2018 Try Tri Age Group Results

See You ALL At Naptown Tri in October




2018 Try Tri Indy


Age Group Results


May 20, 2018




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org



Super Sprint Men: Top Finishers 0- 0 1-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 65-99

Super Sprint Women: Top Finishers 1-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Super Sprint Team 1-99

Long Sprint Men: Top Finishers 1-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64

Long Sprint Women: Top Finishers 1-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64

Long Sprint Team 1-99

Super Sprint

Top

Female Open Winners

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 4 Kelsie Mothersead Avon IN 344 21 ***** 3:29.81 1:45HY ***** 0:59.20 ***** 31:07.63 19.3mph ***** 0:46.06 ***** 13:23.34 6:42/M 49:46.04
2 5 Sarah Nierman Indianapolis IN 97 37 ***** 4:41.39 2:21HY ***** 1:00.98 ***** 30:04.50 20.0mph ***** 0:52.06 ***** 14:23.21 7:12/M 51:02.14
3 8 Sarah Otey Indianapolis IN 350 33 ***** 3:35.83 1:48HY ***** 1:21.55 ***** 30:57.42 19.4mph ***** 1:02.96 ***** 14:38.41 7:19/M 51:36.17
 
Top

Female 19 and Under

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 14 Ailey Mitchell SHELBYVILLE IL 282 16 1 3:23.55 1:42HY 1 1:33.07 1 35:53.62 16.7mph 1 0:26.14 1 14:01.75 7:01/M 55:18.13
2 43 Katherine Dolen INDIANAPOLIS IN 269 16 4 5:40.39 2:50HY 4 2:17.51 2 38:15.81 15.7mph 4 0:54.75 3 17:26.79 8:43/M 1:04:35.25
3 57 Jayla Vanover Indianapolis IN 301 18 2 3:43.96 1:52HY 2 1:36.88 3 42:49.19 14.0mph 2 0:43.08 4 20:04.01 10:02/M 1:08:57.12
4 69 Charity Oliver DANVILLE IN 248 16 3 4:36.35 2:18HY 3 2:04.31 5 47:35.37 12.6mph 3 0:50.14 2 17:17.23 8:39/M 1:12:23.40
5 90 Kailyn McGovern Noblesville IN 285 17 5 7:07.14 3:34HY 5 3:06.20 4 47:25.92 12.7mph 5 1:12.37 5 24:19.26 12:10/M 1:23:10.89
 
Top

Female 20 to 24

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 50 Anna Held Carmel IN 341 20 1 5:03.13 2:32HY 1 1:48.29 1 40:25.77 14.8mph 1 1:00.71 1 19:33.21 9:47/M 1:07:51.11
2 76 Hannah Mingus BROWNSBURG IN 369 23     2 9:05.10 2 44:16.20 13.6mph     2 22:19.65 11:10/M 1:15:40.95
 
Top

Female 25 to 29

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 18 Ellen McGuffog Fishers IN 461 25 1 3:47.45 1:54HY 2 1:42.20 1 38:25.20 15.6mph 2 0:43.89 1 14:06.35 7:03/M 58:45.09
2 53 Taylor Poynter Cayuga IN 382 26 4 4:50.74 2:25HY 4 4:14.78 2 38:43.72 15.5mph 4 1:54.23 2 18:25.29 9:13/M 1:08:08.76
3 70 Kaneya Johnson Coatesville IN 345 29 3 4:11.15 2:06HY 3 2:54.15 3 42:07.48 14.2mph 3 1:16.18 4 22:40.96 11:20/M 1:13:09.92
4 72 Melissa Jones Indianapolis IN 381 26 2 4:07.89 2:04HY 1 1:08.52 4 46:05.02 13.0mph 1 0:34.55 3 21:36.30 10:48/M 1:13:32.28
 
Top

Female 30 to 34

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 22 Brynn Owens CARMEL IN 418 32 1 3:52.78 1:56HY 7 2:15.55 5 36:06.71 16.6mph 1 0:44.22 2 16:25.35 8:13/M 59:24.61
2 23 Emily Muse PLAINFIELD IN 425 33 3 4:30.76 2:15HY 9 2:36.18 1 33:44.94 17.8mph 12 1:33.74 6 17:48.03 8:54/M 1:00:13.65
3 25 Megan Johnson PLAINFIELD IN 34 34 5 4:42.43 2:21HY 2 1:26.37 3 35:33.79 16.9mph 6 1:00.20 5 17:47.74 8:54/M 1:00:30.53
4 26 Tory Watson DENVER IN 428 33 9 5:58.82 2:59HY 3 1:48.83 4 35:56.06 16.7mph 7 1:02.02 1 15:49.24 7:55/M 1:00:34.97
5 30 Hayley Nichols Plainfield IN 426 33 8 5:37.52 2:49HY 1 1:10.86 2 34:23.84 17.5mph 2 0:47.06 8 19:11.72 9:36/M 1:01:11.00
6 45 Andi McGreevy INDIANAPOLIS IN 417 32 7 5:27.06 2:44HY 6 2:12.91 7 38:17.49 15.7mph 10 1:11.94 7 17:52.70 8:56/M 1:05:02.10
7 54 Kristin Gaither BEECH GROVE IN 408 31 4 4:39.94 2:20HY 4 1:56.50 8 39:11.37 15.3mph 11 1:15.73 10 21:31.24 10:46/M 1:08:34.78
8 55 Jessamyn Salter Indianapolis IN 13 34 6 4:55.41 2:28HY 5 2:08.36 6 37:39.90 15.9mph 13 1:56.56 11 21:57.06 10:59/M 1:08:37.29
9 67 Emily Ellingson Reelsville IN 339 30 2 4:05.41 2:03HY 10 2:44.65 11 46:04.87 13.0mph 5 1:00.00 3 17:30.97 8:45/M 1:11:25.90
10 74 Alexandria Bergman Clayton IN 399 30 10 6:11.61 3:06HY 12 3:21.96 10 45:52.67 13.1mph 9 1:04.05 4 17:43.65 8:52/M 1:14:13.94
11 86 Jessica Galbraith Franklin IN 409 31 11 6:52.60 3:26HY 14 3:42.27 12 47:06.51 12.7mph 4 0:59.71 9 21:01.61 10:31/M 1:19:42.70
12 93 Chelsea Hoyt Indianapolis IN 407 31 14 9:39.68 4:50HY 8 2:22.15 9 43:35.44 13.8mph 8 1:03.09 12 27:47.20 13:54/M 1:24:27.56
13 104 Emma Robinson INDIANAPOLIS IN 400 30 12 7:34.87 3:47HY 11 3:15.52 13 50:46.47 11.8mph 3 0:56.19 13 28:28.40 14:14/M 1:31:01.45
14 108 Amanda Watkins QUINCY IN 427 33 13 8:42.13 4:21HY 13 3:30.79         14 1:22:28.50 41:14/M 1:34:41.42
 
Top

Female 35 to 39

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 29 Beka Collins BROWNSBURG IN 118 39 5 5:22.36 2:41HY 3 1:37.64 1 34:43.11 17.3mph 4 1:05.61 2 18:13.44 9:07/M 1:01:02.16
2 37 Sarah Snyder AVON IN 95 37 7 5:25.14 2:43HY 1 1:28.84 2 36:41.64 16.4mph 3 1:03.32 4 18:46.81 9:23/M 1:03:25.75
3 38 Maggie Frazee BROWNSBURG IN 60 35 4 5:22.10 2:41HY 6 2:41.49 4 38:21.62 15.6mph 1 0:49.49 1 16:33.62 8:17/M 1:03:48.32
4 49 Beate Henschel Bloomington IN 133 39 2 5:03.97 2:32HY 7 2:55.05 3 38:03.98 15.8mph 2 0:50.92 6 20:19.82 10:10/M 1:07:13.74
5 64 Jenny Cook Plainfield IN 54 35 3 5:21.28 2:41HY 4 1:46.27 6 40:52.48 14.7mph 6 1:15.35 7 20:41.20 10:21/M 1:09:56.58
6 65 Jennifer Ziliak indianapolis IN 100 38 9 7:38.75 3:49HY 5 2:02.28 5 40:13.21 14.9mph 7 1:17.86 5 19:43.07 9:52/M 1:10:55.17
7 66 Kaci Nash Danville IN 105 38 6 5:23.09 2:42HY 9 3:37.93 8 42:16.81 14.2mph 9 1:22.31 3 18:22.16 9:11/M 1:11:02.30
8 71 Ashleigh cooper BROWNSBURG IN 50 35 1 4:51.74 2:26HY 2 1:29.82 7 40:54.69 14.7mph 5 1:07.12 8 24:57.85 12:29/M 1:13:21.22
9 98 Ashlee Cadman Covington IN 47 35 8 6:26.25 3:13HY 8 3:35.60 9 48:32.86 12.4mph 8 1:18.82 9 26:36.21 13:18/M 1:26:29.74
 
Top

Female 40 to 44

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 59 Kathryn Johnson Indianapolis IN 190 41 3 5:58.89 2:59HY 6 2:54.41 1 37:09.37 16.2mph 4 1:37.17 2 21:49.57 10:55/M 1:09:29.41
2 63 Carole Floyd Fishers IN 155 40 2 5:40.92 2:50HY 2 1:36.76 2 38:07.60 15.7mph 1 0:36.20 4 23:46.95 11:53/M 1:09:48.43
3 78 Ida Ringler EMINENCE IN 214 42 5 6:15.62 3:08HY 3 2:00.64 7 46:07.42 13.0mph     1 21:32.24 10:46/M 1:15:55.92
4 83 Tiffany Foxx Dover OH 156 40 4 6:04.11 3:02HY 4 2:27.36 5 44:42.97 13.4mph 6 2:28.23 3 23:25.75 11:43/M 1:19:08.42
5 89 Beckett Christoffel indianapolis IN 209 42 1 4:18.13 2:09HY 8 7:28.83 3 39:20.77 15.3mph 7 5:07.45 5 26:08.48 13:04/M 1:22:23.66
6 94 Heather Jaynes Indianapolis IN 228 43 8 9:16.34 4:38HY 1 1:29.33 6 44:47.89 13.4mph 2 1:10.13 6 27:57.57 13:59/M 1:24:41.26
7 100 Carole Sutherlin Indianapolis IN 178 41 6 7:53.94 3:57HY 7 3:18.26 4 40:41.49 14.7mph 3 1:22.36 8 34:20.43 17:10/M 1:27:36.48
8 107 Carol Merchiers Indianapolis IN 234 44 7 8:10.15 4:05HY 5 2:40.12 8 49:12.23 12.2mph 5 1:46.17 7 32:16.09 16:08/M 1:34:04.76
9 109 Tricia Wadley Avon IN 213 42 9 11:11.57 5:36HY 9 9:22.01 9 53:27.84 11.2mph     9 1:19:48.26 39:54/M 1:35:17.42
 
Top

Female 45 to 49

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 52 Karrie Thomson New Whiteland IN 242 45 1 4:39.76 2:20HY 1 1:06.48 1 33:46.11 17.8mph 11 1:46.45 7 26:48.80 13:24/M 1:08:07.60
2 58 Stacy Lindemann SHELBYVILLE IL 261 47 4 5:21.68 2:41HY 3 2:02.37 6 42:05.57 14.3mph 4 0:47.19 2 18:53.63 9:27/M 1:09:10.44
3 61 Chris DeGroff Carmel IN 252 46 2 4:57.11 2:29HY 2 1:55.79 2 38:40.21 15.5mph 5 1:08.79 5 22:58.83 11:29/M 1:09:40.73
4 62 Tara Becki BROWNSBURG IN 267 48 5 6:09.60 3:05HY 6 2:50.83 5 41:55.42 14.3mph 8 1:27.18 1 17:18.96 8:39/M 1:09:41.99
5 73 Marilyn Gately Fishers IN 272 49 3 5:10.91 2:35HY 5 2:20.13 8 44:18.37 13.5mph 2 0:43.82 3 21:06.42 10:33/M 1:13:39.65
6 82 Elisa Sterner Fishers IN 245 45 8 8:32.56 4:16HY 11 3:56.06 7 44:09.97 13.6mph 7 1:19.04 4 21:09.48 10:35/M 1:19:07.11
7 92 Christine Davis Indianapolis IN 263 47 10 9:09.17 4:35HY 4 2:03.28 9 46:18.36 13.0mph 1 0:39.04 6 25:26.93 12:43/M 1:23:36.78
8 97 Tiffany Alsabrook Indianapolis IN 250 46 6 7:25.87 3:43HY 9 3:01.53 3 40:17.92 14.9mph 6 1:10.47 10 34:15.25 17:08/M 1:26:11.04
9 99 april birmingham Avon IN 271 49 7 7:36.61 3:48HY 10 3:16.21 4 40:37.47 14.8mph 9 1:28.14 11 34:20.20 17:10/M 1:27:18.63
10 102 Melissa Baumann Pittsboro IN 340 46 11 9:55.85 4:58HY 8 2:56.64 10 47:05.77 12.7mph 10 1:44.24 8 28:10.26 14:05/M 1:29:52.76
11 111 Victoria Lotzow Bainbridge IN 251 46 9 9:05.91 4:33HY 7 2:50.92 11 58:28.39 10.3mph 3 0:47.05 9 30:55.21 15:28/M 1:42:07.48
 
Top

Female 50 to 54

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 15 Mary Snyder Carmel IN 308 54 2 4:41.41 2:21HY 5 1:20.53 3 34:44.04 17.3mph 2 1:08.88 1 15:25.62 7:43/M 57:20.48
2 19 Kristi Rowe CARMEL IN 284 50 1 3:54.76 1:57HY 1 1:08.02 2 33:55.05 17.7mph 3 1:12.36 2 18:49.42 9:25/M 58:59.61
3 33 Mary Rogers Chatham IL 304 53 4 5:00.10 2:30HY 2 1:08.99 1 33:33.06 17.9mph 1 0:56.38 4 21:31.75 10:46/M 1:02:10.28
4 42 Laura Blair DANVILLE IN 307 54 5 5:01.17 2:31HY 3 1:11.77 5 35:41.72 16.8mph 5 1:18.31 3 20:57.75 10:29/M 1:04:10.72
5 48 CHERYL KUZMAN Indianapolis IN 283 50 3 4:54.72 2:27HY 4 1:15.18 4 34:46.64 17.3mph 6 1:41.38 6 24:32.78 12:16/M 1:07:10.70
6 77 Karen Wagoner Avon IN 295 52 7 7:52.67 3:56HY 6 2:36.62 6 40:56.19 14.7mph 7 2:15.99 5 22:14.17 11:07/M 1:15:55.64
7 91 Angela Walker Bloomington IN 281 50 6 7:15.55 3:38HY 7 2:40.55 7 47:26.20 12.6mph 4 1:16.74 7 24:52.78 12:26/M 1:23:31.82
 
Top

Female 55 to 59

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 88 Theresa Lauer Lady Lake FL 314 56 1 5:07.20 2:34HY 2 3:28.12 2 45:37.14 13.2mph 1 1:07.00 1 26:18.84 13:09/M 1:21:38.30
2 101 Kathy Tomasi Montezuma IN 323 59 2 9:13.12 4:37HY 1 2:56.28 1 45:19.22 13.2mph 2 1:52.33 2 28:19.69 14:10/M 1:27:40.64
 
Top

Female 60 to 64

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 40 Linda Vivona Chicago IL 324 60 1 4:32.25 2:16HY 1 1:33.67 1 32:29.87 18.5mph 2 1:18.72 1 24:00.42 12:00/M 1:03:54.93
2 68 Amy Borgmann Greenfield IN 325 60 2 6:22.62 3:11HY 3 3:35.34 2 35:14.69 17.0mph 1 0:49.22 2 25:26.12 12:43/M 1:11:27.99
3 106 Melody Myers-Kinzie Brownsburg IN 328 61 3 7:47.08 3:54HY 2 2:58.23 3 48:07.82 12.5mph 3 2:28.76 3 30:08.67 15:04/M 1:31:30.56
 
Top

Female 65 and Over

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 60 Cindy Dejong 360 65 1 5:47.36 2:54HY 1 0:57.82 1 39:27.79 15.2mph 1 0:55.44 1 22:25.81 11:13/M 1:09:34.22
2 95 Elizabeth Stasey Fishers IN 335 71 2 8:30.82 4:15HY 2 3:18.61 2 47:06.83 12.7mph 2 1:03.73 2 25:35.09 12:48/M 1:25:35.08
3 110 Janet Wilson Springfield IL 336 77 3 10:27.77 5:14HY 3 3:44.83 3 49:59.02 12.0mph 3 1:43.55 3 32:24.35 16:12/M 1:38:19.52
 
Top

Male Open Winners

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 1 Billy Jameson 359 39 ***** 3:09.97 1:35HY ***** 0:58.38 ***** 27:03.61 22.2mph ***** 0:29.15 ***** 14:43.83 7:22/M 46:24.94
2 2 Casey Deal BLOOMINGTON IN 386 27 ***** 3:13.57 1:37HY ***** 1:15.47 ***** 29:30.44 20.3mph ***** 0:57.81 ***** 11:46.35 5:53/M 46:43.64
3 3 Jason Burton Indianapolis IN 232 44 ***** 3:54.92 1:57HY ***** 1:02.29 ***** 28:10.09 21.3mph ***** 0:41.94 ***** 15:10.32 7:35/M 48:59.56
 
Top

Male No Age Provided

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 105 Unknown Partic. 362 362 1 7:44.78 3:52HY 1 0:27.67 1 51:58.41 11.5mph 1 0:22.15 1 30:38.72 15:19/M 1:31:11.73
 
Top

Male 19 and Under

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 6 Tyler McGovern Noblesville IN 14 14 1 3:22.14 1:41HY 1 1:00.60 1 33:20.66 18.0mph 1 0:31.99 1 12:56.65 6:28/M 51:12.04
 
Top

Male 25 to 29

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 47 Nick Kelly Brownsburg IN 393 29 1 7:58.76 3:59HY 1 3:34.65 1 35:57.33 16.7mph 1 0:50.30 1 18:38.51 9:19/M 1:06:59.55
 
Top

Male 30 to 34

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 16 Kevin Lavery BARGERSVILLE IN 416 32 2 4:32.61 2:16HY 1 1:30.56 2 33:05.12 18.1mph 2 0:53.89 4 17:53.36 8:57/M 57:55.54
2 20 Uriah Steffen PLAINFIELD IN 415 32 1 4:16.67 2:08HY 3 3:10.36 1 31:28.74 19.1mph 5 3:26.92 2 16:46.35 8:23/M 59:09.04
3 31 Patrick Kelly Indianapolis IN 410 31 5 7:38.56 3:49HY 2 1:53.62 3 34:05.68 17.6mph 4 0:55.46 3 16:57.89 8:29/M 1:01:31.21
4 46 Edgar Diaz BLOOMINGTON IN 30 34 3 5:16.41 2:38HY 5 3:15.86 4 36:25.14 16.5mph 3 0:55.14 5 20:44.33 10:22/M 1:06:36.88
5 56 Benjamin Jones Indianapolis IN 424 33 4 5:22.70 2:41HY 4 3:11.37 5 43:09.29 13.9mph 1 0:46.47 1 16:10.46 8:05/M 1:08:40.29
 
Top

Male 35 to 39

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 10 Abel Ernstberger Greenfield IN 53 35 6 36:52.79 18:26HY     1 30:55.17 19.4mph     3 17:50.48 8:55/M 53:52.63
2 17 Jake Bradley Carmel IN 347 39 2 4:32.27 2:16HY 1 1:02.49 3 34:27.39 17.4mph 3 1:28.03 1 17:12.19 8:36/M 58:42.37
3 24 Matthew Alspaugh Crawfordsville IN 77 36 4 5:31.77 2:46HY 3 1:56.16 4 34:36.55 17.3mph 1 0:43.03 2 17:26.52 8:43/M 1:00:14.03
4 27 Pat Dollard Indianapolis IN 93 37 1 4:16.20 2:08HY 2 1:50.91 2 33:55.90 17.7mph 2 1:16.84 4 19:20.60 9:40/M 1:00:40.45
5 75 Matthew Thomas Indianapolis IN 91 37 5 6:16.18 3:08HY 5 4:29.61 5 42:39.01 14.1mph 4 1:33.54 6 20:25.90 10:13/M 1:15:24.24
6 80 Kolin Harbecke Lakemoor IL 51 35 3 4:59.54 2:30HY 4 3:31.50 6 48:40.59 12.3mph 5 1:39.69 5 19:33.06 9:47/M 1:18:24.38
 
Top

Male 40 to 44

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 7 Michael Trimble Liberty Twp OH 236 44 1 4:38.15 2:19HY 1 0:45.63 1 28:51.95 20.8mph 4 1:06.58 1 15:50.12 7:55/M 51:12.43
2 79 Matt Curts Brownsburg IN 188 41 3 6:29.91 3:15HY 3 2:28.17 3 44:33.32 13.5mph 6 1:33.48 3 22:13.89 11:07/M 1:17:18.77
3 84 John Wegner Spencer IN 237 44 6 9:41.61 4:51HY 5 3:03.72 5 46:44.55 12.8mph 2 0:43.86 2 19:24.79 9:42/M 1:19:38.53
4 85 Chris Jones Fishers IN 215 42 2 5:49.83 2:55HY 2 2:26.24 2 42:42.41 14.1mph 3 1:02.92 6 27:40.77 13:50/M 1:19:42.17
5 87 Robert Dudley Lafayette IN 175 41 5 8:21.49 4:11HY 4 2:43.71 4 44:55.15 13.4mph 1 0:42.54 4 24:30.89 12:15/M 1:21:13.78
6 96 paul perez marquez Indianapolis IN 158 40 4 8:14.92 4:07HY 6 3:53.66 6 47:53.92 12.5mph 5 1:12.83 5 24:41.50 12:21/M 1:25:56.83
 
Top

Male 45 to 49

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 12 Brian Stasey Fishers IN 273 49 1 4:35.41 2:18HY 2 1:38.52 1 32:13.82 18.6mph 5 1:10.02 1 14:51.83 7:26/M 54:29.60
2 32 Paul Neukam HUNTINGBURG IN 262 47 6 7:33.08 3:47HY 6 3:08.97 2 32:26.68 18.5mph 3 1:02.11 2 17:35.93 8:48/M 1:01:46.77
3 35 Andy McKeough HOLLAND IN 270 49 5 6:16.65 3:08HY 5 3:07.26 4 34:15.16 17.5mph 1 0:54.13 3 17:56.54 8:58/M 1:02:29.74
4 36 Bryan Green Brownsburg IN 274 49 2 4:43.63 2:22HY 1 1:31.11 3 34:08.71 17.6mph 2 0:59.64 6 21:10.00 10:35/M 1:02:33.09
5 41 John Wikman Indianapolis IN 244 45 3 5:03.70 2:32HY 4 2:05.61 5 34:17.92 17.5mph 6 1:29.14 5 21:01.64 10:31/M 1:03:58.01
6 44 Shayne Campbell North Vernon IN 258 47 4 5:21.67 2:41HY 3 1:56.75 6 38:06.38 15.7mph 4 1:03.01 4 18:23.85 9:12/M 1:04:51.66
 
Top

Male 50 to 54

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 9 Richard Breeding Clayton IN 306 54 1 4:25.07 2:13HY 1 1:01.21 1 29:04.85 20.6mph 2 1:03.35 1 16:27.43 8:14/M 52:01.91
2 11 Mike Stephens hobart IN 294 52 2 4:35.13 2:18HY 3 1:25.99 2 30:38.07 19.6mph 1 1:02.75 2 16:30.24 8:15/M 54:12.18
3 39 terry schaefer brownsburg IN 293 52 5 7:51.40 3:56HY 2 1:23.47 4 34:03.28 17.6mph 4 1:23.83 3 19:09.82 9:35/M 1:03:51.80
4 51 Michael Amstadt Plainfield IN 291 51 4 7:37.00 3:49HY 5 2:08.57 3 33:07.49 18.1mph 5 1:36.96 4 23:35.08 11:48/M 1:08:05.10
5 81 Scott McAdams DANVILLE IN 290 51 3 5:11.46 2:36HY 6 3:04.82 5 42:25.66 14.1mph 6 2:00.67 5 26:07.21 13:04/M 1:18:49.82
6 112 Michael Croddy Indianapolis IN 303 53 6 10:56.72 5:28HY 4 2:01.74 6 1:16:41.14 7.82mph 3 1:22.82 6 46:41.78 23:21/M 2:17:44.20
 
Top

Male 55 to 59

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 21 Mike Weaver Fishers IN 311 55 2 4:53.84 2:27HY 1 1:44.90 1 29:48.67 20.1mph 2 1:54.07 2 21:00.75 10:30/M 59:22.23
2 34 Scott Malpasuto SAINT JOHN IN 316 57 1 4:15.76 2:08HY 2 2:34.08 2 33:52.05 17.7mph 1 1:02.54 1 20:27.93 10:14/M 1:02:12.36
 
Top

Male 65 and Over

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 13 Johan De Jong Richmond IN 361 67 1 4:35.72 2:18HY 1 1:09.62 1 29:36.62 20.3mph 2 1:17.37 2 18:27.36 9:14/M 55:06.69
2 28 Joe Stasey Fishers IN 334 71 2 6:00.72 3:00HY 2 2:07.22 2 33:42.81 17.8mph 1 1:09.51 1 18:00.48 9:00/M 1:01:00.74
3 103 Art Garrard Brownsburg IN 333 65 3 9:24.26 4:42HY 3 5:17.92 3 45:27.43 13.2mph 3 2:42.96 3 27:15.42 13:38/M 1:30:07.99
 

Super Sprint Team

Top

Female 99 and Under

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 1 TRImester Indianapolis IN 29 34 1 6:13.24 3:07HY 1 0:56.49 1 42:28.73 14.1mph 1 0:24.60 1 16:08.66 8:04/M 1:06:11.72
 

Long Sprint

Top

Female Open Winners

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 15 Julie Callen Zionsville IN 92 37 ***** 6:37.25 1:39HY ***** 0:58.46 ***** 59:17.68 20.2mph ***** 0:40.03 ***** 28:42.54 7:11/M 1:36:15.96
2 19 Stephanie Borem BROWNSBURG IN 151 40 ***** 6:18.44 1:35HY ***** 0:47.96 ***** 1:00:27.71 19.9mph ***** 1:01.45 ***** 30:59.64 7:45/M 1:39:35.20
3 20 Taylor Tichenor bloomington IN 342 24 ***** 6:27.13 1:37HY ***** 0:44.19 ***** 58:13.21 20.6mph ***** 0:38.19 ***** 33:46.11 8:27/M 1:39:48.83
 
Top

Female 19 and Under

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 89 Arabella Short new whiteland IN 358 18 1 7:16.67 1:49HY 1 1:16.19 1 1:12:31.72 16.5mph 1 1:11.30 1 40:49.48 10:12/M 2:03:05.36
 
Top

Female 20 to 24

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 73 Erin Connor INDIANAPOLIS IN 368 23 1 9:17.16 2:19HY 1 1:48.08 1 1:13:02.31 16.4mph 1 0:25.39 1 34:39.87 8:40/M 1:59:12.81
2 115 Aryelle Murray Indianapolis IN 432 24 2 10:47.45 2:42HY 2 2:31.38 2 1:25:52.77 14.0mph 2 0:59.65 2 38:25.72 9:36/M 2:18:36.97
 
Top

Female 25 to 29

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 63 Kimberley Hallsted Indianapolis IN 440 25 1 6:07.67 1:32HY 1 1:24.75 1 1:10:25.51 17.0mph 1 0:28.36 4 37:04.17 9:16/M 1:55:30.46
2 77 Katie Richmond INDIANAPOLIS IN 392 29 2 8:15.92 2:04HY 2 2:16.04 2 1:12:12.16 16.6mph 2 0:44.31 2 36:09.24 9:02/M 1:59:37.67
3 93 Lauren O’Dell Sidler INDIANAPOLIS IN 389 29 4 10:11.09 2:33HY 4 3:16.65 5 1:22:33.15 14.5mph 5 2:40.15 1 24:42.44 6:11/M 2:03:23.48
4 103 Ashley Steiner Roanoke IN 445 25 5 10:25.56 2:36HY 5 3:16.93 4 1:19:59.73 15.0mph 4 1:26.42 3 36:12.46 9:03/M 2:11:21.10
5 112 Trisha Hengemuhle AVON IN 384 27 6 10:53.79 2:43HY 3 2:42.01 3 1:18:14.19 15.3mph 3 1:05.14 5 43:15.49 10:49/M 2:16:10.62
6 119 Grace Connell McCordsville IN 442 25 3 10:06.19 2:32HY 6 4:12.33 6 1:22:36.79 14.5mph     6 2:13:10.52 33:18/M 2:26:29.26
 
Top

Female 30 to 34

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 27 Nikki Goodpaster AVON IN 356 30 1 8:06.73 2:02HY 1 1:24.22 2 1:03:59.94 18.8mph 2 1:19.53 1 27:58.72 7:00/M 1:42:49.14
2 56 Rebecca Dobbins Greenwood IN 9 34 3 9:55.29 2:29HY 3 2:48.08 1 1:03:18.27 19.0mph 4 1:27.15 4 33:51.30 8:28/M 1:51:20.09
3 64 Kristen Downey Plainfield IN 422 33 2 9:29.98 2:22HY 2 2:25.68 4 1:12:28.89 16.6mph 1 0:38.71 2 30:59.29 7:45/M 1:56:02.55
4 87 Madeline Mason Indianapolis IN 413 32 4 10:08.41 2:32HY 5 6:00.26 3 1:10:39.69 17.0mph 5 3:05.04 3 32:34.11 8:09/M 2:02:27.51
5 121 Alisha Moore Avon IN 423 33 5 13:29.41 3:22HY 4 4:02.85 5 1:25:18.75 14.1mph 3 1:21.18 5 45:30.77 11:23/M 2:29:42.96
 
Top

Female 35 to 39

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 68 Betsie Reed Columbus IN 68 36 1 7:30.17 1:53HY 3 2:18.87 1 1:06:56.97 17.9mph 3 1:29.66 4 38:50.28 9:43/M 1:57:05.95
2 84 Apryl Dunn Greenfield IN 43 35 3 9:33.85 2:23HY 2 1:51.51 3 1:13:28.06 16.3mph 2 1:17.90 1 35:09.43 8:47/M 2:01:20.75
3 85 Alexandra Del Biondo Indianapolis IN 123 39 4 10:40.06 2:40HY 1 1:41.04 2 1:10:15.07 17.1mph 1 1:16.49 3 37:31.68 9:23/M 2:01:24.34
4 86 Rosie Wittleder Noblesville IN 46 35 2 8:17.02 2:04HY 4 2:40.69 4 1:14:03.40 16.2mph 4 1:46.35 2 35:14.42 8:49/M 2:02:01.88
5 117 Lindsey Lloyd Valparaiso IN 99 38 5 12:28.33 3:07HY 5 4:11.21 5 1:18:37.50 15.3mph 5 2:58.63 5 46:43.83 11:41/M 2:24:59.50
 
Top

Female 40 to 44

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 43 Victoria Dougherty indianapolis IN 235 44 2 7:37.67 1:54HY 1 1:02.75 1 1:03:44.91 18.8mph 2 1:02.77 3 34:26.38 8:37/M 1:47:54.48
2 50 Sarah Jackman Brownsburg IN 164 41 3 7:59.51 2:00HY 3 1:34.92 2 1:03:54.67 18.8mph 8 1:39.35 4 34:39.62 8:40/M 1:49:48.07
3 51 Jessica Bischoff Indianapolis IN 168 41 5 9:01.05 2:15HY 2 1:10.13 3 1:04:06.99 18.7mph 1 0:44.83 5 34:47.06 8:42/M 1:49:50.06
4 66 Lindy Nakao Crawfordsville IN 171 41 6 9:23.91 2:21HY 5 1:55.90 4 1:06:15.78 18.1mph 7 1:26.43 7 37:21.64 9:20/M 1:56:23.66
5 76 Rebecka Howard Greencastle IN 227 43 8 10:00.29 2:30HY 4 1:54.48 5 1:09:47.39 17.2mph 5 1:11.64 6 36:37.28 9:09/M 1:59:31.08
6 90 Katrina Burris CRAWFORDSVLLE IN 208 42 11 13:37.77 3:24HY 6 2:25.54 6 1:11:01.22 16.9mph 11 2:18.58 2 33:45.10 8:26/M 2:03:08.21
7 97 Brooke Kroll INDIANAPOLIS IN 147 40 1 7:04.44 1:46HY 9 3:19.27 7 1:11:33.17 16.8mph 10 2:11.54 8 41:44.92 10:26/M 2:05:53.34
8 105 Shannon Brezko Indianapolis IN 169 41 4 8:33.67 2:08HY 7 2:45.11 9 1:16:12.75 15.7mph 9 1:46.74 9 43:10.11 10:48/M 2:12:28.38
9 113 Kerry Lett Zionsville IN 201 42 9 13:10.54 3:18HY 11 3:42.74 8 1:14:16.47 16.2mph 4 1:06.79 10 43:54.22 10:59/M 2:16:10.76
10 116 Stephanie Curts Brownsburg IN 170 41 10 13:16.97 3:19HY 8 2:59.46 10 1:28:16.14 13.6mph 6 1:23.43 1 32:43.37 8:11/M 2:18:39.37
11 126 Rebecca Domeck Indianapolis IN 216 43 7 9:55.06 2:29HY 10 3:30.47 11 1:52:11.36 10.7mph 3 1:06.08 11 49:11.67 12:18/M 2:55:54.64
 
Top

Female 45 to 49

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 31 Kelly Wire Indianapolis IN 268 49 1 8:53.72 2:13HY 1 1:05.18 1 1:03:06.53 19.0mph 2 1:13.97 1 29:36.55 7:24/M 1:43:55.95
2 55 Davina Lewis Indianapolis IN 240 45 2 8:54.34 2:14HY 2 1:46.24 2 1:04:48.43 18.5mph 1 0:54.91 3 34:13.56 8:33/M 1:50:37.48
3 71 ANGELA SNYDER Indianapolis IN 239 45 5 13:08.75 3:17HY 4 2:31.33 3 1:09:27.93 17.3mph 5 2:19.35 2 31:19.22 7:50/M 1:58:46.58
4 110 Tonya Bush-Sawyer Indianapolis IN 249 46 3 11:33.91 2:53HY 3 2:25.10 4 1:09:59.42 17.1mph 4 1:35.92 5 49:30.72 12:23/M 2:15:05.07
5 118 Julie Sumrall LAFAYETTE IN 257 47 4 13:04.61 3:16HY 5 3:41.80 5 1:21:41.04 14.7mph 3 1:32.82 4 45:54.71 11:29/M 2:25:54.98
 
Top

Female 50 to 54

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 88 Amy Fletcher West Lafayette IN 286 51 1 8:30.79 2:08HY 1 1:11.76 2 1:09:39.52 17.2mph 4 1:53.61 1 41:23.13 10:21/M 2:02:38.81
2 99 Debra Burns Avon IN 300 53 4 12:19.28 3:05HY 2 1:47.38 1 1:05:39.06 18.3mph 2 1:18.36 3 46:31.15 11:38/M 2:07:35.23
3 111 Michelle Pontorno Angola IN 299 53 3 11:16.29 2:49HY 3 2:14.61 3 1:15:45.68 15.8mph 1 0:33.85 2 45:33.41 11:23/M 2:15:23.84
4 122 Daneen Colligan LEBANON IN 353 50 5 12:44.37 3:11HY 5 3:28.60 4 1:17:17.46 15.5mph 5 2:24.67 4 55:20.85 13:50/M 2:31:15.95
5 125 Becky Hunsinger GREENCASTLE IN 277 50 2 10:05.81 2:31HY 4 2:31.62 5 1:32:50.26 12.9mph 3 1:22.98 5 1:04:03.05 16:01/M 2:50:53.72
 
Top

Female 55 to 59

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 44 Karin Daun Brownsburg IN 319 58 1 7:46.75 1:57HY 1 1:23.05 1 59:24.49 20.2mph 1 1:21.29 1 38:01.13 9:30/M 1:47:56.71
2 120 Carolyn Justice Lapel IN 321 59 2 12:49.87 3:12HY 2 2:45.03 2 1:22:56.88 14.5mph 2 2:23.38 2 47:18.98 11:50/M 2:28:14.14
 
Top

Female 60 to 64

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 106 Ann Loudenback Zionsville IN 331 64 1 11:19.29 2:50HY 1 2:21.34 1 1:17:06.35 15.6mph 1 2:06.95 1 39:46.61 9:57/M 2:12:40.54
 
Top

Male Open Winners

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 1 Mitchel Jankowski Indianapolis IN 391 29 ***** 7:22.16 1:51HY ***** 0:44.36 ***** 50:07.88 23.9mph ***** 1:39.90 ***** 25:54.02 6:29/M 1:25:48.32
2 2 Joe Ringer CICERO IN 337 16 ***** 6:37.13 1:39HY ***** 1:05.97 ***** 50:35.39 23.7mph ***** 1:13.52 ***** 27:29.26 6:52/M 1:27:01.27
3 3 Michael Johnson PLAINFIELD IN 420 33 ***** 7:10.08 1:48HY ***** 0:41.92 ***** 55:27.47 21.6mph ***** 0:35.12 ***** 24:39.19 6:10/M 1:28:33.78
 
Top

Male 19 and Under

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 18 Avarey Newman Brownsburg IN 199 16 1 5:47.98 1:27HY 1 1:11.57 1 59:21.88 20.2mph 2 1:11.83 1 31:17.81 7:49/M 1:38:51.07
2 80 Aaron Torres GRANGER IN 87 15 2 9:40.67 2:25HY 2 1:43.73 2 1:12:59.69 16.4mph 1 0:57.32 2 35:20.30 8:50/M 2:00:41.71
 
Top

Male 20 to 24

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 38 Justin Daun Browsnburg IN 387 24 1 7:58.21 2:00HY 1 1:46.10 1 1:05:35.09 18.3mph 3 1:18.56 1 29:47.80 7:27/M 1:46:25.76
2 94 Kevin Torres GRANGER IN 302 20 2 9:35.06 2:24HY 2 2:13.31 3 1:17:28.75 15.5mph 2 1:09.61 2 33:14.19 8:19/M 2:03:40.92
3 107 william mcauley INDIANAPOLIS IN 349 22 3 12:34.38 3:09HY 3 3:03.95 2 1:16:11.33 15.8mph 1 1:08.56 3 41:10.15 10:18/M 2:14:08.37
 
Top

Male 25 to 29

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 10 JOSHUA COLLIER Anderson IN 518 26 1 6:37.68 1:39HY 2 0:42.02 3 58:25.22 20.5mph 1 0:40.25 2 27:54.39 6:59/M 1:34:19.56
2 12 Kyle Troesch Columbus IN 519 26 3 7:59.14 2:00HY 1 0:40.03 2 58:04.33 20.7mph 4 1:03.26 1 26:52.38 6:43/M 1:34:39.14
3 16 Tod Basham Valparaiso IN 383 27 2 7:39.23 1:55HY 4 1:31.53 1 55:58.81 21.4mph 7 1:32.14 4 31:16.85 7:49/M 1:37:58.56
4 58 Dezmen Marshall Valparaiso IN 487 26 7 11:46.78 2:57HY 6 3:17.42 4 1:03:08.30 19.0mph 2 0:47.42 5 33:09.98 8:17/M 1:52:09.90
5 75 Patrick Miner Indianapolis IN 520 26 6 11:44.33 2:56HY 5 2:54.28 6 1:15:05.63 16.0mph 3 0:50.65 3 28:49.12 7:12/M 1:59:24.01
6 92 Logan Everett NOBLESVILLE IN 388 29 5 9:57.88 2:29HY 3 1:08.58 5 1:11:49.48 16.7mph 5 1:10.11 6 39:16.47 9:49/M 2:03:22.52
7 123 John Henry Mitchell IN 390 29 4 8:44.02 2:11HY 7 3:32.55 7 1:38:18.99 12.2mph 6 1:15.16 7 48:44.52 12:11/M 2:40:35.24
 
Top

Male 30 to 34

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 9 Brandan Kelter Brownsburg IN 406 31 5 8:39.61 2:10HY 2 1:06.65 1 56:31.16 21.2mph 2 0:49.60 2 26:48.40 6:42/M 1:33:55.42
2 13 Carl Palma Indianapolis IN 354 33 1 7:23.04 1:51HY 1 0:54.32 3 1:00:06.90 20.0mph 6 1:02.75 1 25:22.38 6:21/M 1:34:49.39
3 29 Derek Moore Muncie IN 429 34 8 8:49.56 2:12HY 3 1:24.61 2 58:59.44 20.3mph 4 0:56.89 5 33:15.53 8:19/M 1:43:26.03
4 42 Jaden Brown INDIANAPOLIS IN 396 30 9 9:08.16 2:17HY 6 2:04.03 6 1:03:53.08 18.8mph 10 1:44.25 3 31:03.63 7:46/M 1:47:53.15
5 49 Dane Butts Indianapolis IN 419 33 6 8:44.11 2:11HY 9 2:31.82 5 1:03:16.49 19.0mph 8 1:13.42 6 33:37.51 8:24/M 1:49:23.35
6 53 Sean Webster Noblesville IN 395 30 3 8:36.01 2:09HY 4 1:27.30 4 1:01:45.92 19.4mph 3 0:51.65 9 37:35.20 9:24/M 1:50:16.08
7 59 Dustin Melvin FISHERS IN 404 31 7 8:45.94 2:11HY 5 1:57.13 7 1:09:33.15 17.3mph 1 0:45.99 4 32:02.10 8:01/M 1:53:04.31
8 83 Jose Kevin Arciniega Indianapolis IN 398 30 2 7:29.24 1:52HY 7 2:18.80 9 1:10:25.65 17.0mph 9 1:29.73 10 39:31.01 9:53/M 2:01:14.43
9 95 Jared Gogel INDIANAPOLIS IN 403 31 10 11:23.45 2:51HY 8 2:31.61 10 1:13:48.29 16.3mph 5 0:57.26 8 36:57.16 9:14/M 2:05:37.77
10 102 Mike McGreevy Indianapolis IN 414 32 4 8:36.56 2:09HY 11 3:26.52 8 1:09:44.58 17.2mph 11 1:49.59 11 46:32.10 11:38/M 2:10:09.35
11 108 Ryan Hooten Plainfield IN 402 31 11 19:14.07 4:49HY 10 3:25.01 11 1:15:21.12 15.9mph 7 1:07.41 7 35:16.38 8:49/M 2:14:23.99
 
Top

Male 35 to 39

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 4 Mike Bennett Noblesville IN 64 36 1 5:42.01 1:26HY 1 0:37.37 3 54:41.25 21.9mph 2 0:41.52 1 28:25.18 7:06/M 1:30:07.33
2 7 Christopher Cole Greenfield IN 79 37 6 8:33.65 2:08HY 4 1:03.09 1 53:13.76 22.5mph 7 0:59.56 2 29:31.87 7:23/M 1:33:21.93
3 11 Nathan Coe Parker City IN 78 37 5 8:24.80 2:06HY 3 0:56.29 2 53:28.56 22.4mph 1 0:39.13 3 31:03.50 7:46/M 1:34:32.28
4 28 Blake Reed Columbus IN 41 35 3 7:33.85 1:53HY 5 1:43.03 6 1:00:44.68 19.8mph 4 0:43.44 4 32:11.47 8:03/M 1:42:56.47
5 30 Timothy Hahn W LAFAYETTE IN 62 36 2 6:40.77 1:40HY 7 1:52.92 4 59:55.21 20.0mph 9 1:08.90 8 34:11.13 8:33/M 1:43:48.93
6 37 Stephen Cantu AVON IN 352 37 12 11:15.16 2:49HY 2 0:47.42 5 1:00:10.02 19.9mph 8 1:07.59 5 32:44.38 8:11/M 1:46:04.57
7 52 Brad Ogden BROWNSBURG IN 83 37 4 7:51.95 1:58HY 6 1:48.68 7 1:00:51.24 19.7mph 11 1:26.39 11 38:14.24 9:34/M 1:50:12.50
8 69 Geoff Ziegler Brownsburg IN 85 37 10 9:24.68 2:21HY 12 2:55.65 10 1:10:28.31 17.0mph 13 1:55.95 6 32:55.64 8:14/M 1:57:40.23
9 72 Jim Ruden CARMEL IN 70 36 9 9:06.92 2:17HY 9 2:16.98 8 1:09:17.03 17.3mph 6 0:59.48 10 37:16.57 9:19/M 1:58:56.98
10 79 Adam Wiley Indianapolis IN 71 36 8 8:47.50 2:12HY 8 2:07.34 12 1:12:14.68 16.6mph 3 0:43.01 9 36:06.34 9:02/M 1:59:58.87
11 91 brent dunn Greenfield IN 117 39 13 14:46.51 3:42HY 13 3:12.87 9 1:10:09.28 17.1mph 10 1:16.91 7 33:52.98 8:28/M 2:03:18.55
12 96 Andrew Clark Upper Arlington OH 40 35 11 10:18.40 2:35HY 10 2:19.82 11 1:10:50.30 16.9mph 12 1:47.39 13 40:35.22 10:09/M 2:05:51.13
13 98 Jeff Cardella INDIANAPOLIS IN 67 36 7 8:34.29 2:09HY 11 2:38.35 13 1:16:01.50 15.8mph 5 0:54.49 12 39:09.92 9:47/M 2:07:18.55
 
Top

Male 40 to 44

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 5 Chuck Knuth Coatesville IN 357 41 4 8:03.14 2:01HY 5 1:13.13 2 53:35.63 22.4mph 6 1:09.71 2 28:29.48 7:07/M 1:32:31.09
2 6 Leo Anthony Ortiz Plainfield IN 153 40 3 7:52.61 1:58HY 1 0:38.84 5 56:03.39 21.4mph 2 0:51.41 1 27:48.17 6:57/M 1:33:14.42
3 8 Adam Blake Zionsville IN 348 44 1 6:10.71 1:33HY 12 2:42.32 3 53:43.65 22.3mph 5 1:09.58 4 29:53.18 7:28/M 1:33:39.44
4 14 Chris Jackman Brownsburg IN 146 40 10 9:19.37 2:20HY 2 0:47.39 4 54:02.70 22.2mph 4 1:08.36 5 30:11.48 7:33/M 1:35:29.30
5 17 Tony West Brownsburg IN 233 44 9 9:10.24 2:18HY 8 2:17.44 1 53:19.57 22.5mph 7 1:11.12 8 32:36.72 8:09/M 1:38:35.09
6 26 Greg Cravens Ingalls IN 226 43 8 8:49.70 2:12HY 4 1:08.85 6 58:39.73 20.5mph 9 1:35.06 7 32:07.48 8:02/M 1:42:20.82
7 36 Eric Howe Greenwood IN 207 42 5 8:09.05 2:02HY 7 1:53.33 11 1:05:53.80 18.2mph 3 0:55.93 3 28:39.53 7:10/M 1:45:31.64
8 41 Anthony Del Biondo Indianapolis IN 141 40 7 8:32.62 2:08HY 3 1:01.63 9 1:01:37.18 19.5mph 10 1:49.27 9 34:43.12 8:41/M 1:47:43.82
9 45 ADAM AUVIL ZIONSVILLE IN 351 42 2 7:02.43 1:46HY 9 2:17.70 8 1:00:44.30 19.8mph 8 1:29.37 10 36:42.96 9:11/M 1:48:16.76
10 67 Brad Timmons Greenwood IN 202 42 6 8:11.83 2:03HY 10 2:27.12 10 1:05:47.18 18.2mph 11 2:34.27 11 37:48.05 9:27/M 1:56:48.45
11 82 Trevor Landrum LAFAYETTE IN 191 42 11 11:21.42 2:50HY 11 2:32.74 7 1:00:02.65 20.0mph 12 3:15.51 12 43:31.80 10:53/M 2:00:44.12
12 109 Patrick Glew Brownsburg IN 163 41 12 13:34.41 3:24HY 6 1:44.77 13 1:28:22.48 13.6mph 1 0:45.25 6 30:28.94 7:37/M 2:14:55.85
13 124 mark key brownsburg IN 134 40 13 25:42.05 6:26HY 13 5:18.53 12 1:14:48.93 16.0mph 13 4:55.83 13 58:08.08 14:32/M 2:48:53.42
 
Top

Male 45 to 49

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 23 Mark Susemichel FISHERS IN 265 48 3 10:08.84 2:32HY 4 1:57.04 2 58:32.62 20.5mph 2 1:12.75 1 30:06.88 7:32/M 1:41:58.13
2 32 Chris Pontorno Angola IN 246 46 1 7:47.53 1:57HY 1 1:18.27 3 1:01:19.77 19.6mph 1 0:46.72 2 33:10.22 8:18/M 1:44:22.51
3 48 Damian Garrison Fortville IN 253 47 2 8:43.13 2:11HY 3 1:31.78 1 58:19.03 20.6mph 3 1:24.93 5 38:34.61 9:39/M 1:48:33.48
4 54 Scott Smith Fishers IN 247 46 4 10:14.01 2:34HY 2 1:26.54 4 1:02:02.45 19.3mph 5 1:32.27 3 35:06.93 8:47/M 1:50:22.20
5 65 Blake Chastain AVON IN 254 47 5 10:29.03 2:37HY 5 2:16.50 5 1:03:09.95 19.0mph 4 1:28.62 6 38:55.23 9:44/M 1:56:19.33
6 81 Yuichi Nakao CRAWFORDSVLLE IN 255 47 6 12:07.51 3:02HY 6 2:26.22 6 1:07:10.10 17.9mph 6 2:30.02 4 36:28.46 9:07/M 2:00:42.31
 
Top

Male 50 to 54

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 21 Brock Ridgway Avon IN 296 53 1 7:51.06 1:58HY 3 1:13.16 2 56:53.89 21.1mph 2 1:01.91 3 34:04.29 8:31/M 1:41:04.31
2 22 Troy Rogers CHATHAM IL 305 54 3 8:17.71 2:04HY 5 1:37.08 1 55:52.51 21.5mph 8 1:37.51 2 33:45.83 8:26/M 1:41:10.64
3 33 EMMANUEL MERCHIERS Speedway IN 278 50 6 9:32.60 2:23HY 1 1:07.32 4 58:46.25 20.4mph 3 1:11.36 4 34:06.33 8:32/M 1:44:43.86
4 47 Timm Schlegel Indianapolis IN 297 53 7 9:37.18 2:24HY 4 1:27.86 3 57:33.54 20.9mph 5 1:27.45 5 38:14.68 9:34/M 1:48:20.71
5 70 Larry Moyer Indianaplois IN 279 50 4 9:27.67 2:22HY 7 3:05.44 5 1:06:06.43 18.2mph 1 0:54.65 6 38:25.03 9:36/M 1:57:59.22
6 78 Brian Biggs Zionsville IN 298 53 8 11:47.19 2:57HY 6 2:17.60 7 1:11:16.02 16.8mph 6 1:28.78 1 33:08.25 8:17/M 1:59:57.84
7 100 Isaac Torres Granger IN 288 51 9 13:14.15 3:19HY 8 3:18.37 6 1:09:46.74 17.2mph 7 1:37.09 7 40:08.56 10:02/M 2:08:04.91
8 114 Jean-luc Cattet SPEEDWAY IN 276 50 5 9:30.81 2:23HY 9 3:20.39 8 1:18:34.43 15.3mph 4 1:24.34 8 45:17.61 11:19/M 2:18:07.58
 
Top

Male 55 to 59

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 24 Kyle Moser Noblesville IN 315 57 4 8:04.78 2:01HY 7 1:48.12 3 1:00:30.32 19.8mph 8 1:50.90 1 29:44.09 7:26/M 1:41:58.21
2 25 William Jankowski DANVILLE IN 322 59 5 8:14.87 2:04HY 3 1:01.21 1 56:46.85 21.1mph 4 1:06.62 6 35:01.73 8:45/M 1:42:11.28
3 34 Thomas Hale Indianapolis IN 318 58 6 8:52.69 2:13HY 4 1:03.20 2 1:00:27.61 19.9mph 2 0:50.20 3 33:36.49 8:24/M 1:44:50.19
4 35 David Chase Westfield IN 320 59 7 8:54.80 2:14HY 6 1:25.01 4 1:01:51.45 19.4mph 3 0:58.02 2 32:05.98 8:01/M 1:45:15.26
5 39 Tom Butler Indianapolis IN 312 56 3 7:50.49 1:58HY 2 0:59.15 6 1:02:33.78 19.2mph 1 0:42.74 5 34:53.70 8:43/M 1:46:59.86
6 57 Chris Ringer Cicero IN 309 55 1 7:16.58 1:49HY 1 0:46.51 7 1:02:50.09 19.1mph 6 1:30.72 10 39:37.38 9:54/M 1:52:01.28
7 60 todd williams florence KY 313 56 9 13:07.34 3:17HY 9 2:21.30 5 1:02:16.26 19.3mph 5 1:15.53 4 34:39.29 8:40/M 1:53:39.72
8 62 Tim Sturgess TERRE HAUTE IN 310 55 2 7:39.02 1:55HY 5 1:19.51 8 1:06:00.01 18.2mph 7 1:35.81 7 38:06.54 9:32/M 1:54:40.89
9 74 Jeff Brown Indianapolis IN 317 58 8 9:17.85 2:19HY 8 2:06.05 9 1:07:08.77 17.9mph 9 1:59.79 8 38:50.28 9:43/M 1:59:22.74
10 104 Michael Crowell Kokomo IN 355 58 10 13:31.87 3:23HY 10 3:17.11 10 1:12:33.23 16.5mph 10 3:30.85 9 38:51.44 9:43/M 2:11:44.50
 
Top

Male 60 to 64

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 40 Erik Tysklind Indianapolis IN 346 62 1 7:53.93 1:58HY 4 2:17.34 2 1:02:35.60 19.2mph 3 1:20.02 1 33:17.48 8:19/M 1:47:24.37
2 46 Jim Whalen Carmel IN 330 63 4 10:36.83 2:39HY 2 1:59.16 1 59:29.13 20.2mph 1 0:34.48 3 35:39.46 8:55/M 1:48:19.06
3 61 Paul Tex GREENWOOD IN 327 61 2 8:42.61 2:11HY 3 2:04.68 3 1:06:29.04 18.0mph 4 1:30.29 2 35:01.49 8:45/M 1:53:48.11
4 101 Paul Overhauser Greenfield IN 326 61 3 9:40.93 2:25HY 1 1:31.49 4 1:06:50.50 18.0mph 2 1:06.98 4 50:18.94 12:35/M 2:09:28.84
 

Long Sprint Team

Top

Female 99 and Under

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 3 JUDES CREW Greenwood IN 397 30 4 9:23.77 2:21HY 3 0:25.10 1 56:06.51 21.4mph 3 0:35.30 4 38:46.84 9:42/M 1:45:17.52
 
Top

Female 99 and Under

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 1 Danville Middle School Team 2 2 14 2 5:39.07 1:25HY 2 0:22.98 2 58:23.90 20.6mph 1 0:19.71 2 25:44.49 6:26/M 1:30:30.15
2 2 Danville Middle School Team 1 12 14 1 5:29.89 1:22HY 1 0:19.54 4 1:08:37.02 17.5mph 2 0:20.83 1 23:39.72 5:55/M 1:38:27.00
3 4 Hyland FS18 1 10 3 8:08.73 2:02HY 4 1:29.02 3 1:07:00.32 17.9mph 4 1:44.52 3 32:43.54 8:11/M 1:51:06.13

Upcoming Races