2018 Streetbeat 5k Age Group Results

Thanks for Supporting Drum Corp





2018 Street Beat (2)


Age Group Results


August 11, 2018




Results By RaceMaker Productions LLC



Men: Top Finishers 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Women: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

5k

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Kristine Ogle 3272 17 23:50.32 7:44/M
2 Carmen Lowe 3194 31 25:19.65 8:11/M
3 Rajamalliga Sharma 3230 34 25:42.97 8:23/M
Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Echo Bennett 3126 89 33:19.22 10:52/M
2 Mya Garcia 3159 121 41:57.74 13:39/M
3 Caroline Scooler 3227 165 50:45.90 16:32/M
4 Brooke Fabry 3153 178 54:45.08 17:52/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Caroline Meister 3199 52 28:56.16 9:21/M
2 Laura Hergenroether 3174 85 32:57.70 10:41/M
3 Tara Fox 1866 100 35:38.95 11:33/M
4 Alexandria Wales 3277 117 39:55.46 13:01/M
5 Katie Wietbr 3251 134 43:57.52 14:20/M
6 Maria Nicole DelosReyes 3142 139 44:45.40 14:30/M
7 Nikki Marie DelosReyes 3143 140 44:45.46 14:30/M
8 Harley Beal 3123 149 46:04.77 15:06/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Nicola Mason 3196 37 26:27.51 8:37/M
2 Kit Siu 3236 41 26:51.24 8:41/M
3 EilÌn Brady 3136 67 30:17.97 9:52/M
4 Julie Shreck 3276 74 31:23.49 10:15/M
5 Hilary McKeon 3271 76 31:51.78 10:22/M
6 Jenny Acheson 3113 81 32:16.07 10:31/M
7 Susan Snorek 1875 86 32:59.03 10:41/M
8 Elaine Rowan 3221 95 34:15.81 11:08/M
9 Karen Porter 3273 103 36:31.18 11:50/M
10 Chris Reed 3218 115 38:35.79 12:30/M
11 Karen Wilson 1878 123 42:00.01 13:41/M
12 Aoife Walsh 3247 128 43:07.00 14:00/M
13 Jennifer Tanner 3239 143 45:08.48 14:42/M
14 Lauren Zygmont 3256 145 45:22.32 14:43/M
15 Beverly Price 3215 179 55:55.41 18:05/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Cheryl Miracle 3200 44 27:19.46 8:54/M
2 Clarannette Reed 3219 65 30:04.96 9:45/M
3 Nancy Johnson 3177 68 30:33.07 9:58/M
4 Sunshine Chandler 1865 75 31:38.23 10:19/M
5 Heather Klesch 3183 78 32:05.30 10:30/M
6 Susie Harloff 3170 79 32:05.42 10:30/M
7 Rachelle Nelson 3203 82 32:27.37 10:40/M
8 Jil Tarman 3241 83 32:45.28 10:37/M
9 Paulette Watson 3248 114 38:35.49 12:36/M
10 Tina Allmark 3117 119 40:41.01 13:11/M
11 Shelley Bogenschutz 3135 120 41:28.85 13:27/M
12 Kimberly Anderson 3118 125 42:21.91 13:45/M
13 Heidi Aschenbrenner 3120 141 44:53.69 14:35/M
14 Jennifer Price 3216 147 45:46.87 14:55/M
15 Carolyn Haiduk 3166 150 46:12.00 15:02/M
16 Devina Acharya 3114 151 46:21.08 15:03/M
17 Wendy Mandese 3268 153 46:49.34 15:13/M
18 Cindy Fabry 3152 163 50:01.16 16:20/M
19 Yukiko Loritz 3192 171 50:54.15 16:32/M
20 Heather OHara 3208 177 54:44.98 17:52/M
21 Jennifer LeSeth 3186 183 1:02:39.93 20:26/M
22 Rosie Queen 3217 185 1:02:41.81 20:26/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Wendy Freaney 3157 60 29:25.82 9:32/M
2 Rinat Ran-Rressour 1894 84 32:53.60 10:38/M
3 Stacey Grimm 3164 98 34:53.46 11:23/M
4 runner Jones 1867 101 35:51.15 11:37/M
5 Cynthia Simms 3235 104 36:54.56 11:57/M
6 Eric Schield 3224 106 37:39.10 12:16/M
7 Sherrie Schield 3223 107 37:39.34 12:16/M
8 Tama Poncar 3211 108 37:43.29 12:13/M
9 Susan Forney 3156 109 37:52.34 12:19/M
10 Kathy Black 3131 116 39:06.63 12:41/M
11 Kate Hardigan 3169 118 39:56.10 13:03/M
12 Sue Kuhn 1870 124 42:15.83 13:45/M
13 Becky Kist 1869 129 43:11.54 14:02/M
14 Tamara Simpson 1868 130 43:12.11 14:02/M
15 Susan Kemball-Cook 1888 137 44:28.59 14:29/M
16 Janet Tedesco 3243 148 46:04.36 15:06/M
17 Cyndy Clegg 1855 155 47:27.31 15:24/M
18 Maria Santos 3274 157 47:53.14 15:33/M
19 Karin Holt 3175 159 49:28.01 16:08/M
20 Kiersten Scooler 3226 166 50:47.11 16:32/M
21 Zoevonda Sutton 1890 167 50:51.94 16:33/M
22 Sarah Castor 1871 180 55:57.30 18:10/M
23 Susan Kearns 3180 182 57:58.11 18:47/M
Top

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Clistie Epp 3151 94 34:03.99 11:08/M
2 Bonnie Nolan 3207 127 43:03.34 13:57/M
3 Therese Poston 3212 131 43:43.61 14:14/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Brant Basting 3122 1 16:57.59 5:28/M
2 Jaden Seymour 3229 2 17:37.21 5:41/M
3 Mike Beix 3124 3 18:38.93 6:01/M
Top

Male No Age Provided

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Unknown Partic. 1876 1876 57 29:03.10 9:23/M
2 Unknown Partic. 3278 3278 91 33:32.95 11:05/M
3 Goetsch Goetsch 1895 173 52:47.95 17:09/M
4 Finn Ohara 1897 175 54:29.36 17:47/M
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Sean Mansfield 1857 11 22:35.08 7:17/M
2 Drew Thomas 3244 19 24:09.27 7:47/M
3 Javier Chozas 1882 21 24:17.66 7:51/M
4 Jack Dormedy 3145 42 26:51.43 8:51/M
5 andrew nelson 3205 58 29:06.61 9:26/M
6 Sachin Bhajekar 3130 69 30:35.66 9:56/M
7 Declan OHara 3210 135 44:18.01 14:24/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Erik Linquist 1873 9 22:21.25 7:13/M
2 Jacob Allen 3116 10 22:28.27 7:17/M
3 Yunzhen Liang 3188 18 24:03.26 7:47/M
4 Benjamin Maynard 3197 20 24:13.38 7:51/M
5 sean nolan 1861 47 27:46.19 9:02/M
6 Adam Weber 3250 70 30:58.06 10:02/M
7 Dillon Price 3213 87 33:08.00 10:49/M
8 Drake Mulcahy 1863 133 43:57.19 14:20/M
9 Sean Nolan 1872 181 57:21.29 18:52/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 CAM WALTON 1893 5 20:45.62 6:44/M
2 Michael Fogarty 3155 8 22:10.44 7:13/M
3 Matt Nolan 3206 25 24:36.35 7:56/M
4 Andrew Gustin 3165 51 28:42.52 9:18/M
5 David Fairchild 1887 61 29:41.68 9:36/M
6 Bret Winternheimer 3254 66 30:05.32 9:45/M
7 Sayre Kulp 3185 92 33:34.87 11:02/M
8 David Rowan 3222 93 33:57.57 11:02/M
9 Benjamin Hay 3173 105 37:18.54 12:06/M
10 Derek Price 3214 132 43:47.57 14:11/M
11 Christopher Tanner 3238 142 45:08.19 14:42/M
12 Cody Grassham 1862 144 45:21.89 14:43/M
13 David Zygmont 3255 146 45:22.53 14:43/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Ryo Wakita 3246 4 20:17.74 6:34/M
2 David Eads 3260 13 23:31.57 7:37/M
3 Kloss Kloss 1883 14 23:40.44 7:39/M
4 David Ulaszek 3245 27 24:54.83 8:03/M
5 Steven Fetzer 1858 29 25:01.91 8:06/M
6 Wade Kilgore 3181 39 26:43.75 8:42/M
7 Daniel Deems 3139 46 27:31.29 8:56/M
8 Chris Hestin 1896 56 29:00.78 9:26/M
9 Lane Andrews 3119 63 29:56.52 9:41/M
10 Nicholas Greeson 3162 71 31:00.89 10:02/M
11 Shiva Bhajekar 3129 88 33:13.49 10:47/M
12 John List 3189 90 33:26.33 10:49/M
13 Edward Fitzgerald 3154 96 34:21.04 11:16/M
14 Trevor Bundy 1874 99 35:00.63 11:21/M
15 Theresa Michie 1877 110 37:54.87 12:21/M
16 Derek Dormedy 3144 111 38:16.86 12:31/M
17 Brian Lewis 3187 122 41:58.55 13:39/M
18 Kevin Harriman 3171 126 42:38.60 13:52/M
19 Jason Harden 3263 136 44:22.28 14:21/M
20 Brian Davis 3259 161 49:56.39 16:16/M
21 Brett Karhoff 3264 162 49:56.82 16:16/M
22 Chris Bennett 3125 164 50:04.30 16:20/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Keith Loritz 3193 6 20:57.12 6:47/M
2 Jim Scooler 3225 7 22:00.05 7:11/M
3 Gary Lynch 3267 12 22:55.12 7:24/M
4 Cliff St.Clair 1884 15 23:41.03 7:44/M
5 Mike Davidson 1886 16 23:43.08 7:40/M
6 Chafiq Hamdouchi 1881 22 24:22.85 7:53/M
7 Clarence Grimm 3163 23 24:27.51 7:56/M
8 Gregg Delong 3141 24 24:28.53 7:55/M
9 Butch Searle 3228 26 24:48.90 8:08/M
10 Brad Bartz 3121 28 25:00.09 8:05/M
11 dave larson 1864 30 25:07.92 8:09/M
12 Jack Kendall 1803 32 25:35.19 8:17/M
13 Jeff Brown 3257 33 25:42.89 8:20/M
14 David Wilson 3253 35 25:53.98 8:23/M
15 Daniel Linville 1885 36 26:14.29 8:29/M
16 Donald Deems 3140 40 26:43.78 8:40/M
17 Shashi Sharma 3231 43 27:06.75 8:50/M
18 Marc Martinez 3195 45 27:31.22 8:55/M
19 Tom Campell 1854 48 28:32.77 9:14/M
20 John McCord 3198 49 28:40.68 9:23/M
21 Joseph Doyle 3147 50 28:41.96 9:20/M
22 Rick Watson 3249 54 28:58.16 9:28/M
23 Steve Tant 3240 55 28:58.41 9:23/M
24 Craig Simms 3234 62 29:48.81 9:39/M
25 Mike Epp 3150 64 29:57.08 9:41/M
26 Dave Manguno 1892 72 31:03.01 10:07/M
27 Darren Montgomery 3202 73 31:06.73 10:04/M
28 Rob De Bruin 3138 77 32:01.94 10:22/M
29 Milt Gee 1880 102 36:24.33 11:55/M
30 Karl Elmshaeuser 3149 112 38:19.37 12:29/M
31 Chris Freaney 3158 152 46:34.28 15:03/M
32 Joey Mandese 3269 154 46:49.70 15:13/M
33 Jerry Masters 1856 156 47:27.37 15:24/M
34 Arlen Holt 3176 160 49:29.34 16:08/M
35 Harold West 1860 168 50:52.52 16:33/M
36 Richard Boandl 3134 169 50:52.87 16:32/M
37 Robert Boandl 3133 170 50:53.99 16:32/M
38 Ronald Boandl 3132 172 50:54.44 16:32/M
39 Robert Tarman 3242 176 54:33.00 17:41/M
40 Kyle Harrop 3172 184 1:02:40.31 20:26/M
Top

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Allan Kristensen 3184 38 26:42.94 8:40/M
2 Randolph Johnston 3178 53 28:56.79 9:26/M
3 Tim List 3190 59 29:12.23 9:28/M
4 Dan Acheson 3115 80 32:15.91 10:31/M
5 Mark Manguno 1891 97 34:38.44 11:17/M
6 stephen nelson 3204 113 38:22.05 12:25/M
7 Charlie Schwab 3275 138 44:40.55 14:32/M
8 Randy Bratton 3137 158 47:53.73 15:35/M
9 Philip Sielski 3233 174 54:03.59 17:32/M