2018 No Luck Irish Run Age Group Results

Thanks to Sponsor: Endurance House





2018 No Luck Run Kids Dash


Age Group Results


March 18, 2018




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org



Kids Dash Men: 0- 5 6- 8 9-10

Kids Dash Women: 0- 5 6- 8 9-10 11-99

5k Men: 1-19 30-39 50-59

5k Women: 20-29 30-39 50-59

Half Marathon Men:

Half Marathon Women:

Kids Dash

Top

Female 5 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tamiya Belk 3731 5 2 3:02.50 7:35/M
2 Amelia Combs Indianapolis IN 3693 5 15 3:43.25 9:18/M
3 Brooklyn Dinsmore Danville IN 1359 5 21 4:01.75 10:03/M
4 Makayla Henderson Camby IN 1364 4 23 4:14.79 10:35/M
5 Elliana Cooper Brownsburg IN 1358 5 28 4:32.44 11:20/M
6 Steffani Taketa 451 3 31 5:28.17 13:40/M
7 Maddie Lamkin Sellersburg IN 1368 1 32 5:34.93 13:55/M
8 Addison Galbraith Franklin IN 1361 3 34 5:39.01 14:08/M
Top

Female 6 to 8

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Leighton O’Connor Indianapolis IN 1373 6 5 3:12.83 8:00/M
2 Kyra Dyer Indianapolis IN 3707 6 8 3:25.45 8:33/M
3 Kyleigh Dyer Indianapolis IN 3708 6 12 3:27.42 8:38/M
4 Epperly Cook Plainfield IN 3750 6 14 3:37.33 9:03/M
5 Harper Hauskins Plainfield IN 1363 7 17 3:50.34 9:35/M
6 Kya Willis Danville IN 3726 6 20 3:56.97 9:50/M
7 Lacey Amstadt Plainfield IN 1354 8 26 4:23.01 10:58/M
Top

Female 9 to 10

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Hayden O’Connor Indianapolis IN 1372 9 3 3:03.48 7:38/M
2 Kylee Horton Indianapolis IN 1367 9 4 3:07.46 7:48/M
3 Anaya Strong Camby IN 1371 9 11 3:27.39 8:38/M
4 Jayanna Strong Camby IN 1370 10 22 4:10.95 10:25/M
Top

Female 11 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Laura Webb Bloomington IN 3652 38 30 5:25.31 13:33/M
Top

Male 5 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Triston Cooper Brownsburg IN 1357 5 10 3:26.76 8:35/M
2 Owen Hauskins Plainfield IN 1362 5 13 3:34.56 8:55/M
3 Jax Cook Plainfield IN 1356 5 18 3:51.77 9:38/M
4 Brecken O’Connor 1374 3 24 4:16.71 10:40/M
5 Parker Amstadt Plainfield IN 1353 5 27 4:25.96 11:03/M
6 Gunner Flajs Trafalgar IN 1360 3 33 5:38.00 14:05/M
7 Unknown Partic. 392 392 35 6:21.08 15:53/M
Top

Male 6 to 8

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jordan Kinley Indianapolis IN 3674 7 1 2:43.65 6:48/M
2 Cainnan Willis Danville IN 3725 8 6 3:21.63 8:23/M
3 Noah Poston Greenwood IN 1369 8 9 3:25.76 8:33/M
4 Wyatt Setty Clayton IN 3723 6 19 3:52.86 9:40/M
5 Caleb Cozatt 3730 6 25 4:22.14 10:55/M
6 Mason Eells Bloomington IN 1390 6 29 5:25.31 13:33/M
Top

Male 9 to 10

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Maddox Bielarczyk Greenwood IN 1355 10 7 3:25.06 8:33/M
2 Dillon Setty Clayton IN 3722 9 16 3:46.19 9:25/M
 

5k

Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
DQ Rachel Miller Morgantown IN 1177 28 DQ 1:59/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
DQ Jamie Combs Indianapolis IN 3692 32 DQ 1:13/M
DQ Jessica Galbraith Franklin IN 1106 31 DQ 1:49/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
DQ Jamie Douglas Crawfordsvlle IN 1091 54 DQ 0:59/M
DQ Karen Guess Plainfield IN 1119 56 DQ 1:29/M
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
DQ Trenton Dyer Indianapolis IN 3709 12 DQ 1:07/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
DQ Sean Horton Indianapolis IN 1140 35 DQ 1:25/M
DQ Dustin Lamkin Sellersburg IN 1164 34 DQ 1:48/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
DQ Michael Amstadt Plainfield IN 1042 50 DQ 1:26/M





2018 No Luck Irish Run


Age Group Results


March 18, 2018




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org



5k Men: Top Finishers 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

5k Women: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Half Marathon Men: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Half Marathon Women: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

5k

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Wendy Garvin Indianapolis IN 1396 47 3 21:11.17 6:50/M
2 Megan Heiniger Monticello IL 1128 23 4 21:41.97 7:00/M
3 Brittany Cook Plainfield IN 3749 34 8 23:11.19 7:29/M
Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Emma Ladwig South Bend IN 1163 19 16 24:19.34 7:51/M
2 Morgan Schrock Martinsville IN 3688 14 31 25:50.03 8:20/M
3 Sydney Parpart Brownsburg IN 3702 13 33 25:51.82 8:20/M
4 Macy Cansdale Clayton IN 1068 16 62 28:52.04 9:19/M
5 Felicia Sanders Carmel IN 1209 14 87 30:16.08 9:46/M
6 Cecilia Ruplinger Mooresville IN 3739 6 145 36:15.04 11:42/M
7 Alexis Yurk Avon IN 3695 11 172 39:19.33 12:41/M
8 Maddie Lamkin Sellersburg IN 1368 1 213 45:20.05 14:37/M
9 Emma Tarter Plainfield IN 3701 13 217 45:47.07 14:46/M
10 Brooklyn Dinsmore Danville IN 1359 5 246 49:44.69 16:03/M
11 Addison Galbraith Franklin IN 1361 3 266 52:44.74 17:01/M
DQ Kyleigh Dyer Indianapolis IN 3708 6 DQ 6:45/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Britney Bannon Shelbyville IN 1377 29 22 25:08.77 8:06/M
2 Sarah Sellars Lafayette IN 1212 23 34 25:54.94 8:21/M
3 Kennedy Folse Indianapolis IN 3712 20 36 26:14.56 8:28/M
4 Brooke Taylor Indianpolis IN 3738 26 53 28:01.79 9:02/M
5 Erica Stanley Bloomington IN 1224 28 71 29:08.61 9:24/M
6 Liz Stringer Plainfield IN 1228 29 76 29:33.29 9:32/M
7 Amber Caffee Avon IN 1383 28 84 30:02.16 9:41/M
8 Julie Kanitz Cincinnati OH 1150 25 112 32:22.52 10:26/M
9 Alyssa Burton Greenwood IN 3734 20 119 32:43.89 10:33/M
10 Samantha Sloan Lafayette IN 1218 25 120 32:47.46 10:35/M
11 Kaitlyn Hendrickson Mooresville IN 1132 23 128 34:04.44 10:59/M
12 Alyssa Wilburn Lafayette IN 3686 20 139 35:46.62 11:32/M
13 Erica Soster Indianapolis IN 1223 27 157 37:43.52 12:10/M
14 Rachel Miller Morgantown IN 1177 28 158 37:44.44 12:10/M
15 Kuldip Kaur Greenwood IN 3631 28 166 38:47.13 12:31/M
16 Emily Russ Bloomington IN 1325 29 168 39:07.31 12:37/M
17 Cara Regnier Lafayette IN 1199 29 179 40:18.82 13:00/M
18 Shelby Johnson Reelsville IN 1147 21 182 40:46.37 13:09/M
19 Christy Miller Indianapolis IN 1179 28 205 44:11.88 14:15/M
20 Brittanie Swain Mooresville IN 1229 22 207 44:30.90 14:21/M
21 Maggie Blodget Kokomo IN 1056 28 208 44:37.36 14:24/M
22 Sarah Rose Terre Haute IN 1202 25 215 45:31.77 14:41/M
23 Kirsten Garriott Plainfield IN 1108 27 223 46:12.55 14:54/M
24 Sarah Riley Kingman IN 1201 28 231 48:07.77 15:31/M
25 Aubrey Tanner Crawfordsvlle IN 1230 23 232 48:09.29 15:32/M
26 Sara Burns Indianapolis IN 1064 28 255 51:33.98 16:38/M
27 Jennifer Garrett Beech Grove IN 3666 25 279 58:43.01 18:56/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lauren Bailey Indianapolis IN 1044 36 11 23:52.51 7:42/M
2 Claudia Rudisser Wailuku HI 1204 32 23 25:14.62 8:08/M
3 Jennifer Matsche Brownsburg IN 1171 38 27 25:31.67 8:14/M
4 Lisha Watts Shelbyville IN 3732 36 40 26:46.07 8:38/M
5 Mindy Ochoa Indianapolis IN 3670 32 44 27:13.16 8:47/M
6 Amber Kivett Monrovia IN 3747 39 50 27:43.58 8:56/M
7 Sarah Snyder Avon IN 1222 36 51 27:45.84 8:57/M
8 Melissa Colbert Terre Haute IN 1075 37 68 29:03.28 9:22/M
9 Jenny Cook Plainfield IN 1079 34 69 29:05.20 9:23/M
10 Andrea Benek Indianapolis IN 1051 35 74 29:13.03 9:25/M
11 Jennifer Bielarczyk Greenwood IN 1053 37 75 29:25.62 9:29/M
12 Catalina Soto Alfaro Greenwood IN 3649 37 82 29:47.24 9:36/M
13 Kaci Nash Danville IN 1183 38 83 29:51.98 9:38/M
14 Kara Wray Avon IN 3660 30 85 30:02.84 9:41/M
15 Toshia Hicks Avon IN 1138 31 86 30:14.52 9:45/M
16 Angela Flajs Trafalgar IN 1096 30 89 30:27.89 9:49/M
17 Darby Dilley Martinsville IN 1388 39 91 30:39.02 9:53/M
18 Lacey Watson Plainfield IN 1235 34 101 31:22.09 10:07/M
19 Denise Thornberry Indianapolis IN 1232 36 102 31:25.88 10:08/M
20 Dakota Burroughs Lafayette IN 1066 31 104 31:50.44 10:16/M
21 Liz Nichols Indianapolis IN 3638 33 108 32:08.16 10:22/M
22 Jessica Galbraith Franklin IN 1106 31 109 32:10.07 10:23/M
23 Heather Alcorn Connersville IN 1040 39 110 32:11.19 10:23/M
24 Heather Schrock Martinsville IN 3689 39 111 32:18.16 10:25/M
25 Dana Carter Brownsburg IN 3699 32 122 33:00.98 10:39/M
26 Heather Gurney Brownsburg IN 1121 35 125 33:29.80 10:48/M
27 Lori Herrmann Indianapolis IN 1133 39 132 34:59.30 11:17/M
28 Jennifer Setty Clayton IN 1214 37 134 35:18.44 11:23/M
29 Jennifer Derocher Clayton IN 1087 32 136 35:32.60 11:28/M
30 Schamonda Allen Indianapolis IN 3669 32 137 35:35.29 11:29/M
31 Alyssa Finney-Chew Coatesville IN 1280 38 140 35:51.09 11:34/M
32 Nicole Wilson Avon IN 3694 32 142 35:57.43 11:36/M
33 Savannah Sering Brownsburg IN 1213 31 146 36:17.11 11:42/M
34 Jennifer Miller Danville IN 1181 37 149 36:31.69 11:47/M
35 Ashleigh Cooper Brownsburg IN 1082 34 151 36:36.09 11:48/M
36 Ashley Brubaker Noblesville IN 1062 33 153 36:44.23 11:51/M
37 Courtney Holloway Gas City IN 1398 33 162 38:29.73 12:25/M
38 Erin Martz Indianapolis IN 1170 30 165 38:39.63 12:28/M
39 Meghan Porter Bloomington IN 1317 32 169 39:07.42 12:37/M
40 Brandi Hollstein Plainfield IN 1139 39 170 39:18.55 12:41/M
41 Katie Madaj Plainfield IN 3636 35 180 40:19.38 13:00/M
42 Constance Poston Greenwood IN 1196 35 181 40:23.18 13:02/M
43 Jennifer Phillips Indianapolis IN 1194 36 186 41:21.20 13:20/M
44 Jennifer Wickware Monrovia IN 3659 37 189 42:08.14 13:35/M
45 Erin Israel Indianapolis IN 1143 33 190 42:15.04 13:38/M
46 Kacey Seaver Greencastle IN 1211 36 194 42:35.25 13:44/M
47 Sandra Enerio 3729 36 199 42:54.17 13:50/M
48 Melissa Lamkin Sellersburg IN 1165 33 211 45:19.31 14:37/M
49 Katie Eckert Plainfield IN 1094 31 224 46:13.10 14:55/M
50 Niah Fulford Indianapolis IN 1393 37 225 46:52.78 15:07/M
51 Jennifer White Indianapolis IN 1240 37 229 47:31.15 15:20/M
52 Ana Gracia Ortega Indianapolis IN 1116 37 236 48:35.58 15:40/M
53 Terri Wada Indianapolis IN 1234 37 237 48:35.61 15:40/M
54 Joan Charlesworth Zionsville IN 1070 38 238 48:51.96 15:45/M
55 Tia Dinsmore Danville IN 1089 33 239 49:03.30 15:49/M
56 Jamie Combs Indianapolis IN 3692 32 240 49:30.01 15:58/M
57 Brittni Willis Danville IN 1244 32 245 49:38.82 16:01/M
58 Ashley Williamson Greensburg IN 1243 31 261 52:17.24 16:52/M
59 Shayna Petrey Plainfield IN 1193 35 264 52:37.75 16:58/M
60 Susan Parr Avon IN 1189 36 268 53:24.08 17:14/M
61 Laura J Gillespie Bloomfield IN 1112 36 271 53:34.42 17:17/M
62 Mary Henderson Camby IN 1131 37 272 54:10.62 17:28/M
63 Jennifer Harpring St. Louis MO 1123 39 286 1:03:51.90 20:36/M
64 Ashley Powell Brownsburg IN 1198 33 289 1:04:06.01 20:41/M
65 Jennifer Markowitz Indianapolis IN 3675 33 290 1:07:59.90 21:56/M
66 Jessica Markowitz Indianapolis IN 3676 35 291 1:08:00.49 21:56/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jennifer Doyle Indianapolis IN 1092 41 21 25:04.26 8:05/M
2 Kendra Wood Indianapolis IN 1245 44 29 25:43.65 8:18/M
3 Elke Miot Brownsburg IN 3680 47 52 27:46.78 8:57/M
4 Jamey Johnson Indianapolis IN 1149 41 54 28:02.92 9:03/M
5 Stacy Sanders Carmel IN 1207 42 60 28:48.96 9:17/M
6 Jennifer Schumaker Lafayette IN 3645 46 61 28:51.38 9:18/M
7 Tara Becki Brownsburg IN 1047 47 66 29:03.01 9:22/M
8 Tracey Hart Avon IN 3678 43 73 29:11.11 9:25/M
9 Emily Johnson Reelsville IN 1148 42 90 30:29.02 9:50/M
10 Tara Shepard-Long Plainfield IN 1215 48 95 30:53.55 9:58/M
11 Shelly Vernengo Plainfield IN 3684 46 97 31:03.55 10:01/M
12 Holly Ponto Plainfield IN 422 46 98 31:05.58 10:02/M
13 Sharon Ruplinger Mooresville IN 3704 43 100 31:17.99 10:05/M
14 Amy Lawson Margate FL 1167 43 116 32:30.33 10:29/M
15 Jill Miller Avon IN 1178 41 117 32:33.11 10:30/M
16 Erica Kennedy Clayton IN 1154 41 124 33:16.18 10:44/M
17 Jennifer Sheehan Fishers IN 3646 44 129 34:35.51 11:09/M
18 Jessica Addy Greenwood IN 1038 41 131 34:49.42 11:14/M
19 Crystal Hutto Clayton IN 1142 45 135 35:18.66 11:23/M
20 Mindy Scheumann Decatur IN 1327 42 144 36:05.66 11:38/M
21 Shannon Workman Zionsville IN 1248 41 150 36:35.58 11:48/M
22 Tamara Allen Indianapolis IN 1041 43 156 37:36.52 12:08/M
23 Lezlie Berning Lafayette IN 1379 46 159 38:27.31 12:24/M
24 Michele Rund Lafayette IN 3644 45 174 39:24.90 12:43/M
25 Deniser Rusler Speedway IN 3720 48 175 39:41.26 12:48/M
26 Amy Dressler Washingtn Twp MI 3698 48 185 40:53.61 13:11/M
27 Melissa Baumann Pittsboro IN 1045 45 187 41:40.07 13:26/M
28 Kara Hazlett Plainfield IN 1127 45 195 42:35.31 13:44/M
29 Leann Jenkins Indianapolis IN 1145 41 200 43:08.54 13:55/M
30 Cheryl McDowell Brownsburg IN 1175 49 201 43:09.16 13:55/M
31 Lori Jacobs Indianapolis IN 1144 48 210 44:49.07 14:27/M
32 Lisa Tarter Plainfield IN 3700 46 219 46:01.25 14:51/M
33 Sara Feckete Plainfield IN 1392 46 220 46:03.45 14:51/M
34 Wynne Chronister Indianapolis IN 1071 42 221 46:08.68 14:53/M
35 Jennifer Rogers Ellettsville IN 3672 45 230 47:59.29 15:29/M
36 Kyle Kopke Avon IN 1160 49 234 48:19.13 15:35/M
37 Stephanie Fair-Patz Alexandria IN 3742 43 243 49:35.69 16:00/M
38 Courtney Porter Markleville IN 3743 43 244 49:35.70 16:00/M
39 Jennifer Bilby Noblesville IN 1055 44 250 50:24.68 16:15/M
40 Donnis Abston Crawfordsville IN 1036 49 259 52:15.54 16:51/M
41 Roberta Becht Greensburg IN 1046 48 262 52:18.03 16:52/M
42 Shawn Hicks Plainfield IN 1136 45 269 53:33.74 17:16/M
43 Tisha Kivett Monrovia IN 1157 44 270 53:34.07 17:17/M
44 Michelle Vaughn Plainfield IN 1233 46 273 54:21.50 17:32/M
45 Tammy Brockman Avon IN 3658 43 276 56:23.88 18:11/M
46 Carolyn Brown Indianapolis IN 1061 40 277 56:34.77 18:15/M
47 Stephanie Garrett Martinsville IN 1107 48 280 58:43.05 18:56/M
48 Leslie Heusted Saint Louis MO 1135 49 284 1:03:51.35 20:36/M
49 Danielle Bristow St. Louis MO 1058 47 287 1:03:52.56 20:36/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Karen Singson Greencastle IN 1217 50 38 26:23.39 8:31/M
2 Holly Gates Tiffin OH 1111 54 58 28:31.95 9:12/M
3 Luann Bolk Terre Haute IN 1057 54 77 29:36.00 9:33/M
4 Heidi Grim Terre Haute IN 1118 50 78 29:36.21 9:33/M
5 Norma Leverenz Indianapolis IN 3634 53 79 29:37.75 9:33/M
6 Lesley Keller Indianapolis IN 1152 51 92 30:39.18 9:53/M
7 Nadine Coles Indianapolis IN 1077 55 133 35:16.43 11:23/M
8 Jamie Douglas Crawfordsvlle IN 1091 54 155 37:26.86 12:05/M
9 Susan Rice Peru IN 3643 52 173 39:20.52 12:41/M
10 Annette Stoneman Morgantown IN 1226 57 218 45:51.68 14:47/M
11 Barbara Wevet Danville IN 1238 55 228 47:23.57 15:17/M
12 Kristi Weaver Coatesville IN 1236 50 233 48:09.33 15:32/M
13 Anita Silverman Indianapolis IN 1216 50 235 48:19.88 15:35/M
14 Becky Collis Mooresville IN 1078 56 241 49:30.23 15:58/M
15 Nena Brock Mooresville IN 1059 52 242 49:30.44 15:58/M
16 Kim Dulaney Plainfield IN 1093 51 252 51:02.85 16:28/M
17 Beth Fox Plainfield IN 1100 53 253 51:03.19 16:28/M
18 Karen Guess Plainfield IN 1119 56 257 52:01.28 16:47/M
19 Jane Brooks Indianapolis IN 1060 59 274 54:26.66 17:34/M
20 Christine Wyatt Indianapolis IN 3654 52 278 56:36.50 18:15/M
21 Sandy Hicks Lebanon IN 1137 53 281 59:06.14 19:04/M
22 Kim Webb Manchester MO 1237 51 285 1:03:51.76 20:36/M
23 Terri Powell Pittsboro IN 1197 54 288 1:04:05.75 20:40/M
Top

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Marjorie Gordon Camby IN 1115 72 56 28:21.90 9:09/M
2 Cynthia Kaufman Indianapolis IN 1151 61 94 30:53.40 9:58/M
3 Debi Knipp Frankfort IN 1158 60 115 32:29.97 10:29/M
4 Jane Melsheimer Avon IN 3679 68 118 32:33.96 10:30/M
5 Debra Richardson Plainfield IN 1200 60 161 38:29.08 12:25/M
6 Linda Fuson Plainfield IN 1104 70 216 45:34.79 14:42/M
7 Barb Acrea Monrovia IN 3655 65 247 49:52.97 16:05/M
8 Morningsun Kelly Burr Oak IN 1153 64 249 50:24.62 16:15/M
9 Sue Whitaker Indianapolis IN 1239 67 275 54:35.73 17:36/M
10 Karen Spicer Martinsville IN 3696 65 283 1:01:25.12 19:49/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Kortman Indianapolis IN 1161 23 1 17:43.81 5:43/M
2 Drew Heiniger Fort Wayne IN 1129 27 2 21:08.09 6:49/M
3 Trenton Dyer Indianapolis IN 3709 12 5 22:24.60 7:14/M
Top

Male No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Unknown Partic. 406 406 0 206 44:17.06 14:17/M
2 Unknown Partic. 392 392 0 214 45:25.98 14:39/M
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 William Workman Indianapolis IN 1247 16 10 23:46.76 7:40/M
2 Reiss Newlin Greenwood IN 1184 12 37 26:19.16 8:29/M
3 Ian Sanders Carmel IN 1206 14 55 28:15.15 9:07/M
4 Caleb Daugherty Plainfield IN 1387 18 65 29:02.79 9:22/M
5 Braxton Dilley Martinsville IN 1389 14 93 30:39.51 9:53/M
6 Thomas Ruplinget Mooresville IN 3705 13 141 35:51.31 11:34/M
7 Brady Beikes Plainfield IN 1050 10 148 36:31.63 11:47/M
8 Gunner Flajs Trafalgar IN 1360 3 164 38:36.17 12:27/M
9 Brennan Beikes Plainfield IN 1048 8 202 43:35.78 14:04/M
10 Brenden Chronister Indianapolis IN 1072 8 222 46:08.87 14:53/M
11 Cainnan Willis Danville IN 3725 8 248 50:06.08 16:10/M
12 Vincent Burns Indianapolis IN 1065 7 254 51:33.20 16:38/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Zachary Milnamow Elkhart IN 1182 21 15 24:17.59 7:50/M
2 Gerald Prado Washington DC 3735 28 19 24:53.65 8:02/M
3 Ryan Reid Indianapolis IN 1321 26 25 25:23.17 8:11/M
4 Jacob Gackenheimer Danville IN 1394 23 35 26:10.53 8:26/M
5 Tyler Hershman Lafayette IN 1134 29 45 27:22.68 8:50/M
6 Michael Wiegand Fairfield OH 1242 26 114 32:29.75 10:29/M
7 Nick Cutter Lafayette IN 3687 23 138 35:46.60 11:32/M
8 Ashton Woods Indianapolis IN 1246 28 147 36:27.23 11:45/M
9 Rudy Flajs Trafalgar IN 1097 29 163 38:36.12 12:27/M
10 Aaron Graves Indianapolis IN 1117 26 167 38:56.70 12:34/M
11 Allen Doane Indianapolis IN 3683 23 184 40:50.90 13:10/M
12 Keagan Garrett Hope IN 3740 21 196 42:43.01 13:47/M
13 Cory Fletcher 3728 26 198 42:53.35 13:50/M
14 Craig Miller Indianapolis IN 1180 28 204 44:11.71 14:15/M
15 John Burns Indianapolis IN 1063 28 256 51:34.88 16:38/M
16 Matthew Speer Greensburg IN 3685 24 260 52:16.54 16:52/M
17 Andrew Hellmich Shelbyville IN 1397 26 267 52:46.74 17:01/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jayson Rigsby Indianapolis IN 3716 36 6 22:54.68 7:23/M
2 John Howard Fishers IN 372 33 9 23:19.41 7:31/M
3 Michael Smeck 393 34 12 23:53.68 7:42/M
4 Estevan Alfaro Greenwood IN 1375 33 13 24:00.63 7:45/M
5 Sean Horton Indianapolis IN 1140 35 26 25:31.36 8:14/M
6 Nicholas Kohne Franklin IN 1159 31 30 25:44.91 8:18/M
7 Matt Kinley Indianapolis IN 3673 34 32 25:51.18 8:20/M
8 Michael Bielarczyk Greenwood IN 1054 37 46 27:29.63 8:52/M
9 Kenneth Smith Danville IN 1220 38 47 27:32.16 8:53/M
10 Ryan Dotson Decatur IN 1090 38 48 27:40.06 8:55/M
11 Todd Foster Indianapolis IN 1099 37 63 28:57.82 9:20/M
12 Jordan Payne Indianapolis IN 1191 32 64 28:59.80 9:21/M
13 Justin Cook Plainfield IN 1080 34 67 29:03.07 9:22/M
14 Jeremy Anderson Bloomington IN 1043 32 72 29:08.73 9:24/M
15 Baron Brendel Lafayette IN 1381 34 88 30:17.34 9:46/M
16 Brian Clark Lafayette IN 1073 32 99 31:15.79 10:05/M
17 Jeff Hawkins Indianapolis IN 1126 33 106 32:01.48 10:20/M
18 Brian Dahle Indianapolis IN 1084 39 107 32:02.89 10:20/M
19 Kyle Fluck Huntington IN 1098 30 123 33:15.87 10:44/M
20 Christopher Baire Indianapolis IN 3691 36 126 33:52.87 10:55/M
21 Del Denney Plainfield IN 1086 34 127 34:00.24 10:58/M
22 Kyle Bannon Shelbyville IN 1378 31 143 36:00.69 11:37/M
23 Bob Sagstetter Plainfield IN 1205 34 171 39:18.77 12:41/M
24 Michael Madaj Plainfield IN 3635 35 176 39:41.94 12:48/M
25 Brian Yensho II Indianapolis IN 3682 36 188 41:46.52 13:28/M
26 Ryan Hooten Plainfield IN 1399 30 191 42:17.01 13:38/M
27 Dustin Lamkin Sellersburg IN 1164 34 212 45:20.01 14:37/M
28 Jered Petrey Plainfield IN 1192 37 263 52:35.53 16:58/M
29 Jeff Galbraith Franklin IN 1105 34 265 52:44.47 17:01/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Scott Workman Indianapolis IN 1249 43 14 24:08.35 7:47/M
2 John Adams Indianapolis IN 1037 44 39 26:30.43 8:33/M
3 Oliver Wendt West Lafayette IN 3677 44 41 26:54.28 8:41/M
4 Andy Owen Lafayette IN 1187 47 49 27:42.74 8:56/M
5 Luke Daugherty Plainfield IN 1386 40 57 28:26.37 9:10/M
6 Damian Garrison Fortville IN 1109 47 70 29:06.63 9:23/M
7 Andrew Smith Carmel IN 3647 42 96 31:00.42 10:00/M
8 Chris Kimes Indianapolis IN 1155 46 113 32:28.36 10:28/M
9 Matt Harriman Indianapolis IN 1124 47 130 34:43.05 11:12/M
10 James Newlin Greenwood IN 1185 46 154 37:07.52 11:58/M
11 Shane Johnson Reelsville IN 1146 45 183 40:46.64 13:09/M
12 Josh Hooten Versailles IN 1400 43 193 42:19.51 13:39/M
13 Mike Berrong Zionsville IN 1052 47 197 42:47.03 13:48/M
14 Joseph Beikes Plainfield IN 1049 41 203 43:41.86 14:05/M
15 Mark Owens Indianapolis IN 1188 43 209 44:48.98 14:27/M
16 Jimmy White Indianapolis IN 1241 42 226 47:03.42 15:11/M
17 Kristopher Spicer Greenfield IN 3697 44 282 1:01:24.73 19:48/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cameron Norris Zionsville IN 1186 52 7 22:59.35 7:25/M
2 Mel Folse Indianapolis IN 3711 51 17 24:27.31 7:53/M
3 Ray Byrne Mooresville IN 1067 57 18 24:45.97 7:59/M
4 Paul Jaeger Brownsburg IN 222 52 20 24:59.34 8:04/M
5 Jeffrey Gackenheimer Danville IN 1395 53 24 25:21.08 8:11/M
6 Felix Rippy Indianapolis IN 430 55 28 25:36.76 8:15/M
7 Michael Helsel Indianapolis IN 3690 53 42 26:58.29 8:42/M
8 Steven Wagner Peru IN 3651 53 59 28:36.93 9:14/M
9 Chris Colbert Terre Haute IN 1074 56 80 29:37.79 9:33/M
10 Greg Long Plainfield IN 1168 57 81 29:38.47 9:34/M
11 Michael Amstadt Plainfield IN 1042 50 105 31:58.99 10:19/M
12 Gregory Polk Muncie IN 1195 53 121 32:57.08 10:38/M
13 Chuck Gates Tiffin OH 1110 51 152 36:44.13 11:51/M
14 Ryan Berning Lafayette IN 1380 50 160 38:27.71 12:24/M
15 William Rusler Speedway IN 3721 52 177 39:45.27 12:49/M
16 John Trent Plainfield IN 3650 53 178 40:10.88 12:57/M
17 Ronnie McAllister Batesville IN 1174 52 192 42:18.42 13:39/M
18 Greg Paton Westfield IN 1190 56 251 50:48.06 16:23/M
19 Jeffrey Guess Martinsvile IN 1120 56 258 52:01.76 16:47/M
Top

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mike Kremer West Lafayette IN 1162 64 43 27:06.65 8:45/M
2 Daniel Stevens Avon IN 1225 66 103 31:44.67 10:14/M
3 Tim Sanders Carmel IN 1208 66 227 47:15.40 15:15/M
 

Half Marathon

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mary Satterthwaite Jenkintown PA 3748 21 6 1:29:32.29 6:50/M
2 Kaitlin Buenaga Williamsburg VA 1382 27 7 1:30:06.23 6:53/M
3 Christina Gleitz Indianapolis IN 1285 38 12 1:34:41.53 7:14/M
Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Natalie Dayharsh Coatesville IN 3703 16 18 1:38:47.01 7:32/M
2 Sarah Cox Linton IN 1384 15 90 2:35:47.79 11:54/M
3 Emily Hazelton Danville IN 1293 18 101 2:49:22.29 12:56/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nikki Goodpaster Plainfield IN 1288 29 19 1:39:23.41 7:35/M
2 Alison Grant W Lafayette IN 1289 26 33 1:50:07.91 8:24/M
3 Alexandra Theisen Carbondale IL 1338 29 34 1:50:17.64 8:25/M
4 Hannah High Kokomo IN 1295 22 36 1:51:24.48 8:30/M
5 Brooke Carroll Indianapolis IN 1267 27 67 2:13:32.81 10:12/M
6 Mary Katherine Wildeman Wilmore KY 1346 23 69 2:16:23.23 10:25/M
7 Ashley Kimbrell Columbus IN 3632 29 73 2:20:16.73 10:42/M
8 Haley Brun Richmond IN 1260 23 83 2:26:58.38 11:13/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ava Lawler French Lick IN 1307 33 16 1:36:39.78 7:23/M
2 Tory Watson Denver IN 1341 33 35 1:50:43.26 8:27/M
3 Megan Everett Plainfield IN 1277 30 41 1:57:33.36 8:58/M
4 Brianna Weitlauf W Lafayette IN 1342 32 44 1:59:27.18 9:07/M
5 Sarah Richer Avon IN 1322 36 47 2:00:54.98 9:14/M
6 Monica Fryska Granger IN 1282 31 52 2:03:28.48 9:25/M
7 Meagan Taylor Clayton IN 1337 33 56 2:06:43.93 9:40/M
8 Danielle Hackett Williams Plainfield IN 1290 33 70 2:16:57.69 10:27/M
9 Julie Monroe Brownsburg IN 1314 38 75 2:22:53.20 10:54/M
10 Mindy Douglas Seymour IN 1274 36 78 2:24:19.24 11:01/M
11 Elizabeth Eaken Seymour IN 1276 39 91 2:37:11.89 12:00/M
12 Serenity Baldauf Plainfield IN 1253 34 98 2:45:24.24 12:38/M
13 Varinia Arceo Indianapolis IN 1251 35 99 2:48:01.72 12:50/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Amy Ramsell Muncie IN 3642 43 20 1:40:00.67 7:38/M
2 Crystal Workun Sylvan Lake AB 1350 42 31 1:48:45.28 8:18/M
3 Kristie Wells Belleville IL 1343 47 37 1:54:17.27 8:43/M
4 Teresa Clark West Lafayette IN 1270 49 40 1:56:26.61 8:53/M
5 Sarah Jackman Brownsburg IN 1298 40 51 2:03:06.69 9:24/M
6 Cheryl Patterson Indianapolis IN 3640 43 53 2:04:26.06 9:30/M
7 Cathy Ellis Plainfield IN 1391 45 59 2:08:43.92 9:50/M
8 Carissa Susalla Plainfield IN 1336 41 61 2:09:34.59 9:53/M
9 Angela Arps Indianapolis IN 1252 42 66 2:12:14.57 10:06/M
10 Renee Ray Speedway IN 1319 48 74 2:21:26.74 10:48/M
11 Michele McAtee Speedway IN 1311 43 77 2:23:24.52 10:57/M
12 Tina-Marie Stahl West Lafayette IN 1335 49 87 2:33:34.97 11:43/M
13 Kathryn Johnson Indianapolis IN 1300 40 92 2:37:29.12 12:01/M
14 Esther Slabach Noblesville IN 1331 41 93 2:37:30.11 12:01/M
15 Debra Gash Mooresville IN 1284 47 97 2:45:22.89 12:37/M
16 Theresa Lacher Camby IN 1305 46 102 2:49:57.14 12:58/M
17 Angie Britt Marshall IL 3667 43 103 2:50:18.12 13:00/M
18 Anita Phares Marshall IL 3663 46 105 2:50:19.28 13:00/M
19 Kimberly McMunn Dayton IN 1312 42 107 2:52:44.64 13:11/M
20 Carrie Meyer Camby IN 3741 42 111 2:58:06.28 13:36/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Donna Herdey Plainfield IN 1294 51 25 1:46:58.18 8:10/M
2 Gail Ambrose Brownsburg IN 1250 50 55 2:05:45.39 9:36/M
3 Angela Cole Indianapolis IN 1076 52 76 2:23:01.32 10:55/M
4 Kim Goering Northville MI 1287 52 80 2:24:55.21 11:04/M
5 Sarah Brun Topeka KS 1261 50 82 2:26:57.91 11:13/M
6 Carla Happel Shoreline WA 1291 56 86 2:33:34.94 11:43/M
7 Sharon Ferbrache Indianapolis IN 1279 53 89 2:33:59.84 11:45/M
8 Vee Carter Indianapolis IN 1268 55 94 2:38:24.60 12:05/M
9 Susan Skelton Avon IN 1330 53 96 2:42:16.93 12:23/M
10 Angelia Ridgway Avon IN 1324 51 100 2:48:01.77 12:50/M
11 Deborah Plummer Danville IN 1316 59 110 2:58:06.02 13:36/M
Top

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rosie Hughes Pittsboro IN 1296 68 68 2:14:38.85 10:17/M
2 Maria Cline Kokomo IN 1271 60 106 2:51:19.56 13:05/M
3 Eva Burgan Coatesville IN 1263 60 114 3:07:03.62 14:17/M
4 Linda Chambers Noblesville IN 1269 67 115 3:08:38.76 14:24/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Aaron Springhetti Indianapolis IN 1334 32 1 1:17:58.27 5:57/M
2 Thomas Jeschke Greenfield IN 1299 29 2 1:18:44.08 6:01/M
3 Steve Williams Indianapolis IN 1348 30 3 1:21:03.68 6:11/M
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Caleb Cozatt 3730 6 46 2:00:00.73 9:10/M
2 Zander Oehlman Valparaiso IN 3639 10 57 2:07:32.82 9:44/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joseph Leeson Bloomington IN 3745 28 5 1:29:30.15 6:50/M
2 Brett Reardon Indianapolis IN 1320 29 14 1:35:22.92 7:17/M
3 Xeno Carpenter-New Greencastle IN 3737 24 21 1:41:16.32 7:44/M
4 Nathan Ridgway Avon IN 3736 26 49 2:01:45.60 9:18/M
5 Thomas Wildeman Wilmore KY 1345 25 81 2:26:47.43 11:12/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Josh Lee Terre Haute IN 1308 32 10 1:32:19.15 7:03/M
2 Adam Wright West Lafayette IN 3653 37 17 1:38:30.65 7:31/M
3 Greg Williams Plainfield IN 1349 37 24 1:46:11.82 8:06/M
4 Brian Hayes Hamilton OH 3714 38 32 1:48:51.44 8:19/M
5 Alex Everett Plainfield IN 1278 30 42 1:57:34.40 8:58/M
6 Michael Flynn Richmond Heights MO 3681 34 48 2:01:36.93 9:17/M
7 Austin Arceo Indianapolis IN 1376 34 79 2:24:31.58 11:02/M
8 Ray Grayson Franklin IN 3746 35 85 2:30:53.24 11:31/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Nelson Indianapolis IN 3706 48 4 1:26:27.39 6:36/M
2 Jason Hargrave Plainfield IN 1292 43 8 1:30:32.99 6:55/M
3 Cory Sengsanith West Lafayette IN 1328 45 11 1:33:45.09 7:09/M
4 Brian Patterson Indianapolis IN 3641 43 13 1:35:03.73 7:15/M
5 John Sparzo Avon IN 1333 49 15 1:36:35.31 7:22/M
6 Chris Jackman Brownsburg IN 1297 40 23 1:43:09.07 7:52/M
7 Mark Lambert Avon IN 3633 46 27 1:47:47.13 8:14/M
8 Robert Maar Plainfield IN 1309 44 28 1:48:04.94 8:15/M
9 Jason Cozatt Indianapolis IN 1272 43 45 2:00:00.66 9:10/M
10 Joey Garcia Clayton IN 1283 43 58 2:07:39.81 9:45/M
11 Clay Gasway Greencastle IN 380 43 60 2:09:25.24 9:53/M
12 Timothy S Dykema Westfield IN 1275 49 63 2:09:43.84 9:54/M
13 Bryan Cox Linton IN 1385 48 71 2:17:10.75 10:28/M
14 Lowell Poynter Terre Haute IN 1318 47 88 2:33:52.29 11:45/M
15 James Yount Saint Peters MO 1352 46 95 2:40:21.87 12:14/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Noel Shafer Peru IN 3733 50 9 1:31:09.01 6:57/M
2 Paul Kelley-Jones Pendleton IN 1302 56 22 1:42:23.41 7:49/M
3 Doug Burkmire Plainfield IN 1264 51 26 1:47:30.82 8:12/M
4 Dan Goering Northville MI 1286 56 30 1:48:25.81 8:17/M
5 Fotios Sakadaris Worden IL 1326 58 38 1:54:17.50 8:43/M
6 Gregg Delong Cicero IN 1085 56 39 1:55:43.05 8:50/M
7 Brock Ridgway Avon IN 1323 52 43 1:57:54.34 9:00/M
8 Greg Bruzas Carmel IN 3668 57 50 2:02:17.95 9:20/M
9 Stephen Bartlett Indianapolis IN 1254 57 62 2:09:43.27 9:54/M
10 Paul Mayhew Terre Haute IN 1310 54 64 2:10:48.91 9:59/M
11 Mark Youngstafel Indianapolis IN 1351 59 65 2:11:50.57 10:04/M
12 Ramiro Gonzalez Jr Indianapolis IN 3713 57 72 2:17:57.28 10:32/M
13 Michael Phares Marshall IL 3665 51 104 2:50:18.76 13:00/M
14 Walter Evans Mooreland IN 3710 53 116 3:08:54.82 14:25/M
Top

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cecil Whitaker Indianapolis IN 1344 67 29 1:48:19.38 8:16/M
2 Kevin Slaughter Fishers IN 1332 60 54 2:05:03.42 9:33/M
3 Whitewolf Kelly Burr Oak IN 1303 66 84 2:28:56.32 11:22/M
4 Bill Beyer Greenleaf WI 1257 75 108 2:53:05.92 13:13/M
5 Thomas Belt Indianapolis IN 1256 61 109 2:57:06.93 13:31/M
6 Charles Tripple Danville IN 1340 63 112 2:58:06.75 13:36/M
7 Neil Burgan Coatesville IN 1262 66 113 3:07:03.02 14:17/M

Upcoming Races