2018 Restored 5k Age Group Results

Thanks for Supporting Restored Inc





2018 Restored 5k


Age Group Results


April 07, 2018




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org



Men: 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Women: 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

5k

Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Meghan Lepley 384 15 45 28:03.76 9:03/M
2 Lyric Smith Greenwood IN 285 11 48 28:18.79 9:08/M
3 Mara Tolley 358 18 51 28:36.73 9:14/M
4 Shelby Blair Coatesville IN 369 15 58 30:52.69 9:57/M
5 Mackenzie Burns Avon IN 422 12 60 30:53.82 9:58/M
6 Faith Needham Coatesville IN 370 15 61 30:57.36 9:59/M
7 Lauren Courtney 379 18 115 42:48.06 13:48/M
8 Betsy Strong New Palestine IN 238 7 118 44:18.37 14:17/M
9 Hannah Beechler Cicero IN 214 12 124 44:39.84 14:24/M
10 Rachel Maxwell 359 18 128 45:43.94 14:45/M
11 Bekah Beechler 215 11 131 47:00.60 15:10/M
12 Grace Juillerat 387 15 136 47:48.74 15:25/M
13 Katherine Giller 430 153 51:17.00 16:33/M
14 Jena Hurst 277 11 156 51:26.48 16:35/M
15 Macy Ellis Carmel IN 410 18 158 51:27.72 16:36/M
16 Meredith Koons 364 12 160 51:31.83 16:37/M
17 Sophia Koons Zionsville IN 366 8 162 51:33.68 16:38/M
18 Parker Hurst 273 6 172 52:58.06 17:05/M
19 Clara Koons 365 10 176 53:04.29 17:07/M
20 Jayda Hurst 276 15 178 53:17.70 17:11/M
21 Chesnie Peterson 198 10 186 55:33.50 17:55/M
22 Ella Coppock 197 9 187 55:33.77 17:55/M
23 Lillian Murphy Noblesville IN 150 8 197 57:10.24 18:26/M
24 Dawn Mourer 391 8 209 59:15.20 19:07/M
25 Shelby Hedges 381 17 210 59:15.33 19:07/M
26 Violet Sanders Frankton IN 331 7 214 59:28.28 19:11/M
27 Nora Sanders Frankton IN 332 3 216 59:28.55 19:11/M
28 Claire Ralston 135 19 226 1:02:06.92 20:02/M
29 Andromeda Greenwood 114 14 234 1:09:52.72 22:32/M
30 Aurora Greenwood 115 12 240 1:15:59.40 24:31/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lindsay Aberle 167 24 11 21:49.20 7:02/M
2 Beth Osland Indianapolis IN 122 26 16 23:40.72 7:38/M
3 Kate Morris 294 22 26 25:12.28 8:08/M
4 Bethany Chapman Lebanon IN 372 23 31 25:40.77 8:17/M
5 Bre Laypoole 180 29 34 26:22.30 8:30/M
6 Kailee Post Indianapolis IN 407 23 35 26:22.71 8:30/M
7 Emily Bissett Indianapolis IN 405 25 37 26:23.63 8:31/M
8 Ruth Ault 300 28 41 27:00.94 8:43/M
9 Elizabeth Hubenthal Indianapolis IN 424 25 50 28:32.95 9:12/M
10 Emily Skoniecke Greencastle IN 256 25 56 30:49.77 9:56/M
11 Flor Flores Indianapolis IN 412 23 71 32:29.44 10:29/M
12 Kaitlyn Crlson Indianapolis IN 100 24 76 33:12.59 10:43/M
13 Meghan Bruch McCordsville IN 333 27 77 33:34.87 10:50/M
14 Amanda King Greencastle IN 255 27 79 33:39.15 10:51/M
15 Caris Miller Plainfield IN 334 26 86 35:16.06 11:23/M
16 Gwendolyn Brooks Brownsburg IN 123 26 93 37:24.92 12:04/M
17 Cortney Mundy Indianapolis IN 307 29 94 37:43.06 12:10/M
18 Betsy Hernandez Indianapolis IN 421 24 104 40:46.59 13:09/M
19 Judy Njoroge Carmel IN 329 23 105 41:08.76 13:16/M
20 Abby Knepper 295 24 116 42:59.25 13:52/M
21 Brooke Fields 142 22 141 48:09.51 15:32/M
22 Stephanie Ting 298 25 146 49:43.83 16:02/M
23 Kyleigh Jackson Danville IN 231 24 152 51:02.64 16:28/M
24 Ariel Kittle 279 26 177 53:16.76 17:11/M
25 Sara Langley 280 29 179 53:20.53 17:12/M
26 Alithea Ginn Indianapolis IN 264 22 185 53:42.16 17:19/M
27 Christian Williams 352 24 203 59:03.66 19:03/M
28 Shaquia Harris 354 24 204 59:03.77 19:03/M
29 Cheyenne Whitney Monrovia IN 349 24 205 59:12.84 19:06/M
30 Alexa Lattire 360 26 207 59:13.72 19:06/M
31 Nicole Marquardt 375 23 211 59:15.76 19:07/M
32 Sarah Smillie Indianapolis IN 124 26 222 1:01:43.74 19:55/M
33 Briana Parks 137 24 224 1:01:56.29 19:59/M
34 Natalie Buck Indianapolis IN 222 29 232 1:09:48.03 22:31/M
35 Sara Laska Indianapolis IN 400 29 237 1:09:59.92 22:35/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kara Jodry 301 34 33 25:58.94 8:23/M
2 Mary Keller 118 31 44 28:02.73 9:03/M
3 Julianne Linn Indianapolis IN 235 31 52 28:42.87 9:15/M
4 Holly Cooper Coatesville IN 257 31 57 30:51.32 9:57/M
5 Jan Roberts 248 38 64 31:29.73 10:09/M
6 Codi Strong New Palestine IN 243 39 65 31:38.51 10:12/M
7 Erin Amones 245 37 66 31:38.68 10:12/M
8 Jalaina Lesa 429 35 73 32:58.40 10:38/M
9 Kathryn Heman Indianapolis IN 102 31 74 33:02.91 10:39/M
10 Cari Nicholson 252 37 83 34:48.72 11:14/M
11 Kristin Hansen Brownsburg IN 312 33 91 37:04.25 11:57/M
12 Emily Angel Indianapolis IN 286 31 99 38:14.53 12:20/M
13 Christine Andersen Indianapolis IN 395 38 101 39:15.15 12:40/M
14 Rena Reaves Noblesville IN 224 39 103 40:44.84 13:08/M
15 Christine Kung’u Carmel IN 327 35 106 41:09.25 13:16/M
16 Patricia Kung’u 328 39 107 41:09.68 13:16/M
17 Loni Wilson Indianapolis IN 242 36 109 41:19.99 13:20/M
18 Dusti Avery Mahomet IL 313 37 110 41:56.31 13:32/M
19 Sarah Amidon Indianapolis IN 409 34 113 42:14.20 13:37/M
20 Joyce Helfers Plainfield IN 261 38 127 45:28.47 14:40/M
21 Emily Beechler Cicero IN 211 39 132 47:02.73 15:10/M
22 Tiffany Thomas Avon IN 397 38 134 47:16.54 15:15/M
23 Christina Koons Indianapolis IN 415 32 138 47:55.25 15:27/M
24 Mahnbuah Sehkar 297 38 145 49:42.51 16:02/M
25 Sandy Burnette Noblesville IN 203 38 161 51:31.93 16:37/M
26 Bethany Benker Whiteland IN 343 37 181 53:21.65 17:13/M
27 Amy Koons Zionsville IN 363 39 196 56:11.00 18:07/M
28 Jennifer Murphy Noblesville IN 148 37 198 57:10.69 18:26/M
29 Erin Clark Indianapolis IN 314 33 215 59:28.35 19:11/M
30 Brittianie Sanders Frankton IN 330 36 217 59:28.91 19:11/M
31 Elizabeth Smillie 128 31 223 1:01:46.23 19:55/M
32 Leah Smillie 132 34 227 1:02:08.81 20:03/M
33 Courtney Coppock Noblesville IN 195 38 230 1:08:34.39 22:07/M
34 Tricia Peterson Fishers IN 200 37 231 1:08:53.29 22:13/M
35 Erin Sinders Indianapolis IN 221 31 233 1:09:48.44 22:31/M
36 Joanna Lowe 119 35 235 1:09:55.93 22:33/M
37 Kayla Keller Indianapolis IN 220 31 238 1:10:34.67 22:46/M
38 Liz Boehm 223 33 239 1:10:35.07 22:46/M
39 Tamara Greenwood 121 35 243 1:16:07.32 24:33/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jen Knife Indianapolis IN 228 45 22 24:47.50 8:00/M
2 Brett Kruger Indianapolis IN 259 45 55 30:38.99 9:53/M
3 Rachel Strong 250 41 59 30:53.11 9:58/M
4 Lois Courtney 378 48 62 31:00.11 10:00/M
5 Angel Dague Lebanon IN 283 45 69 32:27.94 10:28/M
6 Shawna Ballard 246 41 81 34:47.76 11:13/M
7 Delia Floyd 247 43 82 34:48.39 11:14/M
8 Melissa Hubbard Greenwood IN 174 40 95 37:55.24 12:14/M
9 Jennifer Blaker Greenwood IN 284 40 96 37:55.93 12:14/M
10 Caroline Weilhamer Greenwood IN 239 48 97 37:56.93 12:14/M
11 Shannon Walts 377 44 114 42:44.34 13:47/M
12 Farrah Tutewiler Indianapolis IN 103 41 117 43:21.33 13:59/M
13 Kelley Culp Franklin IN 173 42 123 44:38.81 14:24/M
14 April Mason Anderson IN 141 47 140 48:09.39 15:32/M
15 Marg Millman Indianapolis IN 417 45 150 50:19.24 16:14/M
16 Teresa Giller Indianapolis IN 418 49 151 50:19.39 16:14/M
17 Amber Njau 208 42 155 51:21.84 16:34/M
18 Amy Ellis Carmel IN 408 47 157 51:27.54 16:36/M
19 Carli Mellentine McCordsville IN 205 40 163 51:41.75 16:40/M
20 Kari Hurst 275 41 164 52:02.27 16:47/M
21 Jessie Bishop 271 41 173 53:00.01 17:06/M
22 Donnis Abston Crawfordsville IN 227 49 183 53:38.64 17:18/M
23 Karla Miles Indianapolis IN 263 48 184 53:42.16 17:19/M
24 Kim Mourer 389 41 208 59:14.44 19:06/M
25 Rita Wilson 356 47 212 59:17.00 19:07/M
26 Carrie VanAlstine Cicero IN 423 40 218 59:29.27 19:11/M
27 Kelly Greenwood Fishers IN 112 40 236 1:09:57.05 22:34/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dawn Hobson 178 52 47 28:05.35 9:04/M
2 Karen Dague Lebanon IN 282 52 70 32:28.31 10:28/M
3 Jamie Kelley 392 51 72 32:29.77 10:29/M
4 Kytha Eibel Carmel IN 140 52 89 35:54.38 11:35/M
5 Wanetta Stiers Alexandria IN 101 54 90 36:44.58 11:51/M
6 Julia Rayner Fishers IN 234 56 98 38:10.48 12:19/M
7 Thelma Webb Fishers IN 308 56 108 41:17.77 13:19/M
8 Sherryl Patterson Greenwood IN 346 51 149 50:18.81 16:14/M
9 Kate Weidner Carmel IN 213 55 159 51:31.59 16:37/M
10 Kristi Weaver Coatesville IN 253 50 182 53:37.93 17:18/M
11 Sheri Ross Indianapolis IN 105 55 188 55:36.72 17:56/M
12 Nanci Slagle 337 52 189 55:38.01 17:57/M
13 Lisa Hudson 336 51 190 55:38.02 17:57/M
14 Julie Grenzow Greenwood IN 322 55 192 56:00.51 18:04/M
15 Carol Conwell Greenwood IN 320 59 193 56:01.35 18:04/M
16 Shellie Brooks 350 58 213 59:17.05 19:07/M
DQ Darlene Bradley Indianapolis IN 311 57 DQ 15:57.95 5:09/M
DQ Robin J Clardy Indianapolis IN 306 56 DQ 15:58.19 5:09/M
Top

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Robyn Priest Indianapolis IN 226 60 53 29:09.98 9:24/M
2 Deborah Blair Coatesville IN 373 61 133 47:14.71 15:14/M
3 Nanette Crafton Carmel IN 216 60 167 52:20.54 16:53/M
4 Carol Neill Cicero IN 310 64 168 52:22.17 16:54/M
5 Patricia Padilla 351 61 201 58:44.22 18:57/M
6 Michelle Knapp 116 61 241 1:16:05.54 24:33/M
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carter Thornhill 357 17 2 18:32.44 5:59/M
2 Alec Means Danville IN 342 14 5 20:08.85 6:30/M
3 Aleksander Landry Indianapolis IN 289 15 9 21:15.53 6:51/M
4 Alec Hedges 382 15 13 23:01.66 7:25/M
5 Abraham Means Danville IN 406 11 36 26:23.52 8:31/M
6 Cole Hacker 427 12 38 26:23.92 8:31/M
7 Conner Walts 376 18 42 27:22.58 8:50/M
8 Jonathan Schumann Brownsburg IN 402 9 43 27:47.69 8:58/M
9 Nathan Courtney 380 15 54 30:04.82 9:42/M
10 Zane Patterson Greenwood IN 347 13 102 40:13.71 12:58/M
11 Wesley Amidon Indianapolis IN 411 1 112 42:13.58 13:37/M
12 Naven Strickland 428 9 120 44:31.00 14:22/M
13 Cole Thomas 426 13 130 46:10.36 14:54/M
14 Markus Lepley 386 10 137 47:48.78 15:25/M
15 Luke Mourer 390 10 142 48:09.58 15:32/M
16 Jackson Schumann Brownsburg IN 403 5 143 49:24.02 15:56/M
17 Hayden Weilhamer Greenwood IN 240 11 147 49:46.85 16:03/M
18 Hollis Hurst 272 4 174 53:01.34 17:06/M
19 Jackson Koons Indianapolis IN 414 175 53:02.62 17:06/M
20 Carson Koons Zionsville IN 367 5 194 56:01.41 18:04/M
21 Gavin Murphy Noblesville IN 151 3 200 57:11.66 18:27/M
DQ Unknown Partic. 432 432 DQ 15:58.78 5:09/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chris Hanson Indianapolis IN 361 26 1 18:18.56 5:54/M
2 Bryan Alexander 303 29 4 19:27.94 6:16/M
3 John Rauchenstein 169 27 6 20:24.31 6:35/M
4 Conor Aberle 168 25 12 21:55.85 7:04/M
5 Lindsey Britt 171 26 17 23:42.59 7:39/M
6 Fernando Patino 153 29 23 24:47.76 8:00/M
7 Santhosh Krishnamoorthi Indianapolis IN 394 27 24 24:49.45 8:00/M
8 Stephen Weaver 299 26 25 25:11.58 8:07/M
9 Micah Plank Indianapolis IN 290 24 28 25:30.80 8:14/M
10 Matt Upshaw Bloomington IN 233 29 29 25:40.21 8:17/M
11 Jeffrey Todd Brownsburg IN 287 22 32 25:48.43 8:19/M
12 Daniel Moore 170 26 39 26:29.35 8:33/M
13 Jonathan Coleman Indianapolis IN 166 29 46 28:05.14 9:04/M
14 Tyler Snyder Fortville IN 305 28 63 31:00.73 10:00/M
15 Albert Price 302 29 67 31:51.25 10:16/M
16 Derek Line Greencastle IN 258 28 78 33:38.25 10:51/M
17 Chris Miller Martinsville IN 335 27 84 35:02.84 11:18/M
18 Cameron Garvin 338 25 85 35:15.59 11:22/M
19 Daniel Jackson Danville IN 232 23 87 35:31.08 11:27/M
20 Joel Marquardt Avon IN 374 24 139 48:09.19 15:32/M
21 David Kittle 278 25 170 52:49.69 17:02/M
22 Colin Smillie 133 22 191 55:43.03 17:58/M
23 Nathan Smillie 134 20 206 59:13.06 19:06/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Steve Brown 158 35 14 23:04.26 7:26/M
2 Robert Greenwood Fishers IN 425 35 18 24:04.96 7:46/M
3 Jeff Schrage Richmond IN 416 39 20 24:36.02 7:56/M
4 Michael Smith Fishers IN 309 37 21 24:38.44 7:57/M
5 Adam Aasen Carmel IN 202 33 27 25:24.27 8:12/M
6 Tyler Chapman Lebanon IN 371 33 30 25:40.74 8:17/M
7 John Veech Whiteland IN 155 37 49 28:24.22 9:10/M
8 Brian Landry Indianapolis IN 288 39 100 38:49.18 12:31/M
9 Greg Amidon 431 32 111 42:13.43 13:37/M
10 William Thomas Avon IN 398 38 121 44:32.67 14:22/M
11 Erich Schumann Brownsburg IN 401 37 144 49:24.41 15:56/M
12 Heath Hurst 270 38 165 52:06.16 16:48/M
13 Dusty Sheckles Indianapolis IN 269 34 169 52:48.52 17:02/M
14 Michael Arnold Indianapolis IN 281 30 180 53:21.27 17:13/M
15 Colin Koons Indianapolis IN 413 32 195 56:09.73 18:07/M
16 John Murphy Noblesville IN 149 37 199 57:11.13 18:27/M
17 Daniel Coppock 196 39 219 1:00:35.41 19:33/M
18 Brian Smillie 131 33 220 1:01:27.45 19:49/M
19 John Smillie 127 35 221 1:01:38.19 19:53/M
20 David Smillie 129 35 225 1:01:58.54 19:59/M
21 Keith Lowe 120 36 242 1:16:05.81 24:33/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Stephen Stirm New Palestine IN 229 49 7 20:39.47 6:40/M
2 Kevin Enoch Whiteland IN 262 48 8 21:11.16 6:50/M
3 David Lamb Plainfield IN 268 46 10 21:29.71 6:56/M
4 Justin Greenwood 113 42 19 24:14.71 7:49/M
5 Leon Liggitt South Bend IN 201 40 40 26:35.96 8:35/M
6 Garrett Hawk Indianapolis IN 324 43 68 31:57.10 10:18/M
7 Jason Hubbard Greenwood IN 176 43 75 33:10.94 10:42/M
8 Joel Mellentine 206 40 92 37:18.42 12:02/M
9 Jason Strong 251 43 119 44:18.48 14:17/M
10 Greg Culp Franklin IN 175 44 122 44:38.28 14:24/M
11 Jeff Beechler Cicero IN 212 45 125 44:40.38 14:25/M
12 Paul Jr Helfers Plainfield IN 260 41 126 45:28.39 14:40/M
13 Kevin Koons Zionsville IN 362 40 135 47:45.78 15:24/M
14 Michael Giller Indianapolis IN 419 49 154 51:18.07 16:33/M
15 Travis Hurst 274 42 171 52:57.74 17:05/M
16 Miles Peterson Fishers IN 199 41 229 1:08:19.15 22:02/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Reuben Njau McCordsville IN 207 51 3 19:08.34 6:10/M
2 Gregg Delong Cicero IN 241 56 15 23:33.97 7:36/M
3 Eddie Kelley 393 53 80 33:46.46 10:54/M
4 James Eibel Carmel IN 139 52 88 35:54.28 11:35/M
5 John Patterson Greenwood IN 348 52 148 50:17.61 16:13/M
6 James Whitney 355 54 202 58:46.97 18:57/M
Top

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Doug Priest Indianapolis IN 404 66 129 45:54.57 14:48/M
2 David Crafton 217 65 166 52:20.49 16:53/M
3 Drew Smillie 125 62 228 1:02:22.01 20:07/M

Upcoming Races