2018 Turkey Burn Age Group Results

Thanks for Kicking off T-Day at Turkey Burn





Turkey Burn 2018


Age Group Results


November 22, 2018




Results by RaceMaker Productions LLC RaceMaker Productions LLC



5k Men: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

5k Women: Top Finishers 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

10k Men: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69

10k Women: Top Finishers 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69

1.5 Mile Fun Walk Men: Top Finishers 1-19 30-39 40-49 60-69

1.5 Mile Fun Walk Women: Top Finishers 1-19 30-39 40-49 50-59 60-69

5k

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Crickett Carmichael Greenwood IN 4713 48 1 17:21.61 5:36/M
2 Jenni Starkey Indianapolis IN 4715 44 2 17:26.27 5:37/M
3 Laurie Smith Greenwood IN 4814 24 6 20:39.02 6:40/M
Top

Female No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Anna Subris 4920 31 29:38.28 9:34/M
2 Whitney Smith 4919 32 29:38.42 9:34/M
Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Abby Roeder Sulphur Springs IN 4674 19 26 26:07.96 8:25/M
2 Zoe Lowe Greenwood IN 4863 10 40 29:41.58 9:35/M
3 Milla Newlin Greenwood IN 3831 11 62 30:04.32 9:42/M
4 Alli Rastrelli Indianapolis IN 4680 14 83 31:23.14 10:07/M
5 Camille Short Bargersville IN 4678 12 88 31:40.76 10:13/M
6 Anna Brumley Bargersville IN 4694 11 93 31:54.93 10:17/M
7 Morgan Blankenhorn Columbus IN 4788 17 99 32:24.88 10:27/M
8 Tessa Dice Greenwood IN 4872 8 101 32:27.11 10:28/M
9 Madison Chambers 4914 14 107 32:59.97 10:38/M
10 Alexa Wilkinson Whiteland IN 4882 16 136 35:52.92 11:34/M
11 Josh Rhodes Greenwood IN 4881 17 137 35:53.64 11:35/M
12 Miriam Howard Indianapolis IN 4736 9 139 36:17.37 11:42/M
13 Adelaide Howard Indianapolis IN 4735 9 140 36:18.67 11:43/M
14 Rebecca Dreher Mooresville IN 4638 18 147 36:56.38 11:55/M
15 Caroline Kolp Indianapolis IN 4664 19 151 37:13.81 12:00/M
16 Maggie Davis Indianapolis IN 4859 18 162 38:21.71 12:22/M
17 Celia Ward Greenwood IN 4847 17 163 38:41.07 12:29/M
18 Kaitlyn Denney Greenwood IN 4743 14 181 42:16.40 13:38/M
19 Makenzie Kraeszig Greenwood IN 4840 16 187 42:35.72 13:44/M
20 Lauryn Denney Greenwood IN 4744 18 195 44:09.07 14:15/M
21 Jordan Johnson Fredericksburg VA 4604 16 208 45:53.60 14:48/M
22 Morgan Johnson Fredericksburg VA 4603 18 239 52:00.04 16:46/M
23 Shane Pennington Greenwood IN 4752 8 246 54:14.92 17:30/M
24 Sylas Hackett Greenwood IN 4821 5 270 58:33.93 18:53/M
25 Icelynn Stevenson Greenwood IN 4820 12 274 58:34.10 18:54/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Briana Michiels Franklin IN 3815 26 50 29:48.01 9:37/M
2 Alyssa Cougill Greenwood IN 4904 27 63 30:04.59 9:42/M
3 Briana Jun Saint Joseph MI 4823 29 64 30:04.64 9:42/M
4 Mallary Kassel Indianapolis IN 3859 22 70 30:34.96 9:52/M
5 Olivia Malone Indianapolis IN 3852 20 71 30:35.02 9:52/M
6 Sydney Smith Greenwood IN 4805 22 75 30:57.70 9:59/M
7 Emily Flynn Morgantown IN 4796 27 90 31:48.47 10:15/M
8 Whitney DeLoach Boonville IN 4661 25 111 33:15.08 10:44/M
9 Brittany Alfieri Senoia GA 4660 26 160 37:45.95 12:11/M
10 Haley Kolp Indianapolis IN 4665 24 186 42:33.91 13:44/M
11 Rachel Dreher Mooresville IN 4637 25 198 44:30.56 14:21/M
12 Gretchen West Indianapolis IN 4848 28 210 46:12.54 14:54/M
13 Savannah Draper 4935 23 230 50:20.96 16:14/M
14 Traci Johnson Beech Grove IN 3816 29 250 54:35.20 17:36/M
15 Kylie Bailey Whiteland IN 4761 22 255 54:55.11 17:43/M
16 Kasandra Blackford Indianapolis IN 4717 29 262 56:35.50 18:15/M
17 Kai Volz Greenwood IN 4816 28 272 58:33.94 18:53/M
18 Amber Goodman Indianapolis IN 4897 23 283 59:30.77 19:12/M
19 Sabrina Amos Greenwood IN 4850 22 289 1:00:34.09 19:32/M
20 Theodore Ward Greenwood IN 4849 23 290 1:00:34.37 19:32/M
21 Desiree Cotoia 4907 24 293 1:42:52.76 33:11/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jessica Schwab Greenwood IN 4886 36 23 25:39.97 8:16/M
2 Emily Conley Greenwood IN 4781 37 33 29:38.52 9:34/M
3 Jennifer Warrner Muncie IN 4653 36 53 29:50.97 9:37/M
4 Aimee Rollings Greenwood IN 4852 38 61 30:03.69 9:42/M
5 Alycia Iaria Indianapolis IN 4615 34 68 30:25.19 9:49/M
6 Melissa Plunkett Greenwood IN 4878 39 74 30:35.52 9:52/M
7 Brittany Powell Greenwood IN 4885 36 78 31:09.94 10:03/M
8 Jennifer Taylor Indianapolis IN 4622 38 81 31:20.50 10:06/M
9 Stacie Flood Greenwood IN 4870 32 82 31:21.63 10:07/M
10 Rachel Johnson Indianapolis IN 4829 30 86 31:38.84 10:12/M
11 Erin Warrner Indianapolis IN 4655 38 92 31:53.91 10:17/M
12 Amy Fischer Greenwood IN 3854 39 100 32:25.89 10:27/M
13 Jennifer Dice Greenwood IN 4871 39 104 32:41.27 10:33/M
14 Megan Davis Indianapolis IN 4868 37 108 33:01.98 10:39/M
15 Claire Lindsey Indianapolis IN 4869 37 109 33:02.20 10:39/M
16 Sarah Andrew Fairland IN 4627 34 119 34:08.19 11:01/M
17 Katie Bright Greenwood IN 4747 34 124 34:32.58 11:08/M
18 Melissa Ferguson Greenwood IN 4625 36 134 35:26.62 11:26/M
19 Bobbi Ireland Greenwood IN 4789 36 158 37:40.73 12:09/M
20 Anastasia Zimmerman Springboro OH 4698 38 165 38:57.25 12:34/M
21 Andrea Hanger Greenwood IN 4688 32 167 39:25.47 12:43/M
22 Jennifer Musselman Greenwood IN 4714 36 179 42:01.19 13:33/M
23 Jessica Mattingly Bargersville IN 4758 34 192 43:06.89 13:54/M
24 Carissa Dukes Whiteland IN 4720 34 202 44:41.50 14:25/M
25 Crystal Stepleton Indianapolis IN 4778 38 212 46:24.85 14:58/M
26 Amanda Sanders Indianapolis IN 4825 34 213 46:25.00 14:58/M
27 Kimberly Sherfeld Whiteland IN 4806 35 217 47:44.45 15:24/M
28 Shaina Chang Greenwood IN 4703 30 219 48:23.21 15:36/M
29 Amy Brown Greenwood IN 4755 38 221 48:54.80 15:46/M
30 Bethany Guilfoy Whiteland IN 4634 34 244 53:17.67 17:11/M
31 Lindsay Pennington Greenwood IN 4751 35 248 54:34.07 17:36/M
32 Lauren James Indianapolis IN 4722 33 254 54:37.80 17:37/M
33 Kristina Dewitt Whiteland IN 4792 32 260 56:10.19 18:07/M
34 Heather King Greenwood IN 4790 35 261 56:15.06 18:09/M
35 Pamela Johnson Indianapolis IN 3842 30 263 56:36.25 18:15/M
36 Tessa Bigler Greenwood IN 4656 36 267 57:59.51 18:42/M
37 Stacey Hackett Greenwood IN 4818 33 269 58:33.92 18:53/M
38 Dana McNulty Indianapolis IN 3855 32 285 59:47.67 19:17/M
39 Amanda Strode Indianapolis IN 4808 36 292 1:36:21.89 31:05/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Pamela Wolff Whiteland IN 4921 40 12 23:24.85 7:33/M
2 Theresa Polson Greenwood IN 4704 47 30 29:33.64 9:32/M
3 Natalie Davis Indianapolis IN 4857 45 55 29:52.05 9:38/M
4 Donna Chatham Greenwood IN 4724 49 56 29:53.32 9:38/M
5 Jill Liter Indianapolis IN 4621 43 73 30:35.49 9:52/M
6 Jane Dunigan-Smith Greenwood IN 4889 44 76 31:06.93 10:02/M
7 Judi Treat Indianapolis IN 4614 44 77 31:08.41 10:03/M
8 Kate Shieh-Maynard Redondo Beach CA 4888 45 80 31:16.49 10:05/M
9 Crystal King Greenwood IN 4701 42 84 31:23.67 10:07/M
10 Angela Brumley Bargersville IN 4692 41 95 32:00.38 10:19/M
11 Angie Brown Whiteland IN 3844 44 97 32:16.44 10:25/M
12 Cherie Lowe Greenwood IN 4862 42 103 32:38.55 10:32/M
13 Margaret Daku Greenwood IN 4607 47 105 32:45.15 10:34/M
14 Tonya Jones Indianapolis IN 4663 41 112 33:27.39 10:47/M
15 Jenny Coop Greenwood IN 3818 40 113 33:46.07 10:54/M
16 Maria Hewitt Greenwood IN 4686 43 115 34:00.33 10:58/M
17 Jennifer Hine Indianapolis IN 4628 43 121 34:19.57 11:04/M
18 Kimberly Schuessler Greenwood IN 3835 48 122 34:20.79 11:05/M
19 Kori Chambers 4911 42 125 34:32.78 11:08/M
20 Angie Ward Greenwood IN 3834 48 126 34:35.32 11:09/M
21 Carolyn Hine Indianapolis IN 4630 44 127 34:40.19 11:11/M
22 Beth Parsetich Greenwood IN 4767 48 131 35:13.57 11:22/M
23 Donna Bombardieri Greenwood IN 4742 45 135 35:32.61 11:28/M
24 Sally Knippenberg Whiteland IN 4662 40 150 37:09.10 11:59/M
25 Jody Morris Greenwood IN 4795 44 152 37:19.04 12:02/M
26 Stacie Stanley Greenwood IN 4794 46 153 37:19.94 12:02/M
27 Julie King Greenwood IN 3839 46 156 37:36.15 12:08/M
28 Jennifer Gudat Indianapolis IN 4696 48 164 38:56.90 12:34/M
29 Sara Schrader Greenwood IN 4763 40 166 39:21.28 12:42/M
30 Karrie Rivers Indianapolis IN 4687 41 170 40:25.32 13:02/M
31 Angela Sledge Greenwood IN 4681 41 176 41:05.60 13:15/M
32 Heather McIntosh Greenwood IN 4845 47 177 41:18.15 13:19/M
33 Michelle Denney Greenwood IN 4746 46 182 42:18.03 13:39/M
34 Lori Kraeszig Greenwood IN 4841 48 190 42:39.10 13:45/M
35 Joie Johnson Fredericksburg VA 4601 42 199 44:31.56 14:22/M
36 Leanne Rapp Whiteland IN 3850 48 201 44:34.52 14:23/M
37 Jennie Ebbing Indianapolis IN 4633 42 205 45:04.93 14:32/M
38 Bethany Mendez Greenwood IN 4754 40 220 48:53.73 15:46/M
39 Andrea Board Greenwood IN 3841 42 222 49:07.04 15:51/M
40 Tami Clouse Indianapolis IN 4797 48 228 50:12.04 16:12/M
41 Jennifer Iannotti Indianapolis IN 4828 41 234 50:34.90 16:19/M
42 Stephanie Wills New Whiteland IN 4706 45 242 52:50.63 17:03/M
43 Robin Moore Greenwood IN 4756 42 243 52:51.08 17:03/M
44 Jill McIntire New Whiteland IN 4748 42 252 54:36.86 17:37/M
45 Michelle Bryant Whiteland IN 3827 48 256 55:46.14 17:59/M
46 Jenny Mcelhaney Greenwood IN 3824 46 257 55:46.17 17:59/M
47 Jodi Ping Indianapolis IN 4893 43 278 59:20.46 19:08/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Deb O’Keefe Whiteland IN 4867 51 18 24:21.56 7:51/M
2 Amy Scott San Clemente CA 3821 50 22 24:40.13 7:57/M
3 Sheri Williams Greenwood IN 3846 54 24 25:41.68 8:17/M
4 Vicki Clay Franklin IN 3845 51 25 25:42.30 8:17/M
5 Elizabeth Hassee Greenwood IN 4685 56 59 29:59.04 9:40/M
6 Karen Wahlstrom Greenwood IN 3838 53 60 30:02.74 9:41/M
7 Christina Smith 4909 52 116 34:03.50 10:59/M
8 Tammy Tout Indianapolis IN 4639 51 128 34:44.46 11:12/M
9 Anita Martin Muncie IN 4793 54 132 35:13.62 11:22/M
10 Michele Douglas Indianapolis IN 4739 52 142 36:27.47 11:45/M
11 Emmy Norlock Indianapolis IN 4738 53 143 36:27.52 11:45/M
12 Kathe Jones 4926 53 148 36:58.86 11:55/M
13 Catherine Donaldson-Kelly Indianapolis IN 4776 59 171 40:43.60 13:08/M
14 Susan Dreher Mooresville IN 4635 58 175 40:51.31 13:11/M
15 Amy Roeder Sulphur Springs IN 4673 51 188 42:38.12 13:45/M
16 Kelly Butler Indianapolis IN 4836 53 189 42:38.16 13:45/M
17 Deanna Huggins Greenwood IN 4771 58 218 48:16.60 15:34/M
18 Pamela Alferi 4931 55 229 50:17.88 16:13/M
19 Marrietta Riley Greenwood IN 4876 50 231 50:22.18 16:15/M
20 Cheryle Smith Greenwood IN 4811 55 236 51:48.51 16:43/M
21 Kim Carey Edmond OK 4695 53 247 54:33.37 17:36/M
22 Robin Sherman Waunakee WI 4705 54 249 54:34.55 17:36/M
23 Dana Johnson Beech Grove IN 3817 59 251 54:36.74 17:37/M
24 Angela Parton Indianapolis IN 4826 56 259 55:59.64 18:04/M
25 Kendra Kolp Indianapolis IN 4666 53 275 58:38.51 18:55/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Susan Sego Franklin IN 4645 64 85 31:24.71 10:08/M
2 Julie Preston Whiteland IN 4800 64 96 32:10.71 10:23/M
3 Virginia Kinley Greenwood IN 4697 65 235 50:36.37 16:19/M
4 Susan James Greenwood IN 4718 61 258 55:58.33 18:03/M
5 Joellen Gross Greenwood IN 4873 64 276 59:16.20 19:07/M
6 Cynthia Squire Fairland IN 4786 62 280 59:21.75 19:09/M
Top

Female 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Anne Polk Bargersville IN 4677 70 89 31:40.80 10:13/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sebastian Martin Greenwood IN 4902 18 3 18:46.57 6:03/M
2 Hunter Slater 4916 20 4 19:08.99 6:10/M
3 Gerry Emerson 4924 44 5 19:24.35 6:15/M
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Archit Malik 4903 16 7 20:39.94 6:40/M
2 Ryan Rueff Greenwood IN 4731 15 8 22:13.01 7:10/M
3 Graham Brumley Bargersville IN 4693 13 9 22:28.13 7:15/M
4 David Stepleton Indianapolis IN 4782 14 10 22:37.22 7:18/M
5 Caiden Clarke Whiteland IN 4716 15 16 24:16.53 7:50/M
6 Connor Smith Greenwood IN 4891 14 29 29:29.75 9:31/M
7 Noah Rollings Greenwood IN 4855 13 34 29:38.64 9:34/M
8 Brady Goedeker Whiteland IN 4831 10 35 29:39.84 9:34/M
9 Wyatt Ward Greenwood IN 4846 16 38 29:41.10 9:35/M
10 Carter Chatham Greenwood IN 4725 12 39 29:41.35 9:35/M
11 Grant Slater 4917 18 43 29:42.73 9:35/M
12 Micah Rueff Greenwood IN 4730 12 44 29:42.97 9:35/M
13 Andrew Clarke Whiteland IN 4712 14 47 29:45.55 9:36/M
14 Reiss Newlin Greenwood IN 3832 13 48 29:45.66 9:36/M
15 Aleks Parsetich Greenwood IN 4769 13 49 29:47.40 9:36/M
16 Zach Sell Greenwood IN 4865 14 58 29:57.32 9:40/M
17 Quinn Smith Greenwood IN 4892 11 67 30:18.61 9:46/M
18 Brayden Steele Indianapolis IN 4842 15 79 31:16.16 10:05/M
19 Rhett Newlin Greenwood IN 3830 7 106 32:54.86 10:37/M
20 Zander L Sledge Greenwood IN 4683 10 154 37:30.85 12:06/M
21 Conner Riley 4930 12 157 37:37.93 12:08/M
22 Jasper Howard Indianapolis IN 4737 5 172 40:49.80 13:10/M
23 Braden Mattingly Bargersville IN 4760 10 191 43:05.71 13:54/M
24 Mason Chambers 4913 11 206 45:10.61 14:34/M
25 Layton King Greenwood IN 4822 10 215 47:22.29 15:17/M
26 Brandon Wills New Whiteland IN 4708 9 216 47:31.46 15:20/M
27 Dane Clouse Indianapolis IN 4801 12 226 50:03.82 16:09/M
28 Drew Clouse Indianapolis IN 4798 15 227 50:04.62 16:09/M
29 Cole Bailey Whiteland IN 4749 19 253 54:36.92 17:37/M
30 Carter Jones 4929 16 265 57:18.10 18:29/M
31 Zach Petro Indianapolis IN 4894 17 268 58:26.54 18:51/M
32 Kaegan Bigler Greenwood IN 4658 11 286 1:00:11.00 19:25/M
33 Skylar Elkins Greenwood IN 4659 8 287 1:00:12.44 19:25/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michael Spears Indianapolis IN 4810 25 11 23:20.07 7:32/M
2 David Garr Greenwood IN 4856 20 14 23:59.92 7:44/M
3 Scott Vlasic Ames IA 3823 20 19 24:31.86 7:55/M
4 Tyler Richardson Indianapolis IN 3833 22 45 29:44.18 9:35/M
5 Matt Russell 4905 26 52 29:50.41 9:37/M
6 Alex Hammer Greenwood IN 4802 23 66 30:08.25 9:43/M
7 Alex Abell Camby IN 4624 28 118 34:08.05 11:01/M
8 Isaac Smith Greenwood IN 4813 25 133 35:18.61 11:23/M
9 Logan Madren 4927 22 141 36:18.79 11:43/M
10 Anthony Alfieri 4932 24 155 37:32.37 12:06/M
11 Kristopher Butler Indianapolis IN 4837 20 184 42:33.08 13:44/M
12 Ben Miller Indianapolis IN 4669 23 185 42:33.76 13:44/M
13 Josh West Greenwood IN 4851 29 209 45:55.31 14:49/M
14 Cooper Davis Indianapolis IN 4860 21 232 50:26.89 16:16/M
15 Dominic Brown Whiteland IN 3857 22 240 52:01.45 16:47/M
16 Ryan Hammer Greenwood IN 4799 26 266 57:21.52 18:30/M
17 Jimmy Bennington Indianapolis IN 4898 24 281 59:21.84 19:09/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Avery McIntire 4923 32 13 23:52.47 7:42/M
2 Adam Conley Greenwood IN 4780 37 21 24:38.65 7:57/M
3 Darren King Greenwood IN 4702 36 27 26:14.30 8:28/M
4 Steve Jun Saint Joseph MI 4824 32 65 30:05.73 9:42/M
5 Billy Fischer Greenwood IN 3853 32 69 30:27.88 9:49/M
6 Nicola Iaria Indianapolis IN 4617 37 72 30:35.43 9:52/M
7 Alexander Smith Greenwood IN 4812 30 130 35:08.87 11:20/M
8 Carl Stamper 4925 38 138 36:01.13 11:37/M
9 Nicholas Ferguson Greenwood IN 4626 36 146 36:55.08 11:55/M
10 Andrew Howard Indianapolis IN 4734 38 173 40:50.58 13:10/M
11 Matthew Musseluran 4934 37 180 42:01.46 13:33/M
12 Justin Dukes Whiteland IN 4721 33 203 44:42.79 14:25/M
13 Patrick Chambers 4912 38 207 45:12.92 14:35/M
14 Rob Sherfeld Whiteland IN 4807 39 214 46:35.58 15:02/M
15 Troy Dice 4941 39 225 49:45.70 16:03/M
16 Patrick Guilfoy Whiteland IN 4632 37 245 53:17.69 17:11/M
17 Ryan Smith Greenwood IN 4817 31 273 58:34.07 18:54/M
18 Zach McNulty Indianapolis IN 3856 32 284 59:47.27 19:17/M
19 Kyle Elkins Greenwood IN 4657 37 288 1:00:12.92 19:25/M
20 Paul Swartz 4947 36 291 1:03:11.47 20:23/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Craig DeLucio Indianapolis IN 4616 49 15 24:10.87 7:48/M
2 Corey Schrader Greenwood IN 4764 40 20 24:35.46 7:56/M
3 Paul Rollings Greenwood IN 4854 43 28 26:14.92 8:28/M
4 Joe Slater 4918 48 36 29:40.47 9:34/M
5 Robert Whiteside 4922 41 37 29:41.02 9:35/M
6 Rodney Smith Greenwood IN 4890 47 41 29:42.38 9:35/M
7 Rob Rueff Greenwood IN 4732 47 42 29:42.65 9:35/M
8 Brian Clarke Whiteland IN 4753 46 46 29:44.70 9:35/M
9 Tim Bingham Indianapolis IN 4757 40 51 29:48.35 9:37/M
10 Brian Wolff Whiteland IN 4609 41 54 29:51.64 9:38/M
11 Diego Cueto San Clemente CA 3822 42 57 29:56.04 9:39/M
12 James Meiser Whiteland IN 4839 41 87 31:39.01 10:13/M
13 Steve Rastrelli Indianapolis IN 4679 49 91 31:48.90 10:15/M
14 Noah Brown Whiteland IN 3843 43 98 32:16.84 10:25/M
15 Andrew Sell Greenwood IN 4864 44 110 33:03.08 10:40/M
16 Michael Hewitt Greenwood IN 4684 49 114 33:49.81 10:55/M
17 Jeff Goedeker Whiteland IN 4830 40 129 34:46.58 11:13/M
18 Brett Maynard Redondo Beach CA 4887 46 145 36:44.32 11:51/M
19 Kraig Ireland Greenwood IN 4791 42 159 37:41.35 12:09/M
20 Brian Davis Indianapolis IN 4858 45 161 38:20.49 12:22/M
21 James Newlin Greenwood IN 3829 46 168 39:55.45 12:53/M
22 Aaron Rivers Indianapolis IN 4689 44 174 40:51.06 13:11/M
23 Derek Denney Greenwood IN 4745 43 183 42:19.14 13:39/M
24 James Rapp Whiteland IN 3851 47 197 44:27.46 14:20/M
25 David Stepleton Indianapolis IN 4779 43 211 46:23.87 14:58/M
26 Pete Guipe 4928 48 237 51:55.66 16:45/M
27 Jerry Wills New Whiteland IN 4707 47 241 52:42.19 17:00/M
28 Randon Stevenson Greenwood IN 4819 40 271 58:33.93 18:53/M
29 Jeremy Ping Indianapolis IN 4895 47 279 59:20.71 19:08/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Steve O’Keefe Whiteland IN 4866 52 17 24:21.21 7:51/M
2 David Proctor Greenwood IN 4775 54 102 32:29.43 10:29/M
3 Randy Rogers Indianapolis IN 4671 56 120 34:08.34 11:01/M
4 Kevin Schuessler Greenwood IN 3836 58 123 34:24.20 11:06/M
5 Tim Huggins Greenwood IN 4770 55 144 36:38.52 11:49/M
6 Mark Dreher Mooresville IN 4636 56 149 36:59.87 11:56/M
7 George Seul 4879 52 178 41:33.00 13:24/M
8 Tom Nolan Bargersville IN 4759 58 193 43:11.59 13:56/M
9 Paul Wahlstrom Greenwood IN 3837 56 194 44:08.02 14:14/M
10 Chris Johnson Fredericksburg VA 4602 51 200 44:32.15 14:22/M
11 Greg Conwell Whiteland IN 4723 53 204 44:44.72 14:26/M
12 Tracy McIntosh Greenwood IN 4853 53 224 49:25.10 15:56/M
13 Bob Lechner Indianapolis IN 4827 57 233 50:33.49 16:18/M
14 Richard Guipe Greenwood IN 4861 55 238 51:55.79 16:45/M
15 David Hammer Greenwood IN 4804 54 264 56:38.56 18:16/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Harvey Warrner Indianapolis IN 4654 66 94 31:55.45 10:18/M
2 James Hassee Greenwood IN 4682 64 117 34:06.31 11:00/M
3 Daniel Kelly Indianapolis IN 4777 60 169 39:58.97 12:54/M
4 David Owens 4910 62 196 44:25.76 14:20/M
5 Lynn Gross Churubusco IN 4874 69 277 59:19.56 19:08/M
6 Roderick Squire Fairland IN 4787 62 282 59:21.98 19:09/M
Top

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nat Noland Greenwood IN 4772 72 223 49:08.18 15:51/M
 

10k

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sonia Cochenour Franklin IN 4623 46 4 43:59.58 7:06/M
2 Diane Smith Greenwood IN 4803 55 13 52:00.57 8:23/M
3 Melissa New Greenwood IN 4766 31 15 56:49.01 9:10/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jessica Sparks Greenwood IN 3847 24 27 1:03:46.86 10:17/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Andrea Benek Greenwood IN 4750 36 26 1:03:01.48 10:10/M
2 Sarah Gott-Helton Greenwood IN 4835 39 33 1:22:04.83 13:14/M
3 Angela Worden Indianapolis IN 4620 38 34 1:36:23.05 15:33/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lori Neff Westmont IL 3814 44 20 58:15.49 9:24/M
2 Sheri Hood Indianapolis IN 4610 46 24 1:02:04.02 10:01/M
3 Angela Harris Greenwood IN 4838 49 28 1:06:08.68 10:40/M
4 Rachel Strong New Palestine IN 4884 42 30 1:09:02.94 11:08/M
5 Karen Dunbar Whiteland IN 4699 45 35 1:38:16.76 15:51/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Elizabeth Schoettle Indianapolis IN 4784 51 16 57:03.64 9:12/M
2 Joni Aaron Greenwood IN 4646 59 21 1:00:16.45 9:43/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Susie Howard Greenwood IN 4733 62 17 57:41.15 9:18/M
2 Rita Ross Delta OH 3813 67 31 1:21:28.92 13:08/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Anthony Osborne Indianapolis IN 4896 33 1 37:09.36 6:00/M
2 Carl Palma Indianapolis IN 4880 33 2 40:20.50 6:30/M
3 Kenneth Jordan Indianapolis IN 3828 49 3 40:27.98 6:31/M
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rohit Dubb Greenwood IN 4875 15 5 44:52.58 7:14/M
2 Camden Saylor Greenwood IN 4844 16 6 45:56.33 7:25/M
3 Bryan Sandoval Greenwood IN 4672 15 12 50:19.68 8:07/M
4 Eric Kolp Indianapolis IN 4667 17 23 1:00:58.94 9:50/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cody Acton Terre Haute IN 4691 23 10 49:00.23 7:54/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michael Berger Indianapolis IN 4843 39 11 49:34.41 8:00/M
2 Cory Sly Indianapolis IN 4709 32 14 52:48.82 8:31/M
3 Scott New Greenwood IN 4765 36 19 57:58.82 9:21/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jason Strong New Palestine IN 4883 43 8 47:34.96 7:40/M
2 Brad Maynard Indianapolis IN 4877 47 9 48:04.82 7:45/M
3 Patrick Taylor Greenwood IN 4644 48 18 57:48.28 9:19/M
4 Lowell Poynter Terre Haute IN 3858 47 29 1:08:05.49 10:59/M
5 Brian Helton Greenwood IN 4834 43 32 1:22:03.81 13:14/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Anthony Schoettle Indianapolis IN 4783 52 7 45:57.99 7:25/M
2 Mark Kolp Indianapolis IN 4668 55 25 1:03:00.70 10:10/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 William Aaron Greenwood IN 4647 61 22 1:00:16.60 9:43/M
 

1.5 Mile Fun Walk

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kylie Treat Indianapolis IN 4619 14 1 15:27.62 10:18/M
2 Natalie Treat Indianapolis IN 4618 11 2 15:27.89 10:18/M
3 Kelly Barmore Greenwood IN 4612 33 3 22:04.34 14:43/M
Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Laney Barmore Greenwood IN 4613 5 5 22:04.58 14:43/M
2 Gabi Goedeker Whiteland IN 4833 8 6 22:43.45 15:09/M
3 Alyssa Clarke Whiteland IN 4711 19 9 30:07.61 20:05/M
4 Shelby Nay Columbus IN 4642 11 12 30:48.07 20:32/M
5 Maggie Rojas Carpentersville IL 4728 8 14 30:54.37 20:36/M
6 Ellie Rojas Carpentersville IL 4729 9 21 31:59.63 21:19/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nikki Goedeker Whiteland IN 4832 36 7 22:53.00 15:15/M
2 Marissa Rojas Carpentersville IL 4726 39 18 31:56.77 21:17/M
3 Amanda Davis Indianapolis IN 4900 33 19 31:57.71 21:18/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tracy Nay Columbus IN 4640 41 24 32:01.30 21:21/M
2 Jan Jones Franklin IN 4605 42 26 32:54.92 21:56/M
3 Kathryn Kidd Waunakee WI 4648 40 27 34:25.40 22:57/M
4 Kristina Noah Indianapolis IN 4899 40 32 51:04.10 34:03/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Elizabeth Owens Greenwood IN 4785 53 8 28:32.41 19:01/M
2 Angie Proctor Greenwood IN 4774 53 15 30:54.58 20:36/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kathy Kidd Greenwood IN 4675 66 22 32:00.25 21:20/M
2 Debbie Noland Greenwood IN 4773 69 25 32:28.93 21:39/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brad Barmore Greenwood IN 4611 33 4 22:04.41 14:43/M
2 Anthony Clarke Whiteland IN 4710 45 10 30:09.28 20:06/M
3 Logan Board Greenwood IN 3840 9 11 30:45.04 20:30/M
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jackson Kidd Waunakee WI 4650 9 16 31:25.31 20:57/M
2 Andrew Nay Columbus IN 4643 9 17 31:32.21 21:01/M
3 Beckett Kidd Waunakee WI 4652 4 28 34:26.05 22:57/M
4 Connor Kidd Waunakee WI 4651 7 29 34:26.24 22:57/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dave Davis Indianapolis IN 4901 33 20 31:58.83 21:19/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brian Rojas Carpentersville IL 4727 43 13 30:50.76 20:33/M
2 Josh Nay Columbus IN 4641 42 23 32:01.07 21:21/M
3 Nicholas Kidd Waunakee WI 4649 40 30 34:27.15 22:58/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Barry Kidd Greenwood IN 4676 66 31 34:27.16 22:58/M