2018 Zionsville Sprint Triathlon Overall Results

Thanks to Sponsor: Endurance House



2018 Zionsvillle Sprint Triathlon


Overall Results


August 26, 2018




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org


Male Finishers

Sprint

Female Finishers

  ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Name City Bib No USAT Age Gender Age Group Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 Julie Callen Zionsville IN 12 37 F 1:F Open 1 3:33.91 1:47HM 5 0:44.74 1 36:00.28 20.0mph 6 0:31.94 2 21:19.62 6:53/M 1:02:10.49
2 Victoria Roessler Indianapolis IN 48 50 F 2:F Open 7 4:12.56 2:06HM 2 0:35.85 2 36:11.35 19.9mph 16 0:46.61 1 21:19.12 6:53/M 1:03:05.49
3 Kimberly Deckard Lafayette IN 238 46 F 3:F Open 30 5:12.88 2:36HM 12 0:59.78 3 36:40.97 19.6mph 38 1:11.53 4 23:23.73 7:33/M 1:07:28.89
4 Ruth McCluskey Brownsburg IN 278 40 F 1:40-44 31 5:16.33 2:38HM 10 0:57.41 4 37:06.07 19.4mph 14 0:46.30 8 25:49.01 8:20/M 1:09:55.12
5 Bethany Narkiewicz Zionsville IN 253 38 F 1:35-39 32 5:17.82 2:39HM 16 1:11.05 24 43:52.63 16.4mph 1 0:20.75 3 21:54.74 7:04/M 1:12:36.99
6 Valarie Batuello Fishers IN 242 35 F 2:35-39 21 4:54.03 2:27HM 21 1:25.93 11 41:01.36 17.6mph 11 0:43.39 5 25:04.06 8:05/M 1:13:08.77
7 Molly Mounce Zionsville IN 212 41 F 2:40-44 28 5:09.50 2:35HM 11 0:59.61 15 41:38.72 17.3mph 39 1:12.75 7 25:31.23 8:14/M 1:14:31.81
8 Michelle Riskin Fishers IN 251 33 F 1:30-34 23 5:00.56 2:30HM 14 1:04.48 7 40:15.19 17.9mph 31 1:03.49 11 27:28.68 8:52/M 1:14:52.40
9 Emily Muse Plainfield IN 141 33 F 2:30-34 20 4:48.22 2:24HM 8 0:48.95 6 38:59.05 18.5mph 27 0:57.25 21 29:27.81 9:30/M 1:15:01.28
10 Mallory Long Zionsville IN 261 31 F 3:30-34 14 4:37.30 2:19HM 6 0:45.10 10 40:45.54 17.7mph 8 0:34.31 16 28:59.36 9:21/M 1:15:41.61
11 Emily Ward Zionsville IN 62 47 F 1:45-49 16 4:38.37 2:19HM 63 3:04.08 19 43:01.03 16.7mph     67 1:08:19.37 22:02/M 1:15:45.10
12 Amber Schroering Brownsburg IN 279 40 F 3:40-44 34 5:21.27 2:41HM 3 0:36.94 13 41:03.32 17.5mph 19 0:49.71 15 28:31.19 9:12/M 1:16:22.43
13 Brooke Davisson West Lafayette IN 269 28 F 1:25-29 25 5:08.37 2:34HM 18 1:16.57 26 44:26.15 16.2mph 24 0:53.59 6 25:23.91 8:11/M 1:17:08.59
14 Morgan Sheppard Whitestown IN 199 28 F 2:25-29 9 4:24.53 2:12HM 1 0:31.59 9 40:45.20 17.7mph 7 0:33.39 31 31:48.86 10:15/M 1:18:03.57
15 Jamie Lord Indianapolis IN 14 38 F 3:35-39 3 4:01.89 2:01HM 13 1:00.96 18 42:49.66 16.8mph 12 0:43.45 24 29:37.53 9:33/M 1:18:13.49
16 Angela Beckius Fishers IN 412 49 F 2:45-49 53 6:58.82 3:29HM 34 1:55.45 12 41:01.92 17.6mph 57 1:59.86 10 27:02.29 8:43/M 1:18:58.34
17 Jennifer Burton Brownsburg IN 169 45 F 3:45-49 8 4:17.07 2:09HM 20 1:25.00 17 42:36.71 16.9mph 59 2:17.34 19 29:19.77 9:27/M 1:19:55.89
18 Kathryn Johnson Indianapolis IN 244 41 F 4:40-44 42 6:01.69 3:01HM 23 1:28.80 5 38:38.92 18.6mph 34 1:08.59 42 34:09.10 11:01/M 1:21:27.10
19 Jessica Miller Whitestown IN 46 29 F 3:25-29 6 4:11.57 2:06HM 4 0:39.68 20 43:12.08 16.7mph 44 1:20.90 32 32:19.29 10:25/M 1:21:43.52
20 Kendra Hedge Lebanon IN 147 27 F 4:25-29 35 5:29.67 2:45HM 29 1:44.57 30 45:37.36 15.8mph 29 1:01.31 14 28:02.70 9:03/M 1:21:55.61
21 Denise Donley Zionsville IN 292 51 F 1:50-54 39 5:48.28 2:54HM 41 2:06.71 21 43:24.60 16.6mph 41 1:17.29 22 29:29.09 9:31/M 1:22:05.97
22 Ashley Detzner Indianapolis IN 400 25 F 5:25-29 17 4:39.36 2:20HM 36 2:03.06 40 47:14.34 15.2mph 17 0:47.55 13 27:37.57 8:55/M 1:22:21.88
23 Trista Broyles Fortville IN 101 46 F 4:45-49 33 5:18.13 2:39HM 17 1:11.08 16 42:00.72 17.1mph 5 0:30.97 38 33:41.46 10:52/M 1:22:42.36
24 Stephanie Wang Indianapolis IN 40 30 F 4:30-34 2 3:37.90 1:49HM 7 0:47.23 14 41:10.89 17.5mph 21 0:51.32 49 36:15.68 11:42/M 1:22:43.02
25 Annie Ortiz Indianapolis IN 190 27 F 6:25-29 4 4:08.86 2:04HM 28 1:41.29 23 43:36.18 16.5mph 4 0:28.71 34 32:51.76 10:36/M 1:22:46.80
  ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Name City Bib No USAT Age Gender Age Group Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
26 Kecia Schwarzkopf Whitestown IN 271 30 F 5:30-34 22 4:54.55 2:27HM 40 2:05.60 28 44:35.67 16.1mph 58 2:05.68 23 29:34.40 9:32/M 1:23:15.90
27 Katie May Brownsburg IN 291 37 F 4:35-39 51 6:48.94 3:24HM 48 2:18.08 36 46:42.81 15.4mph 2 0:26.41 12 27:30.68 8:52/M 1:23:46.92
28 Audrey Johnson Zionsville IN 226 45 F 5:45-49 13 4:36.49 2:18HM 25 1:29.80 31 45:44.38 15.7mph 26 0:55.74 28 31:07.17 10:02/M 1:23:53.58
29 Jill Stockwell Zionsville IN 175 39 F 5:35-39 12 4:35.86 2:18HM 58 2:41.47 35 46:27.35 15.5mph 15 0:46.58 20 29:23.76 9:29/M 1:23:55.02
30 Candice Bresnahan Indianapolis IN 155 26 F 7:25-29 10 4:32.86 2:16HM 35 1:59.44 39 47:13.61 15.2mph 10 0:41.82 26 30:50.34 9:57/M 1:25:18.07
31 Caitlin Smarrelli Carmel IN 282 36 F 6:35-39 62 8:02.15 4:01HM 50 2:21.44 27 44:31.28 16.2mph 54 1:51.18 25 29:42.22 9:35/M 1:26:28.27
32 Beth Larson Carmel IN 158 24 F 1:20-24 18 4:39.86 2:20HM 57 2:34.18 52 53:17.92 13.5mph 48 1:28.75 9 27:01.23 8:43/M 1:29:01.94
33 Honieh Tapscott Fishers IN 117 37 F 7:35-39 41 5:52.07 2:56HM 49 2:21.18 41 47:51.33 15.0mph 55 1:54.22 29 31:29.47 10:09/M 1:29:28.27
34 Katie Buck Brownsburg IN 290 37 F 8:35-39 43 6:01.73 3:01HM 42 2:08.23 42 47:57.09 15.0mph 18 0:49.53 33 32:34.16 10:30/M 1:29:30.74
35 Geri Briskey Avon IN 295 53 F 2:50-54 47 6:34.43 3:17HM 61 2:46.11 33 45:56.24 15.7mph 51 1:38.36 35 32:56.61 10:37/M 1:29:51.75
36 Kristin Gaither Beech Grove IN 71 31 F 6:30-34 11 4:33.13 2:17HM 38 2:03.70 43 48:25.86 14.9mph 46 1:24.73 40 34:03.76 10:59/M 1:30:31.18
37 Sherry Minkis Brownsburg IN 168 54 F 3:50-54 29 5:11.92 2:36HM 27 1:38.19 29 45:37.06 15.8mph 43 1:19.89 50 36:44.38 11:51/M 1:30:31.44
38 Madison Donley Zionsville IN 294 24 F 2:20-24 44 6:12.10 3:06HM 33 1:51.79 37 46:56.92 15.3mph 32 1:04.84 44 34:35.85 11:09/M 1:30:41.50
39 Denise Justice Lapel IN 105 59 F 1:55-59 52 6:53.27 3:27HM 46 2:14.82 32 45:44.87 15.7mph 60 2:19.24 43 34:21.66 11:05/M 1:31:33.86
40 Tonya Bush-Sawyer Indianapolis IN 300 46 F 6:45-49 50 6:46.71 3:23HM 52 2:26.65 22 43:24.69 16.6mph 53 1:50.53 56 38:23.47 12:23/M 1:32:52.05
41 Sarah Myer Indianapolis IN 191 34 F 7:30-34 5 4:11.40 2:06HM 51 2:22.29 51 52:45.39 13.6mph 62 2:39.13 27 31:05.50 10:02/M 1:33:03.71
42 Andrea Palmquist Fishers IN 125 35 F 9:35-39 24 5:02.58 2:31HM 43 2:11.09 50 52:25.18 13.7mph 28 0:59.91 36 33:01.24 10:39/M 1:33:40.00
43 Kimberly Martin Indianapolis IN 405 51 F 4:50-54 58 7:25.63 3:43HM 32 1:47.83 47 50:17.31 14.3mph 37 1:10.63 37 33:20.36 10:45/M 1:34:01.76
44 Liza Maricle Brownsburg IN 296 43 F 5:40-44 56 7:10.95 3:35HM 60 2:45.94 45 49:11.52 14.6mph 40 1:17.02 41 34:08.52 11:01/M 1:34:33.95
45 Neesha Hathi Indianapolis IN 153 29 F 8:25-29 26 5:08.54 2:34HM 54 2:32.16 46 49:38.81 14.5mph 25 0:55.02 51 36:55.34 11:55/M 1:35:09.87
46 Michelle Marcotte Thorntown IN 245 34 F 8:30-34 49 6:46.70 3:23HM 47 2:17.31 55 53:40.22 13.4mph 47 1:27.47 30 31:31.07 10:10/M 1:35:42.77
47 Julie Larson Carmel IN 156 23 F 3:20-24 15 4:37.84 2:19HM 53 2:31.57 56 53:52.12 13.4mph 22 0:51.35 39 33:53.57 10:56/M 1:35:46.45
48 Kelly Wikman Indianapolis IN 237 40 F 6:40-44 48 6:40.49 3:20HM 31 1:45.95 38 47:00.16 15.3mph 45 1:24.71 57 39:13.82 12:39/M 1:36:05.13
49 Penny Scott Indianapolis IN 417 67 F 1:65-69 66 9:24.27 4:42HM 22 1:28.22 44 48:34.52 14.8mph 35 1:09.50 48 35:38.47 11:30/M 1:36:14.98
50 Michelle Thompson Carmel IN 262 50 F 5:50-54 46 6:29.13 3:15HM 65 3:32.63 58 55:48.27 12.9mph 50 1:34.55 17 28:59.79 9:21/M 1:36:24.37
  ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Name City Bib No USAT Age Gender Age Group Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
51 Sara Schulz Indianapolis IN 263 38 F 10:35-39 63 8:03.76 4:02HM 56 2:32.37 57 55:42.42 12.9mph 49 1:33.94 18 29:00.25 9:21/M 1:36:52.74
52 Mika Brown Indianapolis IN 266 32 F 9:30-34 19 4:41.23 2:21HM 19 1:16.83 49 52:22.53 13.7mph 13 0:44.65 55 38:08.83 12:18/M 1:37:14.07
53 Ellen Rosenthal Indianapolis IN 267 66 F 2:65-69 45 6:20.10 3:10HM 39 2:04.71 53 53:25.55 13.5mph 56 1:55.55 47 35:18.21 11:23/M 1:39:04.12
54 Kelly Rota Zionsville IN 273 53 F 6:50-54 27 5:09.00 2:35HM 55 2:32.37 48 51:24.14 14.0mph 65 3:02.77 54 37:57.45 12:15/M 1:40:05.73
55 Katherine Smith Fishers IN 270 44 F 7:40-44 36 5:30.31 2:45HM 9 0:55.83 8 40:23.88 17.8mph 66 7:11.36 63 46:10.43 14:54/M 1:40:11.81
56 Marianna Manley Indianapolis IN 402 37 F 11:35-39 37 5:47.81 2:54HM 24 1:28.84 59 57:18.53 12.6mph 33 1:08.28 46 34:54.64 11:15/M 1:40:38.10
57 Hayley Rice Indianapolis IN 214 18 F 1: 0-19 40 5:48.65 2:54HM 30 1:45.23 60 58:02.06 12.4mph 36 1:09.78 45 34:40.54 11:11/M 1:41:26.26
58 Pamela Gillund Brownsburg IN 408 56 F 2:55-59 65 8:36.86 4:18HM 45 2:13.88 54 53:27.37 13.5mph 9 0:37.43 53 37:30.13 12:06/M 1:42:25.67
59 Jessica Rogers Pittsboro IN 407 44 F 8:40-44 55 7:10.90 3:35HM 15 1:09.28 61 58:28.91 12.3mph 3 0:28.07 52 37:04.75 11:57/M 1:44:21.91
60 Lindy Crimmins Beech Grove IN 414 35 F 12:35-39 67 9:25.83 4:43HM 62 2:53.07 34 45:56.31 15.7mph 64 2:45.63 61 44:14.49 14:16/M 1:45:15.33
61 Tiffany Alsabrook Indianapolis IN 91 46 F 7:45-49 57 7:14.75 3:37HM 26 1:35.36 25 44:18.64 16.3mph 61 2:24.63 66 52:38.61 16:59/M 1:48:11.99
62 Sherri DeCoursey Martinsville IN 274 52 F 7:50-54 38 5:48.28 2:54HM 66 3:35.99 63 59:20.33 12.1mph 42 1:17.61 58 39:50.74 12:51/M 1:49:52.95
63 Christine Davis Indianapolis IN 286 47 F 8:45-49 60 7:51.25 3:56HM 44 2:13.49 62 58:42.47 12.3mph 20 0:51.09 59 40:26.40 13:03/M 1:50:04.70
64 Diane Staver Indianpolis IN 299 61 F 1:60-64 61 7:58.26 3:59HM 37 2:03.56 64 1:00:29.16 11.9mph 23 0:52.42 64 48:17.51 15:35/M 1:59:40.91
65 Carol Craig Aurora IL 145 62 F 2:60-64 54 7:08.32 3:34HM 67 3:41.47 66 1:02:15.89 11.6mph 63 2:42.89 62 45:09.35 14:34/M 2:00:57.92
66 Christine Hedge Lebanon IN 404 56 F 3:55-59 59 7:27.42 3:44HM 64 3:31.84 67 1:06:52.18 10.8mph 30 1:03.11 60 43:52.88 14:09/M 2:02:47.43
67 Diane Larsen Fishers IN 272 63 F 3:60-64 64 8:29.16 4:15HM 59 2:45.31 65 1:01:19.30 11.7mph 52 1:38.80 65 50:10.85 16:11/M 2:04:23.42
Top  

Male Finishers

  ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Name City Bib No USAT Age Gender Age Group Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 Kyle Strait Fishers IN 53 30 M 1:M Open 6 3:54.52 1:57HM 1 0:22.23 1 30:14.45 23.8mph 6 0:31.68 4 21:54.22 7:04/M 56:57.10
2 Matthew Lord Indianapolis IN 23 41 M 2:M Open 7 3:56.27 1:58HM 2 0:24.97 3 32:02.05 22.5mph 7 0:34.28 2 20:33.21 6:38/M 57:30.78
3 Nate Littlefield Noblesville IN 47 36 M 3:M Open 3 3:31.52 1:46HM 4 0:30.48 2 31:44.89 22.7mph 2 0:28.41 5 22:00.67 7:06/M 58:15.97
4 Mark Witmer Roanoke IN 93 52 M 1:50-54 12 4:10.60 2:05HM 15 0:46.13 4 32:13.47 22.3mph 13 0:40.81 6 22:10.31 7:09/M 1:00:01.32
5 Geoffrey Chandler Indianapolis IN 83 61 M 1:60-64 33 4:47.07 2:24HM 8 0:37.81 5 32:36.60 22.1mph 8 0:34.91 7 23:01.28 7:25/M 1:01:37.67
6 Jeffrey Berger Zionsville IN 99 57 M 1:55-59 20 4:26.68 2:13HM 17 0:47.01 7 34:25.30 20.9mph 3 0:30.26 8 23:04.85 7:26/M 1:03:14.10
7 Patrick Miller Zionsville IN 234 36 M 1:35-39 14 4:12.92 2:06HM 11 0:40.27 8 34:31.63 20.9mph 9 0:37.72 11 23:17.76 7:31/M 1:03:20.30
8 Casey Deal Bloomington IN 30 27 M 1:25-29 4 3:39.83 1:50HM 34 1:13.80 25 38:21.26 18.8mph 44 1:04.63 1 19:22.13 6:15/M 1:03:41.65
9 Mark Susemichel Carmel IN 201 48 M 1:45-49 35 4:49.05 2:25HM 50 1:44.10 10 35:29.89 20.3mph 30 0:55.12 9 23:05.04 7:27/M 1:06:03.20
10 Adam Burchfield Fishers IN 205 43 M 1:40-44 22 4:29.80 2:15HM 23 0:56.35 15 36:42.64 19.6mph 47 1:07.99 13 23:48.09 7:41/M 1:07:04.87
11 Steven Cohen West Lafayette IN 250 29 M 2:25-29 45 5:12.28 2:36HM 37 1:23.35 12 35:44.47 20.1mph 59 1:23.65 12 23:36.71 7:37/M 1:07:20.46
12 Shane Smith Shelbyville IN 235 27 M 3:25-29 16 4:21.36 2:11HM 40 1:30.33 19 37:54.75 19.0mph 17 0:45.76 10 23:08.87 7:28/M 1:07:41.07
13 Charlie Moffitt Indianapolis IN 285 18 M 1: 0-19 61 5:59.97 3:00HM 32 1:11.59 24 38:16.43 18.8mph 54 1:16.15 3 21:07.26 6:49/M 1:07:51.40
14 Emmanuel Merchiers Indianapolis IN 95 50 M 2:50-54 39 5:01.54 2:31HM 20 0:53.94 13 35:55.10 20.0mph 26 0:51.54 21 25:31.36 8:14/M 1:08:13.48
15 Anthony Batuello Fishers IN 241 37 M 2:35-39 40 5:01.87 2:31HM 21 0:54.92 16 37:03.44 19.4mph 41 1:02.91 18 24:25.98 7:53/M 1:08:29.12
16 Mark Douglas Carmel IN 87 48 M 2:45-49 27 4:36.31 2:18HM 19 0:50.68 9 35:25.72 20.3mph 60 1:25.57 28 26:23.00 8:31/M 1:08:41.28
17 Ben Moore Plainfield IN 9 42 M 2:40-44 8 3:57.94 1:59HM 18 0:48.53 21 38:04.00 18.9mph 24 0:49.99 20 25:16.39 8:09/M 1:08:56.85
18 Ken St John Indianapolis IN 207 59 M 2:55-59 46 5:15.43 2:38HM 14 0:45.28 27 38:33.47 18.7mph 18 0:46.30 14 23:48.21 7:41/M 1:09:08.69
19 Bill Ziegert Indianapolis IN 216 53 M 3:50-54 31 4:46.07 2:23HM 39 1:27.93 14 35:59.66 20.0mph 52 1:12.32 25 26:05.45 8:25/M 1:09:31.43
20 Anthony Tharp Avon IN 188 32 M 1:30-34 34 4:48.21 2:24HM 7 0:37.55 22 38:05.90 18.9mph 14 0:42.67 23 25:48.29 8:19/M 1:10:02.62
21 Scott Perry Indianapolis IN 43 48 M 3:45-49 2 3:25.99 1:43HM 12 0:42.52 6 33:23.62 21.6mph 42 1:02.94 54 32:19.79 10:25/M 1:10:54.86
22 Thomas Hale Indianapolis IN 77 58 M 3:55-59 29 4:39.49 2:20HM 25 1:02.86 17 37:37.30 19.1mph 32 0:58.69 31 26:42.66 8:37/M 1:11:01.00
23 Christopher Sikich Noblesville IN 34 40 M 3:40-44 1 3:18.04 1:39HM 16 0:46.48 39 40:17.82 17.9mph 15 0:42.93 29 26:33.79 8:34/M 1:11:39.06
24 Mark Mayer Zionsville IN 223 42 M 4:40-44 23 4:29.96 2:15HM 41 1:32.20 31 39:03.55 18.4mph 39 1:01.12 27 26:12.40 8:27/M 1:12:19.23
25 Peter Deckard Lafayette IN 151 49 M 4:45-49 30 4:45.33 2:23HM 6 0:34.13 23 38:06.30 18.9mph 21 0:48.62 38 28:05.85 9:04/M 1:12:20.23
  ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Name City Bib No USAT Age Gender Age Group Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
26 Jaden Brown Indianapolis IN 78 30 M 2:30-34 26 4:33.74 2:17HM 42 1:32.73 37 40:08.95 17.9mph 62 1:28.92 19 25:00.76 8:04/M 1:12:45.10
27 Damian Garrison Fortville IN 60 47 M 5:45-49 28 4:36.62 2:18HM 13 0:43.29 11 35:43.71 20.2mph 36 0:59.87 51 31:06.53 10:02/M 1:13:10.02
28 Adam Ratzman Carmel IN 277 17 M 2: 0-19 9 3:59.24 2:00HM 47 1:38.61 20 38:01.70 18.9mph 68 1:52.22 34 27:41.15 8:56/M 1:13:12.92
29 Brent Taylor Auburn IN 403 34 M 3:30-34 42 5:03.00 2:32HM 55 1:53.04 45 41:18.38 17.4mph 33 0:58.93 16 24:03.53 7:45/M 1:13:16.88
30 Scott Smith Fishers IN 100 46 M 6:45-49 43 5:03.31 2:32HM 27 1:03.24 30 38:54.44 18.5mph 55 1:16.18 32 27:09.10 8:45/M 1:13:26.27
31 Brett Emsley Zionsville IN 51 46 M 7:45-49 5 3:43.95 1:52HM 10 0:39.91 28 38:44.45 18.6mph 58 1:22.09 48 29:24.95 9:29/M 1:13:55.35
32 Jim Whalen Carmel IN 161 63 M 2:60-64 60 5:59.63 3:00HM 56 1:53.40 18 37:50.03 19.0mph 1 0:26.79 37 28:00.20 9:02/M 1:14:10.05
33 Pat Hogan Zionsville IN 70 57 M 4:55-59 25 4:32.62 2:16HM 24 0:58.29 32 39:12.13 18.4mph 43 1:03.41 42 28:28.86 9:11/M 1:14:15.31
34 Thad Jaynes Indianapolis IN 233 44 M 5:40-44 52 5:29.78 2:45HM 30 1:08.65 36 40:05.65 18.0mph 16 0:45.02 33 27:17.47 8:48/M 1:14:46.57
35 John Chamberlain Zionsville IN 260 57 M 5:55-59 41 5:02.76 2:31HM 22 0:55.51 46 41:41.98 17.3mph 50 1:09.85 24 26:00.86 8:23/M 1:14:50.96
36 Charles Kitchell Greenwood IN 248 41 M 6:40-44 51 5:28.48 2:44HM 36 1:20.94 42 40:55.74 17.6mph 5 0:31.09 30 26:37.18 8:35/M 1:14:53.43
37 James Ruden Carmel IN 67 36 M 3:35-39 36 4:56.09 2:28HM 29 1:05.80 40 40:25.74 17.8mph 11 0:38.27 36 27:58.34 9:01/M 1:15:04.24
38 Frankie Willbanks Bedford IN 249 34 M 4:30-34 53 5:35.78 2:48HM 5 0:31.67 33 39:22.85 18.3mph 40 1:01.61 43 28:38.70 9:14/M 1:15:10.61
39 Brian Biggs Zionsville IN 297 53 M 4:50-54 62 6:04.47 3:02HM 46 1:38.37 49 42:06.68 17.1mph 57 1:19.01 17 24:23.00 7:52/M 1:15:31.53
40 Stephen Spencer Zionsville IN 92 36 M 4:35-39 15 4:20.52 2:10HM 57 1:53.52 43 41:09.19 17.5mph 46 1:06.91 41 28:26.20 9:10/M 1:16:56.34
41 Brad Leighty Fishers IN 257 53 M 5:50-54 59 5:54.20 2:57HM 62 2:14.39 35 39:50.65 18.1mph 48 1:08.10 45 29:01.03 9:22/M 1:18:08.37
42 Ryan Baber Lizton IN 268 44 M 7:40-44 38 5:01.09 2:31HM 33 1:11.68 29 38:54.13 18.5mph 12 0:39.97 56 33:02.79 10:39/M 1:18:49.66
43 Jake McDuffee Indianapolis IN 254 42 M 8:40-44 50 5:28.04 2:44HM 45 1:38.30 60 44:15.83 16.3mph 4 0:31.00 35 27:42.76 8:56/M 1:19:35.93
44 Cameron Lee Noblesville IN 163 36 M 5:35-39 21 4:27.16 2:14HM 48 1:39.29 58 43:47.47 16.4mph 22 0:49.50 47 29:12.71 9:25/M 1:19:56.13
45 Kent Sweeney Fishers IN 208 52 M 6:50-54 54 5:36.78 2:48HM 53 1:50.26 38 40:16.98 17.9mph 63 1:29.82 52 31:13.10 10:04/M 1:20:26.94
46 John Chastain Noblesville IN 288 30 M 5:30-34 65 6:36.61 3:18HM 71 2:56.70 61 44:41.73 16.1mph 23 0:49.75 22 25:34.74 8:15/M 1:20:39.53
47 Greg Schnieders Fishers IN 133 38 M 6:35-39 69 6:57.65 3:29HM 44 1:34.73 51 42:29.14 16.9mph 10 0:38.13 46 29:09.22 9:24/M 1:20:48.87
48 Michael Crowell Kokomo IN 276 58 M 6:55-59 57 5:51.92 2:56HM 60 2:09.95 55 43:27.37 16.6mph 56 1:16.62 39 28:23.54 9:09/M 1:21:09.40
49 Stephen Elliott Lafayette IN 209 46 M 8:45-49 19 4:23.97 2:12HM 49 1:40.02 56 43:36.38 16.5mph 61 1:27.95 50 30:43.46 9:55/M 1:21:51.78
50 Ryan Falquist Westfield IN 406 40 M 9:40-44 63 6:31.09 3:16HM 51 1:44.94 41 40:35.59 17.7mph 66 1:34.39 53 31:44.50 10:14/M 1:22:10.51
  ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Name City Bib No USAT Age Gender Age Group Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
51 Brian Swanson Fishers IN 50 44 M 10:40-44 11 4:02.76 2:01HM 31 1:09.67 48 42:03.47 17.1mph 28 0:53.64 61 34:05.72 11:00/M 1:22:15.26
52 Tim Sturgess Terre Haute IN 79 55 M 7:55-59 17 4:22.07 2:11HM 26 1:02.91 47 41:53.39 17.2mph 51 1:11.35 60 33:55.00 10:56/M 1:22:24.72
53 Reyn Libed Indianapolis IN 258 28 M 4:25-29 32 4:46.84 2:23HM 38 1:25.39 54 43:17.12 16.6mph 25 0:50.52 58 33:09.89 10:42/M 1:23:29.76
54 Matthew Henry Indianapolis IN 259 38 M 7:35-39 58 5:52.69 2:56HM 54 1:51.94 44 41:16.29 17.4mph 65 1:32.82 57 33:06.86 10:41/M 1:23:40.60
55 Jeff Schoonover Carmel IN 252 46 M 9:45-49 56 5:49.93 2:55HM 72 2:56.86 62 45:27.63 15.8mph 45 1:06.82 40 28:24.24 9:10/M 1:23:45.48
56 Ruark Barrientos Fishers IN 247 39 M 8:35-39 72 7:24.69 3:42HM 59 2:00.94 63 47:54.71 15.0mph 20 0:47.78 26 26:08.35 8:26/M 1:24:16.47
57 Kristian Schoonover Carmel IN 170 13 M 3: 0-19 24 4:31.12 2:16HM 68 2:49.21 71 52:34.12 13.7mph 19 0:46.83 15 23:56.00 7:43/M 1:24:37.28
58 Dean Letourneau Indianapolis IN 29 48 M 10:45-49 10 4:01.29 2:01HM 3 0:29.80 34 39:32.81 18.2mph 27 0:51.59 71 39:50.31 12:51/M 1:24:45.80
59 John Wikman Indianapolis IN 236 45 M 11:45-49 47 5:16.78 2:38HM 58 1:56.80 50 42:16.98 17.0mph 49 1:08.67 62 34:23.52 11:05/M 1:25:02.75
60 Todd Mellish Indianapolis IN 64 27 M 5:25-29 13 4:11.00 2:06HM 43 1:34.11 59 43:54.42 16.4mph 29 0:54.99 63 34:36.13 11:10/M 1:25:10.65
61 Mike Weaver Fishers IN 213 55 M 8:55-59 48 5:23.98 2:42HM 64 2:21.41 26 38:23.91 18.8mph 70 2:08.13 68 37:04.81 11:57/M 1:25:22.24
62 Richard Feeley Speedway IN 265 58 M 9:55-59 55 5:48.72 2:54HM 67 2:46.85 52 42:36.77 16.9mph 64 1:31.15 67 36:16.34 11:42/M 1:28:59.83
63 Paul Overhauser Greenfield IN 85 61 M 3:60-64 44 5:11.81 2:36HM 28 1:03.95 57 43:45.96 16.5mph 53 1:15.90 70 38:21.10 12:22/M 1:29:38.72
64 Richard Aikman Zionsville IN 68 72 M 1:70-74 49 5:27.75 2:44HM 35 1:16.57 70 52:22.37 13.7mph 37 1:00.30 49 30:02.05 9:41/M 1:30:09.04
65 Zachary Howard Indianapolis IN 215 15 M 4: 0-19 66 6:38.26 3:19HM 61 2:14.33 66 50:34.86 14.2mph 38 1:00.43 55 32:45.40 10:34/M 1:33:13.28
66 Xavier Howard Indianapolis IN 54 15 M 5: 0-19 18 4:23.94 2:12HM 73 3:06.82 67 51:48.72 13.9mph 31 0:57.24 59 33:32.78 10:49/M 1:33:49.50
67 Leroy Rhea Indianapolis IN 255 39 M 9:35-39 68 6:52.59 3:26HM 69 2:53.99 64 48:04.61 15.0mph 69 1:58.85 65 35:55.44 11:35/M 1:35:45.48
68 Mike Spaulding Carmel IN 438 46 M 12:45-49 70 7:02.40 3:31HM 65 2:40.75 73 55:33.97 13.0mph 67 1:50.06 44 28:58.86 9:21/M 1:36:06.04
69 Jim Moffitt Indianapolis IN 284 50 M 7:50-54 64 6:34.01 3:17HM 52 1:49.44 53 42:43.21 16.9mph 73 2:42.12 73 45:56.09 14:49/M 1:39:44.87
70 Connor Rice Indianapolis IN 275 24 M 1:20-24 37 4:58.81 2:29HM 66 2:41.58 75 58:13.12 12.4mph 35 0:59.84 64 34:42.03 11:12/M 1:41:35.38
71 Stewart Iverson Westfield IN 280 46 M 13:45-49 73 17:21.48 8:41HM 9 0:39.43 65 48:33.88 14.8mph 72 2:27.78 66 36:04.80 11:38/M 1:45:07.37
72 Nathan Simcox Indianapolis IN 281 47 M 14:45-49 71 7:04.04 3:32HM 70 2:56.51 74 56:01.22 12.9mph 71 2:19.88 69 37:45.46 12:11/M 1:46:07.11
73 Chris Jones Fishers IN 283 42 M 11:40-44 67 6:42.69 3:21HM 63 2:14.65 72 53:08.90 13.6mph 34 0:59.72 72 44:46.50 14:26/M 1:47:52.46
74 Peter Sima Zionsville IN 415 21 M 2:20-24 75 1:05:14.05 32:37HM     68 51:50.60 13.9mph     74 55:17.11 17:50/M 1:58:40.73
75 John Sima Whitestown IN 416 27 M 6:25-29 74 1:05:12.29 32:36HM     69 51:51.78 13.9mph     75 55:20.50 17:51/M 1:58:42.57

Upcoming Races