 58:37.51 8:57/M
5 Sean Reed Newburgh IN 4061 49 32 1:08:05.14 10:24/M
6 Matt Harriman Indianapolis IN 4060 47 64 1:22:12.49 12:33/M
7 ERIC ALCORN ZIONSVILLE IN 4021 46 66 1:23:13.46 12:42/M
8 John Belden Greenwood IN 4078 47 77 1:36:09.94 14:41/M
9 Jay Miller Carmel IN 4120 49 85 1:44:12.24 15:55/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brad Gott LAFAYETTE IN 3489 52 7 55:18.90 8:27/M
2 Michael Francis 4123 52 9 56:30.11 8:38/M
3 Brad Peelman Terre Haute IN 4073 52 12 57:09.74 8:44/M
4 Rick Martin Fishers IN 4135 52 35 1:09:44.49 10:39/M
5 Gregory Polk MUNCIE IN 4094 54 80 1:41:06.74 15:26/M
6 Lloyd Work Carmel IN 4015 52 84 1:41:53.45 15:33/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mike Mullen RISING SUN IN 3471 57 8 55:46.52 8:31/M
2 Stanton Lambert West Lafayette IN 4103 57 26 1:01:57.52 9:27/M
3 Michael Terry Fishers IN 4036 56 39 1:12:53.35 11:08/M
4 Timothy O’Donoghue ENON OH 3378 55 87 1:55:12.63 17:35/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dennis Achgill 4134 62 37 1:10:47.77 10:48/M
Top

Male 65 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Danny Marlett INDIANAPOLIS IN 4012 67 89 2:08:23.04 19:36/M




2018 Beaver Chase Urban Trail Race


Age Group Results


August 11, 2018




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org



Men: Top Finishers 1-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Women: Top Finishers 1-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 55-59 65-99

Half Marathon

Top

Female Open Winners

  Overall   ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 2 Paula Oesterle 3473 49     1 1:28:10.20 6:44/M 1:28:10.20
2 3 Kristi Spears 3468 36     2 1:28:10.30 6:44/M 1:28:10.30
3 5 Katyann Klueh 3440 26     3 1:33:42.96 7:09/M 1:33:42.96
 
Top

Female 19 and Under

  Overall   ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 20 Annika Peterson 4028 18 1 1:00:46.59 9:17/M 1 1:05:17.59 9:58/M 2:06:04.18
2 76 Helen Dones 3382 19 3 1:16:55.35 11:45/M 2 1:31:18.50 13:56/M 2:48:13.85
3 79 Kaitlyn Varghese 3399 14 2 1:10:40.15 10:47/M 3 1:39:37.87 15:13/M 2:50:18.02
 
Top

Female 20 to 24

  Overall   ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 18 Rachel Weeks 3417 21 1 1:03:00.15 9:37/M 1 58:49.09 8:59/M 2:01:49.24
2 92 Natalie Galaviz 3446 22 2 1:34:05.17 14:22/M 2 1:51:54.19 17:05/M 3:25:59.36
 
Top

Female 25 to 29

  Overall   ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 9 Tiffani Sawmiller 3401 29 1 48:50.11 7:27/M 1 53:00.50 8:05/M 1:41:50.61
2 11 Caitlin Kelleher 4026 27 2 51:44.66 7:54/M 2 56:44.40 8:40/M 1:48:29.06
3 22 Alison Grant 4124 27 3 1:01:25.97 9:23/M 4 1:06:49.68 10:12/M 2:08:15.65
4 24 Mara McVay 3396 26 4 1:03:05.47 9:38/M 3 1:05:44.93 10:02/M 2:08:50.40
5 50 Melissa Peterson 3479 26 5 1:06:46.63 10:12/M 5 1:19:26.79 12:08/M 2:26:13.42
6 75 Lily Basamanowicz 3407 28 7 1:21:53.57 12:30/M 6 1:24:40.61 12:56/M 2:46:34.18
7 81 Anna Guanzon 4105 28 6 1:12:35.92 11:05/M 7 1:39:58.86 15:16/M 2:52:34.78
 
Top

Female 30 to 34

  Overall   ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 16 Helis Sikk 4032 32 1 57:04.61 8:43/M 1 1:01:04.68 9:19/M 1:58:09.29
2 29 Elise Brown 3475 31 3 1:05:48.57 10:03/M 2 1:07:47.34 10:21/M 2:13:35.91
3 33 Anna Storey 4070 32 2 1:04:55.19 9:55/M 3 1:10:48.19 10:49/M 2:15:43.38
4 46 Lindsay Garcia 4033 33 6 1:09:12.97 10:34/M 4 1:16:12.63 11:38/M 2:25:25.60
5 49 Amie Updegraff 4005 34 4 1:06:48.50 10:12/M 6 1:19:00.30 12:04/M 2:25:48.80
6 52 Sarah Fouts 3493 31 5 1:07:51.28 10:22/M 5 1:18:39.52 12:00/M 2:26:30.80
7 82 Sara Vrabec 4017 30 7 1:12:36.08 11:05/M 7 1:39:58.74 15:16/M 2:52:34.82
8 94 Nicole Estes 4048 34 8 1:31:39.03 14:00/M 8 1:56:54.85 17:51/M 3:28:33.88
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 10 Christina Gleitz 4092 38 1 51:53.29 7:55/M 1 52:38.72 8:02/M 1:44:32.01
2 38 Anna Ertel 4071 36 2 1:03:25.56 9:41/M 2 1:16:28.05 11:40/M 2:19:53.61
3 59 Renee Kolling 4086 36 3 1:11:14.37 10:53/M 3 1:22:40.76 12:37/M 2:33:55.13
4 69 Laura Santurri 3474 36 6 1:15:48.95 11:34/M 4 1:27:50.16 13:25/M 2:43:39.11
5 71 Lisa O’Laughlin 4044 38 4 1:12:09.15 11:01/M 5 1:31:46.93 14:01/M 2:43:56.08
6 83 Kimberly Brengle 3462 37 5 1:14:01.32 11:18/M 6 1:41:41.15 15:31/M 2:55:42.47
 
Top

Female 40 to 44

  Overall   ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 28 Abbie McWilliams 4087 43 2 1:07:13.39 10:16/M 1 1:05:37.09 10:01/M 2:12:50.48
2 35 Jennifer Wallace 4089 42 4 1:12:23.87 11:03/M 2 1:05:40.71 10:02/M 2:18:04.58
3 41 Erica Knierim 4007 41 1 1:05:03.44 9:56/M 4 1:16:46.32 11:43/M 2:21:49.76
4 44 Carla Azar 3431 40 3 1:09:16.86 10:35/M 3 1:13:44.24 11:15/M 2:23:01.10
5 68 Maureen Lesak 4056 44 5 1:16:25.95 11:40/M 5 1:26:47.75 13:15/M 2:43:13.70
6 90 Emily DeBrosse 3466 44 6 1:23:09.01 12:42/M 7 1:54:42.22 17:31/M 3:17:51.23
7 98 Catherine Henning 4131 43 7 1:40:24.30 15:20/M 6 1:54:12.72 17:26/M 3:34:37.02
 
Top

Female 45 to 49

  Overall   ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 34 Caren Bond 4084 46 3 1:12:23.79 11:03/M 1 1:05:40.58 10:02/M 2:18:04.37
2 48 Marcie Wibright 4045 45 2 1:10:30.54 10:46/M 3 1:15:05.11 11:28/M 2:25:35.65
3 56 Stephanie Smith 4106 48 6 1:17:38.27 11:51/M 2 1:12:39.00 11:05/M 2:30:17.27
4 62 Samantha Zidek-Zvonar 3369 48 4 1:12:43.27 11:06/M 5 1:22:17.53 12:34/M 2:35:00.80
5 63 Nikki Whipple 4111 45 5 1:15:51.49 11:35/M 4 1:19:55.80 12:12/M 2:35:47.29
6 87 Lisa Miller 3476 47 7 1:24:24.59 12:53/M 6 1:40:59.50 15:25/M 3:05:24.09
7 96 Cheryl Ratzman 4031 48 1 1:05:38.59 10:01/M 8 2:28:14.12 22:38/M 3:33:52.71
8 99 Paula Highfield Smith 4100 48 8 1:55:06.99 17:34/M 7 1:58:48.53 18:08/M 3:53:55.52
 
Top

Female 55 to 59

  Overall   ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 64 Carol McKinney 4088 55 1 1:12:25.70 11:03/M 1 1:24:03.55 12:50/M 2:36:29.25
 
Top

Female 65 and Over

  Overall   ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 80 Maggie Mount 4076 66 1 1:22:54.84 12:39/M 1 1:29:19.01 13:38/M 2:52:13.85
2 95 Linda Chambers 4068 67 2 1:40:51.92 15:24/M 2 1:50:41.00 16:54/M 3:31:32.92
 
Top

Male Open Winners

  Overall   ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 1 Rick Sica 4115 53 1 42:29.39 6:29/M 1 43:25.30 6:38/M 1:25:54.69
2 4 David Hartmann 4035 30 3 45:50.92 7:00/M 2 47:20.76 7:14/M 1:33:11.68
3 6 Michael Root 4065 34 2 45:08.09 6:53/M 3 48:54.79 7:28/M 1:34:02.88
 
Top

Male 19 and Under

  Overall   ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 8 Samuel McDaniel 3427 19 1 48:40.76 7:26/M 1 53:03.64 8:06/M 1:41:44.40
2 26 Calvin Colby 3393 19 2 55:31.97 8:29/M 2 1:14:49.61 11:25/M 2:10:21.58
 
Top

Male 20 to 24

  Overall   ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 7 William Harasyko 4016 22 1 51:11.55 7:49/M 1 50:23.90 7:42/M 1:41:35.45
2 15 Kendall Rhine 4004 24 2 52:56.18 8:05/M 2 1:04:31.97 9:51/M 1:57:28.15
3 27 Elliot Edmunds 3461 21 3 1:06:23.74 10:08/M 3 1:05:38.23 10:01/M 2:12:01.97
4 91 Nick Mohr 4054 20 4 1:27:29.54 13:21/M 4 1:57:35.90 17:57/M 3:25:05.44
 
Top

Male 25 to 29

  Overall   ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 19 Ross Hendrickson 4074 26 1 57:08.02 8:43/M 2 1:08:28.03 10:27/M 2:05:36.05
2 23 Carson McVay 3397 28 2 1:03:03.86 9:38/M 1 1:05:45.77 10:02/M 2:08:49.63
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 25 Bob Hanna 4090 30 1 56:49.67 8:40/M 2 1:12:17.51 11:02/M 2:09:07.18
2 30 Ryan Hooten 4059 30 2 1:03:09.29 9:38/M 1 1:10:31.42 10:46/M 2:13:40.71
3 54 Matt Hulbert 3495 33 4 1:05:03.56 9:56/M 3 1:23:04.22 12:41/M 2:28:07.78
4 58 Stephen Egan 4020 32 3 1:04:13.40 9:48/M 4 1:27:12.46 13:19/M 2:31:25.86
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 12 Bobby Lassiter 3394 36 1 56:22.28 8:36/M 1 57:55.49 8:51/M 1:54:17.77
2 36 Chad Tragesser 4085 39 2 1:03:40.94 9:43/M 3 1:16:09.82 11:38/M 2:19:50.76
3 45 Habib Azar 3430 38 3 1:09:17.05 10:35/M 2 1:13:44.62 11:15/M 2:23:01.67
4 57 Randall Sciba 4113 36 4 1:12:32.48 11:04/M 4 1:18:37.89 12:00/M 2:31:10.37
5 70 Todd Foster 3371 37 5 1:14:58.53 11:27/M 5 1:28:46.35 13:33/M 2:43:44.88
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 17 Robert Gardner 3406 40 2 1:00:21.22 9:13/M 1 1:00:04.53 9:10/M 2:00:25.75
2 21 Anoop Pant 3415 40 1 56:16.79 8:35/M 2 1:10:18.21 10:44/M 2:06:35.00
3 43 Andrew Janovicz 3458 43 3 1:04:06.72 9:47/M 3 1:18:43.31 12:01/M 2:22:50.03
4 55 Joseph Martinelli 4133 40 4 1:06:38.79 10:10/M 4 1:21:52.97 12:30/M 2:28:31.76
5 77 Jugander Kumar 3374 43 7 1:17:26.41 11:49/M 5 1:30:53.34 13:53/M 2:48:19.75
6 78 Hans Weber 4022 43 6 1:16:35.88 11:42/M 6 1:32:14.81 14:05/M 2:48:50.69
7 84 Christopher Gerbers 3463 41 5 1:14:00.41 11:18/M 7 1:41:42.11 15:32/M 2:55:42.52
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 13 david thornhill 4107 47 1 49:40.91 7:35/M 2 1:05:36.09 10:01/M 1:55:17.00
2 14 Henry Howard 4055 49 2 57:39.97 8:48/M 1 58:07.65 8:52/M 1:55:47.62
3 39 Nadeem Ikhlaque 4072 49 3 1:03:27.90 9:41/M 4 1:16:29.53 11:41/M 2:19:57.43
4 47 Shane Hillman 4130 49 6 1:10:30.98 10:46/M 3 1:15:04.36 11:28/M 2:25:35.34
5 51 SHRIPAD DESHPANDE 4019 46 5 1:08:17.51 10:25/M 5 1:18:01.75 11:55/M 2:26:19.26
6 61 William Laramie 4047 46 4 1:04:40.41 9:52/M 6 1:29:33.67 13:40/M 2:34:14.08
7 72 Travis Bailey 3426 45 7 1:12:37.50 11:05/M 7 1:31:27.81 13:58/M 2:44:05.31
8 88 Rajib Panda 3375 45 9 1:27:39.84 13:23/M 8 1:43:56.31 15:52/M 3:11:36.15
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 37 David Templeton 4077 51 2 1:02:15.37 9:30/M 2 1:17:38.05 11:51/M 2:19:53.42
2 40 James Edmunds 3460 53 3 1:06:41.20 10:11/M 1 1:14:52.09 11:26/M 2:21:33.29
3 53 Robert Lopez 3364 52 1 1:01:37.83 9:24/M 4 1:25:33.84 13:04/M 2:27:11.67
4 65 Mike Lynch 4025 54 4 1:18:43.89 12:01/M 3 1:17:51.13 11:53/M 2:36:35.02
5 97 Michael Hoyt 3389 51 5 1:40:50.55 15:24/M 5 1:53:43.09 17:22/M 3:34:33.64
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 31 Ken Pangle 4052 58 1 1:03:56.53 9:46/M 1 1:10:49.86 10:49/M 2:14:46.39
2 42 Mark Parnella 3419 56 2 1:05:30.92 10:00/M 2 1:16:44.58 11:43/M 2:22:15.50
3 60 STEPHEN BARTLETT 4097 57 4 1:14:31.29 11:23/M 3 1:19:37.48 12:09/M 2:34:08.77
4 66 Karl Kelb 4136 59 3 1:12:16.75 11:02/M 4 1:27:05.27 13:18/M 2:39:22.02
5 86 George McCloskey 4058 55 5 1:26:25.90 13:12/M 5 1:31:11.35 13:55/M 2:57:37.25
 
Top

Male 60 to 64

  Overall   ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 74 Zach Rozelk 4121 63 1 1:01:23.76 9:22/M 1 1:44:00.97 15:53/M 2:45:24.73
2 93 Doug Cross 3454 60 2 1:34:00.08 14:21/M 2 1:54:11.79 17:26/M 3:28:11.87
 
Top

Male 65 and Over

  Overall   ———— Quarter ———— ———— Finish ———— Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 32 David Hillenbrand 4093 65 1 1:01:39.80 9:25/M 1 1:14:01.31 11:18/M 2:15:41.11
2 67 Michael Hogan 4116 72 4 1:24:53.91 12:58/M 2 1:18:13.22 11:56/M 2:43:07.13
3 73 Jerry Korson 3459 67 2 1:15:15.62 11:29/M 3 1:29:12.15 13:37/M 2:44:27.77
4 85 Steve Wells 4014 65 3 1:19:48.31 12:11/M 4 1:37:21.01 14:52/M 2:57:09.32
5 89 Tom Meyer 3441 75 5 1:25:25.97 13:02/M 5 1:47:54.37 16:28/M 3:13:20.34




2018 Beaver Chase Urban Trail Race


Age Group Results


August 11, 2018




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org



Men: Top Finishers 1-19 20-24 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64

Women: Top Finishers 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 55-59 60-64

Marathon

Top

Female Open Winners

  Overall     ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 5 YUKO SAWADA BARGERSVILLE IN 4023 31 3 1:02:35.97 9:33/M 2 1:03:31.76 9:42/M 1 1:05:43.49 10:02/M 1 1:07:25.35 10:18/M 4:19:16.57
2 6 Camryn Kuehnert INDIANAPOLIS IN 4013 29 1 1:02:31.94 9:33/M 3 1:03:33.76 9:42/M 3 1:11:06.93 10:51/M 2 1:14:09.26 11:19/M 4:31:21.89
3 8 Annie Pappas ZIONSVILLE IN 3481 18 2 1:02:34.36 9:33/M 1 1:02:39.80 9:34/M 2 1:06:03.35 10:05/M 3 1:21:31.72 12:27/M 4:32:49.23
 
Top

Female 25 to 29

  Overall     ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 22 Haley Chaney Bluffton IN 3453 27 1 1:13:57.78 11:17/M 1 1:19:57.57 12:12/M 1 1:36:45.67 14:46/M 1 1:41:25.41 15:29/M 5:52:06.43
 
Top

Female 30 to 34

  Overall     ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 19 Renee Guthrie Harrison OH 3363 34 1 1:08:32.27 10:28/M 1 1:18:03.64 11:55/M 1 1:38:24.38 15:01/M 1 1:35:55.20 14:39/M 5:40:55.49
2 30 KATIE TO Deridder LA 4083 31 2 1:24:50.81 12:57/M 2 1:46:33.08 16:16/M 2 2:02:35.25 18:43/M 2 1:57:28.34 17:56/M 7:11:27.48
 
Top

Female 35 to 39

  Overall     ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 21 Abbie Grandlienard Bluffton IN 4010 35 2 1:13:57.36 11:17/M 1 1:19:58.01 12:13/M 2 1:36:44.75 14:46/M 1 1:41:26.13 15:29/M 5:52:06.25
2 24 Gayle Martin Charlotte NC 4018 39 1 1:12:28.66 11:04/M 2 1:23:56.49 12:49/M 1 1:36:39.62 14:45/M 2 1:44:43.79 15:59/M 5:57:48.56
 
Top

Female 40 to 44

  Overall     ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 9 Badia Eskandar Swampscott MA 4110 41 1 1:03:54.44 9:45/M 1 1:07:15.51 10:16/M 1 1:15:28.05 11:31/M 1 1:12:56.26 11:08/M 4:39:34.26
2 20 Katie Biasi FUQUAY VARINA NC 4046 44 2 1:08:25.54 10:27/M 3 1:17:04.32 11:46/M 3 1:32:05.43 14:04/M 3 1:50:33.13 16:53/M 5:48:08.42
3 25 Sarah Chilenski SAINT LOUIS MO 3435 43 3 1:08:56.47 10:31/M 2 1:16:33.86 11:41/M 4 1:40:47.88 15:23/M 4 1:52:56.40 17:15/M 5:59:14.61
4 26 Christina Varghese Carmel IN 3365 43 4 1:20:56.80 12:21/M 4 1:40:58.79 15:25/M 2 1:31:50.00 14:01/M 2 1:32:40.57 14:09/M 6:06:26.16
 
Top

Female 45 to 49

  Overall     ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 10 Cheryl Mudd Huntley IL 3436 49 1 1:02:40.08 9:34/M 1 1:03:49.41 9:45/M 1 1:15:55.25 11:35/M 1 1:22:50.12 12:39/M 4:45:14.86
 
Top

Female 55 to 59

  Overall     ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 13 Jennifer Young Annapolis MD 3384 55 1 1:09:23.67 10:36/M 1 1:13:58.28 11:18/M 1 1:21:32.42 12:27/M 1 1:24:21.19 12:53/M 5:09:15.56
 
Top

Female 60 to 64

  Overall     ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
DQ DQ BernieSue Steffeck Humble TX 3391 60 1 1:07:15.32 10:16/M         DQ 1:19:12.35 4:02/M 2:26:27.67
 
Top

Male Open Winners

  Overall     ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 1 Maksym Chepeliev 4137 28 2 44:38.58 6:49/M 2 47:00.49 7:11/M 1 49:17.26 7:31/M 1 51:08.52 7:48/M 3:12:04.85
2 2 Karl Flener Chicago IL 4057 44 3 49:29.54 7:33/M 3 52:01.43 7:56/M 2 54:04.71 8:15/M 2 54:35.85 8:20/M 3:30:11.53
3 3 Mark Scott Indianapolis IN 3410 44 1 41:34.77 6:21/M 1 44:11.96 6:45/M 3 55:05.03 8:25/M 3 1:27:23.49 13:20/M 3:48:15.25
 
Top

Male 19 and Under

  Overall     ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 4 Joe Laughlin SAINT LOUIS MO 3429 19 1 44:34.18 6:48/M 1 50:44.72 7:45/M 1 1:13:30.69 11:13/M 1 1:29:19.61 13:38/M 4:18:09.20
 
Top

Male 20 to 24

  Overall     ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
DQ DQ William Kelly Ballwin MO 3442 20 1 41:37.72 6:21/M 1 46:51.54 7:09/M     DQ 1:38:51.81 7:33/M 3:07:21.07
 
Top

Male 30 to 34

  Overall     ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 14 Brent Goocey Speedway IN 4024 32 1 1:07:34.91 10:19/M 1 1:16:40.80 11:42/M 1 1:21:56.17 12:31/M 1 1:25:12.77 13:00/M 5:11:24.65
 
Top

Male 35 to 39

  Overall     ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 16 Edward Peck WADSWORTH IL 4027 37 1 1:02:23.38 9:31/M 1 1:10:36.47 10:47/M 1 1:26:24.63 13:11/M 1 1:40:00.64 15:16/M 5:19:25.12
 
Top

Male 40 to 44

  Overall     ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 11 Ryan Monteleone Holly Springs NC 4043 42 1 58:05.75 8:52/M 1 1:05:49.77 10:03/M 1 1:19:25.36 12:07/M 1 1:24:14.48 12:52/M 4:47:35.36
2 18 Bryce Tomita Honolulu HI 3496 42 3 1:13:49.57 11:16/M 3 1:22:13.91 12:33/M 2 1:29:13.07 13:37/M 2 1:35:37.17 14:36/M 5:40:53.72
3 29 Justin King Burlington KY 3477 43 4 1:39:29.74 15:11/M 4 1:35:58.79 14:39/M 3 1:38:17.98 15:00/M 3 1:39:26.88 15:11/M 6:33:13.39
DQ DQ Joby Varghese Carmel INDIANA 3366 44 2 1:05:38.78 10:01/M 2 1:16:31.35 11:41/M 4 1:43:40.11 15:50/M DQ 2:14.61 0:20/M 4:08:04.85
 
Top

Male 45 to 49

  Overall     ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 12 Robert Zeh RIVER FOREST IL 3443 48 2 1:05:05.96 9:56/M 1 1:11:12.57 10:52/M 1 1:16:16.30 11:39/M 1 1:15:41.61 11:33/M 4:48:16.44
2 15 Ralph Peterson Mt Vernon NY 3486 47 3 1:09:11.01 10:34/M 2 1:13:36.95 11:14/M 2 1:27:01.46 13:17/M 2 1:29:09.95 13:37/M 5:18:59.37
3 23 Shaun Hamberlin Dolton IL 3447 48 1 1:04:02.51 9:47/M 3 1:14:21.88 11:21/M 3 1:46:05.55 16:12/M 4 1:51:31.10 17:02/M 5:56:01.04
4 27 Anthony SPAHN Hope KY 3467 46 4 1:15:55.28 11:35/M 4 1:36:02.72 14:40/M 4 1:48:33.92 16:34/M 3 1:44:16.64 15:55/M 6:24:48.56
 
Top

Male 50 to 54

  Overall     ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 31 Walter Evans Mooreland IN 3385 53 1 1:39:32.88 15:12/M 1 1:55:09.74 17:35/M 1 1:48:49.98 16:37/M 1 1:54:13.02 17:26/M 7:17:45.62
 
Top

Male 55 to 59

  Overall     ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 7 Greg Paton Westfield IN 3420 56 2 2:08:46.45 19:40/M         2 2:23:52.59 7:19/M 4:32:39.04
2 17 Denis McCarthy 4129 59 1 1:09:18.73 10:35/M 1 1:19:12.02 12:05/M 1 1:29:36.73 13:41/M 1 1:35:42.38 14:37/M 5:33:49.86
 
Top

Male 60 to 64

  Overall     ———— Quarter ———— ———— Half ———— ———— 3/4 ———— ———— Marathon ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 28 Mark Janosky Perrysburg OH 4098 64 1 1:31:26.17 13:58/M 1 1:33:33.34 14:17/M 1 1:40:03.82 15:16/M 1 1:46:11.58 16:13/M 6:31:14.91
2 32 Bruce Purdy manchester MI 3494 62 2 1:43:22.24 15:47/M 2 1:55:13.53 17:35/M 2 1:51:37.08 17:02/M 2 1:54:06.79 17:25/M 7:24:19.64

Upcoming Races