2018 Zionsville Sprint Tri Age Group

Thanks for Supporting the Zionsville Rotary




2018 Zionsvillle Sprint Triathlon


Age Group Results


August 26, 2018




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org



Men: Top Finishers 0-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-74

Women: Top Finishers 0-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

Sprint

Top

Female Open Winners

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 6 Julie Callen Zionsville IN 12 37 1 3:33.91 1:47HM 2 0:44.74 1 36:00.28 20.0mph 1 0:31.94 2 21:19.62 6:53/M 1:02:10.49
2 7 Victoria Roessler Indianapolis IN 48 50 2 4:12.56 2:06HM 1 0:35.85 2 36:11.35 19.9mph 2 0:46.61 1 21:19.12 6:53/M 1:03:05.49
3 14 Kimberly Deckard Lafayette IN 238 46 3 5:12.88 2:36HM 3 0:59.78 3 36:40.97 19.6mph 3 1:11.53 3 23:23.73 7:33/M 1:07:28.89
 
Top

Female 19 and Under

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 126 Hayley Rice Indianapolis IN 214 18 1 5:48.65 2:54HM 1 1:45.23 1 58:02.06 12.4mph 1 1:09.78 1 34:40.54 11:11/M 1:41:26.26
 
Top

Female 20 to 24

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 94 Beth Larson Carmel IN 158 24 2 4:39.86 2:20HM 3 2:34.18 2 53:17.92 13.5mph 3 1:28.75 1 27:01.23 8:43/M 1:29:01.94
2 102 Madison Donley Zionsville IN 294 24 3 6:12.10 3:06HM 1 1:51.79 1 46:56.92 15.3mph 2 1:04.84 3 34:35.85 11:09/M 1:30:41.50
3 114 Julie Larson Carmel IN 156 23 1 4:37.84 2:19HM 2 2:31.57 3 53:52.12 13.4mph 1 0:51.35 2 33:53.57 10:56/M 1:35:46.45
 
Top

Female 25 to 29

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 53 Brooke Davisson West Lafayette IN 269 28 6 5:08.37 2:34HM 3 1:16.57 4 44:26.15 16.2mph 5 0:53.59 1 25:23.91 8:11/M 1:17:08.59
2 54 Morgan Sheppard Whitestown IN 199 28 3 4:24.53 2:12HM 1 0:31.59 1 40:45.20 17.7mph 2 0:33.39 5 31:48.86 10:15/M 1:18:03.57
3 67 Jessica Miller Whitestown IN 46 29 2 4:11.57 2:06HM 2 0:39.68 2 43:12.08 16.7mph 8 1:20.90 6 32:19.29 10:25/M 1:21:43.52
4 69 Kendra Hedge Lebanon IN 147 27 8 5:29.67 2:45HM 5 1:44.57 5 45:37.36 15.8mph 7 1:01.31 3 28:02.70 9:03/M 1:21:55.61
5 73 Ashley Detzner Indianapolis IN 400 25 5 4:39.36 2:20HM 7 2:03.06 7 47:14.34 15.2mph 4 0:47.55 2 27:37.57 8:55/M 1:22:21.88
 
Top

Female 30 to 34

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 43 Michelle Riskin Fishers IN 251 33 8 5:00.56 2:30HM 4 1:04.48 2 40:15.19 17.9mph 5 1:03.49 1 27:28.68 8:52/M 1:14:52.40
2 45 Emily Muse Plainfield IN 141 33 6 4:48.22 2:24HM 3 0:48.95 1 38:59.05 18.5mph 4 0:57.25 3 29:27.81 9:30/M 1:15:01.28
3 49 Mallory Long Zionsville IN 261 31 4 4:37.30 2:19HM 1 0:45.10 3 40:45.54 17.7mph 1 0:34.31 2 28:59.36 9:21/M 1:15:41.61
4 76 Stephanie Wang Indianapolis IN 40 30 1 3:37.90 1:49HM 2 0:47.23 4 41:10.89 17.5mph 3 0:51.32 8 36:15.68 11:42/M 1:22:43.02
5 78 Kecia Schwarzkopf Whitestown IN 271 30 7 4:54.55 2:27HM 7 2:05.60 5 44:35.67 16.1mph 8 2:05.68 4 29:34.40 9:32/M 1:23:15.90
 
Top

Female 35 to 39

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 30 Bethany Narkiewicz Zionsville IN 253 38 5 5:17.82 2:39HM 2 1:11.05 3 43:52.63 16.4mph 1 0:20.75 1 21:54.74 7:04/M 1:12:36.99
2 32 Valarie Batuello Fishers IN 242 35 3 4:54.03 2:27HM 3 1:25.93 1 41:01.36 17.6mph 3 0:43.39 2 25:04.06 8:05/M 1:13:08.77
3 56 Jamie Lord Indianapolis IN 14 38 1 4:01.89 2:01HM 1 1:00.96 2 42:49.66 16.8mph 4 0:43.45 6 29:37.53 9:33/M 1:18:13.49
4 82 Katie May Brownsburg IN 291 37 9 6:48.94 3:24HM 7 2:18.08 7 46:42.81 15.4mph 2 0:26.41 3 27:30.68 8:52/M 1:23:46.92
5 84 Jill Stockwell Zionsville IN 175 39 2 4:35.86 2:18HM 11 2:41.47 6 46:27.35 15.5mph 5 0:46.58 5 29:23.76 9:29/M 1:23:55.02
 
Top

Female 40 to 44

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 23 Ruth McCluskey Brownsburg IN 278 40 2 5:16.33 2:38HM 3 0:57.41 1 37:06.07 19.4mph 2 0:46.30 2 25:49.01 8:20/M 1:09:55.12
2 40 Molly Mounce Zionsville IN 212 41 1 5:09.50 2:35HM 4 0:59.61 5 41:38.72 17.3mph 5 1:12.75 1 25:31.23 8:14/M 1:14:31.81
3 51 Amber Schroering Brownsburg IN 279 40 3 5:21.27 2:41HM 1 0:36.94 4 41:03.32 17.5mph 3 0:49.71 3 28:31.19 9:12/M 1:16:22.43
4 66 Kathryn Johnson Indianapolis IN 244 41 5 6:01.69 3:01HM 6 1:28.80 2 38:38.92 18.6mph 4 1:08.59 5 34:09.10 11:01/M 1:21:27.10
5 110 Liza Maricle Brownsburg IN 296 43 8 7:10.95 3:35HM 8 2:45.94 7 49:11.52 14.6mph 6 1:17.02 4 34:08.52 11:01/M 1:34:33.95
 
Top

Female 45 to 49

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 50 Emily Ward Zionsville IN 62 47 3 4:38.37 2:19HM 8 3:04.08 4 43:01.03 16.7mph     8 1:08:19.37 22:02/M 1:15:45.10
2 58 Angela Beckius Fishers IN 412 49 6 6:58.82 3:29HM 5 1:55.45 1 41:01.92 17.6mph 5 1:59.86 1 27:02.29 8:43/M 1:18:58.34
3 60 Jennifer Burton Brownsburg IN 169 45 1 4:17.07 2:09HM 2 1:25.00 3 42:36.71 16.9mph 6 2:17.34 2 29:19.77 9:27/M 1:19:55.89
4 75 Trista Broyles Fortville IN 101 46 4 5:18.13 2:39HM 1 1:11.08 2 42:00.72 17.1mph 1 0:30.97 4 33:41.46 10:52/M 1:22:42.36
5 83 Audrey Johnson Zionsville IN 226 45 2 4:36.49 2:18HM 3 1:29.80 7 45:44.38 15.7mph 3 0:55.74 3 31:07.17 10:02/M 1:23:53.58
 
Top

Female 50 to 54

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 70 Denise Donley Zionsville IN 292 51 4 5:48.28 2:54HM 3 2:06.71 1 43:24.60 16.6mph 2 1:17.29 2 29:29.09 9:31/M 1:22:05.97
2 98 Geri Briskey Avon IN 295 53 6 6:34.43 3:17HM 5 2:46.11 3 45:56.24 15.7mph 6 1:38.36 3 32:56.61 10:37/M 1:29:51.75
3 101 Sherry Minkis Brownsburg IN 168 54 2 5:11.92 2:36HM 1 1:38.19 2 45:37.06 15.8mph 4 1:19.89 5 36:44.38 11:51/M 1:30:31.44
4 109 Kimberly Martin Indianapolis IN 405 51 7 7:25.63 3:43HM 2 1:47.83 4 50:17.31 14.3mph 1 1:10.63 4 33:20.36 10:45/M 1:34:01.76
5 118 Michelle Thompson Carmel IN 262 50 5 6:29.13 3:15HM 6 3:32.63 6 55:48.27 12.9mph 5 1:34.55 1 28:59.79 9:21/M 1:36:24.37
 
Top

Female 55 to 59

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 103 Denise Justice Lapel IN 105 59 1 6:53.27 3:27HM 2 2:14.82 1 45:44.87 15.7mph 3 2:19.24 1 34:21.66 11:05/M 1:31:33.86
2 128 Pamela Gillund Brownsburg IN 408 56 3 8:36.86 4:18HM 1 2:13.88 2 53:27.37 13.5mph 1 0:37.43 2 37:30.13 12:06/M 1:42:25.67
3 141 Christine Hedge Lebanon IN 404 56 2 7:27.42 3:44HM 3 3:31.84 3 1:06:52.18 10.8mph 2 1:03.11 3 43:52.88 14:09/M 2:02:47.43
 
Top

Female 60 to 64

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 139 Diane Staver Indianpolis IN 299 61 2 7:58.26 3:59HM 1 2:03.56 1 1:00:29.16 11.9mph 1 0:52.42 2 48:17.51 15:35/M 1:59:40.91
2 140 Carol Craig Aurora IL 145 62 1 7:08.32 3:34HM 3 3:41.47 3 1:02:15.89 11.6mph 3 2:42.89 1 45:09.35 14:34/M 2:00:57.92
3 142 Diane Larsen Fishers IN 272 63 3 8:29.16 4:15HM 2 2:45.31 2 1:01:19.30 11.7mph 2 1:38.80 3 50:10.85 16:11/M 2:04:23.42
 
Top

Female 65 to 69

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 117 Penny Scott Indianapolis IN 417 67 2 9:24.27 4:42HM 1 1:28.22 1 48:34.52 14.8mph 1 1:09.50 2 35:38.47 11:30/M 1:36:14.98
2 121 Ellen Rosenthal Indianapolis IN 267 66 1 6:20.10 3:10HM 2 2:04.71 2 53:25.55 13.5mph 2 1:55.55 1 35:18.21 11:23/M 1:39:04.12
 
Top

Male Open Winners

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 1 Kyle Strait Fishers IN 53 30 2 3:54.52 1:57HM 1 0:22.23 1 30:14.45 23.8mph 2 0:31.68 2 21:54.22 7:04/M 56:57.10
2 2 Matthew Lord Indianapolis IN 23 41 3 3:56.27 1:58HM 2 0:24.97 3 32:02.05 22.5mph 3 0:34.28 1 20:33.21 6:38/M 57:30.78
3 3 Nate Littlefield Noblesville IN 47 36 1 3:31.52 1:46HM 3 0:30.48 2 31:44.89 22.7mph 1 0:28.41 3 22:00.67 7:06/M 58:15.97
 
Top

Male 19 and Under

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 16 Charlie Moffitt Indianapolis IN 285 18 4 5:59.97 3:00HM 1 1:11.59 2 38:16.43 18.8mph 4 1:16.15 1 21:07.26 6:49/M 1:07:51.40
2 34 Adam Ratzman Carmel IN 277 17 1 3:59.24 2:00HM 2 1:38.61 1 38:01.70 18.9mph 5 1:52.22 3 27:41.15 8:56/M 1:13:12.92
3 86 Kristian Schoonover Carmel IN 170 13 3 4:31.12 2:16HM 4 2:49.21 5 52:34.12 13.7mph 1 0:46.83 2 23:56.00 7:43/M 1:24:37.28
4 106 Zachary Howard Indianapolis IN 215 15 5 6:38.26 3:19HM 3 2:14.33 3 50:34.86 14.2mph 3 1:00.43 4 32:45.40 10:34/M 1:33:13.28
5 108 Xavier Howard Indianapolis IN 54 15 2 4:23.94 2:12HM 5 3:06.82 4 51:48.72 13.9mph 2 0:57.24 5 33:32.78 10:49/M 1:33:49.50
 
Top

Male 20 to 24

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 127 Connor Rice Indianapolis IN 275 24 1 4:58.81 2:29HM 1 2:41.58 2 58:13.12 12.4mph 1 0:59.84 1 34:42.03 11:12/M 1:41:35.38
2 137 Peter Sima Zionsville IN 415 21 2 1:05:14.05 32:37HM     1 51:50.60 13.9mph     2 55:17.11 17:50/M 1:58:40.73
 
Top

Male 25 to 29

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 10 Casey Deal Bloomington IN 30 27 1 3:39.83 1:50HM 1 1:13.80 3 38:21.26 18.8mph 4 1:04.63 1 19:22.13 6:15/M 1:03:41.65
2 13 Steven Cohen West Lafayette IN 250 29 5 5:12.28 2:36HM 2 1:23.35 1 35:44.47 20.1mph 5 1:23.65 3 23:36.71 7:37/M 1:07:20.46
3 15 Shane Smith Shelbyville IN 235 27 3 4:21.36 2:11HM 4 1:30.33 2 37:54.75 19.0mph 1 0:45.76 2 23:08.87 7:28/M 1:07:41.07
4 79 Reyn Libed Indianapolis IN 258 28 4 4:46.84 2:23HM 3 1:25.39 4 43:17.12 16.6mph 2 0:50.52 4 33:09.89 10:42/M 1:23:29.76
5 89 Todd Mellish Indianapolis IN 64 27 2 4:11.00 2:06HM 5 1:34.11 5 43:54.42 16.4mph 3 0:54.99 5 34:36.13 11:10/M 1:25:10.65
 
Top

Male 30 to 34

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 24 Anthony Tharp Avon IN 188 32 2 4:48.21 2:24HM 2 0:37.55 1 38:05.90 18.9mph 1 0:42.67 4 25:48.29 8:19/M 1:10:02.62
2 31 Jaden Brown Indianapolis IN 78 30 1 4:33.74 2:17HM 3 1:32.73 3 40:08.95 17.9mph 5 1:28.92 2 25:00.76 8:04/M 1:12:45.10
3 35 Brent Taylor Auburn IN 403 34 3 5:03.00 2:32HM 4 1:53.04 4 41:18.38 17.4mph 3 0:58.93 1 24:03.53 7:45/M 1:13:16.88
4 47 Frankie Willbanks Bedford IN 249 34 4 5:35.78 2:48HM 1 0:31.67 2 39:22.85 18.3mph 4 1:01.61 5 28:38.70 9:14/M 1:15:10.61
5 63 John Chastain Noblesville IN 288 30 5 6:36.61 3:18HM 5 2:56.70 5 44:41.73 16.1mph 2 0:49.75 3 25:34.74 8:15/M 1:20:39.53
 
Top

Male 35 to 39

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 9 Patrick Miller Zionsville IN 234 36 1 4:12.92 2:06HM 1 0:40.27 1 34:31.63 20.9mph 1 0:37.72 1 23:17.76 7:31/M 1:03:20.30
2 18 Anthony Batuello Fishers IN 241 37 5 5:01.87 2:31HM 2 0:54.92 2 37:03.44 19.4mph 6 1:02.91 2 24:25.98 7:53/M 1:08:29.12
3 46 James Ruden Carmel IN 67 36 4 4:56.09 2:28HM 3 1:05.80 3 40:25.74 17.8mph 3 0:38.27 4 27:58.34 9:01/M 1:15:04.24
4 52 Stephen Spencer Zionsville IN 92 36 2 4:20.52 2:10HM 7 1:53.52 4 41:09.19 17.5mph 7 1:06.91 5 28:26.20 9:10/M 1:16:56.34
5 61 Cameron Lee Noblesville IN 163 36 3 4:27.16 2:14HM 5 1:39.29 7 43:47.47 16.4mph 5 0:49.50 7 29:12.71 9:25/M 1:19:56.13
 
Top

Male 40 to 44

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 12 Adam Burchfield Fishers IN 205 43 4 4:29.80 2:15HM 3 0:56.35 1 36:42.64 19.6mph 10 1:07.99 1 23:48.09 7:41/M 1:07:04.87
2 20 Ben Moore Plainfield IN 9 42 2 3:57.94 1:59HM 2 0:48.53 2 38:04.00 18.9mph 6 0:49.99 2 25:16.39 8:09/M 1:08:56.85
3 27 Christopher Sikich Noblesville IN 34 40 1 3:18.04 1:39HM 1 0:46.48 6 40:17.82 17.9mph 4 0:42.93 4 26:33.79 8:34/M 1:11:39.06
4 28 Mark Mayer Zionsville IN 223 42 5 4:29.96 2:15HM 8 1:32.20 4 39:03.55 18.4mph 9 1:01.12 3 26:12.40 8:27/M 1:12:19.23
5 41 Thad Jaynes Indianapolis IN 233 44 9 5:29.78 2:45HM 4 1:08.65 5 40:05.65 18.0mph 5 0:45.02 6 27:17.47 8:48/M 1:14:46.57
 
Top

Male 45 to 49

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 11 Mark Susemichel Carmel IN 201 48 8 4:49.05 2:25HM 10 1:44.10 3 35:29.89 20.3mph 3 0:55.12 1 23:05.04 7:27/M 1:06:03.20
2 19 Mark Douglas Carmel IN 87 48 5 4:36.31 2:18HM 7 0:50.68 2 35:25.72 20.3mph 10 1:25.57 2 26:23.00 8:31/M 1:08:41.28
3 25 Scott Perry Indianapolis IN 43 48 1 3:25.99 1:43HM 5 0:42.52 1 33:23.62 21.6mph 5 1:02.94 10 32:19.79 10:25/M 1:10:54.86
4 29 Peter Deckard Lafayette IN 151 49 7 4:45.33 2:23HM 2 0:34.13 5 38:06.30 18.9mph 1 0:48.62 4 28:05.85 9:04/M 1:12:20.23
5 33 Damian Garrison Fortville IN 60 47 6 4:36.62 2:18HM 6 0:43.29 4 35:43.71 20.2mph 4 0:59.87 9 31:06.53 10:02/M 1:13:10.02
 
Top

Male 50 to 54

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 4 Mark Witmer Roanoke IN 93 52 1 4:10.60 2:05HM 1 0:46.13 1 32:13.47 22.3mph 1 0:40.81 1 22:10.31 7:09/M 1:00:01.32
2 17 Emmanuel Merchiers Indianapolis IN 95 50 3 5:01.54 2:31HM 2 0:53.94 2 35:55.10 20.0mph 2 0:51.54 3 25:31.36 8:14/M 1:08:13.48
3 22 Bill Ziegert Indianapolis IN 216 53 2 4:46.07 2:23HM 3 1:27.93 3 35:59.66 20.0mph 4 1:12.32 4 26:05.45 8:25/M 1:09:31.43
4 48 Brian Biggs Zionsville IN 297 53 6 6:04.47 3:02HM 4 1:38.37 6 42:06.68 17.1mph 5 1:19.01 2 24:23.00 7:52/M 1:15:31.53
5 55 Brad Leighty Fishers IN 257 53 5 5:54.20 2:57HM 7 2:14.39 4 39:50.65 18.1mph 3 1:08.10 5 29:01.03 9:22/M 1:18:08.37
 
Top

Male 55 to 59

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 8 Jeffrey Berger Zionsville IN 99 57 2 4:26.68 2:13HM 2 0:47.01 1 34:25.30 20.9mph 1 0:30.26 1 23:04.85 7:26/M 1:03:14.10
2 21 Ken St John Indianapolis IN 207 59 6 5:15.43 2:38HM 1 0:45.28 4 38:33.47 18.7mph 2 0:46.30 2 23:48.21 7:41/M 1:09:08.69
3 26 Thomas Hale Indianapolis IN 77 58 4 4:39.49 2:20HM 5 1:02.86 2 37:37.30 19.1mph 3 0:58.69 4 26:42.66 8:37/M 1:11:01.00
4 39 Pat Hogan Zionsville IN 70 57 3 4:32.62 2:16HM 4 0:58.29 5 39:12.13 18.4mph 4 1:03.41 6 28:28.86 9:11/M 1:14:15.31
5 42 John Chamberlain Zionsville IN 260 57 5 5:02.76 2:31HM 3 0:55.51 6 41:41.98 17.3mph 5 1:09.85 3 26:00.86 8:23/M 1:14:50.96
 
Top

Male 60 to 64

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 5 Geoffrey Chandler Indianapolis IN 83 61 1 4:47.07 2:24HM 1 0:37.81 1 32:36.60 22.1mph 2 0:34.91 1 23:01.28 7:25/M 1:01:37.67
2 38 Jim Whalen Carmel IN 161 63 3 5:59.63 3:00HM 3 1:53.40 2 37:50.03 19.0mph 1 0:26.79 2 28:00.20 9:02/M 1:14:10.05
3 97 Paul Overhauser Greenfield IN 85 61 2 5:11.81 2:36HM 2 1:03.95 3 43:45.96 16.5mph 3 1:15.90 3 38:21.10 12:22/M 1:29:38.72
 
Top

Male 70 to 74

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 99 Richard Aikman Zionsville IN 68 72 1 5:27.75 2:44HM 1 1:16.57 1 52:22.37 13.7mph 1 1:00.30 1 30:02.05 9:41/M 1:30:09.04

Upcoming Races