2018 Hops & Flip Flops Overall Results

Thanks to Host Daredevil Brewing Co





2018 Hops & Flip Flops Kids Dash


Overall Finish List


August 18, 2018




Results By RaceMaker Productions LLC

Kids 1k

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time
1 Ryan Mort Speedway IN 127 8 M 1:Open 5:01.80
2 Nora Hoffar Brownsburg IN 131 6 F 1:Open 5:03.49
3 Adrian Hileman Speedway IN 98 7 M 1: 6- 7 5:14.90
4 Billy MacLeod Indianapolis IN 104 12 M 1:12-13 5:20.36
5 Brooklyn Maxwell Indianapolis IN 197 8 F 1: 8- 9 5:29.02
6 Brynn James Indianapolis IN 106 7 F 1: 6- 7 5:32.99
7 Cole James Indianapolis IN 105 7 M 2: 6- 7 5:38.11
8 Ari Theodore Speedway IN 128 7 M 3: 6- 7 5:39.29
9 Hayden McCormick Indianapolis IN 112 7 F 2: 6- 7 5:44.47
10 Leo Pryor Indianapolis IN 118 6 M 4: 6- 7 5:59.00
11 Catherine Pryor Indianapolis IN 117 8 F 2: 8- 9 6:10.94
12 Alex Dinwiddie Indianapolis IN 176 5 F 1: 0- 5 6:11.53
13 Breleigh Dinwiddie Indianapolis IN 174 7 F 3: 6- 7 6:11.78
14 Jacob Shook Indianapolis IN 129 6 M 5: 6- 7 6:19.21
15 Mia Hoffar Brownsburg IN 132 4 F 2: 0- 5 6:19.66
16 Eris Blair Indianapolis IN 166 11 F 1:10-11 6:23.62
17 Addisyn Luther Indianapolis IN 189 7 F 4: 6- 7 6:55.70
18 Seth Ridge Indianapolis IN 138 9 M 1: 8- 9 7:25.51
19 Andrew Blair Indianapolis IN 167 8 M 2: 8- 9 7:26.26
20 Ryan Wheeler Indianapolis IN 143 4 M 1: 0- 5 7:41.57
21 Kamree Henry Indianapolis IN 101 8 F 3: 8- 9 7:48.57
22 Lillian Luther Indianapolis IN 188 9 F 4: 8- 9 8:01.86
23 Brielle James Indianapolis IN 107 5 F 3: 0- 5 8:11.73
24 Kaitlyn Harger Indianapolis IN 114 10 F 2:10-11 8:12.11
25 Olivia Crowe Gahanna OH 239 4 F 4: 0- 5 9:07.56

 

 

Hops & Flip Flops 5k

Overall Finish List

August 18, 2018


Results By RaceMaker Productions LLC


5k
Parachair


5k

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time
1 Anna Weber Indianapolis IN 256 30 F 1:Open 17:14.30
2 Dan Ordaz 266 43 M 1:Open 17:45.73
3 Perez Madison Carmel IN 231 57 M 2:Open 18:29.29
4 James Harris Indianapolis IN 141 54 M 3:Open 18:39.51
5 Patrick Eckhardt Fishers IN 249 32 M 1:30-39 19:09.22
6 Lucas Steward 260 13 M 1: 1-19 19:15.60
7 Ally Reyes Terre Haute IN 71 23 F 2:Open 19:17.75
8 John Johnson Clinton IN 173 51 M 1:50-59 20:16.56
9 Wyatt Ridge Indianapolis IN 139 12 M 2: 1-19 20:27.14
10 Andrew Parsons Greenwood IN 75 35 M 2:30-39 20:34.05
11 Cindy Harris Indianapolis IN 140 49 F 3:Open 20:40.14
12 Dan Ball Indianapolis IN 153 54 M 2:50-59 20:41.93
13 Michael Hines Brownsburg IN 215 57 M 3:50-59 20:43.29
14 Mike Theodore Speedway IN 44 41 M 1:40-49 21:19.00
15 Kyle Mosier Speedway IN 4 32 M 3:30-39 21:56.68
16 Phillip Blair Ross Indianapolis IN 204 57 M 4:50-59 22:04.97
17 Jordan Cheek Indianapolis IN 146 27 M 1:20-29 22:22.85
18 Andy Longo Fishers IN 202 55 M 5:50-59 22:37.39
19 Lauren Bailey Indianapolis IN 59 37 F 1:30-39 22:41.81
20 Krystal Thompson Westfield IN 251 30 F 2:30-39 22:46.77
21 Finan Doyle Indianapolis IN 157 11 M 3: 1-19 23:00.41
22 Alex Young Indianapolis IN 123 9 M 4: 1-19 23:12.27
23 Eddie Shei Indianapolis IN 46 28 M 2:20-29 23:15.13
24 Reid Westphal Indianapolis IN 190 54 M 6:50-59 23:18.89
25 Timothy Poole Fishers IN 246 59 M 7:50-59 23:24.96
26 Travis Timmons Avon IN 184 31 M 4:30-39 23:31.22
27 Jason Lilly Speedway IN 24 45 M 2:40-49 23:32.25
28 Michael Sweck Avon IN 175 35 M 5:30-39 23:33.00
29 Jennifer Matsche Brownsburg IN 94 38 F 3:30-39 23:33.70
30 Nathan Lowe Indianapolis IN 28 31 M 6:30-39 23:34.00
31 Mindy Ochoa Shelbyville IN 148 33 F 4:30-39 23:41.32
32 Debera Schroeder Indianapolis IN 5 28 F 1:20-29 23:45.85
33 Alexander Wood Indianapolis IN 254 26 M 3:20-29 23:50.43
34 Randy Darchuck Avon IN 163 60 M 1:60-99 23:52.16
35 Sharon Donnally Fishers IN 245 54 F 1:50-59 23:59.47
36 Ryan Ratcliff Indianapolis IN 21 47 M 3:40-49 24:02.09
37 Marie Lewis Avon IN 14 39 F 5:30-39 24:04.56
38 John Adams Indianapolis IN 53 44 M 4:40-49 24:16.21
39 Lisha Watts Shelbyville IN 136 37 F 6:30-39 24:21.95
40 Nicole Svorinic Indianapolis IN 6 28 F 2:20-29 24:31.86
41 Matthew Crowe Columbus OH 237 33 M 7:30-39 24:34.64
42 Jonathan Wagner West Terre Haute IN 95 55 M 8:50-59 24:39.32
43 Reena Niper Avon IN 206 46 F 1:40-49 24:51.09
44 Erik Roggeman Indianapolis IN 56 43 M 5:40-49 24:54.13
45 Christopher Jones Indianapolis IN 257 56 M 9:50-59 25:02.69
46 Leah Roach Indianapolis IN 15 29 F 3:20-29 25:06.85
47 Sarah Foulke Indianapolis IN 111 40 F 2:40-49 25:10.33
48 Jon Pryor Indianapolis IN 161 36 M 8:30-39 25:10.58
49 Travis Hamblin Indianapolis IN 92 28 M 4:20-29 25:15.17
50 Laura Trackwell Indianapolis IN 91 27 F 4:20-29 25:15.18
51 Jeff Lowry Indianapolis IN 135 51 M 10:50-59 25:18.54
52 Kendra Wood Indianapolis IN 168 44 F 3:40-49 25:26.16
53 Brendan Halloran South Bend IN 30 38 M 9:30-39 25:26.55
54 Devon Dean Indianapolis IN 23 40 F 4:40-49 25:31.95
55 Bella Drake Indianapolis IN 108 11 F 1: 1-19 25:32.12
56 Samuel Adams 11 42 M 6:40-49 25:33.16
57 Jennifer Doyle Indianapolis IN 90 41 F 5:40-49 25:33.69
58 Jeff Lund Indianapolis IN 93 41 M 7:40-49 25:38.78
59 Sheila Trgovac Indianapolis IN 250 33 F 7:30-39 25:42.61
60 Jorja Lyons Speedway IN 64 35 F 8:30-39 25:43.61
61 Thierry Barriant Indianapolis IN 226 49 M 8:40-49 26:06.01
62 Janae Meyers Indianapolis IN 27 28 F 5:20-29 26:07.48
63 Phillip Briggs Avon IN 77 54 M 11:50-59 26:09.08
64 Cami Trachtman Carmel IN 48 23 F 6:20-29 26:22.36
65 Jim Trachtman Carmel IN 47 54 M 12:50-59 26:40.17
66 Devin Hannon Speedway IN 22 30 M 10:30-39 27:16.43
67 Anthony Reiss Indianapolis IN 211 36 M 11:30-39 27:22.09
68 Seth Hileman Speedway IN 185 38 M 12:30-39 27:27.30
69 Sean Mcdonald 223 49 M 9:40-49 27:34.73
70 Scott Dufek 265 47 M 10:40-49 27:40.59
71 Jamey Johnson Indianapolis IN 191 42 F 6:40-49 27:43.14
72 Ian Sanders 19 15 M 5: 1-19 27:56.74
73 Felicia Sanders 18 15 F 2: 1-19 28:06.60
74 Carla Yerkes Crawfordsville IN 235 58 F 2:50-59 28:08.44
75 Emily Crowe Columbus OH 238 33 F 9:30-39 28:13.12
76 John Gould Indianapolis IN 88 50 M 13:50-59 28:17.43
77 Joe Salee Columbus IN 85 57 M 14:50-59 28:26.96
78 Jeffrey Brantley Bargersville IN 137 50 M 15:50-59 28:36.69
79 Owen Doyle Indianapolis IN 158 8 M 6: 1-19 28:37.33
80 Stacy Sanders Carmel IN 17 43 F 7:40-49 28:41.51
81 Lauren Peters Indianapolis IN 82 35 F 10:30-39 28:50.27
82 Doug Roach Indianapolis IN 16 39 M 13:30-39 28:55.16
83 Steve Tiffany Indianapolis IN 218 51 M 16:50-59 28:56.02
84 Amie Langland Indianapolis IN 198 38 F 11:30-39 28:57.33
85 Alicia Wheeler Indianapolis IN 142 45 F 8:40-49 28:57.35
86 Rosie Hughes Pittsboro IN 65 68 F 1:60-99 29:03.62
87 Aubry Shelton South Bend IN 31 36 F 12:30-39 29:06.66
88 Michelle Lowry Indianapolis IN 134 48 F 9:40-49 29:22.27
89 Jeff Hansen Indianapolis IN 160 58 M 17:50-59 29:27.70
90 Michele Bartels Munster IN 236 35 F 13:30-39 29:40.12
91 Cynthia Kaufman Indianapolis IN 156 61 F 2:60-99 29:43.14
92 Paula J. Ross Indianapolis IN 205 55 F 3:50-59 29:53.66
93 Daniel Chittum Speedway IN 147 60 M 2:60-99 29:58.98
94 Sheryl Briggs Avon IN 76 50 F 4:50-59 30:00.60
95 David Gross Beech Grove IN 120 39 M 14:30-39 30:05.51
96 Griffen Hunger Indianapolis IN 144 11 M 7: 1-19 30:26.11
97 Betsy Bradley Indianapolis IN 201 35 F 14:30-39 30:26.13
98 Jay Hunger Indianapolis IN 242 41 M 11:40-49 30:26.28
99 Andrew Smith Carmel IN 42 42 M 12:40-49 30:27.37
100 Anna Sharpe Fishers IN 182 40 F 10:40-49 30:34.65
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time
101 Leanne Coomes Speedway IN 154 31 F 15:30-39 30:34.87
102 Barbara Harvey Speedway IN 183 66 F 3:60-99 30:39.92
103 Patti Hammerle Brownsburg IN 57 50 F 5:50-59 30:45.04
104 Sharon VanMeeter Indianapolis IN 192 57 F 6:50-59 30:54.24
105 Abby Reeder Greenwood IN 213 20 F 7:20-29 30:55.66
106 Megan Everett Plainfield IN 171 31 F 16:30-39 30:57.23
107 Alex Everett Plainfield IN 170 31 M 15:30-39 30:57.29
108 Darrin Walton Speedway IN 1 57 M 18:50-59 31:01.10
109 Patricia Cummings Indianapolis IN 193 61 F 4:60-99 31:10.94
110 Jo Hansen Indianapolis IN 159 50 F 7:50-59 31:14.49
111 Barry Gardner Speedway IN 253 40 M 13:40-49 31:24.67
112 Ashley Monroe Plainfield IN 68 33 F 17:30-39 31:26.84
113 Garrett Hawk Indianapolis IN 73 43 M 14:40-49 31:27.45
114 Victoria Wagner West Terre Haute IN 96 45 F 11:40-49 31:45.19
115 Darin Fisher 261 45 M 15:40-49 31:46.18
116 Jessica Blevins Avon IN 252 31 F 18:30-39 31:51.68
117 Adrianne Linder Indianapolis IN 229 39 F 19:30-39 31:51.92
118 Sarah Gardner Indianapolis IN 195 32 F 20:30-39 31:53.22
119 Jack Fisher Indianapolis IN 102 9 M 8: 1-19 31:58.84
120 Trisha Stockhoff Indianapolis IN 203 53 F 8:50-59 32:08.52
121 Phoenix Hunger Indianapolis IN 145 9 M 9: 1-19 32:11.34
122 Macy Mcdonald 224 13 F 3: 1-19 32:11.90
123 Devin Tumey Coatesville IN 232 38 M 16:30-39 32:13.90
124 Billy MacLeod Indianapolis IN 40 38 M 17:30-39 32:23.03
125 Jessica Reiss Indianapolis IN 210 36 F 21:30-39 32:24.44
126 Greg Crausare Indianapolis IN 248 48 M 16:40-49 32:25.66
127 Peggy Persinger Brownstown IN 214 44 F 12:40-49 32:41.43
128 Kristy Litton Fortville IN 181 41 F 13:40-49 32:53.98
129 Cara Schaffer Indianapolis IN 172 50 F 9:50-59 32:59.29
130 Jennifer Wierenga Indianapolis IN 84 29 F 8:20-29 33:03.76
131 Willie Doyle Fishers IN 55 43 M 17:40-49 33:04.27
132 Mary Taitano Fishers IN 54 37 F 22:30-39 33:04.51
133 Angela Cole Indianapolis IN 151 53 F 10:50-59 33:11.95
134 Ryan Mort Speedway IN 127 8 M 10: 1-19 33:16.05
135 Sharon Watts Indianapolis IN 119 54 F 11:50-59 33:21.55
136 Adam Ira Indianapolis IN 45 29 M 5:20-29 33:27.87
137 Richard Mendoza Munster IN 240 41 M 18:40-49 33:32.84
138 Brittany Sexton Indianapolis IN 227 29 F 9:20-29 33:42.13
139 Brittany Schroeder Columbus OH 230 30 F 23:30-39 33:52.57
140 Jaclyn Schindler Martinsville IN 70 25 F 10:20-29 33:55.91
141 Brandy Gray Brownsburg IN 233 37 F 24:30-39 33:57.52
142 Keira Permins Indianapolis IN 177 35 F 25:30-39 34:00.32
143 Colton Brown Grand Rapids MI 258 26 M 6:20-29 34:00.59
144 Anna Bockelman Indianapolis IN 199 28 F 11:20-29 34:06.62
145 Tim Sanders 20 66 M 3:60-99 34:08.60
146 Nolan White 51 11 M 11: 1-19 34:15.31
147 Margaret Bloomer Speedway IN 103 10 F 4: 1-19 34:16.42
148 Tim White 50 45 M 19:40-49 34:16.73
149 Vee Carter Indianapolis IN 66 55 F 12:50-59 34:39.69
150 Davina Merrell Indianapolis IN 169 45 F 14:40-49 35:02.08
151 Rick Yeary Tipton IN 209 56 M 19:50-59 35:09.34
152 David Tait Fishers IN 241 32 M 18:30-39 35:27.65
153 Nicole Lane-Mullins Indianapolis IN 72 28 F 12:20-29 35:36.50
154 Dan Dripps Speedway IN 3 27 M 7:20-29 35:45.91
155 Courtney Walton Speedway IN 2 26 F 13:20-29 35:46.37
156 Melanie Williams Indianapolis IN 126 37 F 26:30-39 35:57.14
157 Mo Delo 13 51 M 20:50-59 36:11.00
158 Stella Artois 12 44 F 15:40-49 36:11.10
159 Andrea Gilmartin 259 43 F 16:40-49 36:12.51
160 Misty Chastain Indianapolis IN 255 42 F 17:40-49 36:20.25
161 Billy MacLeod Indianapolis IN 104 12 M 12: 1-19 36:22.35
162 Lisa Delmedico Mount Prospect IL 43 27 F 14:20-29 36:23.57
163 Aaron Vander Laan Indianapolis IN 60 29 M 8:20-29 36:23.70
164 Alex White 52 9 M 13: 1-19 36:24.94
165 Christina Dieselburg Terre Haute IN 89 44 F 18:40-49 36:25.41
166 Jeanette White Zionsville IN 49 41 F 19:40-49 36:30.46
167 Sharon Wilson Speedway IN 83 61 F 5:60-99 36:32.16
168 Katherine Stroke Indianapolis IN 35 22 F 15:20-29 36:44.01
169 Blair Wright Indianapolis IN 34 34 F 27:30-39 36:44.44
170 Ploychompoo Deming 263 42 F 20:40-49 36:49.55
171 Michael Fitz Carmel IN 81 51 M 21:50-59 36:59.66
172 Benjamin Shook Indianapolis IN 78 37 M 19:30-39 37:03.84
173 Della Young Indianapolis IN 124 7 F 5: 1-19 37:38.86
174 Lauren Crasuare Indianapolis IN 247 47 F 21:40-49 37:49.10
175 Christina Young Indianapolis IN 125 37 F 28:30-39 38:00.67
176 Eileen Carroll Indianapolis IN 97 54 F 13:50-59 38:11.24
177 Nathan Mundy Carmel IN 79 28 M 9:20-29 38:31.62
178 Lance Faivor Columbus IN 99 29 M 10:20-29 38:33.15
179 Stephane Bordelon Avon IN 62 41 F 22:40-49 39:12.11
180 Lucas Early Indianapolis IN 133 8 M 14: 1-19 39:24.14
181 Nicole Early Indianapolis IN 186 35 F 29:30-39 39:24.52
182 James Hoffman Frankton IN 179 62 M 4:60-99 39:39.63
183 Janet Hoffman Frankton IN 180 62 F 6:60-99 39:40.17
184 Emily Featherstone Carmel IN 80 25 F 16:20-29 39:46.81
185 Sienna Hileman Speedway IN 109 10 F 6: 1-19 39:47.01
186 Renee Ray Indianapolis IN 155 49 F 23:40-49 39:47.31
187 Delilah Collins Indianapolis IN 100 9 F 7: 1-19 39:47.55
188 Edie McDonnel Indianapolis IN 194 66 F 7:60-99 39:48.17
189 Brooklyn Maxwell Indianapolis IN 197 8 F 8: 1-19 40:38.49
190 Amanda Pryor Indianapolis IN 162 37 F 30:30-39 41:04.98
191 Jacob Blasdel Indianapolis IN 9 34 M 20:30-39 42:02.93
192 Audra Blasdel Indianapolis IN 8 35 F 31:30-39 42:24.23
193 Jodi Reeder Greenwood IN 208 51 F 14:50-59 42:51.29
194 Corey Gilbert Greenwood IN 212 46 F 24:40-49 42:54.53
195 Hayden McCormick Indianapolis IN 112 7 F 9: 1-19 42:57.46
196 Jessica McCormick Indianapolis IN 113 37 F 32:30-39 43:10.16
197 Emily Hileman Speedway IN 110 34 F 33:30-39 43:11.30
198 Olivia Lopez Indianapolis IN 152 10 F 10: 1-19 43:11.59
199 Kaitlyn Harger Indianapolis IN 114 10 F 11: 1-19 43:30.71
200 Lisa Harger Indianapolis IN 115 52 F 15:50-59 43:31.13
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time
201 Kevin Bordelon Avon IN 63 43 M 20:40-49 44:50.66
202 Bernie Cinkoske Indianapolis IN 7 60 M 5:60-99 45:16.54
203 Amy Hutchins Avon IN 58 44 F 25:40-49 45:35.00
204 Kelly Weaver Brownsburg IN 61 40 F 26:40-49 45:35.19
205 Amanda Lewis Indianapolis IN 217 28 F 17:20-29 45:40.70
206 Mitchell Lewis Indianapolis IN 220 29 M 11:20-29 45:40.72
207 Petra LaFlower Indianapolis IN 200 46 F 27:40-49 46:26.58
208 Kimmie West Indianapolis IN 207 61 F 8:60-99 46:27.41
209 Alana Stewart Indianapolis IN 150 57 F 16:50-59 46:47.72
210 Rebecca Blevins 264 27 F 18:20-29 46:52.72
211 Ray Tice Speedway IN 67 39 M 21:30-39 47:13.99
212 Carolanne Benson Indianapolis IN 196 55 F 17:50-59 47:52.01
213 Lisa Carter Indianapolis IN 234 54 F 18:50-59 47:52.06
214 Curt Richter Indianapolis IN 122 59 M 22:50-59 47:53.40
215 Kay Richter Indianapolis IN 121 57 F 19:50-59 47:53.87
216 Kevin Britt Indianapolis IN 243 58 M 23:50-59 48:26.43
217 Scott Morrow Indianapolis IN 244 31 M 22:30-39 48:26.85
218 Vicky Wilkerson Indianapolis IN 187 55 F 20:50-59 49:14.32
219 Matthew Paulson Algonquin IL 87 61 M 6:60-99 49:33.66
220 Susan Paulson Algonquin IL 86 61 F 9:60-99 49:34.49
221 Behak Lowe 225 18 F 12: 1-19 50:05.00
222 Staci Mcdonald Avon IN 222 45 F 28:40-49 50:06.12
223 Beth Gootee Indianapolis IN 149 48 F 29:40-49 52:20.16
DQ Olivia Crowe Gahanna OH 239 4 F DQ: 1-19
Top

Parachair

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time
1 Adam Deming 262 54 M 1: 1-99 13:57.00