No Luck Irish Run Overall Results

Thanks to Our Beer Sponsor Daredevil Brewing Company





2018 No Luck Run Kids Dash


Overall Finish List


March 18, 2018




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org

Kids Dash

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 Jordan Kinley Indianapolis IN 3674 7 M 1 6- 8 2:43.65 6:48/M
2 Tamiya Belk 3731 5 F 1 0- 5 3:02.50 7:35/M
3 Hayden O’Connor Indianapolis IN 1372 9 F 1 9-10 3:03.48 7:38/M
4 Kylee Horton Indianapolis IN 1367 9 F 2 9-10 3:07.46 7:48/M
5 Leighton O’Connor Indianapolis IN 1373 6 F 1 6- 8 3:12.83 8:00/M
6 Cainnan Willis Danville IN 3725 8 M 2 6- 8 3:21.63 8:23/M
7 Maddox Bielarczyk Greenwood IN 1355 10 M 1 9-10 3:25.06 8:33/M
8 Kyra Dyer Indianapolis IN 3707 6 F 2 6- 8 3:25.45 8:33/M
9 Noah Poston Greenwood IN 1369 8 M 3 6- 8 3:25.76 8:33/M
10 Triston Cooper Brownsburg IN 1357 5 M 1 0- 5 3:26.76 8:35/M
11 Anaya Strong Camby IN 1371 9 F 3 9-10 3:27.39 8:38/M
12 Kyleigh Dyer Indianapolis IN 3708 6 F 3 6- 8 3:27.42 8:38/M
13 Owen Hauskins Plainfield IN 1362 5 M 2 0- 5 3:34.56 8:55/M
14 Epperly Cook Plainfield IN 3750 6 F 4 6- 8 3:37.33 9:03/M
15 Amelia Combs Indianapolis IN 3693 5 F 2 0- 5 3:43.25 9:18/M
16 Dillon Setty Clayton IN 3722 9 M 2 9-10 3:46.19 9:25/M
17 Harper Hauskins Plainfield IN 1363 7 F 5 6- 8 3:50.34 9:35/M
18 Jax Cook Plainfield IN 1356 5 M 3 0- 5 3:51.77 9:38/M
19 Wyatt Setty Clayton IN 3723 6 M 4 6- 8 3:52.86 9:40/M
20 Kya Willis Danville IN 3726 6 F 6 6- 8 3:56.97 9:50/M
21 Brooklyn Dinsmore Danville IN 1359 5 F 3 0- 5 4:01.75 10:03/M
22 Jayanna Strong Camby IN 1370 10 F 4 9-10 4:10.95 10:25/M
23 Makayla Henderson Camby IN 1364 4 F 4 0- 5 4:14.79 10:35/M
24 Brecken O’Connor 1374 3 M 4 0- 5 4:16.71 10:40/M
25 Caleb Cozatt 3730 6 M 5 6- 8 4:22.14 10:55/M
26 Lacey Amstadt Plainfield IN 1354 8 F 7 6- 8 4:23.01 10:58/M
27 Parker Amstadt Plainfield IN 1353 5 M 5 0- 5 4:25.96 11:03/M
28 Elliana Cooper Brownsburg IN 1358 5 F 5 0- 5 4:32.44 11:20/M
29 Mason Eells Bloomington IN 1390 6 M 6 6- 8 5:25.31 13:33/M
30 Laura Webb Bloomington IN 3652 38 F 1 11-99 5:25.31 13:33/M
31 Steffani Taketa 451 3 F 6 0- 5 5:28.17 13:40/M
32 Maddie Lamkin Sellersburg IN 1368 1 F 7 0- 5 5:34.93 13:55/M
33 Gunner Flajs Trafalgar IN 1360 3 M 6 0- 5 5:38.00 14:05/M
34 Addison Galbraith Franklin IN 1361 3 F 8 0- 5 5:39.01 14:08/M
35 Unknown Partic. 392 392 M 7 0- 5 6:21.08 15:53/M





2018 No Luck Irish Run


Overall Finish List


March 18, 2018




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org


Half Marathon


5k

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 John Kortman Indianapolis IN 1161 23 M 1 Top Fin 17:43.81 5:43/M
2 Drew Heiniger Fort Wayne IN 1129 27 M 2 Top Fin 21:08.09 6:49/M
3 Wendy Garvin Indianapolis IN 1396 47 F 1 Top Fin 21:11.17 6:50/M
4 Megan Heiniger Monticello IL 1128 23 F 2 Top Fin 21:41.97 7:00/M
5 Trenton Dyer Indianapolis IN 3709 12 M 3 Top Fin 22:24.60 7:14/M
6 Jayson Rigsby Indianapolis IN 3716 36 M 1 30-39 22:54.68 7:23/M
7 Cameron Norris Zionsville IN 1186 52 M 1 50-59 22:59.35 7:25/M
8 Brittany Cook Plainfield IN 3749 34 F 3 Top Fin 23:11.19 7:29/M
9 John Howard Fishers IN 372 33 M 2 30-39 23:19.41 7:31/M
10 William Workman Indianapolis IN 1247 16 M 1 1-19 23:46.76 7:40/M
11 Lauren Bailey Indianapolis IN 1044 36 F 1 30-39 23:52.51 7:42/M
12 Michael Smeck 393 34 M 3 30-39 23:53.68 7:42/M
13 Estevan Alfaro Greenwood IN 1375 33 M 4 30-39 24:00.63 7:45/M
14 Scott Workman Indianapolis IN 1249 43 M 1 40-49 24:08.35 7:47/M
15 Zachary Milnamow Elkhart IN 1182 21 M 1 20-29 24:17.59 7:50/M
16 Emma Ladwig South Bend IN 1163 19 F 1 1-19 24:19.34 7:51/M
17 Mel Folse Indianapolis IN 3711 51 M 2 50-59 24:27.31 7:53/M
18 Ray Byrne Mooresville IN 1067 57 M 3 50-59 24:45.97 7:59/M
19 Gerald Prado Washington DC 3735 28 M 2 20-29 24:53.65 8:02/M
20 Paul Jaeger Brownsburg IN 222 52 M 4 50-59 24:59.34 8:04/M
21 Jennifer Doyle Indianapolis IN 1092 41 F 1 40-49 25:04.26 8:05/M
22 Britney Bannon Shelbyville IN 1377 29 F 1 20-29 25:08.77 8:06/M
23 Claudia Rudisser Wailuku HI 1204 32 F 2 30-39 25:14.62 8:08/M
24 Jeffrey Gackenheimer Danville IN 1395 53 M 5 50-59 25:21.08 8:11/M
25 Ryan Reid Indianapolis IN 1321 26 M 3 20-29 25:23.17 8:11/M
26 Sean Horton Indianapolis IN 1140 35 M 5 30-39 25:31.36 8:14/M
27 Jennifer Matsche Brownsburg IN 1171 38 F 3 30-39 25:31.67 8:14/M
28 Felix Rippy Indianapolis IN 430 55 M 6 50-59 25:36.76 8:15/M
29 Kendra Wood Indianapolis IN 1245 44 F 2 40-49 25:43.65 8:18/M
30 Nicholas Kohne Franklin IN 1159 31 M 6 30-39 25:44.91 8:18/M
31 Morgan Schrock Martinsville IN 3688 14 F 2 1-19 25:50.03 8:20/M
32 Matt Kinley Indianapolis IN 3673 34 M 7 30-39 25:51.18 8:20/M
33 Sydney Parpart Brownsburg IN 3702 13 F 3 1-19 25:51.82 8:20/M
34 Sarah Sellars Lafayette IN 1212 23 F 2 20-29 25:54.94 8:21/M
35 Jacob Gackenheimer Danville IN 1394 23 M 4 20-29 26:10.53 8:26/M
36 Kennedy Folse Indianapolis IN 3712 20 F 3 20-29 26:14.56 8:28/M
37 Reiss Newlin Greenwood IN 1184 12 M 2 1-19 26:19.16 8:29/M
38 Karen Singson Greencastle IN 1217 50 F 1 50-59 26:23.39 8:31/M
39 John Adams Indianapolis IN 1037 44 M 2 40-49 26:30.43 8:33/M
40 Lisha Watts Shelbyville IN 3732 36 F 4 30-39 26:46.07 8:38/M
41 Oliver Wendt West Lafayette IN 3677 44 M 3 40-49 26:54.28 8:41/M
42 Michael Helsel Indianapolis IN 3690 53 M 7 50-59 26:58.29 8:42/M
43 Mike Kremer West Lafayette IN 1162 64 M 1 60-99 27:06.65 8:45/M
44 Mindy Ochoa Indianapolis IN 3670 32 F 5 30-39 27:13.16 8:47/M
45 Tyler Hershman Lafayette IN 1134 29 M 5 20-29 27:22.68 8:50/M
46 Michael Bielarczyk Greenwood IN 1054 37 M 8 30-39 27:29.63 8:52/M
47 Kenneth Smith Danville IN 1220 38 M 9 30-39 27:32.16 8:53/M
48 Ryan Dotson Decatur IN 1090 38 M 10 30-39 27:40.06 8:55/M
49 Andy Owen Lafayette IN 1187 47 M 4 40-49 27:42.74 8:56/M
50 Amber Kivett Monrovia IN 3747 39 F 6 30-39 27:43.58 8:56/M
51 Sarah Snyder Avon IN 1222 36 F 7 30-39 27:45.84 8:57/M
52 Elke Miot Brownsburg IN 3680 47 F 3 40-49 27:46.78 8:57/M
53 Brooke Taylor Indianpolis IN 3738 26 F 4 20-29 28:01.79 9:02/M
54 Jamey Johnson Indianapolis IN 1149 41 F 4 40-49 28:02.92 9:03/M
55 Ian Sanders Carmel IN 1206 14 M 3 1-19 28:15.15 9:07/M
56 Marjorie Gordon Camby IN 1115 72 F 1 60-99 28:21.90 9:09/M
57 Luke Daugherty Plainfield IN 1386 40 M 5 40-49 28:26.37 9:10/M
58 Holly Gates Tiffin OH 1111 54 F 2 50-59 28:31.95 9:12/M
59 Steven Wagner Peru IN 3651 53 M 8 50-59 28:36.93 9:14/M
60 Stacy Sanders Carmel IN 1207 42 F 5 40-49 28:48.96 9:17/M
61 Jennifer Schumaker Lafayette IN 3645 46 F 6 40-49 28:51.38 9:18/M
62 Macy Cansdale Clayton IN 1068 16 F 4 1-19 28:52.04 9:19/M
63 Todd Foster Indianapolis IN 1099 37 M 11 30-39 28:57.82 9:20/M
64 Jordan Payne Indianapolis IN 1191 32 M 12 30-39 28:59.80 9:21/M
65 Caleb Daugherty Plainfield IN 1387 18 M 4 1-19 29:02.79 9:22/M
66 Tara Becki Brownsburg IN 1047 47 F 7 40-49 29:03.01 9:22/M
67 Justin Cook Plainfield IN 1080 34 M 13 30-39 29:03.07 9:22/M
68 Melissa Colbert Terre Haute IN 1075 37 F 8 30-39 29:03.28 9:22/M
69 Jenny Cook Plainfield IN 1079 34 F 9 30-39 29:05.20 9:23/M
70 Damian Garrison Fortville IN 1109 47 M 6 40-49 29:06.63 9:23/M
71 Erica Stanley Bloomington IN 1224 28 F 5 20-29 29:08.61 9:24/M
72 Jeremy Anderson Bloomington IN 1043 32 M 14 30-39 29:08.73 9:24/M
73 Tracey Hart Avon IN 3678 43 F 8 40-49 29:11.11 9:25/M
74 Andrea Benek Indianapolis IN 1051 35 F 10 30-39 29:13.03 9:25/M
75 Jennifer Bielarczyk Greenwood IN 1053 37 F 11 30-39 29:25.62 9:29/M
76 Liz Stringer Plainfield IN 1228 29 F 6 20-29 29:33.29 9:32/M
77 Luann Bolk Terre Haute IN 1057 54 F 3 50-59 29:36.00 9:33/M
78 Heidi Grim Terre Haute IN 1118 50 F 4 50-59 29:36.21 9:33/M
79 Norma Leverenz Indianapolis IN 3634 53 F 5 50-59 29:37.75 9:33/M
80 Chris Colbert Terre Haute IN 1074 56 M 9 50-59 29:37.79 9:33/M
81 Greg Long Plainfield IN 1168 57 M 10 50-59 29:38.47 9:34/M
82 Catalina Soto Alfaro Greenwood IN 3649 37 F 12 30-39 29:47.24 9:36/M
83 Kaci Nash Danville IN 1183 38 F 13 30-39 29:51.98 9:38/M
84 Amber Caffee Avon IN 1383 28 F 7 20-29 30:02.16 9:41/M
85 Kara Wray Avon IN 3660 30 F 14 30-39 30:02.84 9:41/M
86 Toshia Hicks Avon IN 1138 31 F 15 30-39 30:14.52 9:45/M
87 Felicia Sanders Carmel IN 1209 14 F 5 1-19 30:16.08 9:46/M
88 Baron Brendel Lafayette IN 1381 34 M 15 30-39 30:17.34 9:46/M
89 Angela Flajs Trafalgar IN 1096 30 F 16 30-39 30:27.89 9:49/M
90 Emily Johnson Reelsville IN 1148 42 F 9 40-49 30:29.02 9:50/M
91 Darby Dilley Martinsville IN 1388 39 F 17 30-39 30:39.02 9:53/M
92 Lesley Keller Indianapolis IN 1152 51 F 6 50-59 30:39.18 9:53/M
93 Braxton Dilley Martinsville IN 1389 14 M 5 1-19 30:39.51 9:53/M
94 Cynthia Kaufman Indianapolis IN 1151 61 F 2 60-99 30:53.40 9:58/M
95 Tara Shepard-Long Plainfield IN 1215 48 F 10 40-49 30:53.55 9:58/M
96 Andrew Smith Carmel IN 3647 42 M 7 40-49 31:00.42 10:00/M
97 Shelly Vernengo Plainfield IN 3684 46 F 11 40-49 31:03.55 10:01/M
98 Holly Ponto Plainfield IN 422 46 F 12 40-49 31:05.58 10:02/M
99 Brian Clark Lafayette IN 1073 32 M 16 30-39 31:15.79 10:05/M
100 Sharon Ruplinger Mooresville IN 3704 43 F 13 40-49 31:17.99 10:05/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
101 Lacey Watson Plainfield IN 1235 34 F 18 30-39 31:22.09 10:07/M
102 Denise Thornberry Indianapolis IN 1232 36 F 19 30-39 31:25.88 10:08/M
103 Daniel Stevens Avon IN 1225 66 M 2 60-99 31:44.67 10:14/M
104 Dakota Burroughs Lafayette IN 1066 31 F 20 30-39 31:50.44 10:16/M
105 Michael Amstadt Plainfield IN 1042 50 M 11 50-59 31:58.99 10:19/M
106 Jeff Hawkins Indianapolis IN 1126 33 M 17 30-39 32:01.48 10:20/M
107 Brian Dahle Indianapolis IN 1084 39 M 18 30-39 32:02.89 10:20/M
108 Liz Nichols Indianapolis IN 3638 33 F 21 30-39 32:08.16 10:22/M
109 Jessica Galbraith Franklin IN 1106 31 F 22 30-39 32:10.07 10:23/M
110 Heather Alcorn Connersville IN 1040 39 F 23 30-39 32:11.19 10:23/M
111 Heather Schrock Martinsville IN 3689 39 F 24 30-39 32:18.16 10:25/M
112 Julie Kanitz Cincinnati OH 1150 25 F 8 20-29 32:22.52 10:26/M
113 Chris Kimes Indianapolis IN 1155 46 M 8 40-49 32:28.36 10:28/M
114 Michael Wiegand Fairfield OH 1242 26 M 6 20-29 32:29.75 10:29/M
115 Debi Knipp Frankfort IN 1158 60 F 3 60-99 32:29.97 10:29/M
116 Amy Lawson Margate FL 1167 43 F 14 40-49 32:30.33 10:29/M
117 Jill Miller Avon IN 1178 41 F 15 40-49 32:33.11 10:30/M
118 Jane Melsheimer Avon IN 3679 68 F 4 60-99 32:33.96 10:30/M
119 Alyssa Burton Greenwood IN 3734 20 F 9 20-29 32:43.89 10:33/M
120 Samantha Sloan Lafayette IN 1218 25 F 10 20-29 32:47.46 10:35/M
121 Gregory Polk Muncie IN 1195 53 M 12 50-59 32:57.08 10:38/M
122 Dana Carter Brownsburg IN 3699 32 F 25 30-39 33:00.98 10:39/M
123 Kyle Fluck Huntington IN 1098 30 M 19 30-39 33:15.87 10:44/M
124 Erica Kennedy Clayton IN 1154 41 F 16 40-49 33:16.18 10:44/M
125 Heather Gurney Brownsburg IN 1121 35 F 26 30-39 33:29.80 10:48/M
126 Christopher Baire Indianapolis IN 3691 36 M 20 30-39 33:52.87 10:55/M
127 Del Denney Plainfield IN 1086 34 M 21 30-39 34:00.24 10:58/M
128 Kaitlyn Hendrickson Mooresville IN 1132 23 F 11 20-29 34:04.44 10:59/M
129 Jennifer Sheehan Fishers IN 3646 44 F 17 40-49 34:35.51 11:09/M
130 Matt Harriman Indianapolis IN 1124 47 M 9 40-49 34:43.05 11:12/M
131 Jessica Addy Greenwood IN 1038 41 F 18 40-49 34:49.42 11:14/M
132 Lori Herrmann Indianapolis IN 1133 39 F 27 30-39 34:59.30 11:17/M
133 Nadine Coles Indianapolis IN 1077 55 F 7 50-59 35:16.43 11:23/M
134 Jennifer Setty Clayton IN 1214 37 F 28 30-39 35:18.44 11:23/M
135 Crystal Hutto Clayton IN 1142 45 F 19 40-49 35:18.66 11:23/M
136 Jennifer Derocher Clayton IN 1087 32 F 29 30-39 35:32.60 11:28/M
137 Schamonda Allen Indianapolis IN 3669 32 F 30 30-39 35:35.29 11:29/M
138 Nick Cutter Lafayette IN 3687 23 M 7 20-29 35:46.60 11:32/M
139 Alyssa Wilburn Lafayette IN 3686 20 F 12 20-29 35:46.62 11:32/M
140 Alyssa Finney-Chew Coatesville IN 1280 38 F 31 30-39 35:51.09 11:34/M
141 Thomas Ruplinget Mooresville IN 3705 13 M 6 1-19 35:51.31 11:34/M
142 Nicole Wilson Avon IN 3694 32 F 32 30-39 35:57.43 11:36/M
143 Kyle Bannon Shelbyville IN 1378 31 M 22 30-39 36:00.69 11:37/M
144 Mindy Scheumann Decatur IN 1327 42 F 20 40-49 36:05.66 11:38/M
145 Cecilia Ruplinger Mooresville IN 3739 6 F 6 1-19 36:15.04 11:42/M
146 Savannah Sering Brownsburg IN 1213 31 F 33 30-39 36:17.11 11:42/M
147 Ashton Woods Indianapolis IN 1246 28 M 8 20-29 36:27.23 11:45/M
148 Brady Beikes Plainfield IN 1050 10 M 7 1-19 36:31.63 11:47/M
149 Jennifer Miller Danville IN 1181 37 F 34 30-39 36:31.69 11:47/M
150 Shannon Workman Zionsville IN 1248 41 F 21 40-49 36:35.58 11:48/M
151 Ashleigh Cooper Brownsburg IN 1082 34 F 35 30-39 36:36.09 11:48/M
152 Chuck Gates Tiffin OH 1110 51 M 13 50-59 36:44.13 11:51/M
153 Ashley Brubaker Noblesville IN 1062 33 F 36 30-39 36:44.23 11:51/M
154 James Newlin Greenwood IN 1185 46 M 10 40-49 37:07.52 11:58/M
155 Jamie Douglas Crawfordsvlle IN 1091 54 F 8 50-59 37:26.86 12:05/M
156 Tamara Allen Indianapolis IN 1041 43 F 22 40-49 37:36.52 12:08/M
157 Erica Soster Indianapolis IN 1223 27 F 13 20-29 37:43.52 12:10/M
158 Rachel Miller Morgantown IN 1177 28 F 14 20-29 37:44.44 12:10/M
159 Lezlie Berning Lafayette IN 1379 46 F 23 40-49 38:27.31 12:24/M
160 Ryan Berning Lafayette IN 1380 50 M 14 50-59 38:27.71 12:24/M
161 Debra Richardson Plainfield IN 1200 60 F 5 60-99 38:29.08 12:25/M
162 Courtney Holloway Gas City IN 1398 33 F 37 30-39 38:29.73 12:25/M
163 Rudy Flajs Trafalgar IN 1097 29 M 9 20-29 38:36.12 12:27/M
164 Gunner Flajs Trafalgar IN 1360 3 M 8 1-19 38:36.17 12:27/M
165 Erin Martz Indianapolis IN 1170 30 F 38 30-39 38:39.63 12:28/M
166 Kuldip Kaur Greenwood IN 3631 28 F 15 20-29 38:47.13 12:31/M
167 Aaron Graves Indianapolis IN 1117 26 M 10 20-29 38:56.70 12:34/M
168 Emily Russ Bloomington IN 1325 29 F 16 20-29 39:07.31 12:37/M
169 Meghan Porter Bloomington IN 1317 32 F 39 30-39 39:07.42 12:37/M
170 Brandi Hollstein Plainfield IN 1139 39 F 40 30-39 39:18.55 12:41/M
171 Bob Sagstetter Plainfield IN 1205 34 M 23 30-39 39:18.77 12:41/M
172 Alexis Yurk Avon IN 3695 11 F 7 1-19 39:19.33 12:41/M
173 Susan Rice Peru IN 3643 52 F 9 50-59 39:20.52 12:41/M
174 Michele Rund Lafayette IN 3644 45 F 24 40-49 39:24.90 12:43/M
175 Deniser Rusler Speedway IN 3720 48 F 25 40-49 39:41.26 12:48/M
176 Michael Madaj Plainfield IN 3635 35 M 24 30-39 39:41.94 12:48/M
177 William Rusler Speedway IN 3721 52 M 15 50-59 39:45.27 12:49/M
178 John Trent Plainfield IN 3650 53 M 16 50-59 40:10.88 12:57/M
179 Cara Regnier Lafayette IN 1199 29 F 17 20-29 40:18.82 13:00/M
180 Katie Madaj Plainfield IN 3636 35 F 41 30-39 40:19.38 13:00/M
181 Constance Poston Greenwood IN 1196 35 F 42 30-39 40:23.18 13:02/M
182 Shelby Johnson Reelsville IN 1147 21 F 18 20-29 40:46.37 13:09/M
183 Shane Johnson Reelsville IN 1146 45 M 11 40-49 40:46.64 13:09/M
184 Allen Doane Indianapolis IN 3683 23 M 11 20-29 40:50.90 13:10/M
185 Amy Dressler Washingtn Twp MI 3698 48 F 26 40-49 40:53.61 13:11/M
186 Jennifer Phillips Indianapolis IN 1194 36 F 43 30-39 41:21.20 13:20/M
187 Melissa Baumann Pittsboro IN 1045 45 F 27 40-49 41:40.07 13:26/M
188 Brian Yensho II Indianapolis IN 3682 36 M 25 30-39 41:46.52 13:28/M
189 Jennifer Wickware Monrovia IN 3659 37 F 44 30-39 42:08.14 13:35/M
190 Erin Israel Indianapolis IN 1143 33 F 45 30-39 42:15.04 13:38/M
191 Ryan Hooten Plainfield IN 1399 30 M 26 30-39 42:17.01 13:38/M
192 Ronnie McAllister Batesville IN 1174 52 M 17 50-59 42:18.42 13:39/M
193 Josh Hooten Versailles IN 1400 43 M 12 40-49 42:19.51 13:39/M
194 Kacey Seaver Greencastle IN 1211 36 F 46 30-39 42:35.25 13:44/M
195 Kara Hazlett Plainfield IN 1127 45 F 28 40-49 42:35.31 13:44/M
196 Keagan Garrett Hope IN 3740 21 M 12 20-29 42:43.01 13:47/M
197 Mike Berrong Zionsville IN 1052 47 M 13 40-49 42:47.03 13:48/M
198 Cory Fletcher 3728 26 M 13 20-29 42:53.35 13:50/M
199 Sandra Enerio 3729 36 F 47 30-39 42:54.17 13:50/M
200 Leann Jenkins Indianapolis IN 1145 41 F 29 40-49 43:08.54 13:55/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
201 Cheryl McDowell Brownsburg IN 1175 49 F 30 40-49 43:09.16 13:55/M
202 Brennan Beikes Plainfield IN 1048 8 M 9 1-19 43:35.78 14:04/M
203 Joseph Beikes Plainfield IN 1049 41 M 14 40-49 43:41.86 14:05/M
204 Craig Miller Indianapolis IN 1180 28 M 14 20-29 44:11.71 14:15/M
205 Christy Miller Indianapolis IN 1179 28 F 19 20-29 44:11.88 14:15/M
206 Unknown Partic. 406 406 0 M 1 0- 0 44:17.06 14:17/M
207 Brittanie Swain Mooresville IN 1229 22 F 20 20-29 44:30.90 14:21/M
208 Maggie Blodget Kokomo IN 1056 28 F 21 20-29 44:37.36 14:24/M
209 Mark Owens Indianapolis IN 1188 43 M 15 40-49 44:48.98 14:27/M
210 Lori Jacobs Indianapolis IN 1144 48 F 31 40-49 44:49.07 14:27/M
211 Melissa Lamkin Sellersburg IN 1165 33 F 48 30-39 45:19.31 14:37/M
212 Dustin Lamkin Sellersburg IN 1164 34 M 27 30-39 45:20.01 14:37/M
213 Maddie Lamkin Sellersburg IN 1368 1 F 8 1-19 45:20.05 14:37/M
214 Unknown Partic. 392 392 0 M 2 0- 0 45:25.98 14:39/M
215 Sarah Rose Terre Haute IN 1202 25 F 22 20-29 45:31.77 14:41/M
216 Linda Fuson Plainfield IN 1104 70 F 6 60-99 45:34.79 14:42/M
217 Emma Tarter Plainfield IN 3701 13 F 9 1-19 45:47.07 14:46/M
218 Annette Stoneman Morgantown IN 1226 57 F 10 50-59 45:51.68 14:47/M
219 Lisa Tarter Plainfield IN 3700 46 F 32 40-49 46:01.25 14:51/M
220 Sara Feckete Plainfield IN 1392 46 F 33 40-49 46:03.45 14:51/M
221 Wynne Chronister Indianapolis IN 1071 42 F 34 40-49 46:08.68 14:53/M
222 Brenden Chronister Indianapolis IN 1072 8 M 10 1-19 46:08.87 14:53/M
223 Kirsten Garriott Plainfield IN 1108 27 F 23 20-29 46:12.55 14:54/M
224 Katie Eckert Plainfield IN 1094 31 F 49 30-39 46:13.10 14:55/M
225 Niah Fulford Indianapolis IN 1393 37 F 50 30-39 46:52.78 15:07/M
226 Jimmy White Indianapolis IN 1241 42 M 16 40-49 47:03.42 15:11/M
227 Tim Sanders Carmel IN 1208 66 M 3 60-99 47:15.40 15:15/M
228 Barbara Wevet Danville IN 1238 55 F 11 50-59 47:23.57 15:17/M
229 Jennifer White Indianapolis IN 1240 37 F 51 30-39 47:31.15 15:20/M
230 Jennifer Rogers Ellettsville IN 3672 45 F 35 40-49 47:59.29 15:29/M
231 Sarah Riley Kingman IN 1201 28 F 24 20-29 48:07.77 15:31/M
232 Aubrey Tanner Crawfordsvlle IN 1230 23 F 25 20-29 48:09.29 15:32/M
233 Kristi Weaver Coatesville IN 1236 50 F 12 50-59 48:09.33 15:32/M
234 Kyle Kopke Avon IN 1160 49 F 36 40-49 48:19.13 15:35/M
235 Anita Silverman Indianapolis IN 1216 50 F 13 50-59 48:19.88 15:35/M
236 Ana Gracia Ortega Indianapolis IN 1116 37 F 52 30-39 48:35.58 15:40/M
237 Terri Wada Indianapolis IN 1234 37 F 53 30-39 48:35.61 15:40/M
238 Joan Charlesworth Zionsville IN 1070 38 F 54 30-39 48:51.96 15:45/M
239 Tia Dinsmore Danville IN 1089 33 F 55 30-39 49:03.30 15:49/M
240 Jamie Combs Indianapolis IN 3692 32 F 56 30-39 49:30.01 15:58/M
241 Becky Collis Mooresville IN 1078 56 F 14 50-59 49:30.23 15:58/M
242 Nena Brock Mooresville IN 1059 52 F 15 50-59 49:30.44 15:58/M
243 Stephanie Fair-Patz Alexandria IN 3742 43 F 37 40-49 49:35.69 16:00/M
244 Courtney Porter Markleville IN 3743 43 F 38 40-49 49:35.70 16:00/M
245 Brittni Willis Danville IN 1244 32 F 57 30-39 49:38.82 16:01/M
246 Brooklyn Dinsmore Danville IN 1359 5 F 10 1-19 49:44.69 16:03/M
247 Barb Acrea Monrovia IN 3655 65 F 7 60-99 49:52.97 16:05/M
248 Cainnan Willis Danville IN 3725 8 M 11 1-19 50:06.08 16:10/M
249 Morningsun Kelly Burr Oak IN 1153 64 F 8 60-99 50:24.62 16:15/M
250 Jennifer Bilby Noblesville IN 1055 44 F 39 40-49 50:24.68 16:15/M
251 Greg Paton Westfield IN 1190 56 M 18 50-59 50:48.06 16:23/M
252 Kim Dulaney Plainfield IN 1093 51 F 16 50-59 51:02.85 16:28/M
253 Beth Fox Plainfield IN 1100 53 F 17 50-59 51:03.19 16:28/M
254 Vincent Burns Indianapolis IN 1065 7 M 12 1-19 51:33.20 16:38/M
255 Sara Burns Indianapolis IN 1064 28 F 26 20-29 51:33.98 16:38/M
256 John Burns Indianapolis IN 1063 28 M 15 20-29 51:34.88 16:38/M
257 Karen Guess Plainfield IN 1119 56 F 18 50-59 52:01.28 16:47/M
258 Jeffrey Guess Martinsvile IN 1120 56 M 19 50-59 52:01.76 16:47/M
259 Donnis Abston Crawfordsville IN 1036 49 F 40 40-49 52:15.54 16:51/M
260 Matthew Speer Greensburg IN 3685 24 M 16 20-29 52:16.54 16:52/M
261 Ashley Williamson Greensburg IN 1243 31 F 58 30-39 52:17.24 16:52/M
262 Roberta Becht Greensburg IN 1046 48 F 41 40-49 52:18.03 16:52/M
263 Jered Petrey Plainfield IN 1192 37 M 28 30-39 52:35.53 16:58/M
264 Shayna Petrey Plainfield IN 1193 35 F 59 30-39 52:37.75 16:58/M
265 Jeff Galbraith Franklin IN 1105 34 M 29 30-39 52:44.47 17:01/M
266 Addison Galbraith Franklin IN 1361 3 F 11 1-19 52:44.74 17:01/M
267 Andrew Hellmich Shelbyville IN 1397 26 M 17 20-29 52:46.74 17:01/M
268 Susan Parr Avon IN 1189 36 F 60 30-39 53:24.08 17:14/M
269 Shawn Hicks Plainfield IN 1136 45 F 42 40-49 53:33.74 17:16/M
270 Tisha Kivett Monrovia IN 1157 44 F 43 40-49 53:34.07 17:17/M
271 Laura J Gillespie Bloomfield IN 1112 36 F 61 30-39 53:34.42 17:17/M
272 Mary Henderson Camby IN 1131 37 F 62 30-39 54:10.62 17:28/M
273 Michelle Vaughn Plainfield IN 1233 46 F 44 40-49 54:21.50 17:32/M
274 Jane Brooks Indianapolis IN 1060 59 F 19 50-59 54:26.66 17:34/M
275 Sue Whitaker Indianapolis IN 1239 67 F 9 60-99 54:35.73 17:36/M
276 Tammy Brockman Avon IN 3658 43 F 45 40-49 56:23.88 18:11/M
277 Carolyn Brown Indianapolis IN 1061 40 F 46 40-49 56:34.77 18:15/M
278 Christine Wyatt Indianapolis IN 3654 52 F 20 50-59 56:36.50 18:15/M
279 Jennifer Garrett Beech Grove IN 3666 25 F 27 20-29 58:43.01 18:56/M
280 Stephanie Garrett Martinsville IN 1107 48 F 47 40-49 58:43.05 18:56/M
281 Sandy Hicks Lebanon IN 1137 53 F 21 50-59 59:06.14 19:04/M
282 Kristopher Spicer Greenfield IN 3697 44 M 17 40-49 1:01:24.73 19:48/M
283 Karen Spicer Martinsville IN 3696 65 F 10 60-99 1:01:25.12 19:49/M
284 Leslie Heusted Saint Louis MO 1135 49 F 48 40-49 1:03:51.35 20:36/M
285 Kim Webb Manchester MO 1237 51 F 22 50-59 1:03:51.76 20:36/M
286 Jennifer Harpring St. Louis MO 1123 39 F 63 30-39 1:03:51.90 20:36/M
287 Danielle Bristow St. Louis MO 1058 47 F 49 40-49 1:03:52.56 20:36/M
288 Terri Powell Pittsboro IN 1197 54 F 23 50-59 1:04:05.75 20:40/M
289 Ashley Powell Brownsburg IN 1198 33 F 64 30-39 1:04:06.01 20:41/M
290 Jennifer Markowitz Indianapolis IN 3675 33 F 65 30-39 1:07:59.90 21:56/M
291 Jessica Markowitz Indianapolis IN 3676 35 F 66 30-39 1:08:00.49 21:56/M
DQ Kyleigh Dyer Indianapolis IN 3708 6 F DQ 1-19
Top  

Half Marathon

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 Aaron Springhetti Indianapolis IN 1334 32 M 1 Top Fin 1:17:58.27 5:57/M
2 Thomas Jeschke Greenfield IN 1299 29 M 2 Top Fin 1:18:44.08 6:01/M
3 Steve Williams Indianapolis IN 1348 30 M 3 Top Fin 1:21:03.68 6:11/M
4 David Nelson Indianapolis IN 3706 48 M 1 40-49 1:26:27.39 6:36/M
5 Joseph Leeson Bloomington IN 3745 28 M 1 20-29 1:29:30.15 6:50/M
6 Mary Satterthwaite Jenkintown PA 3748 21 F 1 Top Fin 1:29:32.29 6:50/M
7 Kaitlin Buenaga Williamsburg VA 1382 27 F 2 Top Fin 1:30:06.23 6:53/M
8 Jason Hargrave Plainfield IN 1292 43 M 2 40-49 1:30:32.99 6:55/M
9 Noel Shafer Peru IN 3733 50 M 1 50-59 1:31:09.01 6:57/M
10 Josh Lee Terre Haute IN 1308 32 M 1 30-39 1:32:19.15 7:03/M
11 Cory Sengsanith West Lafayette IN 1328 45 M 3 40-49 1:33:45.09 7:09/M
12 Christina Gleitz Indianapolis IN 1285 38 F 3 Top Fin 1:34:41.53 7:14/M
13 Brian Patterson Indianapolis IN 3641 43 M 4 40-49 1:35:03.73 7:15/M
14 Brett Reardon Indianapolis IN 1320 29 M 2 20-29 1:35:22.92 7:17/M
15 John Sparzo Avon IN 1333 49 M 5 40-49 1:36:35.31 7:22/M
16 Ava Lawler French Lick IN 1307 33 F 1 30-39 1:36:39.78 7:23/M
17 Adam Wright West Lafayette IN 3653 37 M 2 30-39 1:38:30.65 7:31/M
18 Natalie Dayharsh Coatesville IN 3703 16 F 1 1-19 1:38:47.01 7:32/M
19 Nikki Goodpaster Plainfield IN 1288 29 F 1 20-29 1:39:23.41 7:35/M
20 Amy Ramsell Muncie IN 3642 43 F 1 40-49 1:40:00.67 7:38/M
21 Xeno Carpenter-New Greencastle IN 3737 24 M 3 20-29 1:41:16.32 7:44/M
22 Paul Kelley-Jones Pendleton IN 1302 56 M 2 50-59 1:42:23.41 7:49/M
23 Chris Jackman Brownsburg IN 1297 40 M 6 40-49 1:43:09.07 7:52/M
24 Greg Williams Plainfield IN 1349 37 M 3 30-39 1:46:11.82 8:06/M
25 Donna Herdey Plainfield IN 1294 51 F 1 50-59 1:46:58.18 8:10/M
26 Doug Burkmire Plainfield IN 1264 51 M 3 50-59 1:47:30.82 8:12/M
27 Mark Lambert Avon IN 3633 46 M 7 40-49 1:47:47.13 8:14/M
28 Robert Maar Plainfield IN 1309 44 M 8 40-49 1:48:04.94 8:15/M
29 Cecil Whitaker Indianapolis IN 1344 67 M 1 60-99 1:48:19.38 8:16/M
30 Dan Goering Northville MI 1286 56 M 4 50-59 1:48:25.81 8:17/M
31 Crystal Workun Sylvan Lake AB 1350 42 F 2 40-49 1:48:45.28 8:18/M
32 Brian Hayes Hamilton OH 3714 38 M 4 30-39 1:48:51.44 8:19/M
33 Alison Grant W Lafayette IN 1289 26 F 2 20-29 1:50:07.91 8:24/M
34 Alexandra Theisen Carbondale IL 1338 29 F 3 20-29 1:50:17.64 8:25/M
35 Tory Watson Denver IN 1341 33 F 2 30-39 1:50:43.26 8:27/M
36 Hannah High Kokomo IN 1295 22 F 4 20-29 1:51:24.48 8:30/M
37 Kristie Wells Belleville IL 1343 47 F 3 40-49 1:54:17.27 8:43/M
38 Fotios Sakadaris Worden IL 1326 58 M 5 50-59 1:54:17.50 8:43/M
39 Gregg Delong Cicero IN 1085 56 M 6 50-59 1:55:43.05 8:50/M
40 Teresa Clark West Lafayette IN 1270 49 F 4 40-49 1:56:26.61 8:53/M
41 Megan Everett Plainfield IN 1277 30 F 3 30-39 1:57:33.36 8:58/M
42 Alex Everett Plainfield IN 1278 30 M 5 30-39 1:57:34.40 8:58/M
43 Brock Ridgway Avon IN 1323 52 M 7 50-59 1:57:54.34 9:00/M
44 Brianna Weitlauf W Lafayette IN 1342 32 F 4 30-39 1:59:27.18 9:07/M
45 Jason Cozatt Indianapolis IN 1272 43 M 9 40-49 2:00:00.66 9:10/M
46 Caleb Cozatt 3730 6 M 1 1-19 2:00:00.73 9:10/M
47 Sarah Richer Avon IN 1322 36 F 5 30-39 2:00:54.98 9:14/M
48 Michael Flynn Richmond Heights MO 3681 34 M 6 30-39 2:01:36.93 9:17/M
49 Nathan Ridgway Avon IN 3736 26 M 4 20-29 2:01:45.60 9:18/M
50 Greg Bruzas Carmel IN 3668 57 M 8 50-59 2:02:17.95 9:20/M
51 Sarah Jackman Brownsburg IN 1298 40 F 5 40-49 2:03:06.69 9:24/M
52 Monica Fryska Granger IN 1282 31 F 6 30-39 2:03:28.48 9:25/M
53 Cheryl Patterson Indianapolis IN 3640 43 F 6 40-49 2:04:26.06 9:30/M
54 Kevin Slaughter Fishers IN 1332 60 M 2 60-99 2:05:03.42 9:33/M
55 Gail Ambrose Brownsburg IN 1250 50 F 2 50-59 2:05:45.39 9:36/M
56 Meagan Taylor Clayton IN 1337 33 F 7 30-39 2:06:43.93 9:40/M
57 Zander Oehlman Valparaiso IN 3639 10 M 2 1-19 2:07:32.82 9:44/M
58 Joey Garcia Clayton IN 1283 43 M 10 40-49 2:07:39.81 9:45/M
59 Cathy Ellis Plainfield IN 1391 45 F 7 40-49 2:08:43.92 9:50/M
60 Clay Gasway Greencastle IN 380 43 M 11 40-49 2:09:25.24 9:53/M
61 Carissa Susalla Plainfield IN 1336 41 F 8 40-49 2:09:34.59 9:53/M
62 Stephen Bartlett Indianapolis IN 1254 57 M 9 50-59 2:09:43.27 9:54/M
63 Timothy S Dykema Westfield IN 1275 49 M 12 40-49 2:09:43.84 9:54/M
64 Paul Mayhew Terre Haute IN 1310 54 M 10 50-59 2:10:48.91 9:59/M
65 Mark Youngstafel Indianapolis IN 1351 59 M 11 50-59 2:11:50.57 10:04/M
66 Angela Arps Indianapolis IN 1252 42 F 9 40-49 2:12:14.57 10:06/M
67 Brooke Carroll Indianapolis IN 1267 27 F 5 20-29 2:13:32.81 10:12/M
68 Rosie Hughes Pittsboro IN 1296 68 F 1 60-99 2:14:38.85 10:17/M
69 Mary Katherine Wildeman Wilmore KY 1346 23 F 6 20-29 2:16:23.23 10:25/M
70 Danielle Hackett Williams Plainfield IN 1290 33 F 8 30-39 2:16:57.69 10:27/M
71 Bryan Cox Linton IN 1385 48 M 13 40-49 2:17:10.75 10:28/M
72 Ramiro Gonzalez Jr Indianapolis IN 3713 57 M 12 50-59 2:17:57.28 10:32/M
73 Ashley Kimbrell Columbus IN 3632 29 F 7 20-29 2:20:16.73 10:42/M
74 Renee Ray Speedway IN 1319 48 F 10 40-49 2:21:26.74 10:48/M
75 Julie Monroe Brownsburg IN 1314 38 F 9 30-39 2:22:53.20 10:54/M
76 Angela Cole Indianapolis IN 1076 52 F 3 50-59 2:23:01.32 10:55/M
77 Michele McAtee Speedway IN 1311 43 F 11 40-49 2:23:24.52 10:57/M
78 Mindy Douglas Seymour IN 1274 36 F 10 30-39 2:24:19.24 11:01/M
79 Austin Arceo Indianapolis IN 1376 34 M 7 30-39 2:24:31.58 11:02/M
80 Kim Goering Northville MI 1287 52 F 4 50-59 2:24:55.21 11:04/M
81 Thomas Wildeman Wilmore KY 1345 25 M 5 20-29 2:26:47.43 11:12/M
82 Sarah Brun Topeka KS 1261 50 F 5 50-59 2:26:57.91 11:13/M
83 Haley Brun Richmond IN 1260 23 F 8 20-29 2:26:58.38 11:13/M
84 Whitewolf Kelly Burr Oak IN 1303 66 M 3 60-99 2:28:56.32 11:22/M
85 Ray Grayson Franklin IN 3746 35 M 8 30-39 2:30:53.24 11:31/M
86 Carla Happel Shoreline WA 1291 56 F 6 50-59 2:33:34.94 11:43/M
87 Tina-Marie Stahl West Lafayette IN 1335 49 F 12 40-49 2:33:34.97 11:43/M
88 Lowell Poynter Terre Haute IN 1318 47 M 14 40-49 2:33:52.29 11:45/M
89 Sharon Ferbrache Indianapolis IN 1279 53 F 7 50-59 2:33:59.84 11:45/M
90 Sarah Cox Linton IN 1384 15 F 2 1-19 2:35:47.79 11:54/M
91 Elizabeth Eaken Seymour IN 1276 39 F 11 30-39 2:37:11.89 12:00/M
92 Kathryn Johnson Indianapolis IN 1300 40 F 13 40-49 2:37:29.12 12:01/M
93 Esther Slabach Noblesville IN 1331 41 F 14 40-49 2:37:30.11 12:01/M
94 Vee Carter Indianapolis IN 1268 55 F 8 50-59 2:38:24.60 12:05/M
95 James Yount Saint Peters MO 1352 46 M 15 40-49 2:40:21.87 12:14/M
96 Susan Skelton Avon IN 1330 53 F 9 50-59 2:42:16.93 12:23/M
97 Debra Gash Mooresville IN 1284 47 F 15 40-49 2:45:22.89 12:37/M
98 Serenity Baldauf Plainfield IN 1253 34 F 12 30-39 2:45:24.24 12:38/M
99 Varinia Arceo Indianapolis IN 1251 35 F 13 30-39 2:48:01.72 12:50/M
100 Angelia Ridgway Avon IN 1324 51 F 10 50-59 2:48:01.77 12:50/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
101 Emily Hazelton Danville IN 1293 18 F 3 1-19 2:49:22.29 12:56/M
102 Theresa Lacher Camby IN 1305 46 F 16 40-49 2:49:57.14 12:58/M
103 Angie Britt Marshall IL 3667 43 F 17 40-49 2:50:18.12 13:00/M
104 Michael Phares Marshall IL 3665 51 M 13 50-59 2:50:18.76 13:00/M
105 Anita Phares Marshall IL 3663 46 F 18 40-49 2:50:19.28 13:00/M
106 Maria Cline Kokomo IN 1271 60 F 2 60-99 2:51:19.56 13:05/M
107 Kimberly McMunn Dayton IN 1312 42 F 19 40-49 2:52:44.64 13:11/M
108 Bill Beyer Greenleaf WI 1257 75 M 4 60-99 2:53:05.92 13:13/M
109 Thomas Belt Indianapolis IN 1256 61 M 5 60-99 2:57:06.93 13:31/M
110 Deborah Plummer Danville IN 1316 59 F 11 50-59 2:58:06.02 13:36/M
111 Carrie Meyer Camby IN 3741 42 F 20 40-49 2:58:06.28 13:36/M
112 Charles Tripple Danville IN 1340 63 M 6 60-99 2:58:06.75 13:36/M
113 Neil Burgan Coatesville IN 1262 66 M 7 60-99 3:07:03.02 14:17/M
114 Eva Burgan Coatesville IN 1263 60 F 3 60-99 3:07:03.62 14:17/M
115 Linda Chambers Noblesville IN 1269 67 F 4 60-99 3:08:38.76 14:24/M
116 Walter Evans Mooreland IN 3710 53 M 14 50-59 3:08:54.82 14:25/M

Upcoming Races